S)e&2id6e6oti HUURTOESLAGEN? Haag Sneltrein Bazel-Den in België ontspoord Laatste bruggenhoofd in N. Korea wordt ontruimd Trein greep 7 arbeiders Uitplundering der Hongaarse kloosters Truman spreekt Zaterdag DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12158 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZLis Papengracht 32, Tel. 2005Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15. ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Dij de behandeling van de begro- ting van Wederopbouw en Volks huisvesting is opnieuw het probleem ter sprake gekomen van de door ve len gewenste huurverhoging en de daaraan verbonden noodzakelijke compensaties voor de minst draag- krachtigen. Zoals bekend is na een behande ling van het desbetreffende wetsont werp de huurstop verschoven naar 15% boven de huren van 10 Mei 1945, maar deze huurverhoging zou niet ingaan, indien niet tegelijkertijd, na- mélijk op 1 Januari 1951. een belas tingverlaging ter compensatie van deze huurverhoging zou zijn doorge voerd. Aangenomen nu, dat de Eerste Kamer de belastingontwerpen dien aangaande nog vóór 1 Januari kan behandelen, zodat zij ook vóór die datum in het Staatsblad kunnen ver schijnen, staat niets een huurverho ging van 15% meer in de weg. Zou dat niet het geval zijn. dan zou tege lijk met de belastingverlaging ook de huurverhoging tot een latere datum waarschijn'ijk 1 Februari moe ten worden verschoven. F^aarmee echter is deze zaak nog bij lange na niet in orde. Er zijn nog twee problemen ter oplossing overgebleven, welke zeer nauw met elkander verband houden. Ten eerste is er het probleem van de huurverho ging, nog altijd niet geheel opgelost, omdat velen terecht menen, dat een verhoging van 15% een verdere te ruggang van ons huizenbezit niet zal kunnen voorkomen En daarom ver langen zij een huurverhoging van minstens 20% Er is echter een tweede probleem, dat in het geval van een nog hogere huurverhoging nog ernstiger en moeilijker oplosbaar zou worden, na melijk de compensaties welke deze noodzakelijk zou maken. Zoals men zich zal herinneren heeft het een de bat van ongeveer drie weken in de Kamer gekost, voordat minister Lief- tinck en de Kamer h'et eens waren over de compensaties. En gehéél eens was men het toen eigenlijk nog niet. Want bij de gevonden oplossing, wel ke een aanzienlijke belastingverlich ting te zien gaf, was er geen compen satie voor de minst draagkrachtigen. namelijk voor hen niet, die óf door hun bescheiden inkomen óf door hun groot kinderaantal buiten de belas ting vielen. Deze zouden alleen de huurverhoging te verwerken krijgen waar tegenover geen belastingver laging zou staan. En op compensa tie ook voor deze groepen is de Ka mer blijven aandringen Met het ge volg, dat. naar minister In 't Veld bij de verdediging van zijn begroting mededee'de. de plannen voor de compensatie van deze minst draag krachtigen nog vóór de behandeling van de begroting van Sociale Zaken bij de Tweede Kamer kunnen wor den verwacht. Nu drong de Kamer bij minister In 't Veld opnieuw weer aan op een verder strekkende huurverho- staan, dat minister In 't Veld deze in overeenstemming met de op vatting der regering van de hand wees. Hij zeide: wij hebben met de grootste moeite de compensaties kunnen vinden voor de huurverho ging van 15%, voor een huurverho ging van 20% zou het ten énemale onmogelijk zijn nieuwe compensaties te vinden. Het alternatief daarvan is, dat de regering middels huurtoesla- gen of anderszins uit de schatkist zou moeten bijpassen. Maar Ook dat is onmogelijk, gezien de toestand van 's Rijks schatkist. En hij herin nerde aan de mededeling van minis ter Lieftinck, dat dezé ongeveer 150 millioen op de begroting wilde gaan bezuinigen. Wat zou in dat geval daarvan terecht kunnen komen? Alleen maar de huren verhogen en dan maar afwachten wat er zou ge beuren, achtte de minister van We deropbouw evenzeer uit den boze, omdat dan de spanning tussen lonen en prijzen nog verder zou worden verstoord en daarvan het ergste te vrezen was. Hij gaf wel toe. dat in de toekomst een verdere huurverhoging noodzakelijk zou zijn- Wil Nedenand deze woningcultuur handhaven, dan zou het beteid moeten zijn hoger hu ren te gaan betalen. Gevraagd naar de verhouding tussen huren en inko men meende minister In 't Veld, dat deze zou moeten worden als 1 6. waarom de regering de algehele overeenstemming over deze kwestie zich uit de hand heeft laten glippen. Reeds bij de behandeling der belas tingontwerpen- en eerder nog bij de huurverhogingswet- zijn deze eisen van hogere huren én compensaties nadrukkelijk gesteld. De regering heeft een huurverhoging van 15% evenals nu ronduit van de hand ge wezen Maat zij had kunnen vermoe den dat de Kamer het er niet bij zou iaten zitten en daaraan zou vast houden. Evenals de Kamer heeft vastgehouden aan compensaties ook voor de minst draagkrachtigen. Dit laatste heeft de regering nu ge noodzaakt tot een op ossing, welke spoedig bij de Kamer zaï worden in gediend en welke ongetwijfeld op nieuw geld zal gaan kosten. Het zou toch verstandiger van mi nister Lieftinck zijn geweest, als hij minrtens de eis tot compensatie voor allen direct zou hebben overge nomen. maar deze had gezet binnen het raam van de belastingverlichting. Dan had hij kunnen zeggen: ook ik wil deze compensatie, maar geef maar eens aan. waar ik het geld daar vóór moet hc-len. Hij heeft dit ver zuimd. En het is de K V P. niet euvel te duiden, dat zij daarna op deze compensatie is blijven aandrin gen Want het zou toch al te vreemd ziin, als juist de grote gezinnen en dat zijn er in ons land nog altijd zo ongeveer anderhalf mi'lioen de dupe zouden worden van deze huurverhoging van 15% Nu zal de regering waarschijnlijk moeten eaan werken met huurtoe- slagen. Binnenkort zullen wij het weten. En het zal interessant zijn dan te ontdekken waar minister Lieftinck ging. Zoals de situatie zich op het deze huurtoeslaeen al dan niet zal ogenblik voordoet, valt het te ver- hebben gevonden. STOKER EN MACHINIST GEDOOD DE SNELTREIN Bazel-Den Haag is nabij Poix St. Hubert (Belgisch Luxemburg) ontspoord. Er werden twee mensen gedood, 24 reizigers werden gewond, van wie vier zwaar. Een der gewonden is mevrouw° de weduwe Pex—Van Straten uit Den Haag, die op terugreis was van Zü- rich. Een Belgisch gezin, vader, moeder en zoon, is in het'ziekenhuis op genomen. Het ongeluk gebeurde op een deel van de spoorbaan (Poix St. Hubert ligt tussen Jemelle en Arlons), waar men aan het werk was. In verband daarmede was het treinverkeer over één spoor geleid. Ter plaatse heeft de spoorbaan een hoogte van zeven meter. De locomotief stortte omlaag, de bagagewagen werd zwaar bescha digd. Ook het eerste en het tweede rijtuig stortten van de hoge helling, het derde en vierde ontspoorden, doch vielen niet naar beneden. De stoker vond de dood. Vier ge- wohden konden ter plaatse worden verzorgd. Zes werden in allerijl naar een ziekenhuis gebracht. De machi nist geraakte beklemd tussen loco motief en tender. Het duurde tv/ee uur voor men hem had bevrijd. Met een acetyleenbrander heeft men enige ijzeren platen moeten door snijden om hem uit de wrakstükken te kunnen verlossen. Des avonds is hij in het ziekenhuis van Libramont overleden. Het treinverkeer tussen Namen en Arlons is omgeleid. Vermoedelijk is het ongeluk ver oorzaakt doordat de trein toch nog te snel reed op het punt waar werk in uitvoering was. Er is daar over een kort? afstand enkel spoor en de trein ontspoorde toen hij weer op dubbelspoor kwam. De rails werden weggerukt. De reizigers die niet ge wond zijn, zijn naar Namen gebracht vanwaar zij met een andere trein hun reis konden voortzetten. Eén van de reizigers, die slechts een lich te schram heeft opgelopen aan het oog, was in Libramont ingestapt omdat er ij zei op de wegen lag en hij meende, dat het veiliger zou zijn de reis per trein dan per auto voort te zetten! Ordelijk en geen „Duinkerken" T^USSEN DE PUINHOPEN van het platgebombardeerde Hoengnam is een tentenstad verreizen, waarin tienduizenden UNO-soldaten op nun beurt wachten om met landingsbootjes naar de voor de kust op stoom liggende evacuatieboot te worden gebracht. Gisteren is de ontruiming van dit laatste geallieerde bruggenhoofd in Noordoost-Korea, waar zes tigduizend Amerikaanse, Britse en Zuidkoreaanse soldaten zijn samen gedrongen, begonnen. ALLEN GEDOOD Een electrische trein van de lijn Brussel—Antwerpen heeft Woens dagavond omstreeks 11 uur in de om geving van Contich (Antwerpen) een groep van 7 Belgische arbeiders aangereden. Zes van hen werden op slag gedood,, de. zevende is in het hospitaal aan zijn verwondingen overleden. Volgens de eerste berichten werk ten de seinen normaal bij het na deren van de trein, doch op hetzelf de ogenblik reed de sneltrein Am sterdamParijs voorbij. Tengevolge van de rook van de sneltrein hebben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen. DIBELIUS VLOOG ER NIET IN. De Evangelische „Landesbischof" van Duitsland, ds. Otto Dibelius, heeft de eis van de Sovjet-Duitse machthebbers tot verplaatsing van de zetel der Protestantse Kerkleiding van W.-Berlijn naar Brandenburg van de hand gewezen. Alleen de leiding der Protestantse Kerk, zo verklaart ds. Dibelius, heeft het recht over de vestiging van de zetels van haar be stuur alsook over een eventuele ver plaatsing te beslissen. De hoogste lei ding der Duitse Evangelische Kerk noemde het decreet der rode rege ring van 6 December een „plompe poging om in het bestuur der Kerk in te grijpen en het geestelijke gezag onder haar invloed te brengen." ONDER DEKKING VAN HET SCHEEPSGESCHUT Onder dekking van het machtige geschut der geallieerde oorlogsbo dems varen honderden kleine boot jes heen en weer, van de haven naar transportschepen, die voor de kust moeten blijven liggen. De lan- aingsbootjès kunnen wél tot aan de kade komen en varen keer op keer geladen met manschappen en uitrus tingsstukken naar de schepen terug. Op de kade is vrijwel alles ver meld, zoals ook de stad zelf vrijwel geheel vernietigd is Slecht? een p*ar grote betonnen pakhuizen zijn intact gebleven en hierin zijn de voorraden voor de troepen, die de evacuatie dek ken, geborgen. AFSCHEID VAN GEVALLEN KAMERADEN Alvorens met de inscheping van de mariniers een begin zou worden gemaakt heeft de divisie afscheid ge nomen van haar gesneuvelde kame raden. Dicht bij de haven is onder een paar verspreide dennebomen de enige bomen uit de hele streek een klein soldatenkerkhof aange legd. Gistermorgen vroeg traden de mariniers hier aan om in een korte maar ontroerende Dlechtigheid een laatste saluut te brengen aan hen, die zij achter moeten laten. Protes tantse, Katholieke en Joodse geeste lijken gingen voor in gebed, wa°rna de divisie-commandant, generaal Smith, het dodenappèl hield. Terwijl dh alles Dlaats had, waren krijgsge vangenen nog bezig de rode aarde onder de riten witte kruisen vast te stampen Want tijd is kostbaar in deze urén. ONTRUIMING VERLOOPT ORDELIJK Onderwijl is de ontruiming tot nu toe volkomen ordelijk en volgens schema verlopen. De Chinezen heb ben behalve een kleine aanval ter sterkte van een compagnie, geen po gingen gedaan de inscheping te ver storen. Wel werd er in de afgelopen r.acht in de buurt van dé haven ge- weervuur gehoord Er ligt een diepe verdedigingsgor del rond het bruggenhoofd en de enorme vuurkracht, die de bij ieder itrategiseh punt opgestelde kanon- ren en mortieren, te zamen met de scheepsartillerie en de luchtmacht kunnen ontwikkelen kan voorko men, dat een aanval der Chinezen do ontruiming in een „Duinkerken" zou doen veranderen. Er worden verder nog twee startbanen aange legd, zodat de laatste verdedigers snel per vliegtuig in veiligheid ge bracht kunnen worden. De vele ge wonden worden met transportvlieg tuigen naar Japan overgebracht. De bestemming van de andere' troepen wordt evenwel streng geheim ge houden. De evacuatie wordt versneld onder c'.e enorme druk, die de tienduizen den Koreaanse vluchtelingen uitoefe nen. Zij mogen het bruggenhoofd niet binnenkomen. De handhaving van deze maatregelen eist de groot ste waakzaamheid van de UNO-troe- pen, daar er met iedere groep vluch telingen saboteurs en guerillastrij- ders meekomen. DEFENSIE-LINIE BIJ SEOEL In het Noordwesten hebben de UNO-troepen een boogvormige ver dedigingslinie ten Noorden van Seoel ingericht In de buurt van de 38e breedtegraad, waar nog Amerikaan se voorhoeden opereren, vonden eni ge kleine schermutselingen plaats tussen UNO-patrouilles en Noordko- reaanse troepen en guerillastrijders. Tot nu toe hebben echter geen geor ganiseerde legerafdelingen der com munisten getracht de grens tussen Noord- en Zuid-Korea te overschrij den. De enige gevechtsactiviteit van enige omvang vond gisteren dan ook slechts in de lucht plaats, ruim 400 keer stegen geallieerde vliegtuigen op om vijandelijke troepenconcen traties en verbindingswegen te bom barderen en met boordwapens te be stoken. IN AFWACHTING VAN DE THUIS-1 KOMST VAN BERTHA. - In het gezin Hertogh te Bergen op Zoom heerst een vreugdevolle stemming, nu het zusje Bertha met haar moe der op weg is naar Nederland Broertjes van het meisjes bezig met het versieren van de stoelen voor Bertha en haar moeder. DE PARTIJ VAART ER WEL BIJ 7 December was de uiterste ter-1 deel der goederen verdween echter mijn, waarop de kloosterlingen in naar de partijgebouwen en naar de Hongarije hun kloosters en tehuizen clubhuizen van de jeugd- en sport' moesten hebben verlaten. Het de creet van het presidium van de volksdemocratische Hongaarse repu bliek had zulks bevolen. Dit bevel betekende echter niet, dat de kloos terlingen inderdaad tot 7 December tijd hebben gehad de nodige voorbe reidingen te treffen. Reeds in Sep tember, enkele dagen nadat het de creet in het Staatsblad was gepubli ceerd, ging de politie op bevel van het Ministerie van Binnenlandse Za ken over tot de uitplundering van de kloosters, waaruit de religieuzen reeds in de eerste „Bartholomeus- nachten" van 9 en 10 en 19 eft 20 Juni en van half Juli waren verdreven. Op het ogenblik heeft men het vooral gemunt op het meubilair, het beddegoed, het persoonlijke boeken bezit der religieuzen en de biblio theken der kloosters en tehuizen. Te Széged bewerkt de propaganda af deling der Communistische Partij voornamelijk de arme gezinnen en belooft hun, dat zij vooral zullen profiteren van de bedder de tafels en stoelen der kloosterlingen, wier onnutte en passieve leven een* voort durende belediging is voor de ellen de van het proletariaat.". Het voorbeeld van Szeged werd onmiddellijk nagevolgd door de com munisten in andere steden. Een groot MILITAIRE CHEFS VERGADEREN IN LONDEN. Dinsdag werd te Londen door de Militaire Commis sie van het Noord Atlantisch Pact de vergadering geopend, waar de vraag stukken behandeld worden, betref fende de Europese verdediging eix de bijdrage van Duitsland aan deze verdediging. Kolonel van Neynatten uit Ned land (2e van links), in gesprek met Kolonel Husjord uit Noorwegen (ge heel links); Generaal Majoor A Ro da uit Italië (2e van rechts) en Ge: neraal Majoor S. B. Beylinan ui: Finland (geheel rechts). AFTOCHT organisaties. Hoewel de kloosters en tehuizen ook wel voor bewoning werden vrijgegeven, werden er toch voornamelijk regeringsbureaux kazernes van gemaakt. Vooral langs ae Oostenrijkse en Joego-Slavische grens werden, de kloosters omge bouwd tot kazernes. Het linnengoed der kloosters kwam voornamelijk in het bezit van de autoriteiten van politie en partij, die in sporadische gevallen het linnen goed in een openbare verkoping ver kochten. Ambon verwoest Ooggetuige vertelt De stad Ambon is vrijwel van de aardbodem verdwenen. Nog maar vier grote gebouwen staan er over eind, waaronden een moskee en een electrische centrale. Dit werd in Dja karta meegedeeld door de heer Mau rice Muir, een functionaris van de Australische oorlogsgravendienst, die de gevechten op Ambon heeft mee gemaakt. Muir vertelde dat Indone sische vliegtuigen de stad herhaalde lijk hebben gebombardeerd, maar dat de verwoesting voor een groot deel toch veroorzaakt is door brand stichting. Juist vóór zijn vertrek op 1 December zag hij de installaties van het vliegveld Laha in brand staan. Er wordt op het eiland Am- bon nog altijd gevochten. De troepen van Djakarta zijn in het bezit van het hele Noordelijk deel. De Ambonezen voeren een guerillastrijd op 't Zuidelijke schier eiland. De Indonesische troepen, die alles bij elkaar 20 .000 man tellen, hebben tot nu toe ongeveer 4C00 man verloren. De Ambonezen, wier aantal ongeveer duizend man be droeg, hebben ei naar schatting een vijfhonderd verloren. Onder de bur gerij bedroeg het aantal doden en gewonden naar schatting ongeveer 5000. Tachtig percent van de Am- bonese bevolking lijdt aan ondervoe ding. DE DWANGSOM VAN DE K.P.M. Het vonnis, dat door de president van de Amsterdamse rechtbank tegen de K.P.M. is gewezen en waarbij deze maatschappij werd veroordeeld tot het betalen van een dwangsom als zij nog verder schepen beschikbaar stel de voor het vervoer van troepen en oorlogsmaterieel naar de Zuid-Mo- lukken, wordt thans ten uitvoer ge legd, meldt het N v. d. D. De advocaten van de Republiek der Zuid-Molukken hebben de K.P. M. gesommeerd om vóór Vrijdag een dwangsom van 500.000 te betalen, daar zij van oordeel zijn, dat het ver voer, dat de president juridisch on- oirbaar achtte, toch nog doorgaat. LJET IS EEN TREURIGE aftocht, **die evacuatie van het bruggen hoofd van Hoengnam in Noord-Ko- rea. Weliswaar verloopt alles orde lijk en is het geen „Duinkerken", maar de ondergrond van deze eva cuatie is de nederlaag van de Ver enigde Naties tegen de in Mao ge materialiseerde kracht van de plom pe agressie. Men ruimt het veld voor het geweld, dat men juist wilde be strijden, de vlag van het „recht bo ven kracht" wordt gestreken en men ls al blij, als de 38e breedtegraad het houdt Dat is geheel afhan- 0 kelijk van de luim van Mao. Het schijnt, dat hij inderdaad oren heeft naai het voorstel om bij deze befaamde breedtegraad het vu ren te staken, en daarom wordt te Lake Success voorzichtig gemanoeu vreerd. Die imaginaire grenslijn is een belangrijk ruil-object. Mao is be reid van verdere gewelddaden af te zien (althans voorlopig) wanneer hij daarvoor enige beloningen krijgt. Hij wil opgenomen worden in de Ver. Naties en in het bezit gesteld wor den van Formosa. Wij, met onze be grippen over eerlijkheid en recht vaardigheid, zien daarin niets an ders dan brutale chantage, maar in de internationale verhoudingen zijn deze begripnen blijkbaar niet geldig» Daar zegt Mao eenvoudig: Ik kan alles nemen wat ik wil, met geweld. Geef het daarom liever goedschiks, dan ben ik nog vredelievend op de koop toe". Amerika voelt zeer wel, waar de schoen wringt en is weinig geneigd om met de overweldiger te onder handelen. Het ziet vooral na Att- lee's bezoek echter wel in, dat er toch gepfaat zal moeten worden, maar wil de onderhandelingen be perken tot Korea alleen. Neen, zeg gen Mao's vertegenwoordigers, wij gaan ook onderhandelen om die ze tel in de UNO en over Formosa, an ders zetten wy de duimschroeven verder aan en overschrijden de breedtegraad. Zoals men zich herinneren zal, zijn de Westelijke democratieën het in dit opzicht niet eens. Attlee is een voorstander van Mao's toe'ating tot de vergaderzalen van Lake Success en hij heeft dat standpunt gehand haafd ook na de besprekingen met Truman. Peking staat er dus niet slecht voor. Op het ogenblik is een commissie van drie bezig een formule uit te vissen, die het mogelijk zal maken, dat er een wapenstilstand komt aan de 38e breedtegraad onder aanne melijke voorwaarden. Misschien lukt het, om al is MacArthurs belofte, dat de manschappen met Kerstmis thuis zouden zijn, niet te verwezen lijken- gebleken althans het ka non te doen zwijgen op Kerstmis, of schoon Mao als „vredesvorst" niet ons ideaal is. Uitroeping noodtoestand verwacht President Truman zal Zaterdag morgen vroeg een radiorede houden over de wereldcrisis, aldus is te Washington bekend gemaakt. De uitzending is om 4 uur of 4.30 uur (Ned. tijd) in de nacht van Vrij dag op Zaterdag. Men verwacht, dat deze rede een uitroeping van de noodtoestand in de V.S. zal bevatten of daarop zal volgen. Truman zal over enkele opofferingen spreken, die de Amerikanen zich zullen moe ten getroosten, en over de stappen, die de regevng wil nemen met het oog op de dreiging van een algehe le oorlog. Ka.'i'L&itie... Angst bedekt de waarheid; durven vertrouwen geneest angst, en leidt naar geloof.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1