■iKsh Attlee vliegt Zondag naar Truman Amerikanen en Turken uit de greep ontsnapt Wellicht gaat Franse collega mee ÏDxuk aaevieg, in ïDaivnUigóiteet Critiek maar niet hopeloos De Atoombom ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12148 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" llpjpijy HCLPT DE BISSCHOP i KSKKEN BOUWEN/ i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv, 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IJET IS MOGELIJK, dat de Britse minister-president Clement Attlee, wanneer hij Zondagavond per „stratocruiser" naar Amerika vliegt waar hij Dinsdag Truman zal ontmoeten vergezeld zal worden door zijn Franse ambtgenoot, Eené Pléven. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken achtte dit gisteravond zelfs zeer waarschijnlijk, nu Pléven een votum van vertrouwen van de Fran se Kamer heeft gekregen. In elk geval zijn de ministers Pléven en Ro bert Schuman (Buitenlandse Zaken) vandaag naar Londen gevlogen om daar aan Attlee en Bevin het Franse standpunt in de huidige wereldcri sis uiteen te zetten. Volgens Reuter zal Pléven opnieuw het denkbeeld van een bufferzone op Korea ter sprake brengen en voorts de mogelijk heid onderzoeken, dat Frankrijk en Engeland zich gemeenschappelijk te gen het bombarderen van Mandsjoerijen en het gebruik van de atoom bom verzetten. de besprekingen te Washington wel- lidht een voorstel te voorschijn zal komen voor een conferentie van de Grote Vier de Westelijke Drie dus met Stalin. In diplomatieke kringen meent men, dat Attlee dit denkbeeld niet koesterde toen hij Truman om een bespreking verzocht. Maar het is onvermijdelijk, dat het een voor name plaats inneemt in de gedachten der twee staatslieden. Een officiële agenda is te Washington nog niet opgesteld. Amerikaanse functionarissen ver klaarden, dat de versnelling van het tot stand komen ener West-Europese verdediging en niet zozeer een be spreking van de atoombom of de Koreaanse crisis het voornaamste onderwerp zal vormen van de be sprekingen te Washington. Wanneer de besprekingen te Wash ington vlot verlopen, zal Eisenho wer mogelijk in staat zijn in de eer ste week van het nieuwe jaar te be ginnen met de organisatie van het opperbevel van het Atlantische le ger. Hieruit volgt dat de Verenigde Staten bereid zijn voort te gaan met hun bijdrage aan het Atlantische le- Wat besproken zal worden In Downing Street te Londen was het gisteren een komen en gaan van ministers, diplomatieke adviseurs en militairen, die Attlee de gegevens moesten verstrekken voor het dos sier, dat hij met president Truman zal bespreken. De onderwerpen, die Attlee ter sprake zal brengen, zijn, naar Reuter te Londen verneemt, in volgorde van belangrijkheid: 1. Korea en de dreiging van een oorlog met China 2. Bespoediging van de Atlantische verdediging. S. Nieuwe besprekingen met Rus land. 4. De herbewapening en de daaruit voortvloeiende economische pro blemen, zoals de Amerikaanse voorraadvorming van strategische grondstoffen als zink, katoen, zwavel en aluminium. Wat het derde punt betreft, te Londen vraagt men zich af, of uit get, zonder eerst te .wachten tot de Europese afdeling van dit leger, die ook Duitse eenheden zal omvatten, tot in bijzonderheden -is - georgani seerd. OOK NAAR CANADA Heden werd te Londen vernomen, dat de Canadese minister-president St. Laurent Attlee heeft1 uitgenodigd hem te bezoeken, wanneer hij, na zijn besprekingen met president Truman ,weer op de terugreis is naar de Britse hoofdstad. BASIS MELKPRIJS HET BELEID van minister Mans- holt beschouwend, kan men dit in drie punten onderbrengen Dit be leid steunt op drie pijlers namelijk: 1. op een prijsbepaling voor de basis producten in plaats van zoa^s vroe ger voor ieder product afzonderlijk; 2. op vermindering van de import en verhoging van de opbrengst van het eigen bedrijf en 3. op de garantie van bestaanszekerheid voor het so ciaal en economisch verantwoorde kleinbedrijf. Ieder jaar kort voordat de begro ting van Landbouw in de Tweede Kamer gaat worden behandeld moe ten de prijzen voor de basisproduc ten opnieuw voor dat jaar door de regering worden vastgesteld en voor dit jaar was de basismelkprijs door de minister van Landbouw verlaagd van 18 tot 17 Y* cent. Over de beide andere pijlers van zijn beleid heerst niet veel verschil van mening. Geen weldenkend mens zal zich tegen een verminderde im port naast een verhoogde eigen op brengst kunnen verzetten, mits de verlaging van deze import niet op zo drastische wijze plaats vindt, dat het wel verzet moet uitlokken. Ook hier geldt: ieder jaar een stukje is een heleboel in tien jaar. Daarom kon minister Mansholt nog kort ge leden verklaren, dat de. krachtvoe- derimport tot op 2/3 van de vooroor logse hoeveelheid was teruggebracht en dat op het ogenblik, dat de vee stapel haar vooroorlogs peil weer had bereikt. Ten aanzien van het sociaal ver antwoorde kleinbedrijf, de derde pij ler, waarvoor van jaar tot jaar door de minister bestaans-zekerheid-op- de-duur is toegezegd lopen de dis cussies genoegelijk over het begrip: sociaal en economisch verantwoord. In het algemeen dus blijkt het na tionale landbouwbeleid van minister Mansholt in het eigen land voldoen de te zijn uitgeprobeerd om als in ternationaal landbouwbeleid zowel aan de Beneluxpartners (het plan Mansholt) als aan de overige West Europese Staten te worden voorge legd. x Tegen verlaging van de melkprijs echter heeft de Kamer bij de laatste behandeling van de begroting van Landbouw ernstige bezwaren aangetekend, met uitzondering van de heer Vondeling (P. v. d. A.), die de nieuwe melkprijs zuiver kostprijs- technisch bezien verantwoord achtte. Maar van alle andere zijden kwam er verzet tegen deze verlaging Voor een gróót aantal boeren achtte men de nieuwe melkprijs niet voldoende. De heer van der Weijden vond deze verlaging niet alleen een grote te leurstelling voor de boeren, nu alle kosten voor de melkproductie om hoog gaan, maar hij vond deze ver laging ook een vreemdsoortige belo ning voor de boer, die vooraan gaat in de productie met één millioen aan deviezen. Aan de boer wordt ge vraagd te produceren, maar door de laagste kostprijs te berekenen, wer den hem de voordelen van die pro ductie weer ontnomen. Daarom vond de heer van der Weijden deze eik- prijsverlaging ongemotiveerd en on verantwoord. Hiermee werd het principe van prijsberekening tussen overheid en producent overboord ge gooid. Minister Mansholt had hiertegen wel argumenten ,die er steekhou dend uitzagen. De vóórcalculat'e van de melkprijs was altijd aan de zeec lage kant geweest, zo laag zelfs dat óók nog in het zeer droge ja:nr 47 dc- nacalculatie hoger was geweest. Daartegenover echter stond weer, dat én de Stichting voor de Land bouw én het Bedrijfsschao Zuivel met wie de minister vooraf overleg had gepleegd, het niet met zijn prijs bepaling eens waren geworden. De ze hadden een prijs berekend naar de kosten alleen en wareh op die grond gekomen tot een prijs van 18.45 cent. Ceitelijk js er bij dit debat om de eigenlijke kwestie heengepraat. Natuurlijk ging het wel om de bere kening van de melkprijs, maar in eerste aanleg ging het eigenlijk om iets anders Het ging namelijk om een bezuiniging op het Landbouw- egalisatiefonds. Deze basisprijsverla ging van een halve cent pér liter maakt het eventueel bij een daling der melkprijs mogelijk op ait fonds tien a vijftien millioen te bezuinigen. Na de laatste mededeling van minis ter Lieftinck, dat hij een bezuiniging wil doorvoeren van 150 a 200 mil lioen is het wel duidelijk, dat dit ook op het Landbouwegalis'atiefonds zal moeten worden gevonden. En deze melkprijs is een van de mogelijkheden daartoe. Officieel is echter door de regering nog niet aangegeven, waar deze bezuinigin gen zullen worden gezocht, maar dat de verlaging van de basismelkprijs één van de mogelijkheden daartoe is, daaraan behoeft geen ogenblik te worden getwijfeld. De Nederlanders op Korea Detachement hartelijk ontvangen In deze dagen gaat wel zeer spe ciaal de belangstelling van ons volk uit naar de wederwaardigheden van het Nederlandse detachement van de UNO, dat op 23 November met het troepentransportschop Zuider kruis in de haven van Poesan is aan gekomen. Gisteren ontving de legervoorlich- tingsdienst het volgende bericht uit Korea: Het detachement werd in Poe san ontvangen door vertegenwoordi gers van het achtste Amerikaanse le ger. Deze ontvangst had wel een zeer hartelijk karakter door het optreden van een muziekkorps en door het aanbieden van bloemen namens de Zuid-Koreaanse bevolking. Nadat het detachement zijn bewa pening en transportmateriaal had ontvangen vertrok het op 24 Novem ber naar Taegoe. Het transport ge schiedde gedeeltelijk per spoor gel deeltelijk per auto. Te Taegoe zal het detachement zijn verdere uitrusting ontvangen en gelegenheid krijgen voor een korte oefening. De stemming is uitstekend, mede doordat de weersomstandi~heden on danks de koude zeer gunstig zijn. DE GEVECHTEN AAN HET KOREA-FRONT f^E MANNEN van de Amerikaanse tweede divisie en de Turkse brigade, die door de Chinezen waren afgê sneden, konden zich uit de commu nistische omknelling los vechten. Zij hebben nu posities in de nieuwe stel lingen van het achtste leger ingenomen. Een Brits bataljon dekte hun terugtocht, welke onder zwaar vijandelijk vuur ten uitvoer werd gebracht Terwijl in Noord-Korea het gevechtscontact tussen de communisten en de UNO-troepen vrijwel is verbroken worden in het Noord-Oosten, zware gevechten geleverd. SOMBERE DAGEN IN NOORD KOREA TREKKEN AMERIKAANSE SOLDATEN TE RUG. Soldaten van de 24ste Ame rikaanse Divisie trekken bij Tsjong- joe voor de zware aanvallen van de Noord Koreanen terug. ANP-Radio Telefoto, De communisten zijn door de bres tussen het achtste leger en het tiende legercorps (dat in het Noord- Oosten v. Korea staat) getrokken en daarna met sterke* strijdkrachten naar de Oostkust gezwenkt, waar hun voorposten nog slechts 50 km. van de kuststeden Hamboeng en Hoeg- nam staan. Hierdoor worden de Amerikaanse mariniers bij de Tsjo- sinstuwmeren bedreigd met afsnij ding. Zij hebben de gehavende stad Hoe- damni, die in het bekken van Tsjo- sin ligt, ontruimd. De mariniers zijn begonnen zich strijdende een weg te banen naar Nagaroe, dat aan het Zuidelijke uiteinde van het bekken ligt. In het Noord-Westen graaft het achtste leger zich in op een nieuwe linie, die met Sinanjoe als basis onge veer 50 km. ten Noorden van Pyongjang in West-Oostelijke righ ting loopt. Inmiddels gaan de communisten voort met het hergroeperen en ver sterken van hun strijdkrachten. GEN. MACARTHUR VLIEGT BO VEN DE RIVIER JALOE. Door I het venster van zijn vliegtuig kijkt Generaal Douglas MacArthur mijlen J ver uit over Mandsjoerije tijdens een tocht, die hij boven de river Ja- loe, de grenslijn tussen Korea en Mandsjoerije, maakte. Voortdurend trekken Chinese troe pen uit Mandsjoerije in Zuidelijke richting. Met alle beschikbare mid delen tracht de UNO-luchtmacht de ze versterkingen zo veel mogelijk schade toe te brengen. De langsde Oostkust opererende Zuid-Koreaanse „Kapitool-divisie" rukt nog steeds op in Noordelijke richting en is nog maar 60 k.m. van de Siberische grsns verwijderd. MacArthur over de toestand De militaire toestand in Korea is ernstig en critiek, maar niet hope loos, zo heeft generaal MacArthur in een interview met het onafhankelij ke tijdschrift „United States News and World Report" verklaard. Hij beschouwt het echter als een „enor me handicap, zonder precedent in de militaire geschiedenis", dat de Chi nese communisten (daartoe in staat gesteld door de beperkingen, die hem door de UNO zijn opgelegd), niet tot in Mandsjoerije achtervolgd mogen worden, terwijl ook geen luchtaan vallen op Mandsjoerijs gebied mogen worden gedaan. Over zijn laatste mislukte off en sief zei de generaal, dat dit het eni ge was, wat hij in de gegeven situa tie had kunnen doen. Ware hij niet tot de aanval overgegaan, dan hadden de Chinezen in het geheim zoveel troe pen kunnen samentrekken, dat zij in het voorjaar op het eerste geschikt" ogenblik een vernietigende aanval zouden hebben gedaan, en de TJNO- troeoen zouden dan waarschijnlijk pit Korea ziin gejaagd. Opmerkende, dat hij niet over vol ledige gegevens over de sterkte van Ide Chinese troepen beschikte, zei de (generaal, dat .door ziin instructies jvan de Verenigde Naties luchtver- [kenning boven Mansdjoerijs gebied 'verboden is". Ko-Mettie... Wij krijgen het leed, om te leren hoe wij anderen kunnen helpen. Rusland vervaardigt ze Senator Owen Brewster (republi kein) deed het Vrijdag tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Senaat voorkomen, alsof d'e Sowjet- Unie mogelijk niet over de atoom'- "bom zou beschikken. Op deze sug gestie werd door senator Brian McMahon, voorzitter van de com missie voor de atoomenergie van de Senaat scherp gereageerd. Hij zeide: „De commissies voor de atoomenergie var Huis van Afge vaardigden en Senaat beschikken reeds ruim een jaar over bewijsma teriaal, waaruit blijkt, dat zich op Sowjetrussisch gebied een door een atomisch wapen veroorzaakte ont ploffing heeft voorgedaan. De Sowjet-Unie vervaardigt thans atomisch wapens". Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Look" zouden de Verenigde Staten 700 atoombommen in voor raad hebben. De schrijver van het artikel, waarin dit is vermeld, is Stephen White, medewerker op we tenschappelijk gebied, die de proef met de ontploffing van een atoom bom' onder de zeespiegel bij Bikini heeft meegemaakt. Milliarden voor bewapening Nieuwe aanvraag van Truman President Truman heeft met de republikeinse en democratische lei ders van het Congres een bespre king gehad op het Witte Huis. Hij heeft medegedeeld, dat, het land 16.8 milliard dollar nodig heeft voor de opbouw van de strijdkrachten en 1.05 milliard voor de uitbreidirg van d« productie van atoomwapens. Deze cijfers zijn vervat in een verzoek van de president, dat aan het congres zal worden toegezonden. Alles wijst er op, dat het Congres deze aangelegenheid met voorrang zal behandelen en het verzoek zal i inwilligen. Enkele maanden geleden is reeds een bedrag van ongeveer 35 mil- j liard dollar door het Congres goed- i gekeurd voor versterking van het j militaire apparaat. I In zijn boodschap heeft president I Truman verzocht, om de fondsen j met de uiterste spoed toe te wijzen, en wel met het oog op de ernst van de internationale toestand. De fond- j sen zijn nodig „om ons aandeel te kunnen bijdragen in de militaire ac tie van de Uno in Korea en om' de omvang en de paraatheid van onze strijdkrachten te vergroten, voor het geval er ook in andere delen van de wereld moet worden opgetreden". Dit verzoek om aanvullende fond sen is geen oorlogsbegroting, zo zegt Truman verder. Voor een oor logsbegroting zou veel meer geld nodig zijn. De aanvullende fondsen zullen het land echter in staat stel len snel te mobiliseren, indien de toestand verergert. Bij de conferentie waren vele pro minente staatslieden aanwezig, o.a. Acheson, Marshall en Omar Bradley. De republikein Short zei na afloop rvE DONKERE DAGEN van deze maand zijn uitermate geschikt voor sombere overpeinzingen. Op da gen zoals deze zijn wij geneigd de toestand in het Verre Oosten door de zwartste bril te beschouwen en de toekomst te zien als gehuld in zware storm-gejaagde wolken. Over Korea is inderdaad de duis ternis van de winter gedaald, de duisternis der verschrikking, waar uit Mao's horden komen aanstor men als dreigende spookgestalten, met op de achtergrond de 0 schim van Stalin, opdoemend uit de besneeuwde steppen van het onmetelijke Siberië. De be richten van het front op Korea ko men als kille stormvlagen aanwaaien, vol donkere dreiging van oorlog en vernietiging. Het lijkt het einde van de wereld, de ondergang der bescha ving. Daartegenover is het goed te be denken, dat zoals Churchill dezer dagen zei in het Lagerhuis 's we relds loop wordt bepaald door het geen er in Europa gebeurt. De agres sie der Chinezen op Korea moge bui tengewoon ernstig zijn, de kracht der Verenigde Naties moge op een cri- tieke proef gesteld worden door de uitdaging der rode machten Euro pa blijft nog altijd belangrijker en het behoud van de vrede hier is toch nog van groter importantie. In dit licht moeten wij de toestand op het militaire en politieke Korea-front be kijken en in dit licht ook beoordelen wat er gedaan moet worden. Wat er gedaan moet worden ia op de eerste en voornaamste plaats: de eendrachtige verdediging van West-Europa versterken tot een zo danige hoogte, dat een eventuele aan val op z'n minst genomen een uiterst riskante onderneming wordt, waar bij de aspirant aanvaller zich wel tweemaal bedenken zal alvorens daar toe over te gaan. Dat lijkt ons r'e beste les, welke wij uit het Koreaan se avontuur kunnen trekken. Korea moet ons leren, dat de krachten der destructie niet te onderschatten zijn, dat zij meedogenloos en zonder scru pules zijn, en dat zij van doorzetten weten. Struisvogelpolitiek is funest. IN DE KANSELARIJEN der hoofd- steden vraagt men zich af, ter be paling van hun houding, wat de be doeling van Peking-China kan zijn. Men heeft gemeend, dat Mao slechts zijn grenzen heeft willen beveiligen, vandaar de verzekering van de on aantastbaarheid van de Mandsjoerij- se grens en het voorstel van een neutrale zóne. De militaire operaties der Chinezen en hun massale aan vallen lijken met het oog op dat be perkte doel echter wel wat overdre ven. Volgens een gevangen genomen Noord-Koreaanse verbindingsofficier zouden de Chinezen gezegd hebben, dat zij slechts Noord-Korea wilden heroveren tot aan de 38e breedte graad; maar het is nauwelijks in te zien, waarom de Chinezen bij deze imaginaire grens zouden halt hou den. De enige aannemelijke reden van de Chinese interventie lijkt ons gelegen in het grijpen van de kans om geheel Korta in bezit te krijgen en onder de communistische invloed sfeer te brengen. De aanvankelijke poging, door de Noord-Koreanen, mislukte; nu komt de grote broer uit Mandsjoerije en als deze eventueel ook zou versagen, is er een nog gro tere broer achter de hand in Sibe rië. Men wil het rode gebied daar rond maken, zonder hinderlijke pot- tekijkers vlak aan de grens. TITGAANDE van deze gedachte, is het echter duidelijk, dat de we reld van kwaad tot erger zal ver vallen, indien men concessies gaat doen en berust in zulk een geweld dadige verovering. Bij de aanval der Noord-Koreanen, waarin de Verenig de Naties niet wilden berusten, wa ren het tenminste nog Koreanen, die eigen landslui aanvielen; maar hier zijn het Chinezen, die regelrecht in gaan tegen de strijdkrachten der Verenigde Naties. ^Als de UNO hier in berust, is zij 'alle gezag en elk prestige kwijt. Van de andere kant betekent een niet-berusten in zulk een daad van agressie ook weer niet, dat men door dik en dun tot het uiterste moet gaan, want zoals gezegd er zijn dingen te verdedigen, die nog be langrijker zijn. Maar wanneer de Verenigde Naties thans niet een gro tere vastberadenheid ten toon sprei den dan zij tot nu toe schiinen te doen, is het gevaar groot, dat het ene stuk van Azië na het andere zal worden ingepalmd en dat het niet bij Azië blijven zal. Het idee van de wereld-revolutie is door Moskou nog altijd niet verlaten; integendeel: het leeft en bezielt de handelingen van Moskou's satellieten. Er wordt op het ogenblik druk ge confereerd tussen de koostukken en in de diolomatieke wereld gorst h"t langs alle dnaden en kanalen. Nu de veiligheidsklep van de Veihgheids- raad is uitgeschakeld door het veto van Malik, stijgt de spanning en aller ogen richten zich naar de Assemblee der UNO. De herinnering aan Mün- chen duikt op. De wereld kijkt toe en huivert, want het zijn sombere dagen. dat door de nieuwe gelden de strijd krachten in ongeveer een jaar tijds op een sterkte van weinig minder dan drie millioen man zullen komen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1