HUTSPOT/# leiöse st. nicoL\as hutspot Voorstellen aan de Leidse Raad Bouw van 500 woningen DINSDAG 5 DECEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA f De gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 11 Dec. te 2 uur Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een tijdelijke lerares (mej. G. C. A. Pot) en een drietal tijdelijke leraren aan de Ho gere Burgerschool met vijf-jarige cursus, (verlenging aanstelling van de heren Noach, Prins en v. Barne- Veld). Voorstel tot het overplaatsen van de Meisjesschool voor U. L. O. aan de Breestraat naar het schoolgebouw aan de Paul Krugerstraat en tot het stichten van een openbare school voor gewoon lager onderwijs en van een school voor voorbereidend lager onderwijs in het Morskwartier. Voorstel inzake het verstrekken VcTn een aanvullende geldlening aan de Speeltuinvereniging „Oostcr kwartier" voor de bouw van eén clubhuis op haar spee terrein aan de Ambonstraat. (De raming der bouw kosten is te laag gev/eest en bedraagt 19.8000 dw.z. 2800— meer). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbren gen van een tweede leiding voor de continufilters van de rioolwaterzui veringsinstallatie. (Ben bedrag van 8000 Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaf fen van een vrachtauto met water tank en mechanische stamper ten behoeve van de dienst der Gemeen tewerken. Voor het verrichten van kleine heistellingen aan bestratingen, nodig in verband met ontgravingen e. d., bestaat bij de Dienst der Gemeente werken behoefte aan een speciaal daarvoor uitgeruste vrachtauto. De vrachtauto moet voor het meevoeren van zand van een plaatijzeren be dekking op de vloer van de laadbak worden voorzien en verder worden uitgerust met een watertank voorn het inwassen van bestratingen cn van een mechanische stamper voor het instampen daarvan. De kosten van aanschaffing c-a. van de vracht auto worden geraamd op f 7500.—. Vocrstel om te bepalen, dat een herziening van het partiële uitbrei dingsplan .Leiden Zuid-West" wordt voorbereid, (waarbij o.a. het behoud van de ten N.W. van de Boshuizer wetering gelegen glas-tuinderijen wordt bevorderd). Voorstel inzake het bouwen van pl.m. 500 woningen op terreinen ten Zuiden van de Haagweg. Voorstel tot het aangaan van een transactie met de Leidse Wolspin nerij N.V. 'nzake grondruilmg. (in vorige vergadering van agenda afge voerd). Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente en de reke ningen van de takken van dienst over 1948 Voorstel tot het vaststellen van een verordening .regelende de hef fing en de invordering van rechten ter tegemoetkoming in de kosten van vervoer met de gemeentelijke ziekenauto. (De kosten van Eerste Hulpverlening worden voor rekening der gemeente genomen) Echter niet het vervoer per auto (binnen de gemeente in het alge meen 6 Voorstel inzake het beschikbaar stellen van ge'den ten behoeve van de aanschaffing van een roetafzuig- installatie voor de verwarmingsketels der Psychiatrische Inrichtingen „En- degeesf' ca. (gevraagd bedrag: ƒ4100.—). Voorstel inzake eventuele stichting van gemeentewege van een- aantal industriehallen. Ten Zuiden van de Haagweg Door de Nat. Woningraad is aan een aantal architecten opgedragen plannen uit te werken "voor de bouw van goedkope woningen. Verder is een 5-tal gemeenten, waartoe ook Leiden behoort, uitge nodigd aar. de totstandkoming van zulk een plan ten behoeve van die gemeenten de nodige medewerking te verlenen. Over een en ander is door de Nationale Woningraad zo wel mondeling als schriftelijk uit voerig overleg gepleegd met de Mi nister, wat geleid heeft tot het ont vangen van de categorische toezeg ging, dat de voorgenomen plannen in 1951—1952 tot uitvoering kunnen worden gebracht. Weliswaar is in tussen gebleken, dat de aanvanke lijke toezegging van de Minister, dat deze woningen geheel buiten het bouwvolume zullen kunnen worden gebouwd, niet gehandhaafd kon worden, doch wel mag verwacht worden, dat een belangrijke premie aan bouwvolume zal worden verkre gen. B. en W achten dit initiatief van de Nationale Woningraad voor de woningbouw in het algemeen en voor de woningvoorziening van Lei den in het bijzonder van zeer grote betekenis zodat z.i. van de uitno diging aan onze gemeente om daar aan mede te werken een dankbaar gebruik moet worden gemaakt. Voor Leiden is gedacht aan een plan van 500 woningen, voor welk plan als architecten zijn aangewezen Ir J. A. Kuiper te Rotterdam, welke architect, zoals bekend is, belast is met het ontwerpen der gemeentelij ke uitbreidingsplannen, en Ir J. J. M. Vegter te Leeuwarden. Tegen deze aanwijzing bestaat geen enkel bezwaar Voorlopige besprekingen omtrent dit Leidse plan hebben er toe geleid, dat de bouw wordt ont worpen op terreinen in het partiële uitbreidingsplan Zuid-West. Met het oog op het experimentele k: rakter van deze plannen zal daar in een verscheidenheid van woning typen worden opgenomen. Naast normale- en grote eengezinswonin gen zijn gedacht woningen met 2 en 3 woonlaagen, winkels met boven woningen, woningen voor ouden van dagen, terwijl ook een aantal mid denstandwoningen in meer woonla gen in het plan zijn opgenomen. Ver der ligt he' in het voornemen een aantal voningen als duplexwoningpn uit te voeren. In het stadium, waar in de besprekingen en de plannen verkeren, is het uiteraard onmogelijk thans reeds meer nauwkeurige gege vens omtrent het plan te verstrek ken. Het is dan ook slechts de bedoe ling B. en W. een algemene indruk te geven van de beoogde opzet. Hoe wel het de bedoeling is een of meer plaatselij ke woningbouwverenigin gen met deze bouw te belasten, moet nog nader worden beslist, hoe dit plan over de verenigingen zal wor den verdeeld. Met het oog op de om vang van het plan werd op onze uit nodiging wel reeds door ie Federa tie van de te Leiden en omstreken gevestigde Woningbouwverenigingen een bouwcommissie samengesteld, waarin vrijwel alle bouwverenigin gen zijn vertegenwoordigd. Het is thans gewenst, dat aan de architecten die voor het Leidse plan zijn aangewezen, dezerzijds opdracht tot het ontwerpen van dat plan wordt verstrekt. Stichting van industriehallen Ind en er gegadigden zijn Hoewel gebleken is, dat voor in dustriedoeleinden voldoende bouw volume beschikbaar is, bestaat er een gebrek aan fabrieksruimte, om dat de huidige hoge bouwkosten vooral de kleinere industrieën af schrikken om zelf te bouwen. Te hoge bedragen zouden hiervoor ter stond moeten worden geïnvesteerd. Hefc gevolg is. dat bij vele gemeen ten het streven bestaat om industrie- flats of industrieparken te stichten. Bij hun onderzoek hebben B. en W. ook overwogen, welk «ysteem eventueel voor Leiden het meest ge schikt zou zijn, n.l de industrieflat or het industriepark. In het alge meen wordt aan laagbouw (indus- triepark) de voorkeur gegeven. Aangezien van particuliere zijde niet 'te verwachten is, dat tot de stichting van vorenbedoelde indus trieruimten zal worden overgegaan, rijst de vraag, of dit van gemeente wege dient te worden gedaan. Voor de beantwoording van deze vraag is ir. de eerste plaats een plan met een financiële opzet nodig. Daarom hebben B. en W. een plan doen ontv/erpen voor de stichting van een industriepark op twee daar voor in aanmerking komende terrei nen, t.w. op een gedeelte van het op gespoten industrieterrein in de Cro- nesteinsepolder en op een gedeelte van het nog niet opgehoogde indus trieterrein aan de Trekvliet. De geraamde stichtingskosten van dr- beide plannen lopen niet sterk uiteen. Het plan betreffende het ter rein aan de Trekvliet is echter iets minder duur dan dat betreffende het terrein in de Cronesteinsepolder. Daarom en omdat het terreir.gedeelte aan de Trekvliet wegens zijn vorm voor verkoop minder geschikt is, zou indien tot stichting van een industriepark in deze gemeente zou worden moeten overgegaan aan het terrein aan de Trekvliet de voor keur moeten worden gegeven. Op dil terrein zouden negen dubbele hallen kunnen worden geplaatst. De stichtingskosten dezer hallen zijn te ramen op 727.000.met inbegrip van f 35.000.voor de bouw en in richting van een transformatorge- bcuw. De grondkosten en de kosten van straataanleg worden geraamd cp 140.240,In totaal bedragen de kosten derhalve f 367.240,Re kening houdende met een 50-jarige annuïteit voor de stichtingskosten en een 75-jarige annuïteit voor de grond kosten c.a., beide a 2% worden bovenbedoelde kosten gedekt met een bedrag van rond 5,15 per m2 bedrijfsruimte per jaar. Het onder houd kan globaal op f 1,per m2 bedrijfsruimte per jaar gesteld wor den. Met het oog op de kosten van aanleg van een waterleiding moet de N V. Leidsche Duinwater Maat schappij een jaarlijkse opbrengst ad 7.000.worden gegarandeerd. De toegang tot de industriehallen zal voorshands plaats moeten vinden over de spoorwegovergang in de Rijn- en Schiekade. Een toegang, welke aan het moderne verkeer vol doet, zal worden verkregen bij tot standkoming van een brug over de Trekvliet, waaromtrent reeds voor stellen zijn gedaan. De kleinst mogelijke minderheid van ons College, die industrievesti ging liever op andere wijze wil sti muleren, acht het financiële risico van de gemeente, hetwelk aan de uitvoering van een dergelijk plan is verbonden, te groot om daaraan te beginnen- De grootst mogelijke meerderheid echter, die geenszins tegen het ook op andere wijze bevorderen van in dustrievestiging gekant is, is van oordeel, dat het beoogde doel, n.l. het tegemoetkomen van inzonder heid de kleinere bedrijven, het ne men van enig risico waard is. Het wil haar echter voorkomen, dat een definitieve beslissing in deze dient te worden uitgesteld, totdat is komen vast te staan, dat bij de industrie voldoende belangstelling voor dit project bestaat. Daartoe zouden B, en W. in de gelegenheid moeten wordpn gesteld onderhandelingen te voeren met eventuele gegadigden op de basis van een concreet plan, dat in principe de instemming heeft van de Raad,'om t.z.t. te dienen als grond slag voor het nemen van een defini tieve beslissing. Eerst als uit de onderhandelingen zal blijken, of er een genoegzaam aantal daarvoor in aanmerking ko mende gegadigden is, dat bereid is zich op de hiervoren aangegeven voet tot het huren van een fabrieks hal te verbinden, zal een concreet cn volledig voorstel kunnen worden gedaan De Commissie voor de Openbare Werken is evenmin eenparig in het ooi-deel, dat het wenselijk is van ge meentewege tot de stichting van in dustrieruimten over te gaan. INAUGURATIE VAN PROF. LOCHER TE MICHIGAN. Prof. T. G. J. Locher, hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de universiteit te Leiden, heeft gisteren in de universiteit van Michigan, waaraan hij gedurende dit academi sche jaar als eerste Nederlandse gasthoogleraar is verbonden zijn inaugurele rede gehouden over I „Vrijheid en democratie in Neder- i land''. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa- j men Ethnologie mej. E. Coster te j Leiden. JUBILEUM- EN PERSONEELSBIJEENKOMST „DE HARMONIE" I Vanwege het feit, dat de heer R.' A. M. v. d Brink vorige week 12J^ jaar de zaak in handen heeft 'heer Joh. v. Asperdt gedurende al die tijd oberkellner is, werd heden- I nacht in „de Harmonie" een jubi- I leum- cn personeelsbijeenkomst ge- houden, waarbij vanzelfsprekend j ook de echtgenoten of verloofden aanwezig waren, i De heer v. d. Brink sprak jubila ris v. Asperdt in hartelijke woorden toe. Hij wees op de vooruitgang van de zaak in de afgelopen jaren en op het aandeel, dat v. Asperdt mede daarin heeft gehad. In die hulde liet de heer v. d. Brink ook mevr. Dinsdag 5 December. Leden van de R.K. Metaalbewer- kersbond „St. Elo", aid. Leiden, wor den herinnerd aan Zondag 10 De cember a.s., de dag waarop cm 9 uur in de Hartebrug een H. Mis voor de lev. en overl. leden wordt gelezen gelegenheid van het patroons feest. Het jaarlijkse feest wordt ge houden pp Zondag 7 Jan. a.s.; reeds doen propagandisten de ronde voor deelneming aan het gemeenschappe lijk ontbijt. Nadere gegevens over het feest volgen nog. Tussen haak jes: het nieuwe contract-reglement C.A.O. grootmetaal is aangekomen en kan aan het secretariaat, Waldeck Pyrmontstraat 35, worden afge haald. Aanstaande Donderdagavond orga niseert de Scholiers-korfbalvereni ging K.N.S. (Korfbal naast School verband) een uitvoering in „Den Burcht", ter gelegenheid van het 2- jarig bestaan. Opgevoerd wordt de revue „Goal, die zitl" Voorts zang, schetsjes en muziek. Op le ledenvergadering van a.s. Zaterdag zal dc Tuintjes-vereniging „Ons Belang" de prijzen uitreiken voor de deze zomer gehouden tuin- wedstrijd. Op 14 December volgt in Den Burcht" de afscheidsavond omdat de vereniging samengesmol ten wordt met de onlangs opgerichte Commissie voor Maatschappelijk Cultureel Werk. De kinderen van de Woensdagmid dagclub van de gymn. ver. „Spor tief" mogen, ondanks de Sinterk'aas- vreugde, niet vergeten, dat het mor genmiddag les is. Nog even flink oefenen voor de uitvoering! De kin deren kunnen morgenmiddag tevens maal de bloemetjes mededelen hoeveel kaarten zij Voor hun ouders en kennissen nodig heb ben. Wie de meeste kaarten ver kocht heeft krijgt een aardig ca deautje! Ouders en kennissen van Sportief, denkt u er om: a.s. Zondag avond in de Stadsgehoorzaal: grote gym- demonstratie. U moogt het niet missen! STADSKOK. de tweede werd gezet. Na wederzijdse dankwoorden volg de het gezellig samenzijn van het ge hele personeel waarbij de muziek werd verzorgd door Gé Hofenk, Her mans cn Alb. Gerritsen, die er de goede steming wel in wisten te hou den. LEIDS MONTEUR ALS DIEF Een 38-jarige monteur uit Leiden die er van verdacht werd in de af gelopen zomer diefstallen te hebben gepleegd in Leiden, Schiedam en Groningen, werd hedenmorgen te Rotterdam veroordeeld, conform de eis, tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Helena J. d. van J. Ma- rijt en E. G. Kooreman, Alida J. d. van I. Crama en M. C. Leusink, Neeltje M. d. van H. van der Horst en N. M. den Ouden, Hendrik J. z. van H. J. Sidbert en M. B. Arnoldus Willibrordus H. M. z. van W. H. Steenbergen en H. J. M. van Diest, Petrus A. z. van J. Montagne en J. Overdijk, Niesje d. van B. Raaphorst en J. M. Zwetsloot, Margaretha W. J. d. van D. Been en M. Absooeï, Jan z. van J. Noordlander en W. C. Kranenburg, Pieter H. J. z. van P. Schlagwein en P. van der Walle, Marinus P. M. z. van P. van der Wat lezers schrijven 5 DECEMBER. Het is vandaag de dag der dagen, Waarop ieder iets aan de Sint j mag vragen 1 Want ook nu nog, evenals jaren geleden. Ziet Sint graag ieder kind tevreden. Al is het v/eei- dan ook wel eens wat slecht. Toch gaat „hij" er op uit, met Piet z'n knecht Hier brengt hij een boek en daar een pop. En overal stijgt de vreugde ten top. Maar hoe, vraag ik me af, zal dat wel gaan, Hier bij ons op de Pesthuislaan? Zou de Sint hier nu wel komen? Of laat men hem staan, voor gesloten bomen? Dan langs ,,'t zwarte pad" zegt u? nee dat is al te gek. Bovendien, zijn zwarte Piet z'n schoenen lek. En dan, het is daar aarde donker op dat pad. Ik denk dat Sint weMra in de modder zat! Vandaag sprak ik nog een leverancie-i*. Die zei: 't Spijt me, maar ik kom niet meer hier; Voor de Sint is de weg dan zeer zeker te slecht, Evenals voor Piet, z'n zwarte knecht- Zo zullen de kinderen hier op de „laan", Straks verdrietig naar bed moeten gaan. Want de Sint die kon bij hen niet komen. ,Ja, wie had dat nu toch ooit kunnen dromen? Daarom vraag ik dan. ook namens al m'n buren, Of deze toestand nog lang zal moeten duren? Wij vragen een goede weg met verlichting, Voldoende breed voor verkeer in beider richting. Met dank voor het plaatsje in uw blad. Een bewoonster uit deze „stad", E. v. d. B.—W. OEGSTGEEST Uitvoering „Triumph". De R.K. Harmonie „Triumph" presenteerde haar donateurs in St. Willibi ord haa; jaarlijkse uitvoering, waarvoor zo als gewoonlijk weer veel belangstel ling bestond. De vrienden van „Triumph" kregen evenals andere jaren ook nu weer een tweeledig programma voorgezet waarbij de or ganiserende vereniging het eerste deel voor haar rekening nam, terwijl voor het tweede gedeelte de mede werking was gevraagd van de To neelvereniging „Vondel" te Leiden. Met een kloeke mars opende „Triumph" deze avond, en toen was het woord aan kapelaan Wüst. die alle aanwezigen welkom heette, het aanstaand zilveren jubileum van de Harmonie memoreerde en medede ling deed van de verhindering van burgemeester du Boeuff. Van het daarna volgende muzikale programma moeten wij erkennen, da* het met zerg was uitgevoerd Di recteur P. Baart schijnt het klapper, van de zweep te kennen, want met' genoegen hebben wij een merkbare* vooruitgang geconstateerd. Dezej energieke directeur schroomt niet een] flink tempo te nemer;, maar bereikt! toch dat de figuren duidelijk te on derscheiden blijven En we kregen] dan ook enige nummers te horen diel fris van opvatting waren, rhyth- misch, harmonisch en melodiscn van- goede vorm en smaak getuigend, -et welbestudeerde verklanking I alhoewel soms iets te hard in de iorti en tot ill de onderdelen verzorgd.] De toneelvereniging ..Vondel" bracht het blijspel „Peper" van Henril 't Sas voor het voetlicht. Bij dit spel schuilt het humoristische niet zozeer in de handeling als wel in de dialo gen en daarom was het jammer, dat zo hier en daar deze dialogen niet helemaal „uit de verf" kwamen door onvoldoende rolvastheid. Daardoor lag er soms een zekere matheid over het stuk. Maar vaak ook kon men genieten van uitstekend spel, waar bij vooral de dochter van de peper- millionair, de huishoudster en de professor op de voorgrond traden. Als geheel heeft het publiek zich echter uitstekend geamuseerd Pastoor Looyaard pleitte op de hem eigen enthousiaste wijze tijdens de pauze voor belangstelling voor de eigen Katholieke Harmonie en het BOBO«trio bracht een aangename en zeer gewaardeerde afwisseling met de ■uitvoering van enige tot in de puntjes [verzorgde muziek- en zangnummers.. SASSENHEIM KETTINGBOTSING Vijf auto's op een motor Als gevolg van de gladheid, vond gisteravond om kwart over zes een ketting-botsing plaats op de Rijks straatweg, ter hoogte van Sassen- ,-heim. Een motor, bestuurd door dc Lans en T. M. Warmerdam, Alida heer V. uit De Kaag, slipte, waarop d. van A. van der Plas en J. C. Var- ieen passerende auto de motor ramde kevisser, Maartje M. d. van P. Zwa- jei, aan kont geslingerd werd. Een nenburg en M. Varkevisser,Antonia tweede auto, uit richting Amster- Ch. G d. van M. C. Wijnands en jdam, greep eveneens de motor Het- v. v*. Hl A- T- Last- Willemina d. van van j zelfde geschiedde door een derde v. Asperdt delen én beiden mochten J. Wassenaar en J. C. Klinkenberg, i aut0, bestuurd door de Leidse dans- een stoffelijk aandenken aan dit ju- Petrus J. z. van J. Steenbergen en'jeraar E. C., wiens wagen eveneens bileum in ontvangst nemen. I M- L- s- Bisschops, Jacobus z. van j jn de kant geslingerd werd Geen Op zijn beurt werd de heer v. d.iW- Breuker en C. de Vrind, Wilhel- halve minuut later vlogen nog twee Brink "ehuldied door de "neer v. As- mina d. van K- de Best en W. van i auto's op de reeds gestrande wagens. li n tl TT'ld rtl-t - 1_ -1 t 1 1 J - 4 perdt en ook deze liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een stof- feliik huldeblijk. Namens het personeel werd jubi laris van Asperdt toegesproken door zijn collega P. Heggers, die de grote waardering en oenr",pnh«:d van het van H. Vis en j De oorzaak van dit alles was, dat Houten. Hendrik J. G. Nijgh, Imkje van J. J. Canc- men, wegens de gladheid, geen kans rinus en J. M. C. den Daas. rag om de motor aan de kant te Overleden; S. de Wal, wedn. 76 brengen. Wonder boven wonder de- jr., A. Stigter man 69 jr., J. Hoogen- den zich geen ernstige persoonlijke boom wedn. 85 jr., M. F. van Waar- j ongelukken voor. De schade aan de denburg huisvr. van van der Blij j vijf auto's was echter groot, terwijl Laatste Berichten De strijd in Korea TIENDUIZEND AMERIKANEN AFGESNEDEN. In Noord-Oost-Korea zijn ruim tien duizend man Amerikaanse mariniers en infanterie, tezamen met enkele eenheden Britse commando-troepen, volledig afgesneden van de hoofd macht der verbonden strijdkrachten. De Amerikanen voeren een wanho pige strijd om te pogen een krachtige ring van Chinese communistische militairen, die zich bevindt rondom hun basis in het Zuiden van het bek ken van Tsjosin, te doorbreken. GEHEIM CONSISTORIE. Ten Vaticane is officieel medege deeld, dat Maandag elf December een geheim consistorie gehouden zal worden. Op dit consistorie zul len, aldus wordt nader medegedeeld, geen nieuwe kardinalen worden ge creëerd doch alleen drie kardinaal legaten worden benoemd, die op 24 December, op het einde van het Hei lige Jaar, de Heilige Deuren van de Sint Jan van Lateranen de H. Maria de Meerdere en de Sint Paulus zul len sluiten, terwijl de Paus zelf de Deur van de Sint Pieter sluit. personeel jegens hem tot uiting 72 jr., G. Kruit man 72 jr., A. Ser-jde motor helemaal in puin was. Het bracht. Een fraai étui met reisne- dijn man 62 jr., J. La Rooij man 49 duurde ruim een half uur voordat cessaires vergezelde deze gelukwen-j jr., L. Visser man 31 jr., E. B. Sil- het verkeer weer normaal passeren sen, terwijl mevr. v. Asperdt voor l vester dochter 4 maanden. kon. Dinsdag 5 December. Sneeuw, regen en vorst hebben dc dappere Sint niet kunnen beletten zijn zegenrijk werk ongestoord voort te zetten. We hebben hem gezien, de heilige man, toen hij gisteravond over de Breestraat banjerde en met goud-gespoorde, zwart-gepoetste rij laarzen de sneeumassa's trotseerde. Sneeuwvlokken glinsterden in z'n witte baard en van z'n mijter gulpte een sijpelend straaltje gesmolten sneeuw in de bisschoppelijke nek. Zó deed de heilige man z'n werk. Huis je aan, huisje af. Toen het helemaal donker geworden was, besteeg hij z'n witte ros en zette z'n tocht voort over de daken. We hebben de man een koene sprong zien maken over de Hooigracht. Voort ging het weer. steeds sneller. Nog een sprong en hij zat aan de Haarlemmerstraat op het dak van de fa. Van Brussel. Weer een sprong en hij belandde od het huis van fotoeraaf Van Vliet. En nog een sprong, hoe bestaat het. en de Si*»t kwam terecht op het steile dak van „De Overdekte". Toen liet hij zich met paard en al langs een regenpijp omlaagzakken en stapte de zwem-in- richting binnen! Nu zijn wij persoonlijk er heili» van overtuigd, dat zelfs bisschoooen zo nu en dan een bac* nodig hebben. Maar of de heilige man van plan was te gaan zwemmen, leek ons toch al te fantastisch. Vandaar dat we even naar binnen glipten en zagen hoe de Sint te gast was van de Leidse Wa tervrienden, van welke vereniging de jeugdige leden aan het oefenen waren in het golvende bad. De Sint sloeg met welgevallen de verrichtin gen gade, drukte vele handen en maakte zich zelfs op een gegeven moment zó boos, dat hij in het water dreigde te vallen, bij z'n poging om een der ondeugende leden in de zak te stoppen. De boze bui dreef over en de Sint volgde het diploma-zwem men B. De geslaagden zijn: Meisjes: Rie v. d. Burg, Leny van Eden. Stie- neke Karreman, Ineke van Noord, Janny Nieuwendijk, Corry Tuininga, een meisje met kinderverlamming, die door intensieve training, geheel links verlamd, toch haar diploma wist te behalen, voorts Maartje Vonk. Anneke de Winkel, Leny Wels, Tiny Zuidema. Jongens: Jan de Bruin, Leo Gijsman, Jan de Nie. André Bie- senkamp, Hans Schipaanboord, Henk Verwoerd. Voor het diploma A slaag den nog: mej. H. Pronk, en de jon gens A. Fallauw en A. v. d. Woerd. Na afloop kregen alle zwementhou- siasten een prettig Sint Nicolaas- cadeau. De afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-pol. Gevangenen uit de Be zettingstijd heeft de bisschoppelijke verjaardag weer op bijzondere wijze willen vieren. Vandaar de pakketjes, vol van Sinterklaas-verrassingen, die aan 70 kinderen .van leden heden middag werden uitgereikt. De overvloed van Sinterklaas- nieuws was er oorzaak van, .dat Stadskok gisteren het een en ander vergeten heeft. Hij had u behoren te vertellen, dat de Sint Zaterdagmid dag reeds een bezoek gebracht heeft aan de twee Welpenhorden van de Leonardus-parochie (Haagweg). Hij I deelde ernstige vermaningen uit, Piet strooide en voor elke horde was er een grote doos, waarin voor iedere welp een pakje zat. We hadden gisteren ook moeten mededelen, dat de Sint Zondag avond te gast was bij de vereniging Limburgia, die in „Den Burcht" het feest vierde. Onder muziekgeschal deed de Sint z'n intrede en werd door voorzitter Borghans verwel komd. De Sint gaf als zijn vurigste wens te kennen dat alle Limburgers uit Leiden cn omgeving lid zouden zijn van Limburgia! Zóveel goeds had hij van Limburg gehoord en zó groots zijn de toekomstplannen van de vereniging! Na de cadeaux uit gereikt te hebben, vertrok de Sint, waarna de leden een kien-wedstrijd hielden om fazanten en patrijzen. De Leidse Tafeltennis-vereniging B.A.T. werd al evenmin vergeten. Voorzitter J. J. Gottenbos verwel komde de Sint en deed de heugelij ke mededeling, dat het lid P. Brohm zich inmiddels in de finale van het Sleutels-tournooi had geplaatst. Kwam de Sint het vorig jaar alleen, deze keer was hij vergezeld van twee knechts, waaruit men, aldus Stads- koks berichtgever, kan opmaken, dat de vereniging gegroeid is De gebruikelijke reprimandes en sur prises werden uitgedeeld, vaarna de B.A.T.-toneelgroep voor het voetlicht kwam en onder leiding van de he ren P. Wijdeveld en J. de Keuning enige schetsjes en liedjes brachten. Met een dansje en een slotwoord door de g.a. pater G. Huinnink OFM. werd de avond besloten. (Tussen haajes: alleen dat slotwoord slaat op de g.a.) Toen de Sint Zaterdagmiddag de Stadsgehoorzaal binnenstapte, ging hij op bezoek bij de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden De meisjes hadden een heel stel kin deren uitgezocht, die voor dit feest in aanmerking kwamen en die stok stijf blever staan van schrik, toen de heilige man op z'n schimmel bin nenreed, vergezeld van vier knech ten. De kinderen speelden toneel en zongen liedjes. Er werden vele ca deaux uitgereikt, waarvoor vooral de eerstejaars-studenten zich bijzon der ingespannen hadden. De V.V.S. L. heeft hier weer goed werk ge daan! En hedenmiddag bracht de mor gen-jarige man tweemaal een bezoek aan sociëteit ,,'t Profje". om twee maal 125 kinderen uit de^Professo- renwijk te verrassen. Er werden ca deautjes uitgereikt en men hield de kinderen gezellig bezig. Lang kon de Sint niet blijven, want hij ging de zieke kinderen uit de wijk thuis be zoeken. En cadeautjes brengen na tuurlijk. Nog een Sinterklaasbericht. In te genstelling met de mededelingen van Zondag 1.1. gaan in de St. Petrus-pa rochie de Congregatie en Godsdienst cursus a.s. Donderdag wel door. Net alsof er niets aan de hand is Maar de Congregatie en cursus voor 18 ja rigen van hedenavond, die gaan niet door. Vanwege de Sinterklaas! STADSKOK. SCHEEPSBERICHTEN BLITAR 4 Dec. van Rotterdam naar Djakarta; DORSETSHIRE (rep.j Djakarta—Rotterdam 4 Dec. van Portsaid; GAROET, Djakarta- Rotterdam pass. 4 Dec. Finisterre; Indrapcera. DjakartaRotterdam, pass 4 Dec. Bizerta; KOT A AGOENG DjakartaRotterdam 5 Deë. voorm. te Belawan; MARK! BERICHTEN LEIDEN, 5 Dec. Varkens. Aan voer 290 stuks. Prijzen: zware 1.72 1.83, lichte 1.631.70 cn zeugen 1.551.70 per kg. levend gewicht. Handel vrij goed, afloop minder. LEIDEN. 4 Dec Groente. Per 100 kg.: witte kool 3-906.20, rode kool 5 60—12.90, sav. kool 4.70— 7.80, groene kool 5.10—15.80, boe renkool 7—24, rapen 2.30—6,40, prei 8—17, kroten f 4.80—7.50, kro ten gekookt 9—24. uien 3.30—7.70, peen 6.4024, spruiten 12—46, aardappelen 7.70—48, sla 10—14, witlof 960, spinazie 4458, to maten A 451; per 100 stuks: kom kommers 13—32, salade f 3.80—9.20, knolselderie 812, per 100 bos: ra dijs 3 204.60, bleekselderie 3-60 —8.10, peen 13—26. ROTTERDAM, 5 Dec. Vee. Aan voer -4773 stuks; 850 vette koeien, 1425 gebruiksvee, 22 vette kalveren, 206 graskalveren, 815 nuchtere kal veren. 167 varkens. 524 biggen. 176 paarden, 8 veulens. 544 schapen. 38 bokken of geiten Prijzen: vette koeien 2.30—2.50, 2.00—2.20 cn 1.80— 2.00: vette kalveren f 2.90-3 10. 2.50 —2.70 en 2.002.30 per kg. levend gewicht; graskalveren 320220 170; nuchtere kalveren 585348; biggen 4843—33; slachtpaarden 1 701.601 55 per kg levend ge wicht; schapen 100—80—55; lam meren 9075—60: kalfkoeien en melkkoeien 960800700; vare koeien 575525475; vaarzen ƒ650 —600—500, pinken 450—400—325 per stuk. vette koeien aanvoer ruimer .handel traag, prijzen als gisteren BODEGRAVEN, 5 Dec. Kaas. Aanvoer 86 partijen. Prijzen: le soort 2.192.24 er. 2c soort 2.14—2.18. zware tot 2.26 per kg. Handel ma tig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3