Cadeau aangeboden namens meer dan 20 verenigingen V GRAND DINER DE NOEL „In den Veranlden Turk" J eióse hutspot"//' A. Boersema sprak over de toekomst van ons volk R.K. Vrouwengilde bezon zich op het Kerstfeest datje £eivc en 3jatte QaCf WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 lib. LElUSfc lUUKAN'1 "AGINA 3 RECTOR VESTER JUBILEERT Zoals in onze vorige editie uitvoe rig bericht, vierde rector L. P. M. Vester gisteren in het St. Liduina- huis aan de Zoeterwoudse Singel zijn koperen priesterfeest Tijdens de zeer drukke receptie, die van 12 tot 2 uur werd gehouden, heeft de heer St. Menken, sprekend namens de meer dan 20 verenigingen, waar aan de juiblaris verbonden is, een geschenk onder couvert overhandigd. De foto geeft het moment weer, waarop de heer Menken na de aan bieding, rector Vester gelukwenst met zijn jubileum. Op de achter grond de vader van de jubilaris. 's Avonds kwam de R.K Harmo nie-kapel een serenade brengen voor Veehouders te gast bij molenaars. Op uitnodiging van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond, afd. Leiden, waren gisterenavond vele veehouders uit de omgeving naar „Den Burcht' gekomen om te luis teren naar een lezing, die drs. H. Vriens, directeur van het Bedrijf schap Veevoeder, voor hen hield. De avond werd geopend door de voorzitter van de A N. M Bafd. Leiden de heer C. Mansveld, die uit eenzet! e waarom deze avond voor de veehouders georganiseer was. Hierna sprak dr. Vriens over de vroegere, tegenwoordige en in het bijzonder de toekomstige voederpo- sitie van Nederland. Toen in 1949 de algehee distribu- (Foto: „De Leidse Courant") het huis van de jubilaris. Rector Vester en zijn familie-leden toon den zich na afloop zeer erkentelijk voor deze muzikale felicitatie. Na afloop werden de muzikanten ont haald. Nog ruim een uur concerteer den zij in een dei zalen voor de zusters en meisjes. Rector Vester kon niet nalaten ook zelf even de dirigeerstaf te zwaaien Het ging hem voortreffelijk af! KERST-NACHTMIS VOOR CAFé-RESTAURANT-WERK- GEVERS- EN PERSONEEL. Zoals wij reeds eerder mededeel den, zal er, met Kerstmis een nacht mis worden gehouden in de Kapel der Eerw. Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest. Deze nachtmis is bedoeld en daarom uitsluitend toe gankelijk voor werkgevers en werknemers in het hotel-, café-, re staurant- en bioscoopbedrijf Deze nachtmis vangt te half 2 aan Toe gang wordt uitsluitend verleend op kaarten, welke vanaf Maandag 18 December verkrijgbaar zijn bij de heer Joh. van Asperdt, secretaris afd. Leiden van „St. Antonius", Ma- resingel 48. CABARETAVOND TEN BATE VAN „MARGRIET". In de Stadsgehoorzaal werd gis teravond ten bate van het medisch kleuter-dagverblijf „Margriet" een vrolijke avond gegeven door het ca baret „Miniature". In financieel op zicht zal er niet zo'n groot succes ge boekt zijn. want de belangstelling was maar zeer matig. Dit valt dub bel te betreuren, aangezien het pro gramma werkelijk de moeite waard was. Jan de Cler, wel bekend als me dewerker aan „De klok heit negen" trad op als conferencier en zong een paar aardige liefdesliedjes, aan de vleugel begeleid door Guus Jansen. De Notenkrakers, twee mannen en een stukje hout met snaren, maak ten de nodige fratsen gecombineerd met zang. De 2 Kabé's verzorgden een gooi en smijtnummer, waarbij de hoofdpersoon aan een stalen draad door de zaal slingerde Bijzonder aardig waren de imita ties van Piet Ekel en de Buziau-ty- pering van Rijk de Gooyer. Truus Koopmans tenslotte zong een liedje en maakte een praatje, waarmede zij het programma, dat zeer in de smaak viel, completeerde COLLECTE R.K. ARMBESTUUR. De collecte voor de RK. parochia le armen heeft Zondag j.l in de Hartebrugkerk bijna f 2000.— opge bracht. a.s. feestdagen Tzigane-Orchestre: Alexander Coret. Tafelreservering aanbevolen. Telefoon: K 1710 24110 Op 2e Kerstdag verzorgt AT PK ANDER CORET de muziek tijdens het apéritjf van 5 tot RVz uur in onze gerestaureerde gezellige bovenzaal. Personenlift aanwezig. Woensdag 13 December. Om te beginnen hedenmorgen om kwart over negen. De heer P. G. F. wonend op de Aalmarkt, kwam met zijn personenauto de Korenbeurs al- rijden, draaide naar recht en voelde op de Vismarkt, dus achter het Stad huis, dat zijn wagen begon te jij den, precies m ae richting van net water. Snel opende de bestuurder het portier en sprong uit de auto. De laat ste gleed rustig verder en kwam in liet water van de Nieuwe Rijn te recht. De heer F., niet meer in de auto, gleed echtei mee en werd ge dwongen op dit vroege winteruur ,i reeds een stukje te zwemmen. Hij tie opgeheven werd, kwam voor de kwam er d van af alleen me, een veeyoedervoorziemng een veevoe- nat pak De au(0 werd doQr de kraan. Mr. R. Streng, loco-gemeente-se cretaris van Leiden wordt als num mer één voorgedragen voor de func tie van gemeente-seertaris in Amers foort. Op de vergadering van 19 De cember a.s. zal de benoeming aan de orde komen. Een dag later, op Vrijdag 22 dezer vergaderen leden en belangstellen den van „ProJoventute", district Lei den, in het Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61, waar besloten zal worden tot oprichting van een zelf standige vereniging Pro Joventute" voor de kantons Leiden en Alphen aan den iftjn, waarvoor de nodige statuten en het huishoudelijk regle ment zullen worden vastgesteld. STADSKOK. .ierreling in de plaats. Het was on mogelijk het veevoeder vrij te geven: in zeer korte tijd zal het aanbod ver beneden de vraag gelegen hebben, met als gevolg hoog op.opende prij zen. Om dit te voorkomen, heeft de regering het beter geacht de vee- voedeiregeling in eigen hand te houden om zodoende de beschikbare hoeveelheden zo juist en zo econo misch mogelijk te verdelen. „Nederland is arm", aldus drs. Vriens. sprekende over de toekomst, „en de producten die wij voor de instandhouding van onze tegenwoor dige veestapel, die even groot is als vóór de oorlog, nodig hebben, brengt Nederland zelf niet op Grote hoe vee heden nu eten uit het buiten land komen, voor een groot gedeelte uit Amerika wat wij alleen kunnen betaien in dol ars, dus*deviezen. On ze nationale armoede en het feit, dat wellicht de Marshall-hulp komt te vervallen, nopen de regering in de toekomst zoveel mogelijk van eigen bodem te betrekken.. Hiervoor is nodig, dat veel geschikt grasland gescheurd wordt. Dit zo productief mogelijke gebruik van de bodem za! offers, kosten maar deze moeten in het belang van ons land gebracht worden." Na de pauze werden vele vragen door de spreker kort en duidelijk be antwoord. KATH. INVALIDEN HADDEN GEZELLIGE FEESTAVOND. Het is een verheugend feit, dat de Kath. Inva.idenbond „St. Liduina" afd- Leiden, voor zijn leden, die toch al zo vaak aan huis gebonden zijn, een feestavond heeft weten te orga niseren Dat de opzet geslaagd is, bewees wel de gezellige sfeer en goede geest, die al spoedig merk baar was. Het Roode Kruis, afd. Leiden, ver leende medewerking door het afha len per autobus van leden, die niet in staat waren op eigen gelegenheid te komen De geestelijk adviseur, kap. C. Tho mas, riep allen een hartë.ijk welkom toe, speciaal ook de heer J. C. Li vingstone, voorzitter van de Alg. Ned [nvalidenbond. Spr deelde mede, dat ie voorzitter verhinderd was te ko men en verheugde zich over de groei van de kath. bond. Hierna was het woord aan confé- enc;er Gé Heijnen. die er met z'n rappen en iedjes spoedig de stem ming in had. De hele zaal deinde! lok het optreden van „The Two in 'armony' twee jongens en een gi taar, viel goed in de smaak Mej. de lan en de heer Hefjnen brachten nige schetsjes, die al even goed in degen, en en John Boelee zorgde o z'n accordeon voor de muzikale mlijsting. Tijdens de pauze werd een goed ge laagde tombola gehouden. De heer -•ub dankte na afloop de initiatief nemers en medewerkers voor de ge slaagde avond, waarna de leden vol daan huiswaarts gingen, verschil lenden weer per Roode Kruis-auto. wagen van de Brandweer op het dro ge gezet. Toen ging Gemeentewer ken zand strooien op de Vismarkt. Nu we het toch over de gladheid en zandstrooien hebben, wist u, dat men verplicht is het trottoir voor zijn woning bij gladheid onmiddellijk te bestrooien met koolas, e.d.? En dat het helemaal met overdreven is, wanneer u nog iets meer doet dan dat. Zo bij voorbeeld als de dame op het Rapenburg, die de spiegelgladde, hoge en daarom zo gevaarlijke Doe- lenorug vanmorgen keurig bestrooi de, waardoor zij vele glijpartijen heeft voorkomen. Hoe gevaarlijk de gladheid kan zijn, ondervond hedenmorgen i tien uur de 5U-jarige wielrijder P. de R., wonende in de Magdalena Moon- straat, die over het Levendaal fiet ste en uit moest wijken voor een stil staande kolenwagen. Van de andere kant naderde een personenauto, die plotseling slipte en zijdelings tegen de wielrijder op reed. De R. kwam lelijk te vallen; hij kreeg een ernstige hoofdwonde e" een gecom,-'"c?e LEIDS K.A.B.-KADER Gisterenavond hield de K.A.B. in houding tussen in- en uitvoer is nog het R.K. Mil-Tehuis aan de Mare steeds m het nadeel van de laatste en vertoont eerder een ongunstige dan een gunstige curve, terwijl er voor de toekomst vooral in de agra rische bedrijfstakken grote onzeker heid heerst Vele invloedrijke personen en or ganisaties menen een oplossing te zien in productieverhoging en emi gratie en alhoewel spr. het met het laatste middel in grote lijnen eens was, meende hij, dat men met ver hoging van productie uiterst voor zichtig diende te zijn; de productie aan binnenlandse behoefte-bevredi ging behoeft en mag zelfs niet verhoogd worden. Daarentegen zijn er wel mogelijkheden in de export industrie, mits men ten minste ver zekerd is van afzetgebieden. In plaats van door verlenging van ar beidstijd voor deze industrieën kan deze productieverhoging bereikt worden door rationalisatie en spe cificatie. Er zijn echter aan deze maatregelen geestelijke gevaren verbonden doordat men beducht moet zijn voor een doding van eigen initiatief en het kweken van een massageest, waardoor grote groepen gemakkelijk beïnvloed kunnen wor den door foutieve stromingen. Spr. eindigde met een beroep op de aan wezigen, om met vertrouwen de toe komst te gemoet te zien en door middel van de invloed die de arbei der kan uitoefenen o.a door P. B. O. mede te werken om Neder land door deze geestelijke en econo mische crisis heen te helpen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd druk gebruik gemaakt. De meeste vragen lagen op technisch gebied, terwijl zich enige interessan te gezichtpunten openden. De heer P. B. H. Oostdam dankte aan het einde van de bijeenkomst de heer A. A. Boersma voor zijn boeiende redevoering. een kaderbijeenkomst, waar als spre ker optrad de verbondsbestuurder, de heer A A. Boersma. Het onder werp van de avond „De toekomst van ons volk", staat momenteel in het brandpunt der belangstelling en spreker vond hierin aanleiding, om bij de opening van zijn betoog te waarschuwen tegen een overdreven optimisme of pessimisme en tevens er de nadruk op te leggen de aange prezen middelen en mogelijkheden met een critisch oog te bezien. Na een korte beschouwing over de groei van het Ned. volk en de daardoor ontstane economische en sociale moeilijkheden, veroordeelde spr. de oplossing door middel van een kunst matige remming. De huidige econ. moeilijkheden van Nederland zijn niet op de eerst plaats toe te schrij ven aan de bevolkingsaanwas, doch meer aan de algehele wreeldsituatie, waarin Nederland een bijzonder on gunstige plaats inneemt door het verlies van de overzeese gebiedsde len door de ec. ontwikkelingNvan het Duitse achterland en door de armoede welke de ooriog teweegbracht. Daar bij zag spr. vele voordelen in een grote en gestadige groei van een volk, o.m. door het steeds paraat staan van jonge frisse krachten, die zich gemakkelijk aanpassen aan nieuwe methoden op technisch en organisatorisch ^gebied. De moeilijk heden op economisch gebied, die er momenteel in Nederland heersen, wilde spr. niet ontkennen. De ver- Met een waarlijk schone avond heeft het Vrouwengilde van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Lei den, gisteren de voorbereidingen in gezet voor het komende Kerstfeest. De geestelijk adviseur, pater dr. Ca- lasanctius, weest in de inleiding tot het Kerstprogramma op de vervlak king allerwege, die vele mensen vere houdt van de ware betekenis der hoge feestdagen. Daarom was deze avond nuttig. Het zou de aan wezigen zich doen bezinnen op het komende feest van Christus' gc- j boorte en hen brengen in een sfeer, linker beenbreuk. De E.H.D. ver-j waarin men de juiste voorbereidin- leende eerste hulp en bracht hem gen kan maken, naar het Acad. Ziekenhuis. De Visclub Zaalberg organiseerde Pater Leo Q c om;„sttc met bfieuwe Wetering1 Na e'eü geselecleerde gramofoon- uur gevist te hetbben, was het totale muziek een programma van decla- aental gevangen vissen 64, in totaal 4740 gram. De eerte prijs was voor J. Schreuder, gevolgd door H. Duij- zend, die een extra prijs kreeg voor de grootste voorn, A. Flippo, Th. Duivenstein H. Schouten. J. PhiHp- po, J. Beekman, W Hartevelt, C. v. d. Burg, K. Schouten, Jac. Schouten, J. van Tol, G. Schouten Jr. en G. Schouten. Hedenavond in „In den Vergulden Turk" twf*od° -'"mid van de ^kenstudie-club van de Ned. F Middenstandsoona, a l. Leiden Ir. H. van der Molen zal spreken over „Moderne verlichting voor etalage en werkplaats". Er zullen verschillende demonstraties worden gegeven, zodat het beslist een leerzame avond moet worden, waarop natuurlijk geen cur sist ontbreken mag! matie en zang, waartussen pater Ca- lasanctius de verbindende tekst sprak We zullen het programma niet op de voet volgen. Mevr. G. van Don gente Neijenhuis verraste de aan wezigen met enige liederen, waar van wij vooral het „Maria Wiege lied" van Max Reger willen noemen Pater Leo zong het oude kerstlied „Het viel eens hemels dauwe" en éan het slot. met mevr. van Dongen, het ontroerende „Gloria in Excelsis" van Cath. van Rennes. Mej. H. van Beukering zegde enige declamaties, w. o. de „Kerstballade" van Jacques Benoit du Moustier en pater Caiasanctius besloot met de prachtige „Pastorale" van Jan En gelman. In de stemmige schemer van kaarslicht luisterden de dames geboeid naar dit gevarieerde pro gramma, waarvoor de vice-voorzit- ster, mevr. Tolenaar alle medewer kers (sters) hartelijk dankte. De beide medewerkende dames ontvingen bloe men. Verbum Dei. Dit kerstprogramma echter ving pas na de pauze aan. Daarvoor had mej. dr Simons, van ..Verbum Dei" gesproken over het binnenlandse missiewerk, dat door de Congrega tie van de Vrouwen van Bethanië wordt verricht. Vooral na de laatste wereld-oorlog, aldus mej. Simons, is een grote be langstelling van niet-katholieken voor ons geloof waar_ te nemen. De Vrouwen van Bethanië die zowel het contemplatieve kloosterleven kennen als het actieve missie-weidt, gebrui ken het gebouw van „Verbum Dei" als inlichtingen-centrum, waar ieder een geheel vrijblijvend alle inlich tingen over de Katholieke Kerk kan verkrijgen. Bovendien worden er les sen en lezingen gegeven voor hen, die verder op de leer willen ingaan. In de Kerstnacht wordt telkenjare een Nachtmis opgedragen voor niet- katholieken, waaraan een cursus voorafgaat Het huis beschikt over een eigen bibliotheek met apologe tische literatuur. Om dit werk goed tot zijn recht te doen komen, is meer bekendheid bij niet-kathotieken nodig. Mej. Simons spoorde haar gehoor aan daaraan mede te werken en in voorkomende gevallen op het bestaan van Verbum Dei, Plantage 16. te wijzen. Nadat enige vragen beantwoord waren en mevr. Tolenaar een dank woord had gesproken, wees de vice- voorzitster nog op de Hofboekerij" welke instelling goede boeken tegen gereduceerd tarief beschikbaar stelt De fa. Geijer had voor een kleine stand gezorgd, waarop de te ver schijnen boelaen in statu nascendi te bezichtigen waren. HET BETOVERDE KASTEEL] BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ida d. van J. Raaphorst en H. Boer; Ibolvka L. d. van S. Postma en L. I. Stolcz; Marearetha M. d. van G. Wessel cn M. M. Kol- -'"-man: Johannes B. M. z. van L. H Witteman en W. H. Hoogenboom; Adrianus J. M. z. van P. M. de Rooij en N A. Falke; Elizabeth d. van G. Blijleven'en C. de Bruin: Re- gina d. van H. Reede en R. Hin- dri'-sDerksema. Getrouwd; H. Bakker gesch. en A. van Meijgaarden jd., A. Reilingh jm en J. C. J. Lans jd. Overleden: A. C. Peters huisvr. van Beumer 40 jr., L. L. van Erkel man 71 jr.. J. Botermans man 65 jr., D. Zandvliet man 64 jr„ T. Guijt wed. van Haasnoot 83 jr. 17. Een draak-, die vroeger tove naar was. Toen Ootje Teur Freek Frek een kist met gouden munten had bëloofd, was Freek Frek plotse ling heel voorkomend geworden. Hij nam Ootje Tour mee de kale kamer uit. een trap af en nog een trap af en daarna nog een een trap af. Kijk es", vertelde hy intussen Het zit zo. In de kelder van dit oude kasteel zit een draak opgesloten. Dat driehonderd jaar en nog wel een poosje. Maar die draak is vroeger een tovenaar geweest, die zich op een kwaaie dag in een draak veran derde, omdat hij de vader van mijn baas niet mocht. Hij wilde hem wel eens opeten, begrijp je?'' Ze v/aren intussen in de kelderge welven aangeland en Freek Frek wees Ootje Teur de deur aan, die van erg stevig hout was gemaakt en bo- zou je niet geloven hè? Maar het vendien nog was voorzien van ijzer- is echt waar. Die draak zit hier al beslag. „En hier zit die araak nou achter, vervolgde Freek Frek ernstig. „Op een dag hebben mijn baas en ik hem gevangen en in de diepste kelder opgesloten, die we maar konden vin den Ootje Teur had er geen erg in ge had, dat ze gevolgd werden, door Baron van Quaat tot Ergher, die het hele gesprek afluisterde. „Goed werk!" mompelde de Baron zachtjes, „dat had ik niet achter je gezocht, .Freek Frek!'' WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK SNEEUW. Vanavond en vannacht opkla ringen en op vele plaatsen lichte vorst Daarna toenemende be wolking met sneeuw, in de kust provincies later wellicht over gaand in regen. Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke rich tingen. Temperaturen overdag om het vriespunt. LEIDS AC. KUNSTCENTRUM. Gisteravond werd in de Schouw burg voor de leden van het Leids Academisch Kunstcentrum een op voering gegeven van Shakespeare's „Leer om leer". Dit spel is op 26 Sept. j.l. voor K. en O. opgevoerd en door ons besproken. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Prop examen godgeleerdheid J. Schipper Oegst- geest; voor het cand. examen Ned. taal en letterk. N. A. van den Heu vel Den Haag. Laatste Berichten boycot-dreiging in INDONESIë. De voorzitter van de Tani-bond (boerenbond) in Oost-Sutnatra heeft volgens het Indonesische persbureau „Antara" op een vergadering te Tandjung Morawa (in Oost-Sumatra) godreigd, dat de Delise tabaksschu- ren in brand zouden worden gesto ken indien Irian niet tot Indonesië terugkeert. Hij zeide: „Ik weet wel, dat onze staat een rechtsstaat is, maar het is nodig te laten zien, wat de volkswensen ten aanzien van Irian zijn. Daarom zullen, indien maatregelen in eerste instantie om Irian terug te krijgen niet helpen, de Delische tabakschuren in brand gestoken worden en niet 's nachts, maar overdag". De automobielproductie in de Ver. Staten zal in 1951 waarschijnlijk met 50 pet. verminderd worden in ver gelijking met de productie van 1950, aldus verklaarde Henri Ford II op een persconferentie. Ford verwacht, dat de omstandigheden op de grond- stoffenmarkt het komende jaar zo danig zullen zijn, dat de productie zekfer met 35 pet. en misschien met 50 pet. zal moeten verminderd wor den. DE TOESTAND IN SINGAPORE. In de stadsdelen, waar geen uit gaansverbod was uitgevaardigd, kwam het zakenleven vendaag weer op gang. De meeste regeringsinstel lingen waren geopend en het haven- verkeer, dat sedert Maandag stillag, vond langzamerhand weer voort gang. Honderden Europeanen, die in hotels, clubs en huizen van beken den, waren „gesstrand" begaven zich weer naar huis. Van de zijde der politie werd me degedeeld, dat men o.m. munitie, stokken, knuppels en stenen had aan getroffen in de sul tansmoskee, die, naar men meent, het hoofdkwartier van de oproermakers geweest is. MINISTER ROEM VOOR OVERLEG NAAR INDONESIë. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Moh. Roem. zal naar Indonesië vertrekken voor overleg met de Indonesische rege ring omtrent de besprekingen te Den Haag inzake Irian, aldus deel de men heden in regeringskringen aan Aneta mede. Verwacht kan wor den, dat de heer Roem Donderdag per vliegtuig uit Nederland ver trekt. Gisteren is tegen de avond door .het uitvallen van de stroom ander half uur lang het spoorwegverkeer tussen Amsterdam en Utrecht ern stig gestagneerd geweest. Wissels cn seinen konden op deze lijnen niet worden bediend. Een noodvoorzie ning met batterijen maakte om half zeven een eind aan de moeilijkheden. Een landelijke vogeltentoonstel ling zal van 29 December tot en met 1 Januari worden gehouden in het gebouw van de Haagse dierentuin. Een geldkist met 1500 gulden wordt vermist in het hotel De Her tekamp aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag. De politie heeft in het ho- :el, dat wordt gebruikt als doorgangs huis voor gerepatrieerden, een on derzoek ingesteld. Geen van de gas ten, onder wie tachtig kinderen, mocht tijdens het onderzoek naar buiten. Er is niets gevonden. Het witte knipperlicht bij spoor wegovergangen zal binnenkort wor den vervangen door een blauw-groen gekleurd licht. Een oranje-rood licht zaJ voor het rode in de plaats komen. Dit gebeurt om kleurenblinden in rtaat te stellen, de kleuren beter uit elkaar te houden. De heer Lambertus C. Bobbink, bloemenkweker en rozenspecialist van internationale vermaardheid, is rn een ziekenhuis te Hackensack in de Verenigde Staten overleden Hij y/erd in Arnhem geboren en vertrok in 1895 naar de Verenigde Staten. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 13 Dec. Kaas. Aan- voer 145 partijen. Prijzen: le soort f 2.20—2.27, 2e soort 2.14—2 20 zware tot 2.30 per kg. Handel ma tig-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3