S)e Attlee sprak gisteren met Truman Ernst der situatie onder het oog gezien ffieopxe&ingen luwden uo.extg.ezet Pjongjang door Chinezen bezet Nieuw Guinea-conferentie begonnen China's interventie Ko-'i'i&itje... Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUUZEN KA1HOL1LK DAGBLAD VOUB LL1DEJN EIN OMS'l REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 5 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12150 Terwijl de wereld delibereert viel Pjonajanq Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., I 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. i'eleloontjes 1 1-50 BERAAD IN WASHINGTON President Truman en minister-president Attlee hebben zich gisteren avond onmiddellijk beraden over de ernstig wordende militaire situatie in Korea. Zes uur na aankomst van de Engelse premier werd de confe rentie in het Witte Huis belegd in aanwezigheid van de wederzijdse mi litaire leiders. Zij zagen volgens welingelichte bronnen af van het ge bruikelijke overzicht van de agenda en verschoven de vraagstukken van de economische bewapening naar vandaag. De besprekingen duurden bij na twee uur. Zowel Engelse als Amerikaanse militaire raadslieden woonden de bespre king over de militaire situatie bij, die nog verergerd is tijdens de over tocht van Attlee. De economische deskundigen waren niet aanwezig. Aan vankelijk zou Attlee de president vandaag ontmoeten, maar de besprekin gen werden vervroegd. de vertegenwoordigers van het En gelse Gemenebest op Vrijdag, via Ottawa naar Lgnden terugvliegen. De communisten verspillen moei te met hun pogingen, verdeeldheid te zaaien tussen de volken van Ame rika en Engeland, verklaarde Attlee COMMUNIQUé OVER DE BESPREKINGEN Aan het einde van de bespreking, die bijna twee uur duurde, is een gemeenschappelijk communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat generaal Bradley op verzoete van Truman „teneinde minister Attlee c;j de hoogte te stellen van de laat ste inlichtingen over de ernstige m' litaire situatie der troepen van dc- V. N. in Korea" een overzicht van de situatie gegeven heeft. „De heer Attlee en president Tru man namen daarna ut wereldtoestand in ogenschouw in het licht van de ontwikkeling in het Verre Oosten. Men legde de nadruk op het ver band tussen deze ontwikkeling' en de verantwoordelijkheid der twee lenden ten aanzien van Europa en da rest van de wereld". „Bij de openhartige discussie, die daarop volgde, trad aan het licht, dat de heren Truman en Attlee besloten zijn, tot wederzijdse overeenstem ming te geraken ten aanzien van de ernstige problemen, waarvoor het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, zowel als de andere leden der Verenigde Naties zich geplaatst zien". „De gemeenschappelijke gronden waarop beide landen hun buitenland se politiek voeren, werden volledig onthuld". De premier en de president zouden vandaag gezamenlijk de lunch ge bruiken en later hun besprekingen voortzetten. Men verwacht, dat Attlee er bij Truman op aan zal dringen niet zo veel Amerikaanse strijdkrachten op Korea in het veld te brengén, dat West-Europa zonder verdediging zou worden gelaten. Volgens de voorlo pige plannen zal Attlee zijn bespre kingen met de president Donderdag besluiten en na een ontmoeting met Evacuatie uit Tonkin De Franse autoriteiten in Indo- China hebben in verband met de in ternationale toestand besloten alle gezinnen van Franse soldaten en bur gers uit de Tonkin-Delta te zullen evacueren. In Franse kringen wordt gezegd, dat alleen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, minstens 4000 perso nen onder deze maatregel vallen. Het Franse ministerie voor de verbonden staten in Indo-China heeft te Parijs medegedeeld, dat het overweegt alle Europeanen, die men daar niet nodig heeft uit de delta te evacueren. De Tonkin-delta, een rijk 'rijstge- bied, telt bijna tien millioen bewo ners. De berichten over een bedrei ging van Hanoi, een stad van 150.000 inwoners, nemen hand over hand toe. De Fransen hebben een verdedigings linie ter lengte van 50 km. om de stad gelegd. bij zijn aankomst Moeilijkheden brengen ons altijd nauwer bijeen den ooit tevoren, voegde hij er aan toe DE HOUDING DER V S. James Rcston, de diplomatieke ccrrespondent van de New York Times, schrijft, dat, voor zover thans mogelijk is na te gaan, de houding van de Verenigde Staten in grote lij nen als volgt is: 1. „Zij zullen alles doen, wat in hun macht ligt, om de aanvallers te weerstaan. Zij zijn niet in de Kore aanse oorlog gekomen om agressie te belonen, doch om haar te bestraf fen, en zij zullen dat blijven doen, wat ook de uitslag is van de strijd, die thans woedt". 2. Zij zullen de gevoelens van de andere leden der Verenigde Naties n:et betrekking tot het gebruik van de atoombom en Chinese nationalis tische troepen in Korea niet trotse ren, als de leden aan de beginselen van de organisatie getrouw blijven. Als de andere landen dit echter niet doen, zullen de Verenigde Staten hun eigen verplichtingen om deze beginselen te handhaven niet verza ken en zullen zij zich de vrijheid voorbehouden te handelen, zoals zij dit nodig achten om de Verenigde Naties te verdedigen". Massa's Chinezen stromen Korea binnen ^OLGENS radio-Pakistan hebben Chinese communisten Pjongjang be zet. Dinsdagmorgen vroeg heeft het Amerikaanse achtste leger zijn terugtocht over de Taedong voltooid. De Engelse 29ste brigade dekte de achterhoede bij de overtocht. De pontonbruggen werden vervolgens opge blazen. De stad Pjongjang staat grotendeels in brand; de troepen der V.N. hebben opslagplaatsen aangestoken waardoor een dichte rook over de stad hangt. Vluchtelingen banen zich worstelend een weg naar het Zuiden. NIEUWE AANVALLEN. Gisteravond zijn de Chinezen en communisten een nieuwe aanval be gonnen gericht op de industriestad Hanhoeng, aan de Oostkust Soldaten van de Tiende Amerikaanse leger groep, bestaande uit vijf divisies, die verspreid liggen in deze heuvelach tige, bevroren frentsector, bieden te genstand, maar waarschijnlijk zullen zij een doorbraak niet kunnen voor komen. Als de communisten kunnen doorstoten naar de kust zal de ge hele legergroep afgesneden zijn. Ondanks onophoudelijke geallieer de luchtbombardementen blijven de Chinese troepen Korea binnenstro men. Deze troepenbewegingen zijn zo massaal, dat het waarschijnlijk lijkt, dat de Chinezen Zuid-Korea zouden kunnen binnenstormen, indien het rode opperbevel hiertoe besluit. De verbonden troepen op Korea tellen niet meer dan 200.000 man, van wie de helft Zuid-Koreanen zijn. Tegenover hen staat een Chinees le ger, dat, de reserve meegerekend, ONDERTEKENING OVEREEN KOMST. Tijdens een plechtigheid op het tussentijdse Hoofdkwartier van de Verenigde Naties te Lake Success, gepresideerd door de "Secre taris Generaal van de V.NTrygve Lie, tekenden de afgevaardigden van 17 landen een nieuwe internationale overeenkomst waarbij werd bepaald, dat opvoedkundig, wetenschappelijk en cultureel materiaal op grote schaal belastingvrij in- en uitge voerd mag worden. De heer D. J. Von Balluseck, de afgevaardigde van Nederland, te kent de overeenkomst. Komt men vóór 1 Januari klaar? Gisteren is in de Thèves-zaal te Den Haag de Nieuw Guinea-conferentie begonnen. In dc openingsredevoeringen van minister van Maarseveen, voorzitter der Nederlandse delegatie, en van minister Moh. Roem, voor zitter der Indonesische delegatie, bleek reeds het verschil van inzicht over de vraag of voor de in de R T.C.-overeenkomst gestelde datum (1 Januari 1951) een accoord over dit voor de beide landen belangrijke probleem zou kunnen worden bereikt. Minister Van Maarseveen stelde, dat de tijd van 23 dagen tot het einde van het jaar te kort was om tot een accoord te korr.cn en daarop de par lementaire goedkeuring te verkrijgen, en hij concludeerde daaruit, dat de besprekingen dus niet in een jacht- en ijltempo behoeven plaats te hebben. De minister zeide bij een kedze tussen Oosterse rust en Wes terse gejaagdheid geneigd te zijn de eerste te prefereren, al achtte hij een synthese althans op dit punt met uitgesloten. Moh. Roem was het met die opvatting niet eens en gaf uiting aan de hoop, dat binnen die tijd van 23 dagen, zelfs in nog korter tijd, beide delegaties tot overeen- ste ming zullen komen: „In de huidige wereldconstellatie betekent een tijd van 23 dagen een lange periode, een periode, waarin zelfs beslist kan worden of er oorlog in deze wereld zal zijn of niet". HET SNEEUWDE BOVEN NEDER LAND. De sneeuw, die is gevallen, werd door de ouderen met gemengde gevoelens begroet. Alleen de jeugd kon het witte koude goedje waarde ren en de meest voortvarenden on der haar hadden al spoedig zo goed en zo kwaad als het ging een sneeuwman geïmproviseerd. De hoe veelheden kiezelstenen die mede deel van de romp uitmaakten, deden aan de sneeuwpret geen afbreuk. over meer dan een millioen man be schikt. Er zijn niet voldoende troe pen der V.N. om een krachtige linie dwars over het schiereiland te ver dedigen. Indien generaal Walker, de commandant van het achtste leger bevel zou krijgen op een linie in de taille van Korea stand te houden en te vechten, zouden zijn troepen tegen een overmacht staan, welke geen Amerikaans leger ooit tegenover zich gehad heeft. NEDERLANDSE DETACHEMENT AAN HET FRONT. Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten der V.N. in Korea is in een infanterie-eenheid opgeno men en bevindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de strijd deel te ne men. aldus heeft een Nederlandse of ficiële woordvoerder te Tokio ver klaard. Duitslands herbewapening Nederlands plan De plaatsvervangende Atlantische raad, die te Londen vergadert, heeft gisteren een Nederlands voorstel be sproken, om de geintegreerde strijd krachten van het Atlantische pact onder een zekere, op Atlantische ba sis georganiseerde politieke controle te stellen. De Amerikaanse voorzitter Char les Spofford bracht het voorstel op nieuw ter sprake in de hoop, dat het de veiligheid en de waarborgen, die door de Fransen met betrekking tot de Duitse herbewapening worden verlangd, zou kunnen verschaffen. Men gelooft, dat het voorstel nieu we mogelijkheden zal openen. A.F.P. verneemt, dat het Nederlandse voor stel zou uitgaan van het Amerikaanse plan betreffende de oprichting van een Atlantisch leger met deelneming van Duitse gevechtstroepen. In het Nederlandse voorstel zou bovendien de Franse gedachte van de instel ling van een functie van hoge com missaris een soort minister van Defensie behouden zijn. Deze com missaris, een burger, zou tot taak hebben de coördinatie tussen de hoge commissie in Duitsland, de opperbe velhebber van de Atlantische strijd krachten en de raad van plaatsver vangers te verzekeren. REDE MIN. v. MAARSEVEEN Minister v. Maarseveen, de moei lijkheden schetsend, waarvoor de conferentie zich ziet geplaatst, be toogde, dat Nederland en Indonesië beide zich hun eigen standpunt ten aanzien van de toekomstige politie ke status van Nieuw-Guinea volledig hebben voorbehouden, doch zich slechts omtrent de middelen, die zij bij de oplossing van hun tegenstel ling te baat zouden nemen, tot iets hebben verbonden, t.v. dat deze middelen vreedzaam en redelijk zul len moeten zijn. Zolang beide par tijen deze verbintenis in acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwijten. Constaterend, dat uit het rapport der op de eerste Unie-conferentie in gestelde studiecommissie is geble ken, dat de tegenstelling tussen bei de landen met betrekking tot Nieuw- Klacht bij de V.N. thans ingediend De Chinese interventie in de Ko reaanse oorlog is thans formeel aan de Assemblée der Verenigde Naties voorgelegd, maar de eerstkomende dagen worden geen verdere acties verwacht De formele klacht werd gisteren door Amerika, Engeland, Frankrijk, Cuba, Noorwegen cn Ecuador bij de agenda-commissie ingediend die er over zal beslissen of dit punt op de agenda komt. De resolutie, die de basis voor de debatten zal vormen, wordt nog door de afgevaardigden van genoemde landen voorbereid. Diplomatieke bronnen hebben verklaard, dat Chi na er niet in zal beschuldigd worden van „agressie", maar van „interven tie". Waarschijnlijk zal er ook de verzekering in gegeven worden, dat de wettige Chinese belangen door de UNO zullen worden beschermd. In diplomatieke kringen heeft men hier echter weinig hoop dat China het bevel om zijn troepen terug te trekken, zal gehoorzamen. De uitein delijke oplossing, zo meent men bij de meeste delegaties, kan slechts of door militaire middelen of door po litieke onderhandelingen, zoals thans door India worden gevoerd, worden bereikt. Naar verluidt heeft Sir Benegal Rau gisteravond aan generaal Woe bepaalde voorstellen overhandigd, die door deze aan de regering te Pe king zullen worden voorgelegd. Het zal minstens drie dagen duren voor het standpunt van Peking bekend zal zijn. Guinea zich niet op het terrein der wetenschap aftekent, maar in een ander vlak ligt, vroeg de minister zich af, langs welke weg wij dan tot een oplossing moeten geraken. Er op wijzend, dat de UNCI op deze conferentie niet aanwezig is, doch dat ook haar hulp ter R.T.C. Nederland en Indonesië niet in staat stelde het Nieuw-Guinea-vraagstuk definitief op te lossen, stelde de mi nister in het licht, dat beide landen dit dus thans geheel zelf moeten doen. Hij sprak de hoop uit, dat zij daar in zouden slagen. ANTWOORD VAN Mr ROEM De antwoordrede van de leider der Indonesische delegatie, minister Moh. Roem, verloor zich niet in oppervlak kigheden, maar was opgewekt en hartelijk van toon. Hij wees er op, dat de Oosterse landen reeds enige tijd lid zijn van een wereldsamenle ving, waarin de Westerse landen een belangrijke rol spelen, en hoewel de Oosterse landen daarbij hun rust met hebben verloren, worden zij genood zaakt om het snelle tempo van de Westerse landen te volgen. Mr. Roem zeide, dat te verwelkomen als een compromis tussen Oosterse rust en Westerse gejaagdheid. „Het probleem, waarvoor we nu DE OGEN van de wereld zijn Attlee gevolgd op zijn reis naar Was hington en zij zien thans met span ning naar het resultaat van zijn be sprekingen met Truman. Oorspron kelijk was het begin van de oonfe- rentie op vandaag vastgesteld, doch tot verrassing van Truman gaf Attlee reeds direct na aankomst de wens te kennen nog Maandagavond een onderhoud te willen hebben met de Amerikaanse president. Volgens het daarna uitgegeven communi- 0 qué heeft men de militaire si tuatie in ogenschouw geno men, doch werden nog geen beslui ten genomen. Het is natuurlijk uiterst precair om zich aan voorspellingen te wagen over de afloop varf de besprekingen, want men beschikt niet over de no dige inlichtingen. Wij weten alleen, dat Attlee is te beschouwen als de vertegenwoordiger van Europa en dat hij de zienswijze zal ontvouwen, welke in de Europese hoofdsteden de gangbare is. Pléven, de Franse mi nister-president, heeft met Attlee gesproken en een zodanige overeen stemming van opvattingen geconsta teerd, dat hij ervan afgezien heeft om zijn Britse college naar Washing ton te vergezellen; deze kon het wel alleen af. Hetgeen generaal de Gaul le de opmerking heeft ontlokt, dat het nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen, dat een Fransman de Britse regering het recht heeft toe vertrouwd om de Franse belangen te behartigen. Bovendien hebben de regeringen van België, Nederland en Luxem burg doen weten, dat haar opvattin gen over de huidige situatie „zeer dicht staan" bij de Frans-Engelse houding. Wat Attlee dus te Washing ton in het midden zal brengen, zal de mening van het grootste deel van W.-Europa wel weergeven. Die mening schijnt hierop neer te komen, dat Europa er weinig voor voelt, om voor Korea een wereld oorlog te ontketenen. Het zal daar om de Amerikanen ervan trachten te overtuigen, dat het behoud van W.-Europa primair is en dat Ameri ka zich derhalve niet zó behoort vast te leggen in het Koreaanse conflict, dat de verdediging van W.-Europa erbij inschiet. Deze zienswijze heeft ongetwijfeld haar goede zijden en er steekt veel waarheid in. De enige bedenking, welke wij hebben, is dat men het gevaar dreigt te onderschatten, wel ke gelegen is in het succes van de agressie. Vóór de tweede wereldoorlog is ook wel eens gezegd, dat Dantzig geen wereldoorlog waard was. maar het begon wel met Dantzig, maar het ging in wezen niet om Dantzig alleen. Korea zelf kan ons koud la ten, maar het voortschrijden van de geest der agressie niet. Van de andere kant is de invasie der Chinezen zó massaal, dat er geen houden aan is. Moeten de Ver. Naties terugtrekken om (elders) een gro tere sprong te doen? Er wordt heel wat wijsheid ge vraagd van de tegenwoordige man nen aan het roer om deze verwik kelde wereld te besturen. Wij wachten in spanning of deze wijsheid in hun besluiten zal blijken. staan, is belangrijk en ernstig en zal niet alleen de historie van elk van enze beide landen beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwer king". Als voorzitter der conferentie zal mr. Van Maarseveen, als vice-voor- zitter mr. Roem optreden. De Nederlandse delegatie bestaat uit de ministers Van Maarseveen, Stikker, Joekes en de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken,1 mr. Bloem. PRINS BERNHARD ONTVANGT J. C. SNIJDERS MEDAILLE. Aan Z.K.H. Prins Bernhard werd gister morgen in een der zalen van het restaurant „Royal" in Den Haag, de gouden J. C. Snijders-medaille, die de Prins voor zijn „Meeslepende, veelzijdige medewerking aan de Ne derlandse luchtvaart" door het Be stuur van het Generaal Snijdersfonds werd toegekend, door dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het Bestuur der Stichting, uitgereikt. Een klein gezelschap van lucht vaartautoriteiten was bij de uitrei king aanwezig. Dr. Ir. M. H. Damme overhandiet de Prins de Gouden medaille met de oorkonde. Onder vaste huisorde tiert de kracht van elk huiselijk leven h<et best.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1