j^feeióse mirspoTffy' Bij de rondvraag kwamen de raadhuisplannen ter sprake ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Nachtmis-cursus in Verbum Dei Evenals in de voorafgaande jaren is er voor belangstellende niet-ka- tholieken de gelegenheid om de Nachtmis bij te wonen. Tevoren zal in Verbum Dei, de betekenis van de Heilige Mis en de K-CTstliturgie wor den uitgelegd, geïllustreerd door lichtbeelden: op de Donderdagen 7, 14, 21 December telkens om' 8 uur 's avonds of op de Zondagen 10, 17, 24 December om 4.30 's middags. De plechtige Nachtmis zal opge dragen worden in de kapel van de Paters Franciscanen, Mariënpoel- straat om 3 uur 's nachts. Toegang alleen voor niet-katho- lieken, eventueel met R.K. echtge noot of verloofde, indien deze de nachtmiscursus gevolgd heeft. De toegangskaarten zijn strikt persoon lijk. Alle gewenste inlichtingen wor den gegeven in Verbum Dei, Plan tage 16. Tel. 21988. Wilt U Uw niet-katholieke kennis sen op bovenstaande mogelijkheid attent maken? Gisteren in werking getreden. De gemeenteraad heeft op 28 Juni en 28 Augustus 1950 de Verordening op de Winkelsluiting op enige pun ten gewijzigd. Deze wijzigingen houden o.m. het volgende in: Winkels, waarin levend visaas ten behoeve van de vissport wordt verkocht mogen des Zondags tot 9 uur des morgens geopend zijn, uitsluitend voor de verkoop van le vend visaas. Voorts is het aan opti ciens, goud- en zilversmeden en aan boekhandelaren (hieronder begrepen zij, die uitsluitend of in hoofdzaak kantoorboeken en/ of tijdschriften vex-kopen) verboden hun winkels op Maandag vóór 13 uur geopend te hebben. Slagerswinkels moeten op Maandag na 13 uur gesloten zijn. Aan kappers, kruideniers, rijwielhandela ren, drogisten en tabakswinkeliers is het verboden hun winkels op Dins- Wat lezers schrijven DONKERE GEVANGENLAAN Moge ik B. en W. en de gemeen teraadsleden uitnodigen om de be woners van de Gevangenlaan met een bezoek te willen vereren, nu de spoorwegovergang aan de Gevangen laan gesloten is. Of wensen de he ren hiervan geen gebruik te maken? Zijn ze al voldoende ingelicht hoe de situatie daar is? (Zwartepad van af Morsweg en een gedeelte van de Gevangenlaan). Hoe zijn zulke toe standen mogelijk in een democra tisch land? Gaarne had ik dan, ook r.amens de andere bewoners van de Gevangenlaan en niet te vergeten de schoolgaande kinderen, leveran ciers, een eventueel te ontbieden ge neesheer bij nacht, brandweer enz., dat hier zo spoedig mogelijk andere maatregelen getroffen worden Ver lichting is op deze weg niet aange bracht zodat de schoolgaande kinde ren en ook de bewoners zelf enz. in het donker deze weg af moeten (schoolgaande kinderen des middags plm. 4 uur). Is dit verantwoord? Er is een spreekwoord dat zegt: „Als net kalf verdronken is, dempt men de put". Moeten wij hierop ook wachten? Wij verzoeken u dan ook dat hier zo spoedig mogelijk maatregelen ge troffen worden, zodat aan deze wan toestand een einde komt. Men wist toch tijdig van te voren, dat de over weg gesloten zou worden? Waarom dan geen maatregelen getroffen, voordat het zover kwam? E. VAN DER KOLK, Pesthuislaan 3 (Gevangen laan), Leiden. ST. NICOLAASFEEST „ST. ANTONIUS" Vele kleintjes maken een grote. Vol verwachting klopt ons hart.. Veel kleine handjes zullen begerig uitsteken naar wat Sint Nicolaas hun zal geven Vol verwachting kloppen hun klei ne hartjes naar het a.s. St. Nicolaas- feest op Woensdagmiddag 6 Decem ber a.s. te 2 uur, dat zal worden ge houden in het R.K. Militair Tehuis, Mare 84 voor de beschermelingen van de Eerw. Zusters Carmelitessen. De Goede Sint betreurt het, dat de vele beloofde toezeggingen niet bin nen gekomen zijn;... Vijf jaren heeft de Sint en zijn knecht, de kinderen van de Carme litessen een leuke en prettige St. Nicolaasmiddag kunnen bezorgen, de kinderen waren altijd zeer tevreden met wat zij kregen, maar de Goede Sint is dit jaar niet tevreden, vooral als hij de St Nicolaasfeesten ziet van diverse verenigingen, fabrieken en zakenpersoneelsverenigingen. De kinderen van de Eerw. Zusters Carmelitessen enkele slechts uit gezonderd hebben alleen hun Sint Nicolaasfeest op Woensdagmid dag 6 December a.s. De Goede Sint is zeer dankbaar voor de ontvangen giften, die hij heeft mogen ontvangen van enkele winkeliers, werkgevers en particu lieren, vooral de goede steun van de Ned, R.K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant geëmployeerden „St. An- tonius" afd. Leiden, die voor hun kinderen het St. Nicolaasfeest orga niseert en waaraan de beschermelin gen van de Zusters gratis mogen deelnemen. Maar hij komt nog veel te kort om do kinderen iets te geven. Daarom verzoekt de Goede Sint en zijn knecht Piet, giften, hetzij financieeel of in natura, af te geven aan zijn secretaris, de heer J. M. v. Asperdt, Maresingel 48, Leiden. Gedenkt deze kinderen door uw royale gift en vele kleintjes maken een grote.vol verwachting klop pen hun harten. De Goede Sint. dag na 13 uur voor het publiek ge opend te heben. De in dez ealinea genoemde bepalingen lijden uitzon dering in enige in de verordening vermelde gevallen. Tenslotte hebben Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid verkre gen vergunning te verlenen voor het na het wettelijk vastgestelde winkel sluitingsuur venten met geringe eet waren of bloemen, nabij de toegangen van ziekeninrichtingen gedurende de bezoekuren. De verordeningen, waarbij boven bedoelde wij ligingen werden vastge steld, liggen gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken voor een ieder ter inzage. Zij zijn gisteren in werking getreden. Afrikanistische taalwetenschap In het groot auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden aan vaardde prof. dr. H. P. Blok Vrijdag middag het ambt van bijzonder hoogleraar vanwege het Afrika-ln- stituut in de Bantoeistiek, met het uitspreken van een inaugurele ora tie over problemen, taak en doel van de Afrikanistische taalwetenschap. VOLKSKUNDE-COMM1SSIE VAN VER. „OUD-LEIDEN" Oude wagenrijmen De Vol'kskunde-Commissie der Vereniging „Oud-Leiden" schrijft c i_e reacties op het verzoek van de Volkskunde-Commissie der Vereni ging „Oud-Leiden", om inzending van wagenrijmen, heeft alle ver wachtingen overtroffen. De commis sie zegt de inzenders hartelijk dank en zal er t.z.t. iets over publiceren. Daarom wordt er nu niets van de interessante inzendingen medege deeld. Maar voor éér, rijm moet een uitzondering gemaakt worden: Genever is een grote schat op aarde, Gezondheid voor de baas, als haver voor de paarden. Een nieuwe vraag. De heer W. J. J. C. Bijleveld schreef, dat hij in 1904 te Warmond iemand had ge kend, Arie Hekker genaamd, die een schrift vol wagenrijmen bezat, geno teerd in de tijd, dat hij wagenmaker was te Wassenaar. Deze Hekker is in de Stichting voor Ouden van Da gen „St. Joseph" te Alphen aan den Rijn overleden Weet iemand mis schien waar dat schrift gebleven is? Van een oude schipper uit Wou- brugge, die zijn naam beslist niet wilde zeggenen toch zo graag eens een lezing van „Oud-Leiden" wilde bijwonen, werd ook een wa- genrijm ontvangen. Indien hij zich op 20 December a.s. te 3 uur aan „Den Burcht" vervoegt, wordt hij gaarne als gast op de Volksliederen- avond van „Oud-Leiden" toegelaten. Geveilde percelen. Ten over staan van notaris A. H. Doyer alhier: herenhuis met tuin te Oegstgeest Em- malaan 78 in bod: 16.400, koper de heer J. van Dorp qq te Katwijk voor 19.800; het winkelpand met boven woning te Leiden Nieuwe Rijn 87 is niet verkocht. NIEUWE AANWINST VOOR HET LEGERMUSEUM Herinnering aan Korps Vaartuigendienst Door de laatste directeur van de Verplegings- en Transportdienst van het KNIL, de kolonel der Infanterie KNIL e.d. C. Vries/is aan de direc teur van het Legermuseum te Lei den een model 1:10 van een „Lan ding Crafft Vehicle and Personnel" (LCVP) aangeboden. De „LCVP" vormde de kern van do vloot van het Korps Vaartuigen- dienst, dat een onderdeel uitmaakte van de verplegings- en transport dienst. Het korps vaartuigendienst, bijna geheel gevormd uit militairen van de Koninklijke Landmacht, die in de burgermaatschappij een varen de "betrekking vervulden, vond zijn taak in de bevoorrading van troepen van de KL en het KNIL in de wa terrijke gebieden van Indonesië als Palembang, Djambi, Deli, Riouw, Borneo en de Grote Oost. Het korps heeft in die streken de handhaving er. de acties van de Nederlandse troe pen mogelijk gemaakt door hen re gelmatig van alle benodigdheden te voorzien, waartoe zware diensten vaak op woelige zeeën dienden te worden verricht en waarbij acties te water tegen de tegenstander geen uitzondering vormden. Als herinnering aan de diensten door het personeel van het Korps Vaartuigendienst van 1947 tot 1950 in Indonesië verricht, staat thans het model van een LCVP in Legermu seum te Leiden voor iedereen zicht baar opgesteld. Het model is ter ge legenheid van het 2-jarig bestaan van de Vaartuigendienst op 16 April 1948 aangeboden aan de toenmalige directeur tnans de generaal-ma- jaar G. S KNIL b.d. G. J. van Leeu wen en werd vervaardigd door het personeel van het depot Vaar tuigendienst te Batavia. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door de dokteren: Hartman, van Leeuwen, Postel, Si mons, Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond,- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 2 Dec. 13 uur tot Zaterdag 9 Dec. 8 uur waargenomen door: de apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider-aootheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oestgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Irene Petronella d. van P. C. van Rijn en- A. Fesenko. Ro bert Josephus Marie z. van P. de Rid der en A. A. M. van Loon. Hendrikus Johannes Maria z. van L. P. Steen voorden en C. G. van der Drift. Hen- rica Regina Helena d. van A. Brus- see en J. C. Ravensbergen. Hendri kus Johannes z: van J. A van den Berg en H. M. /an der Voorn. Jo hanna Elisabeth Henriëtte Maria d. van D. Grootert en L. J.M. Steur. Overleden: P. Arts wedn. 80 j. J. van Steijn wed. van Neuteboom 85 j. J. C. van den Haak man 36 j, Zaterdag 2 December. Stadskok voelt zich vandaag de ge lukkigste man ter wereld! Om dit te begrijpen, dient u eerst te weten, dat tot één van Stadskok taken het verzorgen van de wekelijkse puzzle- rubriek behoort. Wie beschrijft zijn verbazing, toen Stadskok de oplos sing van een prijs winnares uit Lei den eens nauwkeuriger bekeek en aan het slot las: „Als ik wat win, dan zijn jullie schatten en lievelin gen en dan krijgen jullip allemaal een zoen en de jongens onr1er de 25 twee zoentjes"!!! Jammer, dat Stads kok al boven de 25 is. Maar die één krijgt hij dan toch. Tenminste, daar rekent hij vast op! Ook sommige col lega's hebben reeds te kennen gege ven, dat zij- op deze Sinterklaas-sur prise wel prijs stellen. In spanning wachten we dus af tot de prijswin- nares het beloofde komt brengen! Je moet maar boffen! Dat zal de achtjarige knaap H. E. uit de Lange- straat gisteren gedacht hebben, toen hij op de treeplank sprong van een rijdende auto en er af viel, toen de wagen sneller ging rijden. Hij kwam op straat terecht en het ach terwiel van de auto ging over z'n been. Afgereden? Gebroken? Niets! Een klein schrammetje. De knaap stond op en liep naar school Een hele tijd geleden hebben we al verteld, dat de toneelverenging „Tot Ieders Genoegen" 20 jaar be staat. Vandaar de receptie die Zater dag 9 December a.s. van 8 tot 10 uur wordt gehouden in „Royal" Doeza- straat. De Buurtvereniging „Haagweg- kwartier" heeft de kruis- en klaver- jaswedstrijden om Kerstprijzen voortgezet. De koplopers werden verdrongen. Bij de klaver is Offer man nu le met 7980, Slingerland 2e met 7969, G. Blok 3e met 7884, 4e M. Honsbeek met 7828. Bij het kruis jassen: 1. Mevr. v. d. Mee 5657, 2. Bouter 5634, 3. heer v. d. Mee 5610 En het programma van het piano recital, dat de grote Franse pianist Alfred Cortot a.s. Woensdagavond in de Stadsgehoorzaal- brengen zal, vermeldt o.a. werken van Schubert (Moment musical) Weber (Auffor- derung zum Tanz), Chopin, Schu mann en Liszt. Nog een muzikaal bericht: de re petitie van het R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" (Haagweg-paroc- hie) gaat a.s. Dinsdagavond niet door. Natuurlijk niet, want dan is het strooiavond. Maar alle leden worden dringend verzocht de week daarop wel te komen, want er moet nog hard gewerkt worden voor het Kerstprogramma! Sint Nicolaas is gisteravond op be zoek geweest bij de gym ver. Groen Wit, in de gym zaal Os- en Paarde- laan. Om zeven uur voor kleintjes van 4 tot 12 jaar, die o.a. van een grappige film-vertoning genoten Daarna kwamen de groteren aan de beurt. Ook zij kregen bezoek van de Sint en een film-vertoning. Tenslot te nog een dansje toe. De St. Paulusstam (R.K. Verken ners van de dekenale parochie) viert morgen het 15-jarige bestaan o.a. met een feestavond in de zaal Maria Gijzensteeg, waar een bont verken ners-programma wordt afgewerkt STADSKOK. KATWIJK Autobus in greppel Een veertigtal passagiers, die gis teravond met de bus Den Haag kwa men, hebben in de buurt van het vliegveld Valkenburg een onaange naam avontuur beleefd. De chauf feur, die vermoedelijk door een te genligger verblind werd, raakte met de bus in de zachte berm van de weg die door de vele regenbuien nogal aan de glibberige kant was. De bus maakte een kwart slag en kwam' in de greppel terecht. Door het noodluik konden de pas sagiers weer op de weg komen. Er waren enkele gewonden onder de dames. Een had haar arm gebro ken en een ander liep een gekneusd been op. Een meisje had een shock. geneeskundige dienst van het vliegveld verleende de eerste hulp. NOORDWIJK Schietvereniging. De wisselme— dailies werden deze week gewonnen door: D. A. Lüschen 95 p., le klasse, A. v. Egmond 94 p., 2e kl., J. v. Bee- len Jr. 97 p., 3e KL Van de dames behaalde mej. T. v. Oosten met 86 p. het hoogst aantal punten. Postduiven. De vierde hokken- show in het Juvenaat trok weer flink de belangstelling, de uitslag hiervan is: J. C. v. d. Berg 793 J4 P-. L. Hoek 73 3/4 p., W. v. Zaal 744 «4 P- Aan de kop staat nu nog steeds de heer P. Klein met 799 punten, 2. C. v. d. Berg 739 ]A p., 3. J. v .d. Wiel 793 p. De clubtentoonstelling zal eveneens in het Juvenaat plaats heb ben en wel op 16 en 17 Dec, a.s. Dammen. Beide tientallen van D.V.N. hebben deze week hun te genstanders weten te verslaan. D.V. N. 1 speelde tegen R.D.C. en bleef hierin de meerdere met 119 en heeft nu zijn positie belangrijk ver beterd. Volgende week speelt het le zijn laatste wedstrijd uit tegen Ha- zerswoude. Het 2e bleef zijn vorm behouden en won met 113 van A. D.C. 3. NOORD WIJKERHOUT Gemeenteraad. Dinsdag 5 De cember a.s. n.m. 3 uur komt de raad dezer gemeente bijeen Op de agenda staat o.a. vermeld: Aanbieding der gemeentebegroting 1951 en een voor stel van B. en W. om in 1951 weder om credieten te verlenen op de bol- lenkraam van kleine bollen kwekers. Bonte avond VVSB. Vrijdag avond hield de voetbalvereniging „St. Bavo" een bonte avond in café v. d. Geest, welke avond verzorgd werd door de toneelclub van de K.A.J. met muzikale medewerking van „The Black Stars". Voor een flink gevulde zaal met leden, dona teurs, supporters en genodigden opende voorzitter Braun het feest Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de jeugd zo goed vertegenwoor digd was, want de jeugd zeide hij, is de toekomst van VVSB. Hierna werd het feestprogramma afgewerkt. Na het clublied van WSB volgden en kele schetsen van „O.D.I." en werd het wel en wee in het afgelopen jaar van VVSB ten tonele gebracht. Na een xylophoonsolo volgde de schets „Het Kalf" Na de pauze volg den nog enkele toneelstukjes en mu ziek van „The Black Stars". Het sluitingslied „Hup VVSB" dat flink door het publiek werd meegezongen vormde het sluitstuk van de avond. SASSENHEIM Dodelijke aanrijdm" Donderdagmorgen om 9 uur had er op de Rijksweg een ongeval plaats, dat aan de 70-jarige A ter uit Sassenheim het leven kostte. De heer Stigter kwam van de War- monderweg de Oostelijke rijbaan op. Vermoedelijk heeft hij te weinig op UIT DE OMGEVING HILLEGOM Jubilea Tér gelegenheid van het jubileum der heren M. v. d. Voet, die 4-5, H. Elderbroek die 40 en J. d. Berg, P. v. d. Plas, J. Wessels en H. Slagter die ieder 25 jaar bij de Kunstzandsteenfabriek Arnoud dienst waren, werd vanwege het Ju bileumfonds een feestavond georga niseerd Bij deze huldiging waren ook de directeuren aanwezig. De fondsvoorz. de heer C. Kardol, opende de bijeenkomst, complimen teerde de jubilarissen en bood hun een blijvend aandenken aan. echtgenoten ontvingen een bloemen hulde Het verdere gedeelte werd gevuld met zang en spel. Personeel-feestavond Waterleiding In hotel Sistermans werd hat zil veren jubileum der Waterleiding voor en met het personeel gevierd. Hierbij waren ook burgemeester en wethouders tegenwoordig. De heer G. J. Flux, directeur van het bedrijf opende de bijeenkomst. Bijzonder werd dank gebracht aan de heer Adamse, die de volle 25 jaar aan het bedrijf verbonden was. Na het officiële gedeelte volgde een amuse mentsprogramma. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst, Voor spoedgevallen gedurende dit week einde te raadplegen dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20. Tel. 356. GEMEENTERAAD BODEGRAVEN In ruim één uur tijd werd een jaar 1950 ondervond geen bezwaar. agenda van 17 punten van de ge meenteraad Bodegraven afgehan deld. De gemeente zal deelnemen in het stamkapitaal van de Stichting Borgstellingsfonds Gouda en omstre ken voor een bedrag, waar destijds een renteloze lening was verstrekt ad. 655,90,Enige bezettingsmaat regelen werden vervallen verklaard. Het bestuur van de Chr. School in de Meije had via art. 72. der L. O.-wet medewerking gevraagd tot aanschaffing van nieuwe school banken. B. en W. stellen voor deze te verlenen met een verdeling over drie jaren. Dhr. Karssen zag liever een aanschaffing ineens. B. en W. zullen dit nader bekijken. De voorschotuitkering op de nieuwe 5 pet. salarisverhoging over het tijdvak 1 Sept. tot en met 31 Dec voor de ambtenaren kwam er deze keer zonder bezwaar door. De begroting van 1951 voor het slacht huis vertoont een tekort van f 7000. Vandaar dat B. en W. een tariefs verhoging voorstelden. De raad ging hiermee accoord. Hetzelfde kan ge zegd worden van de herziende elec- triciteits-tarieven. De Fa. Baas en Domburg kregen een deel van het slachthuis-terrein in huur om daar een gebouwtje te zetten voor ver werking van afvalproducten. Ter verlenging van de Pr. Bern- hardstraat zal grond worden aange kocht. De totale kosten komen op ca 22.000, Ln_ de financiële commissie werden ••kozen dhrn. A. v. d. Heijden, C. Karssen en Ph. Jongeneel. Wijziging van de gemeentebegroting dienst- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Bouw landbouwhuishoudschool. De bouw van de nieuwe landbouw huishoudschool voor rekening van de Holl. Mij. voor de Landbouw is gegund aan de Fa. Deerenberg en v. Wijk voor de som van f 154.368. De school zal gebouwd worden in het plan „Nabij." HAZERSWOUDE (Dorp) „Ontwikkeling en Vreugd". Een feestelijk versierde zaal, graag ge hoorde melodietjes, gespeeld door de „Melody Sprinters" uit Langeraar, binnen-stromende bezoekers, ner veuze spelers en speelsters, 'n heen en weer dravende voorzitter, de heer Jacobsdat was de sfeer, waarin onze toneelclub haar feestavond be gon, de viering van haar 40-jarig ju bileum. Dat zij nu na 40 jaar haar naam „Ontwikkeling en Vreugd" nog eer aandeed had de vereniging al bewezen door haar ont- wikkelings-avond op 25 October 1.1., toen de heer F. B. Kooymans kwam spreken over zijn overgang tot de Katholieke Kerk. Maar nu was het tweede gedeelte van haar naam aan de beurt n.l. „de vreugde". In een gestig gedicht met vrolijke snuit, als was hij onkundig van 't feit, dat hij straks in het toneelstuk ontmas kerd zou worden als de laffe moorde naar, declameerde de heer W. van Vliet over het wel en wee van onze toneelclub. Het meest op zijn plaats was de dankbare herinnering aan 't zeer vele werk, dat de oud-voorzitter de heer J. v. Vliet had gedaan, een dankbaarheid, die op de 2de toneel avond oversloeg tot een grootse hul de aan deze krasse toneelveteraan! „Vreugde": het bewijs werd ge^- verd in het opgevoerde stuk van W. Dumont: „Geef mij uw hand" het drukke verkeer gelet Het ge- Geen luidruchtigheid, maar spanning volg was, dat de heer Stigter werd I en humor, een stuk met ri.ike, dieoe aangereden door een auto afkomstig inhoud, die door iedereen kon wor- uit Amsterdam. Hij werd per zieken-1 den gewaardeerd. Regie en spelers auto naar het Academisch Zieken- onze hulde voor de manier, waarop huis te Leiden overgebracht, waar ze ons hebben vergast op een koste- u:: -r;-~lijke, gezellige,, maar toch ook zin volle avond. Dit laatste kwam ook tot uiting in het dankwoordje van mijnheer pas toor, die de onschatbare verdienste heeft gehad (aldus de h°er J. van Vliet!), om aan de manne^ke krach ten ook de vrouwelijke speeltalenten toe te voegen. Tenslotte vermelden wij nog, dat op de tweede soeel-avond de bur gemeester en zijn echtgenote blijk gaven van hun hoge belangstelling voor „Ontwikkeling en Vreugd". WARMOND Raadsvergadering. De verga dering van de raad van Warmond is na verschillende wijzigingen thans definitief vastgesteld op Donderdag 7 December a.s. Behandeld zal wor den o.m. vaststelling van de gemeen tebegroting voor 't dienstjaar 1950; vaststelling der vergoeding pex leer ling voor het bijzonder onderwijs; verkoop van bouwterrein in de Swei- landstraat aan de heer Th Leenen; verkoop van een perceel bouwter rein deel uitmakend van de buiten plaats Groot Leerust. De herziening van de tarieven voor de waterlei ding. Benoeming van een raads com missie voor de uitbreidingsplannen, WASSENAAR Medische Dienst: Dr. A. A. F. Jan- se, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dr. G. F. Louwerse, Sophialaan 3, tel. 8726. Apothekersdienst: Apotheek O. A. Singelenberg, Rijksstraatweg 729, telf. 9141. ZOETERMEER Groene Kruis. Voorzitter, dr. Palte, heeft medegedeeld, dat de stichting van een eigen gebouw in een vergevorderd stadium van voor bereiding is. Het hoofdbestuurslid P. W. Droog uit Vlaardingen, be sprak de .taak van het Gr. Kruis. In de plaats van de scheidende voor zitter, dr. Palte, werd als bestuurs lid gekozen dr. P. Vegt. De heer M. de Groot werd tot voorzitter geko zen. Het oudste bestuurslid, de heer J. M. Boon, sprak een hartelijk dank woord tot dr. Palte, die tot ere-voor- zitter werd benoemd. Namens het hoofdbestuur bood de heer Droog een zilveren plaquette aan. Zondagsdienst doktoren. A.s. Zondag zal de doktersdienst worden waargenomen door J. H. N. Bruijn en de wijkverpleging door Zr. de Bakker. KOUDEKERK Geboren: Bernardus Christianus Maria, zn van J. P. Zuidwijk. Gehuwd: L. Smit en A. S. Rade maker; H. Hulscher en L de Jong. Overleden: L. J. M. Slingerland, zn. 14 mnd. J. Koot, 82 j. wedu. van E. M. Kerkvliet; D. Bijleveld, 69 j. echtg. van A. Verlooy. NOORDEN K.A B. De heer G. de Vos uit Gouda sprak over de betekenis van de K.A.B. De K.A B, is ontstaan uit de maatschappelijke nood. Men be greep, dat door samenvoeging van krachten, iets te bereiken viel. Nu is het accent van de maatschappelijke nood verlegd naar de geestelijke nood en om uit die impasse te gera ken, moet er voorai bij de jongeren op toegezien worden hoe zij hun vrije tijd besteden. De bespreking feestavond bij 30- jarig bestaan ged nog al wat deining Na veel praten werd besloten 2 avonden te geven, één voor de jon gelui en eén voor de gehuwden, want in heel Noorden is geen zaal te vinden waar alle groepen tegelijk in kunnen. In de rondvraag kreeg het bestuur het verwijt te horen, dat er nog steeds geen vastgesteld winterpro- gram was. Eerst nadat het bestuur de toezegging deed, dat zij alsnog twee a drie avonden zal organiseren kwamen-de gemoederen tot rust. Aan het slot van de vergadering stelde dhr. van Elk de vraag, of 't niet gewenst was, voortaan gegevens voor de pers aan alle bladen tege lijk te verstrekken. Deze vraag doelde op het geschrijf in de plaat selijke bladen aangaande de plan nen voor het nieuwe raadhuis. Dhr. Karssen informeerde of de voorz. aan een journalist verteld had, dat het in het voornemen zou liggen op het eventuele nieuwe raadhuis ook het wapen van 't straks geannex eerde Zwammerdam te zetten. Als sluitstuk van de openbare zit ting kwam toen een korte uiteen zetting van de burgemeester, waarin hij het verloop van de raadhuisplan nen schetste en zijn afkeuring uit sprak over het misbruik dat door 'n persman van het toegestane onder houd zou zijn gemaakt. In elk ge val komen B. en W. als alles mee loopt nog deze maand met een rap port betreffende de raadhuigbouw in de raad. ROELOFARENDSVEEN KIND AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Het 5-jarig zoontje van de heer Akerboom liep deze week tegen de kachel, waardoor deze omviel. Het kind liep hierbij zulke ernstige brandwonden op, dat het gisteren is overleden. RIJPWETERING Ouderavond. Het Kath. Jeugd werk wil de ouders helpen bij de opvoeding van hun kinderen. De kern van iedere opvoeding ligt in 't gezin daarom is het zeer juist, dat de diocesane leiding van het Kath. Jeugdwerk zich ook beschik baar stelt, om voor de ouders over de opvoeding van hun kinderen te spreken. De meeste fouten worden gemaakt niet door het ontbreken van goede wil, maar door gebrek aan kennis en inzicht. Zo sprak Woensdagavond in Café Zoetemerk Pater Otto Tomaassen (als plaatsvervanger v. Rector Huy- boom) voor een goedgevulde zaal met belangstellende ouders. Eerst behandelde hij enkele grote princi- pen, die aan een goede opvoeding ten grondslag moeten liggen. Het ge zag van de ouders is een dienend ge zag. Geen eentonig beroep op de goe de oude tijd en ook niet al te voor uitstrevend, al te modern willen zijn. We moeten de kinderen helpen le ven in de huidige omstandigheden. Belangrijk is. dat we het kind op voeden tot zelfstandigheid. Daarom niet alle moeilijkheden voor het kind zelf oplossen. De ouders moeten zich langzamerhand op verstandige manier weten terug te trekken, al heeft dit dikwijls iets tragisch voor vader en moeder. Na deze algemene gedachten wer den enige concrete punten bespro ken o.a. vrije tijdsbesteding en ont spanning. Het kan niet meer zoals het vroger ging. Het zakgeld aan passen aan deze jeugd, aan hun re delijke behoeften. Verkering. De ont wikkeling is op dit gebied ongunstig. Zonder terug te willen naar de vroe gere toestand, moeten we wel vast houden aan de Kath. beginselen. Vooral bij gemengde verkering moe ten de ouders denken aan de ernsti ge gevolgen voor de toekomst en niet toegeeflijk zijn omwille van de lieve vrede. De kapelaan, die de bijeenkomst leidde, dankte pater Tomaassen voor zijn uiteenzetting en lichtte zelf nog enige punten toe. Hij wees de ouders op hun grote taak. Gelukkig de kin deren, die later eerlijk zullen zeggen: Zoals mijn ouders waren, zo zal ook ikzelf en zoals hun gezin was, zo zal ook het mijne zijn. De wijsheid, voor de oudertaak nodig, ligt, als al le wysheid, aan de voet van het al taar. RIJNSATERWOUDE GEMEENTERAAD. De raad van Rijnsaterwoude kwam in openbare vergadering bijeen. Op voorstel van B. en W. ver klaarde de ,'aad zich garant voor de betaling van rente en aflossing van een door de Stichting Drinkwater leiding „De Drie Gemeenten" aan te gane geldlening groot f 500.000, voor vernieuwing van het hoofdbui zennet. De raad kon zich verenigen met het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan, regelende de be stemming in onderdelen van gron den gelegen nabij de bebouwde kom. Vastgesteld werd nog een besluit tot wijziging der begroting dienst 1950, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Dec. Groente. Per 100 kg.: Witte kool 4.406.10, Rode kool 5.209.90, Savoye kool 4.60 8.20, Groene kool 5.30—11.20, Boe renkool 714, Prei 813, Kroten 4.60 7.30, Kroten, gekookt 716, Uien 2.106.30, Peen 5.7025, Spruiten 12—42, Andijvie 7.90—33.20. Sla 9— 14, Nero 1628, Druiven 48—86, Wit lof 1065, Spinazie 947, Tomaten A 843. Per 100 stuks: Bloemkool 9—38, Salade 2.70—10.60, Knolsel- derie 814, Pieterselie 6.308.70, Radijs 3.30—4.70, Selderie 2.90—8.30, Peen 11—27. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Dec. Groente. Uien 2.807.30, Waspeen I 8—24.25, id. II 6—14, Spruiten 14— 35, Witlof 36.80—37.10, Andijvie 12— 29, Gele kool 3.906, Groene kool 6.50—7.50, Boerenkool 7—11, Selde rie 7.307.40, Kroten 510, Winter peen 3.204.50, Rode kool 5>7.80, Knolselderie 58, Bloemkool 1020.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3