S)e CckiseSowtamfc Niets wijst op een winteroffensief Peking antwoordt niet Volkomen overeenstemming te Brussel De taalstrijd in België DINSDAG 19 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ttUUZEN Papengracht 32, Tel. 20015, _Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p, kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Chinese hoofdmacht bij de 39ste breedtegraad DE COMMUNISTEN hebben de laat ste dagen slechts verkenningsaan- vallen op kleine schaal gedaan, en er is nog geen enkel teken, dat er een grootscheeps communistisch winteroffensief op komst is De hoofd macht der Chinezen is nog altijd geconcentreerd langs de 39ste breedte graad (die over Pyongyang loopt.) In het-110 km brede geoied tus sen deze hoofdmacht en de hoofd linie der UNO-troepen, die zich ten Noorden van Seoel langs de 38ste breedtegraad hebben ingegraven en hun stellingen blijven vei beteren, opereren slechts verspreide iicht-ge- wapende Noord-Koreaanse afdelin- f en guerillabenden, die geen ar tillerie hebben, en slechts met muil- dieren geravitailleerd worden. Hun voornaamste opdracht is waarschijn lijk het aftasten van de UNO-linies, naar eventuele zwakke plekken. Bij botsingen tussen geallieerde patrouilles en communistische een heden in de buurt van Haejoe, Kae- song eii Yontsjon, constateerden de UNO-troepen alleen met Noord- Koreanen te doen te hebben Sedert veertien dagen hebben zij nu al geen enkel contact met Chinese troepen gehad. Anders is het bij het langzaam in krimpende bruggenhoofd rond Hoengnam. Hier zijn naar schatting 25.000 Chinezen in de strijd gewor pen en worden er nog 75 000 in de heuvels rondom het bruggenhoofd geconcentreerd. Maar dank zij het vuurgordijn van de geallieerde vloot die versterking heeft gekregen van het 45 000 ton metende Ameri kaanse slagschip „Missouri en de batterijen van de derdes,Ameri kaanse divisie verloopt de evacua tie der UNO-troepen-zonder grote moeilijkheden. Eisenhower opperbevelhebber Der Atlantische strijdmacht President Truman heeft Dinsdag officieel de benoeming van generaal üwight D. Eisenhower tot opperbe velhebber der West-Europese strijd krachten bekend gemaakt. Truman zegt in zijn bekendmaking, dat de ondervinding en bekwaamheid van Eisenhower hem „bij uitstek geschikt maken" tot het aanvaarden van de verantwoordelijkheid, welke het be kleden van deze post met zich brengt. Truman's besluit werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de thans te Brussel vergaderde Noord-Atlanti sche raad. De benoeming van Eisenhower \olgde snel op de Maandag door de Atlantische Raad genomen beslis sing tot het samen voegen van de West-Europese strijdkrachten voor de bescherming van Europa. De raad had Truman verzocht een Amerikaan tot opperbevelhebber dezer strijd krachten te benoemen. Men verwacht, dat generaal Eisen hower, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Westerse ge allieerden in de tweede wereldoor log en nu president van de universi teit van Columbia te New York, spoe dig naar Europa zal vliegen, om een tijdelijk hoofdkwartier te Parijs in te richten. Men verwacht, dat generaal Eisen hower tijdens een inspectiereis door Europa de troepen in Duitsland zal inspecteren. Ook zal hij dan uit de eerste hand nagaan hoe de stand van zaken bij de troep is in Groot-Brittan- nië, Frankrijk? België, Nederland, Noorwegen, Italië en Portugal. HET NED. DETACHEMENT. Het Nederlandse Korea-detache- ment blijkt volgens berichten van het front, te zijn ingedeem bij de Amerikaanse tweede infanteriedivi sie, welke tot het Achtste Leger be hoort. De Nederlanders zijn thans goed geoefend in het gebruik van de nieu we Amerikaanse wapenen Reeds tijdens de overtocht naai Korea werden zij door instructeurs van de Amerikaanse marine met de Ame rikaanse bewapening vertrouwd ge maakt. De mannen zijn in uicsteken- de vorm en hebben reeds enige ver kenningsacties uitgevoerd ten einde het terrein beter te leren kennen. TO 1 FRIESLAND SCHAATSLAND. „Koning" Thialf was de Friezen het afgelopen weekeinde gunstig gezind. Zijn kille adem blies grote stukken onder water staand land tot prach tige ijsbanen. Dat de Friezen hier van een dankbaar gebruik maakten om de smalle ijzers onder te bin den, bewijst deze foto. Commissie van drie zet haar pogingen voort De commissie der Verenigde Na ties van drie heeft te Lake Success aan de politieke commissie medege deeld, geen antwoord te hebben ont vangen uit Peking op een uitnodi ging om het vuren in Korea te sta ken. De commissie verzocht uitstel om haar onderhandelingen te kun nen voortzetten. De politieke com missie bes oot toen, onder tegenkan ting van het Sowjetblok, alle verde re besprekingen over de Chinese en Koreaanse kwesties op te schorten in afwachting van een nader verslag van de commissie en haar zitting onbepaalde tijd te verdagen. AZIATISCHE LANDEN OPNIEUW BIJEEN. Nadat de politieke haar zitting voor onbepaalde tijd had verdaagd, zijn de 12 Aziatische en Middenoostelijke landen, die de resolutie tot het staken van het vu- reir" in 'Korea' "hadden ingediend .on der voorzitterschap van de Indiase delegatieleider sir Benegall Rau op nieuw bijeengekomen om de gehele situatie in het licht van de nieuwe ontwikkelingen opnieuw te bezien. Lester Pearson, de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken en lid van de commissie van drie, ver klaarde met nadruk, dat de uitnodi- MANIAK SCHIET OP MENSEN. De Noordwestelijke buitenwijken van Philadalphia worden onveilig ge maakt door een geheimzinnige ma niak. In de zes weken dat deze figuur nu van zich doet spreken, zijn reeds zeven mensen door plotseling op hen afgevuurde schoten getroffen. De eerste zes werden niet ernstig ge wond. De zevende, een 28-iarige huis vrouw, werd gedood terwijl zij in de keuken van haar ouders bezie was de vaat te wassen. De politie heeft slechts geringe aanwijzingen. 130 Agenten en vijftig hulpagenten heb ben thans last gekregen de gehele buurt te doorzoeken- SCHIPHOL IN DE .SNEEUW. Moge de vrij zware sneeuwval al stagnatie veroorzaakt hebben in het verkeer op de weg, het luchtverkeer ondervindt er niet zoveel hinder van Vrij geregeld starten en landen de vliegtuigen op de luchthaven Mocht de sneeuwval te erg wor den, dan is er nog altijd de moderne sneeuw-blazer" die de startbanen weer in prima conditie brengt. ging tot overleg in New York „of elders'' eerst Zaterdag in zee was gegaan. Hij zeide, dat het uitblijven van het antwoord uit Peking niet ongewoon was, gezien de moeilijke verbindingen. Verleden week Vrijdag had de commissie gepoogd in contact te komen met de Chinese vertegen woordigers te New York maai* een officiële ontmoeting was niet tot stand gekomen. De Chinese de'egatie had te ken nen gegeven, dat zij geen bevoegd heid had de commissie op officiële voet te ontmoeten De D ii'tsers iu het At'antisch leeer ^E TWAALï Atlantische landen hebben gisteren te Brussel volkomen overeenstemming bereikt over de Westduitse deelneming in het Atlan tisch leger onder opperbevel van ge neraal Dwight Eisenhower, verneemt Reuter in Brussel. Het persbureau verneemt verder dat de twaalf mi nisters van Defensie 's morgens ont werpen goedkeurden over de omvang van de eenheden die elk land tot de samengevoegde strijdmacht zal bij dragen. Er werden geen bijzonderheden bekend gemaakt, maar naar ver wachting is het doel 30 divisies in 1951, om geleidelijk 50 a 60 divisies te vormen. Een offciële woordvoerder deelde gisteravond mede, dat de mi nisters van Defensie 'smorgens formeel hun goedkeuring hechtten aan de kwesties van de Duitse deelneming en benoeming van generaal Eisenhower. Reuter vernam verder, dat de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie 's middags tijdens een gezamenlijke zitting deze kwes ties in volledige overeenstemming bespraken. Een definitief besluit zal vanmiddag in een gemeenschappelij ke vergadering genomen worden. HOOFDKWARTIER TE FONTAINEBLEAU. Naar nader wordt vernomen, heeft tijdens de bijeenkomst van de Atlanti sche Raad eigenlijk slechts de kwes tie van het opperbevel in Europa tot een uitgebreide gedachtenwisseling aanleiding gegeven. Naar men meent, bevat het mili taire plan het vooi'stel om het hoofd kwartier van het Atlantische Pact in Europa te vestigen en wel te Fon- tainebleau, waar ook het hoofdkwar tier van de West-Europese Unie is. Opmerkelijk is echter dat ook in de gemeenten aan de taalgrens, waarvan de uitslagen niet betwist worden, een duidelijk naar voren komen van het Frans sedert 1930 is waar«4é nemen. Van Vlaamse zijde is er bij de re gering herhaaldelijk op aangedron gen, de resultaten van de talentel ling van 1947 niet te publiceren, waarbij men openlijk uitspreekt, dat in een 44-tal gemeenten langs de taalgrens en in de Brusselse agglo meratie onregelmatigheden zouden zijn geschied. Men wijst er van deze lllllsl Leeft de strijd weer op? ER ZIJN TEKENEN, die erop wij zen, dat de Belgische taalstrijd op nieuw gaat ontbranden. De resultaten der volkstelling van 1947, tijdens welke de inwoners van België moesten opgeven tot welke taalgroep (Vlaams of Frans) zij be hoorden, geven vooral op de taalgrens en in de Brusselse anglomeratie dikwijls een belangrijke verschuiv ing ten gunste van het Frans te zien. In Vlaamse kringen acht men een dergelijke achteruitgang echter on mogelijk en de mening wordt dan ook niet onder stoelen of banken ge stoken, dat hier bedrog in het spel is in de vorm van beïnvloeding of intimidatie der inwoners van de pl aatsen, waarvan de juistheid der ta lentelling wordt betwist. zijde op, dat de taalwet van 1932 niet geheel is nageleefd. De Vlamin gen langs de taalgrens, hierdoqr be- invloed door Franstalige enqueteürs, hebben dikwijls Frans als voertaal opgegeven, omdat zij hierdoor meen den een wijziging te kunnen bren gen iri het rdaatselijke taalstelsel in die zin dat hun kinderen voortaan geen verre tochten meer zouden be hoeven te maken om een school met tweetalig stelsel te bezoeken. In zul ke gevallen gaf de huisvader dus niet de taal op, die in zijn gezin wordt gesproken, doch die waarin hij zijn kinderen uit economische overwegingen bij voorkeur wenst te laten onderwijzen (het Frans dus). Als resultaat van de debatten, die de laatste dagen over de talentel ling in het Belgische parlement zijn gevoerd, neeft de regering thans be sloten, de uitslagen der talentelling aan een senaatscommissie over te maken, dié belast is met het onder zoek hiervan. De uitslagen zullen op aandringen van de katholieke par lementsleden vooralsnog echter niet worden gepubliceerd. Op grond van het resultaat van dit onderzoek zal de minister van binnenlandse zaken dan een wetsontwerp indienen tot wijziging van de wet van 1932, die het taalgebruik op»de taalgrens en in de Brusselse agglomeratië regelt. Van de wijze waarop deze taalwet van 1932 gewijzigd moet worden, heeft men zich echter nog geen dui delijke voorstelling gemaakt. Aan Waalse zijde is men' van oordeel, dat hierin moet worden neergelegd, dat een ieder langs de taalgrens voor zichzelf dient te kunnen uitmaken, welke taal hij wenst op te geven bij een telling. Van Vlaamse zijde spreekt men van een wetenschappelijke vaststel ling van de taalgi-ens, waarbij men blijkbaar aan de taalgrens, zoals de ze bij dc telling van 1930 werd vast gesteld, een definitief karakter wenst te geven om aan het opdringende Frans een halt toe te roepen. Men verwacht, dat de militaire struc tuur van het Atlantische Pact en van de West-Europese Unie samenge voegd zal worden. De sterkte der na tionale strijdkrachten, die samen de strijdmacht van het Pact zullen vor men, is, naar men meent, eveneens besproken. De twaalf delegaties streven er naar, de Westduitse regering niet voor een voldongen feit te stellen en te vermijden, dat het voorgeschre- den stadium van de ontwikkeling van het Atlantische leger verdere onder handelingen met de Sovjet-Unie nut teloos^ maakt. DE GROTE DRIE. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, Acheson, Bevin en Schuman, zullen vanmiddag en waarschijnlijk vanavond afzonderlijk vei-gaderen. De „Grote Drie' ontmoe ten elkaar dan als bezetters van Duitsland om de gang van zaken te bespreken die gevolgd zal worden om de aanbeveling over de Duitse deelneming aan <de Westduitse rege ring over te maken. NU BEGINNEN j'WAALF MINISTERS van buiten- landse zaken en twaalf ministers van defensie zijn gisteren te Brus sel bijeen gekomen om nu eens ein delijk het Atlantisch defensie-sys teem op gang te brengen. Wij zijn tenminste nu zover gekomen, dat wij een opperbevelhebber rijk zijn en wel Eisenhower, een man met een klin kende naam, wiens antecedenten een belofte inhouden voor de toekomst.. Nu nog de mannetjes, waarvan er cir ca 60 divisies nodig zijn; men hoopt dat in vlot tempo voor elkaar te krij gen. Van die 60 divisies moet on- 0 geveer een-vijfde gedeelfe geleverd worden door West- "Duitslanct, één van de moeilijkste problemen van de gehele West-Euro pese defensie. V an de ene kant is men het er algemeen over eens, dat het onmogelijk is om een hechte defen sie te organiseren op Duits grondge bied, als er geen Duitsers aan mee doen. Van de andere kant was men nuiverig om Duitsers weer een re volver in de hand te duwen, waar mede zij nauwelijks vijf, zes jaren geleden nog zulke rare dingen heb- oen uitgehaald. Sinds Frankrijk evenwel zijn oezwaren heeft opge geven, zijn de landen van het AÜan- tisch Pact het onderling eens gewor den. Of de Duitsers het er ook mee eens zullen zijn, is vooralsnog de vraag. In West-D uitstand is een ster ke oppositie tegen Duitslands deelne ming; velen menen, dat een Duits le ger het gevaar niet bezweren zal, maar het integendeel zal aantrekken. Maar als het dan toch zal moeten ge beuren, dan willen de Duitsers in elk geval op gelijkwaardige wijze deel nemen. Daar is moeilijk onder uit te komen, alleen zal het de vraag zijn, wat de Duitsers als gelijkwaardig heid zullen willen aanvaarden. Dat de vorming van Duitse leger eenheden de neiging heeft om het ge vaar aan te trekken, is niet zo denk beeldig. Want op de eerste plaats hebben de Sovjet'' reeds eerder ge waarschuwd, dat zij een herbewape ning van West-Duitsland niet zullen dulden. Is dit eer loos dreigement of is het ernst? Niemand weet het. De Chinezen waarschuwden eveneens, toen de Amerikanen voor de 38ste breedtegraad stonden; Mac Arthur sloeg er geen acht op, maar de Chi nezen meenden het inderdaad. Op de tweede -laats is het voor Moskou natuurlijk erg verleidelijk om nu reeds toe te slaan, nu de verdedi ging nog vrij zwak is. Maar ondanks al deze bezwaren en gevaren, is de opbouw van een ste vige defensie op korte termijn toch de enige mogelijkheid om op de duur uit de moeilijkheden te blijven. Het wordt de hoogste tijd. Degenen, die vrezen, dat daarmee de lont in het Russische kruitvat zal worden gestoken, dienen te beden ken, dat als het Russische kruitvat thans ontploft, met stelligheid kan worden aanp^nomen dat het dan toch ontploft zou zijn, vroeger of later. "Ten bekeert nu eenmaal ge**-- brekers door deuren en vensters open te laten. De gebeurtenissen te Bandung Dinsdagochtend was het aangekon digde communiqué over de gebeurte nissen, die Zondag op het voetbalter rein in Bandung hebben plaats gehad, nog niet verschenen. Inmiddels kan aan de namenlijst van de slachtoffers worden togevoegd de Apri-soldaat Bahroen en soldaat Laisina van de Koninklijke Landmacht. De corres pondent van Aneta meldt, dat majoor van Arkel van de Nederlandse mili taire missie naar Djakarta is vertrok ken om het incident te bespreken. De Nederlandse soldaten in Bandung waren tot Maandagochtend geconsig neerd Geruchten als zouden o.a. mi litairen van de Apri zijn gearresteerd, konden niet worden bevestigd. De Nederlandse militairen zijn op het ereveld te Pandu met militaire eer begraven. Overste van der Hurk zei- ae, dat men moeilijk een gevoel van wrevel kan onderdrukken bij de ge dachte, dat deze mensen zijn geval len op een tijdstip, dat hun militaire taak reeds lang achter hen ligt en men slechts bezig is met de liquidatie van de laatste in Indonesië overge bleven onderdelen. DERTIG MILITAIREN VERONGELUKT. Dertig militairen, nagenoeg allen Franse officieren, verloren het le ven, toen twee Junker-toestellen bo ven Tourane (Indo-China) met el kaar in botsing kwamen en omlaag stortten. TREINONGELUK TE PRAAG. Bij een botsing tüssen een goede rentrein en een sneltrein in de bui tenwijken van Praag zijn drie per sonen om het leven gekomen en werden 35 gewond, van wie 17 ern stig. Het officiële Tsjechoslo waakse Persbureau, Ceteka, meldt, dat de treinen in volle vaart op elkaar lie pen, omdat de machinist van de goe derentrein wegens een defect aan de remmen geen vaart kon minderen. Beide machinisten zijn gearresteerd. ALARMEREND, DOCH ONJUIST BERICHT. Volgens een Reuter-bericht uit Rome zou Z.H. Paus Pius XII alle bisschoppen ter wereld hebben opge dragen „hun post gedurende de hui dige crisis-periode niet te verlaten". Het Kath. Ned. Persbureau heeft inlichtingen in Vaticaanse kringen in gewonnen. Er is van een dergelijke pauselijke opdracht niets bekend. Ook de bisschoppen, die thans te Ro me vertoeven, hebben geen aanschrij ving of verzoek ontvangen, naar hun zetels terug te keren. „DOE TIJDIG UW INKOPEN!" In het buitenland is nu de tijd aan gebroken, waarop men inkopen gaat doen voor het naderend Kerstfeest. Deze anderhalf jarige Britse kleu ter wilde niet wachten tot de druk te in de winkels haar hoogtepunt had bereikt en verzekerde zich al vast van haar cadeautjes voor de „grote dag Ko-'i'ie.ttit... Waar men ernstig zorgen wil, daar is men verplicht zichzelf re verloo chenen, te offeren en zichzelf te ver geten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1