S)e £cidóe(2ot4/fca/nt Hoop op compromis zakt Kans op compromis wordt kleiner Starre houding der Chinezen Belangrijke conferentie te Brussel KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) MAANDAG 18 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 121 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. tcouzEJN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 MEN HOORT - MEN LEEST... li/IEN krijgt soms de indruk, dat door de dagelijks nieuwe voor raad van opwindende berichten bij velen een zekere doofheid optreedt, en de klank van deze berichten door hen niet verwerkt v/ordt. Er is reeds zo lang geschreven over oorlogsdrei ging. Er zijn door de staatslieden reeds zo veel toespraken gehouden welke het ene ogenblik opgewekt en ondernemend en het andere ogenblik uiterst neerslachtig gesteld waren, dat degenen, we ke al deze elkaar te gensprekende menings-uitingen in hun geest moesten opnemen, het spoor gemakkelijk bijster raakten. Zij lezen de berichten met een be rusting, we' ke aan onverschilligheid grenst. Voor iemand, die iedere dag sterke verha'en leest, is ten slotte het sterkste verhaal niet sterk genoeg meer. Misschien, dat velen, die gisteren in de kerk het schrijven van de bis schoppen van Nederland hoorden voorlezen, daarvan nauwe.ijks onder de indruk zijn gekomen. Ook van de pauselijke brieven en toespraken krijgt men wel eens het gevoel, dat zij hoe ernstig ook van toon bij de mensen niet in de vol e beteke nis inslaan, verstrooid als menigeen is door een veelheid van sensatie Men hoort, men leest en gaat dan over tot „de orde van de dag" Berusting mits goed opgevat als het getuigenis van een goed gewe ten is een heilzame gesteltenis. De soort berusting echter, welke wij hier en daar menen te kunnen consta teren, heeft iets zeer onrustbarends. Zij spruit voort uit een afkeer ge stoord te worden in de rust der eigen warme behaaglijkheid of uit zulk een doofheid, zulk een afstomping des geestes, dat wanneer met groot gezag en met diep verantwoordelijk heidsbesef de- ernst van de toestand aan het verstand wordt gfbracht daarop niet meer wordt ingegaan. Zeker met onrust en benauwdheid is niemand gebaat Wat de vijf bis schappen met hun schrijven beogen is niet. het kweken van een paniek stemming. Wat zij voorhebben is een heilige onrust tè wekken in de harten, opdat niemand zich onvoor bereid vinde en opdat ai die hai'ten zich verheffen, om de oorlogs-drei- ging' af te wenden en de vrede te Brlangen. Lezing en overweging van_ het oisschoppelijk schrijven zal ieders }gen wagen-wijd opensperren voor ie noodstana, waarin de were11 d is geraakt door eigen schuld"Trots en hoogmoed de zonde waar aan engelen en mensen ten gronde gingen regeert de wereld en wei gert. satanisch beïnvloed, het nede rig Kind van Bethlehem te erken nen als God de Heer. Wanneer de bisschoppen zich tot het volk richten, betrachten zij steeds een wijze voor zichtigheid in de behandeling van het onderwerp en in de woordkeuze. Zij hebben niet onmiddellijk hun oordeel "klaar zoals de staatslieden, die. evena's kranten, het wisselend veidoop der gebeurtenissen „heet van ce naald" toelichten. Zij. de bis schoppen, de herders en hoeders. p1e- gen 's werelds loop te bezien in de wijde spiegel van de oceaan der eeuwigheid. Wanneer dus deze goe de en bezadigde herderes zinspelen zoals zij in hun schrijven doen op de ondergang van Sodoma en Gomnrrha en op het aftellen der rechtvaardigen door Abraham; wan neer de bisschoppen schrijven: „Daar om wee deze ongelukkige wereld God laat niet met zich spotten." dan moet iedereen .die deze woorden hoort en leest wèl bedenken en dien in zich laten doordringen, dat deze toon niet meer gehoord is. sinds de dagen dat de orofeten Isaias en Je- remias het Uitverkoren Volk waar schuwden voor de eodde'ijke vergel ding voor een uitstorting van toorn van de miskende en gehoonde Al macht. ,,B dt en smeekt" smeken ons de bisschoppen „opdat God zijn straf fende hand nog terugtrekke van dit ongelukkige mensdom" maar al ons bidden en smeken zal geen ge hoor vinden, indien niet ieder zich vernedert tot de zelfkennis van eigen zondighe'd. „Dit is het krachtigste ja wellief nog het enige middel" besluit het brschoppelijk Kerst- schrijven Zoals trots en hoogmoed de wereld" ontwrichten, zo trachten deze zwarte ondeugden ook ieder mensen'even te vernielen en_ het verre te houden van de nederigheid van de Kerstkribbe, waarvan Von dels Bei van Edelingen zingt: Hier voert de neergedaalde God De trotsche v/ereld om met spot Met Hem in 't onverwinbre slot. PRESIDENT TRUMAN TEKENT DE PROCLAMATIE VAN DE NA TIONALE NOODTOESTAND IN DE VERENIGDE STATEN. Zaterdag heeft president Truman te Washing ton de nationale noodtoestand in de Verenigde Staten afgekondigd. De president tekent de proclama tie, waarin op alle Amerikanen een beroep wordt gedaan om gezamelijk de strijdkrachten van het land op te bouwen. Door de ondertekening zijn tevens een aantal wetten, welke de president buitengewone bevoegd heden verlenen, in werkmg getre den. Radiofoto. T\E KANSEN op een compromis met China over de interventie op Korea worden er niet gunstiger op beoordeeld na de persconferen tie, die generaal Woe, de leider der delegatie uit Peking, Zaterdag heeft gehouden. Men meent, zo meldt Reuter, dat zowel de Chinese, als de Amerikaanse houding de laatste dagen minder inschikkelijk is gewor den. Inzonderheid het dreigement van Woe, dat hij Dinsdag met zijn gezelschap naar Peking wil terugkeren, heeft er in de kringen der Verenigde Naties niet bepaal^ toe bijgedragen, dat de hoop op een vreedzame regeling met China verlevendigd is. D5 OPBRENGST VAN DE PASSIE SPELEN. De netto winst van de Passiespelen te Oberammergau dit jaar bedraagt ruim een half millioen Duitse mar- ken (450.000 gulden). De verkoop van toegangsbewijzen bracht onge veer 4.725.00 gulden op. die van fo to's, boeken en gidsen 612.000 gulden. De burgemeester heeft er op gewe ien, dat de winst Oberammergau ver de komende „negen magere ren", waarin de spelen niet op- Javoerd worden, heen moet helpen. »Een valsirik« Generaal Woe noemde het voor stel om het vuren te staken „een valstrik, bedoeld om de handen der Chinese vrijwilligers te binden, ten einde de Amerikanen in staat te stel len, met hun troepen Formosa te bezetten". Hij deed duidelijk uitko men, dat communistisch China drie voorwaarden stelt voor een vreed zame regeling: 1. Een zetel in de UNO. 2. Beëindiging van de Amerikaan se steun aan het regime van Tsjiang Kai-sjek op Formosa. 3. Terugtrekken van alle strijd krachten der Verenigde Naties uit Korea. Vooral dit laatste punt wijst er volgens de te Lake Success aanwe zige diplomaten op, dat China het been stijver houdt. Tot voor enkele dagen had men nog reden om aan te nemen, dat - China zich zou vereni gen met een bufferzone en een ge leidelijk terugtrekken van vreemde strijdkrachten uit Korea. Opmerkelijk werd de verklaring van Woe geacht, dat zijn regering „de Chinese vrijwil" igers op Korea zou willen adviseren, zich terug te trekken, indien zekere voorwaarden zouden worden vervuld". In Amerikaanse kringen beschouwt men deze uitlating als „een cynisch aanbod", dat er. vo'gens Reuter, toe heef', bijgedragen om ook de Ame rikaanse houding minder soepel tè maken Immers, of de UNO-tgoepen nu uit Korea ges'agen worden of niet, de Amerikaanse regering is er eeh verklaard tegenstandster van, over een compromis in zake Formosa of de UNO-zetei te spreken met de blik in de loop van een revolver. Een der gelijke benadering van de crisis zo gaf men Reuter in Amerikaanse krin gen te verstaan, zqu er op neerko men, dat Peking de vruchten zou plukken van zijn agressie. Indien de Chinese autoriteiten haar doeleinden langs diplomatieke weg willen ver wezenlijken zouden zij haar strijd krachten uit Korea kunnen terug trekken om desondanks als overwin naars uit het diplomatiek strijdperk te treden, zo werd opgemerkt. Intussen hebben vele "diplomaten te Lake Success dit heüe weekend door Inte-nationaal leger moet worden gevormd MINISTER ACHESON IS NAAR BRUSSEL VERTROKKEN voor de conferentie van het Atlantische pact. Bij zijn vertrek legde presi dent Truman een verklaring af, waarin hij zei: Acheson vertrekt op een ogenblik, dat de Verenigde Staten en de andere vrije landen in het grootste gevaar verkeren. Dit wordt een zeer belangrijke conferentie, welke zal leiden tot een Europees verdedigingsstelsel dat de oasis zal vormen voor een sterk en doeltreffend opperbevel onder beproefde leiding. OPNEMING VAN DUITSLAND. Leden van de Amerikaanse rege ring verwachten, dat de ministers van buitenlandse zaken van de lan den van het pact een overeenkomst zullen tekenen, waarbij wordt be sloten tot de vorming van 'n interna tionaal leger waarin Duitse troepen zijn opgenomen onder een Ameri- kaans opperbevelhebber-, waarschijn lijk generaal Eisenhouwer. Onder de Atlantische geallieerden bestaat over de kwestie van de Duit se troepen geen verschil van mening meer, maar de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen nog moeilijke onderhandelingen hebben te voeren met de regering van West- Duitsland over de deelneming van Duitsland aan de internationale strijdmacht. koortsachtig gewerkt om na te gaan hoe zij Woe s aangekondigde ver trek nog zouden kunpen vertragen Men heeft de hoop niet laten varen, dat het interim-rapport van /ie com missie van drie, dat vandaag in de po.itieke commissie behandeld zal worden Woe nog van besluit zal doen veranderen. Wanneer de politieke commissie >g mocht besluiten, Maandag ook de kwestie-Formosa aan te snijden hoopf men, dat Woe nog enige tijd zal blijven. Over alle besprekingen tussen UNO-gedelegeerden en de Chinese communistische delegatie bewaart men intussen een diep stilzwijgen. CHINESE ACTIVA GEBLOKKEERD De regering van de Verenigde Staten hééft de activa in de V. S van ingezetenen van communistisch Chi na en Noprd-Ko-rea geblokkeerd. Dit is meegedeeld door de minis ter van financiën, John Snijder. Hij zei, dat de maatregel ten doel heeft, transacties te voorkomen, die de Amerikaanse benangen zouden kun nen schaden. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaax-t evenwel dat de re gering bei-eid is deze beperkingen op te heffen en de noi~ma"e handelsbe trekkingen te herstellen als de Chi nese comniunisten „hun aanvalstroe- pen uit Korea terugtrekken en han delen overeenkomstig de principes van de Veirenigde Naties. TOGLIATTI NAAR DE SOWJET- UNIE. De leider der Italiaans-communis. tische partij, Palmiro Togliatti, die ir. de Sowjet-Unie een rustkuur zal doormaken, is Zondag, vergezeld door de Italiaanse communistische vrouwelijke afgevaardigde Leonilde Jotti en zijn aangenomen achtjarig dochtertje, per trein uit Rome naar Warchau, op doorreis naar Rusland, vertrokken. ACHESON TE PARIJS GELAND. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is onverwacht te Parijs geland op weg naar Brussel voor bijwoning van de bijeenkomst van de Atlantische Raad. De terugtocht uit Noord-Korea Chinezen bezetten Hamhoeng De Amerikanen hebben de stad Hamhoeng in het bruggenhoofd van Hoengnam in Noord-Koi*ea ontruimd Op hetzelfde ogenblik, dat de laatste brug in het Zuiden van de stad de lucht in girg. trokken de Chinezen in het Noorden de stad binnen. Het bruggenhoofd wordt door de Ameri kanen steeds verder verkleind. Chi nese patrouilles zijn al tot drie kilo meter van de haven Hoengnam door gedrongen. Van paniek in het Amerikaanse bruggenhoofd is geen sprake. Rustig worden de met tussenpozen gelan ceerde „vloedgolf-aanvallen", waar bij grote massa's Chinezen onder hooimgeschal en gefluit plaatselijk trachten door te breken, afgewezen. In cle heuvels rond het bruggenhoofd liggen naar schatting 100.000 Chine se soldaten. De Chinezen hebben nog steeds de 38ste breedtegraad niet overschre den. Zij houden zich rustig,-maar gaan vex'der met aanvoeren van ver sterkingen. Wel wordt er ten Noord oosten en ten Noordwesten van Seoel ten Zuiden van de breedte graad gevochten. Hier bestoken de oorspronkelijke tegenstand ex-s Noordkoreanen en Zuidkoreanen elkaar. De Noordkoreanen bezetten de haven Jonan aan de Westkust tussen Seoel en de grensstad Haeioe, die ook in Noordkoreaanse handen is. ARRESTATIES IN CHINA? De cox-respondent van de „Times" te Hongkong schx-ijft, dat volgens be trouwbare berichten in geheel Chi na arrestaties zijn verricht. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen, waarschijnlijk om opstanden te voorkomen, terwijl de hoofdmacht van de Chinese legers in Korea of Mandsjoerije is, aldus de correspon dent. „De meeste gearresteerden zyn naar gemeld, voormalige leden van de Kwomintang, van de democrati- sche socialistische partij of van de jeugdpartij." BENELUX-STANDPUNT. De Benelux-landen zullen op de Brusselse conferentie een gemeen schappelijke politiek voeren Minis ter Stikker heeft Zaterdag onmid dellijk na zijn aankomst in de Bel gische hoofdstad met zijn collega Paul van Zeeland het gemeenschap pelijk standpunt in zake Duitslands herbewapening en de versnelling van het Europese bewapeningspro gram bespx-oken. ROET IN HET ETEN. Moskou probeert roet in het eten te gooien door de publicatie van twee protestnota's aan Londen en Parijs. In deze nota's worden Euge- land en Frankrijk beschuldigd van schending van de vriendschapsver dragen met Rusland en de overeen komst van Potsdam, „omdat zij met Amerika plannen hebben gemaakt voor de herbewapening van West- in de agressieve West-Europese en Atlantische blokken". In de nota aan Frankrijk wordt dit land boven dien verantwoordelijk gesteld voor het slechter worden der Frans-Rus- sisclic betrekkingen. Frankrijk heeft echter reeds la ten weten, dat het zijn houding in Brussel door „deze poging om een wig te drijven in de goede betrek kingen met Amerika" niet zal wij zigen. Van welingelichte zijde heeft Reu ter te Parijs nog vernomen, dat Frankrijk in zijn antwoord op het Russische protest tegen de Duitse herbewapening vijf punten naar vo ren zal brengen: 1. Ruslands weigering om zijn le gers uit de tweede wereldoorlog te demobiliseren zoals Frankrijk deed en zich geheel aan de we deropbouw te wijden, is de oorzaak van de tegenwoordige bewapenings wedloop. 2. De Oost-Europese strijdkrach ten overtreffen in omvang verre die van het Westen. Bovendien hebben de Russische satelietstaten de vre desverdragen geschonden door veel grotere legers op de been te brengen dan was toegestaan. 3. Het gevoel van onveiligheid in West-Europa is sterk toegenomen door de agressie op Korea en de Russische weigering om door middel van de UNO een systeem van collec tieve veiligheid te scheppen. 4. De Russische regering heeft geen enkele uitleg gegeven van het bestaan van de Oostduitse „volkspo- litie" die in strijd is met artikel 2 van het Frans-Russische vriend schapsverdrag van 1944. 5. Deze overwegingen hebben Frankrijk genoopt zijn defensie te versterken en zich met de andere Duitsland en opneming van dit land Westerse landen aaneen te sluiten. Noodtoestand afgekondigd Wilson defensie-dictator President Truman heeft Zaterdag de nationale noodtoestand afgekon digd en een belangrijke nieuwe re geringsfunctie geschapen, die alle mobilisatie-maatregelen moet leiden. De president deed een beroep op de Vei-enigde Staten om hun krachten te bundelen tegen de dreig'ng van een communistische wereldverove ring. Het bureau voor defensiemobilisa tie zal, zoals gemeld onder leiding staan van Charles E. Wilson, presi dent van de „General Electric". Hij heeft machtiging ontvangen tot alle bevoegdheden, die de defensiepro- ductiewet van 1950 opsomt. Het bu reau zal zich bezighouden met pro ductie, aanschaffing, arbeidskx-ach- ten, stabilisatie en vervoer. Wilson beschikt in feite over een blanco volmacht over de defensie instellingen. Hij heeft de bevoegd heid deze alle samen te bundelen in één machtig defensie-apparaat, in dien hij dit wenst. De regering heeft haar nieuwe maatregelen ingeluid met een eer ste prijsstop sinds 1946. Voor nieu we auto's gelden tot 1 Maart 1951 de prijzen van 1 December 1950. DE GEVOLGEN VOOR EUROPA. De economische noodmaati-egelen, die president Truman heeft aange kondigd, zullen naar verwachting de Euroupese landen en het Britse Ge menebest rechtstx-eeks voordelen op levei-en. Door de lenen en prijzen in de Vér. Staten te stabiliseren, zal pre sident Trujnan verhinderen, dat de dollarprijzen van essentiële goederen en grondstoffen, die deze landen in Amerika moeten betfekkep, stijgin gen ondergaan die catastrophale ge volgen zouden kunnen hebben. Stabilisatie vap de prijzen in de vloed hebben op de wereldprijzen in vlied hebben op de wereldprijzen in het algemeen, hetgeen er toe zal bij- REVALIDATIE VAN MILiTATRE 1 wox"den gebruikt, zijn alle vervaar- OORLOGSSLACHTOFFERS. -- Ten; digd in het prothese-centrum in het behoeve van militaire oorlogs slachtoffers is te Doorn door het De partement van Oorlog, het -evalida- tie-centrum „Aardenburg' opge richt, waar militaire invaliden ge oefend worden in het gebf.uk Van een prothese en het gebruik van verstijfde- of verlamde ledematen weer wordt teruggegeven, zoda de patiënt na zijn ontslag uit het Cen trum zijn plaats in de maatschappij weer ten volle kan innemen. De prothesen, die in dit Cexitrum oude hospitaal te Utrecht, waar de Militair en Geneeskundige Dienst zijn werkplaatsen heeft. Foto links toont: Oud-militairen in een van de oefenzalen; specia le fietsen worden beenoefeningen verricht, terwijl anderen weer pro beren te lopen. Rechts: In de werkplaatsen van de Militaire Geneeskundige Dienst wdrdt hard gewerkt om alle daar voor in aanmerking komende slacht offers aan prothesen te helpen. dragen de herbewapeningsprogr-am- ma's van de vrije landen te coördine ren, Men verwacht te Washington ook een psychologisch effect van het instellen van economische maatrege len en van het feit, dat er offers van de Amerikanen zixllen worden ge vraagd, zodat de Europese volkeren met meer bereidwilligheid offers zullen brengen voor de herbewape ning. Amerika roept het Westen op De regering van de Verenigde Sta ten heeft een oproep gericht tot 21 landen van het Westelijke halfrond gezamenlijk overleg te plegen over de bedreiging van de gehele vrije wereld door het communisme. He* is de bedoeling dat er een conferentie zal worden gehouden waar men urgente problemen zal be spreken, welke voor alle Amerikaan se staten van belang zijn. Men hoopt de conferentie in Februari te Wash ington te kunnen houden. Schuman-conferenlie verdaagd De zesmogendhedenconferentie over het plan-Schuman voor de fu sie van de steenkool- en staalindustrie is tot Januari verdaagd, aldus heeft de leider van de Franse delegatie, Jean Monnet bekendgemaakt In Januari zouden de leiders der delegaties de beschikking hebben over alle voorstellen voor de fusie oer steenkool- en staalproductie der zes landen en voor de tussentijdse periode van vijf jaar voordat één markt is geschapen en over de com mentaar hun regeringen op deze voorstellen, aldus Monnet. DREIGEN MET OBSTRUCTIE. De leider van de Italiaanse com munistische Senaatsfractie Mauro Scoccimarro, heeft met een obstruc tie-actie" in het gehele land ge dreigd, indien het parlement de voorgestelde wet op de burgerlijke verdediging aanvaardt waarin de vorming van een vrijwilligex'sgroep ter bestrijding van activiteit van de vijfde colonne wordt voorgesteld. Men verwacht, dat het kabinet deze wet binnen een week zal aannemen. Ko-nMie... De voldoening van onze taak ligt meer in het werk dan in de uitkomst.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1