Tweede Kamer Overwogen wordt „politieke" stakingen strafbaar te stellen Nederlands journalist vloog alleen naar Ambon Vlug en Veiïïq LAXEER-AKKERTJES De drukkende last van de polderwegen k J DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 DE LKIUSfc. CUUKANI TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is o.a. goedgekeurd het wetsontwerp tot vaststelling van de niet ten taste van üe rijksbegroting gebrachte uitgaven en de ontvangsten van het .Militair Gezag". Het nadelig saldo van pl.m. J 6414 millioen zal als radelig sal do van de buitengewone dienst I (uitgaven en ontvangsten van aflo pend karakter) worden opgenomen in een in te dienen wetsontwerp, strek kende tot afboeking van de voorde lige en nadelige saldi der Rijksreke ningen over de jaren 1939 tot en met 1948. De Kamer heeft voorts benandeld het ontwerp van wet houdende nieu we bepalingen ten aanzien van scha delijke organismen (Plantenziekten- wet). De behandeling is tenslotte ge schorst tot a.s. Dinsdag, om da* de mi nister van Landbouw, de heer Mans- holt, wil trachten de bedoeling van een door de heer C. van den Heuvel 'A.R.) ingediend amendement in de wet neer te leggen. Deze middag is een aanvang ge naakt met de behandeling van de be groting van het Departement van Justitie. De heer TERPSTRA (A.R.) was er Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weer berichten; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.20 Gramofoonmuziek; '2 15 Mari nierskapel; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; .12.33 Marinierskapel; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmu ziek; 13 45 Gramofoonmuziek- 14.35 Voordracht; 15.00 Kamermuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Kamerkoor; 16.30 Sluiting; 18.00 Regeringsuit zending; J. van Baal: „Volksgroe pen in Nieuw-Guinea"18.IO „In dienst van het Vaderland" causerie; 18.20 Volksmelodieën; 18.30 .Het Evangelie in Esperanto"; 18.45 Man nenkoor; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting" 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.40 Radiokrant, 20 00 Nieuws; 20.05 Radio Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland; 20 06 Instru mentaal septet; 20.30 Theaterkoor; 20.45 Pianovoordracht; 21.00 „Het dagelijks werk der Verenigde Na ties" causerie; 21 20 Radio Philhar- monisch Orkest; 22.00 „De levende kerk causerie; 22.15 Bas en piano; 22.30 Literaire causerie; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA; 10 00 VPRO; 10 20 VA RA; 12 00 AVRO; 16 00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Niéuws; 7.13 Gramofoonmu ziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberich ten; 9.10 Gramofoonmuziek- 9.12 Voor de huisvrouw; 9 22 Gramofoon muziek; 10.00 „Kinderen en men sen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Pianovoordracht; 11.40 Radio feuilleton; 12.00 Dansorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 AV- RO-allerlei; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Ka merorkest; 15.00 Voordracht 15.20 Gramofoonmuziek; 1'5.35 Hersen gymnastiek; 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Sluiting; 18.00 Nieuws: 18.15 Instrumentaal kwartet; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Wat met de kerk?" causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Instrumentaal ensemble; 20.35 „De Godsdienst en het moderne le ven", causerie; 21.00 Theaterkoor- en orkest; 21.30 Aetherforum; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Trio; 22.40 „Vandaag", causerie; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. r-iet op tegen, dat het vraagstuk der politieke stakingen diepgaand wordt onderzocht, z.i. zou kunnen worden nagegaan hoe werkwilligen en hun gezinnen beter tegen molest kunnen worden beschermd dan in \ugustus in Amsterdam is geschied. Spr. zou het uitermate betreuren als voetbal pools werden toegelaten; publiek ha zardspel acht hij een zo groot zede lijk en maatschappelijk kwaad, dat de overheid dit alleen mag tegen gaan en niet door concessies mag be- orderen. Mejuffrouw TENDELOO (Arb.) zeide niet te geloven, da* het in het algemeen belang is. dat een zo grote -eelzijdigheid in de administratieve rechtsspraak als men thans kent, blijft bestaan. Er moet ordering ko nen. zodat men één systeem en één nrocedure krijgt. Dierenbescherming en doodstraf. De heer ZANDT (S.G.) wilde straf fere maatregelen tegen speelclubs. Voorts vroeg spr. maatregelen tegen de zedenverwildering en toepassing de Zondags- en Begrafeniswet. Tenslotte pleitte de heer Zandt voor verder gaande maatregelen tegen die renmishandeling en voor wederin voering der doodstraf. heer VONK (V.V.D.) wilde maatregelen om het aansporen tot staking strafbaar te kunnen stellen. Spr vroeg nog of de mimster bij machte is in de Velzen-afftire, de Schallenberg-kwestie en de zaak- Menten opening van zaken *e ge^en, waardoor z.i. het' puoieko wan- ''•ouwen kan worden weggenomen. De heer BURGER (Arb.) vroeg of de behandeling van zaken voor de politierechter vereenvoudigd kan worden. Een eenvoudig man moet ge makkelijker aan zijn recht kunnen komen. De heer VAN DER FELT7 (C.H.) wilde de Haagse poli4ie strenger zien optreden tegen de speei lubs De heer STOKVIS (C.PN.) kon zich niet verenigen met de kosten voor de reserve-Rij kspoütie. Hij vroeg nadere mededelingen over het onderzoek in de zaak Schall^nberg - De heer N VAN DEN HEUVEL iK.VP verklaarde, dat maatregelen lot verkorting van de procesgang zijn instemming hebben, evenals plannen voor een regeling van de wettelijke vorm voor de uitoefening van het siakingsrecht De heer ROOLVINK (OP.) be- 'oogde dat ons volk geestelijk de de mocratie weer moet veroveren. De overheid behoort daarbij ernstige aandacht te besteden aan handha ving van de rechtstaat. De beer DE HAAS (K V.P meen de, dat in bepaalde gevaVen adopta- tie mogelijk gemaakt moet worden. Hij vroeg maatregelen tegen porno grafische lectuur. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering pleitte de heer VAN DIS (S.G ervoor, dat ge wetensbezwaarden het volle recht zal worden toebedeeld. De Minister van Justitie, de heer STRUYCKEN, erkende de noodzake lijkheid. dat de administratieve 1 echtspraak uitbreiding ondergaat. Hij zal alles doen om te komen tot 'n ontwerp van brede allure.Ten aan zien van de adoptatie wi'de hij het resultaat der pleegkipderwet afwach ten. Suggesties tot versnelling van de rechtspraak wilde spr. gaarne over- 7/egen; z.i. is er de laatste jaren al enige winst gemaakt De gedachte van de heer N. van den Heuvel om een bepaalde staking, die door de S.E.R. als een bedreiging van de economische orde wordt be schouwd. te doen vallen onder be paalde strafbepalingen, wilde de mi nister overwegen. Wat de speelclubs aangaat zeide hij te willen afwachten wat ae erva ringen van O.M. en rechter zijn. Per soonlijk vond hij een gokje niet zo rrg, als men maar niet vrouw en kin deren verdobbelt, zoals in de' Ger maanse tijd. Ten aanzien van de op merkingen inzake pornografie zeide hij. dat de grenzen moeilijk zijn te trekken. Spr. hoopt binnenkort een cntwerp in te dienen, waarbij de leeftijdsgrens voor notarissen wordt bepaald op zeventig jaar. Spr. deelde mede, dat de zaak-Schalienl erg nog niet is gesloten. Tegen het ter inzage leggen van de dossiers nad hy be- GOEDKOPE WONINGBOUW. - De noodzaak van goedkopere woning bouw in ons land is reeds door vele instanties aangetoond en ook door de Minister van Wederopbouw met klem onderstreept. Verschillende ge meenten hebben dan ook plannen ontworpen en uitgevoerd A-aarbij is gebleken, dat hogere arbeidsproduc tiviteit, normalisatie, rationalisatie en standaardisatie de voornaamste factoren zijn. die tot bouwkosten- zwaar. Als zou blijken, dat er grote fouten zijn gemaakt, zal een nader onderzoek moeten worden ingesteld De zaak-SchaMenberg. Als men de publicaties nagaat !comt er niets concreets -at, eide de minister, die voorts opmerkte dat het met de Velzer-affaire evenz« is. Aan de replieken namen verschei dene leden deel. De heer VONK (V. V.D.) zeide, dat de procureur-gene raal in de zaak-Schallen>>erg een persconferentie had beloofd deze is echter niet gehouden en men vol stond met een communiqué. Een cersconferentie had z.i. verhelderend kunnen werken. Hij zeide nog, dat de minister niet is ingegaan op de kwestie-Men ten. De MINISTER verklaarde, dat men met de zaak-Schallenberg nog bezig is Hij zeide te zullen o'er wegen of met een persgesprek de spanning wellicht is weg te nemen. Hetzelfde ?al hij overwegen tenaanzien van de ^aak-Menten. Het is een precaire aangelegenheid en men kan niet over elke zaak een persconferentie hou den. De politie. Bij de afdeling „Politie" vroeg de beer VERKERK (A.R.) o.a. een punt te willen zetten achter de kwestie der opleiding. De MINISTER zeide, «'at getracht zal worden een oplossing te vinden \oor de meest schrijnende gevallen •'an ontslag van politiepersoneel. Bij de afdelingen .gevangeniswe zen" enz. maakte jkvr. WTTEWAAL VAN STOETWEGEN (C.H.) melding van een geval, dat een inar in een gevangenis is gestorven, zonder dat naar hem werd omgekeken. De zaak moet worden opgeheluerd en de schuldigen behoren te worden ge straft De heer DE HAAS (K.VP.) be pleitte inschakeling van het jeugd zorgwerk en verhoging van subsidie voor jeugdbescherming. Ooi* confes sionele organisaties voor gezinsvoog dij moeten z.i. voor subsidie in aan merking komen. De MINISTER zeide, dat net door jlrvr. Wttewaal van Stoetwegen ge signaleerde geval waar is. De zaak is in onderzoek en wordt -.treng aan gepakt Spr. zal de mogelijkheid van subsidie aan de confessionele organi saties van gezinsvoogdij nagaan. Te kwart voor twaalf is de verga dering verdaagd tot hedenmiddag een uur. verlaging medewerken. Ten gevolge hiervan was het mogelijk, de finan- 'ciële steun van het Rijk van f 300. en 1400.- per jaar per woning tot ca 100.— per jaar per woning te beperken. Een voobeeld van goede woning bouw te Veendam: Boven een com plex zgn. middenstandswoningen; onder een complex arbeiderswonin gen. Ruim 2600 K M. in een sportvliegtuig De Nederlandse journalist Eric Ha- zelhoff, die eind November op ge heimzinnige wijze uit Mannla ver dween, bevindt zich thans in Sorong r.p Nederlands Nieuw-Guinea. Hij heeft van daaruit per radio aan United Press medegedeeld, dat hij er ui geslaagd is per vliegtuig Ambon te bereiken en dat de gegevens, die hij als journalist wenste te verkrij gen, in zijn bezit zijn. De Philippijnse regering had Ha- .elhoffs arrestatie gelast omdat op 2 December zijn doorreisvisum afliep. Hij was toen echter onvindbaar. Dit bracht de regering bijna in moeilijk heden daar volgens de Irdonesische Ambassade het doel van Hazelhoff was een complot te smeden om de Ambonese rebellenleider dr. Soumo- De adviescommissie voer de huis brandvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op: dat, hoewel de be schikbare hoeveelheden huisbrand- kolen groter zijn dan vorig jaar, de huisbrand verbruikers zich tevreden zullen moeten stellen met die soor ten, welke beschikbaar zijn Dit be tekent dus niet uitsluitend anthraciet doch ook eierbriketten, e.ss- en drie kwart-vetnootj es, cokes en bruin koolbriketten. a/erken t e Q e n verstopping Prov. Staten Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland zetten gisteren de vergade ring voort met de alg. Beurotings-be- -;chouwingen. De heer Knibbe (A.R.) sprak uit voerig over de industrialisatie Hij hoopte, dat jonge arbeiIers in hun eigen omgeving zullen kunnen blij- en dat er bij de industrialisatie iekening zal mee worden gehou den. De heer Vlasblom (S.G.) nam stel ling tegen mr. van Baren, die had erklaard, dat de S.P.G. bij de laat ste verkiezingen op onbehoorlijke wijze haar kiezers had voorgelicht over de doelstellingen van de A.R. partij. Dit werd door hem bestreden. Kalmte a.u b.! Nadat hij bezwaren hao geuit te gen de „naaktloperij" in ons land, •aaande de voorzitter de ergader.'ng tot stilte met 'de opmerkLig: „Ik con stateer, dat de vergadering opge wonden wordt". Het lid Spronkers (Arb vroeg aandacht voor het wegenvraagstuk. Het zou aanbeveling verdienen, dat de provincie het beheer over de kwartaire wegen van de waterschap pen overnam. De heer Van Praag (Arb.) ging in op het betoog van de heer Van Baren, wiens partij in de P. v d. A. een drei ging tot de totalitaire staat zou zien, i.iet anders dan een staatssocialisme, dat leidt tot net communisme. Er is geen reden om te menen dat de P v.d. A. minder kracht van begirsel zou hebben dan die van de A.R. De beer Waarder.burg (Arb.; vroeg of de Avifauna in Alphen aan den Rijn de industrieplannen niet doorkruist. De heer van de Terr.pe' (Arb.) meent, dat er op het genied van de industrie vele taken voor de provin cie openliggen. De heer Diepenhorst (Arb.) merk te op dat, wil de industrialisatie sla gen, er meer aandacht aan -.et vak onderwijs zal moeten worden be steed. Mej. Pomper (Arb.) brak een lans voor het kleuteronderwijs. De heer Van Halm (CP bepleitte een Kerstgratificatie woor he* provincia- lle personeel. De heer Van der Wey- oen (K.V.P.) drong er bij de Ged. Staten op aan grotere waterschaps eenheden in de provincie te vormen. Hij achtte wel motieven vooi belas tingverlaging aanwezig, maar zal zich niet verzetten, als deze rret mogelijk is Voorts wilde hij een tegemoet koming aan de onderhoudsplichtigen der quartaire wegen, waarvoor hij vroeg een bedrag van honderdduizend gulden te willen uittrekken De heer Ebbens (Ar. vestigde de aandacht op de verzilting van di tuin- en landbouwgronden. De ver gadering werd hierna to' heden, elf uur verdaagd. GROTER VOORRAAD STAPEL GROENTEN. De voorraad stapelgroenten in Noord-Holland is dit jaar belangrijk meer dan in 1949. Bovendien is ook de kwaliteit aanmerkelijk beter. De gehouden inventarisatie bij de veilingen, aangesloten bij de Prov. bond had het volgende resultaat: Wagons van 10.000 kg., tussen haak jes is van 1949: Rode kool 1940 (2419) gele kool 1386 (1217), Deens witte kool 2526 .1953), Uien 961 (469), peen (681) en kroten 534 (765). Totaal 8273 '7488). De exportkansen naa. Duits land zijn nog onzeker zodat omtrent de verwachtingen nog niets valt te zeggen. Verder zal het weer een rol spelen, daar gewoonlijk bij winter «veer onmiddellijk een stijping van de prijzen merkbaar is. Gistermiddag om halfvier zag de bestuurder van een electrische trein die van Utrecht naar Arnhem reed, tussen Eden en Wolfhezc een draad over de lijn liggen. Toen de trein er over heen reed, volgde een explosie ter zijde van de spoorbaan. Er waren in de omgeving militairen aan het oefenen. De ommandant wist niets van de aanwezigheid van oe draad, zo zeide hy en kor daar over geen opneldering gt ven. Er is een onderzoek ingesteld. De trein had geringe vertraging. kil te redden. Hazelhoff beweerde echter, dat zijn enige doel was het chrijven van een verhaal over wat ;ich op Ambon achter de schermen heeft afgespeeld. Hazelhoff zei in zijn boodschap aan United Press, dat hij Amoon bereikte op 5 December na een solovlucht van ruim 2600 km. in een éénmotorig sportvliegtuig Op de terugreis moest lqj een noodlanding maken op een atol bij Halmaheira. Later werd hij geholpen door een Cata'ina Thans reeft hij vertraging ten gevolge van de moeilijkheid om benzine te krij gen. Zo spoedig mogelijk zal hij naar Manilla starten, „waar dan net spel beginnen kan". GERAFFINEERDE DIEVEGGE SLOEG HAAR SLAG OP HET GOEDE MOMENT. De Haagse politie is erin geslaagd een zeer merkwaardige affaire tot klaarheid te brengen en de daderes in deze zaak te arresteren. Het be treft hier een zaak, waarbij tal van juweliers in Den Haag, Amsterdam, liet Gooi en waarschijnlijk ook in andere plaatsen op ernstige wijze ge dupeerd zijn door een Amsterdam se vrouw, die op een wel zeer geraf fineerde wijze te werk ging bij haar diefstallen. Dit was haar systeem: gedurende lange tijd observeerde zij eerst stuk voor stuk de juwelierszaken die zij cp het oog had. Zij lette er speciaal op of de juwelier of een winkeljuf frouw in de zaak bleef, wanneer men een klant had geholpen. Zo ontdekte zij, dat er in Den Haag, Amsterdam en vermoedelijk ook in andere steden van Nederland, heel wat nonchalante juweliers wonen, die er neit op letten of hu.1 klant, die lijn inkopen had gedaan, wel degelijk de winkel uit gaat. Bij deze juwe liers kon de geraffineerde dievegge naar slag slaan. Wanneer zij eenmaal wist dat een juwelier geen aandacht meer aan zyn klant besteedde, wanneer deze de deur uitging, kon de vrouw tel kens het goede moment uitkiezen, waarop zij een winkel binnenging, namelijk wanneer de klant naar bui ten kwam. Zij zei dan heel vriendelijk „par don mevrouw" or „pardon mijn heer", maar voordat de klant de deur had toegedaan, stapte zij vlug naar binnen, om de deur achter zich te sluiten. De juwelier had dan niet in de gaten, dat er weer iemand anders in de winkel stond. Wanneer zij zo alleen in de win kel bleef, kon zij allerlei kostbaar heden stelen. Zij deed uit dan ook en nam alles weg, wat zij binnen en kele seconaen grijpen kon. Zij heeft kans gezien voor duizen den guldens aan allerlei -'eraden, rin gen, horloges, kettingen enz. enz. te stelen. Vooral in Den Haag heeft zij verscheidene juweliers op deze wijze bestolen, doch zij heeft in Amster dam ook gewerkt. De Haagse politie is er in samen werking met haar collega's in Am sterdam en 't Gooi in geslaagd, de dievegge tenslotte te Bussum te ar- 1 esteren. Zij is naar Den Haag over gebracht, waar men nu zal nagaan of en waar zij meer slachtoffers heeft gemaakt en wat zij met de gestolen kostbaarheden heeft gedaan. EEN BALLONNETJE MET KNALEFFECT. De kleine Henny B. (drie jaar is ze) uit Den Haag is vreselijk ge schrokken en dat mooie baliontje is ze natuurlijk kwijt. Henny was met haar moeder de stad in gegaan om op de markt schoentjes te kopen. Ze kochten een paar mooie schoentjes bij een aardi ge koopman, die Henny er een prach tige luchtballon bij gaf. Daar ging ze thuis meteen mee spelen. Maar Hen ny wist jammer genoeg niet. dat je niet zo'n ballonnetje be'er niet te dicht bij de kachel moet komen. Haar ouders wisten het misschien wel, maar dat zo'n kinder ballonnetje met zo'n geweldige klap uit elkaar kan springen, dat er vier ruiten by aan diggelen gaan, daar hadden ze nog nooit van gehoord. En zelfs de politie, die toch wel wat gewend is, stond er een beetje vreemd van te kijken. Die zal nu eens proberen het raadsel op te lossen hoe zo'n klein ballonnetje zo'n enorm knaleffect kan geven. Een die niet &pxak qetuig-e j Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 31) Ik beloofde hem zijn waarschu wing ter harte te zullen nemen,' of schoon ik die zeer overdreven vond en zo wandelden wij samen, over al lerlei onderwerpen pratend tot aan mijn woning. Thorndijke liet zich gemakkelijk overhalen, mee naar binnen te gaan en thee met mij te drinkerv Terwijl wij op de komst van het aromati sche vócht wachtten, begon hij op nieuw de schets aan de muur te on derzoeken. „Ben je niet van plan dit doek op een raam te laten spannen?" vroeg hij. Ik zei „ja" en dat ik het mee zou nemen, als ik bij gelegenheid in de stad kwam. „Laat mij het doekje meenemen," zei Thorndijke. „Ik zou het graag aan Jervis laten zien, om hem de aantekeningen, welke wij op de stafkaart gemaakt hebben, te ver- 'duidelyken. Ik kan het dan bij een of andere lijstenmaker laten bezor gen." Ik noemde hem zo'n adres op de Hampstead Road, waarna ik het doek losmaakte, oprolde en hem overhandigde. Hij nam het van my aan, rolde 't veel practischer op dan ik en stak het in zijn binnenzak. Daarna haal de hij de stafkaart weer voor de dag en onder het theedrinken be spraken wij uitvoerig onze onder zoekingstocht. Hij tekende onze wandeling op de kaart aan en ook de ligging van het landhuisje. Kort na de thee nam hij afscheid, waarna ik een brief aan Miss Vyne schreef, die ik bij de buitgemaakte schetsen uit het verlaten huis voegde. X. Een waarschuwing in de wind geslagen. De nadrukkelijke waarschuwing van Thorndijke had eigenlijk onno dig moeten zijn en tevens streng worden opgevolgd. In werkelijkheid was geen van beide het geval. Voor een jonge man, die van na ture niet bang is uitgevallen, is het idee, dat hem voortdurend gevaar bedreigt, temidden van de prozai- sche veiligheidsmaatregelen der mo- Iderne beschaving, iets, dat hy maar niet zo geredelijk aanvaardt. Hoe het ook zij, ik gihg voort bij dag en avond rond te wandelen, alsof mij nooit iets bijzonders over komen was. Niet dat de herinnering aan die afschuwelijke uren in die vergif tigde kelder was vervaagd. Die ge beurtenis zou ik nooit vergeten. Doch ik geloof, dat er nog steeds 'n idee in mijn brein huisde, dat ik toen met een krankzinnige te doen gehad had, ofschoon dat idee door Thorndijke met beslistheid was ver worpen Doch alvorens ik een beschrij ving ga geven van 't verbijsterende avontuur, dat mij opnieuw op 'n haar af een plotselinge vreselijke dood bezorgde, moet ik naar 'n an dere gebeurtenis verwijzen; niet om dat deze in verband scheen te staan, met die opzienbarende geschiedenis, maar omdat het voor die tijd plaats greep en naderhand zijn eigen bete kenis had. Een paar dagen na 't bezoek van Thorndijke wandelde ik over de Hampstead Road, met de bedoeling de schets bij de lijstenmaker te gaan halen De winkel was ongeveer een hon derd met^r van Jacobstreet verwij derd en terwijl ik de straat over stak dacht ik er over na, of het niet voegzaam was dat ik nog eens bij Batson aanliep. Juist op dat ogenblik knikte een dame tegen mij en deed alsof sij mij wilde aanspreken. Het was me vrouw Samway Natuurlijk b.eef ik staan, gaf haar ten hand eri stelde haar de gebruikelijke belesfdSieidsvragen. Wederom trof mij het onbeschrijfe lijk gedistingeerde in deze vrouw. Zelfs hoar kleding was geheel apart en toch in het minst niet excentriek of opscnikkerig Zij was geheel in het zwart ge kleed, doch haar costuum was van het meest ged.stmveerde cachet. Al leen haar zwart fluwelen toque was versierd met een scharlaken veer en van voien aan haai hals droeg zij een strik van dezelfde kleur. Het kleureneffect, hoe ongewoon ook, harmonieerde in alle opzichten volkomen en natuurlijk met haar zwart haar en on-Engelse schoon heid. „Bent u niet naar Parijs ver trokken, of bent u alweer terug?' vroeg ik. „Neen,'' antwoordde zij, „m'n man is er heen en of hij spoedig terug zal komen, is nog niet zeker, in ie der geval blijf ik voorlopig in Enge land. „Dan mag ik misschien nog wel eens het genoegen hebben, u een bezoek te brengen," vroeg ik, waar op zij zeer vriendelijk zei, dat het haar zeer aangenaam zou zijn. Daarna gaven wij elkaar een hand en gingen ieder zijns weegs. Enige minuten later, had ik in de winkel van de lijstenmaker een veel aangenamer ontmoeting. De winkelier had juist de schets vcor de dag gehaald en ik wilde hem juist zeggen, dat het doek, nu het op een raampje was gespannen, veel beter tot zijn recht kwam, toen de winkeldeur openging en 'n jonge dame binnenstapte. Stel u mijn verrassing voor, toen het jonge meisje Miss Vyne bleek te zijn! „Wel, dat is al heel toevallig," zei ik haar, na onze wederzijdse her kenning. „Heel toevallig is het eigenlijk niet,' vond zij; „de meeste mensen uit Hampstead kopen hier hun be nodigdheden, omdat het de meest nabije zaak is, waar behoorlijke schilder- en tekenbehoeften te krij gen zijn. Is dat de schets, waarover u het laatst had?'' „Ja," antwoordde ik, „het is het neusje van de zalm onder alles, wat ik heb buitgemaakt. Maar het is nog niet te laat voor u, om van be sluit te veranderen. Een woord en het is van u.'' „Nu," antwoordde zij glimlachend, „dat ene woord zal ik niet uitspre ken, maar ik bedank u nog wel voor de andere schetsen, welke u voor mij heeft weten te bemachti gen.' Feitelijk had zy mij reeds in een allervriendelijkst briefje bedankt, doch de herhaling was my in het geheel niet onaangenaam. Om meer licht te hebben, gingen wij voor de deur staan, waar zij nog eens vol be'angstelling naar de schets keek." „Jammer, dat hij er zo slordig mede te werk ging voor de verf hard was. Als het met 't penseel was geschilderd, zouden die vinger afdrukken weinie te betekenen heb ben, ma&i deze dikke zachte verf laag hebben zy werkelijk ontsierd." Zij gaf mij de schets in mijn hand en ik ging nog dichter bij de glazen deur staan, teneinde nog meer licht op te vangen. Op een gegeven ogen blik keek ik toevallig op en zag dat er een eigenaardige verandering op haar ge'aat wan gekomen, een uit drukking van gr«>oi misnoegen, van woede zelfs, die schijnbaar door iemand buiten dc winkel werd ver oorzaakt. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5