S)e £cid^e6oti^ont Drukke besprekingen in Washington De terugtocht der verbonden legers Directeur: C. M. T. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J- ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMS1 KEKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12151 'Truman en Attlee zijn het eens Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1*50 NA VIJF LANGE JAREN |"\E Belgische minister van Justitie, U de heer Moeyersoen, heelt in een rede voor de Senaat als zijn mening te kennen gegeven, dat de tijd geko men is, om tot de traditie van niet- uitvoering van de doodstraf terug te keren. Aan de Konink.ijke Prins zal een uiteenzetting in die zin worden voorgelegd. In vergelijking met België, waar 1298 mensen werden ter dood ver oordeeld van wie aan 242 het vonnis werd voltrokken, maakt Nederland een kalm figuur. Volgens mededelin gen van minister Moeyersoen werden in ons land 123 doodvonnissen uitge sproken, waarvan 30 werden voltrok ken; in Frankrijk 7130 doodvonnissen, waarvan 808 terechtstellingen. Ofschoon de zaken in België an ders liggen dan hier te lande er wachten daar nog 1056 mensen in de gevangenissen of het uitgespro ken vonnis zal worden voltrokken, ja dan neen lijkt ons ook in Ne derland de tijd gekomen aan het eisen, a fortiori aan het uitspreken en in nóg sterkere mate aan het vol trekken van doodvonnissen een einde te maken. De begane misdaad moge nog zo ernstig of weerzinwekkend zijn, er is geen reden deze misdadigers een veel zwaarder straf op te leggen, dan mensen als Goebbels, Seyss Inquart e.a hebben ondergaan. Dit is in feite het geval, wanneer tegen iemand, die reeds 5 jaar lang vijf lange jaren in de gevangenis is opgesloten, onzeker van zijn iot, de doodstraf ge- eist, uitgesproken, en, wat in Neder land thans zelden gebeurt, toegepast wordt. Het mag, wanneer men er zelf persoon'ijk niet bij betrokken is, een vraag zijn, of levenslange ge vangenisstraf verkieslijker is dan de dood degenen, die nog steeds op het vonnis wachten, haken even sterk als ieder ander aan het leven, en behouden bij levenslange gevangenis straf altijd een stille, misschien on gegronde. hoop op begenadiging. Men zou kunnen doorgaan „sym bolisch" de doodstraf te eisen, mits de verdachte te voren weet, dat zij toch niet zal worden voltrokken, en de eis slechts wordt gesteld, om aan de betrokkene en den volke de zware schuld van het gepleegd mis drijf onder ogen te brengen. „Het druist in tegen de Westerse opvat tingen," zei minister Moeyersoen „mensen ter dood te brengen Bo vendien is er al een verschrikkelijke les gegeven." Deze verschrikkelijke les is zeker reeds gegeven aan dege nen, die gedurende 5 jaar wachten op hun late vonnis en door dit wach ten een straf hebben ondergaan wel licht erger dan de dood. Volgens Thomas More, eens rijks kanselier van Engeland, zijn welis waar alle mensen ter-dood-veroor- deelden, verblijvend in een gevange nis. waaruit het volstrekt onmogelijk is ooit levend te ontsnappen. Een ge lijk vonnis als de door de rechtbank ter dood veroordeelden wacht ons allen. Maar Thomas More die op het schavot werd gebracht om wille van het geloof zou ons onmiddel lijk bijvallen, indien wij uit zjjn gevangenis-overweging een nieuw motief wilden putten ter ondersteu ning van het betoog van de Belgische, minister! £uuncm en (ZttCee z'yn fiet eent Men houdt rekening met een evacuatie pRESIDENT TRUMAN begaf zich gisteravond regelrecht naar het Wit te Huis, waar zijn voltallige kabinet hem wachtte voor een speciale zitting, toen zijn besprekingen over de situatie op Korea en haar oplos sing met premier Attlee afgelopen waren. Attle^ en Truman hadden meer dan twee uur geconfereerd aan boord van het jacht van dt presi dent, „Williamsburg", dat gemeerd lag aan de marinewerf van de Po tomac te Washington De conferentie begon na een lunch aan boord met hun voornaamste diplomatieke en militaire raadslieden. De besprekingen werden tot heden opgeschort Volgens een van de gasten aan de lunch bereikten de beide staatslieden volkomen overeenstemming op alle he- langrijke punten van de te volgen politiek, met inbegrip van de mili taire situatie op Korea. ten einde daarmee een nieuwe we reldoorlog te helpen afwenden. Het beroep werd ondertekend door Afghanistan, Birma, Egypte, India, Indonesië, Irak, Libanon, Pakistan Perzië, de Philippijnen, Saoedi-Ara- bië, Syrië en Yemen. Indonesië en Afghanistan waren de laatste lan den, die het document onderteken den, omdat er vertraging was opge treden in de machtiging van hun re geringen tot de ondertekening. Het beroep is onmiddellijk toege zonden aan de zich thans te New Europa bedreigd Vóór de lunch had Attlee een be spreking op de Britse ambassade met zijn raadsleden. Naar verluidt werd men het ei over eens, dat het voor stel om in Korea een bufferzone te handhaven, door de feiten achter haald is Men besloot rekening te houden met een mogelijke evacuatie. Kennelijk, aldus Reuter zijn Att lee en Truman het er over eens, dat de voornaamste communistische dreiging Europa en niet Azië geldt en dat effectieve maatregelen geno men dienen te worden om de verde diging van het Noord-Altantisch Pact in Europa op te bouwen Truman en Attlee zullen morgen in het Witte Huis bijeenkomen en wel te half zes in de middag (Ned. Tijd). SCHUMAN OOK NAAR LAKE SUCCES. Robert Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, zal waarschijnlijk eind deze week naar Lake Succes vliegen om deel te ne men aan de besprekingen over de kwestie Korea in de Uno. Zodra de uitslag van de bespre kingen tussen president Truman en premier Attlee in Parijs bekend ge worden is, zal er een definitief be sluit vallen. Zo werd medegedeeld. Beroep van dertien landen Na twee bijeenkomsten in de tijde lijke verblijfplaats te New York van de afgevaardigde van India bij de V.N., sir Benegal Rau, hebben 13 leden-staten der V.N in Azië en het Midden-Oosten een beroep gedaan op communistisch China en de Noord-Koreaanse autoriteiten, on middellijk te verklaren, dat zij niet voornemens zijn de 38ste breedte graad over te trekken en door deze verklaring tijd te geven voor over weging, welke verdere stappen noodzakelijk zijn voor de oplossing van het conflict in het Verre Oosten, York bevindende vertegenwoordiger van communistisch China, Woe Hsioe-Tsjoean, met het verzoek dit aan de regering te Peking door te zenden Later deelde een woordvoerder van India mee, dat dit beroep hoe wel speciaal tot communistisch Chi na en Noord-Korea gericht, tevens inhield, dat de strijdkrachten der V.N., indien zij tot beneden de 38ste breedtegraad terug werden gedre ven, niet zouden pogen deze weer te overschrijden. Volgens deze woordvoerder hadden de onderteke naren goede hoop, dat de vredelie vende onderhandelingen vruchten zouden afwerpen indien degenen, tot wie dit beroep was gericht, er goede nota van zouden nemen PERSCHEF OVERLEDEN. Onmiddellijk nadat hij het com muniqué over de tweede bijeen komst van president Truman en Attlee van gisteren had verstrekt, is de perschef van de president van Amerika, Charles Ross, in zijn kan toor op het Witte Huis plotseling overleden. Hij had nog gezegd geen commen taar te kunnen geven over de vraag of de troepen der V.N. de bedoeling hadden in Korea stand te nouden. Ross sprak categorisch de „onge gronde berichten'' tegen, dat Truman en Attlee het er over eens waren ge worden, een invasie op Korea te doen houden voor het geval de troe pen der V.N. van het Schiereiland verdreven zouden worden. Is het mogelijk de Chinese stoomwals te stuiten? Afgemat en teleurgesteld trekken de verbonden troepen, gedekt door een achternoede van Britse en Zuid-Koreaanse troepen terug in de richting van Seoel. Ervaren mi-itaire leiders achten het waarschijnlijk, dat daar een poging zal worden gedaan om dë Chinese stoomwals tot staan te brengen. Anderen denken daar anders over: Laten wij de waarheid niet verbloemen, zeggen zij. Er moet hulp van buiten komen, als wij hier willen blijven. Een Chinese colonne, die door 'het centrum van de verbonden troepen Zuidelijke richting oprukt, bevond zich, naar gemeld wordt, Dinsdag- ond te Koksan, tachtig km. ten Zuid-Oosten van Pjongjang. In hét Westen, aldus wordt ge meld, stromen de Noordelijken in groten getale het gebied aan de rech terflank van de nieuwe verdedigings linie van het achtste leger, ten Zui den van Pjangjang, binnen. De omsingelingsdreiging, welke de verbonden troepen tot terugtrekken naar de 38ste breedtegraad dwong, wordt daardoor weer acuut. In het Noord-Oosten hebben de Noordelijken naar gemeld een stad op een afstand van minder dan vijf tien km van de haven Wonsan ver overd, waardoor het tiende Ameri kaanse corps dreigt afgesneden te worden van de troepen meer in het het Zuiden. Volgens frontberichten verklaar den pilote"1 dat de Chinese troepen- massa's h aanzien hebben van „een menigte, die na een grote voetbal wedstrijd het stadion verlaat". Generaal Omar Bradley, voorzit ter van de commissie van Amerikaan se stafchefs, heeft Dinsdag een ver klaring afgelegd over de militaire van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat te Washington. Volgens enkele aanwezigen zou hij de senatoren een optimistischer beeld van de situatie in Korea ge schilderd hebben dan bij vorige ge legenheden. Een senator, die verzocht niet met name genoemd te worden, verklaar de dat generaai Bradley had ge zegd, dat het terugtrekken van de troepen der V. N. hen in een positie had geplaatst, dat zij over zee zou den kunnen worden geëvacueerd, indien zou blijken, dat de Chinese communisten hun aanvallen verder dan Pjongjang en de 38ste breedte graad wilden voortzetten. E?n woordvoerder van het minis terie van defensie zeide dat de terug tocht der verbondenen in Noord- West-Korea ordelijk geschiedde met „betrekkelijk geringe" verliezen gepaard was gegaan. Alle berichten van het achtste leger wezen er op. dat de Amerikanen en hun bondge noten zich „zonder paniek" terug trokken met medeneming van het merendeel van de uitrusting en met behoud van de voornaamste eenhe den. GEEN ATOOMBOM. De Amerikaan* legerstafchef, ge neraal Collms, he«ft te Seoel ver ATTLEE IN WASHINGTON AAN GEKOMEN. De Britse Premier Attlee is in Amerika aangekomen voor het houden van besprekingen met President Truman. Bij zijn aan komst op het vliegveld van Washing ton werd hij verwelkomd door Pre sident Truman en Minister Acheson terwijl ook andere leden van het Amerikaanse kabinet en de Britse ambassadeur te Washington aanwe zig waren. Met een hartelijke handdruk ver welkomd President Truman de Brit se Premier Clement Attlee Radio-Telefoto ANP-Unce. situatie op een besloten vergadering klaard. dat er zijns inziens „EVERTSEN" WEER IN ACTIE. De Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen", die twee maanden in re paratie heeft gelegen, patrouilleert thans weer langs de kusten van Ko rea Er is nog niets bekend over een eventuele aflossing van de „Evert sen" ,die nu al sinds Januari 1949 van huis is. Zoals bekend was de „Evertsen" deze zomer van Indonesië naar Ko rea gedirigeerd. In September liep het schip tijdens een actie op een rif. De Evertsen" is toen op eigen kracht naar Hongkong gevaren, waar zij gerepareerd is. NIEUWE VERDEDIGINGSLINIE? De Chinese communistische troe pen blijven gestadig oprukken naar de nieuv/e verdedigingslinie der ver bonden troepen ten Zuiden van Pjongjang, zij poogden evenwel niet in contact te komen met het inge graven achtste Amerikaanse leger. De nieuwe geallieerde linie loopt van de Westkust van Korea tot op ongeveer 65 kilometer in het binnen land In het Oosten staat deze linie echter bloot aan vijandelijke aanval- ton. De in het centrum oprukkende Chinezen maken nu een zwenking naar het Westen, in een poging om de Oostelijke f'ank der geallieerde liriie te omtrekken. Woensdag bevonden twee Chinese communistische divisies zich in de nabijheid van de voornaamste ge allieerde stellingen. Amerikaanse pa trouilles verkregen evenwel geen contact met hen- Het is nog niet duidelijk of de verbonden troepen daadwerkelijk zullen pogen stand te houden, indien de Chinese communr+en tot massa'e aanvallen overgaan. Het schiint dat bij een voortgezette communictisr,he opmars, eerst aan de juist ten Zu'den van de 38ste breedtegraad stromende Imjin met kans op succes tegenstand aan de oprukkende Chinese commu- een nHic-he leger<= kan worden goV|o^en. SNEEUW IN NEDERLAND. Als. De mollige accentuering is een een sprookjestuin strekt zich een lust voor het oog; behalve dan mis- lange rij besneeuwde bomen langs schien voor de automobilisten, die een grote verkeersweg uit. hun aapdacht nu zeker aan de weg moeten schenken. De Benelux conferentie uitgesteld Atlantische besprekingen welkom excuus fe Brussel wordt bevestigd, dat de conferentie van Benelux die op 14 December in Den Haag zou wor den gehouden, zal moeten worden uitgesteld. Omstreeks half December zullen in het bestek van het Atlantische pact uiterst belangrijke besprekingen worden gehouden, waaraan de mi nisters van Buitenlandse zaken deel nemen. Men acht het niet mogelijk, dat in deze periode acht ministers de hoofdstad verlaten om aan de conferentie van Benelux in Den Haag deel te nemen. Het comité van voorzitters van de commissie van Benelux, dat Maan dag te Brussel is bijeengeweest, zal dit besluit waarschijnlijk vandaag in de drie hoofdsteden der landen van Benelux bekend maken. Intussen vernemen wij nader het volgende. De voornaamste reden van dit uitstel is gelegen in het feit, dat de voorbereidende besprekingen over een aantal economische en fi nanciële vraagstukken nog niet in een stadium zijn, waarin zij aan de conferentie kunnen worden voorge legd, zodat hierover nog overleg tus sen de betrokken ministers nodig is. RODE STOOMWALS MASSA'S Chinezen blijven Noord- Korea binnenstromen („als een mensendrom, die een stadion ver laat", verklaren Amerikaanse pilo ten) en zij overrompelen met hun geweldige massa de legers der ver bonden naties. Het heeft er meer en meer de schijn van, dat het de Ame rikanen en de anderen niet gelukken zal, deze stoomwals ergens tegen te houden, zodat er niets anders op zit dan Korea door de troepen der V.N. weer te laten ontruimen. Een herha ling van de tragedie van Duinker ken schijnt inderdaad voor de deur te staan. Tenzij het gelukt, op het po- 0 litieke front de Chinezen over te halen, water in hun wijn te doen en halt te houden bij de 38ste breedtegraad. Dertien lan den van Azië en het Midden-Oosten hebben onder leiding van India daartoe een beroep gedaan op de Chinezen en de Noord-Koreanen. Wij willen alle succes bij voorbaat niet uitsluiten, maar staan er zeer sceptisch tegenover, daar wij ons moeilijk kunnen voorstellen, dat Mao onder de huidige omstandigheden met minder genoegen zal nemen dan met geheel Korea. Intussen confereren Truman en Atlee te Washington en naar de be- rifchten verluiden, zijn zij het in orin- cipe geheel eens geworden. Waar schijnlijk betekent dit, dat beide staatslieden het er over eens gewor den zijn, dat de grootste bedreiging in Europa gelegen is en dat nu met man en macht gewerkt zal gaan worden aan de defensie van West-Europa. De aangekondigde overeenkomst van de Frame-minis ter van buitenlandse zaken Schuman naar Amerika wijst ook in deze richting. Indien deze veronderstel ling juist is zullen alle krachten van het democr. Westen geconcentreerd dienen te worden op het behoud van W.-Europa en zal de UNO haar ne derlaag in het Oosten hebben te aan vaarden. Deze nederlaag, waarmede wij nu meer en meer rekening gaan houden, is ongetwijfeld een zeer ernstige te genslag en -hoogst betreurenswaar dig, maar behoeft geenzins te bete kenen, dat de wereld zich bij de ge pleegde agressie neerlegt. De zetel van de agressiviteit is niet op Korea, doch elders te zoeken en de strijd daartegen zal worden voortge zet, zo mogeliik op Korea, waar het jongste symptoom aan de dag trad, maar indien dit niet mogelijk is^op andere plaatsen. Het voornaamste hierbij is. dat op de eerste plaats de verbonden naties één blijven en on de tweede plaats, dat zij de kracht van de tegenstan der niet onderschatten en menen, dat het niet zo'n vaart zal lopen. Ook ditmaal schijnt men de kracht van de Chinese awresciviteit onder schat te hebben. Althans zo lijkt het, want het is gemakkeliik om al na kaartend een ander te beschuldigen, dat hij niet gezien heeft hoe sterk de tegenstander was en dus een ver keerde tactiek heeft gpvo1rTd. ^eMe- ten wij niet, dat de invasie der Noord-Kox-eanen de wereld verraste en dat de afweer hals over kop ge- imnroviseerd moest worden. De oor zaak van de debacto ligt n?e+ zozepr in de afgelonen welcpn, maar is reeds te vihden in het pphrek aan waak zaamheid vóór de Noord-Koreaanse aanval. Moeen de staatslieden thans dezelf de fout vermijden. Voor de eerste maal za1 op 15 Fe bruari van he4 volgende jaar een Es kimo-meisje de eeuwige gelofte af- legeen. Dit meisje, dat de naam heeft aangenomen van zuster Pelagie, trad in 1948 in bij de Grijze Zusters van Monti'a1. die in Chesterfie1d Inslet een ziekenhuis b*dien°n Rmuenkort zullen de Grijze Zusters daar even eens een school onenen voor Eskimo- •jnr-rrons en me:sles.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1