3)e Cöid6e6oii^mt Opperbevelhebber reeds aan de slag De afvoer van Abonese militairen Rechtelijk verbod genegeerd Kersttoespraak van de Paus Kerstboodschap van Tru man De wacht aan de breedtegraad Bij de Nederlandse vrijwilligers Russische troepen in Bulgaarse haven Gen. Eisenhower is reeds aan het werk Perzië alarmeert de grenswacht Nederlandse stappen Voor f100.000 aan effecten verduisterd DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12164 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Directeur: C. M.,v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET IS EEN EIGENAARDIGE HISTORIE met de Ambonese militairen, die nog op Java vertoeven en naar elders moeten worden afgevoerd". Naar men zich zal herinneren heeft de president van de Haagse recht bank op 16 December deze afvoer zonder meer verboden, totdat op 21 December op de vordering van de voormannen dezer Ambonese mili tairen tegen de staat der Nederlanden zou zijn beslist. In strijd met het verbod van de rechter, werd op 18 December toch een groep dezer militairen naar de Kei-eilanden afgevoerd. Het blijkt nu, dat men met dit transport zelfs heeft afgevoerd één der eisers in het aanhangig geding, n.l. de heer Hiurupun, voormalig lid der Zuid- Molukkenraad. Men acht dit wel een zeer brute vorm van verzet tegen een rechterlijk bevel. de rechter geen bescherming kan vinden, dan blijkt daaruit genoeg zaam, dat men ook de behoefte ge voelt aan zodanige bescherming. Die behoefte wordt niet gevoeld door partijen, die het onderling eens zijn. Wel schijnt men het te hebben willen voorstellen, alsof de afvoer vrijwillig geschied was, daar volgens berichten een tweetal luitenants ge tracht hebben de nog overgebleven voormannen der Ambonese militai ren te bewegen om een stuk te teke nen waarin was vastgelegd dat de afgevoerde militairen vrijwillig aan boord waren gegaan. Naar het oor deel van bedoelde voormannen was de afvoer niet vrijwillig geschied en ze hebben dan ook geweigerd dit stuk te tekenen. Deze Ambonese militairen zijn van oordeel, dat hun mensen bij af voer naar door de A.P.R.I gc atro- leerd gebied de dood worden inge jaagd. Daarom zal naar hun'mening Nederland hun asyl moeten bieden overeenkomstig artikel 14 van de Algemene Verklaring der Menselij ke Rechten. In verband met diezelf de verklaring artikel 13 zou aan de R.I. nimmer mogen worden toege staan deze mensen vast te houden Het contingent in kwestie werd afgevoerd met de „Van Oudshoorn" van de K.P.M. Uit het desbetreffen de Aneta-bericht blijkt, dat men een andere groep wilde afvoeren met de „Thedens" en dat dit trans port alleen niet is doorgegaan, om dat de militairen in kwestie hebben geweigerd zich in te schepen. Men kon uit dit Aneta-bericht wel zien, dat in ds rechterlijke uitspraak niet in het minst aanleiding werd gevon den om de afvoer te staken Alleen dé Ambonezen hebben deze uit spraak ernstig genomen Zij hebben te kennen gegeven, dat zij de uit slag van het proces willen afwach ten. Hieruit wordt afgeleid dat van vrijwillige afvoer geen sprake is. In dien men wil afwachten of men bij Z.H. Paus Pius XII zal Zaterdag ochtend te 11 uur Romeinse tijd via de radio een Kerstboodschap tot de wereld richten. Radio Vaticana zal de rede op de 31,10, 25.55 en 19.84 m. uitzenden, terwijl verschillende andere radiostations haar zullen re lay eren. DE STRIJD IN KOREA. Onder delen van de 25ste Amerikaanse DL visie trekken door het onherberg zame berglandschap bij Sariwon Zuidwaarts, naar de nieuwe linies der Verenigde Strijdkrachten by Seoel. In een eindeloze rij trekken tanks, vrachtwagens, jeeps en ande re vervoersmiddelen terug voor de opdringende Chinees-Communisti sche troepen. Kerstoffensief verwacht Er wordt thans weer wat meer gevochten aan de 38e breedte graad. Zo raakten gisteren Noord en Zuid-Koreanen slaags aan de Im- jinrivier, 50 km. ten Noorden van de Zuidelijke hoofdstad, Seoel. Slechts het herbewapende Noordko- réaapse „bufferleger' van naar schatting 150 000 man staat opge- ste'd langs de defensie-lini van het achtste leger, dat Seoel beschermt en de Chinese strijdkrachten bevin den zich nog steeds 110 kilometer Noordelijker. De luchtmacht greep ondanks veelvuldige sneeuwjachten in de strijd in, maar hier en daar werd terrein verloren. Intussen gaan de UNO-troepen langs de 38e breedtegraad onafge broken voort hun stellingen te ver sterken. Het opperbevel houdt na- me ijk rekening met de mogelijk heid, dat de Chinezen de tactiek van de Japanners zullen volgen en juist met. Kerstmis zullen aanvallen, in de veronderstelling dat de UNO-troe pen dan minder waakzaam zullen zijn. GEBRUIKEN DE CHINEZEN GIFGAS? Volgens frontberichten is een re giment van de derde Amerikaanse divisie, die het bruggenhoofd van Hoengnam tegen de Chinese commu nisten verdedigt, met een granaat beschoten, waaruit, na de- ontplof fing, gas kwam. Uit hoofde van vei ligheidsreden in niets naders om trent de aard en de uitwerking van het gas medegedeeld. De Amerikaanse pot is best „Onze mannen eten thuis niet half zoveel als hier", zo vertelde kapitein C. van Meurs, militair arts bij het Nederlandse contigent in Korea gis teren aan een correspondent van A.P „Zij zijn vol lof over de Ame rikaanse rantsoenen. De hoeveelheid vlees en fruit is wonderbaarlijk. Zul ke rantsoenen zouden in Nederland een weelde zijn." De stad, waar de mannen thans gelegerd zijn, is een internationaal centrum geworden. Wie door de winderige en met ijs bedekte straten loopt, zal op zyn weg soldaten van twee, drie of zelfs meer verschillen de nationaliteiten ontmoeten. „Het is wonderbaarlijk", zo vertelde ka pitein Van Meurs verder, „hoe man nen uit zoveel verschillende landen zo goed met elkaar kunnen opschie ten. Onze jongens voetballen met de Britten, Amerikaanse en Britse tandartsen zorgen voor hun tanden en kiezen. Maar ook de verstand houding met de Fransen, de Turken, de Grieken (die zo goed bedreven zijn in de guerillakrijg) en de Siame zen laat niets te wensen over". „Flinke kerels zijn het, die man nen van ons contigent", verklaarde capitein C. van Marion (uit Over- veen) „Sommigen zyn hier uit lust tot avontuur, anderen willen wat van de wereld zien, maar de meesten zyn hier, omdat zy sterk gekant zijn tegen 't communisme". UITSPRAAK IN KORT GEDING. Be president van de Haagse Recht bank mr. A. N. Kuhn, heeft heden vonnis gewezen in het kort ged'ng van de Ambonese militairen van het voormalige KN.I.L. tegen de Ne derlandse Staat. Het vonnis verbiedt gedaagde (de Staat der Nederlanden) afvloeiing van Ambonese ex-K.N.I L. militai ren of hun gezinsleden zonder hun toestemming, naar Ambon of enig ander gebied van de Republiek In donesia op straffe van bemaling van een dwangsom van 1 millioen. Gedaagde werd tevens veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. Volgens de diplomatieke medewer ker van de „Daily Telegraph" zou den deze week Russische troepen in de Bulgaarse Zwarte-Zee haven Bur gas zijn ontscheept De medewerker zegt over bepaalde inlichtingen te be schikken, die een bewijs voor zijn be richt vormen. Zo had een Joego-Sla- vische koopman te Londen hem me degedeeld, dat hij verscheidene dagen niet in staat was geweest zijn han delsrelaties te Burgas te bereiken. EEN „KOUDE" WACHTER Stal en stram staat op het dek van het Amerikaanse slagschip „Missouri", dat in de Koreaanse wateren ope reert, een „wachtpost". De koude deert hem niet, integendeel, hij dankt er zefs zijn bestaan aan. Het is een sneeuwman, die door leden van de bemanning van de oor logsbodem vervaardigd werd in hun vrije tijd. Hef »Montgomery-leger« stelt zich beschikbaar /^ENERAAL EISENHOWER, de op perbevalhebber van het nieuwe At lantische leger, is reeds begonnen zijn internationale generale staf samen te stellen, die hem zal bijstaan bij de verdediging van West- Europa, verneemt Reuter uit de omgeving van de Atlantische raad te Brussel. Zij voorspellen, dat Eisenh ower de volgende maand, als de raad te Parijs bijeenkomt, zijn generale staf gevestigd zal hebben om de de fensie te regelen. Als aanstaand rechterhand noemt men reeds lord Ted der, maarschalk van de RAF, die tijdens de oorlog reeds met Eisenho wer samenwerkte. Het „Montgomery-leger" van de Westelijke Unie zal als zodanig op- houden te bestaan; het zal opgaan in 'het Atlantische leger van generaal j Eisenhower, die zal bepalen hoe en wanneer dit zal geschieden. De ge- nerale staf van Montgomery's Uniforce te Föntainebleau is ter beschik- king gesteld van de Amex-ikaanse generaal. Eisenhower had gisteren j een drukke dag: naar alle delen van Amerika en Europa gingrn de te- 1 lefoongesprekken met mogelijk toekomstige medewerkers. VERSNELDE BEWAPENING. Niet alleen Eisenhower is reeds begonnen, ook België heeft de eerste stap op de weg naar uitbreiding der defensie gezet. Het Belgische Huis van Afgevaar digden besloot namelijk, in 1951 niet minder dan 150.000 dienstplich tigen voor een eerste oefening van twee jaar onder de wapenen te roe pen. Engeland ziet zich, naar Reuter te Londen verneemt voor de noodzake lijkheid geplaatst, zijn bewapenings program van 3600 millioen uit te breiden ovei'eenkomstig de plannen, die minister Bevin uit Brussel mee terugbrengt. De Amei-ikaanse senaatscommis sie voor de toewijzingen heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in 20.000.000.000 dollar ten behoeve van de versnelling der mobilisatie. De senaatscommissie verhoogde het bedrag, dat door het Huis van Afgevaardigden was goed gekeurd, met 2.000.000.000 naar aan leiding van het beroep van Truman en de leiders der defensie om gro tere oedragen ter versterking van de gewapende strijdmacht. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een plan voor de bescherming der burgers tegen atoombomaanvallen aangenomen. Het plan gaat thans naar de Senaat. Volgens deze wet zou een federale instantie voor de luchtbescherming worden ingesteld, die een program ma zou opstellen, waarmee naar verwachting een bedrag van 3,1 mil liard dollar over een periode vap drei jaar gemoeid zou zijn. DE DUITSE BIJDRAGE. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, zal heden de geallieerde hoge commissarissen op de Peters- berg ontmoeten om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de voorgestelde Duitse bijdrage tot de Westelijke defensie, zoals in Brussel besloten is. De voorlopige houding van de re gering werd weerspiegeld geacht i: een verklaring van de persdienst van de christen-democratische par tij, welke als de spreekbuis van Adenauer beschouwd wordt. De con ferentie heeft het duidelijk gemaakt, dat de bondsrepubliek onder geen omstandigheden voor een dictoriaal gesteld zal worden maar dat zij in staat zou zijn, vrij te overwegen of zij net verzoek om haar bijdrage, ontkennend of bevestigend zal be antwoorden. De sociaal-democrati sche leider Schumacher heeft zijn „neen" al uitgesproken, maar wij vrezen, dat er enige tijd zal verstrij ken alvorens de kanselier zijn be slissende mening zal geven, aldus de verklaring. Het is de bedoeling van het Euro pese leger om het Westen te verde digen aan de Elbe, dus aan de Oos telijke grens van West-Duitsland. Wanneer Bonn niet bereid zou wor den gevonden om hiervoor de nodi ge divisies te leveren, dan zou dit alleen een nadelig gevolg hebben voor West-Duitsland zelf, n.l om het slachtoffer te worden in geval van een oorlog. RUSSISCHE MILITAIRE RAADGEVER TE KANTON DOODGESCHOTEN. Volgens Dinsdag te Hongkong uit Kanton ontvangen dagbladberichten hebben Chinese nationalisten op der tien dezer een Russische militaire raadgever op de rijstmarkt van Kan-- ton dood geschoten. Volgens deze be richten werden verscheidene arresta ties verricht De Chinese communisti sche autoriteiten hebben krachtiger maatregelen genomen, om de veilig heid van de Russische adviseurs in Rood-China te verzekeren. BRABANTSE BOERLNBOND LEENT 2 MILLIOEN. Op de gisteren gehouden algemene vergadering van de coöperatieve handelsvereniging van de Noord- Brabants Christe'ijke Boerenbond te 's-Hertogenbosch deelde de voorzit ter mede, dat de C.H.V. eeD obliga Ue-lening zal aangaan een be drag van twee milliren gulden te gen een rente van 3 3/4 pet met e;n looptijd van 25 jaar. De eerste uitlo ting zal geschieden in 1956. De uit gifte zal alleen via de plaatselijke boerenleenbank geschieden. „Deze Kerstmis bevinden velen van jullie zich buitenlands, ver van geliefden en de nauwe banden en betrekkingen, die bijdragen tot de geest en de warmte van het feest- seizoen," aldus president Truman in een Kerstboodschap aan de Ameri kaanse strijdkrachten. „Waar jullie ook dienen, jullie antwoord op de zware plichten en verantwoordelijk heden staat er borg voor, dat jullie missie, als vertegenwoordigers van een vrije natie, is het schenken van kracht en hoop aan allen, die vrede op aarde zoeken. Moge de waarach- geest van Kerstmis bij u ver toeven en mogen wij allen, eenstem mig met alle vrije vo'ken, in het nieuwe jaar nader komen tot het verwerkelijken van de uiteindelijke droom van de mens van vrede, rechtvaardigheid en vrijheid." Generaal George C. Marshall, mi nister van Defensie, wenste: „Het is mijn hoop, en ik weet, dat het jullie hoop is en die van de ganse vriendschappelijk gezinde wereld, dat wij vrede zullen vinden in het nieuwe jaar." De Pezische regering heeft haar grenswacht in alarmtoestand ge bracht en de feestelijkheden van vol gende week bij gelegenheid van het huwelijk van de Sjah afgelast Een woordvoex-der van de Perzische re gering zei, dat deze maatregelen het gevolg waren van de „buitengewoon ernstige" intex-nationale toestand. De minister-president, Razmara, legde in de senaat de verklaring af, dat de wereld dichter dan ooit bij de oorlog is. Hij zei, dat Perzië zijn grenzen zou verdedigen, en deed een beroep om eenheid op het Perzische volk. Perzië grenst voor een groot deel aan Rusland. VIER DUITSERS „BEZETTEN" HELGOLAND. Twee journalisten en twee studen ten, allen vroegere inwoners van Helgoland, zijn in een vissersvaartuig naar Helgoland vertrokken „om het eiland te sparen voor verdere bom bardementen door de Britse lucht macht" Het eiland wordt n.l. reeds geruime tijd voor oefeningen met „scherp' gebruikt. De bewoners zijn geëvacueerd. Zij hebben op verschei dene manieren gepoogd weer in het bezit van hun eiland te komen, doch te vergeefs. Van Britse zijde is r.og kort geleden officieel verklaard, dat er geen ander eiland is, dat voor bom bardementen in aanmerking komt. Volgens functionarissen der grens wacht hebben de vier Duitsers een onderkomen gezocht in een schuilkel der om zich te beschermen tegen de op handen zijnde bombardementen van deze week. Zij hadden de witte vlag van Helgoland, de groene van de Raad van Europa en de vlag van de Westduitse republiek gehesen „teneinde de Britse vliegtuigen te v/eren en de sympathie van andere volken te winnen". Drie Britse vaar tuigen van de grenswacht hebben zich naar het eiland gespoed. BEVIN OP DOORREIS TE ROTTERDAM. Gisteravond arriveerde aan het D. P.-station te Rotterdam op doorreis van Brussel naar Engeland, dc En gelse minister van Buitenl. Zaken, Ernest Bevin. De trein, waarvan de eerste wagon voor de heer Bevin was gereserveerd, had een vertraging van 64 minuten. Het oorspronkelijke plan om deze wagen aan de trein van Hoek van Holland te koppelen, werd door deze vertraging niet uitgevoerd. In plaats daarvan werd de eerste wa gon afgekoppeld en na enkele minu ten trok de locomotief met deze ene wagon in de richting van Hoek van Holland, van waar de reis per boot werd vervolgd. De Engelse ambassadeur in Neder land, sir Philip Nicholls, begaf zich in de trein om de minister te begroe ten en ook weldra verdrongen zich vele belangstellenden voor de ramen om een glimpje van de heer Bevin op te vangen. Even daarna ging het raam naar beneden en onder gejuich verscheen vriendelijk lachend de minister. Eén der verslaggevers merkte op: ,.U kunt tenminste lachen, dit kon Eisenhower niet". De heer Bevin zeide geen kranten te hebben gelezen en toen hem ver teld werd, dat de Amerikaanse gene raal de toestand te ernstig vond Het incident te Bandoeng Een woordvoerder van het Neder landse Hoge Commissariaat te Dja karta heeft aan Aneta medegedeeld dat door het Hoge Commissariaat onmiddellijk na ontvangst van het voorlopige rapport over de schiet partijen te Bandoeng, stappen zijn ondernomen bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De plaatsvervangende Hoge Com missaris, mr. Schuurman, heeft na dere inlichtingen gevraagd, waarbij hij te kennen heeft gegeven dat, in dien de toedracht van het incident zo is geweest als deze in het voor lopige rapport is beschreven, er een zeer ernstig voorval heeft plaats ge vonden. In dat geval zou de Hoge Commissaris moeten aandringen op maatregelen, waardoor in de toe komst dergelijke incidenten verme den zullen worden. (Het incident waarvan hier sprake is, deed zich Zondag te Bandoeng voor, waarbij enige doden vielen, waaronder twee Nederlanders en vele gewonden. Dit gebeurde ty- dens een voetbalwedstrijd en begon door een geschil over het betreden van het voetbalterrein Red. A.N.P.) Betrouwbare zegslieden betogen, dat de Nederlandse en Ambonese militairen op het veld niet bewa pend waren en verx*ast werden door Indonesische troepen, die zich een weg naar het terrein baanden, na dat hun geweigerd was de voetbal wedstrijd tussen een Indonesisch en Nederlands militair elftal gratis by te wonen. Indonesische officieren hebben alle aanwezige Nederlandse militai ren na de wedstrijd gefouilleerd, maar zy vonden slechts één pistool, waarmede echter geen schot gelost was. Ei is nog steeds geen officiële verklaring over het incident uitge geven, ofschoon deze reeds voor Maandag was toegezegd. SMOKKELKONING MOET ZITTEN De Antwerpse smokkelkoning Hen ri de S. is gisteren overeenkomstig het vonnis van de Bredase politie rechter door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en vier maan den en een geldboete van 50.000 eul- den, met aftrek van voorarrest van September 1949 af. De eis in hoger beToep was twee en een half jaar en een boete van honderd duizend gul den. Enige personen in liet Zuiden des lands, die destijds, uit vrees voor de komende effectenregistratie, hun zwarte effecten aan een belastingad viseur hadden toevertrouwd, zijn met deze poging tot belastingont duiking bedrogen uitgekomen. Dc adviseur was nog steeds in gebreke gebleven enige betaling te doen we gens de ontvangen effecten welke to taal een waarde van 100.000 verte genwoordigen. Hij Is nu bij de fis cale recherche tegen dc lamp gelo pen. Zijn cliënten waren vrijwel allen mensen op hoge leeftijd. Zy hadden hem de effecten in handen gegeven in het vertrouwen, dat deze er voor kon zorgen deze „zwarte" papieren „wit" te maken. Met dit doel heeft de belastingadviseur, die pi'actyk had in een Brabantse industriestad, on juiste aangifte gedaan. De man is gearresteerd wegens het plegen van bedriegelijke handelin gen en wegens vex-duistering. Justitie en fiscale recherche zullen ook voor de gedupeerde cliënten wel be langstelling hebben. EERSTE SPADE VOOR NIJMEEGSE MEDISCHE FACULTEIT. Gistermiddag heeft prof. dr. R. Post, bisschoppelijk vertegenwoordi ger in het uitvoerend comité van de St Radboudstichting op het land goed Heijendaal te Nijmegen de eer ste spade in de grond gestoken voor het bouwen van laboratoria en les zalen voor de medische faculteit die door de Nijmeegse universiteit zal worden opgericht. Prof. Post deelde daarbij mede, dat in September van het volgende jaar het medisch onderricht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen zal laan- vangen. Het thans op te trekken gebouw is bestemd om later in het hoofdplan te worden opgenomen. Ko-Vieitje... Doe nooit iemand moedwillig smart of onrecht aan. Wat zou de som van 't menselijk geluk stijgen, wan neer ieder van die stelregel vervuld was.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1