„Leugenmeter'' in de rechtszaal De in School-tandverzorging Leiden begint Jan. a.s. DINSDAG 5 DECEMBER 1950 Dh LEIIWh COURANT PAGINA 2 Op verzoek van de verdediger De zaak Bertha Hertogh Twee dagvaardingen De Officier van Justitie te Breda heeft twee dagvaardingen uitge bracht tegen Mansoer Adibi, die ge tracht heeft met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dagvaardingen, de ?erste ambtelijk de tweede in ver band met een klacht van Bertha's ouders, gelast Adibi op 9 Januari /oor de rechtbank in Breda te ver schijnen. Krachtens enkele artikelen uit het Burgerlijk Wetboek kan niet alleen een der belanghebbende partijen (b.v. de ouders) opkomen tegen een huwelijksvoltrekking, doch ook de Officier van Justitie kan nietigver klaring van een huwelijk vorderen. Voor een dergelijke dagvaarding wordt doorgaans een ruime termijn gesteld, maar in speciale gevallen kan de president van de rechtbank verlof geven iemand op korte termijn te dagvaarden. Dit laatste is in dit geval geschied. Als raadsman voor het echtpaar Hertogh treedt op mr. W. A. J. van der Hurk te Breda. Intussen heeft de Baboe The Ami- nah in Singapore de laatste dagen wanhopige pogingen gedaan tot het meisje te worden toegelaten, maar de auto, waarmee zij de politieman nen aan de poort van het klooster „De Goede Herder'' passeerde, werd verderop tegengehouden en de por tier-zuster bleef doof voor Aminah's smeekbeden. De baboe begaf zich daarop naar de Nederlandse consul, de heer Van der Gaag, maar hoewel zij zich snikkend in zijn armen stort te, bleef ook deze onvermurwbaar. Gistermorgen (Maandag) speelde Bertha in het klooster heel tevreden met een wandelende pop, welke haar moeder gisteren voor haar meege bracht had. Mevrouw Hertoeh ver telde, dat het kind deze pop Zondag avond ook mee naar bed genomen had. Een non zeide, dat Bertha zo af en toe nog kleine aanvallen van boos heid had. maar zij voegde er aan toe: „Er is dit jaar ook zoveel met haar gebeurd, dat zii zich natuurlijk niet eén twee drie in haar nieuwe leven Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws cn weerber. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Poppenkast.." hoor spel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ad- ventdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Re portage. 13.20 Dubbélkwartet. 13.40 Gram. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Vocaal ensemble en soliste. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Gemengd koor. 18.30 R. V. U: „vraagstukken betreffende de we reldvoedselvoorziening," drs. J Brummelkamp. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Discussie club. 19.30 Tenor en gitaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd NoorwegenNederland. 20.06 Kerkkoor en solisten. 20.40 „Gezin en school," causerie. 21.00 Amuse mentsmuziek. 21.30 Gram. 21.45 Om roeporkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel spel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.40 Regeringsuit zending: „Klanken van Java en Bali," Bernhard IJzerdraat. 14.00 „Gesproken portret." 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.15 VARA-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 „Anti these of synthese," causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. „Maja Stina," hoorspel. 22.25 Piano duo. 22.45 Sterrenkundige causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschri k- tournooi te Amsterdam. 23.20 Orgel spel. 23.40—24.00 Gram. £en aetuiye die niet ópiak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'««en). 23) Ik keek om mij heen: ik vrees, enigszins wezenloos, want nooit in mijn leven heb ik een onbeduiden der en niets zeggende collectie voor werpen gezien. In de eerste plaats de gascylinders," zei ik zwakjes, „dcch daar heb ik u alles al van verteld en verder zie ik niets dan een hoopje rommel." „Kijk die rommel dan eens goed na," zei hij. „Denk er om, dat het wellicht naderhand nodig kan zijn, dat je je precies herinnert wat zich in deze kelder bevond en hoe alles er uitzag Geef dus je ogen de kost cn zeg wat je ziet." Ik deed wat hij vroeg, doch ik be greep niet, wat hij verwachtte dat ik voor belangrijks zou ontdekken. ..Ik zie," zei ik, „een vochtige be- sr' immelde kelder, groot ongeveer vijftien bij twaalf voet, met slechte kan voegen. Maar wij zijn erg tevre den over haar. Bertha zal een goede vrouw worden, omdat zij als jong meisje geleden heeft". IN EEN SPELONK OPGESLOTEN. Vier jonge grotkundigen uit Na men, die Zondag te Mont Godinnes in de „Trou de Renard" een 120 me ter diepe grot waren afgedaald, wer den op hfln onderaardse tocht plot seling verrast door een watermassa, die in de toegangsgalerijen was door gedrongen en die hen -van de buiten wereld afsloot. Eén van hen slaagde er echter in, na vele uren met het water gewor steld te hebben, uit de spelonk te geraken. Hij waarschuwde onmiddel lijk de hulpdiensten te Namen en de brandweer te Dinant. Deze laatste wist na vele uren werken aan het water, dat in de toegangsgaanderij was gevloeid, een nieuwe loop te ge ven. Maandagvond om 19 uur konden de drie jonge mannen, na 24 uur af gesloten te zijn geweest van de bui tenwereld, eindelijk worden bevrijd. Zij verkeerden allen in goede ge zondheid, doch hadden een benauwde tijd doorgemaakt. NEDERLANDER IN AMERIKA VERONGELUKT. Dr Jacob L. Snoek, een 46-jarige Nederlandse natuurkundige, iss Zon dagavond in Elkhart, Indiana, met zijn auto op een glad wegdek geslipt en in een sloot terechtgekomen. Dr. Snoek verloor bij het ongeluk het leven. Dr. Snoek was enkele maanden ge leden in de V.S. aangekomen. Hij bekleedde een functie bij de N.V. Horizons in Princeton, New Jersey, een maatschappij, die zich bezig houdt met wetenschappelijk onder zoek. Dr. Snoek was getrouwd en had één kind. Dr. Jacob L. Snoek was een phy- sicus, die op het gebied van de ferro- magnetische materialen en van de ferrieten een wereldnaam genoot. Zijn plotselinge dood betekent een ernstig verlies voor de wetenschap. Zijn grote naam kreeg dr. Snoek bij de N.V. Philips in Eindhoven, waar hij als leider van een werk groep vele onderzoekingen deed. Een groot aantal van zijn ontdekkingen werd gepatenteerd en in Philips- producten toegepast. Hij was de oprichter van de drij vende kracht van het Academisch Genootschap te Eindhoven. VLIEGER OFFERT ZIJN LEVEN. Een Amerikaanse vliegoflicier heeft gisteren door zijn leven op te offeren, voorkomen, dat zijn bran dende „Thunderjef'-straaljager tij dens een luchtvaartdemonstratie te Dallas (Texas) tussen de menigte toeschouwers neerstortte. Dit is ten minste de conclusie van de officie ren, die het ongeluk zagen gebeuren. Kort nadat de officier, Bradley ge heten, was opgestegen, deed zich in het inwendige van het toestel een explosie voor, waarna het in brand vloog. Bradley had toen de motor af kunnen zetten, aldus deze officie ren, en zich met zijn parachute in veiligheid stellen. Hij verkoos echter door te vliegen over de honderd auto's, die volgepakt met toeschou wers, op de hoofdweg stonden, en kwam om toen zijn jager in een dun bevolkt gebied neerstortte. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. FRANS VISSERSVAARTUIG VERGAAN. Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezonken, nadat de stuurinrichting onklaar was ge raakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vier opvarenden wor den nog vermist. Zij zijn vermoede lijk verdronken. ERNSTIGE AARDBEVING IN NIEUW-GUINEA? Volgens mededeling van de Ford ham-universiteit te New York is een „vernietigende" aardbeving geregis treerd in Nieuw-Guinea. De seismo graaf van deze universiteit regis treerde Maandag om 16.46 en 16.49 uur twee hevige aardschokken op on geveer 14.000 kilometer ten Zuiu- Westen van New York, in de omge ving van Nieuw-Guinea. ZENDING MEDICIJNEN NAAR AMBON. De eerste zending medicijnen van het internationale Roode Kruis is van Singapore per vliegtuig naar Ambon gebracht. bakstenen muren, een verwaarloosd bouwvallig plafond en stevige vloer. In de linkermuur is een gat van ongeveer vijftien centimeters in vierkant, dat in de aangrenzende kelder uitkomt. De inhoud bestaat uit tien gascylinders, schijnbaar alle ledig; een sleutel of schroefsleutel, weke gebruikt schijnt te zijn, om de cylinders open te schroeven, een grote pakkist, welke naar de vorm Wat verder?" „Twee lappen geolied linnen," zei ik. „Waar die voor gediend kunnen hebben, begrijp ik niet." „Dat komt er niet op aan. Wijs al- tc beoordelen gedient heeft voor verpakking der cylinders." „Het woord „groot onderbrak mij Thorndijke is niet bijzonder juist." „Nu dan, een pakkist, ongeveer zeven voet lang bij twee en een half breed en diep." „Dat is beter," zei Thorndijke. „Geef steeds je afmetingen en hoe veelheden zo precies mogelijk aan. leen maar op het feit, dat zij aan wezig zijn." „Dat heb ik gedaan," zei ik. en dat schijnt Het laatste nummer van de lijst te zijn, behalve het stroo, dat vermoedelijk voor emballage van de cylinders heeft gediend. In de zaak tegen een Groesbeekse wachtmeester, die in een smokkel- zaak zou zijn betrokken, zal de z.g. leugenmeter (lie-detector) voor hel eerst (op verzoek van de verdediger) in de Nederlandse rechtspraak ge bruikt worden. Dr. J. H. van der Zee, psycholoog bij de gemeentelijke ge neeskundigen dienst te Eindhoven, zal het onderzoek uitvoeren. In een ge sprek vertelde dr. Van der Zee daar over het volgende: Door een electrische stroom wordt het effect geregistreerd van het zenuwstelsel, dat niet onder in vloed van de wil staat. Bij angst of een andere plotselinge gevoelsschok wordt een reactie in het zenuwstel sel opgewekt. Transpiratie aan de handen, een plotseling heet of koud gevoel, kippenvel zijn ook dergelijke reacties. De leugenmeter constateert deze grotere of kleine re effecten door middel van een rraald op de patho- meter. Op deze lopende papieren band worden deze effecten eveneens geregistreerd, zodat men een statis tische curve krijgt. Het slachtoffer krijgt een reeks neutrale vragen, waarop het alleen met „ja" of „neen", hoeft te antwoorden. Plot seling komt dan een vraag, die met de behandelde zaak te maken heeft. Dit veroorzaakt onvermijdelijk een schok. Het onderzoek is een kwestie van zeer nauwkeurige statistische analyse en er is veel practische erva ring voor nodig om- geen verkeerde ELECTRISCHE TREIN BIJ AMSTERDAM ONTSPOORD. De electrische trein, die om 13.59 uur gistermiddag uit de richting Haarlem moest binnenkomen, is door tot nu toe onbekende oorzaak even voor het Centraal Station ontspoord. De oorzaak is niet gelegen in een verkeerde wisselstand of het rijden door een onveilig signaal. BOSSCHE KATHEDRAAL KRIJGT EIGEN WAPEN. H.M. Koningin Juliana heeft wel willend beschikt op het verzoek van de hoogeerw. Plebaan der kathedra le St. Jans-basiliek te Den Bosch om aan de kathedraal het voorrecht te verlenen een eigen wapen te mogen voeren. In dit wapen wordt de kathedraal gesymboliseerd door het conopeum en het tintinnabulum. Voorts komen daarop voor St Jan Evangélist, de patroon vart de kerk en het bisdom en het wapen der stad 's-Hertogen- bosch. De stadsarchivaris, de heer H. Ebeling, heeft dit wapen ontwor pen ST. NICOLAAS EN DE BOSSCHE VEEMARKT. De directeur der Bossche veemarkt weet nu reeds, wat de klomp hem op St. Nicolaasdag schaft, want Woens dag 6 December hoopt hij het 100.000ste stuk rundvee van dit jaar te.ontvangen en de eigenaar er van te verwelkomen. Een en ander zal in feestelijke omlijsting geschieden. In de historie der Bossche veemarkt is het nooit voorgekomen, dat binnen een jaar 100.000 runderen (hierbij zijn de nuchtere kalveren niet mee gerekend) werden aangevoerd. LEK ONGESCHIKT VOOR DRINKWATER? „De Rijn waaruit de Lek wordt gevoed is in feite het open riool van een belangrijk deel van West-Euro pa. De faecaliën van dertig millioen mensen komen uiteindelijk daarin terecht", schrijft prof. ir. Chr. K. Visser te Kaag, waterleidingdeskun- dige in een open brief gericht aan de gemeenteraad van Amsterdam. Prof. Visser laat hierin een ern stige waarschuwing horen naar aan leiding van het plan voor aanvoer van suppletie-water voor het pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland en de gen/een te wa terleiding van Amsterdam alsmede de voorgenomen onttrekking van water aan de rivier de Lek. „Im mers", zo schrijft hij voorts, „het staat nu reeds vast dat in droge ja ren gedurende geruime tijd het wa ter van de Lek van te onvoldoende hoedanigheid zal zijn om tot drink water te kunnen worden verwerkt. Dit wordt o.a. medegedeeld in het rapport 1948 over d? watervoorzie ning van Amsterdam." Er is een tamelijke hoeveelheid, doch niet meer, dan voor de be doelde verpakking nodig scheen. Dat is alles en ik mag wel zeggen, dat geen van die dingen mij enige aanwijzing geeft." „Waarschijnlijk niet," zei Thorn dijke, „en het is best mogelijk, dat geen van die dingen iets te beteke nen heeft. Maar aangezien het de enige feiten zijn, welke ons geboden worden, moeten wij er juist zuing op zijn. Ik geloof, 'dat er nog een andere kelder is, welke wij niet on derzocht hebben. Wij gingen er uit, liepen de gang door en kwamen bij een andere kel der, waarvan de deur op een kier tje stond. Thorndijke deed haar open, liet zijn licht er in schijnen, waardoor een grote stapel ijzeren cylinders zichtbaar werd en twee pakkisten van dezelfde vorm en af meting, als die uit de andere kelder. „Ik veronderstel." zei hij, „dat deze cylinders gevuld zijn; waar schijnlijk de voorraad van onze vriend; maar dat kunnen wij wel even onderzoeken." Vlug liep hij naar de andere kel der en kwam terug met de schroef sleutel, toen ik hem plotseling zag stilstaan, alsof hij luisterde. Daarna snoof hij een paar maal, alsof hij gevolgtrekkingen te maken, aldus dr. Van der Zee, die een jaar leerling is geweest van prof. J. Kubis, de Ame rikaanse specialist in New York. In enkele landen wordt de „lie-detector" gebruikt bij gerechtelijk onderzoek, maai- alleen ten gunste van de be klaagde, en met toestemming van deze. In Nederland wordt het apparaat o.a. gebruikt voor het onderzoek van kinderen op psychologische of orga nische doofheid. Volgens het A.N.P. zijn reeds een twintigtal kinderen in het "paedologisch instituut te Nijme gen met dit apparaat onderzocht met goede resultaten. VRIJGESPROKEN VAN VERRAAD De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank heeft vandaag de 29-jarige mevr. G. G. H. vrijgesproken, tegen wie vorig jaar in Gronirgen bij ver stek (verdachte verbleef toen in In donesië) twaalf jaar gevangenisstraf was geëist wegens het plegen van verraad. De vrouw woont thans in Hilver sum. Haar werd ten laste gelegd, dat zij in 1944 in Amsterdam 'n 43- jarige Groningse pensionhoudster samen met haar joodse vriendin aan de Duitsers had uitgeleverd. De bij zondere strafkamer achtte „niet wet tig en overtuigend bewezen, dat ver dachte de feiten haar ten laste ge legd heeft gepleegd, met name niet, dat zij aan een Duitse instantie in Duitse ogen bezwarende feiten over de twee vrouwen heeft medegedeeld en ook niet, dat zij er van op de hoogte is geweest, dat een Duitse in stantie prijs stelde op de arrsstatie van de twee vrouwen." HAAGSE POLITIERECHTER Slaande argumenten In Katwijk schijnt men elkaar niet met fluwelen handschoentjes aan te pakken. Vrijwel iedere week staan er immers Katwijkers terecht we gens mishandeling. Ook thans velde de Haagse politierechter weer enige vonnissen, daarbij nogmaals het voornemen uitsprekend door strenge straffen aan deze hardhandigheid een einde te maken. Tegen een matroos, die iemand zodanig op zijn hoofd had geslagen dat het slachtoffer een hersenschud ding had, werd 14 dagen geëist. Verd. had enkele borrels gedronken en dit verklaart misschien zijn heet gebakerdheid. De politierechter von niste bij verstek conform de eis. Eveneens was niet verschenen een los-arbeider uit Katwijk. Deze had, in kennnelijke staat van dronken schap verkerend, voor .het huis van een dominee staan te roepen dat hij de voorganger spreken wilde. Voorts was hij zeer wederspannig geweest. Op grond van persoonlijke gegevens wilde de officier nog geen gevange nisstraf eisen doch 30.boete subs. 20 dg. De politierechter con- niste conform doch met toevoeging van 14 dagen voorwaardelijk. Een colporteur uit Leiden werd tot één week hechtenis veroordeeld omdat hij in de cel, waar hij wegens dronkenschan verbleef een ravage had aangericht. Voor de openbare dronkenschap heeft hij nog zes da gen te goed. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vanmorgen vroeg wilde de chauf feur van een melkauto, de 50-jarige L. Kos uit Schagen, de overweg aan de Waal onder Waarland oversteken, toen hij bemerkte, dat de overweg aan de andere zijde door werkzaam heden Was versperd. Bij het ma noeuvreren om op de andere weg helft te komen, belandde hij op de spoorlijn. Het uitzicht werd hem hier evenwel ontnomen door een sein- wachtershuisje. Op hetzelfde mo ment naderde de trein van 5 18 uur uit Schagen in de richting Alkmaar. De auto werd aan de voorzijde ge grepen en geheel vernield De chauf feur de enige inzittende, was op slag dood. fJCavte Qo-tf Post voor militairen, aan boord van het troepenschip „Cameron:a", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 December, in Nederland worden ter. post bezorgd. iets rook. „Wat is het?" vroeg Jervis, doch Thorndijke lip vlug de gang door naar de trap, waar ik hem tegen de deur hoorde bonzen. „Brengt eens even een ledige cy linder hier," riep hij rustig. „Zij hebben ons opgesloten en blijkbaar het huis in brand gesto ken." Een verdere aansporing om haast te maken, hadden wij niet nodig. Wij tilden een zware ijzeren cy linder op en liepen er zo vlug moge lijk mede in de richting van het licht, dat Thorndijke voor zich uit hield. Bij het opklimmen van de trap werden wij reeds een brand lucht en het knappend geluid van brandend hout gewaar; het was wel zwak, door de dikke deur, maar toch duidelijk waarneembaar. „Er zit maar een grendel op," zei Thorndijke. „Dat heb ik opgemerkt, toen wij hier kwamen. Ik zal mijn licht la ten schijnen op de p'aats waar hij zit, en dan moeten jelui met de cy linder er tegen stoten. Het was een stevige deur, maar het moest al een zeer soliede deur geweest zijn, die de stoten van een ijzeren cylinder kon weerstaan, vooral nu hij werd gehanteerd door twee sterke jonge WEERS VER WACHTING (Geldig van Dindsdagavond tot Woensdagavond OVERDAG DOOI. Wisselende bewolking met plaatseliijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voorna melijk i. d. kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag dezelfde of iets ho gere temperatuur dan vandaag. Winter weer niet van lange duur Langdurige sneeuwbuien hebben de laatste dagen aan het weer in ons land een winters karakter gegeven. Op sommige plaatsen lag de sneeuw vandaag reeds 20 cm dik. Daarbij kwam in de afgelopen nacht vrijwel Definitief bestuur samengesteld „De Stichting ter Bevordering van de School-tandverzorging in de ge meente Leiden" gaat in Januari a.s. haar werkzaamheden beginnen. De voorbereidingen, waarin dr. J. Ba zuin van de G.G. en G.D. een groot aandeel had, zijn mede dank zij de medewerking van het Gemeentebe stuur, met name van de wethouder van Sociale Zaken, de heer St Men ken, thans zover gevorderd, dat een bescheiden begin gemaakt kan wor den. Of het nodig is, dat er op dit ge bied iets gedaan wordt? We zien slechts naar Amsterdam, waar de tandheelkundige verzorging beter dan waar ook tér hand genomen is. Bij een uitvoerig onderzoek bleek, dat 25 van alle inwoners in aan merking kwamen voor een compleet kunstgebit, dat slechts 3 '/o van de vrouwen boven 20 jaar een gaaf ge bit heeft en dat 52 van de vrou wen boven 30 jaar tien of meer tan den en kiezen mist! Invloed van belanghebbenden. Het Gemeentelijk Geneeskundig Schooltoezicht is zuiver een Over heidstaak, maar voor de tandver- zorging wilde men liever een ande re vorm kiezen waarin belangheb benden rechtstreekse invloed kun nen uitoefenen op de gang van za ken. Zo werd besloten tot het op richten van een Stichting, waarin weth. Menken en dr. Bazuin zitting hebben, naast vertegenwoordigers van de Inrichting van Liefdadigheid voor R. Katholieken (R.K School bestuur), de yereniging voor Chris telijk Onderwijs, de Centrale Ouder raad, de Leidse Algemene Zieken fondsen, de Leidse Tandheelkundi ge Vereniging en de beide Kruisver enigingen. Het doel van de Stichting wordt omschreven als: „Het blijvend gebit van de in de gemeente Leiden schoolgaande kinderen voor tandbe derf en de gevolgen daarvan te be-1 hoeden". Komend jaar alleen de eerste klas. Nu zou het buitengewoon prettig zijn, dat wanneer de werkzaamheden over een maand beginnen, direct al le leerlingen van de lagere scholen te Leiden. 13.500 in getal, hiervan zouden profiteren. Maar zoals alles moet ook dit werk langzaam groeien en zal op bescheiden basis begonnen worden. Daarom komen slechts de leerlingen, die thans in de eerste klas zitten, voor tandheelkundige verzorging in aanmerking. Kinderen die dus in de tweede klas of hoger zitten, komen niet meer in aanmer king. De eerste klas-leerlingen ech ter, die het komend jaar wel gecon troleerd worden, blijven ook bij overgang naar hogere klassen onder toezicht staan, totdat zij de lagere' school verlaten. Pas over zes jaar kan men dus zeggen, dat de hele la gere school-jeugd onder tandheel kundig toezicht staat. Bij het verlaten der school krijgen de gecontroleerde kinderen een con- overal lichte vorst voor, terwijl de temperatuur op enkele plaatsen ge durende korte tijd tot 7 graden on der nul daalde. De koude lucht wordt in ons land binnen gevoerd door een Noord westelijke luchtstroming, die boven de omgeving van Schotland in stand wordt gehouden door een lagedruk gebied boven Scandinavië en een gebied van hoge luchtdruk boven de Atlantische Oceaan, dat tot bij IJs land en Groenland reikte. Langzamerhand komen er nu ver anderingen in deze luchtdrukverde ling. Belangrijke storingen trokken over het Groenlandse plateau en zullen de luchtdruk in de omgeving van IJsland spoedig doen dalen. Te gelijkertijd beweegt het hogedruk- gebied naar het Zuiden. Hierdoor stroomt minder koude lucht uit het Westen naar IJsland en Schotland. De kans neemt toe, dat deze lucht in de komende dagen ook naar het Noordzeegebied zal doordringen. Het ziet er dus naar uit dat het winterse weer van korte duur zal zijn. trole-kaart, waarop alle afwijkingen, tijdens de schooljaren geconstateerd, staan opgetekend. Gereformeerden doen niet mee. Bij de samenstelling van de Stich ting ziet men, dat naast het Open baar onderwijs ook de bijzondere scholen vertegenwoordigd zijn, met name de katholieke en de hervorm de. De Vereniging voor L.O op Ge reformeerde Grondslag doet echter niet mee, omdat het bestuur zich op het standpunt stelt, dat schooltand- verzorging niet tot de taak van de school, maar tot die van de ouders behoort. Het blijkt echter dat dit stand punt van de Ver. voor L.O en G.G. reacties heeft verwekt bij de ouders der leerlingen. Zij zijn het niet eens met het weigeren van medewerking om principiële redenen en hebben zich in eén adres tot het bestuur ge richt, met het verzoek dit besluit te willen herzien. In ieder geval acht men het gewenst door middel van 'n onderzoek de mening van de ouders te peilen. „Het gaat toch over onze kinderen en het zijn toch onze scho len", aidus het adres. Adressanten zijn bereid het organiseren van een enquette op zich te nemen. Lof voor het initiatief. Maar hoe deze kwestie zich ook ontwikkelt, we mogen blij zijn, dat het eindelijk zover gekomen is en dat Leiden binnen afzienbare tijd op positieve wijze een kwaad gaat be strijden, in het belang van de vo'ks- gezondheid. De G.G. en G.D., me: haar directeur, dr. C. Zijerveld, de organisator dr. Bazuin en het Ge meentebestuur mag een woord van lof voor dit initiatief en de uitwer king der plannen niet onthouden worden! DEFINITIEF BESTUUR. Dezer dagen is het definitieve be stuur samengesteld van de Stichting School tand verzorging, waarvan de acte gereed is, om voor de notaris ge passeerd te worden. Het algemeen bestuur bestaat uit weth. St. Menken (namens het Ge meentebestuur), dr. J. Bazuin (G.G. en G.D.) dr. H. Scheltema-Schön- feld en de heer J. G. Tromp (namens de tandartsen), de heren J. van Stra len en H. la Rivière (namens de Zie kenfondsen), J. Walter (R.K School bestuur), P. van Hoeken (Ver. van Christelijk Onderwijs), A. J Hie- stand (Ouderraad Openbare Scho len), mej. C. van Ditzhuyzen (Wit Gele Kruis) en dr. F. van Doornink (Groen Kruis). Het dagelijks bestuur bestaat uit mevr. dr. H. Scheltema-Schönfeld voorzitster, J. Walter, secretaris, H. la Rivière, penningmeester, en de heren dr. J. Bazuin, A. Vliestand en P, van Hoeken, leden. BEVROREN WISSEL. Hedenmorgen om zes uur ontstond bij Leiden door bevriezing storing in een wissel. Daardoor moest tus sen Leiden en Voorschoten over ver keerd spoor worden gereden. Om ze ven uur was de storing opgeheven. mannen, wier leven van hun kracht afhing. Bij de eerste stoot van deze ijze ren rammei kwam er beweging in de deur en bij elke stoot trilde het gebouw. Met de woede der wanhoop bonsden wij het ijze ren gevaarte tegen de dikke hou ten deur en telkens werd de kier groter, naarmate de schroeven uit het hout werden losgerukt. Als bij een stoot de spleet zich verwijderde, kwam er rook naar binnen, die door vuurschijnsel van buitenaf werd belicht en bij ons binnen, door de lichtstraal van 't electrische lantaarntje een witte streep vormde. Plotseling liet de deur na een he vige stoot zijn hengsels en grendel los en vloog met een smak open. Een verblindende, verstikkende wolk van rook en vonken, kwam ons tegemoet. Wij konden echter nog zien, dat aan het einde van de gang een sta pel stro, kratten en afval van pak kisten dc voedingsbronnen waren van de vuurzee, welke ons tegen grijnsde. Het zag er uit, of ons ho peloos de weg was afgesneden. Jervis en ik lieten nu de cylin der op de grond zakken en staarden vol afschuw naar de brandende massa, die de gang vulde en onze enige uitweg versperde. Opeens bracht de kalme stem van Thorndijke ons weer tot de werke lijkheid terug. „Wij moeten zo vlug mogelijk de volle cylinders halen," zei hij, ter wijl hij haastig de trappen afliep naar de kelder, waarheen wij hem onmiddellijk volgden. Wij lichtten een cylinder op en brachten hem zo vlug mogelijk naar boven. „Leg neer," zei Thorndijke en haal een andere." Jervis en ik ren den terug en kwamen onmiddellijk met een cylinder terug. Reeds bij het opaan van de trap hoorden wij een doordringend gesis en toen wij beven waren, zagen wij Thorndijke, die bezig was de opening van de cylinder met de schroefsleutel los te schroeven, en ontwaarden wij 't koolzuursneeuw dat er met kracht uitspoot. Tot mijn vreugde zag ik het on middellijke effect, want de plek in het vuur, waarop de straal gericht was, doofde als bij toverslag. Met vernieuwde hoop volgde ik Jervis binnen een paai- minuten kwamen wij met een derde cylinder aandra gen. Vanaf de eerste klas

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2