Verzoek aan de Koningin om de Leidse Mare niet te dempen AaA Af v5o^Etflf/f> eióse Hurspoiffi Drie gouden jubilarissen koninklijk onderscheiden MAANU/iCj 18 DhCEMBER 1950 L)fc I.EiUSh COUKANI EEKSTE BLAU - PAGINA BOND HEEMSCHUT Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut heeft tot H.M. de Konin gin het volgende schrijven gericht, in verband met het plan tot demping van de Mare te Leiden. Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut, het besluit van de ge meenteraad van Leiden de Lange Mare te dempen vernomen hebben de, dat het tegen dit besluit ernstige bedenkingen koestert, welke het hiermede ter kennis van Uwe Majes teit moge brengen. Het bestuur meent op te merken, dat het besluit de Mare te dempen is genomen met het oog op de vol gende feiten: lo. men verlangt par keerruimte; 2o. men wil het verkeer van de Haarlemmerstraat ontlasten door hier een uitweg te scheppen; 3o. men wil het verkeer over de Mare zelf meer ruimte verschaffen; 4o. men hoopt op de uitgaven der ge meente te kunnen bezuinigen doordien de posten met betrekking tot het on derhoud van een aantal bruggen ko men te vervallen Bij deze argumen ten veroorlooft het bestuur van de Bond Heemschut zich het volgende aan te tekenen. Geen behoefte aan parkeer ruimte. De Mare biedt in gedempte toe stand niet voldoende ruimte om als verkeersweg èn als parkeerterrein dienst te doen. Het is zeer de vraag of de behoefte aan parkeerruimte in Leidens binnenstad zo groot geacht moét Worden; de pleinen rondom de kerken en achter het Stadhuis, als mede andere gunstig gelegen ruim- ter worden nipt of nauwelijks ge bruikt tot het parkeren van auto's. De Mare zal evenmin een grote ontlasting van het verkeer in de Uaar.emmerstraa> kunnen bewerk stelligen, daar deze gracht op geen enkele straa' of kade uitmondt die als brede verkeer-.weg beschouwd kan worden. Het verkeer over de Mare is op het ogenblik niet van die aard, dat het scheppen van meer ruimte een gebi^ende eis is. Ten aanzien vat de mogelijkheid tót bezuiniging dient opgemerkt te wciaen, dat mco veelal de vergis sing begaat, te menen da* dr uitga ven slechts tot dit onmiddellijk aan de demping verbonden bepetkt blij ven. Men vergeet <iaarbij, dac eert ge dempte grach' sterk verzak1- T-Vn en- 1 el noorbeédd moge dit illustreren. De in 1865 gedempte Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam is heden nog niet tot rust gekomen. De riole ringen, alsmede de gas-, electriciteits- en waterleidingen heeft men op ge zette tijden opnieuw moeten leggen, daar zij afknapten. De kosten hier van overtreffen die der demping; zij zijn een veelvoud van die van het onderhoud der bruggen. Aantrekkelijk stadsbeeld De Mare vormt een van de aan trekkelijkste stadsbeelden van Lei den. Het harmonische straatprofiel, de evenwichtige rustige bebouwing vormen een ruimte, waarin de aan wezige monumenten bijzonder goed uitkomen. Met name het machtige ensemble van fagade en koepel der Marekerk wordt in zijn werking niet weinig ondersteund door de contras terende schaal en de schilderach tigheid van het grachtje. De stedebouwkundige en aestheti- sche waarde van dit geheel zou door demping van het water grote scha de lijden. De omgeving van een der fraaiste koepelkerken uit de zeven tiende eeuw in den lande zou ver vallen in de vorm, waarop juist het monument zo succesrijk is afge stemd Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut veroorlooft zich, op grond van het bovenstaande Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken, wel te willen overwegen, ot niet het onderwerpelijk besluit van de Raad der gemeente Leiden tot demping van de Lange Mare vernietigd dient te worden. Leidse Processie naar Kevelaer leeft weer op De aan allen zo bekende Broeder schap der Leidse Processie naar Ke velaer bestaat nog en gaat opnieuw haar titel als een der oudste broe derschappen op dit gebied hooghou den en verstevigen. Het doel van deze Broederschap is hulde en eer te brengen aan de Allerh. Maagd Maria als Troosteres der Bedrukten. Zij tracht dit te doen door, naast de kerkelijke plechtighe den in de parochiekerk van O L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug), jaarlijks een grootse processie naar Kevelaer te houden. Voor de oorlog werd aan deze processie door onge veer 600 leden deelgenomen en geen van hen, die ooit tot deze honderden Prijs-stijging import-siaaretten De prijs 'van een doosje geïmpor teerde sigaretten zal sterk stijgen; c-en doosje van één gulden vijftig zal waarschijnlijk 1.90 a 2 gulden gaan kosten. De importeurs die tot nu toe een lialf procent omzetbelasting verschul digd waren moeten thans twaalf maal zoveel betalen, namelijk, evenals de fabrikanten van sigaretten, zes pro cent.' Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal geïmporteerde siga retten in de eerst tien maanden van dit jaar 465.8 millioen stuks, het geen 6.6 procent van de consuinputie uitmaakt. „Apeldoornse Bos" voor 800 jonge zwakzinnigen Het Rijk en de Provinciale Staten van Noord-Holland willen gezamen lijk een stichting in het leven roe pen. welke „Het Ape.doornse Bes' van de vereniging „Centraal Israë lietisch Krankzinnigengesticht in Ne derland" zak aankopen, teneinde het geschikt te maken voor de opneming en verpleging van geestelijk gestoor den- Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vragen aan Provinciale Sta ten van Noord-Holland daarvoor een bedrag van 1.495.00U gulden. „Het Apeldoornse Bos" dat tot de aanvang van 1943 bestemd was voor de opneming en verpleging van Is- paëlietische geestesziekten werd op last van de Duitsers ontruimd Tij dens de oorlog en de bezetting is aan de gebouwen en de terreinen van de inrichting aanzienlijke schade toege bracht. Viei k eine paviljoens welke p'aats zullei bieden aan ongeveer 350 pa tiënten, zullen omstreeks 1951 in ge bruik kunnen worden genomen. In de twee overige paviljoens en het hoofdgebouw zullen te zamen pl.rn. 450 patiënten kunnen worden opge nomen. Mettertijd zal dus ten ge volge van de heropening van „Het Apeldoornse Bos" de verpleeggele- genheid voor zwakzinnigen in totaal met 800 plaatsen zijn uitgebreid HAAGSE DAME OPGELICHT VOOR ƒ175.000. Een Haagse dame is in de loop van 1950 voor een bedrag van 175 dui zend gulden opgelicht door een thans voortvluchtige Hagenaar, een agent van buitenlandse huizen. De dader, die vanwege zijn politie ke gezindheid zijn Nederlanderschap kwijt is, is met de Noordezon ver trokken. Hij heeft kans gezien, op een vals paspoort het land te verlaten. De op lichter leidde een duur leven. Hij was een goede bekende in nachtclubs, dancings en bars. De 52-jarige locomotiefpoetser G. Jonker is Zaterdagavond op het ran geerterrein. toen hij van een machi ne sprong, door een locomotief over reden gedood. behoord hebben, zouden deze dagen hebben willen misssen. Helaas, de oor.og heeft ook dit werk voor een groot deel lamgelegd. Doch er bestaan nu weer betere vooruitzichten. Het is weer mogelijk de processie naar Kevelaer te hou den en het bestuur is dan ook van plan dit het volgende jaar te doen. In de laatste jaren zijn haar echter enkele bestuursleden ontvallen en zodoende moest worden uitgezien naar een nieuwe bezettiyg. Onder leiding van pastoor Lohuis als gees telijk directeur, heeft zich nu een voorlopig bestuur gevormd dat er als volgt uitziet: E. J. J. van der Linden, erebestuurslid; C P. J. Paar- dekoper, voorzitter; N. G Peters, se cretaris. Maredijk 33; M. ,J. C. Lin- denhoff penningmeester. Stille Rijn 16: W. F. de Haas, broedermeester. Wij hopen spoedig nadere plannen te kunnen berichten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria J. d. van J. W. H. Bink en'G. A. Kraan, Boudewijn J. z. van B. J. den Outer en C. Groe nenweg,.. .Adrianus H. z. van P. An ker en G. Klomp, Hendrikus z. van L. J. Smit ch A. Hoogstraaten Zullen wij nog koffie nemen of liever iets anders? Dat „liever iets andcru" houdt Stilzwijgend in, een heerlijke borrel, 'n likeurtje ot 'n glas wijn. Dat ogenblik van liever iets anders js het moment waarop DE WIJN KELDER weer over de tong gaat. .Overigens zeker -niet het minst succesvolle deel ^au Uw avond. n n0-1784- üCQ 000 GDOC □n oon ongo n MNSESSEKADE 5 TEL 23 5 3 8 LEIDEN 14 man vijfhonderd jaar bij T. en. D TPIJDENS EEN FEESTELIJKE BIJ EENKOMST, welke Zaterdagavond in.de geheel gevulde Stadsgehoorzaal gehouden werd, zijn 14 jubi larissen van de C.V. Tieleman Dros op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd Het waren de heren P. Eduard, J. G. v. d. Pot en A. Veijl- brief, die het feit mochten herdenken,, dat zij vóór 50 jaar bij deze C.V. in dienst traden, de heren W F. K, Arnoldus, H. W. Onderwater, J. W. Selier, W. Flanderhijn en J Gijsman, die er thans 40 jaar op heb ben zitten en de heren S P Vel ze boer A. J Griffioen, W. v. d. Wilk, S. Sloot. M. van Dam en A G. Silvester, die hun zilveren jubileum herdachten. Tegelijkertijd werd het eerste lustrum van het Jubileum- fonds van T. D. herdacht Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, dt p'resi- dent-commissaris, de heer G. Hennus, de directeuren, de heren H. H. Tieleman, A. H. Dros en C. W Tiele man en de verschillende afdelings chefs, allen- verzegeld van hun dames. 1-arissen het vererend getuigschrift van de Maatschappij, met bijbeho rende ere-penning, uitreikte. POST VOOR KOREA. Voortaan kan naar Zuid-Korea niet-aangetekende correspondentie worden verzonden per luchtpost en per zeepost, zo deelt de P.T.T mee. De verzending van briefpost naar Noord-Korea alsmede van postpak ketten zowel naar Noord- als naar Zuid-Korea blijft gestaakt. -Voor mi litairen gelden andere, reeds bekend gemaakte oepalingen. K.B. OVER DE HUURWET. Een koninklijk besluit, waarbij de datum van inwerkingtreding van de huurwet op 1 Januari zal worden vastgesteld, is onmiddellijk te ver wachten zodra in de loop var, deze week de Eerste Kamer de aanhan gige belastingontwerpen zal hebben goedgekeurd. Nadere uitvoeringsvoorschriften van de huurwet, zullen tegelijk met de huurwet in werking treden. BESCHERMDE VOGELS OP EEN HOED. In het Novembernummer van „Po- litie-Dierenbescherming" wordt ver-1 <eld dat tegen een winkelier te Lei- j den proces-verbaal is opgemaakt, om dat hij een dameshoed tc koop aan bood met een garnering van twee opgezette vogeltjes. Dc vogeltjes 'ble ken te zijn samengesteld uit het kop je, de romp en het staartje van een groenvink en uit de vleugeltjes van een putter, beide beschermde vogels. Volgens de vogelwet 1936 worden on der „vogels" begrepen lichamen van dode vogels, aJ dan niet geprepareerd en huiden en delen van huiden, al dar niet geprepareerd. Veren mogen voor versiering vrij worden gebruikt. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ. Enige tijd geleden berichtten wij. dat m Voorourg een commissie was gevormd met het doel een fusie te bewerkstelligen tussen de A.R. en C H.U om te komen tot een protes tants- christelijke volkspartij. Thans kunnen wij melden, dat er nu een kiesvereniging van het Gereformeerd Politiek Verbond is opgericht. Voorbeeld voor de jongere generatie De voorzitter van het Jubileum fonds. de heer J. Boom, heette allen hartelijk welkom, in aansluiting waarop hij de trouw en de toewij ding van de jubilarissen ten voor beeld stelde aan de jongere genera tie. Hierna was het de heer H. H Tieleman, die in een uitvoerige re de de verdiensten van de 'jubilaris sen afzonderlijk schetste en hen dankte voor de wijze, waarop zij 50, 40 of 25 jaar hun krachten aan het bedrijf hebben gegeven. Namens de directie bood spr. allen een envelop pe met inhoud aan. - De :heer J. G.. J. Verheij van Wijk, die met mr. W. de Clercq het Depar tement Leiden van de Ned Mij voor Handel en Nijverheid vertegenwoox*- digde, heeft vervolgens in een sym pathiek speech je er op gewezen, dat de jubilarissen gezamenlijk 500 ja ren bij T. D. hebben gewerkt Ook spr. stelde de bekwaamheia vaar digheid, eerlijkheid en trouw van deze werkers in het licht waarna hij onder het aanbieden van zijn geluk wensen aan de 50 en 40-yarigë jubi- Gezond èn !ek!.er! Maandag 18 December. Stadskok verneemt, dat Zaterdag middag twee Leidse jongedames heel beteuterd de Leidse Courant terzijde gelegd hebben. Omdat bij de geslaag den van de R.K. Jeugd-È.H.B.O. hun namen niet vermeld stonden. Nader bleek, dat de opgave niet volledig geweest is en Stadskok haast zich deze fout te herstellen. Dus: ook de dames Rina Röling en Mies Martijn behoren tot de geslaagden. En hedenmiddag opende de heer E. A Voskuil zijn nieuwe winkel en paskamer op Morschstraat 11. Het bedrijf op Morschstraat 8 was te klein geworden; de winkel daarvan wordt thans als moderne werkplaats voor maat- en orthopaedisch schoei sel ingericht. De nieuwe winkel op nummer 11 (voorheen naaimachine handel) ziet er fris en ordelijk uit. Ongetwijfeld een flinke verbetering. Het zijn zware dagen voor de dienst van Gemeente-werken, afd. bestrating en riolering. Hoofd-op- zichter J. van Riet is met 30 man en zes vrachtauto s sedert Vrijdagmid dag bijna onafgebroken bezig om de Drie Koninklijke onder scheidingen. Zeer in het bijzonder richtte hier- op de loco-burgemeester, wethouder Van Schaik, zich tot de heren P. Eduard, J G. v. d. Pot en A Veijl- brief, de gouden jubilarissen, vol gens spr. 3 zeer verdienstelijke werknemers, die hun plaats met ere in het Leidse bedrijfsleven hebben vervuld. Dat-zij, met zovele anderen, kunnen terug zien op zulk een lang dienstverband geeft spr. de overtui ging, „dat het bij T. D. toch wel goed moet zijn"; Het deed de heer Van Schaik- groot genoegen, dat het H. M. Koningin J.uliana had behaagd aan de heren Eduard, v. d. Pot en Veijlbrief de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Nadat spr. het ere-metaal op de borst van de jubi larissen gespeld had, werden 2 cou pletten van het Wilhelmus gezon gen. Tenslotte heeft ook de heer Boom j namens het-jubileumfonds de ge-' lukwénsen aangeboden en aan de dames van de 3 geriddërden een foto in lijst van hun resp. echtgeno ten overhandigd. In verband met het eerste lustrum van het Jubi- léiimfonds werd aan alle dames een doos bonbons en aan de heren een doos sigaretten uitgereikt. Na zoveel goede woorden, was eindelijk de beurt aan het N.K.B.- Cabaret, dat met Cas Rus aan de vleugel cn onder leiding van Ton Delmonte een gevarieerd en amu sant programma voor het voetlicht bracht waaraan o.a. medawerkten Willy Ver voort, Peter Piekos, Cobi Beek, Rodi Roeters en de Corita's. Een bal onder leiding van de heer W. F. van Wijk en met medewer king van het „Allround Sextet" van Jack Smith, bracht het einde van déze zeer geslaagde feestviering. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE HEER P. GULEY. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer P. Guley als jongste be diende in ic^st 'r-b" de ,';r*na J Houthof, groothandel in tabaksfa- crika-w-n ai.; ae 94. waar hij zich al spoedig heeft weten op te werken tot hoofd van de boekhou ding Ter ge'egenheid van dit feit, viel de heer Guley Zaterdagmiddag in Hotel-café-restaurant ,,K' ein Miner va" een hartelijke huldiging ten deel. Allereerst vond een huldiging dotje ftOllH EN HET BETOVERDE KASTEEL.} 51 Een scherp mes. Ja, dat was een aardig plannetje, dat Ootje Teur daar even verzonnen had. Hij draai de en wurmde net zo lang, tot hij vlak bij de muur lag en begon toen met het stuk houtskool, dat hij tussen de tanden hie'.d, moeizaam te teke nen. Nu, jullie zien natuurlijk wel, wat dat worden moet! Een mes, juist Het was lang niet eenvoudig, dat kan ik je verzekeren! Probeer het zelf maar eens. Maar, om een lange vertelling kort te maken, toen het mes klaar was, viel het kletterend van de muur op de grond. Ootje Teur draaide zich ongemakkelijk om en schoof net zo lang heen en weer, tot hij het kon pakken met zijn vingers. En je be grijpt wel, wat de bedoeling was. Ootje Teur begon langzaam maar zeker met dat mes, jat heel scherp was de touwen, die hem gebon den hielden, door te snijden. Hcc is jammer, dat ik zon vieze hóutskoobmaak in mijn mond heb," zei Ootje Teur zachtjes tegen zich zelf, „anders had ik nu beslist ple zier in het leven!" Na: een half uur hard werken wa ren de touwen doorgesneden. in intieme kring plaats, waar de te genwoordige directeur, de heer J- Ph Hemerik, gewaagde van de uit zonderlijke plichtsbetrachting en bijzondere ijver van de jubilaris, aan wiens trouw en toewijding het mede te danken is dat de zaak zich zo heeft kunnen ontwikkelen. Voorts herinnerde spr. aan de plaats, welke de heer Guley in het kerkelijk- en verenigingsleven van de S eutelstad inneemt en aan zijn capaciteiten, aan de dag ge egd. bij de vervulling van zijn militaire loopbaan. Als bewijs van zijn erkentelijkheid bood de heer Hemerik de jubilaris een salon lamp aan. Vervolgens spraken nog de heer J. Houthoff, oprichter van de zaak de heer D. Sloos namens het perso neel. Vooral uit Ned Herv. Kerk- kringen mocht de jubilaris veel be langstelling, in de vorm van geluk wensen en geschenken, ontvangen. Toch per fiets door de Sahara? Daniël van der Leest, de 21-jarige Leidenaar (De Genestetstraat 54), die in de afgelopen zomer een fiets tocht begon naar Kaapstad, maar bij Gibra'tar moest terugkeren (zie ons artikel van Zatwda» 11.) heeft het plan opgevat een nieuwe poging te wagen om per fie.s de Sahara door te trekken. Indien de voorbereidin gen vlot verlopen, zal hij -reeds op 14 Jan. a.s vertrekken. De publicatie van Zaterdag bracht een stormloop van wereldreizigers teweeg. Reeds 14 liefhebbeïs meld den zich aan om mee te gaan. Maar Daniëi wil slechts één tochtgenoot hebben en als zodanig heeft hij de heer J- Bekooy, Formosastraat 25a uitgezocht verband met de weersgesteld heid in verschillende anden, moet de reisroute gewijzigd worden. Het plan is nu om de heenweg te kiezen over de landen, die in de vorige tocht als terugreis waren opgenomen: België. Frankrijk Italië, Griekenland, Tur kije Syrië Palestina. Arabië, Egypte, Zuid Soedan Bël°ische Congo. Kaap stad. Bij elkaar 32.000 km. Wijzigin gen in verband met moeilijkheden in Griekenland enz., zijn uiteraard mo gelijk. Het tweetal denkt er drie ia ar over te doen Overigens bevalt die toeloop van wereld-reizigers-in-soe vader v. d. Lees: maar matig. Hij vindt al die drukte aan huis te 'astig en spiik°rt nu een bordje aan de deur: „Gm toegang voor wereld-reizigers"!! „DE SLEUTELSPELERS." „Als de klok waarschuwt...'' „De Sleutelspelers," de toneel vereniging van de lichtfabrieken, dic dit jaar haar eerste lustrum viert, speelde Zaterdagavond in de Schouwburg, het vrolijke mysterie spel „A s de kick waarschuwt..." De voorz., de heer Staats, opende de avond met een bijzonder woord van welkom tot de directie der Lichtfabrieken en wethouder v. d. Kwaak. Hij herinnerde aan de moei lijkheden, die de toneelvereniging heeft moeten overwinnen, waardoor het eerste lustrum des te meer tot vreugde stemt. De heer Staats be dankte voorts de tonelisten en do nateurs die in de afgelopen 5 jaar het financiële en artistieke peil hebben opgevoerd, waarbij wat 't laatste betreft door de regisseur de heer J- Paddenburg, veel tot stand is gebracht. Het toneelstuk dat zich afspeelde d een eenzaam slot, waar 's avonds afgrijselijke kreten weei*klonken en sinistere voetstappen, was een men geling van geheimzinnigheid en hu mor. Achter de spookgeschiedenis ging een misdrijf schuil, dat natuur lijk werd opgelost. En deze oplos sing opende een zonnige toekomst voor twee jongemensen, terwijl een geraffineeixle misdadiger eensklaps bemerkte, dat zijn spelletje was uit gespeeld. „De Sleutelspelers" brachten deze opvoering in een zeer verzorgd dé cor en vormden een homogeen ge zelschap. Het peil lag boven het ge middelde van het amateurtonèel. Namen noemen is in deze een beetje moeilijk, maar we mogen toch onze bijzondere waardering niet onthou den aan de heer'Paddenburg voor z'n goede regie en aan de heer G. J. M. Goslinga voor de keurige ver tolking van dr. van Gendt. Een har telijk applaus en bloemen voor de dames getuigden, dat dit optreden ■zeer in de smaak was gevallen. straten begaanbaar te maken en te houden. Niet minder dan 500 kub. meter zand, vermengd met zout, werd reeds over Leidens straten, stegen en bruggen uitgestrooid. Allemaal om te voorkomen, dat u zoudt uitglijden met dit gladde vries-sneeuw-weer. Dat er desalniettemin toch ongeluk jes gebeuren, is waarlijk niet hun schuld. He,t is trouwens alles meege vallen. In het afgelopen weekend werd geen enkel ernstig geval gerap porteerd; slechts onbeduidende schrammetjes. En dat hebben de Leidenaars aan deze dienst te dan ken. Daarom: petje af voor de zand- strooiers! Gisteren dus geen ongelukken. Wel echter tentoonstelling van de Leidse Postduivenvereniging „De Vrienden club", een hok-tentoonstelling nog wel, in het -clubgebouw aan de Bin- nenvestgracht, die gisteren begonnen is en 7 weken zal voortduren. Op allé Zondagen kan iedere liefhebber 6 vo gels inzenden (3 doffers en 3 dui ven). Een keurmeester uit eigen kring, de heer L. Gijsman, zal telkens de dieren op hun bekwaamheid keu ren. De uitslag van gisteren luidt: G. v. d. Revden 268.50, P. van Grinsven 267.25. J. Mulder 265.75, J. Selier 264.50, W. Armouw 261.25 en P. Tol 230,75. De Ontspanningsvereniging van Instr.fabr Smit gaf Zaterdagavond in „Den Burcht" een feestavond, met de opvoering van „Welkom binnen" door eigen toneelclub. Stadskoks bericht gever meldt, dat het spel met veel élan en bravour gespeeld werd, het publiek heeft flink gelachen, het ap plaus was gul en de dames kregen bloemen Daarna zorgde het Röntgen- sextet voor goede dansmuziek en de heer Alphenaar leidde het bal. En a.s. Donderdagavond houd°n de Kath. Arbeidersvrouwen een Kerst avond in de zaal Maria Giiz*»nste?g. De betekenis van de P.B O. wordt uiteengezet dooi drs. W. Kusters en na de pauze zal pater Calasanctius een Kerstprogramma brengen, met dezelfde medewerking als on^ngs voor het Vrouwengilde. Een prachti ge avond dus, waarvoor terecht een grote belangstelling gevraagd mag worden. STADSKOK. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Alg. Veren, voor Bloembollencultuur, hield de voorz. jhr- dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden een toespraak, waarin hy zeide, dat het voor de kwekers van bloembollen een zeer goed jaar is geweest. Bij de zeer gunstige resultaten van het afgelopen jaar dient aldus spre ker te worden bedacht dat de uitkomst die 1950 heeft gebracht, was: een uitkomst in de nood. Reeds talrijke jaren achtereen hebben met name de kleinere Jxwekers geleefd op of on der de grens van het bestaansmini mum. om nog niet te spreken van de achterstand, die in talrijke bedrijfjes was ontstaan op het gebied van de aanschaffing en het onderhoud der bedri'fsmiddelen Spreker wees er op. dat voor de exporteurs van bloembollen de be- drijfsuitkomsten over 1950 minder unstig zijn geweest Laatste Berichten KONINKLIJK GEZIN NAAR SANKT ANTON. De Koningin en de Prins hopen met de drie oudste prinsesjes na Kerstmis vooi korte tijd naar Sankt Anton in - gaan. In de loop van de eerste week van Januari zal de ixü. ...,.4;en met de prinsessen A-ene en Margriet, wier schoolvacantie dan voorbij is. De prins zal met zijn oudste dochter een week langer in de bergen blijven. Gedurende de afwezigheid van de Koningin en de Prins kan alle cor respondentie zoals gebruikelijk aan paleis Soestdijk worden gericht. NIEUWE AMERIKAANSE STRAALJAGER BOVEN KOREA De Amerikanen Hebben boven Ko rea de nieuwe „Sabre"-straaljager ingezet. De „Sabre' is het Ameri kaanse antv/oord op de Russische M.Ï.G.-15", die ook boven Korea opereert. Het hoofdkwartier van de geallieer de luchtmacht te Tokio heeft Maan dag medegedeeld, dat bov^n de om geving van het aan de Jaloc gelegen Sinoeidjoe het eerste treffen tussen beide typen gevechtsvliegtuigen heeft plaats gevonden. Er ontspon zich een gevecht tussen vier „Sa- bres" en vier „Migs". Een der „Sa bre's" dook van acht duizend meter hoogte omlaag en wist een zich op 500 meter bevindende „M.I.G." te vernietigen. Tijdens het luchtgevecht, dat aan het omlaagstorten van het Russische toestel vooraf ging, hadden beide jagers hun vleugeltank uitge worpen. Het verluidt dt de „Sabre" de eer ste boven Korea ingezette Ameri kaanse straaljager is, die de „M.I.G." de baas kan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Dec Vee Aanvoer 1985 stuks; 1197 vette koeien, 732 varkens en 56 schapen. Prijzen: vette koeien 2.252.50, 1.95—2.20 en 1.85- 1.95; varkens f 1.781.741-70 per kg. Levend ge wicht. Vette koeien aanvoer zeer groot, handel kalm, niet geheel prijs houdend; varkens aanvoer groot, handel tamelijk, pry zen iets lager prima exemplaren, iets boven note ring.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2