eióse hutspoi^ kunst m 6e sleutelstAó DUNUiiKlJAU 14 DECEMBER 1950 Ut LKIUSE (JOUKAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Donderdag 14 December. Dames en heren, jongedames en jongeheren van de dekenale parochie aantreden! Uw medewerking wordt gevraagd bij het ophalen van liefdes gaven voor stilie armen, ter gelegen heid van Kerstmis. Alles is welkom: levensmiddelen, schoeisel, kleding, enz. Collectanten kunnen zich mel den bij de heer J. van Hameren, v. d. Duinstraat 28, of Zaterdagmiddag vanaf half twee achter de kerk, in gang Alexanderstraat. Alleen met voldoende medewerkers kan deze mooie kerst-actie slagen! Aantreden dus, vrijwilligers voor! Ook voor de St. Petrus-parochie hebben we nieuws. Dat betreft de K. A.B.-gczinsavond, a.s Maandag en Dinsdag, telkens om 8 uur in de „Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19. De zang- en toneelclub „Jubilate" en het muziekgezelschap „De Graspiepers" zullen optreden. Kaarten kunnen a.s. Zaterdagmiddag van 5 tot 6 uur af gehaald worden op Hooglandse Kerk- gracht 32 en. indien voorradig, daar na op Langebrug 79. Op Woensdag 20 December wordt om 8 uur in de „Kleine Burcht" een volksliederen-avond georganiseerd door de Commissie voor Volkskunde van de Ver. „Oud Leiden". Mr. Jaap Kunst uit Amsterdam houdt een voordracht over „Het levende lied van Nederland", muzikaal omlijst met zang, viool en piano. En op Donderdag 21 Dec. gaat de Kón. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd Leiden e.o. verga deren in „Het Gulden Vlies". Er moeten twee bestuursleden her- of gekozen worden en ir. J. M. Riemens zal een voordracht houden over „Wat kan men doen tot behoud van onze cultuurgrond?" Introducees van har te welkom. U ziet, dat wordt weer een drukke week, vlak voor Kerstmis. Want op Woensdag 20 dezer zei bovendien het Nuovo Quartetto Italiano (wat S"^Lrkok zou willen vertalen met: het nieuwe Italiaanse quartet) op treden voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Ook het vorig seizoen zijn de Italianen in Leiden geweest. Zij komen thans terug met een pro gramma van Mozart, Beethoven en Schubert. Nog een muzikaal bericht, maar dan is Kerstmis voorbii. Oo Donder dag 28 Dec. komt de Poolse pianist Stefan Askenase een ChooD*-T"",i*""] geven in de Stadsgehoorzaal. Dit Leidse optreden is het bes1 uit van zijn tournooi door Nederland. Maar laat ons, met al die aankon digingen, u het nieuws niet onthou- Op een te Nijmegen gehouden ver gadering van beroens-v ervoerders heeft de heer H. van Westen, direc teur van de N.V. A.T.O. Van Gend en Loos gesproken over rationeel vervoer. Er moet, aldus spr.. gestreefd wor den naar een zo efficient mogelijk systeem. Amerika kan ons op dat ge bied veel leren. De meeste goederen worden daar verpakt m dozen of kratten van standaardmaat, zodat ze gemakkelijk opgestapeld kunnen worden op stapelborden, die door een tilwagen in de wagon worden gere den. De Ned. Spoorwegen nemen hiermee thans proeven. In de goederenloods to Nijmegen is dit systeem thans in werking. Het is de bedoeling, dat ook Leiden een dergelijke installatie krijgt. In een vierkant wordt het binnenkomer.de goed naar plaats van bestemming op stapelborden gesorteerd. De tilwa- gens brengen ze naar de wagons, die in een dubbel rij langs de ene zijde van de smalle loods staan opgesteld. Aan de kant „bestemming in het rayon" liggen plateaux, die 's mor gens geladen en wel op auto's kun nen worden gerold. De auto's be hoeven dus niet te wachten, totdat ze geladen zijn. De vracht staat klaar. De verpakking blijft echter een van de grote moeilijkheden. „Als de goede emballage eens een keur kreeg, bijvoorbeeld van TNO, dar waren we al een eind op de goede weg", zei de heer Van Wessem. (We menen, dat de heei van Wes sem te Leiden doelde op ce goederen loods aan de Haagweg). Wat lezers schrijven KOU EN TOCHT IN DE STADSGEHOORZAAL Ondergetekende was op 2 en 9 De cember j.l. uitgenodigd 'er feestvie ring aanwezig te willen zijn in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal, waaraan hij jammer genoeg gevolg gegeven heeft. Zaterdag 2 December j.l. was de zaal behoorlijk vehwarmd, hoewl het tochtte vanaf het toneel. Het deed je huiveren, daar de tocht de warmte overheerste. Zaterdag y December was thij eveneens in een der voorste lijen van de zaal aanwezig en deze r.vond was nog beroerder dan de eer ste, daar het wederom tochtte vanaf het toneel. Daarbij kwam nog, dat de verwarming niet aan was. Dit Jiad tot gevolg, dat het publiek mantels en jassen had gehaald. Hen, die het aangaat, zou ik wil len adviseren: maakt ogenblikkelijk een einde aan die ellendige tocht en zorgt voor een behoorlijk verwarm de zaal. Het zou niet ondenkbaar zijn, dat vooraanstaande verenigingen in de toekomst hun feest elders gaan vieren. (Van redactie-wege iet; bekort). De bezoeker M. F. FRANK, Kapteynstr. 50. den. Reeds gisteren vermeldden we het een en ander, als gevolg van de gladheid. Aan die serie kan thans nog worden toegevoegd het onvrij willige bad, dat de 19-jarige tijd schriften-colporteur J. G. E. uit de Mussenbroekstraat gistermiddag om kwart over twee had op de Aloë- laan. Die laan was glad en de sloot er naast was nat. U begrijpt het al: de man gleed uit en kwam in het water terecht. Omstanders reikten hem de hand. Weer op het droge, constateerde E., dat zijn 125 tijd schriften zogezegd naar de maan waren. Drijfnat! En hedenmorgen om tien voor acht vond een ongeval plaats op het Noordeinde, waar de 43-jarige wiel rijder J. de W. uit de Koddesteeg door een El tax-bus werd aangere den. Zijn linkerbeen kwam onder het rechter achterwiel terecht en me' een vermoedelijke dijbeenfractuur werd de W. naar het Acad. Zieken huis gebracht. Ruim een uur later moest de E.H. D. opnieuw uitruken, deze keer naar de nieuwbouw aan de Lage Morsweg. Daar waren twee Haagse leidekkers, de 33-jarige J. V. en de 21-jarige N. K., bezig pannen te leggen oo eer nieuw huis. K. gleed uit en V. zag dat. De laatste greep de eerste vast, maar werd in de glij meegesleurd. Beiden kwamen vijf meter lager op de grond terecht. K. liep vermoede lijk een bekenfractuu r op en V. klaagde over pijn in de schouders. Zij werden naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Al enige jarn -hebben we iets ge mist. Het was moeilijk te zeggen wat dat precies was. Maar hef was er en nu weten we het weer: een tentoon stelling van de Leidse Postduiven vereniging „De Bonte Duif". Ge'uk- kig wordt deze nu weer gehouden, a.s. Zaterdag en Zondag in „De Groo- te Vink" (goede busverbinding!. Er is ook een z.g. hoktentoonstelling, waarvoor iedere deelnemer 4 duiven kan inzenden. Er zijn 16 klassen en keurmeester C. J. Saarloos zal de die ren keuren op vliegtype. STADSKOK. K.A.B. -gezlnsavond voor twee parochies Broederlijk verenigd hebben de K.A.B.-leden van de St. Leonardus- parochie gisteravond met de Harte- brug-leden een parochiële gezins avond. oftewel een K.A.B.-Meer- vregde-avond, gehouden in „De Har monie". De heer R. Goldenberg, voorziter van gecombineerde paro chiële commissie, verwelkomde de leden met hun huisgenoten en deel de mede, dat a.s. Dinsdagavond in de Theetuin, Witte Singel, een her haling zal worden gegeven. Nog enige kaarten zijn verkrijgbaar op Roemer Visserstraat 21 en Schut terstraat 6. Het bonte programma opende met 'conferences van Gé Heynen, een oude bekende in dit gezelschap, die precies weet wat hij brengen moet om succes te hebben. Hij bracht het ....en had succes! Bovendien hoorden we weer „De Grr>spiepers", het ijverige ensemble onder leiding van de heer L. Koek, dat, tien man sterk, aardige num mers en zoetelijke liedjes bracht. De eenheid van dit ensemble ge tuigt van gedegen studie en met ge noegen kan men het musiceren aan horen De wijze echter waarop het gebracht wordt en de aankondiging der nummers, zouden nog voor enige verbetering vatbaar zijn. Het toneelgezelschap „De Planke niers". alias „De Grote Neus" ver leende zijn medewerking iwet enige schetjes. Bij een vorige gelegenheid was. bepaalde critiek op haar plaats: deze keer gelukkig niet. Waarmede overigens nog niet gezegd wil zijn, dat hetgeen gebracht werd op het ideale peil zou staan. We geven toe* dat het moeilijk is werkelijk goede schetsjes te vinden, maar die moeite is gerechtvaardigd door het doel: goede ontspanning te brengen voor de K.A.B.-leden, zodanig, dat er van culturele verheffing sprake kan zijn. En zover zijn we nog niet. Men versta ons niet verkeerd. Wat er gebracht werd was gezellig en grappig: de toeschouwers hebben gelachen dat het bulderde en geno ten van de komische voorvallen, gespeeld door mensen, die zeker ook tot iets anders in staat zijn. Mevr. Meiman declameerde ver dienstelijk. Bij elkaar een prettige avond, ge zellig en met tempo. Om kwart voor elf stond men weer op straat! LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Analysis of the Ani mal Community in A Bech "Forest Floor" de heer J. van der Drift ge boren te Delft en thans wonende te Oosterbeek. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Beschouwingen over de Wet geving op de Verzekeringsovereen komst" de heer N. L. C. Fonkert ge boren te Arnhem en thans wenende' te Rijswijk. GOUDEN DOCTORATEN Op 20 bec. a. s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Universiteit van Leiden promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogle raar aan deze Universiteit, geboren te Noordwijkerhouten thans wo nende te Leiden. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniveriteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer E. F. Vergunst uit Leiden. Tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de opvoed kunde, is benoemd dr. A. Kuypers te Nieuwer-Amstel, sinds 1920 leraar Duits aan de Chr. H.B.S. te Amster dam en sedert 1948 lector in de pae- dagogische psychologie en de kinder psychologie aan de Vrije Universi teit. Antoon Kuypers, geboren 27 April 1892 te Rotterdam, studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij doctoraal examen deed in de letteren en wijsbegeerte. Hij pro moveerde 13 Maart 1931 cum laude aan de Vrije Universiteit op een proefschrift, getitel „Het onbewuste in de nieuwere paedagogische psy chologie". Hij verzorgde een geheel omgewerkte druk van dr. J. Ba- vinck's „Inleiding in de Psycholo gie" (1935). In 1936 verschen van zijn hand „De ziel van het kind". Van 1935 tot 1944 was dr. Kuypers eindredacteur van het „Paeda^ovisch Tijdschrift" en sinds 1931 docent aan de opleiding voor de middelbare ak te paedagogiek. Tentoonstelling Japanse prenten. Van 17 December 19501 Maart 1951 zal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden een nieuwe Jeugdconcert. Een talrijke schaar van jonge toe hoorders was er; zelfs 't podium was bezet. Dit op zich sluit een succes in en nog vergroot door 't feit, dat ook de innerlijke kant, de voordracht van Theo van der Pas, in een gelukkig stadium bleek te verkeren Cor de Groot zou dit jeugdconcert gegeven hebben, maar door ziekte verhin derd viel Theo van der Pas in. 't Ge juich van de velen bij dit bericht duidt aan, hoezeer hij als kunstenaar 't enfant chéri is. Met een enkel woord kondigde hij aan, wat hij zou spelen en met een enkel woord lichtte hij enkele bijzonderheden over 't werk toe, en juist aan deze bijzonderheden heeft de jonge toe hoorder zoveel. Hij speelde Fauré (18451924). „Théme et variations", dat Fauré (directeur van het con servatorium te Parijs) vcjor een pia nisten concours schreef. Men be grijpt, dat er heel wat pianistische slagvaardigheid nodig is om deze mooie muziek vrij uit te vertolken, maar onmiddellijk waren solist cn toehoorders erin. Eerst dus muziek van de meester Fauré, nu van de leerling Ravel, die verder heeft ge zocht en ook heeft gevonden De be kende. maar prachtige Sonatine van reeks Japanse kieurendruk-hout-sne- deze is een vroeger werk. niet al te den voor het publiek tentoongesteld modern. Zo graag wil men zeggen, worden. Deze prenten zijn door de dat in moderne muziek geen melodie „Vereniging voor Japanse Grafiek i ligt, maar wees voorzichtig en luis- Kleinkunst" met zorg gekozen uit ter eens goed. De aanvang van het het bezit van haar léden. De keuze omvat zowel bekende prenten, b.v. de „Golf" van Hokusai (het prachtige exemplaar van de collectie Lief- tinck), als een groep vrij onbekende spookprenten van verschalende meesters, zowel verfijnde gelegen- heidsprenten als poëtische winter- landschapDen. De laatstgenoemde uit het museumbezit ziin opge steld in de corridor naar de tentoon stellingszaal en vormen een aanvul ling op de tentoonstelling winter landschappen in de Lakenhal te Lei den. VOORLOPIG GEEN VOLTOOIING RIJKSWEG BEOOSTEN LEIDEN. Aan het begrotingsverslag van Verkeer en Waterstaat ontleend: De kostbare verbinding van de rijksweg no. 13, bij Ypenburg, in Noordelijke richting met Rijksweg no. 12 (Den HaagUtrecht) en ver der met Rijksweg no. 4 bij 't Haagse Schouw is niet in het programma voor het volgend jaar opgenomen. Bij de beperkte geldmiddelen moet de voorkeur worden gegeven aan krachtige voortzetting van de aan leg van Rijksweg no. 2, Amsterdam Utrecht, boven het in langzamer tempo werken aan twee be'angrijke en kostbare wegverbeteringen. BURGERLIJKE STAND. Ie deel is een al melodie. Welk een gratie ligt in deel II „Menuet". En luister eens naar de rhytmisch me lodische en zo markante figuurtjes die in het 3e deel overal rondsprin gen. Een voortreffelijk stuk muziek, voortreffelijk gespeeld. Nog .een stap verder, de 3e Sonate van Orthél, in 1905 geboren. Nederlands zeer be langrijke componist. Veelal is deze ernstig, op somber af. Hier opgewek te vrolijkheid. Teër, het „pooo Cento" prachtig gespeeld, 't Laatste deel ca- pricieus, met geestig slot Zijn de moderne oplossingen niet alleszins aanvaardbaar? 't Werk vond in van der Pas een eminent vertolker. Last not least de 24 Préludes van Cho pin. Van der Pas, uitstekend gedis poneerd, toonde zijn beste kunnen, 't Werd een hoogtepunt door intens bezield spel, vol dichterlijke affini- waardige kunstenaar. Men was ge komen om hem te horen in,een ro mantisch programma, dat hij gees telijk verstild en innig uitvoerde, 't Begon met de „Variations sérieu- ses" van Mendelssohn. Natuurlijk, mooi uitgevoerd door deze pianist in hert en nieren. Maar dan „Moment musical" van Schubert, zo intelligent en fragile, dat 't zeldzaam fraai was. Weber's „Aufforderung zum Tanz", was hevig boeiend. Chopin's werken ontleent hij, en bouwt ze op als geen ander, met al zijn typisch eigene op vattingen is hij een groot kunstenaar met een aanslag, prachtig teer en fascinerend. Voor de „Polonaise in As" vinden wij Cortot's spel te zeer vereenzaamd, maar de andere Cho- pin-werken, met eigen inzichten kiaaT en verstild-innig vertolkt, zul len ons lang bijblijven. De vlak-vir- tuoee „Rhapsodic" van Liszt, had achterwege "mogen blijven of plaats m&ken voor een ander werk van de romantiek, maar Schumann's „Kin- der3>zenen" waren ongelooflijk mooi, karakteristiek, verrukkelijk van simpele eenvoud en charme. Cortot is een hoogst merkwaardig in zich zelf gekeerd kunstenaar, die men adem loos beluistert, voornaam, beheerst en met zelfzaam artistieke diepgang. Een kunstenaar, die de romantiek speelt, niet volgens de verbleekte term romantisch, naar als een die zich aan de werkelijkheid ontrukt, en de sfeer in zich zelf oproept, alle ijdelheid ver van zich afschuddend. Een hoogst merkwaardig en interes sant concert. Enkele toegiften, étu des van Chopin, werden gulweg door. de meester gespeeld. J. Kortmann. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino. „Gebroken belofte, 18 jaar. Lido: „Hoe gaat t met je baby?", alle leeftijden. Luxor: „The big lift", 14 jaar.. Trianon: „Betovering", 14 jaar. Rex: „Zuidzee zondares", vol wassenen. OEGSTGEEST Dc Zwarte Panter. Morgenavond teit. Dc ovaties aan 't slot bewezen ':a* pater Raymond O.F.M aa^moeze- hoezeer men genoten heeft. f'ier van het Don Boscohuis te Lei- J. Kortmann. J t-en, de film „De club va:j de zwarte I panter" vertonen in het St. Willi- ALFRED CORTOT i brordusgebouw .Deze jongensf.lm werd in en om Leiden vervaardigd; De grijze meester van de Franse i jongens van het Don Boscohuis spe- pianisten Alfred Cortot vond hoorlijk bezette grote zaal, die met ontzag luisterde naar de cerbied- Overleden: J- T. M. Geijsen doch ter 15 jr., D Koes man 39 jr., J. de Roode man 66 jr. Getrouwd: J. Bouthoorn jm. en A. c- yan Hoven jd., D. J .Klinken- Geboren: Pieter z. van K. B. Siera j berg jm. en H. J Eigeman jd J en C. van der Heyden, Hermanus F. Schoonderbeek jm. en L. A van 'der z. van H. C. P Plasmeijer en A. M. Loo jd., J. Bekooij jm. en M M Slootjes, Petrus z. van P. C. l'Ami i van der Linden gesch, N G'asber- en W. Baars. Maria d. van F. van gen jm. en A. Kop jd., A. H. Laugs Kan en S. Willemse. Ronald z. van jm. en T. Vernet jd., L. H. van den W. Harteveld en H. H. Tilkowski, Nieuwendijk jm. en P. C. M. Gerse Jonas z. van J. Marijt en J. C. Die- jd„ J van der Weide jm. en M P penbach, Johannes zi van W. F. 1 Devilee jd.. J. H. Beij jm en G Stouten en G. Pelt. M. Aenmeü jd. NIEUWS UIT DE OMGEVING RIJNSBUR' JAARVERGADERING „FLORA". Huldiging jubilarissen. Gistermiddag opende voorz. Kralt ■•oor de dertigste maal de jaarverga dering. Aan het met prach'ige bloe men versierde podium was reeds te zien, dat deze bijeenkomst een Pij- zonder cachet had. Na de gewone aanva» gspunten werd de voorzitter, de heer T. Kralt. herkozen De Ba lans en exploitatierek. over 1949 1950 werden goedgekeurd: de balans met als eindcijfer 350.695.72, de ex ploitatierek. met 343.034,37. De omzet over dit boekjaar was 3.937.308.30. Het veilingspercenta ge over het komende boekjaar werd vastgesteld op 6 pet. Een voorstel van het bestuur om het veilen streng verplichtend te stellen, voorlopig nog alleen in de wintermaanden, la ter ook in de zomer, werd .aangeno men. Een voorstel om de vereniging om te zetten in een Coöperatie werd wel besproken, maar een stemming over dit voorstel kon thans nog niet plaats hebben. Binnen enkele weken zal er een voorstel komen om de sta,- tuten in verband met laatstgenoemd voorstel, te wijzigen. Na een pauze, waarin een koude lunch werd aan- geof den, werd de vergadering voort gezet in verband met meerdere jubi lea, n.l. van de heren J. v d. Meij, W. van der Meij en de boekhouder A. v. d. Bos met hun 25-jarig jubilé en de voorz., de heer T. Kralt, die 30 jaar voorzitter is. De voorz. van het feestcomité, de heer Ab. de Haan. opende de rij van sprekers. Spr. wees er op, dat de jubilarissen eigenlijk geen feest wilden. Maar bij ons, Rijnsburgers, ging dat natuurlijk niet Spr. bracht namens de vereniging hulde en dank aan de heren v d. Meij. v. cl. Bos en de voorz. Spijtig is het. dat de heer v. d. Bos wegens ziexte niet aanwezig kon zijn. Vervolgens kreeg de voorz. het woord. Spr. herinnerde aan het afge lopen tijdperk, waarin ijverig door alle genoemde jubilarissen werd sa mengewerkt. r-.\ konden we het altijd niet geheel met elkaar eens zijn. J. v. d. Meij was een aoede penning meester. Hij is hier 25 jaar minister van financiën geweest. Spr. betwij felde of Min. Lieftinck het zo lang zal uithouden. De heer v. d. Bos is geen Rijnsburger, maar dat deed niet ter zake. In de afgelopen 25 jaar ging 50 a 60 millioen door zijn han den Spr. bracht dank aan God met Wiens zegen Flora tot zulk een bloei gekomen is. Dan sprak de 2de voor zitter de 1ste dito toe en wees er op, dat het zo weinigen is vergund zo'n dag te beleven. U was altijd een voorbeeld voor anderen. Tijdens de thee kwam onverhoeds het Rijnsburgse Muziekgezelschap blazende de grote zaal binnen gemar cheerd, om voor het podium hulde te brengen aan de jubilarissen. Ver volgens sprak de heer Ab de Haan namens bestuur en Raad van Bij stand om met toepasselijke woorden de jubilarissen de cadeaux aan te bieden. En deze waren niet mis Te voren waren de dames van de jubi larissen gepolst over bestaande wen sen en dit had tot gevolg dat practi- sche cadeaux werden aangeboden: aar de voorzitter overgordijnen en lopers, aan de heer J. v. d. Meij een haard en haardstoeltje, de heer W. v. d. Meij een vloerkleed en kleine kleedjes, aan de heer v. d. Bos een boekijkast en bureau. Vervolgens sprak de heer D. v. Egmond namens de Boerenleenbank: hij herinnerde aan de prettige samenwerking tussen veiling en Bank en bood een boek werk aan. Namens de Groentenvei- ling werd een fruitmand aangeboden. De burgemeester sprak hartelijke woorden aan het adres van de diver se jubilarissen en wees er op, dat het succes van Flora nimmer zo groot had kunnen zijn zonder deze feeste lingen. Namens het Bedrijfschap voor Sierteelt te Den Haag sprak drs Ver- hage. Nanmens de leden de heer J. van Egmond. De heer H. J de Haan sprak namens de Tuinbouwavond- school en ten slotte de heer Nic. de Heijer namens de koopliedenvereni ging. VOORSCHOTEN Feest voor SVLV-jeugd. Het Bondsgebouw aan de Le Iseweg was gisteravond gevuld me- bonzende oarten die met spanning d«- komst van de Sint verbeidden. Toen de H. Man dan ook een uur over 'ijd ver scheen. kende het enthousiasme geen grenzen. De g.a., kap. Oosierom, heet te in plechtige bewoordix.gen de Hoogbejaarde welkom en na enkele nuttige wenken aar; de verschillende elftallen te hebber gegevc-n 'prak de Sint tenslotte de hoop uit dat de 'prettige geest bij de jeugd van SVLV zou mogen blijven. Hierna was de beurt aan de beide Pieten, die met machtige armzw§aien het strooigoed de zaal inslingerde. De hoofd juniorenleider, de heer P. Karsemans, dankte na afloop St. Ni- colaas voor zijn komst. len er de hoofdrollen in Bij de pre mière in Leiden schreven we uitvoe rig over deze film, waarvan het ge- •uid verbeterd is, terwijl verschillen de delen gecoupeerd zijn WARMOND Bloembollencultuur. In hotel „De Zon" vergaderde de afd. van Bloemb.-cultuur. De vcorz., de heer Th. B. de Vroomen releveerde het afgelopen seizoen, waarin over het algemeen door de kwekers goede prijzen gemaakt zijn. In behandeling kwam de beschrijvingsbrief voor de 210 a'g. vergad. op Maandag 18 Dee. a. s. In de vacature P. v. Duyn zal de heer Rood te Grotebroek ge stemd worden, in die van de heer M. J. Mesman Joh. v. d. Lely te Lisserbroek. De uitgaven voor ver tering van het Krelage huis wor den te hoog geacht er zal tegen ge stemd worden. Het punt: Contribu- tie-verhoeing bracht de tongen in beweging. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat het nodig was. Onbillijk vond men d^ regeling dat, waar ver schillende firmanten van een zaak lid zijn in een afd één voor allen moet opkomen, maar daarnaast de medefirmanten niet in de laagste klasse vallen doch nog weer 6. UT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Natte sigaren. Gistermorgen kwam de heer S. F„ sigaren- en si garettenhandelaar tc Rotterdam met siin auto uit de richting Benthuizen rijden. Op de Hogeveenseweg, alwaar do weg zich splitst, zag de heer S. F. to laat, dat hij zich in de richting Hazerswoude-Dorp moest begeven. Hij reed enige meters te ver en rem de toen vermoedelijk te krachtig. Het gevolg hiervan was, dat door de gladheid van de weg zijn auto begon te slingeren en in een langs de weg gelegen sloot terecht kwam. De heer F. kon zich nog bijtijds redden zo dat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, doch een partij sigaren en sigaretten gingen verloren. Door een kraanwagen van de NV. „Cito- sa" uit Boskoop is de auto weer op het droge gebracht. Rectificatie. Het bericht, dat de onderwijzeres mej. K, geschorst is, blijkt onjuist te zijn. Zij verricht nor maal haar werkzaamheden. ZOEiFLMEER Jubilea. Gisteren herdachten de heren Th. Adegeest en M. du Clou de dag, dat zij voor 25 jaar in dienst traden bij dc N. V. Nutricia. Des morgens werden zij met hun echtgenoten op het kantoor van de directie toegesproken door de di recteur, de heer mr. J. v. d. Hagen. Deze prees de plichtsbetrachting van beide jubilarissen en overhan digde ieder van hen een eqveloppe met inhoud. Ook de personeelsver eniging liet zich niet onbetuigd. De heer v. d. Brink bood elk van hen, namens de vereniging, eveneens 'n enveloppe met inhoud aan. De heer Adegeest bedankte, mede namens de andere jubilaris, voor de betoon de belangstelling en hoopte dat dc goede verstandhouding tussen per soneel en directie tot heil van bei den mogen voort blijven bestaan. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt ie 10 uur). Over het algemeen veel be wolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. Laatste Berichten Het Belgisch parket stelde heden morgen een onderzoek in naar de oorzaak van het spoorwegongeval tc Poix-St. Hubert. Een spoorweginge nieur ter plaatse bevestigde tegen over de correspondent van het A.N. P., dat het ongeluk te wijten is aan te grote snelheid en aan een veron achtzaming der signalen door dc machinist van dc trein. Het aantal doden is inmiddels tot drie gestegen, daar behalve de ma chinist en de stoker in het zieken huis te Libramont. ook een 75-jarige Belgische dame die ernstig aan het hoofd was gewond, is overleden. Verwacht wordt, dat in de loop van heden het spoorwegverkeer op de plaats van de ontsproring weer nor maal zal zijn. Een kraan der Belgi sche spoorwegen met een hefver mogen van 68 ton bevindt zich ter plaatse. Men ziet zich evenwel voor een probleem gesteld, daar de Bel gische locomotief en de beide Ne derlandse rijtuigen zeven meter diep in het ravijn liggen. Belgische deskundigen schrijven het betrekkelijk gering aantal slacht offers toe aan de sterkte der geheel stalen Nederlandse rijtuigen waar van de romp vrijwel intact is geble ven. MIJNONGELUK IN DE VERENIGDE STATEN. In een steenkoolmijn in de nabij heid van Bellairc. in de Amerikaan se staat Ohio, heeft een ontploffing plaats gevonden; men meent, dat 200 mijnwerkers hierdoor in onder grondse gangen zijn afgesneden. STORM OP ZEE. In de Golf van Biscayc en op de Atlantische Oceaan verkeren ver scheiden schepen in moeilijkheden tengevolge van vliegend stormweer uit het Noord-Westen. Ook de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" heeft met het zware noodweer tc kampen. De sleepboot heeft een zuiger op sleeptouw in dc Golf van Biscaye. Een sloep is weg geslagen. Het stoomschip „Blairclova" heeft gemeld, dat twee mensen van dc be manning over boord zijn geslagen. Het reeds eerder gemelde Griekse stoomschip „Agios Spyridon" heeft een defect stuurgerei en water in het ruim. Verscheidene schepen zijn on derweg om hulp te verlenen. De Griek, die voorzien is van radar, ziet op het scherm reeds drie schepen die zich in de nabijheid moeten bevin den. Het Amerikaanse schip „American Banker" drijft brandend rond. HetNederlandse stoomschip „Oraniefontein", varende in de Golf van Biscaye en op weg naar Teenrif- fe, heeft gemeld dat er een ponton van het dek is geslagen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Dec. Groente. Per 100 kg.: rode kool 512, sav.lcool 6.508—, groene kool 5.8013, boerenkool 8—16, prei 9—20, kro ten 5.608.50, kroten gekookt 14 —18 uien 15.90, peen 8—22, spruiten 12—50. andijvie 7—38. sla 915, witlof 2850, spinazie 4247, tomaten A 1540, bloem kool 11—22, salade f 1.00—7.20; knolselderic f 8—13 per 100 bos sel derie f 3.607 80, peen 1519. GOUDA, 13 Dec. Kaas. Aan voer 147 partijen. Prijzen: le soort 2 22—2.27, 2de soort 2.18—2 21. extra kwal. tot 2 30 per kg. Ilandei kalm. ROELOFARENDSVEEN, 13 Dec. Groente. Tomaten 532, glassla I 5.60—8.40, idem II 2.80—5-80, idem III 1.00—3.40. stoofsla 3.00 12.andijvie 516, glasandijvie f 24—28. Witlof I 34—38, idem II 1822. spruiten 40.Putjeskool 6.per 100. LISSE. 13 Dec. Bloemenveiling;. 14, 12, 10 en 8: Acca Lauventia 5.50. 4.40. f 2.20. 1.10: Al'.ard Pierson f 5.50, 4 85. 2.50, 1.25; Boulogne 4.50, 3 60, 1.70, 1 Cherbourg geen not., 5.50, f 2.25. 140; Clingendaal geen not. 5. f 2.1.10; Dr. Dentz geen not.. 4.60. 1.80 0.95; Dr. Fleming geen not., ƒ9—, f 5.50, 3.15; Gen. Eisenhower 6 50 6.05, 3.60, ƒ2—; Gold Dust 5.60, 4.50, f 2.15, 110; Hopman's Glory 6.80, 6.30. 4.50. f 2.50; lie de France 6. 5.25, 2.40, 1.30; Juniklokken 4.75, 4.— 2.10. I 1.10: Kardinal Spellmann geen not., 6.75, 3.55, 1 40; Lavendel Drtam 4.45, 3.60. 1.70. f 0.85: Leeuwenhorst 5. 4.70, f 3-85, 2 20; Lilac Wonder f 3.2.10, f 1.25. geen not.; Ma- juba 6.40 5 70, f 2.70, geen not.: Modern Times geen not., 4.40. 2.75 1.25: Mrs. Mark's Memory geen not., ƒ41.90. 1.Music Cement! geen not., f 5.85. 2 40, 1.20; Nieuw Europa 5.20, 4.50, 2.50, 1.25; Normandië 6.15. 5.25, f 2 75, geen not.; Paul Rubens 3.90, 3.75, 1.60, 0.90: President Truman 6.25. 5.85. 2.75 geen not Picardy geen not. 8 50, 4.80, 3.—;

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3