Leidse postboden bezorgen dagelijks 50.000 brieven wat qeBeuRt 6R m het postkantooR miLLioenen qulöens gaan pep maanö öoop het Loket Altaar in Leonarduskerk versierd rnet smeedwerk qeen BijkantooR aan het station Bij het koperen priesterfeest van rector L. P. M. Vester ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DIT IS de brievenbus van bet Hoofdkantoor aan de Breestraat. Hoeveel millioen brieven haar altijd open monden reeds geslikt hebben, is bij geen benadering te zeggen. Niemand, die zich af vraagt wat er achter die bus ge beurt. Wij willen trachten een tipje van dé sluier op te lich ten f AAT ONS BEGINNEN bij het be- gin. U gooit de brief in de bus en verwacht, dat uw schrijven te be stemder plaatse aankomt. Ge hebt er immers voor betaald, een postzegel op geplakt? Wat er allemaal voor dat ene dubeltje moet geschieden, is uw zaak niet. Daar is de P.T.T. voor! Welnu, die P.T.T. leegt op gezette tijden de bus van het hoofdkantoor. En ook de bussen óp straat. Al de post komt op een grote tafel terecht, waar gecontroleerd wordt of iedere brief gefrankeerd en geadresseeerd is. Dan worden alle brieven zó ge legd, dat de postzegels allemaal in dezelfde hoek zitten (wilt u er s.v.p. om denken: Postzegel in de rechter bovenhoek! Namens de P.T.T.: dank U). Vervolgens gaan de brieven ipet stapeltjes tegelijk in de stempelma- chine, om daarna op de sorteertafel terecht te komen, vanwaar ze in ver schillende kast-vakjes verdwijnen. De vakjes worden op him beurt geleegd in postzakken, die per auto of trein vervoerd worden naar de plaatsen, waarvoor de brieven bestemd zijn. De voor Leiden bestemde brieven worden in wijken en straten gesor teerd, om even later bezorgd te wor den. Dit alles gaat sneller dan u wel licht vermoedt. Wie 's morgens voor half elf een brief bezorgt aan het Hoofdpostkantoor kan er op rekenen, dat zijn epistel nog met de middag bestelling van dezelfde dag wordt bezorgd. Niet alleen in de stad, maar in iedere plaats des lands, al kan er wel eens een uitzondering gemaakt worden voor Uithuizerveen Dit tempp geldt ook voor de nacht. Wie s avonds voort kwart over tien z'n brief op het postkan toor brengt, heeft de zekerheid, dat de volgende morgen oom, tante of OËEDS LANGE TIJD was pastoor v d. Schoot niet enthousiast over de per- manente versiering van het altaar in de kerk van de St. Leonardus— parochie. Het altaarkruis was niet mooi en wanneer het H. Sacrament werd uitgesteld, moest eerst het kruis boven het Tabernakel worden weggenomen, loen dan ook een parochiaan verhuizen ging en pastoor een bedrag ter hand stelde, een tweede parochiaan hetzelfde deed en een collecte voor het reste rende bedrag had gezorgd, kreeg de Bossche edelsmid Teulings opdracht hier in verandering te brengen. Deze verandering is thans aangebracht. Teulings begon met de moeilijk heid van de plaats van het kruis op te lossen, door voor het prachtige, oude, houten corpus een fors gedre ven kruis van gebronsd koper te ver vaardigen en dit anderhalve meter boven het tabernakel aan te bren gen. Van achter de gemetselde boog boven het altaar hangen twee kope ren kettingen neer, waaraan beide kruisarmen zijn bevestigd. Toch krijgt men niet de indruk, dat het kruis hangt, omdat ter weerszijden van het tabernakel kunstig gedreven druivenranken zich oprichten naar omhoog en bijeenkomen aan de voet van het kruis dat als het ware door die ranken wordt gedragen. Het tabernakel werd met gebronsd koper bekleed en bekroond door een forse kroon, eveneens van koper, waarin acht eenvoudige stenen gezet zijn. Deze kroon wordt weggenomen, wanneer het H. Sacrament wordt uit gesteld. Er wordt echter geen apar- Aldus werd een rustig en eenvou dig geheel verkregen. De beperkte ruimte noopte Teulings sober te zijn in vorm en afmeting. Hij ging daar om uit van de booglijnen, die altaar tjes en priesterkoor beheersen, vervaar digde de luchtige speelse druiven ranken van eenvoudig materiaal en liet iedere overbodige toevoeging achterwege. Ondanks de hoogte bo ven het betrekkelijke kleine altaar zijn daarom ranken noch kruis top zwaar geworden en voegen zij zich met de marmeren altaar-tombe tot een passend geheel. zakenrelatie het schrijven naast het ontbijtbordje vindt. De P.T.T. be reikt dit snelle tempo door een spe ciaal systeem van post'-treinen, op de aankomst waarvan snelle auto's corresponderen, die de postzakken naar de verschillende kantoren brengen. jyiISSCHIEN VINDT U dit alles nog niet zo veel bijzonders. Anders wordt het wellicht, wanneer u weet, dat er in Leiden dagelijks gemiddeld 50.000 poststukken bezorgd worden, dat er op een gemiddelde dag in No vember 12.5C0 interlocale en 5.500 locale brieven binnenkwamen, bene vens 6.500 interloc. en 2.000 loc. brief kaarten, 9.500 dienst-stukken en 20.000 drukwerken? Dat er dagelijks uit het Leidse Postkantoor 80.000 poststuken naar andere plaatsen ver zonden worden? En dat hierin de postpakketten (dus pakjes, die niet volgens het bneftarief berekend wo den) niet inbegrepen zijn? Dat er in Leiden 9.000 postpakketten per maand gepost worden? En dat er jaarlijks 150.000 pakketten uit andere plaatsen in Leiden ontvangen wor den? Laat ons niet verder gaan u aan het duizelen te brengen. Maar wist u, dat het Leidse kantoor 146 man uniform-dragend personeel heeft en 47 mensen op kantoor? Dat de eerste groep bestaat uit bestellers (gewoon-, hoofd- en hulp-), expediteurs, sor teerders, enz.? Dat Leiden verdeeld is in 8 wijken, die elk een eigen groep bestellers hebben De postboden lo pen niet iedere dag dezelfde straat, maar blijven wel steeds in hun eigen wijk. 's Morgens zijn er 4 8 bestel lers in dienst; 's middags doen 31 man de ronde. Zij gaan huisje aan. huisje af en als u ongeduldig het: raam uit kijkt, om te zien waar de lieve brief van Sophietje uit Gronin gen toch blijft, staat de besteller al voor de deur. Dan verricht, hij de. laatste van een reeks handelingen, gepleegd door de P.T.T., nadat het Groningse Sophietje haar brief in de bus liet glijden. We zouden die bussen bijna vei ge- ten. De meeste'Leidenaars zullen hun i post niet aan het hoofdkantoor be zorgen,, maar in een brievenbus laten glijden of op een post-agentschap brengen. Tweemaal per dag komen dé rode auto's voor om de bussen te legen ennaar het hoofdpostkantoor te brengen. Wanneer u uw brief voor één uur 's middags op een brieven bus gooit,, of voor drie uur op het Postkantoor brengt, kunt u er zeker van zijn, dat uw schrijven nog dé- zelfde dag bezorgd wordt, wanneei het tenminste' een Leids adres be treft. VIA AST DE BEZORGING van brie- ven, postpakketten enz. ligt er voor het Postkantoor nog een belang rijke taak: het Geldverkeer. We den ken er al even gemakelijk ovèr. Hebben we bij neef Jan in Amster dam onlangs een tientje geleend en willen we het teruggeven? Even een postwissel en de zaak is weer gèzond. Heeft u in de winkel iets ontvangen en moet de leverancier betaald worden? Een giro-biljet zorgt dat het in orde komt. Maar hebben we er enig idee van hoeveel geld er dagelijks omgaat in het Post kantoor? Per maand worden in Lei den 9.000 postwissels ter verzending van geld aangeboden. Meestal kleine bedragen natuurlijk. Maar bij elkaar beloopt het voor Leiden en bijkan toren uit de omgeving (dus ressort Leiden) toch een bedrag van 550.000, Aan het hoofdkantoor te Leiden worden maandelijks 6.000 postwissels uitbetaald; in het hele ressort per maand een bedrag van 500.000.— Maar dat is nog niets vergeleken bij de Giro. In het ressort worden maandelijks 9.000 giro-stortingen ge daan voor een bedrag van 5.500.000 en maandelijks wordt aan post- chèques uitbetaald in 't ressort voor 2.750.000.— Bij al dit geld denken we nog niet eens aan de kwitantie-inning, "die de P.T.T. voor Jan en alleman ver richt; in het ressort 10.000 kwitan- per maand, bij elkaar voor 100.000.— Dan komen daar nog de nodige uitkeringen bij, tengevolge van de Sociale Wetgeving. Maandelijks wordt in Leiden 240.000.aan ouderdomsrente uitbetaald 60.000 voor de Noodwet Wrees en f 55.000. aan Invaliditeits-rente, enz. Vervolgens is er nog een Rijks postspaarbank. Is het u ook opgeval len, dat de laatste twee jaar meer wordt terugbetaald dan ingelegd? Geen wonder. Wie kan er nu nog sparen? Lang niet iedereen. Velen moeten thans hun spaarpotje aan spreken om rond te komen. In de maand November 1950 werd ƒ280.000 ingelegd en 370.000 uitbetaald. Tenslotte mag de zegel-verkoop niet vergeten worden. Op het hoofd postkantoor wordt maandelijks voor 100.000.aan postzegels omgezet, terwijl op andere kantonren in het ressort voor een gelijk bedrag aan zegels gekocht wordt. pEHEEL AFZONDERLIJK van post-bezorging en geldverkeer staat de Telegraafdienst aan de Boommarkt. Met de Telefoon heeft het Leidse kantoor niets meer te ma ken, sedert de automatisering. Deze taak is door Den Haag overgenomen. Maandelijks worden er 1.500 tele grammen uit Leiden verzonden en 3.500 ontvangen. Deze aantallen zijn belangrijk teruggelopen sedert de ta rieven verhoogd werden. Bovendien vermindert het aantal telegrammen door snellere brief-bezorging per Post. p AAT U EVEN MEE naar het Post- kantoor, waarover we nu zoveel verteld hebben? Uw fiets kan aan de Breestraat gestald worden en wan neer u goed uitkijkt, behoeft u voor de ingang niet te struikelen over de kinderwagens.... In de hall slaan we linksaf en komen dan in de gro te ruimte, die aan vier zijden door loketten wordt ingenomen. Het is er altijd wel gezellig. Over al staan groepjes mensen in de rij en, Het vertrouwde dagelijkse beeld in het postkantoor: wachtende mensen i de rij voor het loket. behalve op de spits-uren, meestal bent u vlug aan de beurt. „Mijnheer, ik heb een brief voor het buiten land. zwaarder dan 20 gram. Wilt u even controleren?" „En mag ik een postzegel van tien cent?" „Volgen de loket, dame" „Mijnheer, mag ik een zegel van tien cent, twee van vijf en een briefkaart?" „En mag ik honderd zegels van een gulden, driehonderd van tien en tachtig van een kwartje?"' „Heeft u ook kin derzegels?" „Neen, dame, in de hali". „Mijnheer, ik wil een postwissel sturen" „Alstublieft, hier is het re?u". „En waar kan ik een (Foto: „De Leidse Courant"). verstrekte. „We kienen alles uit, om zo economisch en vlug mogelijk te werken". Nogmaals, het is gewoon. Maar nu u dit alles weet, zult u hopelijk iets meer begrip hebben voor sommige moeilijkheden en toevallige omstan digheden, waarmee ook de P.T.T. te kampen heeft. En mocht het dan soms zijn, dat de brief van tante Gerda uit Zaltbommel er nog niet is, wees dan niet direct boos. Heus, de Post doet z'n best! Nu de Post- wet dit jaar precies een eeuw in werking is en aan veel mistoestanden een einde heeft gemaakt, mag u de chèque innen?" - „Mijnheer, waar postbode, wanneer hij Maandagmor- moet ik zijn voor Drees?" „Kan ik dit pakje hier afgeven?" „Aan de overkant, in dat gat, jongeheer". „Wilt u het even wegen en zeg gen hoeveel zegels er op moeten?" Zo gaat het alsmaar door. We komen binnen, halen of betalen, schrijven iets aan de lange schrijftafel en ver- trekken weer. We vinden het allemaal heel ge woon. En in wezen is dat ook zo. Ieder z'n vak. Een nauw-sluitende organisatie zorgt er voor. dat alles vlot verloopt. „Efficiency, mijn- heer", zegt ons de heer J. Haber- mehl, directeur van het postkantoor te Leiden, die ons de vele gegevens gen weer voor uw deur staat, wel eens vriendelijk aankijken Fn blij zijn, dat „Tante Pos" uw zaken van post en geld zo voortreffelijk regelt! Meer nog dan voorheen, toen ta bernakel en kruis één geheel vorm den, wordt nu de aandacht via het tabernakel langs de druivenranken omhoog getrokken naar het kruis, dat, alles beheersend, altaar en priesterkoor bekroont. Het is alsof uit Christus' bloedende voetenwon- den het bloed, dat ons onder de ge- expositie-troon aangebracht: als 1 daante van wijn werd nagelaten, ■danig fungeren de druivenranken, I neerstroomt .langs de druivenranken rwijl het met de Liturgie van en zich verenigt rondom, het taber- eur wisselende gordijn achter het j nakel, waarin wij het brood, als taar voor een stemmige en rustige Lichaam des Heren, weten. En het achtergrond zorgt. gebed beneden zal opklimmen langs Tenslotte werden ook de bestaan- j de ranken naar het kruis, tot Hem, de kandelaars veranderd en met ter Wiens ere een kunstenaarshand eenvoudig drijfwerk versierd in de zo treffend van eenvoud dit werk stijl van de overige versieringen. I heeft gewrocht. Duizenden brieven gaan per uur door de stémpelmachine. Vooraan: er in; achteraan: er uit. Kleuters geven het goede, voorbeeld. In de hall van het Postkantoor zijn kindérzegeis en -kaarten te koop., ten bate van de gezamenlijke vereni gingen van Kinderbescherming. Tot 2 Jan. kunt u er terecht. „Ons gebouw hier? Daar zijn maar drie woorden voor te vin den: Ouderwets, somber, hokke- rig". Met deze kernachtige uit spraak tekende de directeur pre cies de outillage van het hoofd postkantoor aan de Breestraat. Inderdaad het gebouw voloet niet meer aan de moderne eisen. Vooreerst al niet, omdat de lo ketten in een vierkant gebouwd zijn, zodat er bij drukte altijd opstoppingen moeten ontstaan i:i de hoeken. Bovendien is er geen daglicht en zijn de techinische afdelingen onpractisch inge richt. Is er verandering mogelijk? Er zijn plannen, al vele jaren. Maar die kosten millioenen! Hoewel het Leidse kantoor boven op dé urgentielijst staat, zal het toch nog wel even duren, voordat er iets gedaan wordt. En juist daarom is het zo jam mer, dat een ander plan geen doorgang vinden zal. Er was een bijkantoor geprojecteerd bij het nieuwe Stationsgebouw. In dat bijkantoor zouden expeditie, bestelling en pakketpost worden ondergebracht, zodat het hoofd kantoor ontlast zou worden en slechts bestemd bleef voor het geldverkeer. Maar dit plan is door de P.T.T. onlangs ingetrok ken, zodat er vooralsnog geen uitzicht is op een goede defini tieve verbetering. OP DINSDAG 12 DECEMBER as. L en de korfbalvereniging „Crescen zal rector L. P. M. Vester, Zoe- do" werden door 'hem in het levp tenroudse Singel 33, Leiden, zijn ko peren priesterfeest vieren. De jubi laris werd op 20 Augustus 1912 te Voorhout geboren, werd op 11 Juni 1938 tot priester gewijd en kort daar op benoemd tot kapelaan te Blok ker (N.-H.), welke functie hij na 13 October 1941 te Purmerend uitoefen de, totdat met ingang van 18 Januari 1946 de benoeming volgde als rector van het St. Liduinahuis te Leiden. Het is met gebruikelijk om in de courant veel aandacht te schenken aan een koceren jubileum. Maar voor deze aangelegenheid mag een uitzondering gemaakt wórden om de bijzondere verdiensten van rector Vester, in de eerste vijf van zijn Leid se jaren. We herinneren het ons nog als de dag van gisteren, toen zijn voörganger rector (thans pastoor) L. Beune uit Leiden vertrok en men vooral in de kringen van de Jeugd- en Jongerenbeweging zei: „Zo*n man krijgen we nooit meer terug!". Dit is onjuist gebleken! We willen hiermede niets afdoen aan de bijzon dere prestaties van rector Beune, doch alleen aangeven, dat de laatste in rector Vester een waardige opvol ger vond, die met dezelfde energie en doortastendheid het vele werk. dat hem wachtte, aanving. Zouden er katholieken in Leiden zijn, die hem niet kennen? En hoe- velen buiten de stad hebben met rector Vester kennis gemaakt? On- telbaren! De uitgestrektheid van zijn werkterrein maakte, dat de jubila ris in bijna alle kringen vertoeft en velen hebben hem als een stoere werker leren kennen. We raadplegen slschts ons geheu gen en herinneren ons dan hoe rector Vester het district Leiden van de Kaiholieke Jeugdbeweging op poten zette, hoe hij een Kath. Sport-cen- trale voor stad en omgeving opricht te. evenals een district voor R.K. Ta feltennis. De voetbalvereniging V. N. werden door hem in het leven geroepen. Bovendien is de oprichting van een R. K. Harmonie in Leiden voor een groot deel zijn werk, heeft hij een Leidse afdeling van de Alg. Kath. Werkgevers-vereniging opgericht en stichtte hij een afdeling voor Leiden en Omstreken van de R. K. Ver. van Gezinsvoogden. We vergeten bijna de mannelijke afdeling van de R.K. Zwemver. „De Golfbrekers" en de adviseurschappen van bestaande ver enigingen op verschillend gebied. Enige van deze functies heeft rector Vester wegens overvloed van werk aan anderen moeten overdragen. Een bijzondere vermelding ver dient zijn onvermoeibaar streven tot stichting van een R. K. Ambachts school in Leiden, waarvan de ope ning in September 1951 practisch zeker is. Wie enigszins van de zaken op de hoogte is, weet hoe ontzagge lijk veel moeilijkheden overwonnen moesten worden en hoevele er thans nog resten. Nog steeds wordt ge wacht op het Koninklijk Besluit, dat het sein moet worden tot onmiddel lijk beginnen. De lange lijst van activiteiten is nog niet ten einde. We denken nog aan het vele werk, verricht voor de zo prachtig geslaagde A M. A -Mis sietentoonstelling in 1949, aan zijn adviseur- of voorzitterschappen, be- stuurs- of andere functies in ver schillende verenigingen en organisa ties, als het N. K. J. B.-district, de Leidse Jeugdactie, Verbum Dei, Kath. Bureau voor Huwelijks-voorlichting Vereniging Nazorg B. L O., R. K. Tafeltennisvereniging „De Sleutels" R. K. Kinderbescherming, Kath. Jeugdraad van Leiden, R. K. Athl. ver. „De Bataven" en de R. K. Krui- deniersbond, afd. Leiden Vergeeft het ons, wanneer wij in deze opsomming tekort mochten schieten. Het zij echter genoeg om (Foto: Van Vliet). aan te tonen op hoe vele en verschil- ben opgedragen. lende terreinen de activiteiten van rector Vester zich bewegen. Dat hij bij dit vele werk steeds z'n goede humeur bewaart, zullen mét ons zeer vélen geconstateerd hebben, die re gelmatig met de jubilaris in contact staan. Al heeft hij het nóg zo druk, de huisdeur (en kamerdeur) van nummer 33 staan altijd open. Wie heeft in die gezellige kamer niet steeds een aandachtig luisterend oor, een begrijpend meeleven en een waardevol deskundig advies gevon den? We zwijgen nu maar over datgene wat de jubilaris als rector voor de Zusters en meisjes van het Huis doet; dat blijft binnenskamers en is niet voor publicatie bestemd. Maar op de verdere activiteiten van de jubilaris mag bij zo'n gelegenheid het licht der openbaarfjCid wel eens schijnen. Dat licht zal ongetwijfeld schij nen op de receptie van a s. Dinsdag, die van 12 tot 2 uur op Zoeterwoudse Singel 34 (geen 33!) wordt gehou den, nadat de jubilaris om negen uur in de kapel een H. Mis zal hev

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5