KOLEN Mensen zijn geen machines Kringbesturen van L.T.B< bespreken de melkprijs ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 l )E LEIIJSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Razzia in Bandoeng Indonesische troepen en politie begonnen gisteren plotseling met 'n z. g. veiligheidsactie in Bandoeng. Niemand mocht de straat op terwijl er huiszoekingen werden verricht^ Vliegtuigen konden Bandoeng niet bereiken, er was geen verkeer en er verschenen geen couranten. De aanleiding tot de actie was, naar de correspondent van Aneta vernam, een treffen tussen de Apri (het Indonesische leger) en een grote bende te Tjiteureup, in de om geving van Sadalarang, waarbij een soldaat van de Apri en een Indone sisch burger werden gedood en 'n aantal bendeleden gevangen werd genomen. Er werden bijna vijftig arrestaties verricht. OOK NEDERLANDERS GEARRESTEERD Nader wordt nog gemeld: In het kader van de Veiligheidsactie te Bandoeng zijn 126 personen gearres teerd, namelijk acht Nederlanders, enige Chinezen en verder Indone siërs. Onder de gearresteerde Neder landers bevindt zich de hoofdredac teur van het A.I.D. de Preangerbode, mr. J. L. A. Visser. Bij een gewapende botsing te Tji teureup werden nog 37 bendeleden gevangen genomen en 15 stenguns en 10 revolvers in beslag genomen. Reeds eerder werden 9 Nederlan ders in Bandoeng en omstreken aan gehouden, zodat thans 17 Nederlan ders zich in arrest bevinden. Bertha aan ouders toegewezen Haar huwelijk ongeldig verklaard Het Hooggerechtshof te Singapore heeft Zaterdag bepaafd, dat Bertha Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Het hof bf 'e, dat het huwelijk ongeldig is. Meer dan honderd man politie was op het moment van de uit spraak binnen en buiten het ge rechtsgebouw aanwezig. Twee over valwagens stonden buiten gepar keerd. De publieke tribune was geheel bezet. Het proces te En nu de Assembleé Nasrollah Entezam van Perzië, die de Algemene Vergadering van de UNO presideert, heeft gisteren ge zegd, dat de Algemene Vergadering de Koreaanse kwestie zelf in behan deling zal moeten nemen, daar de Veiligheidsraad niet tot een besluit in deze kwestie is gekomen. De Algemene Vergadering heeft met 35 tegen 17 stemmen en zeven onthoudingen de z.g. „Kleine As- semblée" opdracht gegeven, de klacht van het nationalistisch Cihna te onderzoeken, waarin wordt ge zegd, dat de Sowjet-Unie de poli tieke onafhankelijkheid en territo riale integriteit van China bedreigt en dat de Sow jet-Russische politiek een gevaar is voor de vrede in het Verre Oosten. Prinses Wilhelmina naar ZAlrika Krugers ontvangst niet vergeten Aan dr. Malan, de Zuid-Afrikaan se minister-president, is het voorstel gedaan om prinses Wilhelmina dei- Nederlanden als eregast uit te nodi gen in Zuid-Afrika te komen ter ge legenheid van de Van Riebeeckfees- ten in 1952. Het voorstel is afkom stig van de afdeling Tzaneen in Noord-Transvaal van de Verenigde Nasionale Partij. Het is de bedoe ling „om aan Nederland te toon, dat die Unie nie hul gulhartige ontvangs van president Kruger vergeet het voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 Tweede Kamer Behartenswaardige opmerkingen over werk-classificatie Praag „Zwaarste straf" geëist Tegen de negen Tsjechische gees telijken, die voor een communisti sche rechtbank in Praag terecht staan wegens zogenaamde spionnage en staatsgevaarlijke-activiteit, heeft de procureur-fiscaal in zijn requisi toir de „zwaarste straffen" geëist. De procureur-fiscaal acht „alle be schuldigingen van verraad en spion nage bewezen." De straffen voor hoogverraad en spionnage lonen uiteen van 10 jaar gevangenisstraf tot de doodstraf. Het hof zal van daag uitspraak doen. DE UITSPRAAK. Nader wordt gemeld, dat de staats- rechtbank te Praag vandaag het schuldig heeft uitgesproken over de negen R.K. geestelijken. De opgelegde straffen zijn als volgt: Pater Jan Opasek levens lang; dr. Stanislav Zela. suffragaan bisschop 25 jaar; dr. Stanilav Ja- rolimek, abt van het klooster te Strahov 20 jaar; df. Otakar Svec 20 jaar; dr. Josef Cihak - 10 jaar; dr. Jaroslav Kulac 17 jaar; dr. Antonin Mandl 25 jaar; Jan Bou- kal18 jaar; pater Vaclav Mrtvy 15 jaar. VEROORDELING VAN HET VATICAAN. Radio-Vaticana heeft een officiële verklaring van de Heilige Stoel om geroepen, waarin het te Praag ge voerde proces aan de kaak wordt gesteld. In de verk'aring wordt ge zegd, dat „de bekentenissen als van buiten geleerde lesjes worden opge dreund, terwijl aan alles te merken was, dat de wilskracht der zichzelf beschuldigende beklaagden was ge broken." „De straffen," aldus vervolgt de verklaring van het Vaticaan, „zul len worden uitgesproken op basis van onbewezen beweringen van de openbare aanklager. Het gehele pro ces is op onwettige wijze gevoerd." Pleven krijgt vertrouwensmotie Pleven heeft gisteravond een motie van vertrouwen van de Natio nale vergadering gekregen. Er wer den 330 stemmen vóór en 220 tegen de motie uitgebracht. Tegen stem den hoofdzakelijk communisten en Gaullisten. LAVASTROOM KOMT TOT SILSTAND. De inwoners van Milo en Ripazzo, de beide plaatsjes, die door de la vastroom van de Etna werden be dreigd, herademen Gisteren is de la vastroom tot stilstand gekomen, na- !at het aantal erupties van de vul kaan vrij snel was afgenomen. Slechts af en toe hebben nog kleine uitbarstingen plaats. Zolang het ge vaar nog niet definitief is geweken, blijven alle voorzorgsmaatregelen voor een eventuele evacuatie van kracht. Bij de Vrijdagmiddag in de Twee de Kamer voortgezette behandeling van de begroting van het Departe ment van Binnenlandse Zaken heeft Minister TEULINGS zijn Donderdag nacht afgebroken rede vervolgend, verklaard, dat op zijn departement niets bekend is over de zaak-Schal- lenberg, welke in de justitiële sfeer ligt Opmerkend, dat er paralelliteit is tussen de militaire en de burgerlijke verdediging, zeide hij, dat door de internationale gebeurtenissen de eerste dichterbij is gekomen. Ten aanzien van de burgerlijke verdedi ging stond men aanvankelijk op het standpunt, dat de bevolking niet verontrust moest worden. Men kon verleden jaar of begin van dit jaar bezwaarlijk een beroep ter zake op de bevolking doen. De regering vond, dat er eerst plannen mo-sten worden gemaakt en dat er eerst ma- terieël moest zijn. Die volgorde wordt gehandhaafd. De burgerlijke verdediging kan op hetzelfde tijd stip gereed zijn als de militaire. Het tempo is zodanig, dat een volledige paraatheid kan worden bereikt. De •luchtbeschermingswet is verouderd en zal moeten worden vervangen. Burgerlijke dienstolicht achtte sor. nog steeds het uiterste middel. In schakeling van niet opgeroepen dienstplichtigen is een zaak, die voorzichtig moet worden benaderd. Hij hoopte voor 1 Juli gereed te zijn met de wetsontwerpen, nodig in verhand met de burgerlijke verde diging en ook met het materiaal. De arbeids-cortractanten Bij de afdeling „ambtenarenza ken"' zeide de heer STAPELKAMP (A.R.), dat het aantal arbeidscon tractanten bij het departement 45% van het totaal abnornvaal hoog is. Inzake de kwestie van het georganiseerd overleg moet de mi nister z.i. de knoop doorhakken. Het zoeken naar verbetering der ar beidsmethoden ontmoette by spr. geen bezwaar, maar bedacht moet worden, dat men met mensen en niet met machines te maken heeft. Ook de gepensionneerden zou spr. willen zien opgenomen in het in te stellen ambtenarenziekenfonds. De heer RITMEESTER (V.V.D.) vond het aantal ambtenaren te groot De heer BEERNINK (C.H.) wilde gepensionneerden op gelijke wijze behandeld zien als degenen, die on der de noodwet ouden van dagen vallen. Ook de heer DASSEN (K.V.P.) vond het aantal arbeidscontractan ten te hoog. Men moet z.i. komen tot een oplossing der misere inzake de classificatie. Spr. hoopte, dat de beslissing over de oprichting van een afzonderlijk ziekenfonds voor over heidspersoneel spoedig zal vallen. De heer VAN SLEEN CArb.) op merkend, dat met ongeduld wordt gewacht op de nieuwe pensioenwet, vroeg er alvast de grootste onvolko menheden uit te lichten. Als zoda nig noemde hij de limiet van ƒ4800 en de bepaling, dat 70% gekort moet worden op bijverdiensten. Op het gebied der classificatie moet z.i. al- Vrijdag 8 December, het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, des j a i uxxs idiiu, uxe xxxci. ue xiwu ge- ™ddSfs I vMd hebben het volgende Jaar. ge- ARBEIDERSGEZIN GELUKKIG GEMAAKT Er zijn heel wat huisvrouwen in ons land, die zich met de hoop ge vast wat gedaan worden, voor het rapport der commissie-Kruyt is ver schenen. De heer GORTZAK (CPN) vroeg een verhoging der pensioenen met 10%, toekenning van een kerstgrati ficatie aan het overheidspersoneel en hel voor rekening van het Rijk ne men van inkoopsommen voor pen sioen. De MINISTER deelde o.a. mede, dat deze week overeenstemming is bereikt over een nadere toeslagrege ling voor de pensioenen en dat hij hoopte het ontwerp nog deze maand te kunnen indienen. De in het debat genoemde punten der pensioenwet, die bespoedigd zouden moeten wor den, zal hij nader bezien. Over de classificatie kon hij niets meer zeg gen dan in de memorie van ant woord. Bij de classificetie zal de mens niet in het gedrang mogen ko men. Bij promoties moet z.i. de mens ook meetellen. Lang niet alle ar beidscontractanten zullen in dienst moeten blijven. Die zaak is in on derzoek en spr. meende dat het aan- De minister brak te kwart voor tal contractanten moet verminderen, zes zijn rede af, waarna de verga dering gesloten. Bij de Tweede Kamer hebben de heren Tuin Schoutenen Beernink, reap, namens de P. v d. A., A.R., en C.H.U., een amendement op de be*-- groting van Binnenlandse Zaken in gezonden, dat beoogt de voorgestelde algemene salarisverhoging voor een aantal topfunctionarissen te doen vervallen. Voor bijzonder verdienstelijke hoofdambtenaren zal, zo verklaren zij in de toelichting, de nodige dif ferentiatie worden aangebracht door het toekennen van een bijzonder sa laris. In het algemeen wensen een globale verhoging van het voor 1950 toegestane bedrag met 5 pet. DE WOLTERSOM-ORGANISATIES. De Staatssecretaris van Economi sche Zaken mr W. C. L. van der Grinten, heeft gisteren in de Twee de Kamer bij de voortgezette behan deling van de begroting voor Econo mische Zaken medegedeeld ,dat bij de S.E.R. ter fine van advies voor stellen aanhangig zijn gemaakt voor de opheffing van de organisaties- Woltersom. De gelden, die zullen overblijven na opheffing van deze organisaties dienen, aldus mr Van der Grinten aan de gehele bedrijfs tak ten goede te komen. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 December a.s. met re patriërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Zondag 3 December te 9 uur beginnen in de haven van Rotterdam. van de Kath. Universiteit van Nij megen een academische zitting wor den gehouden ter ere van de dog maverklaring van de Tenhemelopne ming van de H. Maagd Maria. Na een kort openingswoord van de rector-magnificus zal prof dr. G. Kreling O.P. spreken over „Het dog ma van Maria Tenhemelopneming" en prof. dr Zacharias O.F.M. Cap. „Maria's Tenhemelopneming in het Christelijke Oosten". De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door da Dr Alphons Diepen- brock Vereniging. „DE NED. PADVINDERS" ONTSLAAT 'SECRETARIS In verband met de tegenstellingen, welke de laatste ja ven in het hoofd kwartier van „Dc Nederlandse Pad vinders" zijn ontstaan, is ontslag ver leend aan de secretaris van ..deze vereniging, de heer H. J. Spijker man. De heer Spijkerman heeft een dertigjarige staat van dienst bij „De Nederlandse Padvinders". Het vorig jaar ontving hij de hoogste interna tionale padvindersonderscheiding, de Zilveren Wolf. De heer Spijkerman i<; juist dezer dagen teruggekeerd van een inspectiereis door West-In- dië. Uit de trein gevallen Gisterenavond is de 58-jarige post beambte A. J. Vermeer uit Rotter dam ter hoogte van het. station Heemstede uit de electrische trein Amsterdam-Rotterdam gevallen. Met een hersenschudding en diepe hoofd wond werd hij naar het ziekenhuis to Haarlem overgebracht Hoe het engeval zich heeft toegedragen is r»og niet met zekerheid bekend. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de post beambte in het postrijtuig welke wagen als laatste van het treinstel meereed bij vergissing de buiten deur in plaats van de deur van het toilet geopend. Zijn collega die even eens in het postrijtuig werkzaam was, bemerkte het ongeval bijna on middellijk en trok aan de noodrem 500 Meter verder stond de trein stil. Een dokter was evenals de politie uit Hesmstede, snel ter plaatse. Deze laatste deelde mede, dat het slacht offer, wonder boven wonder geen zwaar letsel had opgelopen Hij is met een diepe hoofdwond ep, waarschijnlijk een hersenschud ding naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. De trein ondervond door dit ongeval een half uur ver traging. Auto aan trouwring In de hevi°e slagregens volgden Vrijdag vele Utrechters op het Vre- denburg de verrichtingen van een daar opgestelde hijskraan, die een 4-deurs Peucot auto met een min zaam lachende jongedame achter het stuur optilde. Dit 1100 kilo wegende vrachtje bungelde on 30 cm boven de grond aan een 14 karaats gouden trouwring van 5,4 gram. Trouw aan zijn bestemming hield de ring stand cn bracht de jongedame weer op vei lige bodem, hiermede een trekvast heid bewijzende, waartoe nog nooit een trouwring in staat makkelijk rond te komen. Ze reken den namelijk allemaal op de 25 gul den per dag, een heel jaar lang, welke als eerste prijs waren gesteld voor het oplossen van de rebus ten bate van het Kath. militaire tehuis in Ede. 't Zou een Sinterklaasgeschenk worden en dat werd het ook, maar dan voor de familie Evers, een een voudig arbeidersgezin in Schijndel, waarvan de vader bij de D.U.W. werkzaam is. En vader en moeder zitten nu te piekeren, hoe ze het geld het verstandigst zullen beste den. GRIEKS SCHIP BIJ IJMUIDEN GESTRAND. Het ruim 2000 ton metende Griek se s.s. „Metamorphosis" is Zaterdag ochtend vroeg, bij vliegende storm, ten Noorden van de Noorderpier van IJmuiden gestrand. Het schip geeft noodseinen met radio en stakelpot. De „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H. M. is onmiddellijk uit de haven van IJmuiden vertrokken en heeft de be manning aan boord genomen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Wisselend bewolkt met flinke opklaringen en plaatselijk en kele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Langs de Wad- denkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. In de nacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. KORTE GOLF. Tot geheim Kamerheer van Z. H. de Paus is benoemd de zeereerw. heer A. M. Jansen, directeur van de Kath. Actie in het Aartsbisdom. Als resultaat van de Missie zondag is het aantal leden van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs alleen al in het bisdom Haar lem gestegen van 41.334 tot 76.667 Dr. Jos P. Chr. de Boer, inspec teur van het Middelbaar Onderwijs te Den Haag, is benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. LEIDEN Gisteravond heeft een tot nog toe onbekende man een poging gedaan een eigenaar van een koffiehuis aan de Cruquiusweg te Amsterdam te beroven. De man heeft de 65-jarige eigenaar van dê zaak met een bijl deerlijk verwond maar heeft zeer waarschijnlijk niets geroofd. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen waren de besturen van de kringen Lelden en Duin streek van de L.T.B. in „De Harmo nie" bijeengekomen, om de maatre gelen te bespreken, die genomen dienden te worden, wanneer de melkprijs onverhoopt op 17 1/2 cent gehandhaafd bleef. Hoewel het LEI rapport aanstuur de op een prijs van 18 cent, stelde de overheid deze op 17 lA. De halve cent verschil betekent een benade ling vaix de boerenstand voor een bearag van ongeveer 18 millioen. Bij de vaststelling van de melk prijs heeft de overheid zich o.a. laten leiden door de gedachte, dat 40 van de bedrijven er onder kan blij ven en de rest er boven komt, wa^r door een streven zal ontstaan naar een meer rationele bedrijfsvoer ng. Voor dit laatste zijn eenter kap - taaisinvesteringen nodig, welke bij een prijs van 17K- cent onmogelijk zijn. Zelfs de prijs van 18 cent is aan de krappe kant en de aig ver gadering van de vakgroep, die kort geleden werd gehouden, kon zich niermede slechts accoord verklaren, indien deze prijs zou samengaan met een gesloten veevoeder-distributie. In de vergadering van gisteren werd nog gewezen op de onrecht vaardigheid inzake het bestemmings- recht. De consumptiegebieden zijn sterk in het nadeel bij de industrie gebieden. Als men de melk kan la veren aan de fabriek en vooral de coöperatie krijgt men boven de melkprijs nog een zeker dividend. Ook deze omstandigheid is in de prijsberekening verdisconteerd ten nadele van de consumptiebedrijven. Het zou rechtvaardig zijn, wanneer dergelijke dividenden in het fonds werden gestort. Of er zouden toesla gen gegeven moeten worden voor de consumptiemelk. In dit verband zeide de heer Ag- terof van de vakgroep veehouders, dat een regionale prijs wel overwo gen was, maar dat daarmede teveel moeilijkheden gepaard zouden gaan, Toen men het feit, dat 20% onder- HYPGTKLKEN en voor alle andere zaken op hel gebied ran on- -oerende goederen ouwen Makelaarsbedriji VcsL Drift LEIDSE UNIVERSITEIT voor het doctoraal exa men geneeskunde II de dames G. van Maasdam, Haarlem; M. B. Stib- be, Rotterdam; idem de heren M. I. Bosma, Den Haag, Goei King Sien, Leicen; H. W. de Jong, Den Haag; H. A. Sonneveld, Den Haag, M. de Witte, Oegstgeest; voor het arts exa men le gedeelte P. C. M. Esser Rot terdam; D. Timmermans Oegstgeest; vcor het arts examen 2e gedeelte J. M. de Bok Voorburg, T. H. Liem Leiden, J. F. van Nes Leiden, J. Scherpbier Alphen aan den Rijn; voor het doctoraal examen geschie denis J. J. Peereboom Amsterdam. oioscopen Trianon. De titel van de film, die deze week gepresenteerd wordt, is volkomen ontoereikend voor het machtige werk, dat zij aankondigt. „Song of love", Liefdeslied.... en achter deze naam verscnunt zich een film, zo rijk en zo gaaf, ais wij helaas maar zelden ontmoeten. Reeds bij de aanvang vergeet men zijn omgeving, om meegevoerd te worden naar een hogere, betere sfeer; om tc komen in het land van de grote rijke kunst. Men hoort en ziet ae muziek van de groten der klassieken ontstaan en klank en spel culmineren tot een groots, machtig épos. De geschiedenis neeft a.s hooidfiguur Robert Schu mann, de componist, die naast diep geluk, wrede teleurstelling onder vond. Wij zien „Traümerei" geboren worden en miskend; we horen en zien zijn vele rijke, doch in die tijd onbegrepen muziek tot stand komen en ten slotte zien we hem werken aan zijn „Faust", die in zyn ver woestende schoonheid, reeds de symp tomen draagt van het dramatisch" einde van deze scheppende geest Als leerling ontmoeten we bij hem Jo- hann Brahms, wiens muziek hier niet gereserveerd blijft voor een klein groepje insiders, maar wiens rijke scheppingen voorzichtig ontplooid worden, zodat zij voor iedereen be grijpelijk en aangrijpend worden; zijn „Wiegelied", gemaakt bij het ziekbed van een klein meisje; zijn „Rhapsodie", als resultaat van jeug dige dadendrang; zyn „Symphonie' als vrucht van een leven van succes diens vrouw, Clara Schumann ten sterft miskend en voor het groie pu bliek onbekend, terwijl slechts enke len de grootheid van.zijn werk be grijpen. Als de jonge Brahms dan dienst vrouw, Clara S-chuman ten huwelijk vraagt, weigert deze, omdat zij de kunst van haar gestorven echt genoot wil verbreiden en bekend maken. Na een harde strijd bereikt zij haar doel en komt de trage we reld tot de entdekking, welke onme telijke rijkdom Rob. Schumann haar heeft nagelaten. En wij. die heden ten dage maar al te vaak vergast v/orden met de stroperige Amerikaan se humbug, laten we dankbaar zijn voor deze film; zij geeft ons iets groots, iets gaafs, en zij kan wellicht voor velen een stimulans zijn. om deze schoonheid meer te zoeken. Toegang alle leeftijden. Luxor heeft een van de vele Ame rikaanse oorlogsfilms, die de laatste jaren in omloop zijn gebracht. „Gua dalcanal' tracht een beeld te geven van de slopende strijd, die de Ame rikaanse mariniers hebben moeten leveren, om het eiland van die naam te heroveren. We willen voorop stel len, dat deze film onderhoudend en soms zelfs boeiend is. Van een wer kelijk groots werk is echter geen sprake. Een vergelijking met bijv „Bastogne" kan „Guadalcanal", in geen enkel opzicht doorstaan. Men heeft er o.i. nogal naar gestreefd het gegeven te „versieren", hetgeen aan het feit, dat deze strijd een van de harde werkelijkheden uit de laatste oorlog is geweest, veel afbreuk doet. Vooral aan gekunstelde gevoeligheid- jes is men zich vaak te buiten ge gaan, wat op zich een teken van zwakte is, want in talrijke oorlogs taire, spannendste en aangrijpendste, want in deze film, naar het boek van Vicky Baum, wordt een blik gewor pen in de poel van verraad, welke heerste in dit centrum van intrige. In Hotel Berlin loerde verraad, haat films is reeds het bewijs geleverd, dat i en angst vanuit elke kamer de be- soberheid bij de uitwerking van het gegeven de sleutel tot het succes is. Boven 18 jaar. Casino vertoont Blond Savage" en Sergeant ze gooien met stenen". De eerste verhaalt van een lx ank meisje, dat als kind in een inboorlingendorp werd opgenomen. Haar grootste vijand is een mijn-eigenaar, die haar ouders heeft vermoord. Twee mannen trachten het om haar heen hangende geheim te ontsluieren We' vlot ver teld, zij het op simpele wijze. De tweede film is een soldaten- klucht, waarby diverse situaties uit gebuit worden om de toeschouwers te laten lachen Een eenvoudig programma zonder problemen- Voor 14 jaar. Rex brengt ons weer op het pad van het avontuur in .De piraten van Monterey'. Het is een verhaal van een Amerikaan, die met een transport geweren op weg is van Mexico naar Los Angeles en op die tocht een charmante ontmoeting heeft. Men zou het aanvankelijk niet zeggen, maar het tweetal wordt inderdaad een paar. Boven 14 jaar. Lido. Onder de vele films, welke over de oorlog en over hetgeen ach ter de schermen daarbij gebeurde, is die van de Warner Bros „Hotel Ber lin" zeker een der meest documen- zoeker tegen, maar in datzelfde hotel werden de plannen van verzet tegen het Nazi-regiem in elkaar gezet, met al de gevolgen van dien. Buitgemaak te archieven der nazi's en rapporten der contra-spionnage maakten het moge'ijk Vicky Baum's beroemde ro man te verfilmen op een meeclepen- de wijze en ieder, die de film ziet, zal in zijn verwachtingen worden overtroffen. Vanzelfsprekend speelt de vrouw ge"ijk in elke spionna- ge-affaire een beduidende rol. De inhoud geeft ons in het bijzon- dei' het verhaal van Martin Richter, leider van de anti-Nazi-ondergrond- sc en hetgeen er zich rondom heen afsüeelt in het Nazi-hol, dat hotel Berlin is. List en tegenlist strij den om de voorrang en natuur lijk wint het recht deze harde strijd, want het Nazisme moest vallen. Een markante film overigens, want zonder dat de ondergrondse hier en:- ge feitelijke actie onderneemt leeft men mee met de angst-psychose, waaïonder de anti-nazi's leven en die velen zich uit de oorlogostijd zullen herinneren. Natuurlijk is het geen Duitse, doch een Amerikaanse fi'm, maar de Nazi typen zijn een goede creatie gewor den. Wegens het milieu slechts toelaat baar voor strikt volwassenen. nemersloon te laag was, aan de or de bracht, vestigde de voorz nog eens de aandacht op de betekenis van deze vergadering. Het ging al leen over de vraag: Wat moeten we doen, als de melkprijs niet op 18 cent wordt gebracht. Onder druk van de kamerdebatten is de minis ter tot nieuw overleg bereid maar het blijft twijfelachtig of hij aan de wensen van de boeren tegemoet wil komen. De vergadering besloot, om in geval de melkprijs van 17 1/2 cent gehandhaafd bleef een vergade ring bijeen te roepen van de leden der kringen en daarop voor te stel len: Afschaffing van de bedrijfs voorlichting; geen cent meer inves teren voor opvoering van de pro ductie; een beroep doen op de Stich ting van de Landbouw, om niet meer op te treden als bemiddelend li chaam, maar in oppositie te gaan te gen het regeringsbeleid. POSTDUIVENTENTOONSTEL- LING „HET OOSTEN" In de daartoe welwillend ter be schikking gestelde en uitstekend daarvoor geschikte cantine van de fa Hartog Co. aan de Hoge Rijn dijk houdt de postduivenvereniging „Het Oosten", aangesloten bij de Ned. Bond van Zaterdag-vliegers een tentoonstelling, welke ongetwijfeld vele bezoekers zal trekken. Terwijl de postduivenhouders ge durende de zomer al hun krachten inspannen om de beste vliegresulta- ten te behalen met hun vogels, wij den zij in herfst- en wintermaanden al hun aandacht aan de goede op fok der dieren, hetgeen natuurlijk van grote invloed kan zijn op de vliegprestaties. En omdat men daarbij speciale aandacht schenkt aan de jonge vogels, is deze klasse op de ongeveer 300 inzendingen tel lende tentoonstelling, uitstekend ver tegenwoordigd en zij slaan hier een heel goed figuur wat de kwaliteit betreft. De heer A. A. Buyt uit Rotterdam is de gehele dag bezig geweest met de keuring der dieren en over het algemeen toonde hij zich zeer vol daan over hetgeen geëxposeerd is. De resultaten van de keuring wa ren als volgt: Oude vogels: Klasse I. doffers 800 km of meer: 1. W. Nagtegaal; 2. A. Rooda; 3. J. Boekooi. Klasse II duivinnen idem' 1. J. Prins, 2. J. Schipper, 3. J. Kettenis. Klasse III doffers 500 km of meer: 1. J. Smits, 2. W. Nagtegaal, 3. H. Christiaanse. Klasse IV, duivinnen idem: 1. J. de Weerd, 2. J. Faas, 3. Tj. de Wit. Klasse V, doffers 300—500 km: 1. J. de Weerd, 2. A. ten Haar, 3. J. v. Staden. Klasse VI, duivinnen, idem: 1. J. Schipper, 2. H, Christiaansen, 3. J. Braxhoven. Klasse VII, doffers 100300 km: 1. J. de Weerd, 2. J. Marijt, 3. J. Boekkooi. Klasse VIII, duivinnen idem* 1. J. Boekkooi, 2. J. de Weerd, 3. W Nag tegaal. Klasse IX, doffers onbevlogen: 1. A. Goudswaard, 2. J. de Weerd 3. Tj. de Wit. Klasse X, duivinnen, idem: 1. H. Christiaanse, 2 en 3. J. Boekkooi. Jonge vogels. Klasse XI, doffers 200 km. of meer: 1. W. Alting, 2. J. Smits, 3. W. van Ommen. Klasse XII, duivinnen, idem: 1. H. Chrostiaanse, 2. J. Smits, 2 J. de Weerd. Klasse Xm, doffers 100200 km: I. A. Nagtegaal, 2. H. Christiaanse, 3. J. Prins. Klasse XIV, duivinnen idem: 1. J. Schippers, 2. J. Boekkooi, 3. F. J. de Wit. Klasse XV, doffers tot 100 km: 1. F. J. de Wit, 2. J. de Weerd, 3. J. Boekkooi. Klasse XVI: duivinnen idem: 1. J. Braxhoven, 2 en 3. J. v. Stalen. Klasse XVII—XVIII: late doffers en duivinnen, minstens op 3 oude pennen: 1. J. Schipper, 2. J. Prins. Mooste oude doffer: J. de Weerd. Mooiste oude duivin: J. Boekkooi. Mooiste jonge doffer: Tj. de Wit. Mooiste jonge duivin: J. Schipper. Mooiste duif der tentoonstelling: J. de Weerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2