eióse hutspöi^ Peking weigert een wapenstilstand H. J. Th. Tummers diende 46 jaar het katholiek onderwijs Leidse schooljeugd enthousiast voor affiche-wedstrijd van V.V.V Tenzij: op drie voorwaarden r 40 Winterlandschappen in de Lakenhal geëxposeerd De kwestie Nieuw-Guinea kunst in öe sleutelstAö ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 Ufc. LEIDSE COURANT EERSTE BLAU - RAGINA 2 HARTELIJK AFSCHEID De heer H. J. Th. Tummers, die ruim 46 jaar het katholiek onderwijs met grote ijver en toewijding heeft gediend, sedert 1920 aan de Kath. U.L.O.-school voor longens te Leiden, heeft gistermorgen afscheid geno men van zijn werkkring, in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd Eerst was er 's morgens om 9 uur een H. Mis in de St. Leonarduskerk, opgedragen door pater Retèl waarna de heer Tummers met familieleden in de pastorie ontbeet Om half elf wachtte hem het afscheid van de la gere klassen, die in de zaal Maria Gijzensteeg verzameld waren. Het hoofd der school, de heer Th. Scholte, sprak een welkomstwoord, waarna de jongens een kerstspelletje opvoerden. Namens de leerlingen sprak Rudi Ammerlaan de heer Tum mers toe, onder aanbieding van eni ge kistjes sigaren. Om 12 uur ving het officiële af scheid aan. Do heer Scholte leidde de sprekers in. Nadat Jopi Stokker- mans ..Arabeskc" van Schuman had gespeeld, sprak de voorzitter van het schoolbestuur, rector F. Bernefeld, die wees op de goede samenwerking met cn het grote verantwoordelijk heidsbesef van de scheidende onder wijzer. Hans de Brcc declameerde de rei van Vondel „O Kerstnacht, schoner dan de dagen waarna pastoor Th. Beukers het woord voerde en de v tns uitsprak, dat de heer Tummers nog lang oarochiaan van St. Petrus zal mogen blijven. De heer J. Brusche aprak namens go collega's en haalde in een gees tige speech oude herinneringen op. Dc zangklas van de heer Tummers werd geïmiteerd en zelfs dc viool kwam te voorschijn' Met Jopi Stok- kermans aan de piano speelde de heer Brusche een Russische „Melo die" cn bood tenslotte namens de collega's de kleine W P. Encyclopae dic aan, benevens een complete serie van vier woordenboeken. De heer W Schoenmakers, oud- hoofd der school, sprak als vriend cn herinnerde aan de vriendschap pelijke betrekkingen die tussen de iiccr Tumnjers en hem in Venlo reeds v/aren aangeknoopt dus in de jaren vóór 1920. De heer J. van Berkel, oud collega en thans voorzitter van de Mulo-kring Den Haag, sprak in beide hoedanigheden, waarna de heer Tummers op vaderlijke wijze harte lijk dankte voor dit afscheid, De heer Scholte, die de heer Tummers dank te voor alle ondervonden steun en medewerking, wenste de scheidende onderwijzer tenslotte een mooie le ver saVond toe. Rest ons nog te ver- Strijk declameerde. Vanzeifspr:kend werden de jongens bij dit afscheid getracteerd. Hoewel aan dit afscheid geen rucht baarheid was gegeven, kwamen toch verschillende oud-leerlingen de heer Tummers nogmaals danken, voor de vele goede lessen, die zij van hem hadden mogen ontvangen. KON. ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. LANGEZAAL. Veertig jaar docente aan de Leidse Meisjes-H.B.S. Gistermiddag werd mej. ir. A. M. D. Langezaal in de Leidse H.B.S. voor Meisjes, aan de Garenmarkt, ge huldigd, in verband met haar veertig jarig jubileum als docente in de wis- natuur- en scheikunde. De jubilares- se, die tevens onder-directrice van de school is, werd eerst toegesproken c*oor de directrice, mej. J. van Hoorn, die de grote verdiensten van mej. Langezaal als voortreffelijk docente schetste. Dr. W. van der Ent, inspecteur M.O., roemde de jubilaresse vervol gens als een uitnemende onderwijs kracht en deelde mede, dat het H.M de Koningin had behaagd mej. Lan gezaal, in verband met dit jubileum, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder hartelijk applaus §pelde spr. de bijbehorende onderscheiding op. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, onthulde, dat mej. Langezaal op het Stadhuis staat aan geschreven als een sieraad van bet Leidse leraren-corps, die met veel voldoening op haar loopbaan mag te rugzien, wanneer zij in Maart 1951, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, met pensioen zal gaan. Voorts spraken nog mevr G. Kloe- ke-van Lessen, namens de Commissie van Toezicht op het M.O. dr. S. Hof- ker, die namens de oud-docenten twee boeken aanbood, mej. F. Kue- hen. praeses van de Bond van Oud leerlingen, onder aanbieding van een radio-toestel, en mej. T. v. d. Werf De affiche-wedstrijd, uitgeschreven door de Vereniging voor Vreemde lingen-verkeer te Leiden, is, zoals wij reeds eerder schreven, een onge kend succes geworden. Zó groot, dat men het zelfs gewaagd heeft een ten toonstelling van de ingezonden ont werpen te houden in „De Lakenhal". Door de loco-burgemeester, weth. J. C. van Schaik, werd deze expositie hedenmiddag geopend. Ook de nieu we voorzitter van het V.V.V. te Lei den, mr. dr. P. G. Knibbe, voerde bet woord. Bijna honderd ontwerpen werden ingezonden, gesplist in twee groe pen. een voor de nijverheidc?cholen en een voor de U.L.O., H.B.S., e.d. Opmerkelijk, dat de laatste groep -'erreweg de grootste ia. Bij het beschouwen van de ont- wepen valt onmiddellijk een essen tieel onderscheid waar tt nemen tus sen beide groepen. De nijverheids-in zendingen kenmerken zich vooral door technische vaardigheid. Men - - kan zien, dat de ontwerpers teken- melden het kerstgedicht van Anton technisch geschoold zijn, een goede van Duinkerken, dat do leerling W letter kunnen schrijven, idee van ruimte-werking en perspectief heb ben, iets van kleuren-combinaties we len en gevoel hebben voor propor ties. Bij de andere groep echter val len de veel oorspronkelijker ideeën cp. Deze U.L.O. cn H.B.S.-leerlingen hebben hun fantasie de vrije teugel gegeven en verróssende vondsten waren hiervan het resultaat. Zó ver rassend soms, dat men vele technische tekort-komingen welwillend door de vingers ziet. Man treft een bonte verscheidenheid aan, hoewel ander zijds ook het veelvuldig gebruik van bepaalde voor de handliggende mo tieven opvalt. Vaak werd het Leid se wapen gebruikt, evenals de Acade mie, de Burcht, oude stadspoorten c-n de Marekerk. Anderen lieten zich inspireren door Leidens omgeving, met name de bollenvelden en de on volprezen kaas, die wekelijks naaf de Leidse markt wordt gebracht. Het is ongetwijfeld een zeer inte ressante tentoonstelling, die we van harte willen aanbevelen. De tentoonstelling is tot 1 Jan. a.s. dagelijks te bezichtigen. Na Kerstmis hopen we de jury-uitslag te publi ceren. Tsjoe En-lai, de Chinese minister van Buitenl. Zaken, heeft (voor ra dio-Peking) het UNO-voorstel om het vuren op Korea te staken onwet tig genoemd, omdat de Chinese delegatie geen invloed heeft kunnen uit oefenen op de besluiten van Lake Success, met name op dc samenstel ling der verzoeningscommissie. Zij beschouwt die besluiten derhalve als onwettig. Sir Benegal Rau, de voorzitter der commissie van drie, heeft intussen verklaard, te wachten op een rechtstreeks antwoord van Peking op zijn voorstel van 16 December om met de Chinese regering over een wapen stilstand te spreken, waar de Chinezen een dergelijke conferentie ook zouden willen houden, al was het te Peking. In zijn verklaring voor de radio verklaarde minister Tsjoe, dat China de door de commissie (in drie opeen volgende boodschappen) gedane voorstellen voor een staakt het vu ren" slechts kan aanvaarden indien zijn voorwaarden onverkort worden aanvaard. Deze luiden: 1. Terugtrekken van buitenlandse troepen uit Korea; 2. Terugtrekken van de Ameri kaanse zevende vloot uit de wateren rond Formosa; 3. Toelating van de Chinese rege ring te Peking tot de Verenigde Na- tics. Radio-Peking heeft verder omge roepen, dat in geheel China demon straties plaats vinden tegen de reso lutie van de UNO-Assemblée om het vuren te doen staken. „Een wapen stilstand is in strijd met de belangen van het Chinese en Koreaanse volk, die terugtrekken van alle buiten landse invasietroepen uit Korea ver langen en een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie. De reso lutie heeft slechts ten doel, de Ame rikanen een adempauze te geven om zich te herstellen van de zware ver liezen". MACARTHUR VERWACHT OFFENSIEF. Generaal MacArthur heeft in een heden uitgegeven communiqué ver klaard, dat de versnelde versterking van de communistische troepn in Noord-Korea wijst op een op han den zijnd communistisch offensief; een voldoende hoeveelheid troepen en voorraden was hiervoor thans aan wezig. II kunt op een prettige avond terugzien Wanneer De Wijnkelder de leverancier is van de dran ken, dan kunt U er van over tuigd zijn, dat er aan het slot van een „geslaagde avond" gesproken zal wor den. Uw avond „va!t of staat" misschien niet helemaal met het borreltje, maar a's dat deel in orde is, loopt de rest veelal vanzelf. 9913 2ïnno-l784- PRINSESSEKADE 3 TEt. 73538 LEIDEN als praeses van de Schoolvereniging Dispereert Niet". Uit iedere klas bood een leerlingen een geschenk aan, waarna de directrice, namens de docenten, aan mej. Langezaal een pick-up-installatie overhandigde. De jubiloresse dankte hartelijk voor deze huldiging, die o.a. döör de heer H. A. Vriend, gem. insp. L.O.. dr. J. D. A. Boks, directeur van de Gemeentelij ke H.B.S., dr. A. Scholte. rector van het Gymanisum, oud-collegae, leer lingen en oud-leerlingen werd bijge woond. ;rmiak geeft ruwe buid PUROL (Ingez. Med.) „Pro Juventute" als zelfstandige afdeling Op oen gisteravond in het Snouck Hitrgronjehuis, Rapenburg 61, gehou den bijeenkomst voor leden en be langstellenden. is besloten tot oprich ting van „Pro Ju^entute-Rijnland", als zelfstandige afdeling. Tot op he den was het district Leiden een on derafdeling van Den Haag. De nieu we afdeling bestrijkt de kantons Lei den en Alpher aan den Rijn en strekt zich derhalve ook over de Bollen streek uit.. Het bestuur van de opgeheven on derafdeling, onder voorzitterschap van prof. mr. J. M. van Bemmelen, werd als voorlopig bestuur van de nieuwe afdeling gehandhaafd tot de vergadering in Mei a.s, De vergadering nam na eni^e be sprekingen de concept-statuten en 't ontwerp-huishoudelijkreglem aan Het doel van de afdeling staat in de statuten als volgt beschreven: Voor koming en bestrijding van misdadig heid, wangedrag verwaarlozing en ontsooring van minderjarigen in da kantons Leiden en Alphon aan den Rijn en bestudering van de daarmee samenhangende toestanden en vraag stukken. Aan het Leids Academisch Kunst centrum, bijgestaan door de directeur van ,De Lakenhal" danken wij een bijzonder fraaie tentoonstelling van 40 winterlandschappen, die gister middag onder grote belangstelling werd geopend. De heer E. Pelinck, directeur van „De Lakenhal" sprak een welkomst woord en wees op de moeilijkheden, die aan het tot stand komen van deze tentoonstelling waren verbonden. Maar ze is er gekomen. Er is een goede keuze gedaan, waarbij een goed overzicht over het Hollandse winterlandschap werd verkregen, zonder eentonigheid. Als bestuurslid van het L.A.K hielct mej. L F. Sluyterman van Loo een inleiding, in plaats van loco-bur gemeester J. C. van Schalk, die plot seling verhinderd was Zij prees de medewerking van particuliere ver zamelaars cn van de heer Pelinck. De tentoonstelling Wij zouden graag een zeer groot gedeelte der geëxposeerde werken ieder afzonderlijk naar compositie, inhoud, lijn en kleur bespreken. Maar de beschikbare ruimte laat dat niet toe. We volstaan dus met een alge mene indruk. Wat heeft de Hollandse schilder in het wintergezicht aangetrokken? In de eerste plaats de winterse sfeer. Het licht is meestal verdioomd. Alle dingen zijn in een sieer opgenomen, die hoe verschillend ook gezien, toch dit éne heeft, dat ze „winters" is. Die sfeer kan zijn een zilvergrijze schemer, een amethysten schemer, een zachtviolette scnemer. of welke zachtvredigo schemer ge ook wilt. Dat zo veelvuldig genuanceerde half licht geeft, 'k zou bijna zeggen, een subtiele waarde. Alles te zién in „dim twilight" zoals de Engelsen zo mooi zeggen geeft een stemming aan de ene kant van stille weemoed, Roem heeft nog hoop ZATERDAG 23 DECEMBER. t Was gisteravond wel echt Kerst mis in de stad. U had het moeten zien, daar op de Apothekersdijk, waar de Kerstboom-markt wordt ge houden en waar gisteravond een enorme drukte heerste. Donkere kerstbomen. Bedrijvige kooplui en kopers, die heen en weer lopen. Hier en daar een plak vuile sneeuw. En bet gele lichtschijnsel uit de huizen. Hij elkaar een schilderij van Pieter Brueghel! Het brengt de mens in kerststemming. We koken vandaag Hutspot voor vier dagen tegelijk! En alles wat we maar kunnen vinden, gaat er in. Vasten of geen vasten! 7.o b.v. het bericht, dat het Districts-Consultatle- bureau voor T.B.C.-bestrijding, Mid delweg 38 te Lelden, van 25 t.m. 31 December a.s. gesloten zal zijn. Dat vandaag de heer J. Hueting, Morschstraat 39, met pensioen gaat, na bijha 38 jaar als rijkswerkman in algemene dienst geweest te zijn aan de Doelenkazerne. U behoeft de heer Hueting niet te vertellen wat solda ten zijn; duizenden en duizenden heef hij er zien komen en gaan. En dat dc heer H. Vijlbrief op 27 December a.s. 50 jaar in dienst zal zijn als timmerman bij Tieleman en Dros. Vandaag, morgen en overmorgen wordt in het clublokaal „Dc Morsch- poort" een postduivententoonstellins gehouden door „De Reisduif" De mooiste vogels, echte rasvogels, zul len er te zien zijn, zelfs een speciale klas voor boven de 700 km. Ja. er komen zelfs duiven, die de afstand St. Vincent—Leiden, 1050 km., met het grootste gemak gevlogen hebben Tot hoofdcontroleur van 's Rijks belastingen ter inspectie der belas tingen te Leiden, 2e afd. zijn door de minister benoem^ de controleurs F van Ale wijk en T. E. te Lintum, beiden uit Leiden. Het Kerstkaarttournooi van Buurt- ver. „Haagwegkwartier" is ten einde. Tweede voorzitter Schouten reikte BRAND OP BRITSE S.S. „ALPERA". Het Britse s.s. „Alpera" staat in brand. Volgens de opgegeven positie zou het schip zich ten Oos' van Gibral tar en ter hoogte van de Zuidkust van Spanje bevinden. De „Alpera" vertrok op 6 Decem ber uit Iskenderon (Turkije) en was op weg naar Londen. De heer Mohammed Roem, die gis teravond uit Indonesië op Schiphol aankam, kon zich uiteraard riet uit laten over de eventuele instructies die hij had gekregen, maar wel zei- de hij nog goede hoop te hebben op de mogelijkheid tot het bereiken van overeenstemming in de kwestie Nieuw-Guinea. Als wij niet tot overeenstemming komen, moet men niet denken, dat de zaken normaal zoals tot nu toe door zullen gaan, zo voegde hij hier aan toe. Het probleem Nieuw-Gui nea zit diep bij het Indonesische volk Geen overeenstemming zal een ern stige situatie doen ontstaan. Er moet dan ook wel het een en ander worden besproken tussen de delegaties, ook al blijft onzerzijds het streven erop gericht voor 27 De cember tot een besluit te komen. De besprekingen, welke vanochtend om 1 uur zullen beginnen zullen derhalve van groot, gewicht zijn Mogelijk zal op Tweede Kerstdag de conferentie worden voortgezet. Hij achtte de pro-boycot-stemming wel geluwd. De belangrijkste par tijen in Indonesië zijn geen voorstan ders van een boycot. HET NEDERLANDSE STANDPUNT Volgens een correspondent van Reuter heeft een hoge Nederlandse officiële woordvoerder in Den Haag nadrukkelijk de suggesties in Indo nesië en elders ontkend, volgens welke Nederland voornemens is „zijn belofte" om de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea op 27 December aan Indonesië over te dragen „te breken'*. „Wij verlangen zeer naar een oplossing van dit vraagstuk", zo zeide de woordvoer der. „doch wij zouden er sterk de nadruk op willen leggen, dat er geen enkele belofte tot overdracht van de souvereiniteit is gedaan". De enige belofte, die de Nederlan ders gedaan hebben, is, dat zij al het mogelijke zouden doen om tot overeenstemming te komen. Zij kun nen echter niet dc Indonesische sug gestie aanvaarden, zelfs onder de dreiging van een boycot of een an dere directe actie in Indonesië, dat het niet bereiken van een vergelijk betekent, dat wij eenzijdig ons stand punt moeten loslaten en de souve reiniteit in ieder geval overdragen. Niét alleen op IJsland bestaat het svsteem van de ideale verwarnving die niets kost. doch ook in Chaude- soigues (Frankrijk). De eigenaar van een bioscoop in Chaudesaigues, heeft door de radia toren van de projectiezaal water van dc bron van de Por, de heetste bron van Europa, laten vloeien. Aldus verkreeg hij een constante temperatuur van 16 graden, ondanks de sneeuw, die sinds enkele dagen al het dorp en de velden bedekt. in „Oud Hortuszicht" de prijzen uit, die als volgt werden gewonnen: Kla verjassen, le mevr. Bouter 19289, 2e. Slingerland 19276. 3e. mevr. van Gel der 18381, 4e. M. Honsbeek 18380, 5c. fcliggers 18323, 6e. Koolloos 18266. De extra prijs yoor de dame met de meeste punten ging naar mevr. Bou ter. De prijzen bestonden uit rollade, vet, enz. Alle deelnemers kregen een troostprijs Bij het kruisjassen werd mevr. v. d. Mee winnaar, tevens van (le extra prijs voor eerste damé, met 13472 p., gevolgd dooi Nagtegeller 13244, Bavelaar 13329, van Hoven 13212, v. d. Mee 13187, P. Hartevelt 13132. Ook hier ontvingen alle deel nemers een troostprijs. En de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, waartoe Stadskok niet behoort, nademaal hij noch hui zen, noch grond bezit er» vermoede lijk ook nooit bezitten zal. Maar die Leidse Bond gaat a.s. Donderdag om 8 uur in de foyer van de Stadsge hoorzaal vergaderen. Drs. A. W. Hermse zal spreken over de vastge stelde huurverhoging De begroting 1951 wordt behandeld. De Leidse kunstschilder Alex Ro- semeyer kan opgewekt het Kerstfeest vieren, want de Regering heeft we derom een schilderij van hem aan gekocht, voorstellend een landschap met korenschoven. Door verschillende omstandighe den. o.a het feit. dat Kerstavond op Zondag valt. zullen de Leidse school kinderen dit jaar geen kerstliederen op straat zingen, zoals dat al sedert enige jaren de gewoorte was Het volgend jaar hoopt men deze traditie weer te herstellen. STADSKOK. aan de andere kant van vredige be rusting. De schilder weet ons soms in deze sfeer de atmosfeer voelbaar te maken. Hij leert ons zien, hoe mooi onze Hollandse winter eigenlijk wel is, als de grachten een spiegelend ijsvlak vertonen, de velden met sneeüw zijn bedekt, een witte kap de huizen tooit en de bomen rijk be- poeierd zijn. Men is geneigd in elk wintergezicht een kerststemming te zien En de sneeuw geeft in sa»nenwerking met het licht zijn volle waarde aan het wintergezicht. Die sneeuw is nooit wit. Ze is blauw, lichtgroen, lila, geel, rose, of bijna welke tint ge ook wilt. De reflexen van het late zon licht, de lichte oneffenheden van het terrein, de schaduwen van huizen of molens of van boomgewas, dat alles geeft aan het sneeuwlandschap, hoe eentonig het ogenschijnlijk moge zijn, een vibratie en een leven, dat ge zij het op heel andere wijze en in fel ler kleuren bij het lentelandschap waarneemt. Het sneeuwlandschap is nóóit ef fen en egaal wit. Er is altijd een tin teling, een lovenj spel van kleur nuances. Dat kunt ge bijna bij alle schilderijen hier waarnemen. Ik denk aan Floris Verster, aan het mooie doek van Jonghuls, aan het fijne landschapje van Van de Sande Bakhuyzen, aan de werken van An ton Mauve en Louis Apol, aan de fij ne Willem Witsen en de ruige Breit- nes, ruig maar welk een colorist. En naast de sneeuw en het ijs heb ben we er mensen. Pieter Breughel öc Jongere laat zijn Aanbidding der Koningen plaats vinden in een Vlaams winterlandschap. En kijk eens naar het ijsgezicht bij Kampen van Avercamp met zijn geestige fi guurtjes. kleurige poppetjes op het ijsvlak, Ik herinner me Aart van der Neer cn Jacob van Ruysdael. Degouve <le Nuneques laat ons weer op overtui gende wijze vallende sneeuw zien. Ik zal nu niet meer spreken over de ma gistrale Penneke en zovele anderen. Ik heb slechts te hooi en te gras een paar namen genoemd. In werkelijk heid geeft de tentoonstelling ons in historische volgorde een interessant beeld, hoe verschillende generaties het winterlandschap hebben opgevat. "De catalogus geeft de jaartallen: u moet aan de hand van die jaartallen de ontwikkeling zien. Laat Leiden nu toch deze tentoon stelling ziin volle aandacht geven. Uw kerststemming zal er bij winnen, en de jonge mensen, studenten, die zich met de heer Pelinck zoveel moei te hebben gegeven, moeten voelen, dat we het resultaat van hun onder nemen op hoge prijs stellen. N. J. SWIERSTRA. LEVENSGROTE KERSTGROEP. Op de Vigilie-Zondag, Eerste en Tweede Kerstdag zal met mede werking van de buurtbewoners naast het buurthuis „De Duiventil" (Gortestraat 21) een kerstgroep van levensgrote figuren worden opge steld. Door de kinderen uit de buurt zullen bij tijd en wijlen kerstliedjes worden gezongen. „FESTIVAL" VOOR K. EN O. GEM. AANKONDIGING SLUITING* KANTOOR GEMEENTEONTVANGER Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat het kantoor van de Gemeente-Ont vanger op Zaterdag 30 December 1950, voor het publiek gesloten zal zijn. 9931 INZAMELING HUISVUIL. Op de le en 2e Kerstdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op deze dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend zal nu plaats vinden op Donderdag 28 December e.k. en uit die percelen, welke ge woonlijk op Dinsdag worden be- dienc. op Vrijdag 29 December e.k De Directeur^Gem. Reinigings- en 9923 Ontsmettingsdienst. LEIDS A CAPELLA-KOOR. Kerstconcert. Het Kerstconcert in de Remon strantse Kerk, van het Leids a Cap- pella Koor en een orkest van ama teurs (versterkt door enkele be roepsmusici) mag het gelukkig re sultaat heten van wat er onder lei ding van Iskar Aribo is gestudeerd. Had de dirigent met moeilijkheden te kampen, wegens ziekte van de harpiste mevrouw Rahel Mengel berg, waardoor ook het optreden van de fagotist verviel.' de beide fluitisten Joh. Feitkamp en mejuffr. Hans Smalt, vulden in samenwer- kind met de organist Bram Martijn de leegtcn aan en zij deden dit zó bewonderenswaard, dat men ruim schadeloos gesteld werd voor 't ge mis. Aangevangen werd met een Motet van Bach, „Lobet den Herrn" Het kleinkunst-gezelschap van Ro land Wagter bezorgde de leden van K. en O. gisteren in de Stadsgehoor- zaal een vrolijke avond onder het voor koor, orgel en orkest, waarvan motto „Festival". Het programma wjj ecn fej bewogen wedergave te was een mengsel van cabaret en va- j horen kregen, prachtig van rhythme riété, welke combinatie zeer goed in j en fraaj van klank. Elke stemmen groep zingt geachaneerd en de smaak viel. Opvallend was het optreden van I stemmen is in dit koor rijk. Joh. de jeugdige Dick Harris als pianist, J Feitkamp nam nu een van de ledige jongleur en goochelaar. Vooral bij i plaatsen in en speelde een „Sonate" het jongleren oogstte hij veel succes, van de Tesch. Behoeft 't nog gezegd Tobi Rix met zijn muzikale grappen te worden, dat deze fluitist wel zo'n had aller harten spoedig veroverd. groot kunstenaar is, dat hij aan alle nvejsen jn je uitvoering van een werk voldoet? Bram Martijn verstaat ook Zijn imitatie van George Formby was zeer zuiver Natuurlijk ontbraken ook de lied jes niet. Greetje van Schaik kwam een paar keer voor het voetlicht, om de lievelingsllidjes uit haar radio-re pertoire te zingen. De twee Rett.ichi- ni's zorgden voor acrobatische dans jes en ten slotte waren er nog enkele grappige schetsjes, waarvan Roland Wagter en Greetje van Schaik het voornaamste deel voor hun rekening namen. de geheimen van 't koninklijke strument en was een uitmuntende tegenspeler. Dan de aangrijpende „Festival Te Deum" van B Britten, geschreven om het eeuwfeest van het St. Marks College in Swindon. Fel bewogen is dit gebed, waaraan de zangwijze van de Anglikaanse eredienst ten grondslag ligt sterk herinnerend aan 't Gregoriaans. Vreemde klanken, zo men wil, maar vol van gloed, stijgen op. Blijkbaar zien de koristen en ook de dirigent tegen de moeilijkheden niet op, want zij hadden het lang niet ge makkelijk evenals de soliërende so praan mevrouw Rensink-Zaalbevg. De wijze waarop het koor zich van deze opgave kweet, verdient volle waardering. Lof aan de dirigent en aan de organist, die hierin een zwa re partij had. Nogmaals hoorden wij Feitkamp en Martijn in een „An dante" van Mozart K.V. 315. Blijk baar gevoelden beiden zich aange trokken tot de open en vloeiende muziek, die zij met enthousiasme vertolkten. Een grote tegenstelling met Brit ten vormden de beide Choralen van Joh. Crüger. (circa 100 jaar ouder dan Bach) die wij hoorden uitvoe ren door 2 fluiten cn koor. prijzens waard ven vertolking. Een opmerke lijk kunstzinnige uitvoering kreeg de Sonate voor 2 fluiten en orgel, van Loeillet. Feitkamp, Smalt, Mar tijn, speelden met eigene oplevende muzikaliteit een stijlvol geheel vor mend. Een staaltje van ragfijn a Cap- pela zingen werd gegeven in de drie sublieme Kerstliederen: „Kinderen swijcht", een juweeltje en „Ons Is gheboren" in een pracht-zetting van Röntgen, waarin de sopraan-solisten in casu mejuffrouw Reinink, zo blank en rein de melodie heeft ge zongen tegen het a bouche-fermée, zingende koor, Ten slotte de gran dioze Gloria uit Bach's Hohe Messe. Het koor réageerde nauwlettend en zong bezield Hulde aan 't wakker orkest. Aribo dirigeert veerkrachtig en vitaal en zijn koor zingt spon taan. Zoekt 't schoon en wekt stem ming. Een mooi Kerstconcert, met een fraai programma. J. Kortmann

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2