toten ZEER BELANGRIJK mannenwerk uit een avontuurlijke tijd: De eerste Zeereis om de Wereld Gemeenteraad van Lisse DE kersthoorn wordt geblazen 'n Pijprokende man brengt gezelligheid an...! Adverteert in dit blad ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 'SR COURANT VIERDE BLAD PAGINA 4 Dit zijn Hennie, Bennie en Hannie v. d. Jagt, die op 28 Dec. hun eer ste verjaardag gaan vieren. Toen zij vorig jaar in Uithoorn ter wereld kwamen, brachten zij het kindertal van het echtjaar G. v. d. Jagt-Turk van 6 op 9. Het zal as. Donderdag vermoedelijk een flink feest wor den in Uithoorn, want tenslotte heeft lang niet iedere plaats zijn eigen drieling. De voltallige raad van Lisse ver gaderde voor de eerste maal onder voorzitterschap van burgemeester Mr Th. M. J. de Graaf. Na de vaststelling der notulen ving men terstond aan met de alge mene beschouwingen. De heer de Koning bracht warme hulde aan de beide wethouders voor hun beleid in het burgemeester-loze tijdperk. De heer Handsdorp wijst erop, dat het gasbedrijf zwaar ziek is. Spr. verwacht niet, dat de voorgenomen centralisatie spoedig een feit zal zijn Steun en waardering vraagt hij voor de culturele verenigingen. Industrie vestiging heeft spr.'s aanbeveling. De heer Scholte, sprekend namens de C.H. en A.R.-fractie, acht waak zaamheid voor de financiën geboden. Spr. informeert naar de mogelijk heid van een bad- en zweminrichting Spr. wijst op het schandelijk gedrag van de jeugd op het Vierkant. De heer van Waveren wees op de Zondags-heiliging. De heer van Leeuwen dringt op een nauwe samenwerking tussen d verschillende takken van dienst. De voorzitter beantwoordde de sprekers. De periode vóór de centra lisatie van de gasbedrijven moet overbrugd worden. Bij de post?ewijze behandeling der begroting werden vele onderwerpen behandeld. O.a. werd geklaagd over de overbelasting van de autobussen. Een bad- en zweminrichting zal nader worden bezien. De vergoeding voor de secretarie dei' won<"ngcommis sie werd op 500 gebracht, terwijl 600 werd genoteerd voor presentie gelden der commissie-leden. HAAGSE POLITIERECHTER Achterliik? „Ik wist niet, dat electriciteit niet meer gerantsoeneerd is", zo vertelde de Leid se huisvrouw C. N. voor de Haagse Politierechter Zij moest terecht staan omdat zij deze zomer electriciteit gestolen had, dooi de meter ooen te maken en terug te draaien. „Ik was ban? om afgesne den te worden", luidde haar ver weer De off. van justitie geloofde h*ar verhaaltje niet en eiste een gevan genisstraf van 14 dagen. Dc politie rechter deed het dit keer e-htDr nog met een gemengde straf aflopen en veroordeelde haar tot 40.boete subs. 25 dg. en 14 dagen voorwaar delijk. Stelers en heler. De fabrieksar beiders C J. van V. en W. J. B. uit Alphen a. d. Rijn wilden met vacan- tie gaan en konden er nog best een zakcentje bij gebruiken. Daarom sta len zij een hoeveelheid koperen la gers en verkochten die aan een op koper De off. van justitie nam in aanmerking dat ze nog nooit eerder veroordeeld waren maar dit was dan ook de enige reden waarom hij geen gevangenisstraf eiste doch f 40. boete en 2 mnd. voorw. De Haagse politierechter verlaagde de boete tot 25.doch handhaafde de voorw. straf. De opkoper C. F. IJ. uit Alnhen ontkende geweten te hebben dat de goederen van diefstal afkomstig wa ren, doch dit klopte niet met de ver klaringen van vorige verdachten. Hij werd veroordeeld tot f 50.boe te subs. 30 dg. en twee maanden De subsidie aan de beide plaatse lijke muziekverenigingen worden verhoogd tot 350.per vereniging en die van de zangvereniging tot 150.per vereniging. Hierna werden de begrotingen goedgekeurd en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Grachtweg vanaf openbare werken tot aan de scheepswerf van Akerboom werd omgedoopt in „Gre- velingstraat". Met het voorstel inzake de straat verlichting van de Hobahostraat werd na ampele bespreking accoord gegaan. De overname van de Eerste Poel laan is werkelijkheid geworden, het geen volgens de heer Mesman al reeds 20 jaren eerder had moeten geschieden. De heren A. J. Mesman en H. W. Vreeburg werden herbenoemd tot leden van het bestuur van de ge meentelijke dienst voor Sociale Za ken. De beer van Leeuwen maakte nog de opmerking dat het wenselijk was, dat er ook van R-K. zijde een vrou welijk lid in deze commissie zitting zou hebben. In de toekomst zal hier naar worden gestreefd. (Wordt vervolgd) Een overoud gebruik bij de land bouwende bevolking van oostelijk Overijsel is nog steeds in zwang. Wij bedoelen het blazen van de zoge naamde midwinters- of Kersthoorn. Van vier weken voor Kerstmis tot Driekoningen weerklinkt daar over de eenzame akkers en uitgestrekte heidevelden, bij morgen en avond, een eigenaardig jodelend geluid, voortgebracht door een houten hoorn waarop de boerenzoon of knecht rr/et veel inspanning blaast. Deze hoorn bestaat gewoonlijk uit twee stukken geknipt wilgenhout, welke stevig met houten banden tot een soort hoorn worden samenge voegd. De lengte bedraagt 1VA m.; ongeveer het gehele instrument heeft enigszins de vorm van een hoorn van overvloed, doch is minder sierlijk gebogen. Tot mondstuk dient een stuk van een uitgeholde vliertak. De toonafstand tussen hoogste en laagste toon, welke men kan voort brengen, bedraagt niet veel meer dan een octaaf. Om echter meer kracht, meer sterkte aan het voort gebrachte geluid te geven, legt men bij het blazen het uiteinde van de hoorn over de rand van de waterput en zo kan men het jodelen van de Kersthoorn op uren afstands horen. Noch koude, noch regen weerhou den de boerenzoon, om door zijn in strument het volk te verkondigen, dat Kerstmis is gekomen, of reeds voorbij >s- En in de Kerstnacht zelf is het geluid van die hoorn niet uit cïe lucht. Nochtans beginnen ook de echte midwinterhoorns tot de zeldzaam heden te behoren. Ze zijn gerang schikt onder 4e oudheden van een paar oudheidkamers in Overijssel. 1. In Sabrosa in Portugal leefde eens 'n jongen, die Fernao de Magal- haes heette. Sabrosa is de enige pro- vincie van Partugal, die niet aan de zee grenst. Ondanks dat droomde Fernao er altijd van om later zee- I man te worden. Hij leefde ook pre cies in de tijd van de grote ontdek kingsreizen. Feriao hoorde dikwijls vertellen over avontuurlijke reizen. I Hij hoorde van de ontdekking van Amerika door Columbus Hij zag zeldzame en kostbare dingen uit vreemde landen in de winkels. Hier door ontstond vanzelf het verlangen naar de zee. Toen Fernao 13 jaar was geworden, nam zijn vader hem mee naar Lissabon, de hoofdstad van Portugal. Hier lag het paleis van ko ning Manuel, waar Fernao edelknaap werd. Nu was hij dichter bij het avontuur en bij de zee gekomen. Drie spannende jaren bracht hij door in de hoofdstad. Altijd gebeurde er iets aan het hof, in de stad of in de ha ven. Met zijn 17e jaar maakte hij iets geweldigs mee. In het voorjaar van 1497 beval koning Manuel aan Vasco da Gama de zeeweg naar Oost- Indië te vinden. 2. De koning gaf Vasco da Gama vier flinke schepen en een paar klei ne, om levensmiddelen mee te ne men. Er waren 170 mannen aan boord. In Juli was men gereed om uit te varen. Heel Lissabon was op de been. Langs het strand liepen de zeelieden met hun familie. De admi raal en de zeeofficieren gingen naar de kerk, om te bidden voor een be- houden vaart. De hele nacht bleef men in spanning wachten en toen eindelijk de morgen aanbrak, kozen de schepen met wapperende vlaggen 1 in top het ruime sop. Vele lange j maanden wachtte Fernao en de ande- dere mensen in Lissabon op de te rugkeer van de schepen Eindelijk was het zo ver. Vasco da Gama be gaf zich naar de koning met goud en zilver en een prachtig beeld van O.L. Heer, dat geheel uit goud was ge maakt. Het woog 27 kilo. Fernao maakte de ontvangst van da Gama aan 't koninklijk hof mee. Da Gama was de grote man en hij kon zich niet meer op straat vertonen zonder dat de mensen om hem heen dron gen. 3. Ook de zeelieden van Vasco da Gama stonden in het middelpunt van de belangstelling. Zij waren de ontberingen, die zij Hadden gehad, gauw te boven en vertelden overal over de vreemde volken, die ze be zocht hadden en over de merkwaar dige dingen, die ze op hun weg naar Iniië hadden gezien. Heel Portu gal stond ondersteboven van de ge beurtenissen en iedereen sprak over rijkdommen, die het land nu zou ver werven. Fernao werd steeds onge duldiger. Hij wilde ook gaan i-eizen en in het j.aar 1504 meldde hij zich aan voor de dienst op Indië. Hij was er van overtuigd, dat er in het verre Oosten nog veel te ontdekken was. Fernao kwam op het schip van Die- go Lopez Squirras, dat de opdracht had een bezoek te brengen aan eilanden in het verre Oosten. On- derweg moest er dikwijls gevochten worden. Hij was echter niet bang. Fernao blonk uit in de strijd en raak te tweemaal gewond. Overal waar hij kwam, gebruikte hij zijn ogen en ontdekte, dat de volken primitiever werden naar mate men meer naar het Oosten ging. 4. Op het eiland Ternate heerste een vriendelijke vorst. Hij ontving de expeditie met eerbewijzen en een vriend van Fernao blëef er achter, om de vorst te dienen. Fernao ging terug naar Portugal. Hij wilde van Portugal uit een zeereis om de we reld maken. Allereerst ging hij stu deren, maai ondanks dat ging zijn plan nog niet gauw in vervulling. De koning zónd hem naar Marokko, om tegen dc Moren te vechten. Ein delijk, in 1517, had hij zijn p.an ge reed. Vol verwachting ging hij naar koning Manuel op wiens hulp hij rekende. De koning geloofde echter niet, dat het pxan verwezenlijkt kon worden. Ontgoocheld verliet Fernao zijn geboorteland en trad in dienst van de Spaanse koning, die wel iets voor zijn plan voelde. 5. Een heel jaar ging er heen met het treffen van voorbereidingen. Fernao had vele vijanden aan het hof. Die mensen waren jaloers. On danks alle tegenwerking werd hij echter in de zomer van 1519 door de koning benoemd tot chef-kapitein van een vloot met 4 schepen. Een der eerste aanlegplaatsen onderweg was Tenerifa. Terwijl hij op een gunstige wind wachtte, werd Fernao ingehaald door een Portugees schip, dat een brief van een vriend voor hem meebracht. Hierin werd hij ge waarschuwd voor de Spaanse kapi teins, die kwaad waren, omdat zij onder bevel van een Portugees ston den. Fernao deed echter, of hij niets wist. Ze voeren verder naar het Zuiden. Het weer was erg slecht. Bijna 60 dagen achter-een regende het en zij hadden veel storm en on gunstige wind. Tenslotte werd het weer toch beter en voeren zij naar Zuid Amerika. Verschillende kapi teins lieten hun ontevredenheid blij ken. Zij gehoox'zaamden slechts lang zaam. Magalhaens bleef echter kalm en/gaf bevel het vlaggeschip te blij ven volgen. 6. Op 23 November bereikten de schepen Zuid-Amerika. De bewoners waren uiterst vriendelijk voor de zeelieden. De tocht ging verder naar St. Lucia en Rio de Janeiro. Het werd koud en stormachtig De zee was erg wild. Fernao Magelhaens besloot een zee-inham binnen te va ren, die hij de naam gaf van Port San Julian. Nauwelijks was het an ker gevallen, of op de schepen brak muiterij los. Drie Spaanse zee-offi cieren overvieleh het schip_San An tonio", gesteund door 30 zeelieden. De kapitein van het schip was op de hand van Fernao en werd derhalve vermoord. Een neef van Magelhaens moest zich overgeven en werd in de boeien geslagen De opstandelingen hadden 24 uur de macht over drie schepen, maar de volgende dag, ver overden de mannen van Fernao er een terug. In de donkerte van de nacht, probeerden enige verantwoor delijke officieren er tussenuit te ko men, maar het lukte hun niet. Zij werden ontdekt en in een bloedige strijd, waarbij de kanonnen een woordje meespraken, vond de op stand een einde. 7. Fernao strafte de opstandelin gen streng. Een paar leiders werden ter dood gebracht en twee kapiteins moesten achterblijven op de verlaten kust, als de schepen verder zouden gaan. Zestig lieden, die Magelhaens niet vertrouwde, werden in de boeien geslagen. De rust was hiermede weergekeerd. Magelhaens werd on geduldig om weg te komen Hij wist dat hij ondanks storm de Stille Oceaan kon bereiken. Hij wilde ech ter niet riskeren, om de gehele vloot ixit de zee-arm te laten gaan naar de volle zee. Hij nam er genoe gen mee, dat Serrano met een schip vooruit ging. Hij moest proberen zuidwaarts te komen en onderzoe ken, hoe lang de kust was. Het duur de lang eer de zeelieden weerkeer den. Op een goede dag gebeurde er echter iets. Op de oever vertoonde zich een inlander. Hij was ontzettend groot en zijn voeten staken in schoe nen van dierenhuiden, waaronder een zool van stro. Daar op de oever, danst hij in de schemering. HULST ALS OUDE VERTROUWDE VERSIERING Volgens de legende zou de hulst zijn ontstaan te danken hebben aan de kruisiging van Jesus; ze is dus een gepaste versiering op 's Heren Geboortefeest. De palm toch, waar van men bij de intocht van Jesus twijgen had gesneden, kreeg bij het roepen van „Kruisigt hem" doornen of stekels en is sedert die dag steeds groen gebleven. De algemeen bekende hulst, die bij ons in struik vorm' wordt aangetrof fen, is als Kerstviering zeer bekend; de altijd groene struik, die zich tot een boom kan ontwikkelen, maar daarvoor een hoge ouderdom moet bereiken, wordt in ons land veel vuldig aangetroffen, in vele tuinen ook als hegbeplanting. Volgens op gave ziin er wel een 150 soorten hulst (Ilex); maar bij ons zijn slechts enkele soorten inheems. Voor versiering gebruikten reeds de oude Romeinen bij hun feesten in December ter ere van Saturnus de hulst; in Frankrijk draagt men met Nieuwjaar de takken van de Mistel, elders hulsttakken. De eer ste Christenen namen het gebruik van het dragen van hulst over en niet onwaarschijnlijk is het, dat het versieren met de doornige bladeren en bloedrode bessen het symbool werd geacht van het bloed van Christus en Zijn doornenkroon. Kerstmis helder en klaar, geeft een goed honigjaar. Kerstmis winderig. Lichtmis stal, een massa hooi beloven wil. Met Kerstmis aan de deur, met Paschen aan het veur. Als het Kerstkind is geboren zijn de knolletjes bevroren Een Kerrtmis die u buiten ziet, een Paschen straks met kou u biedt. „Pijproken is zo gezéllig!" - Dat vinden vrouwen en meisjes. Het geldt voor alle vaders, mannen of verloof den. Bij de krant in de huiskamer, bij besprekingen, bij alle werk en ieder uitstapje is een pijp tabak oer gezellig. Het staat een man! Pijproken maakt de jongeren flinker, de ouderen gezelliger, de nerveuzen rustiger. Een pijp staat sportief en mannelijk. Maar bovenal: ais pijp roker smaakt U het zuiverste en hoogste rookgenot. Nog slechts tot 31 December a.s. kunnen wij voor voor de thans geldende prijzen. Personenauto's, Bestelauto's en Chassis leveren N.v. „HET MOTORHUIS" Leiden - Morssingel 1 b - Telefoon 24741 (4 lijnen)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 16