leiöse st. nicoLv\s-hutspot eiöse hutspot Voor beulen geen genade MAANDAG 4 DECEMBER 1950 >b LKIUSfc CUURAN I EERSTE BLAD - PAGINA 3 NACHTVOORSTELLING LUXOR THEATER. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd door de propaganda-com- missie „Monument Amersioort' in het Luxor-theaier. dat voor deze ge legenheid door de directie kosteloos ter beschikking was gesteld, een film voorstelling gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan een op te richten monument in het voor mange concentratiekamp Amers foort. Nadat reeds om kwart voor twaalf de zaal tot de laatste p.aats bezet was opende een der commis sieleden om twaalf uur de bijeen komst. Hij verzocht de aanwezigen staande het Wilhelmus te aanhoren, waarna hij in een kort betoog de symbolische waarden van het monu ment besprak en een beroep op de aanwezigen deed, om de gevallenen niet te vergeten. Hierna werd de film: „Voor Nazi-Beulen geen gena de" vertoond. De film speelt in Tsje- cho-Slowakije en geeft een beeld van het terreur na de aanslag op Hey- drich Tijdens deze film kregen wij ineens een zonderlinge gedachte. Wij zagen i. p. v. de Duitse uniformen andere kledij, waar dezelfde botte, wrede, sadistische tronies boven uit staken. Wij deden daarop de ontdek king dat deze fi m, in dat geval geen historie zou vertellen maar een beeld zou geven van het huivering wekkende heden- In Tsjecho-Sloka- kije, waar eens de Duitse overheer sing rondwaarde, heerst nu een an der, wellicht wreder sadistischer terreur. Tijdens een korte pauze, waarin een collecte werd gehouden, dachten we aan de gevallen verzet strijders. Waarvoor hebben zij ge vochten? Om Duitsland te vernieti gen? Of hebben zij misschien gestre den en zijn zij gevallen omdat zij geen onrecht konden dulden, onrecht in welke vorm dan ook? Zou deze bloem der natie, zo zij de oorlog overleefd had, sti gestaan hebben bij het verleden? Of zou zij wel'icht voortgestreden hebben, omdat er op deze wereld, omdat er in Europa, omdat er een paar honderd kilome ter van ons verwijderd, nog steeds onmenselijk en ten hemelschreiend onrecht geschiedt? Na de pauze lag het zwaartepunt van de film bij het verraad door eigen landgenoten en weer dwaalden onze gedachten af. Velen van de gevallenen zijn verra den door lieden die het land voor ds Duitse inval, geduld heeft. Velen zijn gemarteld tot de dood. omdat de vijand van toen. in het ver'.eden de kans had geinregen, vrijelijk het ver raad in onze eigen ge'ederen te kwe ken, onder bescherming van zijn toe komstig slachtoffers. En weer dachten wij aan het werk, dat onze nationale helden mogelijk verricht zouden hebben, zo geen vuurpeloton hun leven had bekort. Zouden zij kortzichtig nagekaart hebben, over de jjouten, die in het verleden ge maakt werden? Of zouden zij met inzet van al hun krachten gepoogd hebben, om de gemaakte fouten, in welke vorm dan ook, in de toekomst te vermijden? L'histoire se réoète, de geschiedenis herhaalt zich. Weer is Jubilarissen van C. L. gehuldigd Zaterdagavond was er in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een feestavond georganiseerd, tijdens welke 6 jubilarissen van de N.V. Sa- jetfabrieken P. Clos en Leembrug gen, werden gehuldigd. De leiding van de avond berustte bij het jubi leumfonds van het bedrijf. De voor zitter van het fonds, de heer I. Har- tevelt, opende de avond en verwel komde o.m. de directie. Hierna wer den de jubilarissen, eventueel ver gezeld van hun echtgenoten, op het podium genodigd. De heer Hartevelt sprak een hartelijk woord van hulde en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van mooie cadeaux. De gehul- digden waren: mej. A. de Boer (25 jarig jubileum), de heren F. Boom (40 jaar), H. Stikkelorum (40 jaar), J Sap (25 jaar), W Wolters (25 jaar) en P. Lotte '25 jaar). De laatste ju bilaris was niet aanwezig, daar deze juist zijn 12 -jarige echtvereniging herdacht, doch het geschenk was hem toegezonden. Nadat op geestdriftige wijze het voor deze gelegenheid samengestel de feestlied was gezongen, dankte de heer F. Boom met enige vriendelij ke woorden namens de jubileren- den. De dames ontvingen bloemen. Het volgende punt op het program ma stond vermeld als een vraagte ken en de oplossing van dit raadsel zal velen van de aanwezigen aange naam verrast hebben. De heer W. Kramp, secretaris van de sportver eniging „Leithen 1950", ressorteren de onder het bedrijf, onthulde n.i. een fraai verenigingsvaandel. Diver se sprekers vonden hierin aanleiding om het woord te voeren. Men bracht dank aan de directie voor de mate- rieele en geestelijke steun; men me moreerde het wankele begin in de vorm van een voetbalclubje De laatste spreker de heer Frank deed als algemeen sportleider, een drin gend beroep, om het ledenaantal, dat reeds 160 telt, binnen de kortst mogelijke tijd tot de 200 op te voe ren. Hiermede was het formele ge deelte van de avond beëindigd en kreeg het muzikale Show en Revue gezelschap Berry Kievits en Gerard Walden het woord. De krachten, die aan deze revue mede werkten gaven allen blijk van goede, wij mogen zeggen, zeer goede kwaliteiten De sketchjes vertegenwoordigden niet de sterkste zijde van het pro gramma. Alhoewel zij vlot en kundig gespeeld werden, zijn wij er van overtuigd, dat deze krachten voor- drachtjes van hogere kwaliteit ton tonele kunnen voeren. Het muzikale gedeelte daarentegen was met zorg samengesteld De show was smaak vol en wist de juiste stemmingen verrasend goed uit te drukken. Het p bliek was enthousiast. een macht, die in systematische ter reur de Nazi's wellicht overtreft, bezig zich sterk te maken. Weer kweekt zij handlangers; overal, waar zij in de toekomst een prooi hoopt te vinden en weer is er een over vloed aan praten en redeneren en een groot te kort aan positieve daden. Weer geschiedt er schrijnend on recht en heerst er in vele landen een onmenselijke terreur. De strijd te gen terreur tegen onrecht, tegen half slachtigheid en tegen bedrog is dus klaarb ijkelijk nog niet ten einde Belangrijker dan een monument en meer in de geest van de gevallen strijders, lijkt het ons, deze strijd voort te zetten totdat wij. die de toorts van recht en vrijheid van hen die vielen, overnamen, zelf vallen, of het doel bereiken. St. Paulusstam vierde 3e lustrum Gaarne zouden wij de tijd een ogenblikje 15 jaar terug willen zet ten, om precies te kunren nagaan hoe, onder bezielende leiding van Oubaas van Hameren, de St. Paulus stam is gegroeid. Want de geschie denis van deze stam (St. Joseph- groep, dekenale parochie) is de moeite waard om gekend te worden. Helaas is het niet mogelijk. Maar veel van wat er gebeurd is, werd gisteren toch herdacht en besproken, teen de stam het derde lustrum vierde. De dag werd begonnen met een Hoogmis in de dekenale kerk, opge dragen door de aalmoezenier, kape laan Stoelinga, tot intentie van de stam, waarna de vlaggen-parade wei"d gehouden We zagen al heel wat bekende gezichten uit vroeger tijd. Jongens uitgegroeid tot kerels, getrouwd en naar overal uitgetrokken. Van hein de en ver waren ze gekomen, zelfs uit Bolsward. Er ging iets om in de ze kerels, toen zij weer eens een stukje van hun jeugdjaren mochten beleven. Gezamenlijk ging het naar het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg, waar een gezellig ontbijt gereed stond. Er werden veel woorden van felicitatie uitgesroken, o.a. door dis- tricts-commissaris Scholte^ commis saris Buis, oud-leden, aalmoezenier en oubaas. Namens de oud-leden overhandigde oud-V.T. J. Thorn, tegenwoordig Oubaas van de St. Bavo-stam tc Oegstgeest, een stam- vlag. Nog enige gezellige uurtjes in de vorm van een reünie werden doorgebracht. 's Avonds waren oud-leden, lei ders en leidsters met de voortrek kers. verkenners en welpen weer bij elkaar, om aan de ouders een gezel lige avond aan te bieden. De groeps- leidex-, oubaas v. Hameren, sprak het openingswoord, waarna een vlot program werd afgewex'kt. We maak ten een horde middag mee en een troepbijeenkomst met het overgooien van welpen. Het door de aalmoeze nier gedichte en gecomponeerde Ju bileumlied werd gezongen, enz. enz. Al nvet al een genoegelijke avond. Voor de pauze werd oubaas van Ha meren gehuldigd. Want hij is al 15 jaar de stuwende kracht geweest van dze stam. Aan hem werden twee boeken overhandigd namens de le den en oud leden. Ook mevr. v. Hameren werd be dankt. Hoe dikwijls heeft zij haar echtgenoot in deze periode niet moe ten afstaan voor de jeugdbeweging! Haar werd een bouquet bloemen aangeboden. Oubaas v. Hameren dankte hax-telijk. Spx\ vond het een genade, dat het hem gegeven was 15 jaar de stuwende kracht te zijn ge weest. Hij kon God er slechts dank baar voor zijn en hoopte nog vele jaren de nodige kracht en genade te mogen ontvangen, om het werk in de .Tevdbev/efing te mogen voortzetten. Spx\ hoopte, dat er nog vele stamleden zullen komen en gaan, dat hij ze zien uitgroeien tot ware kerels, die zich door alle moeilijkheden kunnen slaan. Aalmoezenier Stoelinga sloot niet een kort woord en gaf allen zijn ze°en. Gé Heynen „candidaathofnar!" Is Sint Nicolaas voor kinderen de verpersoonlijking van hoopvolle ver wachtingen, voor de grote is de hei lige man, althans zijn aanwezigheid in het land, aanleiding tot gezellige feestavondjes En daar de Ned. Kath Reisvereniging, afd. Leiden, er be hoefte aan had de leden weer bij elkaar '3 zien, werd de verjaardag van de Sint als motief gebruikt voor Maandag 4 December. Zaterdagmiddag werd de 10-jarige jongen W. G., wonend in de Kanaal straat, die zonder op het verkeer te letten de Hoge Rijndijk overstak door een juist passerende motorrij der gegrepen. Hij brak het linker on derbeen, kreeg wonden aan z'n ar men en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. een gezellige avond, die Zaterdag in „Royal," Douzastraat, werd gehou den. De heex- C. Schinck, voorz., was verheugd zo'n groot aantal leden met introducés te mogen verwelko men. Men schaarde zich in gx-oepjes rondom de tafels en het feest begon. De spits werd afgebeten door con férencier Gé Heynen, die met onbe kende en bekende grapjes de lachers op zijn hand kreeg en de stemming rijp maakte voor een dansje, op mu ziek van het duo John Boelee. Als welkomstgroet tot de int en zijn twee knechts, temidden van het nog groter geworden gezelschap. De hei lige man hield een geestig speechje en gaf zoals het een echte bis schop betaamt er blijk van uitste kend thuis te zijn in het Romeins missaalBerispingen waren er niet uit te delen, cadeautjes echter wel. Alle aanwezigen ontvingen sur prises (van elkaar). Inmiddels trad Gé nogmaals op en oogstte zóveel succes, dat hij door de Sint op de candidaten'ijst werd geplaatst voox- hofnar aan het bis schoppelijk paleiis tc Barcelona! Na het bisschopelijk heengaan, gingen de tafels en stoelen nogmaals aan de kant. En voor men het be sefte sloeg de klok 12 uux\ De voorz. dankte allen voor hun opkomst en gezellige medewerking, speciaal de heer Heynen en zijn muzikale assi stenten. Bovendien een hartelijk complimentje aan de heer W. Dries- sen, die het leeuwen-aandeel van de voox'bex'eidingen op zich geno men had en tijdens het bezoek van de Sint op onnaspeurlijkbare wijze verdwenen bleek te zijn.... A.s. Donderdagavond speelt het K.A.V.-toneel het spel „Parachu- tiste geland", ten bate van de Ka- jotters van St. Frans, die nieuw spel materiaal voor hun clubhuis drin gend nodig hebben. Aanvang 8 uur in de zaal Maria Gijzensteeg. Kaar ten nog verkrijgbaar op Waard- gracht 48. Ergon-EIectric, electrotechnisch in stallatiebureau, vierde Zaterdag avond in „De Harmonie" het eerste lustrum. De heer H. Wittenaax-, voor zitter van de Personeelsvereniging, releveerde, hoe de heer J. Pieëte op 2 December 1945 het bedrijf stichtte en hoe het in dit vijf jaar is ge groeid. Men begon met 3 monteurs; thans werken cr 70. In 1948 werd een filiaal gesticht in Apeldoorn en de heer B. v. Wijk trad als vennoot toe. Spr. bood de dames bloemen aan, waarna een gevarieerd cabaret o.l.v. Eddy Schuyer gebracht werd. „The Twon in Harmony", „The South Sea Serenaders" en „The Lucky Stx'ikes" zorgden voor een vlot, be schaafd programma. Na afloop werd gezamenlijk gesoupeerd en met een dansje kwam het einde. De Leidsc Jazz-club en Fifth C. Parker Club zijn een fusie aange gaan. De nieuwe Leidse Jazzclub heet thans „L. J. C. Fifth C. Parker", waarvan het bestuur als volgt is sa mengesteld: le voorz.: T. de Tombe, Lammenschansweg 25, Leiden; 2e voorz.: C Maas, Emmalaan 16, Oegst geest; le secretax'is: H. Kwik, Falck- straat 2, Leiden; 2e secr.: J. Wonder- gem, Kort Galgewater 12, Leiden; le penn.: A. Vroepop, Haarlemmerweg 12, Leiden: 2e penn.: B. de Larie, Utrechtse Veer 34, Leiden. STADSKOK. LEIDSE AFD. „DOOR DE EEUWEN TROUW" OPGERICHT Onder leiding van prof. J. Prins heeft zich te Leiden een comité ge- vox-md van de stichting „Door de eeuwen trouw" gevestigd te Eindho ven, welke stichting bedoelt steun te velenen aan het volk der Zuid- Molukken. Met het voorlopig secre tariaat heeft zich belast de heer H. J. Lam'ers, Hoge Rijndijk 30, Leiden. Maandag 4 December. Zou het dan toch een echte „Witte Sinterklaas" worden? Terwijl we dit schrijven, valt de sneeuw in dikke vlokken en strooit een wit tapijt over huis en straat. We hebben er zo'n idee van, dat Sint Nicolaas voor de ramen staat en met bezorgd gelaat naar boven kijkt. Moet hij zó de nacht in? Gelukkig, dat de heilige man al heel wat werk achter de rug heeft. Onafgebroken stromen de berichten binnen van Sin terklaas-activiteiten, links en rechts. Stadskoks ge loof in de echtheid van Sint Nicolaas is zó onaan tastbaar groot, dat hij er zich niet het hoofd over breekt, hoe het mogelijk is, dat de Sint zóveel vereni gingen, clubs, gezellige avonden enz., enz. kan be zoeken! Komaan, daar gaat-ie dan: De R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", afd. Leiden had de kinderen der leden gistermid- dag bij elkaar geroepen in de Romanuszaal. Terwijl „De Graspiepers", o. 1. v. de heer Koek, stemmige Sinterklaasmuziek ten gehore bracht, trad de Sint, vergezeld van twee knechten, de zaal binnen. Hij sprak de kinderen toe, wees hen op fouten en ge breken en deelde geschenken uit. Er werd royaal getracteerd en de kinderen genoten van een film voorstelling. Bij het heengaan kregen de kinderen allen nog een zakje mee naar huis. En hun blijde gezichten waren voor de feest-commissie, in het bijzonder mevr. Koelewijn, een bewijs van hun dankbaarheid. Ook de Leidse R.K. Transport-arbeiders van „St. Bonifacius" hadden hun kinderen verzameld. Zij kwamen in het R.K Mil. Tehuis, eerst om naar een poppenkast te kijken van Jan Klaassen en Ka trijn (o. 1. v. de heer Fr. Klein) en daarna vol ver wachting het grote ogenblik van de intocht af te wachten. Luid zingend werden de Sint en zijn knecht vex-welkomd, bege leid met piano-muziek van de heer Steenbergen. Ieder kind moest bij de heilige man komen om' een cadeautje plus een vermaning of complimentje in ontvangst te nemen. De dames der leden zorgden ondertussen voor sui kerbeestjes en limonade, waax"bij ook de geestelijk adviseur, pater E. Spruyt O-F.M. en ere-voorzitter J. van Leeuwen niet vergeten werden. Ondertussen zaten de soldaten van het Leidse Gar nizoen met hun dames en genodigden vol spanning te wachten in de Morspoort-kazerne. Sergt. Hillenaar sprak Sint en Piet toe en wenste, dat de hoge gast het volgend jaar in een betere cantine ontvangen zou kunnen worden. De Sint lichtte enige feiten uit het voorbije jaar uit zijn dikke boek en zorgde er voor, dat iedereen een cadeautje kreeg Het mag na deze avond wel eens gezegd worden, dat sergt. Hillenaar voor zijn activiteiten veel lof toekomt. Van alles doet hij, om de ontspanning voor de Leidsc militairen zo prettig mogelijk te maken! De verdere avond werd gevuld met verloting van enige mooie prijzen en een dansje op muziek van de „O.K. Rhytm Stars". U ziet wel, dat de Sint het enorm druk heeft ge had. Maar u bent er glad naast, wanneer u denkt, dat hij de Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" zou vei-geten hebben. Zaterdagmiddag kwamen al le kinderen van 3 tot 9 jaar in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar de heer W. A. Devilé het programma verzorgde met poppenkast en gooche len. Bazuingeschal kondigde de komst aan van de Sint, die handjesgevend naar het podium schreed. Piet zong zijn Zwarte Pieten-lied en Sinterklaas onderhield de kleinen over hun doen en laten. Hij dankte het bestuur voor het vele werk en deelde mede, dat hij versnaperingen meegebracht had, die aan het einde werden uitgedeeld. Met suiker goed en speculaas gingen de kinderen dankbaar naar huis. Tussen de bedrijven door ziet de Sint zelfs nog kans om allerlei pakjes klaar te maken en weg te sturen. Zo kon het gebeuren, dat burgemeester van Kinschot, tot hei'stel van zijn gezondheid in het dorpje Nuis bij Groningen vertoevend, vanmiddag een pakje ontving, waarvan de wethouders en ge meente-secretaris meer schijnen te weten. Vol span ning knoopte de burgemeester het pak los en het eerste wat hij zag was een.... Marebrug in mar sepein! (Voelt U 'm?). Bovendien een mai'sepeinen paard, ter herinnering aan des burgemeesters ere burgerschap van Zuidlaren (het plaatsje met de grootste paardenmax-kt van West-Europa, waar voor de heer van Kinschot tijdens zijn eerste bur gemeesterschap zoveel gedaan heeft) Weth. Men ken en secretaris Bool waren in hun dichterlijke penhouders geklommen en hadden een en ander van toepasselijke rijmen voorzien. In de cantine van De Jongs Machinefabriek werd Zaterdagmiddag door de kinderen van het personeel Sint Nicolaas" verjaardag gevierd. Na het openingswoord van de heer W. v. d. Pluym reed de Sint met twee Pieten pqr auto het fabrieksterrein op. Na de toejuichingen, welkomstwoorden en ver maningen, deelde de Sint aan alle 80 kinderen een cadeautje uit Met muziek en zang werd de middag, gedeelteijk door een der directeuren bijgewoond, verder gevuld. Hedenavond komt de heilige man te rug, om met de leden van de personeelsvereniging het feest nog eens dunnetjes over te vieren, Of die 22-jarige dienstbode een beetje bang was voor Zwarte Piet, of dat zij teveel banketletters had gegeten, Stadskok weet het niet Maar in ieder geval mankeerde er iets aan, want toen zij in de af gelopen nacht om half drie wakker werd., zag ze een man door de tuin van het huis (aan de Plantage) sluipen. Onmiddellijk sloeg de dienstmaagd alarm en de wakker-geschrokken huisgenoten belden direct de politie op. Enige agenten fenden spoor slags naar het bedreigde huis, doch in de tuin aan gekomen, zagen zij niets dan blanke sneeuw, zonder voetsporen. Hoe kon dat? Zou het een zwevende geest geweest zijn? Het raadsel was spoedig opge lost. Zij had in haar droom iets gezien en onmiddel lijk alarm geslagen. De huisgenoten hadden ver zuimd eerst even te gaan kijken voordat zij de poli tie opbelden Loos alarm dus! „De Stalen Band", pers. ver. van de H. C. W. en de N. E. M. (Constructie) heeft Zaterdagmiddag eer. groots opgezet Sinterklaas-feest voor de kinderen teorganiseerd in het ontspannings-lokaal. Voorzitter e Graaf opende en het orkest van de Stalen Band speelde Sinterklaas-liederen. De Sint hoorde het gezang en trad daarop met z'n knecht binnen. Krachtige vermaningen werden uitgedeeld, waarna de heilige man vertrok, om de zieke kinderen thuis te bezoeken. De kinderen amuseerden zich vei-der met enige films een clown, chocolademelk, koeken suikergoed Bij het heengaan kreeg ieder nog een pakje mee. De Sint kwam Zaterdagmiddag ook bij de kinderen van het Clos en Leem bruggen-personeel. Ruim 150 kinderen zongen toepasselijke welkomstliedjes, toen de heilige man binnentrad met twee Pieten. Er kwamen pepernoten te voorschijn," die met chocolademelk werden weggespoeld. Toen trad het cabaret-gezelschap „De Marys" voor het voetlicht met goochelen, acroba tiek, enz. Mary Helvoiii vertoonde haar poppenkast en enige kinderen zongen voor de microfoon. De Sint deelde paketten uit. bedrijfsleider De Roo sprak als organisator een woordje en de heeF Van Rossen, voorzitter van de Fabriekskern dankte de directie voor al het goede, v/aar de kinderen van genoten hebben. In „Den Burcht" kwam Sinterklaas Zaterdagavond op bezoek bij de Zwem en Poloclub „De Zijl". Mej. Jenny Schalks opende, A. van Egmond bracht conferérences en het Zijl-koor liet Sinterklaas-liederen horen. Met een dansje •erd het programma besloten. Ook de bovenzaal van „Royal".Doeza- straat, was Zaterdagavond vol, toen de zwemclub „L. Z. C." feest vierde. De Heilige man verscheen in vol ornaat om vele aan wijzingen voor de toekomst te geven, mits gaders vermaningen uit te delen. Aan het be stuur werd het geheel vexmieuwde. uit 1886 stammende, vaandel aangeboden. De voor- itter kreeg bovendien een nieuwe hamer. \"n nog is de Sint niet doodmoe. Hij verkt alsmaar roor en heeft zelfs de wens te :ennen gegeven, om morgenavond tussen zeven uur en half acht persoonlijk de nieu we electrische straatverlichting van de Rijn en Schiekade in gebruik te stellen.Ver schillende autoriteiten zullen de heilige man op de hoek bij de Ambachtsschool ver- welkomen En de bewoners, uit dankbaar heid voor de ein-cxijK verkregen verlichting, zullen niet nalaten bij dit groots gebeuren aanwezig te zijn. STADSKOK. ZOETERWOUDE Begrafenis A. C Paardekoper Zaterdagmorgen had onder een on gekend grote belangstelling de uit vaart en begrafenis plaats van de heer A. C. Paardekooper. De plechtige H. Mis van Requiem werd door pastoor Klaverweijden opgedragen in de parochiekerk van de H. Kruisverheffing. De kerk was geheel gevuld met belangstellenden. De leden van de plaatselijke L.T.B. en zeer vele andere organisatie-le den gingen met de familieleden ter H. Tafel tot intentie van de ziele- rust van de overledene. De begx-afenisstoet naar het kerk hof achter de St. Janskerk in de Zuidbuurt had dertig volgauto's. Vele bloemkransen bedekten de lijk kist. Pastoor Klaverweijden verrichtte de absoute. Naar het kerkhof ging het vaan del van de plaatselijke L.T.B. ach ter de lijkbaar gevolgd door geeste lijk adviseur. bestuur en alle leden. Op het kerkhof en in de kerk wa ren o.m. aanwezig Deken D. Bont burgemeester H. J. J. A- Smeets, wethouder van Leeuwen. Het hoofdbestuur van de KNBTB en de Raad van Commissarissen was o.m. vertegenwoordigd door de heer G. W. Kampschöer, alg. voorz. Voor de vakgroep veehouders van de L.T.B., de voorz. de hebr M. P. van der Weijden. Het hoofdbestuur van de C.M.C. was geheel aanwezig en ook de oud-voorz., de heer C. v. Vliet en de directeur B. v. d. Heyde. Voor de kring Leiden van de L.T.B. was aanwezig de heer B. van Son, van de stichting Vita Nova de heer N. A. Commandeur, de heer van Zij verden en de heer Cocx, voor de V.E.B.O. Leiden de heer Mennes, oud-directeur Marktwezen; voor het Ned. Rundvee Stamboek de Inspec teur de heer J. van der Goot; ver-* eniging Rijnstreek West de secreta ris, de heer K. Duursma dir. van de Lagere Landbouwschool te Leiden; voor de Landbouwwinter school de directeur de heer Ir. A. Jacobs. Aan het einde van de begrafenis plechtigheid bad pastoor Klaverwey- den vijf Onze Vaders voor de ziele- rust van de overledene. BOSKOOP GOUDEN PAUS-MEDAILLE. Onze plaatsgenoot, father H Boek raad, die in Mei 1950 cum laude pro moveerde in de faculteit van de wijs begeerte, verwierf hiermede de gou den Paus-medaille voor de beste pro motie van dit jaar, behaald aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome. Deze medaille werd eerst thans toe gekend nu de promoties zijn ge ëindigd. Het proefschrift van de jon ge professor in de philosophie aan het Missiehuis te Rosendaal luidde: „The personal conquest of truth ac cording to John Henry, cardinaal Newman". Laatste Berichten 5 millioen Chinezen onder de wapenen? De in allerijl gereorganiseerde achtste Zuia-Koreaanse divisie levert te Satsjangni. ongeveer vijftig kilo meter ten Zuid-Oosten van Pjong jang, een verbitterde strijd tegen de opdringende communistische troepen. De terugtrekkende strijdkrachten van generaal MacArthur staan aan de frontlinie thans tegenover naar schat ting 270 000 man Chinese communis tische troepen. De terugtocht wordt gedekt door de 29ste brigade van het Britse gemenebest en door andere troepen der Verenigde Naties, inge zet om de achterhoede te dekken. Een officier van de Amerikaanse geheime dienst verklaarde Maandag te Tokio dat de 270.000 man Chinese fronttroepen de beschikking hebben over een 550.000 man sterke reserve. Naar schatting staan 195.000 man van het vierde Chinese veldleger aan het Westelijke front in Noord-Korea en 75.000 in het Oo~ten. De reserve be staat uit ruim 400.000 man van het vierde Chinese communistische veld leger en het speciale Noord-Chinese legerkorps. Deze reserve kan, zo nodig, onverwijld in Korea worden ingezet. De officier deelde verder nog me de, dat in het overige gedeelte van het communistische China nog een vier millioen man onder de wapens zijn Volgens ontvangen berichten zijn ongeveer 200.000 man onder weg, om de reserve der Chinese com munistische troepen in Mandsjoerije en Noord-Korea te vergroten. Zaterdag zijn op de tentoonstel ling „Vallen en Opstaan", die op dit ogenblik in het Haagse Gemeente museum wordt gehouden, drie zeld zame postzegels gestolen, namelijk de eerste serie Nederlandse postzegels uit 1850. Het postmuseum in Den Haag was eigenaar van deze postze gels. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Dec. Vee. Aan voer 1256 totaal, 810 vette koeien en 446 nuchtere kalveren. Prijzen: vette koeien 2 302.50, 2.002.20 en 1.80—2.00 en varkens 1.82—1.78— 1-73 per kg.; vette koeien aanvoer groot, handel lui, prijzen: 1 en 2 stabiel, 3 niet geheel prijshoudend; varkens aanvoer kleiner, handel vlot met stijgende prijzen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3