Minister In 't Veld en de confes sionele woningbouwverenigingen PASOPUWKEEL ABDIJSIROOP Nog slechts één aanval op het provinciaal spaarpotje Een die niet t pjiak g.etuiq.e k J WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 h U1URAN1 PAGINA 2 Ontstemd over verkeerde uitleg T^E GOEDKOPE woningbouw, volgens het principe Bouma, viert wel dra zijn een-jarig bestaan, mede dank zij het royale gebaar om deze huizen buiten het normale bouwvolume om. te doen bouwen. Dit be? scheiden jubileum, dat in het bijzonder door velen op het platteland en in de kleine steden met een dankbaar hart zal worden gevierd, vormde voor het ministerie van VVederopbou w en Volkshuisvesting aanleiding de pers enkele schakeringen van deze jongste aanwinst van ons nationale woningbezit te tonen. Minister In 't Veld was gistermiddag naar Leeu warden gekomen om de excursie, die in het Noorden van het land was gehouden met een openhartig „bouwpraatje'' te besluiten.: Omdat o.m. lang niet alle gemeen tebesturen goedkope huizen kunnen bouwen en ornaat de huren het huur- peil zouden aantasten, kan de goed kope woningbouw geen lang leven hebben. De minister verklaarde ech ter, dat dit systeem, toegepast als een experiment, verstarring van de bouw kosten heeft doorbroken en een ze kere zuinigheid heeft gestimuleerd. Geruststellend voor tal van gemeen tebesturen moet 's ministers toezeg- eing klinken, dat het niet de bedoe ling is de extra-contingenten goed kope woningen van het z.g richtings contingent af te trekken. Op lange termijn gaat dit echter wel een rol spelen. En zoals verwacht mag worden zal de rijksbijdrage voor woning bouw worden herzien. Er komt een nieuwe regeling, die zal fluctueren en tussen de f 225 (normale bijdra ge) en ƒ120 (goedkope bijdragen). Men zal uitgaan van een basis-bij drage. Dat de goedkope bouw, die in een zeer verrassend tempo op het platte land is verlopen, materialen aan de normale bouw zou hebben onttrok ken, moest de bewindsman ontken nen: „Er is momenteel geen tekort aan materialen". Uitvoerig ging de minister in op de critiek, die hem van de zijde van de K.A.B. heeft bereikt. Een woord voerder van de K.V.P. in de Kamer heeft deze critiek mede, zij het in minder sterke mate namens het C. N.V. geuit, Het ging hier om de wo ningbouwverenigingen. „Men heeft echter niet precies ge weten wat ik gezegd heb, aldus de minister Het ware beter eerst de handelingen af te wachten Ik heb geen bezwaar tegen de confessio nele woningbouwvereniging. Als de Katholieken echter hun woning bouwvereniging willen gaan splitsen in één voor arbeiders en één voor niet-arbeiders, dan gaat mij dat te ver". De mogelijkheden voor zuinige bouw worden dan benerkt, omdat men dan geen grote contingenten kan bouwen. Alvorens echter mijn stand punt te bepalen zal ik eerst overleg plegen me+ de betrokken organisa ties" aldus de minister, die nogal ontstemd was. Diensttijd van twee jaar Eis van Montgomery Alle landen van het Atlantisch pact moeten een militaire diensttijd van twee jaar instellen. Deze eis is volgens officiële Belgische medede ling gesteld door veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van de de fensiecommissie van de Westelijke Unie. In een onderhoud met de Belgi sche minister van defensie heeft Montgomery voorts verklaard, dat deze diensttijd zo snel mogelijk moet worden ingevoerd. Daarna zouden dan in 1951 gemeenschappelijke oefe ningen moeten worden gehouden, vooral om het mogelijk te maken in 1952 intergeallieerde manoeuvres op grote schaal te organiseren. NACHTMIS TIJDENS JAARWISSELING. De H. Vader heeft aan de bisschop pen over de gehele wereld de facili teit verleend om toestemming te ge ven ,dat in de nacht van 31 Decem ber op 1 Januari in alle parochieker ken van hun bisdommen op het mid dernachtelijk uur een H. Mis wordt opgedragen. Deze H. Mis dient te worden op gedragen ter intentie van de H. Va der en ter ere van Maria Tenhemel opneming. De gelovigen, die wensen te communiceren, moeten minstens twee uur van te voren zich van spijs en diank hebben onthouden Belangwekkend was het vraagstuk van de centrale verwarming en het warme water in de moderne woning, dat voorts ter tafel kwam en waar van de minister zeide, dat wij ons bewust dienen te worden, dat het buitenland ons ten aanzien van deze centrale voorzieningen voor is. „Wij dreigen in dit opzicht in een uitzon deringspositie te geraken. Wij boe ken echter reeds winst als wij het probleem zien'". De heer In 't Veld zeide open te staan voor een experiment op dit gebied. Hij had deze woorden nau- welijk uitgesproken of een briefje van de heei W. Scheerens, secretaris van de Nationale Woningraad werd hem voorgelegd. Hierin werd de be slissing van de Amsterdamse Fede ratie van Woningbouwverenigingen gemeld, die dezer dagen is overeen gekomen 200 woningen in het uit breidingsplan Bosch en Lommer van warm water e.» centrale, verwarming te voorzien. Het betreft 'hier de wo ningbouwvereniging „Rochdale". Voor deze woningen, waarvan de pa1 en ten dele zijn geheid, zal dit een huur- toeslag van 4.50 per week beteke nen. Dit is een proefneming en uniek voor de na-oorlogse periode. In dit lkht öezien herinnerde de bewindsman aan de prijsvraag voor de ideale woning. De Eerste Kamer heeft in de gis termiddag gehouden vergadering zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd: het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van het departement van landbouw, vis serij en voedselvoorziening en het wetsontwerp over de controle op het geldelijke beheer en de boekhouding van de ontvanger der gemeente. Verder nam men aan de wet tot wij ziging en aanvulling van de vleeskeu- ringswet. De Kamer komt volgende week Dinsdag weer bijeen. Onder auspiciën van het Koningin Wilhelm ina-fonds, zal het Neder lands Kankerinstituut binnenkort door middel van een prijsvraag een beroep doen op de bevolking. Het geld, dat men door middel van deze prijsvraag hoopt in te zamelen er wordt op een bedrag van ongeveer 150.000 gulden gerekend zal wor den bestemd om uitbreiding te geven aan de radio-therapeutische installa ties in het Anthonie van Leeuwen hoekhuis in Amsterdam. Een vouwblad, dat in een oplaag van 2Yi millioen wordt gedrukt, zal huis aan huis worden bezorgd. Er zal een lijst vragen moeten wor den beantwoord en de inzendingen zullen dan van 50 centen extra por to moeten worden voorzien. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe- ningen. Neem bij de gering- ste klacht, zoals kriebel, hees- heid, pijn of gezwollenheid de $5 slijmoplossenae, snelwerkende AKKER'S Prov. Staten van Zuid-Holland In de middagzitting van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland was aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten om de subsi die-regeling van het Residentieor kest en het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest te verlengen voor 1951 en 1952. De subsidieregeling houdt in, dat deze oi'kesten van de provin cie f 400.— ontvangen voor ieder concert, dat zij buiten hun stand plaats doch binnen de provincie grenzen geven en wel tot een maxi mum van f 10.000 per jaar per or kest. De heer H. van Rossum (S G.) verklaarde, dat zijn fractie zou stem men tegen de verlenging var de sub sidieregeling, die hij beschouwde als een verkwisting van belasting gelden. De heer G. van Praag (CPN) achtte de subsidie te klein. Het voor stel werd z.h.st. aangenomen Even eens werd aangenomen een voor stel om bij te dragen in de reparatie kosten van monumenten in de pro vincie. Het betreft hier subsidies voor de restauratie van het stadhuis te Gouda, de kerk der Ned Hexv. G -xeente te Zoeterwoude, de Stads- timmerwerf en het Pieterskerkhof te Leiden, de kerk der Ned. Herv. Ge meente te Spijkenisse en van een z.g. Dordtse trapgevel te Dordrecht. De Statenleden verklaarden zich accoord mei een voorstel om de pro vincie ondex bepaalde voorwaarden garant te stellen voor een t-fldlening van i 625.000,benodigd voor een noodzakelijke uitbreiding van da Anna-Kliniek voor orthopaedische chirurgie te Leiden. Besloten is voorts, dat de provin cie iedere jaar ongeveer 4.00'L zal bijdragen in het steunfonds voor het personeel van de provincie Na dat de nog resterende voor dellen waren goedgekeurd, werd begonnen met de algemene beschouwinpr-n over de begroting voor 1951. Begrotings-beschouwingen De heer de Monchy (VVD) ver klaarde grote waardering t» k^ste- ren voor het beleid van Geri. Sia ten. Hij dankte de voorzitter in hot college voor de wijze, waarop het bezoek van de Koningin aan d-- Sta tenleden was voorbereid. Gezien de z.i. gunstige stand van de provincia le geldmiddelen de begroting 1951 geeft een batig saldo van acht ton aan, in de laatste drie jaxen heeft de provincie reeds zeven mil lioen kunnen sparen drong spr, aan op verlaging vna de opcenten op de grondbelasting. De wegen plannen kunnen volgens spr beter in een langzamer tempo worden uit gevoerd De beer Deerenberg (KVP) acht te uitbreiding van het wegennet no dig om net industrialisatieproces in de provincie te doen slagen Belas tingverlaging vond spr. daarom gewenst. Ook de heer J. Meertens (Arb.) verheugde zich over de gunstige stand der provinciale financiën Een belastingverlaging achtte hij echter niet wenselijk, gezien de grote uit gaven waarvoor de provincie nog zal komen te staan. De heer G. van Baren (Ar.) had bijzondere waardering voor steun aan het particuliere initiatief en de geestelijke vrijheid in de pro vincie. De gunstige financiële positie van de pi-ovincie zag jnr van Baren niet als een motief tot belastingver laging. De wegenplannen zouden door een verlaging van de belasting in gevaar komen. Spr. becritiseerde de houding van de Staatkundig Gereformeerde par tij tegenover de A.R.-partij. Hij ver klaarde, dat de SGP. bij de las verkiezingen op onbehoorlijke en oneerlijke wijze haar kiezers heeft voorgelicht over de doelstellingen van de A.R partij om de Anti-Revo lutionnairen in een slecht daglicht te stellen. Ook over de verkiezings leuzen van de P v. d. A verklaarde spr. niet geestdriftig te kunnen zijn Om 6 uur werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend elf uur. GEMEENTE-SECRETARIS TE HILVERSUM BENOEMD. De gemeenteraad van Hilversum heeft gisteravond tot gemeente- cretaris benoemd de heer P Bergs- ma, thans gemeente-secretaris van Zeist. De N. Guinea- conferentie Na afloop van de gistermiddag ge houden vergadering van de Nieuw- Guinea-conferentie werd het volgen de communiqué verstrekt: „Hedenmiddag had een vertrou welijke bijeenkomst plaats van en kele leden der beide delegaties. De besprekingen, die in vriendschappe lijke sfeer plaats vonden, worden heden voortgezet". PREDIKANT VERMOORD. De heer C. E. J. den Daas, voor ganger van de Pinkstergemeente te Djakarta, is Zondagavond in zijn woning aan de Matramanlaan ver- moord. Hij zat in de voorgalerij, toen een onbekende man een schot op hem loste. De dader is voortvluchtig. Oproeping reserve-officieren in klein aantal Van de zijde van het - ministerie van oorlog deelt men ons het vol gende mede: In verband met de oefeningen in de organieke verbanden van de lichting 1949 1 1 in het laatste ge deelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijnde oudere reserve-officieren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst gedaan, in werkelijke dienst worden opgeroepen van me dio Februari tot einde Maart 1951 teneinde dee' uit te maken van de oorlogs-eencadrering van de ge noemde lichting. HET ONDER DE WAPENEN BLIJVEN VAN DIENSPLICHTIGEN. Verschenen is de nota naar aan leiding van het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Hieraan is het volgende ontleend: De Minister van Oorlog ziet zelf ook in, dat er grote bezwaren waren voor de dienstplichtigen der lichting 1949 II om ten tweede male onder de wapenen geroepen te worden Toen. deze dienstplichtigen met groot verlof werden gezonden na nog slechts de helft van de mini male oefeningstijd te hebben vol bracht, kon niet worden uitgegaan en werd ook niet uitgegaan van de gedachte, dat het toen bereikte peil van geoefendheid als voldoen de kon worden beschouwd, maar werd de beslissing beheerst door het feit, dat een langer verblijf in werkelijke dienst van deze dienst plichtigen in de weg zou staan aan het treffen van maatregelen, waar bij belangen van de eerste orde in de memorie van toelichting ge schetst betrokken waren. Het lag aanvankelijk niet in de be- aoeling de naar huis gezonden dienst plichtigen later vooi verdere oefe ning terug te roepen. Het liet zich destijds aanzien, dat dit zou moeten afstuiten op omstandigheden betref fende legering, ocfengelegenheid en tekort aan instructiepersoneel. Deze omstandigheden zijn echter inmiddels iets gunstiger geworden en de steeds dringender geworden behoefte aan versnelling van de opbouw van de krijgsmacht heeft er verder toe ge leid tot het terugroepen van een groot deel van deze dienstplichtigen over te gaan. Niet dan node heeft de regering deze maatregel getroffen. De minis ter hoopt stellig een herhaling te zullen kunnen vermijden. Dat er om standigheden Kunnen ontstaan, die een langer verblijf onder de wape nen dan tot 1 April 1951 noodzake lijk zounen maken, kan moeilijk wor den weersproken. „Dit neemt niet weg. dat het momenteel niet in het voornemen ligt van de minister de lichting 1949 II na 1 April 1951 on der de wapenen te houden. Nederlandse bloemenhandelaars zullen een luchtaanval op de Cana dese markt doen. Op de Nederlandse ambassade is meegedeeld, dat in de loop van deze week de eerste zending vers gesneden bloemen uit Nederland per vliegtuig in Canada zal aanko men. De zending zal bestaan uit se ringen, die waarschijnlijk naar han delaren te Montreal, Ottawa en To ronto zullen gaan. VOLKEL VLIEGBASIS. Volkel, in de Noordelijke Peel, waar de Duitsers gedurende de oor log een vliegveld aanlegden, is nu een Nederlandse vliegbasis geworden. Gisteren is daar een eskader jacht vliegtuigen van de Luchtstrijdkrach ten gevestigd. Het eskader bestaat uit Gloster Meteor straaljagers. Zeven millioen voor betere hotels Nederland zal uit de tegenwaar derekening van het plan-Marshall ze ven millioen gulden mogen gebrui ken voor uitbreiding en modernise ring van de hotelaccommodatie en voorts een half millioen gulden mo gen besteden aan maatregelen om het toerisme in Nederland te bevor deren. Van dit laatste bedrag zal 200.000 gulden worden besteed voor cultu rele propaganda, de rest zal worden gebruikt voor algemeen toeristische propaganda, speciaal wat betreft de bevordering van het toerisme onder dt jeugd en van de watersport. De begroting van economische za ken zal door een thans ingediend wetsontwerp in die zin moeten wor den gewijzigd. In de toelichting be treffende de uitbreiding van de ho- tèl-accommodatie zegt minister Van den Brink, dat de stijging van de hotelprijzen in belangrijke mate bij die van de exploitatiekosten achter staat. Het bedrijfsleven is in vele ge vallen niet tot herbouw van verloren gegane en modernisering van be staande hotelruimte kunnen over gaan. Tengevolge van de oorlog gin gen 2200 hotelbedden verloren. 'Mi nister Van den Brink acht het nood zakelijk, dat het Rijk aan de plannen tot herbouw en uitbreiding steun ver leent in de vorm van de financiering van de z.g. onrendabele top, die op ongeveer vijftig procent van de bouw- en inventariskosten zaJ wor den gesteld. Het is de bedoeling dat deze steun zal worden verleend in de vorm van leningen onder bijzondere voorwaarden. Congres van St. Raphael 2de dag Op de tweede dag van het congx-es van de Kath. Bond van Vervoers- personeel ,,St Raphael" hield prof dr. J. A. Veraart een inleiding over „Is verwezenlijking van de P B. O in de vervoerssector in Nederland mogelijk? Zijn conclusie werd samengevat in de volgende vijf stellingen: 1. De kern van de P B O is: de medeverantwoordelijkheid van de factor arbeid in de economische en sociale gang van zaken, voorzover die mogelijk en doelmatig is 2. De verwezenlijking van die gro te gedachte die immers betekent: uitbanning van de klassestrijdge- dachte en de ontplooiing van de ge hele geestelijke en zedelijke volks kracht, moet zo ver mogelijk in het bedrijfsleven worden uitgewerkt. 3. Ondeiikbaar is, dat een zo be langrijk sociale en economische fac tor als die voor het vervoerswezen, daarbij zou worden uitgeschakeld, 4. De wet op de P.B.O. oiedt geen enkele moeilijkheid tot het vox-men van een overkoepelend hoofdbedrijf schap vervoer- en verkeerswezen en van bedrijfschappen voor bv.: a) spoor- en tram wegvervoer; b) inter- communicaal autovervoer; c) plaat selijk, openbaar autovervoer; d) binnenscheepvaart. Het internationale scheepsverkeer en de internationale luchtvaart liet spreker voorlopig buiten beschou wing, omdat daarbij te veel buiten landse elementen in meespelen. 5 Ten aanzien van de bevoegdhe den moet een scherp onderscheid tussen die v%n hoofdbedrijfschap en bedrijfschappen worden gemaakt. De meer algemene zaken van sociale voorziening en economische coördi natie behoren in het hoofdbedrijf schap; de typische eigen Dedrijfsver- schijnselen en bedrijfsbehoeften be horen in dt bedrijfschappen Het congres koos (of herkoos) in het noofdbestuur G. Alfernik (Zwol le), P. M. Dimmers (Eindhoven) J S. Goossens (Utrecht), A J Koster (Utrecht), H. M. Rijssemos (Utrecht) H. F. Timmermans (Boxtel) L. P J. Wilbers (Utrecht), A. W. Molevaar, (Utrecht), A. Wijsman (Utrecht) en P. J. J. van Hout (Utx'echt). Nieuwe bougie Het klinkt zeer onwaarschijnlijk, maar de heer W. B. Smits, uit Voor burg, heeft vijftien jaar lang gewerkt aan een uitvinding, welke de erva ringen van de practijk met benzine motoren volkomen tegenspreekt, want hoe vetter de bougie met de zo genaamde Smitsvonk, hoe beter de motor draait. Het principe van de Smitsvonk is het zeer laag houden van de electri- sche weerstand tussen twee electro- len, om een snelle ontlading te krij gen en een grote stroomsterkte. Door een lage weerstand en een geringe afstand tussen de polen kan de span ning laag zijn. De bougie wordt koud gehouden, maar kan de warmte goed geleiden, om verontreiniging op het vonkvlak te bevorderen. De spanning is gesteld op ongeveer 1500 volt. Zelfs water kan een dergelijke bougie niet doen weigeren. „URBI ET ORBI" OP DE GRAMOFOON. De N. V. Gofilex Amsterdam Leiden zond ons uit de serie Actu ele Documentaties, opnamen van de plechtige gebeurtenissen rond het Heilig Jaar 1950, een klein gramo- foonp'aatje, waarop de Pauselijke zegen „Urbi et Orbi," uitgesproken ter gelegenheid van de Dogma-ver klaring, is opgenomen. Als curiositeit is het ongetwijfeld een aanwinst voor de discotheekhou der. Voorafgegaan door klokgelui, hoort men de pauselijke stem lang zaam en duidelijk de zegende woor den uitspreken. De opname duurt nog geen halve minuut. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem heaft benoemd tot: rector van 't Aloysius-Gesticht te 's Gravenhage, de weleerw. heer A. J. Leenders en tot conrector van dit gesticht, de weleerw. heer H. M. J. Brans, die tevens benoemd is tot algemesn-di- recteur van het Manne ijk- Jeugd werk in het bisdom Haarlem. JUBILEA DER MINDERBROEDERS IN 1951. Op 3 October 1951 hopen de paters Mar.anus Derks, Everardus Kraaij- vanger, Alberivus van Lubeek, Me thodius Mulder en Engelmundus Wil- lemse hun diamanten kloosterfeest te vieren. Op 7 September zullen hun gouden kloosterfeest vieren de paters Willi- bald ten Brink. Henricus Brandsma, Cassianus Hentzen, Arnoldus Smitz en Cornelius Romijn. Eveneens op 7 September viex-en him zilveren kloosterfeest de paters Nicetas van Workum, Mariophilus Cel.e, Li van us versteeg, A.oys.u s Bodewes, Gedeon Stol, Clarentius Straathof, Massaeus Toussaint, Sil- vanus van der Meer, Ascanius Wil lem Bartholus Ge auff, Sigibald Ho- genboom Tobias Bastiaansen. Felix Janszen. Angelus Stokman en Trudo de Huiter. 15 November hoopt broeder Eve- radus Witte zijn diamanten klooster feest te vieren Broeder Henricus Mi- iatz viert 12 Mei zijn gouden kloos- tei'feeit en broeder Domimcus Heij- mans 8 November Hun zilveren kloosterfeest vieren Walter Trel en Agnellus van de Wei de op 7 Mei, de broeders Anicetus Hermans en Faustinus Coolen op 10 Augustus, broeder Rosarius Vissers op 24 September en broeder Hippo- lytus van Schie op 13 October. Van de Braziliaanse provincie van het Heilig Kruis viert broeder Modesto Geelen 7 Mei zijn zilveren jubileum. Op 25 Maart vieren tiun gouden prieoterfeest de paters Benti- vonus Hoenraets Domitianus Schoen- maeckers, Gratianus Scheffer en Christinus Kops Op 14 Maart vieren hun zilveren priesterfeest de paters Cyrinus Enu- ma, Firminus van Buil, Livinus Moeskops, Emenius Kemp, Benedic ts Coenen, Mc-rculphus Heijer, Ben- venutus van Genuchten Leonardus Rctel, Falco Wagemans, Albertinus Potveer, Ephrem Sl< ts en Bernul- phus Bruijniks van de Nederlandse provincie en pater Ulr.cus Pe'ers van de Braziliaanse provincie van het Heilig Kruis Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 30) Wij volgden nu het spoor naar 't bos, waar wij door een opening in een schutting binnen gingen; door deze opening was de moordenaar waai'schijnlijk ook gepasseerd. Ik geleidde Thorndijke langs de vijver en toonde hem de uitgang. Vandaar uit kwam het landhuisje in het gezicht en toen herinnerde ik mij, dat ik voor Miss Vyne die schetsen moest gaan halen. Enigs zins verlegen en kalfachtig verklaar de ik hem de zaak. „Ik heb maar een minuut nodig om even die dingen op te rollen,-' zei ik verontschuldigend en ik wilde hem juist voorstellen langzaam voor uit te lopen, toen hij my in de rede viel. „Ik ga met je mee,' zei hij. „Je :an nooit weten, wat er nog meer te kapen valt. Bovendien bekijk ik t,raag ledige huizen. Je vindt er wel eens sporen,waaruit je soms al het doen en laten van de vorige bewo ners kan opmaken." Zijn belangstelling bleek al dade lijk, toen ik de deur voor hem had geopend. Onmiddellijk liep hij de gang door en snuffelde in elke ka mer evenals een kat, die in een nieuw huis komt. „Dit was natuurlijk het atelier," zei hy, toen wij in het vertrek kwa men, waar ik de doeken wilde ha len. „Hij schijnt er geen grote uitrus ting op na gehouden te hebben, want hij schijnt op een schetsezel gewerkt te hebben; je kan de px*ik- ken van de poten hier op de grond zien. Ook kan je zien, dat hij op n veldstoeltje zat.'" Ik stelde er niet veel belang in, waarop hij had gezeten, doch hield mijn mening voor mij. Nieuwsgierig sloeg ik Thorndijke gade, toen hij een voor een de ledige tubetjes op raapte en ze nauwkeurig bekeek. Zijn speurzin vervulde mij met verbazing. Hij keerde de hele vuil nisbak om en bekeek elk stukje lin nen en elk vodje papier. Toen ik de schetsen, welke ik ver langde, had opgerold en in m'n bin nenzak gestoken, verklaarde ik, dat ik gereed was om te vertrekken. „Als je niet gepresseerd bent,'' zei Thorndijke, „zou ik de rest van het perceel ook wel willen bekij ken.' Hy sprak juist, alsof wij in een museum, of op een tentoonstelling waren en zijn belangstelling bij het bezoek van de overige lokaliteiten verwonderde mij ten zeerste, doch toen hij zijn wens te kennen gaf, ook de stal en het koetshuis te gaan zien, begreep ik er niets meer van Wij gingen zelfs de waggelende ladder op naar de zolder, die over de en het koetshuis liep. „Ik veronderstel,' zei ik, „dat dit de rommelkamer of het magaziin is. Te oordelen naar de hoeveelheid stro, schijnt het, of hier enige kis ten zijn uite-pakt." „Vermoedelijk wel," stemde Thorn dijke toe. „Je kunt duidelijk zien, dat er kisten over de grond gesleept zijn en die kras toont aan, dat er 'n zwaar meta'en voorwerp langs de vloer is geschoven. Misschien kunnen wij, als wij het stro bekijken, uitmaken wat de in houd van die kisten is geweest." Het kon my al persoonlijk weinig schelen, wat er in gezeten had, doch ik wachtte mij wel dit kenbaar te maken. Samen werkten wij met on ze handen de grote hoop stro om, van de ene kant naar de andere van de zolder en Thorndijke bekeek niet alleen zeer nauwkeurig het stro, doch ook de vloer waarop het lag. Zover ik het kon beoordelen, was al dat zoeken nodeloze moeite en zelfs toen de laatste armvol werd weggehaald en daaronder een buig tang te voorschijn kwam, vond ik daar niets merkwaardigs aan. Niet aldus Thorndijke. Hij legde voor dat stuk gereedschap een be langstelling aan de dag, die in mijn oog, het ding niet waard was. „Wat denk je dat dit voor een gereedschap is?' vroeg hij, terwijl hij mij de tang overhandigde. „Een buigtang," antwoordde ik. „Dat is duidelijk,'' zei hij, „maar waarvoor, denk je dat hij gebruikt is?" Ik gaf als mijn mening te kennen, dat hij gebruikt was om linnen te spannen, omdat dit soort tangen hoofdzakelijk vcor dat doel wordt gebezigd. „Maar,wierp Thorndijke hierop tegen „hij kan toch bezwaarlijk hier op zolder zijn schilderslinnen op de raampjes gespannen hebben. Boven dien zal je wel bemerkt hebben, dat hij voor iets anders ook gebruikt kan zijn. Kyk maar, de handgrepen zijn enigszins verbogen, alsof er iets met veel kracht tussen vast gehouden is en je kan zien, dat het een metalen voorwerp is geweest van ongeveer twee centimeter met scherpe hoe ken; kijk maar naar de moet in de tang. Wat denk jij daar nu van?" Ik keek naar de tang en ik dacht bij mij zelf, dat het mij geen lor kon schelen, wat er tussen die tang geklemd geweest was. Ik zei echter, na enige ogenblikken een ernstig ovei-wegen gesimu'eerd te hebben, dat ik het opgaf. „Het vraagstuk schijnt je niet bij zonder te interesseren, zei Thorn dijke met een glimlachje „en toch moest dat eigenlijk wel. Enfin wij zullen die zaak naderhand wel eens onderhanden nemen. Ik zou inmid dels jouw leerrijk vooi-beeld volgen en mij die buigtang wederrechtelijk toeëigenen." Zijn belangstelling voor iemand', die hem totaal vreemd was, scheen mij zeer eigenaardig toe en 't scheen of het doel van zijn onderzoek, hierdoor geheel op de achtergrond was gedrongen. Een vreemd soort zwei-ver moet die artiest geweest zyn," sprak hij, toen wy naar de Heath terugwan delden, „maar ik veronderstel, dat iemand zwerversmanieren leert, als hy de wereld rondtrekt." „Heeft u dan gemerkt, dat hij veel heeft gereisd?" vroeg ik. „Hij schijnt New York, Brussel en Florence bezocht te hebben en dat is een col ectie die ook andere rei zen doet veronderstellen." Ik vroeg mij met nieuwsgierigheid af, hoe Thorndijke tot het vaststel len van die feiten was gekomen en wilde hem er juist naar vragen, toen hij plotseling van onderwerp veran derde. „Zeg, Jardine," zei hij, „je dwaalt toch zeker hier in deze omgeving 's avonds niet dikwijls rond?" „Ja, nog al eens," antwoordde ik. „Dan zou ik dat voortaan nalaten," zei hij. „Je moet niet vergeten, dat er een besliste aanslag op je leven is ge pleegd en het zou dwaas zijn te ver onderstellen, dat het zonder een of ander oogmerk is gedaan Het is tot nu verijdeld en dus is die zaak nog niet afgehandeld. Je weet niet, wie je vijand is, dus kan je geen maat regelen tegen hem nemen, behalve dat je niet alleen op eenzame plaat sen vertoeft. Je moet er steeds op bedacht zijn, dat de onbekende vijT and geen kans zal laten voorbijgaan, om de moord te plegen. Het is een zeer onaangename ge dachte voor je, maar 't wachtwoord is: „Wees op je hoede!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2