S)e &2ki6e(2oti/fca/rit STORM Geen München-politiek, zegt Attlee Paus roept op tot gebed Verbonden troepen betrekken nieuwe stellingen Frankrijk en de Duitse herbewapening Chinese interventie voor de UNO DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. aou^ui\, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. ^0935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |7r is storm op til een storm, welke uitgaat van de Stoel van Petrus. Naar aanleiding van berichten, dat de Paus „gaarne een gelegenheid tot optreden als bemiddelaar in de Ko reaanse oorlog zou willen aanvaar den", schreef de Frankforter Neue Presse, een partijloos dagblad: „Wan neer er één macht ter wereld is, wier interventie waarlijk vrij zou zijn van zelfzuchtige motieven, dan is dat het Vaticaan". Of de H. Stoel ter bemiddeling zal worden aangezocht en of haar even tuele tussenkomst met welslagen zou worden bekroond, zijn nog open vra gen. Het blijkt, dat de Paus een der gelijk verzoek niet afwacht, doch zelf begonnen is te interveniëren (tussen-beide te komen) door de we reld uit te nodigen „een storm van gebeden" op te zenden voor eenheid, vrede en welvaart. „Een Heilige Kruistocht van gebed moet over de wereld gaan" schrijft de Paus in zijn nieuwste encycliek „Mirabile illud". Hedennacht, op het feest van Ma ria Onbevlekt Ontvangen, zal de Paus het voorbeeld geven en door en in het H. Offer „gebeden en sme kingen tot God richten, opdat einde lijk de wereld vrede zal kennen". „Wij vertrouwen" schrijft Z H „dat alle gelovigen zich dan met Ons zul len verenigen om door de voorspraak van de Allerheiligste Maagd van God te verkrijgen voor alle mensen ge rechtigheid en onpartijdigheid". Mor genavond tussen 18.50 en 19.30 zal de Paus zelf voor de gehele wereld het Rozenhoedje vóórbidden en, on hoorbaar voor oren, maar hoorbaar voor de hemel, zullen millioenen en millioenen antwoorden in telkens nieuwe golven van massale vredes- smeking. De wereldgeschiedenis van giste ren en van eeuwen her getuigt van de grote fouten, die de regeerders' der volkeren maken door de kort zichtigheid van het menselijk* ver stand. Uit het jongste verleden be hoeven we slechts te herinneren aan - de ontstellende blunders, welke knappe koppen" als Hitler, Musso lini, Roosevelt e.a. nebben gemaakt, terwijl in het verleden figuren als Napoleon en Alexander de Grote en 20 vele andere het bewijs leveren, dat zelfs geniaal-begaafde staatslie den en veldheren, die zich almachtig er. zeer knap waanden, zeer begrensd waren j,n wijsheid, doorzicht en kun nen. Het "is de les der geschiedepis, nooit onbeperkt vertrouwen te stel len in alleen menselijke wijsheid. Nadat aanvankelijk door velen (voor al in Amerika) een ongeremde be wondering aan de dag was gelegd voor het veldheers-talent van Mac Arthur, daagt thans een benauwde bewondering voor het diplomatieke talent van het Kremlin. De bekwaam heid van de mannen van het Krem lin te onderschatten, zou gevaarlijk zijn, maar het zou nog gevaarlijker zijn want het zijn immers ook maar mensen hun begaafdheid te overschatten. Het is zeker, dat door het Kremlin in de binnenlandse po litiek zeer grote fouten zijn gemaakt, welke zich nog steeds op het onder worpen volk wreken. De grootste blunder van het Kremlin en van het gehele Communisme is: dat het niet bidden kan en de wereld wil regeren zonder God. Door deze blunder is het, vroeg of laat, ten ondergang ge doemd. Wij, de christenheid, hebben een wapen in handen dat door Rusland wordt miskend. Het is ons redmiddel dat wapen van het gebed in de strijd te werpen. Hoe, op welke wijze de „Bronaar der Alziende Zorgen" de domheden, de fouten en blunders dei- mensen opneemt in Zijn wereldbe stel, gaat ons verstand te boven. Oor logen en menselijke ellende worden toegelaten en zullen leiden tot een laatste triomf van het goede op het kwade. Zeker ook is het, dat, temid den van de zwaarste beproevingen, God niet hen ongetroost zal laten, die hun vertrouwen op Hem hebben gegrondvest. Laten we ons daarom allen aansluiten bij het gebed van de Steenrots en „een storm van ge beden" opzenden, opdat Christus, „die op Kerstmis opnieuw wordt ge boren, de vrede" over de wereld moge brengen". Dan doen we wat we kun nen doen en de zekerheid, dat God de wereld regeert, zal ons rust en zelfbeheersing geven bij alle ge beurlijkheden. Eensgez'iidheid over Europese verdediging pRESIDENT TRUMAN en minister-president Attlee zyn overeengeko men, met kracht voort te gaan met het versterken van de militaire macht van de Atlantische gemeenschap, aldus een bekenmaking van het Witte Huis te Washington. De president en de eerste-minister waren het volledig eens over de noodzakelijkheid dringend de plannen van de or ganisatie van het Noord-Atlantisch Pact uit te voeren, aldus het com muniqué. Er wordt geen München-politiek gesmeed. Daar kwam de eerste toespraak van premier Attlee tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten op neer, toen hij gisteren het woord richtte tot de nationale Amerikaanse persclub te Washington. „Wij weten allen uit eigen bittere ervaring, dat toegeeflijkheid niet loont. Er zal geen toegeeflijkheid zijn jegens de Chi nese communisten, en Groot-Brittan nië zal schouder aan schouder staan met de Verenigde Staten", verklaarde Attlee. dat Truman en Attlee in hun bespre kingen over Korea hebben bereikt: „Truman en Attlee zijn het er thans over eens, dat men zich niet vrij willig uit Korea zal terugtrekken en direct noch indirect in de V.N. agres sie door de vingers zal zien". President Truman en minister-pre sident Attlee steiden gisteren hun be sprekingen over de critieke situatie op Korea uit om zich te wijden aan de voorgenomen oprichting van een Noord-Atlantisch leger onder opper bevel van generaal Dwight Eisen hower. Zij kwamen gisteravond voor de tweede maal ruim een uur bij een op de derde conferentiedag. Reu ter vernam, dat de beide staatslie den het probleem bespraken, hoe de West-Europese defensie te verstevi gen tegen mogelijke communistische Tijdens de morgenzitting, die bijna een uur duurde, hadden zij reeds be sloten de productie van grondstoffen te verhogen om in de defensiebehoef ten van de Atlantische landen te kun nen voorzien Eén van de voornaamste oogmer ken van het bezoek van Attlee is vol gens waarnemers president Truman te overtuigen van de noodzaak de Amerikaanse militaire kracht niet volkomen in het Verre Oosten te bin den. Een ander oogmerk was, de overtuiging ingang te doen vinden, dat de voornaamste krachtsinspan ning van de Atlantische mogendhe den zich dient te richten op Europa, dat nog steeds beschouwd wordt als het eerste doel van communistische agressie, ondanks de interventie van de Chinese communisten op Korea. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Washington geeft mep de vol gende samenvatting van het stadium, (wordt uitges«e'd Er bestaat te Washington WEINIG HOOP OP VERGELIJK MET PEKING. Van gezaghebbende zijde werd Donaeraag te Washington verno men, dat de Amerikaanse regering de mogelijkheid overweegt van een blokkade van het communistische China door de verbonden vloot en het instellen van sancties indien de Chinese communistische legers de 38ste breedtegraad zouden over schrijden. Tijdens de besprekingen ttussen Truman en Attlee, waarbij aandacht is besteed aan elk aspect van de Ko reaanse crisis, is gebleken dat er slechts geringe mogelijkheden be staan om een overeenstemming met Peking te bereiken, waardoor een oplossing voor de crisis in het Verre Oorten zou worden gevonden en die de dreiging van een algemene oor log zou afwenden. De besprekingen tussen Truman en Attlee zullen Donderdag en ver moedelijk ook Vrijdag worden Voort gezet, het laatste zou betekenen dat het bezoek van de Britse minister president aan Canada met één dag Voor de wère'dvrede Z. H. Paus Pius XII heeft een en cycliek uitgevaardigd, waarin hij alle gelovigen ter wereld oproept zich te verenigen in een „kruistocht van geheden om de verschrikkelijke 'bedreiging, die de wereldvrede in gevaar brengt, met Gods hulp te kunpen bezweren." Deze encycliek begint met de woorden: „Mirabile illud.'' De Paus zegt hierin„Wan neer wij op het feest van Maria On bevlekte Ontvangenis 8 Dec. te middernacht de H. Mis opdragen, dan zullen wij onze gebeden en sme kingen tot God richten, opdat einde lijk de wereld de vrede zal kennen. Wij vertrouwen erop, dat a'le gelo vigen zich dan met Ons zullen ver enigen om door de voorspraak van de Allerheiligste Maagd van God te verkrijgen gerechtigheid en onpartij digheid voor alle mensen. Wij spo ren u aan met Ons de novéne ter voorbereiding van Kerstmis te wij den aan dezelfde intentie, opdat Christus de wereld vrede moge brengen." De H. Mis, die de Paus in de nacht van Donderdag op Vrijdag zal opdragen, zal door radio-Vati caan worden uitgezonden. weinig hoop, dat Peking een bevredigend antwoord za. geven op het beroep, dat dertien landen in Azië en het Midden-Oosten 'hebben gedaan op de Chinese communistische regering om haar troepen de 38ste breedte graad niet te doen overschrijden. ZIJN ZIJ BEZORGD? - De Minis ter ^an Buitenlanlandse Zaken van Sovjet Rusland, Wisjinski (midden) en de Sovjet-Russische gedelegeer de bij de Verenigde Naties Malik (links) luisteren aandachtig naar hun landgenoot Zinsjenko, de As sistent Secretaris Generaal der Ver enigde Naties, even voor de bijeen komst van de Algemene Vergade ring. Met spanning volgt de gehele wereld het verloop van de bespre kingen die te Lake Success plaats vinden. Amerikanen in afwachting Het Amerikaanse achtste leger betrok gisteren nieuwe stellingen ten Zuiden van Pjongjang maar militaire er diplomatieke woordvoerders in Tokio geloven, dat een volkomen terugtocht uit Korea slechts vermeden kan worden, als de Chinese communisten een order „staakt het vuren" aanvaarden of hun opmars staken aan de 38ste breedtegraad De rieuv/e linie, die van de Westkust 65 kilometer ver landinwaarts strekt, staat reeds bloot aan een dreigende omsingeling uit het Oosten. Militaire kringen in Tokio gaven officieus toe, dat de nieuwe linie te ruggenomen zou kunnen worden op de Imjin-rivier, die even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad een goede defensie-positie biedt. De Chinese communisten te Koksan, ten Zuid-Oosten van Pjongjang, bevinden zich halverwege de hoofdstad en de Imjin. Britse commandotroepen, mariniers van de Amerikaanse eerste divisie en infanterie van de zevende divisie hebben Donderdagmorgen vroeg de door de tegenstander be.egerde stad Kotori Kotori ten Zuiden van het Tsjosin-bekken bereikt na een ge vaarlijke tocht van 25 uur Aan het Centraal -en Westelijk front gaat de tegenstander voort zich PJONJANG PRIJSGEGEVEN. De voormalige hoofdstad van Noord Korea, Pjongjang is door de strijd krachten van de Verenigde Naties verlaten. In lange colonnes vracht wagens trekken de troepen Zuid waarts. Radio-Foto ANP. PARIJS GEEFT ZIJN VERZET OP pRANKRIJK HEEFT ZICH ACCO ORD VERKLAARD met de plan nen voor de herbewapening van Duitsland, die door de plaatsver vangende Atlantische Raad te Londen zijn opgesteld. Gisteravond, na een lange dag van dikwijls bittere woordenstrijd tus sen de socialistische ministers en hun niet-socialistische collega's heeft de Franse regering bekendgemaakt, dat zij accoord gaat met het Ameri kaanse plan om Duitse „brigades" te bewapenen en deel te laten uitma ken van de Atlantische strijdmacht. De Franse regering heeft deze, zo belangrijke concessies gedaan om Europa's herbewapening niet te ver tragen, zo deelde een officiële woordvoerder te Parijs gisteravond mede. Voornaamste punten van het program Volgens welingelichte kringen te Parijs zijn de voornaamste punten van het Duitse herbewapeningspro gram, dat vanavond door de Franse regering werd aanvaard. 1. De Duitse eenheden in het At lantische leger zullen de grootte hebben van een brigade. 2. Met de technische voorberei dingen, waaronder de organisatie van de Duitse recruteringsbureau's, zal onmiddellijk een begin worden gemaakt en er zal niet worden ge wacht tot de politieke en admini stratieve organisatie, waarin door het Franse plan voor een Europees leger wordt voorzien, is opgezet. 3. De Duitse recruteringsbureau's zullen ressorteren onder het Duitse ministerie van Arbeid en zulten on der supervisie van de geallieerde Hoge Commissie staan. 4. Er zal geen Duitse minister van Defensie komen. 5. Hangende de uitwerking van de Franse plannen voor een Europees leger zal een „Atlantische Hoge Commissaris" op een of andere ma nier de plaats van de Europese mi nister van Defensie innemen tot de voorwaarden geschapen zijn om de ze te benoemen. Een woordvoeder^ van de Franse premier heeft nog medegedeeld, dat de Franse regering haar hs, dat het plan-Schuman zou moeten worden getekend vóór een begin wordt ge maakt met de herbewapening van West-Duitsland, heeft laten vallen. Het geschil in het Franse kabinet liep gisteren op een gegeven mo ment zo hoQg, dat de socialistische ministers dreigden liever te zullen aftreden dan in te stemmen met wat volgens hen neerkwam op het schrappen van het Franse plan voor een Europees leger. Het compromis-voorstel inzake de Duitse deelneming aan een geïnte greerde West-Europese militaire macht, dat te Londen door Neder land is ingediend, is door de Ame rikaanse regering zeer koel ont vangen, aldus meldt de diplomatieke correspondent van ANP-Aneta uil Washington. Hoewel het ministerie van buitenlandse zaken en dat van defensie niet totaal afwijzend tegen over het plan staan, mag directe Amerikaanse steun ervoor niet wor den verwacht. Het voornaamste bezwaar, dat Amerikaanse regeringsfunctionaris sen naar voren brengen, is dat het plan de vorming van nieuwe orga nen vereist en dat de voorgestelde burgerlijke hoge commissaris een extra schakel zal worden in de ke ten tussen opperbevelhebber en strijdkrachten. Hoewel het niet met zoveel woorden wordt toegegeven, mag veilig worden aangenomen, dat de scherpe critiek, die Adenauer on middellijk op het Nederlandse plan heeft latei horen, eveneens heeft bijgedragen tot gebrek aan enthou siasme te Washington, daar de Ame rikaanse regering, ook al door de si tuatie v Korea, op het ogenblik niet onderhandelingen, die nodig zou- geneigd is veel tijd te besteden aan den zijn om Bonn met het nieuwe plan te verzoenen. Alleen wanneer zou blijken, dat alle andere deelne mers aan het Noord-Atlantische ver drag het Nederlandse plan zouden willen aanvaarden, zouden de V.S. zich er vermoedelijk bij neerleggen, zo meent men in Amerikaanse geringskringen. Ruim 1.500 schuilkelders in te versterken, doch de frontstrijd krachten der verbonden legers zijn de afgelopen 24 uur weinig of niet in contact met de vijand geweest en hun situatie is vrijwel niet gewijzigd. De Zuid-Koreaanse regering heeft Woensdag de gezinnen van de mili tairen en van de politie de raad ge geven Seoel nü reeds te verlaten. De zetel der Nationale Vergadering zou onverwijld naar Poesan worden over gebracht* indien de Chinese commu nietische troepen de 38ste breedte graad zouden overschrijden. Volgens een recent Reuter-bericht uit Tokio zou het Nederlandse Korea- detachement thans actief deelnemen aan de operaties van het UNO-leger op Korea De juistheid van dit bericht kon ons in Den Haag door de legervoor- lichtingsdienst nog niet worden be vestigd. Vo'gens de laatste berichten, vervat in een te'egram aan deze dienst van 24 November jl.. heeft het detachement zich omstreeks die tijd naar Taegu begeven, waar de vrij willigers hun uitrusting zouden ont vangen. Zij zouden in de omgeving van Taegu nog een korte oefenpe riode do-ormaken aldus het telegram van 24 November. Verhoging van de Abonnementsprijs der dagbladen Het Bestuur van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpa pier tot meer dan het zesvoudi ge van de vooroorlogse prijs, ge paard gaande aan een nieuwe be langrijke stijging van andere be- drijfsonkostea, heeft de Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" ge noopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen der dagbla den met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Neder landse dagbladen lid en het geno men besluit bindt hen allen. Het ge volg is dat de abonnementsprijs van ons blad na 1 Januari a s. zal moe ten zijn 40 cent per week, 1 72 per maand, 515 per kwartaal, per post 5.90. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Of schoon sinds 1945, het jaar der be vrijding van ons land, de bedrijfs- onkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het streven geweest, de abon nementsprijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende ifr de stijging der kosten te dekken. De prijs van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oor zaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gel den, zijn o.a. de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fabricage van het couran tenpapier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen gezamenlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans beschikbare gege vens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden ipeer mooten besteden dan in 1950. Het totale be drag, met het papier gemoeid, zal ongeveer een negenentwintig mil lioen gulden zijn. Zulke sommen geven een indiuk van de hoge koe ten, aan de productie van dagbladen verbonden Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een be langrijk deel méde dienen om de kosten te dekken. Dat de directies der dagbladen niettemin ondanks de conjunctuurgevoeligheid die dit voor hunne bedrijven meebrengt, aan zo laag mogelijke abonnements prijzen blijven vasthouden heeft een goede reden. Zij zijn er zich welbe wust van dat de ideële taak van het dablad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt Ieder een moet een dagblad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de verho ging van de abonnementsprijs be perkt. Dat zij niet uit kon blijven is ter Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers 1945" als een harde nood zaak ingezien. GEARRESTEERDEN IN INDONESIë VRIJGELATEN. Twaalf personen, die bij de actie op 19 November werden gearres teerd, zijn Woensdag vrijgelaten. Onder hen bevinden zich de Neder landers F. T. Maus, Julius Beer, de Fretes en D. A. Kan. Terugtrekking Chinese troepen geëist Amerika. Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Cuba en Ecuador hebben gis teravond in de Assemblee der Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin de terugtrekking der Chinese troepen uit Korea wordt geëist. Te voren had de Assemblée met 51 tegen 5 stemmen (van het Russische blok) besloten de kwestie der Chinese interventie op de agenda te plaat sen. Vier landen onthielden zich van stemmen, nl. India, Indonesië, Birma en Afghanistan. Tijdens het debat, dat aan de stemming voorafging, toonde Wisjinski zich fel gekant tegen de behandeling van dit punt in de Assemblée. Er waren volgens hem geen feiten, die een behandeling rechtvaardigden. Hij dreef de spot met het recht streekse beroep der Aziatische lan den op Peking om de 38ste breedte graad niet te overschrijden. „Het is een waandenkbeeld te menen, dat dezelfde stemmen, die destijds de agréssie van Amerika steunden thans de volkslegers in Korea een halt kunnen toeroepen," aldus Wisjinski. BEROEP VAN NEHROE OP VIER STATEN. Pandit Nehroe deed gisteren een beroep op de vier grote mogendheden Engeland, Amerika, de Sovjet-Unie en China om langs vreedzame weg de tegenwoordige moeilijkheden op te lossen. Hij beloofde, dat India alles zou doen om de vrede te bevorderen en oorlog te vermijden. De secretaris-generaal van de Ara- Noord-RijnlandWestfalen zullen bische Liga, Azzam Pasja, heeft niet meer opgeruimd worden, doch J Woensdag voorgesteld, dat president aan de Duitse overheid ter beschik-1 Truman en generalissimus Stalin on- khig worden gesteld. der auspiciën van de V. N. een con ferentie zullen 'houden om te trach ten een basis voor overeenstemming te vinder., waardoor de wereldvrede bewaard zou b' ij ven. Het voorstel werd gedaan in een brief aan de secrtaris-generaal der V. NTrygve Lie. EERSTE HOOFDSTAD VAN ISRAëL ONTDEKT. Franse archeologen hebben ten Noorden van Nablus bij Tel el Farah de plaats ontdekt, waar een Tirsa, de eerste hoofdstad van het Konink rijk Israël, heeft gelegen Tot dus ver werden drie aardlagen afgegra ven, waarbij men op talrijke resten van gebouwen stiet. Men vond bo vendien voorwerpen uit het bron zen tijdperk. Kjo-Mittie.... Vrede is het werk van de gerech tigheid.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1