Malik tegen de resolutie der 13 Engeland op eigen benen Opneming der Duitsers Hoe moet Finsterwolde bestuurd worden Muizenióóen terugkerende datje &ewt en DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 DE LEIilSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Malik, de Russische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties heeft gisteren in de politieke com missie der Algemene Vergadering verklaard, dat de Sowjet-Unie zich zal verzetten tegen de resoluties van de dertien Aziatische landen, welke voorzien in een staken van het vu ren in Korea. Malik beschuldigde de Verenigde Staten en Engeland er van „op huichelachtige wijze een wapenstilstand in Korea na te stre ven om een adempauze te verkrij gen voor het voorbereiden van een nieuwe militaire actie". Marshall-hulp »opgeschort« Gelijktijdig is te Washington en Londen bekendgemaakt, dat de Marshall-hulp aan Engeiano 1 Ja nuari 1951 zal worden opgeschort een ander woord voor '.eëindigd wanneer er niets tussen komt. Aan Britse zijde ontlokte deze aan kondiging van minister Gaitskell in het Lagerhuis een luid gejuicn, dat klonk als een zegekreet, anderhalf jaar eerder dan de streefdatum kon- oigt Engeland als eerste Europees land aan, dat het de oorlogsellende in zoverre te boven is, dat iet weer op eigen benen meent te kunnen staan. Ook aan de Amerikaanse kant werd (bij monde van William Forster, de directeur van de ECA) verklaard, dat Groot-Brittannië zich het afgelopen jaar economisch heeft hersteld. Op deze gunstige tendens legde de Eritse regering vandaag verder de nadruk door gelijktijdig mee te delen, dat de Engelse export over Novem ber het absolute recordcijfer van 211.900.000 p.st. heeft bereikt Maar de tweede reden voor deze maatregel waarover Amerika en Engexand het na zes weken onder handelen eens zijn geworden geeft op zichzelf geen reden tot juichen. Het defensieprogram van Washington stelt namelijk zulke hog- eisen aan ae Amerikaanse schatkist da* George Marshal] de met zijn naam aangedui de gelden indien enigszins mogelijk voor militaire doeleinden wil beste den. MINDER VLEES. 'Tengevolge van de mislukte on derhandelingen over de aankoop van Argentijns vlees heeft de Britse re gering het toch reeds karige vlees- iantsoen met eèn derde moéten ver minderen. Dit deelde gisteren de mi nister van voedselvoorziening Mau rice Webb in het Lagernuis mede. De vermindering zal op 31 December ingaan Thans staat het verse vicesrantsoen per week ongeveer gelijk met een magere karbonade en een bescheiden portie ingeblikt vlees. De Westerse defensie Wanneer de aanbevelingen van de Atlantische stafchefs en de plaats vervangends Atlantische Raad vol gende week te Brussel door de twaalf ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie worden aan vaard, zal in Januari 1951 een begin worden gemaakt met de vorming van een Atlantisch leger onder be vel van generaal Dwight D. Eisen hower. Onmiddellijk zal dan begon nen worden met de recrutering van Duitse troepen Het voornaamste programmapunt op de conferentie te Brussel vonrft de vraag, hoe instemming zal wor den verkregen. John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, zal de ministers daarbij van advies dienen. De ministers zul len ook de omvang van het Duitse aandeel in de Atlantische defensie vaststellen. Gisteren werd te Londen het voor bereidende werk voor de vorming van een Atlantische strijdmacht vol tooid in een gemeenschaoDelijke zittin0- van de plaatsvervangende Atlantische R»ad en het comité van stafchefs, welke slechts twee uur duurde. Men werd het volledig eens over de aanbevelingen aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Defen sie. Dezen zullen nu moeten vast stellen of het plan. dat te Londen werd oDgesteld. ongewijzigd aan de Westduitse re«»»rin<* zal moeten wor den voorgelegd, of dat er nog wijzi gingen in kunnen worden aange bracht. zoals deze van Westduitse -rijde zijn gesuggereerd. SINGAPORE IS WEER RUSTIG. Gisteravond was te Singapore de rast weergekeerd. Als voorzorgs maatregel wordt het uitgaansver bod gedurende de nacht no'g gehand haafd. doch het grootste gedeelte van de dag ging het leven gisteren zijn gewone gang, Volgens opgaven van de hospita len zijn er bij de onlusten 15 perso nen gedood en ongeveer 200 gewond. Onder de doden zijn 5 Europeanen en 34 Europeanen werden in ernsti ge toestand in een ziekenhuis opge nomen. 44 Andere Europeanen zijn patiënten, die buiten het hospitaal worden behandeld. HANDELSBESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND AFGE BROKEN. Door Duitse economische autori teiten werd gisteren bekendgemaakt, dat de Nederlands-West-Duitse han delsbesprekingen, welke jp 28 No vember j.l waren begonnen voor onbepaalde tijd zijn opgeschort. De besprekingen, die aanhankelijk bedoeld waren om het handelsver keer voor de laatste twee maanden van dit jaar te regelen hadden later ook betrekking op het sluiten van een evenfuele nieuwe handelsover eenkomst vooi het jaar 1951. De oude overeenkomst is op 31 October j.l. afgelopen. Van Duitse zijde wordt vernomen, dat er geen overeenstemming is be reikt, hetgeen ten dele moet wófden toegeschreven aan de omstandig heid, dat de Duitsers zich niet in staat achtten om op grote schaal commerciële verplichtingen aan te gaan, alvorens de lening ten bedrage van 120 millioen dollars van de Eu ropese Betalingsunie definitief is goedgekeurd. De Nederlandse delegatie is naar Den Haag teruggekeerd. INDISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Dakota van de „Air India'', die sinds Woensdag vermist werd, is op een 2400 meter hoge bergkam, 150 km van Coimbatore, waargeno men. Er bevonden zich 16 passagiers en vier bemanningsleden aan boord. Bijzonderheden zijn nog niet bekend Het toestel was op weg van Ma dras naar Trivandrum. Een viermotorig toestel van de „Swissair" van de lijn Genève New-York, dat bij de start te Sydney (Nieuw Schotland) tegen een pijler botste, is geheel door brand vernield. De 20-passagiers en de 11 leden van de bemanning zijn er in geslaagd het toestel te verlaten vóór het uitbre ken van de brand. Ontleend is aan het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur van de gemeente Finster wolde: Sommige leden hadden met "Ver ontwaardiging kennis genomen van het onderhavige voorstel. Vele leden, er van uitgaande dat de grondwettelijke eis grove ver waarlozing van de regeling en het bestuur van de huishouding der ge meente Finsterwolde, toepasselijk is op de toestanden in genoemde ge meente. meenden, dat moet worden ingegrepen, en wel bij de wet. Dit ingrijpen moet intussen zo min mo gelijk afwijken van de geldende de- mocratischr regelingen en zij moet kunnen dienen tot een zo spoedig mogelijk herstel van de normale de mocratische verhoudingen Aan de ze laatste twee voorwaarden voldoet het voorstel h.i. maar zeer ten dele. Ook vele andere leden, die zich met de strekking van 't wetsontwerp wel konden verenigen, hadden er De Verenigde Naties zien zich tegenover een nieuw probleem gesteld. In de 39 verdiepingen hoge wolkenkrabber te New- York, waarin het secretariaat van de organisatie is onderge bracht, hebben zich namelijk tot op de dertigste etage ook muizen gevestigd. De ongenode inwoners hebben het vooral vooral voorzien óp de lokalen, die bestemd zijn voor de afde ling voor de mensenrechten. Naar het gerucht wil, zijn de beestjes reeds begonnen aan het Handvest van de Mensenrechten te knabbelen. Men vermoedt, dat de muizen bij de verhuizing uit Lake Success reeds met de eerste verhuiswagens meegeko men zijn. WAREN DE KAMERS^TE KAPITALISTISCH? De leden van de Sowjet-Russische staf bij de V.N. trekken uit het bouw met vijftig kamers, waar vroe ger de milionair J. P Morgan woonde. Naar aanleiding hiervan zijn geruchten ontstaan, dat de So wj et-Russische functionarissen naar Rusland terugkeren. De ver huurder van het gebouw zeide hier aan te twijfelen. De Russen zelf geven geen verklaring. Een gedeel te van de inventaris van he- gebouw is naar een Russisch landgoed in de buurt overgebracht, waar Wisjinsky en anderen verblijf houden; een an der gedeelte ging naar onbekende bestemming. Eduard von Steiger is in een ge combineerde parlementaire zitting voor 1951 tot bondspresident van Zwitserland gekozen. De 69>-jarige von Steiger, die de enige uandidaat was, is minister van justtitie en po litie en bekleedde in 1950 net vice- premierschap in het kabinet. bezwaar tegen, dat de oplossing wordt gezocht in deze zin, dat ge heel de bevoegdheid van regeling en bestuur wordt gelegd in handen van de burgemeester. Zy dachten zich een oplossing in die geest, dat de bevoegdheid van de raad worden overgedragen aan een commissie uit de ingezetenen. Deze commissie wordt, na overleg met de burgemeester, benoemd door gedeputeerde staten De toestand in de gemeente Finsterwolde. vereist echter een onverwijlde voorziening Aanneming van het voorliggende wetsontwerp lijkt in de gegeven om standigheden dan ook gewenst. De geldigheidsduur zou echtei gesteld kunnen worden op b.v. ten hoogste maanden De minister zou dan kunnen worden uitgenodiga binnen de genoemde termijn met een nieuw wetsontwerp te komen, waarbij met de novenvermelde gedachten ware rekeping te houden. Van verschillende zijden werd te gen de hier voorgestelde commis soriale oplossingen bezwaar ge maakt Multi-millionar kan lezen noch schrijven wel smokkelen Voor het Gerechtshof te s-Herto- genbosch is gisteren in hoger beroep behandeld de strafzaak tegen eer- Antwerpse tapijtkoning, die ouk mul- ti-millionnair is en die in April van dit jaar door de economische rechter le Breda was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zestien maanden en een geldboete van 50.0PG De procureur-generaal bij het Hof vond- deze straf voor de grootste knoeier en grootste smokkelaar van België en Nederland onvoldoende en eiste na een scherp requ sitoir twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en 100.000 boete, een bedrag gelijk aan dat waarmede hij de officier van justi tie te Breda voor de behandeling van zijn zaak trachtte om te kopen. Bekende figuren met wie hij vroe ger in relatie stond, verhaalden hoe in de jaren 19461949 de smokkel handel in de zuidelijke grensgebie den welig tierde en hoe op alle mo gelijke manieren de douanebeamb ten op een dwaalspoor werden ge bracht. Er werd gebruik gemaakt van pantserwagens. Daar verdach te zowel in België als in Nederland een fabriek had, liet hij in België ge sloten transacties in Nederland beta len; de in België werkzame arbeiders werden met frauduleus ingevoerd Ne derlands geld betaald. Een der belangrijkste figuren in dit proces was de bedrijfsleider der fabriek te Breda, die zijn visie cp de manipulaties van zijr patroon en die ook het bestaan van een witte en zwarte kas bevestigde. £eer be langrijk achtte de presiden* de ver klaring van een vrouw, die men vooi oe zitting had willen bewegei om te gen een door haar te bepalen geld bedrag geen verklaring af te leggen. Merkwaardig was het voorts dat de '.ogeroepen getuigen a d^cherge niet waren verschenen. Ook nu hield lachte zich als een domme, die alle beschuldigingen fel van de hard wees en met geen der getuigen ooit trans- acties had gesloten. De procureur-generaal mr J. van der Hoeven, achtte de be'vijsronstruc- tie van de officier van justitie van Breda volkomen aanvaardbaar Hij meende de schuld reeds te kunnen afleiden uit verdachte's poging om de Bredasche officier van justitiè om te kopen Vast stond volgens de pro cureur-generaal, dat verdachte het hele Heike voor hem liet werken als ook tal van Beigen Verdachte had bovendien een zeer ongunstig verle den; hij moest reeds op 20-jarige leef tijd naar Engeland vluchten en se dertdien is hij vijftien maai veroor deeld. Thans is er reeds gijzeling te gen hem opgelegd zodra hij deze straf heeft uitgezeten. De nieuwe verdediger van ver nachte, de eerste had zich terugge trokken, achtte het bewijs niet gele verd en drong aan op clementie, te meer daar zijn cliënt lezen noch schrijven kan en alles door anderen moest laten verrichten. Bovendien werden de meeste deviezeuovertre- dingen in het buitenland gepleegd. De uitspraak werd daarna bepaald op 20 December. DIEF LEURDE MET GESTOLEN WAAR. De politie te Vught bemerkte Maandag, dat de 24-jarige M. H. uit Den Bosch te Vught met gouden rin gen liep te leuren. Zij vond het wel wat vreemd en hield de man aan, die al gauw vertelde, hoe hij aan de koopwaar was gekomen. Maandag was hij in Den Haag de trap van een huis boven een winkel opgelopen en had er een geldkistje met verzekeringspolissen spaarbank boekjes, enige gouden ringen, das spelden en andere kostbaarheden uit de kast gehaald. De dief, die ook nog heeft bekend een inbraak te Haarlem te hebben gepleegd, is gisteren naar Den Haag doorgezonden. De bestolenen hadden niets van de diefstal gemerkt. Prinses Marijke De laatste tijd verschijnen er her haaldelijk berichten in de buiten landse, vooral Amerikaanse, pers, over prinses Marijke. Prof. dr H. J. M. Weve uit Utrecht, die het jongste prinsesje behandelt, heeft naar aan leiding daarvan de volgende verkla ring afgelegd: „Met grote voldoe ning kan worden vastgesteld, dat het gezichtsvermogen van prinses Marijke niet slechter is geworden, doch eerder beter, en dat er geen gronden zijn, noch geweest zijn om achteruitgang te vrezen. Verwacht mag worden, dat het gezichtsver mogen voldoende is om prinses Ma rijke in staat te stellen het gewone schoolonderwijs te volgen en ook in andere opzichten een normaal leven te leiden". tni£daiïen Met de „Maloya," die vermoede lijk op 27 Dec. in Amsterdam arri veert keren de volgende personen terug; G. Verkerk en L. M. Verkerk, Cramer v. Dynstraat 15 Alphen a. d. Rijn, familie v. Zanten -Henri, Wil- helminastraat 17, Alphen a. d. Rijn; serg. J". J. Hoogenboom Haarlem merweg 56, Leiden; F. J. Kamp- schuur, le luit., Leidseweg 183, Voor schoten. De passagierslijst ligt op ons bu reau ter inzage. De Waarheid" beledigde Kath. Actie -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Aan de jaarlijst van priesters en js kloosterj ubilea in de Congregatie van Witte Paleis ontlenen wij: Petrus Hubertus Zoetemelk, ge- Werkgevers Bloermbol- lenbedrijf en L.T.B. Naar aanleiding van de circulaire, welke de R.K. Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbe-boren te Rijpwetering 23 Maart i aöö drijf (in oprichting) vorige week pries'er gewijd 29 Juni 1911 Te- heeft rondgezonden en waarvan o.a. j genwoordig adres: Kalonga P. O., in de vakpers verslagen zijn ver- Nyasaland Brits Afrika schenen, acht het Hoofdbestuur van' Broeder Jeremias (J. de Groot) de L.T.B. het noodzakelijk aan de geboren te Noordwijk 25 November vakgenoten en andere belangstel- j 1903 He E?d te Maison Car^e 31 lenden onderstaande mededeling teOct. 1926 Tegenwoordig adres: Aven- doen van de juiste stand van zaken,' de Montüleul, Billére par. Pau. J. VALKERING Tz. t in de ouderdom van bijna 72 jaar tl „Het is niet juist", zo zei gister middag de Amsterdamse politierech ter, mr. L. de Blépourt, „dat men el kaar voor artikelen in kranten en bladen maar voor de rerhtei sleept. Laat de pers vrij zijn om te schrij ven en laten wij ons er over verheu gen, dat dit kan. Ik apprecieer net zeer, dat in ons land de pers vrij is". Deze opmerkingen namen echter r.iet weg, dat mr. De Blécourt een artikel in het dagblad „Dt Waar- neid", geschreven onder verantwoor delijkheid van de hoofdredacteur de heer Fred Schoonenberg, en waarover door de Katholieke Actie een klacht was ingediend, wel wat over de schreef vond gaan „Ik acht dit arti kel beledigend voor het Rooms-Ka- tboliéke deel van het Nederlandse Volk. Woorden als „geruchien-cen trale", „spionnage-centrale" en „ter reur" hebben een zeer ongunstige klank" zo zei de politiex echter ver der en hij veroordeelde de heer Schoonenberg tot f 75 boete subsi diair 5 dagen hechtenis. De officier van Justitie, mr. baron van Dedem, 1-ad te voren 250 of 25 dagen hech tenis geëist, daar hij opzetteüjke be leding bewezen achtte. In de Enschedese raad sprak men over de gevaarlijke situatie op de weg EnschedeDeurningen, waarlangs de stratbaanligt van de vliegbasis Twente. Een raadslid ver te'de, dat hij zelfs eens door een op stijgende straaljager met fiets en al vijftig meter het weiland werd in geblazen. In de Amsterdamse gemeente- vanmorgen plotseling te zijnen raatj js gisteravond besloten de welke mededeling de goedkeuring geniet van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem: Het Ned Episcopaat heeft er op aangedrongen, dat aan de R.K. Vereniging, bovenver meld, juridische zelfstandigheid zal gegeven worden. Het Hoofdbestuur van de L. T.B. heeft ten slotte op dit punt toegegeven. Maar er moet vast gehouden worden aan het be- Frankrijk. RECORD INZAMELING VOOR KERK. Een te Baarlo (L.) gehouden huis- aan-huis collecte voor een nieuw te bouwen parochiekerk, ter vervan ging van de oude, welke door de Duitsers werd opgeblazen, leverde het bedrag van f 40 000 op Baarlo heeft ongeveer 400 bewoonde wo- ginsel, dat de L.T.B. de centrale j ningen, zodat de inzameling per huis is, waaronder de nieuwe ver- gemiddeld ongeveer f 100 bedraagt, eniging zij het dan ook met juridische zelfstandigheid be hoort Een vereniging van onderne mers in het bloembollenbedrijf, die uit haar statuten alle be trekkingen met de L.T B schrapt, zal geen bisschoppelij ke goedkeuring op haar statuten mogen verwachten. Met grote klem dringt de Bis- sefcop er nogmaals op aan, dat de eenheid bewaard blijve en dat he.. geschil tussen de L.T B. en de vereniging van onderne De minister van sociale j.aken heeft voor het werk in broodbakkerijen, oanketbakkerijen, rijwiel- en auto- herstelplaatsen, bierbottelarijen, li- monadefabrieken, slagerijen en fa brieken van vleeswaren een beschik king uitgevaardigd. Wanneer in deze ondernemingen namelijk op Maandag 25 December (Eerste Kerstdag) en Maandag 1 mers in het Bloembollenbedrijfj Januari geen werk wordt verricht. opgelost worde in de zin, zoals hierboven aangegeven Over technische wijzingen zal gesproken kunnen worden Aan de hierboven genoemde hoofdzaken zal niet getornd kunnen word-n. kan tussen Dinsdag 26 December (Tweede Kerstdag) en Zaterdag 6 lanuari worden gewerkt op een vrije middag, die op de arbeidslijst of op het rooster is aangegeven. Dit geldt r.iet voor vrije middagen die op een Maandag vallen. HET BETOVERDE KASTEEL^ huize in Limmen overleden de heei tj-grn_ bus- en veer-tarieven te ver- Jan Valkering Tz., een bekende fi guur in de bloemboTencuïtuur. De heer Valkering was ridder in de Orde van Oranje Nassau. hogen. Een overstapje stiigt van 11 STUURLOOS OP DE OCEAAN Het motorschip „Koningshaven" van de reederij fa van Uden te Rot terdam drijft stuurloos rond op de Atlantische Oceaan op ongeveer 90 mijl van Quessant verwijderd. 18 Een klap voor meneer de schrij ver. Tja, dat was jammer, dat Ootje Teur niet gemerkt had. dat ze gevolgd werden. Als hij beter had opgelet zou dit verhaal mis schien wel heel anders zijn afgelo pen. Maar ja, hij kreeg er nu eenmaai geen erg in. Hij stond na te denken over het verhaal van de draak, daar Freek Frek hem verteld had, teen plotseling Baron van Quaat tot Er-. gher om de hoek vandaan gestormd kwam. „Aha, mannetje!" brulde hij. met zijn armen zwaaiend. „Dat heb bende ik nu eens gezien, dat jy hier voor spion spelende! Dat kunnende ik helemaal niet hebbende, vrindje! Ik zullende jou eens een ferme pats in het gelaat gevende!" Hij voegde de daad maar meteen leur die zich niet zo gauw kon ver dedigen zo'n knallende kaakslag, dat deze een handvol sterren zag en het gevoel kreeg, dat zijn tanden vier aan vier door de kelder dribbelden. „Tjonge, die kwam van goede hui ze!" prees Freek Frek, die vol be wondering dit kunstwerk had gade geslagen. „Dat ken je goed baas! Je bent wel een klein mannetje, maar mj vuegue ue uddu maai meteen ucui. ten luim momicijt, bij de woorden en verkocht Ootje I knokke ken je! Me krompelementen!" PLECHTIGE ONTVANGST VAN KAREL DOORMAN" IN SPANJE. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arb.heeft aan de ministers van Buitenlandse Za ken en Marine schriftelijk de volgen de vrager gesteld: 1. Is het waar, dat een Nederlands fiotille, waaronder Mr. Ms. „Karei Doorman", op of omstreeks 8 De cember de haven van Valencia (Span je) is binnengelopen en de beman ning daarofficieel en met enige plechtigheid is ontvangen? 2. Van welke aard was de bedoelde "iechtigheid? 3. Hebben nog verdere bezoeken aan en plechtigheden in Spanje in het voornemen gelegen en. zo ja, wordt aan dit voorneme uitvoering gegeven? 4. Zijn de ministers van lit pro gramma van tevoren op de hoogte .'esteld en hebben zij daaraan hun goedkeuring gegeven? 5. Zijn de ministers niet van me ring, dat bijzondere manifestaties van sympatnie met het Spanje van generaal Franco geensims voort vloeien uit de onlangs door de ver gadering der Verenigde Naties aan genomen resolutie in zaK" Spanje en zelfs bepaaldelijk in strijd zijn met de by die gelegenheid door de Ne- nerlandse gedelegeerde afgelegde erklaring? 6. Zijn de ministers be. eid, in het ervolg de houding van regeringsor- ;anen in overeenstemmu.g te doen ijn met de door de regering vastge- telde politiek? 3EN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR BELASTINGFRAUDE. De officier van Justitie bij de Ara- terdamse rechtbank, mr. L. H. Feits- ma, eiste tegen de drukker M een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan viei maan den voorwaardelijk me gedurende drie jaar toezicht van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging. M. werd er van verdacht door mid del van valse kwitanties de oelastin- gen te hebben willen oplichten. Bij onderzoek door de belastingen was aan het licht gekomen, dat M. door fraude 8000 te weinig aan be lasting had betaald. Uitspraak 21 December tot 15 en, het kindertarief van 8 tot cent. De veer-tarieven worden Het landgoed „Hoog Buurlo," on geveer 570 ha. groot, gelegen in de omgeving van Assel (Veluwe) is door het Staatsbosbeheer aange kocht, uitsluitend op het Ugchelse Bos en het Kootwykse Zand. Hier mede is een vrijwel aaneengesloten geheel verkregen als recreatieoord. prys was 425.000,Hoog Buurlo is bekend om z'n twee schil derachtige schaaipskooien, waarvan er nog een in gebruik is, zij 't dan, dat de laatste schaapherder een kwijnend bestaan leidt en voor een behoorlijke prijs zijn 250 schapen wel wil verkopen. AmersfoortApeldoorn zal met ingang van 1 Jan. a. s. een electri- sche spoorverbinding hebben. In Mei 'd. a. v. zal de electrificatie tot Enschede en Oldenzaal gereed ko men. Alle treinen zul'en dan in Apeldoorn stoppen. De lijn Amers foort, Zwolle, Meppel, Leeuwarden (Groningen) zal in Mei 1952 gereed komen en het sluitstuk Deventer, Zwol'e in 1953. Een vrachtwagen met kerstbo men is gisteravond tussen Nijkerk en Putten op een autobus gereden, waarbij een der opgeladen kerstbo men de bus van voor tot achter openscheurde. De leden van het Haagse Operette-gezelschap en het orkest werden niet gewond. De hulst voor Kerstmis zal dit jaar aanmerkelijk goedkoper zijn dan eind 1949. Toen varieerde de prijs van rode bes met hulst van 2,90 tot 3,60. De eerste hulst- peiling in dit seizoen te Boskoop echter gaf prijzen te zien van 1,20 tot 1,60. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde gisteren de 25 jarige kellner A. M. D„ die op 3 Juli 1.1. in beschonken toestand op z'n werk kwam en door zijn chef. oberkell- ner Füncke tot de volgende morgen naar huis werd teruggestuurd. Na sluiflngstijd had de kellner zijn chef opgewacht en hem zodanig mishandeld, dat Füncke enige ogen blikken later overleed. D. kreeg vyf jaar en drie maanden, met af trek van preventief, nadat de eis acht jaar geweest was. Gedood door een val'eude balk werd gistermiddag dc 30i jarige werkman K. J. P. uit Den Haag, toen hij in het Grand Hotel te Scheveningen werkzaamheden ver richtte. De balk werd door een an dere arbeider, zonder te waarschu wen, van 14 meter hoogte omlaag gegooid. Tegen de laatste werd pro ces verbaal opgemaakt. Antoon Molkenboer, kunstschil der en mozaiek-kunstenaar, is t>e- noemd tot ridder in het Legioen van Eer van de Franse repubk'ek

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2