eióse hutspotT# Mevr. Steinbach exposeert KOLEN Begroting 1951 onder de loupe ^ATERDAG 9 DECEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Zaterdag 9 December. Het blijkt dat Siaaskok gisteren weer eens een t>ok gescno^en neelt, wat betreit ae iv. A. is. ivieer-vreug- de-avond. De avond van 19 dezer is inderaaaa in de „theetuin maar die van a.s. Dinsdag wordt gehouden in „De Harmonie Vandaag zyn de bruidsdagen inge gaan van nei gouden eciupaar C. UeijUtgaar, H.oemisteniaan 17. De 73-jarige bruidegom. 58 jaar opper man in de bouwvakken, en zijn 69- jarige bruid zijn nog goed gezond. Er werden uit dit huwe.ijk 11 kinde ren geooren, allen nog in leven. Zij zuilen op 19 December a.s. met dq 27 kleinkinderen er een vrolijke dag van maken Vandaag zal het dan zover zijn, dat de vlag in tap gaat van het clubhuis op de speeltuin „Wester kwartier", dat door de leden zelf wordt gebouwd Avond aan avond weer of geen weer. zijn zij in de weer en werken als paarden! Onder lei ding van de heer Korswagen wordt het iets moois. Buurtvereniging „Haagkwartier" heeft gisteravond de kruis- en kia- verjas-wedstrijden om kerstprijzen voortgezet. Bij het kruisjascen leidt mevr. v. d. Mee met 8369, gevolgd door Heymans 8040 en Harteveld 7998 By het k averpjassen is M. Honsbeek eerste met 11647, gevoigd door mevr van Gelder 11629, Slingerland 11436 en Offermans 11415. Iedere avond als de 46-jarige ver tegenwoordiger J. Chr G. thuis komt. keert hij z'n volkswagen aan het einde van de Roomburgerweg, waar hij woont. Ook gisteravond om ne gen uur-deed hij zulks. Maar nu was het er een beetje glad. zodat hij ach teruit de Nieuwe Vaart in reed. De wagen ging kopje onder, maar de heer G. behield z'n koele verstand en wacht.te rustig totdat de wagen geheel volgelopen was met water Pas toen opende hij het portier en zwom naar de kant. Een passerende schipper zag het ongeval gebeuren sprong in z'r roeibootje en verleen de assisteait'e bij het aan de kant ko men. Inmiddels waren po'itie en brandweer gearriveerd Er bleek verder niemand in de wagen te zit ten De brandweer takelde de auto op het droge en de bestuurder werd even naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht om te zien of hij misschien nadelige gevo gen van het onvrijwil lige bao had overgehouden. Hetgeen niet het geval blevk te zijn. Zodat de heei G. 's avonds laat nog naar huis kon terugkeren. Ook de RK. E.H.B.O. „Perke Donders" te Leiden heeft, hoewel laat, de verjaardag van St. Nicolaas gevierd. Onder leiding van de heer C. Slegtenhorst werd de komst van de Sint met zang en conférences af gewacht de inkomst verwekte veel hilariteit, omdat de heilige man op zijn schimme, gezeten was. die iets liet va'len wat des paards is (al was het imitatie). De Sint reikte sur prises uit, onder het boze oog van „Sempre Crescendo in Avifauna Voor het concert, dat Sempre Crescendo onder leiding van Jaap Stotijn in de bovenzaal van Avifau na gaf was een programma gekozen, dat over 't geheel genomen boeiend was. t Concert begon pas om 9.15 in plaats van om 8.30 zodat wij 't pro gramma niet ten voeten uit hebben bijgewoond. Terwijl de volle zaal „Io vivat" zong, maakten de officië le personen met hun dames hun en- trée De mooie zaal, versierd met grote waaierpalmen, bood een kleu rig aspect met zo vele dames in bal toilet en heren in rok. Toen allen zich rond het podium hadden ge schaard, ving men aan. De dirigent werd bij zijn entrée enthousiast toe gejuicht. De keuze van .Antiche Danze ed Arie", muziek uit de 16e en 17e eeuw, die Respighi bewerkte, vinden wij een van diens minder geslaagde composities, 't Orkest klonk aanvankelijk wel zeer be scheiden. Mogelijk ook, dat 't hoge rieten dak van de mooie zaal, (die evenwel niet als concertzaal is be doeld) - veel geluid opneemt. Ver der vermeldde het programma het „Fluitconcert in G. gr. terts" van Mozart, waarbij het werkend lid van het muziekgezelschap de heer Meur- sing solieerde Sempre mag zich ge lukkig prijzen een fluitist in z'n midden te hebben, die zijn gaven in dienst kan stellen van zo'n be langrijk en voornaam werk Na de pauze stond vermeld Tsurukame, bewerking van een oud-Japans volkslied door W. Swets. .wonder kind'' van Sempre Crescendo (geb. 1948). Knap! Of is de compositie in 1948 geboren? Intussen heeft 't toch wel iet. met. een wonderkind te ma ken, daai de componist nog nooit iets aan compositie of harmoniestu die heeft gedaan, en zijn, werk toch door de dirigent het programma werd waardig geacht. Nog meer fraaie muziek had Stotijn uitgeko zen van Guy-Ropartz, dan het rag fijne ,:Eglogue" van Rabaud en last not least twee dansen voor piano en strijkorkest, van Debussy Ver gissen wij ons niet dan zijn deze dansen oorspronkelijk voor harp en strijkorkest nu vervangen door kla vier De heer P. A. Greve zou hierin de klavierpartij vertolken In Sem pre hebben verschillende goede krachten zitting en wat er op de eerste plaats moet heersen, heerst er ook en dit is ensemble geest, wat de homogeniteit ten goede komt Er was grote waardering voor de reproductie, die Stotijn met zo'n overtuiging gaf. en voor het orkest dat zijn intenties met zoveel toewij ding inwilligde. Ongetwijfeld zal de gebruikelijke aanbieding van heel veel bloemen en kransen niet achterwege geble ven zijn. J. Kortmann. Piet, er werd flink gesnoept en de beloning voor de aardigste surprise ging naar mevr. A de GrootFrie- sema, die het O. Kruis-boekje in mar sepein vervaardigd had. Met enige geze.schapsspelen en het optreden van de mondharmonica-virtuoos Joh Straathof kwam het einde Bij Tieleman en Dros zijn drie gouden jubilarissen: de heren P. Eduard, J. G. v. d. Pot en A- Veijl- brief. die met 5 veertigjarige en 6 vijf-en-twintigjarige jubilarissen ge huldigd zullen worden op de eerste Lustrum-jubileum-avond van het Ju bileumfonds Zaterdag 16 Dec. om half acht in de grote Stadsgehoorzaal De N. K. B. cabaret-revue komt met ,De Grote Sterren-parade". En de Kath. Invalidenbond „St. Liduina" afd Leiden gaat a.s. Dins dag een feestavond houden- in het Don Boscohuis, Rapenburg 52, waar Gé Heynen conferencier zal spelen en met z'n gezelschap voor een puike stemming zal zorgen. Aanvang zeven uur. Toen Stadskok vanmorgen even op de Stadstram stond, luisterde hij het volgende gesprek af: ,Kom je a.s Dinsdagavond bridgen?", Neen, lie verd, het spijt me gewe-'dig, maar ik kan niet Ik wil per sé naar de Stads gehoorzaal. waar het Kleuter-dagver- blijf „Margriet" een knalavond orga niseert, vol met radio-sterren ?t*l ie voor Tan de Cler komt zelf- Fn Guus Jansen (piano) en nog veel meer. Dat mag ik voor geen eeld ter we reld missen!" En zo denken wij er ook over. STADSKOK. RESTAURATIE GEVELSTFNEN AAN OUDE VEST 239 Goed werk van Oud Leiden". Om de drie gevelstenen aan het einde van de Oude Vest, nabij het Havenplein, is het overgeleverde volksverhaal geweven van een strenge winter, toen het eens zó zou hebben gevroren, dat in één nacht al het watei rondom Leiden is dicht gevroren en het ijs zó sterk was, dat op de Oude Vest en Herengracht niet alleen kon worden schaatsen gereden doch zich daarop ook een ar met een paard kon begeven. Het gehele gebeuren staat op de gevel steen afgebeeld, waarop men niet alleen de schaatsenrijders, doch ook de ar met bepluimd paard als hoofd motief ziet, met de walkant van, waarschijnlijk, cle Oude Singel, op de hoek Van de Houtmarkt, bij de Zoutkeet. Een kale boom met op de voorgrond een koek- en zoop je in de vorm van een linnen tent, be kroond door de Hollandse vlag, vol tooit het geheel De gevelsteen wordt ter weerszijden geflankeerd door twee cartouches met het veel zeggende opschrift: Datt Friest". In de volksmond heet de plaats nog steeds ,De Koude Hoek". Dat deze benaming wel bijzonder toepasselijk is, zal ook nu nog iedere Leidenaar volmondig beamen. De gevelstenen bevinden zich thans in de zijgevel van hel lom- penpakhuis van de heer E Veld- huijzen. Voorheen maakten zij deel uit van een woonhuisgeve] uil het eerste kwart der 17e eeuw. Het huis werd omstreeks 1770 afgebroken en de gevelstenen werden in eer. soort tuinmuur herplaatst Deze tuinmuur moest in de 2e helft der 19e eeuw plaats maken voor de huidige gevel, waarin de stenen weder werden in gemetseld Deze dagen heeft de Vereniging „Oud-Leiden op verzoek van en met medewerking van de belangstellen de eigenaar de stenen laten restau reren en de afbeelding jpmeuw doen polychromeren. Het werk werd op vaardige wijze uitgevoerd door de huisschilder P. J. J. Duyn- dam Jr. alhier. INAUGURATIE PROF. DR. L. J. OOSTERHOFF In het groot auditorium van de Rijksuniversiteit te Lelden aan vaardde prof. dr. L. J. Oosterhoff Vrijdagmiddag het ambt van bui tengewoon hoogleraar in de phylo- sophische faculteit, met het uitspre ken van een inaugurele oratie over „Practijk der theorie in de organi sche scheikunde." Goede kanaries op de tentoonstelling Van gisteravond af reeds was het gepiep en gesjilp niet van de lucht in de bovenzaal van „Royal", Dou- zastraat, waar meer dan 100 kana ries luidkeels blijken van hun aan wezigheid gaven, soms zelfs met een onvervalste roller! Dit alles om de tentoonstelling, die hedenmorgen werd geopend en ook morgen te be zichtigen zal zyn. Wat de leden van de Eerste Leidse /ereniging van Kanarie-liefhebbers en Vogelbescherming „De Zanger" bijeengebracht hebben, is zeker de moeite waard. Het materiaal is van prima gehalte, zó goed zelfs, aldus de jury, als op slechts weinig tentoon stellingen te zien is. De jury bestaat uit de heren H de Boon, Dordrecht, J, A. Visser, Den Haag. en H Bosman, Ruurlo, die voor de zware taak stonden winnaars uit te roepen in de zeven verschil lende klassen tussen de 100 vogels uit de zangklassc en de 16 exempla ren uit de kleurklasse, die alle door 14 leden werden ingezonden. Klasse 1 (4 vogels EK 1950): le prijs M. J. Verhagen, 319 p. -f WB; 2 B. Blankenstein, 317 p. NL; 3. M J Verhagen 317 p. NL. Klasse 2 (2 vogels EK 1950): le pr. L Lacourt, 159 p. WB; 2. R. van Drumpt 158 p.; 3. Joh. de Voigt 147 p. Klasse 3 (1 vogel EK 1950): le pr. M J. Verhagen, 81 p. -f WB; 2. R. v. Drumpt, 75 p. NL; 3. L. Lacourt 75 p. NL. Klasse 4 (overjarig EK): le prijs M. J. Verhagen 82 p. 6ut Q is een bewijs, dat U niet voldoende waarde hecht aan een verzorgd uiter- yk. Niet alleen de werkende vrouw ook de huisvrouw staat midden in de samemeving. Vooral op de a.s. feest dagen verwacht men iets van U. Een goede permanent behoeft niet duur te zijn. De Perma-tièda is een origi nele lauwe permanent (z.g vloeistof- permanent), waarbij verbranden is uitgesloten De warmtegraad stijgt niet hoger dan 70 gr. C terwijl de andere methoden U doorgaans onder een hitte van ongeveer 150 gr. C doeu zuchten. Bovendien garandeert de nabehandeling met Lait spécial 'actogel (inbegrepen in de prijs van f 15.U een glanzend en veer krachtig kansel, dat in de schijn van het kaars'^"ht tot een diadeem van schoonheid kan worden Ook geblon deerd haar verdraagt deze methode omdat het syrteem gebaseerd is oo de persoonlijke eigenschappen van •eders haarsoort. Voor haren, d:e vroegtijdig grij zen, zijn thans zeer goede, tran-pa- 'ante verven ter beschikking. En wie donker, maar weinig leven dig haar bezit kan door een henna behandeling de koperrode weerschijn van Titiaans beroemde vrouwenpor- 'retten benaderen. Het haar blijft er glanzend bij en is tegen al'e weersomstandigheden en tegen wassen bestand. Tegen de tijd, die U met een goede haarbehandeing voor de feestdagen kwijt bent behoeft U niet op te zien. In onze salons wachten acht kapsters op U in een gezellige en op volledige service ingestelde omgeving. Zelfs Uw kopje thee of koffie behoeft U niet te missen. Onder deze omstan digheden vlug klaar zijn, zou zelfs wel eens een kleine teleurstelling voor U kunnen betekenen En wenst U een speciaal avondkap sel? Belt U dan tijdig op Wij staan geheel tot Uw beschikking met een schat van ervaring ook op dit gebied. STEENSTRAAT 57 BREESTRAAT 10 LEIDEN TELEFOON 21721 TEL. 20477 Klasse 5 (1 vogel vrij): le prijs R. v Drumpt 88 p. Klasse 6 (kleurklasse AEK 1950): le prijs J. Schouten, goud Isabel, 88 p.; 2. W. Zitman, citroen oranje, 87 p. Klasse 7 (kleurklasse B): le prijs J. Schouten, citroen, 88 p le Meesterzanger M. J. Verhagen, SO p. (B. en W.-medaille); 2. mees terzanger B. Blankenstein, 85 p.; 3. meesterzanger M. J. Verhagen 84 p. (A.P.-medaille). Zilveren Bondskooi: L. Lacourt, 13 p (Hoofd). Mooiste kleurvogel: J. Schouten, 88 p. (Leidsch Dagblad medaille). FRIS WERK ZONDER „ISMEN" De schilderijen-tentoonstelling, die gisteravond door mej. J. Jonquière werd geopend in de N.W.B., is wel een zeer bijzondere. Niet alleen om het feit, dat mevr. Lucia Steinbach voor het eerst van haar leven expo seert, maar vooral omdat hier werk tentoongesteld wordt, dat wars is van alle pretentie, volkomen probleem loos en met niets raadselachtigs in zich Op zichzelf is dit gevaarlijk, want iedereen kan iets maken dat pretentieloos is en zonder enig pro bleem. Een tentoonstelling daarvan is pas gerechtvaardigd, wanneer er toch iets goeds te voorschijn komt, dat men werkelijk kunst mag noe men, ook al is het werk niet behept met een of ander modern „isme" Dit nu is het geval bij het werk van mevr. Steinbach. Zij is een nog jonge dame, die pas tijdens de laat ste oorlog haar opleiding begon aan de Haagse Academie en die louter en alleen schildert uit plezier, slechts in de hoop, dat mensen, die haar werk zien, er evenveel plezier in zul len vinden. Deze instelling maakt haar doeken tot iets eerlijks. Alles wat rren in het zaaltje ziet hangen, getuigt van een grote soontaneïteit een direct reageren, een tekenen van wat direct waarneembaar is Daarin komen haar landschappen en stadsgezichten het best tot hun recht, zowel in tekeningen als :n schilderiien (gouache). Van de laat ste soort trekt het etalage-stuk bij zondere aandacht; het geeft de Za terdagse markt te Leiden weer, ba dend in een zee van licht uit ten Hes er etalages gezien vanaf het Gan getje. Gedurfd om z'n klare en toch ingetogen kleuren-composities, ge slaagd om de verrassende originali teit. Toch vraagt de bezoeker zich af welke kant mevr. Steinbach op zal gaan. Is het werkelijk de schilder kunst? Of zal het de kant van illus traties en affiches zijn? Een enkele olieverf, bekend hoekje in de Pie terskerk, wijst op het eerste Hierin vindt men iets meer. een zekere ver stilling en diepe bezonkenheid. Bloemen Kriest zorgde wederom voor een passende omlijsting en de technische verzorging berustte weer bij de heer M. Jonkman. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde II mej. M. M. H. Ament, Den Haag; idem de heren C. van der Berg, Naaldwijk; G. Th. v. Beusekom, R'dam; E. M. Bol, Gou da; P. Kanaar Den Haag, W. E. Moermans, Den Haag; A. Th. Schweizer Leiden; J v. Toledo, Slie- drecht; J. Trommel, Den Haag; voor het doctoraal examen geneeskunde R. A. de Boer, Arnhem; J J v. Ge- mund, Dei Haag; M. J. Horikx Lei- den, A. A. Idema, Dordrecht; A. Meiners, Sassenheim; J J van den Werff ten Bosch. Leiden; voor het artsexamen le gedeelte P J. Bang- ma, Scheveningen; P. A. Schreuder, Voorburg; P J. J Verlooy, Voor burg; voor het artsexamen 2e ge deelte R. J Gielen, Voorburg; voor het doctoraal examen Ned. Ind. Recht A. J. M Visser, Papendrecht; J. R. Krol, Amsterdam; voor het prop. examen godgeleerdheid J. A. Hoogervorst Leiden; J. W. Wuister Leiden. Rectificatie. De onlangs gepubliceerde promo tie onder de naam van de heer Th. W. van Winkel is onjuist; dit moet zijn: de heer Th. W. van sVijk. Bij deze bieden wij onze verontschuldi gingen aan voor het abuis, aldus schrijft ons het Universiteits-bureau. Gisteravond heeft mar. M. B. Vos, die zoals bekend, wegens zijn benoeming in Den Haag uit Leiden vertrokken is, officieel afscheid ge nomen van de V. V. D., afd. Leiden. Prof. mr. G. de Grooth, voorzitter, sprak de scheidende raads-fractie- voorzitter toe, onder aanbieding van een zilveren sigarenaansteker. Ook de huidige fractie-voorzitter, de heer A. O. Frohwein voerde het woord. Beide sorekers wezen er op, dat mr. Vos veel heeft gedaan in 't belang van de Leidse gemeenschap en daarbij nimmer het groeps-be- lang boven het algemeen belang stelde. Aan mevr. Vos werden bloe men aangeboden. Na de pauze sprak het V. V. D. Tweede Kamerlid, de heer H. A. Korthals, die een overzicht gaf van de huidige politieke toestand. DERDE ORDE ST. FRANCISCUS. Federatie Leiden. Novicen onderricht op a.s. Maan dag 11 December 8 uur in de boven zaal van de school Hooglandse Kerk- gïacht 48. Dit betreft de novicen van de af delingen Zoeter woude, Stompwijk, Warsenaar, Oegstgeest, Zilk, Noord- wijk, Voorhout, Hoogmade, Aarlan- derveen, Leiden (Haagweg) en Lei den (Hartebrug). Tertiarissen en allen die belangstel len in de Franciscaanse geest zijn van harte welkom. Leider is pater Cyrilys de Lange O.FM visitator van het district. Een zeer belangrijke avond staat U te wachten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bart Jan Albert z. van K H. Riel en W. Prins; Arnold Eouard z van J. de Roode en E. Ro gier; Johannes Theodorus z. van S. Corba en H. B. Wijland; Neeltje d. van J. Jager en J. Kleijne; Johanna Annigje d. van D. van der Voort en D Berkheij; Franciscus Jacobus z. van A. J. van Veen en P. J. Semp; Ronald z. van A. van der Valk en H Hoek. Overleden: M. G. H Karremans d. 8 j.; E. Schenkeveld wed van van Aalst, 83 j.; L. Monster huisvr van d-; Vos, 67 j.; H. M. Pillekers huisvr. van v. d. Reijden, 75 j.; A Wiggers wedn. 78 j.; E. Ligtvoet wed. van Duk, 74 j. Zondagsdiensct. De Zondagsdienst van de huisartsen zal morgen waar genomen door de doktoren: Van Al phen, de Haan, de Jager, Sneep en Stoffers. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Dec. 13 uur to Zaterdag 16 Dec 8 uui', waargenomen door* de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeerter Apotheek, Wilhelminapark 8 tele foon 26274 WEERSVERWACHTING Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur. Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en plaatse lijk mist. Zwakke en in het Noorden later matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind Van nacht in het Westen van het land temperatuur om net vries punt, in het Oosten lichte vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen temperatuur enkele graden boven nul. K.L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. Katholiek-Leiden", Jan Lievensstr. 2, Leiden, telef. 22761 Zondag 10 December 20 uur Stads gehoorzaal, uitvoering R.K. Dames- en Meisjesgymnastiekver. .Sportief" Maandag 11 December 20.15 uur Doe len (Rapenburg 2), Alg. Ledenver gadering St. Adelbertver. afd Leiden Dinsdag 12 December 20 uur. In den Vergulden Turk. Bijeenkomst N.K. V.B. Gildegroep Leiden. Mej. Dr Si mons spreekt over het werk van Ver bum Dei, culturele omlijsting. Dinsdag 12 December 20.15, Vrolijke Ark. Bijeenkomst Stichting en Werk comité Vacantie-Bezigheden «Xerugkerende nütdaiAai „CAMERONLA". Met het troepenschip „Cameronia" dat op 28 Nov. jl. uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 24 Dec. a.s te Rotterdam zaal arrive ren, keren de volgende personen uit Leiden en omgeving naar het vader land terug: Sérgt. E. J. de Geus. Constantijn Huygenslaan 1, Leiden; C. Heesters, Woerden; J. F. de Leeuw, Alphen aan den Rijn; M Maarhuis, Zwara- merdam; H. de Roode Leuvenstraat 15, Leiden; D. Verloop, Katwijk aan Zee; korp. L. G. Kraan en echtgenote Voorschoten; sergt. C. P. Schouten en echtgenote, Sumatrastraat 172, Leiden; maj. C. L E F. van Swie- ten. Koningmnelaan 66, Leiden; sergt. H. Bos en gezin, Leimuiden. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d RIJN, 8 Dec. Groente- Uien 27, waspeen I 1627.25, andijvie f 934 knol- selderie 911. boerenkool 1213, f-oene kool 7.208.70, rode kool 4- -9.20. spruiten 3845, gele kool 2.105.70, kroten f 55.10, win terpeen f 5—5.20. GEMEENTERAAD KATWIJK Bioscopen Lido. Het vraagstuk der gevan genen-verzorging is er geen, dat zo I maar met een handomdraaien tot op- I losing is gebracht. Maar hoe het niet moet geschieden, laat de Warner I Bros-film, die deze week in het Lido- I theater draait maar al te duidelijk zien. Het gevangeniswezen in Ame rika blijkt volgens deze film -- in sommige gevallen althans van weinig opvoedende strekking te zijn en we kunnen slechts bewondering hebben voor d- vrijmoedigheid waar mede de Amerikanen het aandurven op dergelijke ten hemelschreiende misstanden te wijzen. En dit betre' niet alleen het gevannenisoersoneel de goeden nieth te nagesproken dat door corrupte politieke invloe den beesten zijn voor de gevange nen inplaats van opvoedkundigen maar in niet mindere mate betreft het de gevangenen zelf. Maar var hen is het nog aan te nemen, omd't ieder zich vriendjes tracht te verwer ven om de tiid Mnnen de muren zo redelijk moge'ijk door te brengen Dat zelfs eei goedwillende direc trice niet bii machte was een derge lijke corruptie de kop in te drukken omdat de „hoge heren" geen oren hadden voor haar klachten, is wel te betreuren. De film biedt zeker voor velen geen prettige aanblik, zodat zij ze ker niet voor ieder geschikt is, ze ker niet voor onvolwassenen. Bleanor Parker en Agnes Moo- rehead vertolken, de hoofdrollen in dit dramatisch gegeven en zij staan misschien wat al te scherp tegen over elkaai. De veroordeelde, die „zit" wegens medeplichtigheid aan een beroving, zal heus wel niet zo'n lief meisje geweest zijn als zij zich hier voordoet, maar in ieder geval de schrijfster van het scenario heeft wel zeer duidelijk het licht laten vallen op de bestaande wantoestanden, daartoe in staat gesteld door haar vrijwillige wekenlange opsluiting in vier vrouwengevangenissen. Trianon. „Wiener Madeln". Wie Wenen hoort denkt aan dans, mu ziek en romantiek Zo was Wenen, voordat terreur over deze stad kwam en de grote der populaire muziek hebben hun roem in Wenen ver gaard. De film van deze week speelt in deze „goede oude tijd" en vertoont een fleurig beeld van charmante da mes en galante ridders; een klank volle demonstratie van de Weense muziek en luchthartigheid, die zich langs vrij effen paden een weg baant naar het „happy end". We zien een letterlijke strijd tussen Johan Strauss en Ziehier en beiden gaven, wat die tijd van hun vroeg en waar wij nu nog van kunnen genieten. Dans, mu ziek en opererette in grootse operet te-scènes wisselen elkaar af en de liefhebbers van deze Weense gaven (en wie is dat niet?) kunnen twee uur naar hartelust genieten. Alle leeftijden. Luxor. „Schaduw over Los An gelos". Een jongeman en een jong meisje zijn de hoofdfiguren in deze film. De eerste is erg verliefd en de ander wil graag een weelderig leven tje leiden. Ze trouwt daarom met een gangster, die veel geld heeft, maar weinig liefde toont in zijn hu welijk. Tengevolge hiervan krijgt de jongeman weer enige invloed. Hij komt echter van kwaad tot erger en zet tenslotte een roofoverval op touw. Deze lukt slechts ten dele en het eind van het liedje is, dat alle belangrijke figuren vermoord w den. De film is oogal aan de verwarde kant. Er zijn erg veel uiteenzettin gen nodig, eer men er achter is, hoe de kwestie in elkaar zit en als het zover is. volgt meteen het tragische einde. Een zeer middelmatig pro duct, dat toelaatbaar is voor perso nen boven 18 jaar. Casino heeft het gezocht in een ro mantisch verhaal: „Het geheim dei' Madonna's". Een schilder wordt er van verdacht, twee van zijn model len vermoord te hebben. Bij gebrek aan bewijs wordt hij vrijgesproken. De zuster van een der meisjes wil de waarheid weten en biedt zich als model aan. Ook zij is op het punt. de weg te gaan, die de anderen vóór haar bewandeld hebben. Toch ge looft zy niet aan zijn schuld. Zij is verliefd op hem en, misschien daar door, ziet zij de dingen anders. Er blijkt een geheimzinnige macht ach ter de schilder te staan, die de moor den betreft. De film is weinig over tuigend en glijdt over de moeilijk heden heen. Ze herinnert aan de ge makkelijke, alles-oplossende - trein lectuur uit vroeger dagen. Voor 18 jaar. Rex vertoont „Saloniki", het spion- nennest", een verhaal uit de eerste wereldoorlog toen Saloniki een cen trum van spionnage was. Het is na tuurlijk een ingewikkelde en ge heimzinnige geschiedenis met veel intriges en de nodige ontmaskerin gen. Voor 14 jaar. Donderdag kwam de raad van Kat wijk in vergadering bijeen. In vlot tempo gingen verschillende voorstellen onder de hamer door. Aan de bond tegen het vloeken werd 50.subsidie verleend Van de wed. A. Rovers-v Dijk werd het pand Zuidstraat 66 gekocht voor de prijs van f 3500.—. Hierdoor is verbete ring van de verkeerssituatie moge lijk geworden. Aan de fa. L de Bpst en Zn. werd een perceel grond ver kocht op de hoek van de Parklaan- Malefijtstraat-Annastraat, groot 860 m- tegen de prijs van f 10 75 per rneter. Het regelement betr verstrek king van dienst- en werkkleding werd vastgesteld, hetgeen voor de gemeente een jaarlijks weerkerende uitgave van f 5000.met rich mede zal brengen. Ook de voorlooige rege ling van de ziekteverzorging van net cemeentepersoneel vond instemming bij de raad. Ook in deze aangelegen heid zal de gemeente f 5000.per jaar moeten opbrengen. B. en W. vroegen een crediet voor de burgelijke verdediging Ter be strijding van de aan de kringorgani- satie verbonden onkosten werd voors hands een bijdrage van f 0 10 per in woner noodzakelijk geacht. Het schoolbestuur van de Sluisweg heeft de medewerking ingeroepen van de gem. voor de oprichting van een tweede school. B en W. advise- seerde deze medewerking toe te zeg gen, hetgeen de raad deed. Onder dankzegging werd een schenking van mevr. M. Keizer-de Vos aanvaard. Deze betrof een schil derij van Arthur Feudel. voorstel lende de „Meelzak" te Katwijk. Begroting 1951. De heer v. Duyvenvoorde (C.H.) opende de rij van sprekers, die een algemene beschouwing hielden Hij wees er op, dat de financiële positie der gemeente niet rooskleurig is, waar de raad rekening mee zal moe ten houden. Ten opzichte van de wo ningbouw was spr. niet optimistisch Niettemin hoopte hij toch op ruimere toewijzing van bouwvolume Ten op zichte van de havenplannen was er bij hem nog hoop. De heer Vooys (C.H.) wees ook op het woningtekort. Met vreugde con stateerde hij verbetering voor de ar beiders. Voor het doorlichten van de inwoners verklaarde spr. zich voor stander. De heer C. v. Beelen (C.H.) vroeg waarom de ambtenaren in de 2de- klasse en de arbeiders in de 3de- klasse zijn ingedeeld. Spr vroeg ook r.aar de mogelijkheid van een brug bij de Karei Doormanlaan en ver betering van de brug Sandtlaan Ook zou hij gaarne weten waar de am bachtsschool zal verrijzen. De heer C. v, d Plas wees op de gewenste industralisatie door de steeds groeiende bevolking De visse rij kon niet alle arbeiders opvangen. Verders betoogde spr de noodzake lijkheid van een badinrichting De heer A. Wassenaar (A.R.) brengt hulde aan B. en W voor het verrichtte werk. De defensieterrei nen hoopte spr. spoedig bebouwd te zien. De tuinbouw is op de goede weg Had de Groentenveiling vorig jaar een omzet van f 1.700.000.—. in 1950 zal de 2 millioen dicht benaderd wor den. De havenplannen staan er niet -funstig voor, maar er kan niets meer aan gedaan worden dan tot heden is gedaan. De heer Scheerens was van mening dat in dit stadium de toestand van de gemeente moeilijk overzien kan wor den. Er is echter in alles activiteit. Of de haven er zal komen is moeilijk te zeggen Mocht het op niets uitlo pen, dan moet de koers voor de toe komst worden bepaald Spr verwacht spoedig de plannen voor een bad huis. De sportvelden en gymnastiek lokalen dienen de aandacht van B. en W. terdege te hebben. Spr. achtte de financiële positie van dc gemeente gezond, al klinken er in de begroting sombere klanken. De verkeerssitua tie van Katwijk a.d. Rijn naar Kat wijk aan Zee eist grote verbetering. De voorzitter antwoordt. De voorz. beantwoorde dc vragen. De opmerking over de indeling der werknemers in 2de en 3de-klasse was r.iet geheel juist. Spr. lichtte dit toe. Het voorstel om de inwoners gele genheid te geven zich te laten door lichten is in een vergevorderd sta dium. Direct na de beslissing over de haven zal de raad over industrialisa tie-plannen horen. Wat het badhuis betreft is het college nog niet tot een resultaat gekomen. B en W zijn in deze actief. Of de gemeente kan steu nen bij intensivering van de tuin bouw zal de tuinbouw zelf moeten overzien. Overgang naar glascultuur is een belangrijk object. Wa* het ver keer Katwijk-Rijn- K. Zee betreft zou verbetering van de brug bij de Sandtlaan een oplossing zijn Jammer is het, dat zulks 12 jaar ge'eden niet is gebeurd. A!s plaats voor de Am bachtsschool staat op het programma het terrein bij de tunnel te Katwijk a.d. Rijn tegenover Huize „Callao". De plannen voor de sportterreinen vijn bij gemeentewerken. Er wordt dus aan gewerkt. De gemeentebegroting, de begro tingen voor het Grondbedrijf, het Electriciteitsbedrijf, Gasbedrijf, Wa terleidingbedrijf en Vleeskeurings dienst worden allen zonder hoofde lijke .stemming goedgekeurd Daarna tc middernacht sluiting met gebed. Niet geheel juist. Uit vrienden mond was gisteren het bericht ge komen dat de bodedienst van de heer J. v. Schie 60 jaar bestond Heel vriendelijk, maar te vroeg Vandaar dat de heer v. S. ons verzocht dit be richt even te willen tegenspreken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2