Diocees Haarlem hield een districtsdag te Amsterdam MAANDAG 4 DECEMBER 1950 OE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Besprekingen te Washington Op de belangrijke conferenties, die Zaterdag en Zondag te Washing ton zijn gehouden, is nog geen en kel belangrijk besluit genomen zo verklaarde Zondagavond een Ame- rikadnst. functionaris. Gedurende deze besprekingen, waaraan om beurten werd deelgeno men door president Truman, minis ter Dean Acheson, de raadsman van de president Averell Harriman, en de militaire en parlementaire leiders, is nochtans het volgende gebleken: 1) De militaire leiders hopen, al thans gedurende enige tijd, een linie te kunnen handhaven, die iets ten Noorden van Seoel zou lopen. Hierdoor zou men over de nodige tyd beschikken om met de Chinezen naar een diplomatieke oplossing te zoeken, ofwel de Amerikaanse en geallieerde troepenmacht in Korea uit te breiden en de oorlogsinspan ning op het Koreaanse schiereiland te verhogen. 2). Indien men er in slaagt een li nie te stabiliseren, zou generaal Mac- Arthur kunnen wachten op hetgeen de Verenigde Naties inzake de Chi nese agressie zullen beslissen. Zo China er van wordt beschul digd de aanvaller te zijn, zou gene raal MacArthur Mandsjoerije bom barderen. 3) Er zal geen enkele maatregel van fundamenteel belang inzake de Amerikaanse politiek ten opzichte van Korea, Azië of Europa worden getroffen, voordat de parlementaire leiders, die gisteren met minister Acheson hebben geconfereerd,, de mening van de meerderheid van het Congres hebben ingewonnen, voor dat de Amerikaanse openbare me ning heeft te kennen gegeven, in welke zin zü wenst dat de regering zal nandelen, en voordat de Britse eerste minister Clement Attlee zijn standpunt, evenals zijn mening no pens de Europese houding, heeft be kend gemaakt. In de nacht van Zondag op Maan dag kon men tenslotte verklaren, dat Amerika hoopt in Korea'vol doende tijd te kunnen winnen om de nieuwe crisis te trotseren, met, in de mate van het mogelijke, de steun van het Congres, van het Amerikaan se volk, van Engeland en van Euro pa. Waarnemers zijn van mening, dat geen enkel belangrijk besluit zal worden genomen voor de eerste besprekingen tussen Truman en Attlee op Dinsdag a.s. West-Berlijnse verkiezingen Onverwacht grote opkomst Zondag zijn in West-Berlijn ver kiezingen voor de .gemeenteraad ge houden. De opkomst der stemge rechtigde West-Berlijners was ver rassend groot, n.l. 90% en dat on danks het slechte weer (het sneeuw de en regende). Ondanks communistische bedrei gingen, dat zij de stemmir.g in het honderd zouden laten lopen en on danks een heftige campagne over radio-Oost-Berlijn en in de Oostduit- se pers om niet te stemmen voor „Truman en zijn atoombom" deden zich geen ernstige incidenten voor. Volgens de voorlopige cijfers is de sociaal-democratische partij wel de sterkste partij gebleven, doch heeft zij haar absolute meerderheid in de raad verloren. De voorlopige uitslag luidt als volgt: SociaaL-Democraten 652.005 44,6%) Christen-Democr. 361.003 (24,7%) Vrije Democraten 337.323 (23,07%) Conservatieven 12.006 Duitse Partij 53.884 Vluchtelingenpartij 31.904 Onafh. Soc. Democr. 9.751 Vrije Sociale Unie 4.182 De sociaaldemocratische burge meester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, heeft de verkiezingen „een groot succes niet alleen van Berlijn, ir/aar ook van de Westelijke wereld" genoemd. „De grote op komst der kiezers heeft bewezen, dat de communisten hun invloed op de West-Berlijners hebben verlo ren", aldus burgemeester Reuter, die er de nadruk oplegde, dat geen van de kortgeleden goedgekeurde splin terpartijen 5% der stemmen had behaald, hetgeen noodzakelijk is voor het verkrijgen van een zetel in het nieuwe Westberlijnsfe parlement. NEGUS KRIJGT ERITREA. De Assemblée van de UNO heeft met 46 tegen 10 stemmen besloten de vroegere Italiaanse kolonie Eri trea met Ethiopië tot een federatie te verenigen onder de kroon van Ethiopië. Het plan belooft alle inwoners van Eritrea onder wie vele Italianen en buitenlanders volledige vrij heid. Naar te Djakarta bekend werd, is op de Pamaniekan- en Tjiasem-lan- den wederom een moord gepleegd, thans op de Britse administrateur Norman B. Winning. Hij werd dood geschoten, toen hij zich in een auto van de ondernemingstuinen naar Soebang begaf Vlammen, dichte rookwolken en lavastroompjes schenen Zondag te duiden op een mogelijke nieuwe uit barsting van de Etna De nieuwe lavastroom; die naar schatting een snelheid heeft van ongeveer 5 me ter per uur, bedreigt op het ogen blik geen bewoond of bebouwd ge bied. en lekker! ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIÉ Zij, die Woensdagavond naar de nieuwsuitzending van Radio-Mün- chen te 20 uur luisterden, hoorden tot hun grote verbazing de nieuws lezer midden in het buitenlandse bulletin de woorden „Regina, Rui tenvrouw" roepen, waarna de lezing van het nieuws werd voortgezet. Dit incident wordt in verband ge bracht met wat de Weense „magiër" Fritz Strobl tezelfdertijd in een Weens cabaret zei, namelijk dat hij langs telepathische weg terstond via Radio-München !n meisjesnaam en een speelkaart, door het publiek op te geven, zou laten omroepen. De nieuwslezer zei achteraf, dat hij tijdens het voorlezen van het nieuws hevige hoofdpijn had gekre gen en zich gedwongen voelde de woorden te uiten. Daarna was zijn hoofdpijn over. L. K. te Den Haag werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 14 jaar met aftrek van voorarrest. Hij was door het bijzondere hof te Den Haag veroordeeld tot een gevangenis- I?®" WelkG vonnis langfaebbenden Werkverband Katholiek Amateurtoneel Het Werkverband Katholiek Amateurtoneel in het bisdom Haarlem hield gisteren in Amsterdam zijn tweede Oxstrictsdag Uit alle delen van Noord- en Zuid-Holland arriveerden de leden aan het Centraal Station, om zich allereerst naar de St. Nicolaaskerk te begeven, waar de mode rator, kapelaan J. v. d. Boogerd uit Rotterdam een H. Mis opdroeg. Tij dens de predicatie herdacht de moderator de kortelings overleden drs. W. Snitker, die zoveel verdiensten heeft gehad voor het katholieke ama teurtoneel. hij in beroep was gegaan. K. had in het tijdvak November 1944Mei 1945 als commandant van de Landwacht te Leiden werkzaam heden verricht, bestaande uit het op sporen en arresteren van personen en het doen van huiszoekingen. Het gerechtshof te Amsterdam be vestigde gistermorgen het rechtbank- vonnis (een maand voorwaarde ijk en een geldboete van 25.tegen de Utrechtse letterzetter J. H D. In April van het vorig jaar had D. drie weken hechtenis ondergaan voor zijn directeur, die wegens het veroorza ken van een verkeersongeluk hier toe was veroordeeld. Jaarvergadering in Krasnapolsky Na de H. Mis kwam men bijeen in de grote zaal van Krasnapolsky, waar de jaarvergadering wei'd ge houden De heer C. P. Weel, voor zitter, getuigde in het openings woord van zijn tevredenheid over de gang van zaken. De organisatie was weliswaar de kinderschoenen nog niet geheel ontgroeid maar in de afgelopen periode is de basis ge legd, waarop met vertrouwen nan worden voortgebouwd. Wanneer in' het komend jaar de statuten worden goedgekeurd, zal hiermede de moge lijkheid geopend worden, om meer kracht achter het werk te zetten. De secretaris, de heer D. Ie Feber, merkte in zijn jaarverslag op, dat de ervaringen met „De Nieuwe Spoel" niet zo prettig zijn. Uit alle diocesen zijn klachten binnen gekomen over het niet of te laat plaatsen van co- pxe. Mede in verband met het onre gelmatig verschijnen van het blad zijn daarom stappen ondernomen tot het uitgeven van een eigen orgaan. In Januari zal vermoedelijk het eer ste nummer hiervan worden afgele verd. De Kring Bollenstreek had geen kans gezien zich te ontplooien. Eind September waren er slechts twee le den, welke nu zijn ond°rgebracht in de Kring Kennemerland. Veel beter was de ontwikkeling in de Kring Rijnland. Deze heeft mo menteel 19 leden, die ook inschreven voor de wedstrijden. Voorts is men hier overgegaan tot de inrichting van een eigen bibliotheek. Het getal van de aangesloten ver enigingen, dat in 1949 precies 75 was, is gestegen tdt 110. Penningmeester was somber. Drs. G. v Lieshout, die wegens zijn benoeming in het hoofdbestuur voor de laatste maal als diocesaan penningmeester optrad kongeen optimistische beschouwing geven. Hoewel er nog een batig saldo was, zijn de perspectieven uiterst ongun stig. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan de slechte betaling van de con tributie, waarvan de achterstand bij na 1000beloopt. Hij adviseerde, om indien de verenigingen geen kans zagen haar verplicht:ngen na te komen door verandering van het donatiesysteem, subsidie-aanvra gen en aanvragen tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting, geld vi ij te maken. Bestuur uitgebreid Bij de voorziening in de vacature van drs. v. Lieshout ontstond enige verwarring, aangezien de enige can- didaat, de heer Coli, zich niet capa bel achtte, om het penningmeester schap waar te nemen. De Kring Ken nemerland bracht toen een nieuwe condidaat naar voren, de heer J. Suerinck. Op voorste] van kane'aan v. d- Boogerd werden beide heren in het bestuur opgenomen. De functies zullen in onderling overleg worden verdeeld. Uit de vergadering gingen stem men op, om werkvergaderingen bij een te roepen. Vooraf zouden de be- een beschrijvings brief, begrotingen etc dienen te ont vangen, zodat men tot meer vrucht bare discussies zou kunnen geraken. In dit verband werd er op gewezen, dat de diocesane bijeenkomsten de enige mogelijkheid waren, om in vloed op het hoofdbestuur uit te oefenen. Bij de oprichting was uiter aard alles van boven af gekomen, maar in het stadium van thans is net gewenst, dat hetgeen in de kringen leeft naar boven gebracht wordt. De heer v. Elburg stelde voor, dat iedere kring zijn eigen bibliotheek zou hebben. Door onderling contact zouden die dienstbaar kunnen zijn aan de gehele organisatie. Dit sys teem zou het onnodig maken een ge salarieerde bibliothecaris aan te stel len. Kapelaan v. d. Boogerd kwam aan het slot van de vergadering met het plan voor dc dag, om het amateur toneel te laten medehelpen bij het verkrijgen van geld voor de bouw van kerken. Door het geven van b.v. een opvoering per seizoen zou iedere veren-ging haar steentje kunnen bij dragen. Het luide applaus, dat op dit voorstel volgde, getuigde van de in stemming der vergadering. De middagbijeenkomst In de middagbijeenkomst hield de heer J. v. d. Lijke jr uit Leiden een lezing over costumering. Aan.het slot hiervan bracht hij alles, wat hij ver leid had in practijk. Geassisteerd door-'enkele tonelisten liet hij zien, cp welke wijze hij verschillende his torische figuren zou aankleden. Voor deze practische werkbeurt was heel interessant en gezien vele smaakloze opvoeringen van costuum- stukken werkelijk niet overbodig. De districtsdag werd besloten met de- opvoering van Ad. Bevers' „Des soudaens dochterken" door het R.K. Amsterdams Toneelgezelschap. De'e groep heeft hetzelfde stuk reeds meermalen in deze omgeving ge speeld voor de Missie-Verkeersactie. De hoofdrolvertolkers waren niet vervangen, zodat men tekstvast was en een zeer goede opvoering gaf. De gladde weg Een dode Tengevolge van de gladheH van de weg zijn Zondag op de rijksweg tussen den Haag en Rotterdam on>.;?r de gemeente Delft verschillende ver keersongevallen gebeurd, waarvan een met dodelijke afloop. Nabij het viaduct aan de Hugo van Rijkenlaan slipte een personenauto, waarin twee personen zaten, het echtpaar Hetwig uit Scheveningen. De auto. die door dr H. bestuurd werd, reed van de dijk en kwam in een sloot terecht. De 67-jarige mevr. J A. H.V. ge raakte in het water onder de auto Toen de wagen door de politie was gelicht, bleken de levensgeesten bij mevrv. H. reeds te zijn geweken. Dertig meter van de plaats van dit ongeval reed een tweede auto van dr- weg en kwam met de wielen naar boven op een landweg te liggen. De vier inzittenden kwamen fnet de Schrik vrij. Tenslotte reden nog vier auto's in de berm van de weg en moesten door de politie worden los getrokken. Hierbij gebeurden geen persoonlijke ongevallen. Soepbenen vielen uit de lucht In Zuid-Limburg werd enige tijd geleden een ware opschudding ver wekt door de vondst van een zak met bloederige beenderen, die bij Susteren aan een valscherm uit de lucht was komen vallen. Thans is deze vondst onthuld door een publi catie van de luchtmachtstaf. Tijdens de raadselachtige .drop ping" hield de chauffeursschool van de L.S.K. meerdaagse oefeningen in Zuid-Limburg. De keukenvoorraad werd daarom uit Twente door de lucht gefourageerd. De voor dit doel opgestegen Exford wierp door een misverstand tussen vlieger en „drop- per" de eerste parachute, waaraan een zak met soepbenen en brood hing, per abuis boven Susteren uit in plaats van boven Berg (L.), de afgesproken plaats. Gelukkig be merkte de vlieger de vergissing. De andere parachutes met menage wer den op de juiste plaats geworpen en per radio kreeg de commandant van de chauffeursopleiding bericht, waar de eerste parachute was ge dropt. Na een spannende jacht- en zoekpartij kwam de zak, die door zijn inhoud zoveel opzien had ge baard, terecht. De chauffeurs hebben er goede soep van gegeten. £en g,etuig.e die niet ópiafï _J Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 22) Wij kwamen in de gang en keken in het voorbijgaan in de vertrek ken, die er op uitkwamen. Een er van scheen een soort kantoor te zijn, maar de dikke stoflaag, welke op het bureau en stoelen lag, toonde duidelijk aan, dat het lang in on bruik was geweest; de andere ver trekken waren leeg en toonden geen sporen van ingebruik-zijn. „Onze geachte Gill schijnt even als Diogenes, het met een zeer be scheiden uitzet te kunnen stellen." „Ja," stemde Thorndijke toe, „het is enigszins moeilijk te raden, waarin zijn bezigheden bestaan. Het ziet er hier uit, of het nooit in ge bruik is geweest. Wil ik maar voor gaan?" Hij stond even stil en liet het licht van zyn lantaarn over de I trappen schijnen; dan begon hij af te dalen. Het was werkelijk een afschuwe lijke, afkeerwekkende omgeving, vooral voor mij, wien het vreselijke avontuur van de vorige avond nog vers in het geheugen lag. De ruwe, brokkelige muren met schimmel en spinnewebben; glinsterende sporen van kelderslakken, glibberige cham- pionplekken op de vloer, alles gaf een indruk, of wij' in een lang vergeten grafkelder afdaalden. Hui verend vervolgden wij orize weg, tot wij aan de deur van mijn ge- weesde gevangenis kwamen. Zij was herkenbaar aan de twee gaten, die ik er in geboord had. Wij keken er in en ik kon een rilling niet weerhouden. De kelder was absoluut ledig. Daarna was de aangrenzende kelder aan de beurt, die voor mij het voorwerp van niet geringe nieuwsgierigheid was. Hier had die onbekende schurk, terwijl ik weerloos was ongesloten in de andere kelder, met kalm over leg en in koele bloede alle maatre gelen getroffen, om mij te vermoor den; weinig vermoedende, dat ik z'n aanslag zou overleven en het toneel van zijn misdaad nog zou komen bezoeken. Thorndijke was ook vol belang stelling. Hü stond bij de ingang en keek naar binnen, alsof hij de lig ging van de verschillende voorwer pen in zich wilde opnemen. Zoals het inderdaad ook was. „Er is iemand hier geweest, se dert gisteravond, Jervis," zei hij. „Ja," stemde Jervis toe. De gas- cylinder is van de opening wegge nomen. Kijk Jardine," vei*volgde hij „onze onbekende vriend, had die grote pakkist overeind gezet en de gascylinder er zo overheen gep^atst dat de uitmonding precies voor 't gat kwam. Twee andere gasflessen stonden rechtop met de mondstuk ken naar boven." „Als ik je goed verstaan heb," zei Thorndijke, dan hoorde je die cy linders vei-plaatsen, niet?" „Ja," antwoordde ik, die bij het gat en de twee andere." „Ik vraag dat," zei Thoi^iidijke, „omdat er, zoals je riet zeven an dere cylinders tegen de muur lig gen. Die zijn alle ledig. Dat hebben wij gisteravond al ontdekt." „Van die andere weet ik niets af," zei ik. De drie waarop ik zinspeelde, heb ik duidelijk gehoord en nadat hij de derde had verplaatst, verliet de kerel de kelder en sloot de deur." „Dan," zei Thorndijke, „zijn die zeven andere voor een ander doel laat ens hopen een edeler ge bruikt. Ik zou wel eens willen weten, waarom onze vriend de moeite ge nomen heeft, de cylinders weer weg te nemen." „Misschien," opperde Jervis, „heeft hij gedacht, dat die opstel ling de politic verdacht zou voorko men, als zij toevallig het perceel eens zcu bezoeken. Hij zal wellicht niet bemerkt hebben, dat de inrich ting reeds door ons in de door hem gemaakte opstelling is onderzocht. Of, het kan ook, dat de cylinders door iemand anders van hun plaats genomen zijn. Wij veronderstellen, dat hij een wettig huurder van t pand is- maar hij kan misschien ook een stille indringer zijn, zoals wij zelf zijn, die ontdekt heeft dat het perceel min of meer in onbruik is en de loca'iteit voor zijn menslie vende oogmerken dienstbaar maakt." „Ja," beaamde Thorndijke, „dat is volkomen juist. Maar wij kunnen de proef op de som maken, tenmin ste negatief. Indien de cylinders door een gewene vreemdeling zijn verkanteld, dan zullen er handdruk ken op te vinden zijn." „Maar waarom zal de misdadiger zelf er geen handdrukken cp achter gelaten hebben?" vroeg ik. j PRINSES WILHELMINA BEZOEKT JEUGDHUIS IN DE JORDAAN Geheel onverwacht voor de kin deren in het „Koning Willemshuis" iri de Amsterdamse Joröaan, bracht prinses Wilhelmina Vrijdagavond een bezoek aan dit gevestigde jeugdhuis Met de jeugdleider en jeugdleid ster van dit tehuis, dat is aangeslo ten bü de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam, had de prinses reeds 's morgens een uur lang in het paleis cp de Dam een diepgaand gesprek gevoerd over het massajeugdwerk. Zij gaf daarbij de wens te kennen zich des avonds persoonlijk van dit werk op de hoogte te stellen. Korte-verhalen- prijsvraag ERNEST CEAES GEHULDIGD De Vlaamse schrijver Ernest Claes, ciie dezer dagen 65 jaar is geworden en een bekroning in ontvangst heeft mogen nemen voor het beste korte verhaal uit het Zuidnederlands taal gebied, is Zaterdagavond gehuldigd. Met Antoon Coolen en de Alkmaar- se schrijver Paul de Casparis kan hij met het gekroonde verhaal „Het was lente", deelnemen aan de interna tionale prijsvraag voor het beste kor te verhaal ter wei'eld. uitgeschreven door de New Yoi'k Hex*ald Tribune. PUZZLE-RECTIFICATIE. In de St. Nicoiaas-puzzle van Zaterdag 11. is een foutje geslo pen, dat niet meer veranderd kan worden. Nummer 1 hor. en nummer 4 verticaal corresponde ren niet. Oplossingen met: Zee lieden of zeeleeden en met: iren of eren worden alle goedgekeurd. DE VENNEN VAN OISTERWIJK. Eexx jaar geleden vei'schenen in de bladen alarmerende berichten over een tweede ramp, die Oisterwijks na tuurschoon bedreigde. Naast de ver vuiling van de Voorste Stroom be stond er toen n.l. acuut gevaar, dat de vennen door het overwoekerend gewas van waterplanten zouden ver dwijnen. Op mitxatief van de Ned. Ver. tot behoud van Natuurmonumenten en de Oisterwijkse V.V.V., heeft de hei demaatschappij gedurende de zomer als eerste het Choorven onder han den genomen. Nadat het leegge pompt was, heeft men de gehele kom gezuiverd door alle onwelkome wa terplanten als riet, bies, zegge en gagel met wortel en al uit te trek ken. Thans zijn de werkzaamheden aan het Witven begonnen en zo hoopt men ook de verdere vennen schoon te maken, mits natuurlijk de beno digde gelden hiervoor beschikbaar blijven. „ZWARTE LIJST" IN WEESP De gemeenteraad van Weesp heeft besloten een zogenaamde „zwarte lijst" van drankzuchtigen saxnen te stellen, waarop de namen worden vermeld van hen, die zich zelf en hun gezin ernstig nadeel berokenen door veelvuldig drankmisbruik. De caféhouders krijgen deze lijst toege stuurd en zullen aan de daarop voor komende personen slechts onder zeer bijzondere omstandigheden drank mogen verstrekken. Voorts zal men contact opnemen met de nabuurge meenten om ook daar de „droogge legde" Weespers geen kans te geven. SINTERKLAAS IN BRAND GEVLOGEN. Sinterklaas, die gistermiddag op de Haarlemmerweg te Amster dam zijn jeugdige vriendjes had be groet, wilde, toen hij wegging een sigaret opsteken. Een hulpvaardige dood hem vuur met zijn sigarenaan steker. Tot schrik van het gezel schap en niet het minst van Sint Ni- colaas zelf, vatte de baard van de Goedheligman vlam. De G.G.D. moest er bij te pas komen en de goede Sint bracht een onvrijwillig bezoek aan het Wilhelminagasthuis. SOCIAAL CHARITATIEVE CENTRUM NAAR DEN BOSCH Het ligt in de bedoeling het lan delijke, sociaal-charitatieve centrum, toporgaan van de vijf diocesane cen tra. naar Den Bosch over te bren gen. Bij het d oeesane Bossche cen trum zal deze landelijke organisatie, waarvan prof. dr. Beel voorzitter is, in één tehuis worden ondergebracht. „Omdat, mijn waarde Jardine, hij een veel te gladde vogel is. Jervis en ik hebben de cylinders gister avond zeer zorgvuldig onderzocht, in de hoop enige vingerafdrukken te vinden, teneinde die op Scot1 and Yard te laten onderzoeken, maar wij konden niet het minste vinden. Wij veronderstelden, dat hij met hand schoenen aan geopereerd had, het geen prachtig klopt met jouw be schrijving. Hetgeen in zekere zin een belang rijk feit is, want een man, die der gelijke maatregelen ne®mt. waarschijnlijk al meer zoiets bij de hand gehad, of minstens kennis ce- maakt met misdadigerspraktijken. Feitelijk mag verondersteld worden, dat, niettegenstaande dit geen ge wone beroepsmisdaad is, de schul dige wellicht een beroepsmisdadiger is. En de volgende veronderstel1 ing is natuurlijk, dat de misdaad met voorbedachte rade is gepleegd. Onder het spreken had Ixij een plat flesje, met een metalen stop en gevuld met een geelachtig poeder, uit zyn zak gehaald. Hij nam de stop er af waardoor eexx binnenstop te voorschijn kwam, waarin zich gaatjes bevonden, evenals in een suikerstrooier, of peperbus. Hierme de strooide hij een wolk van licht WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). NU EN DAN BUIEN. Wisselende bewolking met nu en dan buien,, vele met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk in buien tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en Noord- West. In de nacht en ochtend op vele plaatsen ichte vorst. In de namiddag ongeveer dezelfde temperatui'en ails vandaag. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc, de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Haax'lem (O.L.Vr. v. Zeven Smarten) de weleerw. heer H. Balestra, tot ka pelaan te Rotterdam (Christus Ko ning) de weleerw. heer J. B. M. Schoonebeek en tot kapelaan te Vel- sen-Noord, de weleerw. heer G. D. Lemmers. 12 - JARIGE PRIESTERFEESTEN Op 11 Dec. vieren him 12 y2 jarig priesterfeest: H. P. Balestra, kapelaan te Haar lem; J. A. Bon, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); P. Th. Brinkman, ka pelaan te Oudorp; G. J. P. v. d. Bijl, kapelaan te 's-Hage (H. H. En gelbewaarders); dr. J. A. E. van Dodewaard, professor Theologicum, Warmond. H. C. M. de Goede kape- laaix te Voorburg O. L. Vr. Hemelv. P. C. Grcenedijk, ieger-aalmoezenier Departement van Oorlog Den Haag; P. Grootscholte kapelaan te Delft. (H. Sacrament); C. N. M. Hammann, kapelaan te Hillegom, (H. Jos.); Th. P. v. d. Heyden, kapelaan te Sche veningen (H. Ant. Abt.); J. A. G. v. d. Hoogte, Bondsadviseur LTB., rector Amsterdam (Maagdenhuis); A H. Huyboom Ass. Dioc. Aalmoez., A.' dam Stadhouderk. 55; G. W. Lemmex's, kapelaan te Den Helder (O. L. Vr. O. O.); H. J. van Nobe- len, kapelaan te Amsterdam (H. Ag nes); J. Th. A. van Pol, kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. Roz.); F. A. H. van Ravesteyn, leraar Hageveld, Heemstede; C. J. A. Schoonderwoerd kapelaan te A.' dam (H. Will, binnen de V.); B. P. M. Schoonebeek, kape laan te A.'dam (O. L. Vr. A. B.); M van Stee, kapelaan te 's-Hage (H. Hart); Th. H. J. Straathof, le raar Hageveld, Heemstede; N. P. A. Velzeboex-, kapelaan te 's-Hage (H. H. Engebew.); L. P. M. Vestei-, rector te Leiden (H. Liduina); A. C. v. d. Voorn, kapelaan te Hillegers- berg (H. Liduina). SEMINAIRIE HAGEVELD. Voortaan zal bij het admissie-exa- men niet meer naar de kennis van het Frans gevraagd worden. Wel is het wenselijk, dat de candidaten iets gehad hebben van deze taal, maar er zal niet in geëxamineerd worden. NIEUWE PAROCHIES TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM „St. Bavo" bevat het bisschoppe lijk besluit tot oprichting van een nieuwe parochie in Amsterdam-West onder de titel van H. Joseph. Tot pastoor is benoemd pater P. L. J. van Houdt O.F.M.; tot kerkmeesters de heren B. Th. Kleine Staarmann en C. H. van Oostrom. Eveneens bevat „St. Bavo" de op richting van een nieuwe pai'ochie in Oud-Mathenesse, Rotterdam-West, onder de titel van H. Hart van Je sus. Tot pastoor is benoemd de zeer- eerw. heer C. Koning; tot kerkmees ters de heren A. Bruinsma, B. L. Ozephius, J. J. Renirie en Jac. van Zeyl. ZAKKENROLLER STEELT 160 GULDEN UIT TAS Een dame, die Zondagavond oixx twaalf uur op het Leidseplein te Amsterdam op de tram stapte, kwam onmiddellijk daarna tot de ontdek king, dat haar portefeuille met 160 gulden uit haar handtasje was ge rold. Op haar alarm sloot de conduc teur de hekken en zette de wagen bestuurder de tram op dood spoor. 25 Pex-sonen, die op het achtei'balkon stonden, werden het politiebureau op het Leidseplein binnengeleid om gefouilleerd te worden. Vex-moede- lijk heeft de zakkenroller zijn slag geslagen, toen de dame in het ge drang op de tram stapte. Veel nieuwsgierige toeschouwei's bleven op het late uur op het Leidseplein samendrommen. De tram vertrok om kwart voor een. poeder over de drie bovenste cylin ders, waarna hij ze een voor een af blies. Op een paar vorm'oze plek ken na, vloog al het poeder er af, doch de achter gebleven plaatsen vertoonde niets dat op een vinger afdruk, of zelfs op de vorm van een hand geleek. Thorndijke stond op en stak het flesje in zijn zak. „Blijkbaar zijn de cylinders door onze onbekende vriend, met dezelfde voorzorg verplaatst, als de eei'ste maal. Een gladde vogel, vind je niet Jervis?" Die snaak is niet voor een gat te vangen. „Neen," stemde Jervis toe, „hij geeft zich niet bloot, en bewaart z'n incognito op meesterlijke wijze; dat moet ik hem na geven.' „En intussen besliste Thorndijke, moeten wij onze maatregelen door zetten, om hem uit deze bescheiden afzondering te drijven." Ik zou graag willen, Jardine, dat je deze kelder zorgvuldig onderzoekt en ons zegt, cf iets wat je ziet, je herinnert aan iets, wat je overko men is, of je op een of andere ge- dacïite brengt." (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2