S)e &2idóe(Soii/fca/itt Omsingeling bedreigt het 8e leger Harde slagen op Korea DONKERE DAGEN VOOR KOREA-STRIJDERS Eerste 24 uur zijn beslissend Tweede daad van onbeschaamde agressie Aftreden kabinet Natsir Gepraat in de Veiligheidsraad Bevin: Eerst stabilisatie militaire toestand Alles hangt van China af Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12146 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w.» 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het was gisteren de „donkere Woensdag" voor de 80.000 manschappen van het leger der Verenigde Naties op Korea, die in volle aftocht zijn ten Zuiden van de Tsjongtson-rivier waar de Chinese communisten in onafgebroken aanvallen het puik van generaal MacArthurs leger met omsingeling bedreigen. Stad na stad werd prijsgegeven en het verbon den leger kon slechts wanhopige gevechten leveren om niet verpletterd te worden. In onafzienbare colonnes beweegt het verbonden leger zich Zuid waarts, meldt Reuters corresponde nt Macartney. De meeste voertuigen die zich nog in Noordelijke richting begeven, zijn militaire zieken auto s. Het achtste Amerikaanse leg er verdedigt zich in een driehoek, die van Koenoeri over Sinanjoe naar Soentjon loopt. Koenoeri is ge vallen, maar beide andere steunpunten waren gisteravond nog behou den. Guerilla-strijders duiken op De geallieerde convooien hebben bij de terugtocht met guerillastrij- ders te kampen, die achter de linies als het ware uit de grond opduiken. Zij hebben alle drie wegen naar Soentsjon versperd en verder naar het Noorden contact gem'aakt met vooruitgeschoven Chinese eenheden. De Amerikaanse mariniers, in het gebied van het Tsjosin-reservoir zijn afgesneden. Zij moeten het op nemen tegen naar schatting drie Chinese divisies. De Chinese communisten houden hun stormlopen vol ondanks zware verliezen. Ten minste zes-Chinese legers die naar schatting een kwart millioen geharde strijders tel len, zijn thans op Koreaans ge bied geïdentificeerd. De verliezen van het verbonden leger aan man schappen en materieel moeten zwaar zijn. De komende 24 uur zullen naar verwachting beslissend zijn voor het lot van het achtste leger, dat op het punt staat ten prooi te vallen aan een dodelijke omvatting van de Chi nese legers. De Amerikanen die volkomen af gemat zijn door de onafgebroken en ontmoedigende terugtrekkende be wegingen en achterhoedegevechten, hielden gisteravond stand om de communistische aanvallen af te we ren. Het parool was gegeven, dat de communisten waarschijnlijk de laatste sprong zouden wagen in de richting van de Gele Zee ten Zui den van de Tsjongtsjong. De actie langs het gehele front komt neer co een ordelijke terug tocht om ten Zuiden van de Tsjong tsjong een nieuwe linie op te bou wen. De berichten, dat Paktsjon prijsgegeven zou zijn, werden nog niet bevestigd. Wel woeden zware achterhoede gevechten in dit gebied. Generaal Walton Walker,, de op perbevelhebber van het achtste le ger, verklaarde dat MacArthurs of fensief vijf dagen geleden zijn troe pen had gered uit een val, waarin zij. hoogstwaarschijnlijk omgekomen zouden zijn. Als wij in plaats daar van werkeloos toegezien hadden zouden de 200.000 man, die thans op onze linies losgestormd zijn, binnen korte tijd tot het dubbele aantal zijn aangegroeid, voegde hij er aan toe. Tevergeefs waagde de luchtmacht zich gisteren boven de slagvelden, waarover een dichte rook hangt, om de stootkracht van de onophoude lijke aanvallen oo de 'benarde troe pen te breken. Mist en sneeuwjach ten belemmeren de activiteit. Merkwaardig is. dat bij alle po- het Noord-Oosten uit achter troepen der V.N. te komen. Het achtste Amerikaanse leger is thans geheel van het tiende léger-' korps af gesmeden. OVERZICHT VAN DE STAND VAN DE STRIJD. De posities der op Korea strijden de troepen waren Donderdag als volgt: Centrum: Soentsjon, bijna 50 kilo meter ten Noorden van Pjongjang waarop de Amerikanen zich hebbeji teruggetrokken, is nu het nieuwe bolwerk, waar de troepen der V.N. zullen trachten stand te houden. Rechterflank: Naar verluidt is de communistische druk iets' vermin der Chinezen om de legers derd. Het plan om achter de strijd- - Naties af te snijden, de krachten der V.N tot de Gele Zee Zuicl-Koreanen onverstoorbaar blij ven opmarcheren langs de Oost kust in de richting van de Siberi sche grens. het achtste leger teruggeslagen door te dringen, schijnt, voor het ogenblik te zijn opgegeven. Linkerflank: Naar verluidt dreigt een communistische strijdmacht langs de Westkust naar het Zuiden te trek ken. Luchtmacht: Ieder beschikbaar toe stel der V.N. is met het aanbreken van de dag in de strijd gebracht. Noord-Oosten: De Chinezen en Noord-Koreanen hebben een nieuwe fase van hun aanval geopend en vor- een bedreiging voor de Ameri- De troepen der Chinese commu nisten, die de Tsjongtsjong naar het Zuiden zijn overgetrokken, zijn be- gonren met hetgeen de strijd om de vroegere Noord-Koreaanse hoofd- kaanse mariniers, de Britse com- stad Pjongjan kan worden genoemd mandotroepen, de Amerikaanse ze- Het ontredderde Amerikaanse achtste leger is in de richting van Soentsjon ongeveer 30 kilometer te ruggeslagen. Naar schatting vier di- vende divisie en de Zuid-Koreahen aan de Oostkust. Amerikaanse mariniers zijn met Britse commandotroepen, die waren afgesneden, vechtende doorgedron- visies gesteund door enige duizen- gen tot Hagaroe een bevoorradings den guerillastrijders, trachten van i basis in het Tsjoslin-bekken. DE MISSIE IN CHINA. Het communistische persbureau Nieuw China heeft een sensationele „onthulling" gedaan over een geza menlijke spionnage van het Vaticaan en de U. S. A. in Korea en China. Opmerkelijk is, dat in verschillende landen de onhullingen door de com- munistache pers altijd gelijktijdig en gelijkluidend zijn. Het bericht van het Chinees-communistische persbureau is in zoverre aüarme- rend, omdat men op grond hiervan alle buitenlandse missionarissen en Chinese priesters kan brandmerken als spionnen. Dit bericht moest mis schien ook motiveren wat er ge beurd is met de Apostolische Dele- gaat van Korea, mgr. P. Byrne, die uit Seoel is verdwenen en over wie men sinds Juli van dit jaar niets meer heeft gehoord. 1CART0-50182 NATUURKRACHTEN AAN HET WERK. De hevige stormen, die over een deel van de Verenigde Sta ten woedden, richtten op vele plaat sen ernstigt schade aan. Dit is wat er overbleef van een garage in Lau rel Springs, toen de ontketende na tuurkrachten waren uitgeraasd. De windvlagen hadden een snel heid van meer dan 90 km. per uur, en rukten het gehele gebouw van de fundamenten. Voor de eigenaar be tekende dit een schadepost van ruim 16.000 gulden. DEAN ACHESON HOUDT 'N RADIO-REDE J^E AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij de inter ventie van de Chinezen in Korea een „groot gevaar voor de vrede in de wereld" noemde Hij heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd erop uit te zijn de spanningen in de internationale verhoudingen aan te moedigen en hulp te verlenen aan hen die met agressieve bedoelingen zijn be zield en het werk van de U.N O. trachten te vernietigen. Hij riep de Ame rikanen op in de moeilijke uren, die het land en de wereld thans door maken, eensgezind achter *ijn leiders te staan. „In Korea is in minder dan vijf Staten aan standvastigheid niet zal maanden een tweede daad van onbe-1 ontbreken en dat zij zich vastbera- schaamde agressie uitgevoerd. In-1 den teweer zullen stellen. De aanval dien er ooit tijden zijn geweest, diei van de Chinese communisten op Ko- van ons volk beproevingen hebben rea en op de strijdkrachten van de geëist, dan is het deze wel Bij het U.N.O. noemde hij een oiet-uitge aanvaarden van de verantwoorde lijkheid, die in de loop der geschie denis ons opdringt, moeten wij ons laten leiden door de wijsheid, net ge weten en het karakter de schit terendste eigenschappen van het Amerikaanse volk en tasten tot op de bodem van onze diepste bron nen van geloof en vertrouwen" zei Acheson. Hij verklaarde ei zeker van te zijn, dat het de Verenigde DE PRINS TE GAST BIJ PRINSES ELIZABETH. Prins Bernhard is gisteren op Malta teruggekeerd na twee dagen te heb ben doorgebracht aan boord van het vliegkampschip „Karei Doorman" dat heeft deelgenomen aan de gecom bineerde oefeningen van geallieerde vlooteenheden. De Prins was gister avond de gast van kroonprinses Eliza beth van Engeland en de Hertog van Edinburgh in hun villa Guardaman- gia. Het Nederlandse smaldeel be staande uit de Karei Doorman, het fregat De Bitter en de onderzeebo ten Zwaardvis en Tijgerhaai zal Zondag via de Spaanse haven Va lencia naar Nederland terugkeren. PAUS PIUS XII ONTMOET DE PA TRIARCH VAN ANTHIO' 'IE. Ter gelegenheid van de twaalfhon derdste sterfdag van de Heilige Jo annes Damascenus de laatste Griek se Kerkleraar, werd in de St. Pieter te Rome een pontificale H. Mi» in de Byzantijnse ritus opgedragen door Z. H. Exc Maximus IV Saigh, Pa triarch van Anthio ië van de Mel- chitische Ritus, met assistentie van Z. H de Paus. De Heilige Vader begroet Maximus IV Saigh (links) in de St. Pieter, ACTIE VAN JORDANIË IN ISRAEL Volgens een Israëlische woordvoer der zijn Jordaanse strijdkrachten Woensdag op Israëlisch grondgebied doorgedrongen en hebben zij op de weg van Beersjeba naar Eilath een versperring opgeworpen, waardoor de verbinding met de Golf van Akaba verbroken is. De militaire autoriteiten beschou wen de toestand, die door deze actie van Jordanië geschapen is, als zeer ernstig. Israël heeft om een spoed zitting van de Israelisch-Jordaanse wapenstilstands-commissie verzocht. Afhankelijk van Nieuw Guinea Welingelichte woordvoerders in Djakarta hebben gisteren de ver wachting uitgesproken, dat premier Natsir's drie maanden oude regering zal aftreden indien Westelijk Nieuw- Guinea niet voor het einde van dit jaar aan Indonesië komt. De Indonesische autoriteiten be tonen zich sceptisch over de vraag of Nederland zal toegeven en het vroegere voorzichtige optimisme is verdwenen. De meerderheid van de politieke partijen in Indonesië is te gen anti-Nederlandse maatregelen en de regering heeft de bescherming van buitenlandse belangen en bur gers toegezegd, maar het is twijfel achtig of leger en politie buiten de grote steden doeltreffend bescher ming kunnen bieden. Buitenlandse waarnemers in Dja karta zijn van oordeel, dat Neder lands kansen om het strategisch zo belangrijke Nieuw-Guinea te behou den groter zijn geworden door de te genslagen der Verenigde Naties op Korea, „waardoor de noodzaak van anti-communistische verdedigings stellingen in de Stille Oceaan dwin gender dan ooit te voren is gewor den MOORDEN OP ONDERNEMINGEN IN INDONESIë. De administrateur van de onder neming Pasir Bungur van de Pama- noekan- en Tjilasemlanden, de heer Koolhaas Revers, is Dinsdag ver moord. Nadere bijzonderheden over deze achtste moordaanslag op staf personeel van de P.- en T.-landen zijn nog niet te verkrijgen. Een bende, die een roofoverval pleegde op de thee-onderneming Medini, in de omgeving van Bod ja, heeft een Indonesische employé uit een hinderlaag doodgeschoten en 84.000 rupia en enige wapens ge roofd. Beschuldigingen over en weer r)E VEILIGHEIDSRAAD heeft Woensdagavond een boodschap aange-- hoord, waar-in de Noord-Koreaan se regering de Amerikaanse strijd krachten beschuldigt van wreedheden en „beestachtige represaillemaatre gelen" in Korea. De Russische afgevaardigde, Jacob Malik, verzocht het telegram van de Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken te laten voorlezen, alvorens men tot andere zaken overging. Daar geen der leden bezwaar maakte, werd het telegram voorgelezen. De leider van de delegatie der Chinese volksrepubliek, Woe Hsioe- Tsjoean, nam niet plaats aan de raadstafel. Hij had volgens een func tionaris van de Uno medegedeeld, dat hij deze plaats weer zou innemen, wanneer de raad zijn beschuldiging van Amerikaanse agressie in Korea weer zou behandelen. Ben Limb, de minister van buiten landse zaken van Zuid-Korea, noem de het Chinese optreden in Noord- Korea „duidelijke, ongewettigde „Ik beschuldig het Chinese com munistische regiem van misdadige, „moedwillige, woeste, onuitgelokte 'agressie tegen de republiek Korea", ai dus Limb „Ik beschuldig het er van de vrede van de wereld in gevaar te brengen. Ik eis, dat het communisti sche regiem zijn troepen zonder ver wijl terugtrekt". lokte daad van agressie, die nog ver werpelijker is dan de aanval van' de Noord-Koreaanse communisten op Zuid-Korea. „De bittere betekenis van de aan val in Korea is, dat de communisten hier elke zedelijke waarde -net voe ten treden. De Organisatie der Ver enigde Naties staat borg voor een in ternationale orde en een vre-leue vende regeling van geschillen De Chinese communisten kunnen aan de vredelievende bedoelingen van de U.N.O. niet twijfelen. President Truman en de Amerikaanse regering hebben zich plechtig verbonden de grens van Mandsjoerije te zullen eerbiedigen,aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Voor de eerste maal in de geschie denis heeft een wereldorganisatie zich verenigd om met wapengeweld een einde te maken aan een mis daad, begaan tegen de internationale gemeenschap. „De enige uitzonde ring op de eenheid bij deze actie, die steunt op het handvest van de UNO, zijn de Sovjet-Unie en haar satellie ten. Ondanks de 53 leden, die het ge zag der UNO hooghielden heeft de Sovjet-Unie gepoogd de actie in Ko rea te beletten. Zij heeft de aanval lers hulp en bemoediging gegeven, materiële steun verleend en door ob structieve daden het werk van de Verenigde Naties afbreuk gedaan", verklaarde Acheson. ÏÏ"\E DEBATTEN over de buitenlandse politiek, in het Britse Lagerhuis zijn Woensdag begonnen nadat tevoren het Britse kabinet in spoed zitting byeen was gekomen. Bevin voerde als eerste het woord. Wat de toestand in Korea betreft, achtte Bevin het thans nodig, dat eerst de militaire toestand werd gestabiliseerd alvorens er naar een po litieke regeling kon worden gestreefd. Hij zei de motieven van de Chi nezen vooi hun actie in Korea niet te kennen. „Indien de Chinezen echter een algemene oorlog willen vermijden en de minste tekenen tonen van bereidheid om mee te werken bij het vin den van een vreedzame regeling, zal naar mijn mening een oplossing worden gevonden." het Westen en de Sovjetunie. Volgende week zullen de Verenig de Staten, Frankrijk en Engeland te Parijs besprekingen voeren over de details van het Westelijke antwoord op het Russische voorstel '/oor een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Engeland kan het Franse voorstel voor een Europees leger niet aan vaarden, doch het zal zich met ver zeten als de continentale landen een dergelijk leger willen vormen En geland wil eerst een enkele \tian- tische strijdmacht onder één opper bevelhebber en pag na de totstand koming daarvan de vorming van een Duits contingent. RUSLANDS VOORSTEL. De houding van de Britse regering ten opzichte van het Russische voor stel voor een viermogendhedencon- ferentie „is niet die van een blinde aanvaarding, doch een van construc tieve benadering van het probleem." In de huidige wereldsituatie is het noodzakelijk, dat de vrije landen zich niet laten afhouden van hun eerste taak: de versterking van hun sociale, economische en militaire verdediging. De Britse regering is bereid deel te nemen aan iedere wel voorbereide bespreking, die een re delijk vooruitzicht biedt op beëindi ging van de gespannen toestand en op een duurzame vriendschap tussen Toen de Zuid-Koreaanse minister was uitgesproken, kwam de verte genwoordiger der Chinese commu nistische regering, Woe, onverwacht de vergaderzaal binnen. Het woord was nu aan de verte genwoordiger van het nationalisti sche China, dr. Tsiang. „Ik heb het niet mogelijk geacht", aldus zeide hij, „dat een Chinees, zelfs niet een Chinese communist, zich zó door zijn meester voor de gek zou hebben kun nen laten houden, als blijkbaar met deze vertegenwoordiger van Peking is geschied". Austin (V.S.) verzocht de Veilig heidsraad, de „fantastische beschuldi ging, dat de Verenigde Statgn For mosa zouden hebben aangevallen" terzijde te leggen en voort te gaan met de behandeling van de zes-mo- gendheden-resolutie, welke slechts ten doel heeft spoedig een einde te maken aan de strijd in Korea en te verzekeren dat de oorlog zich niét uitbreidt. De vertegenwoordiger der Sow jet- Unie, Jacob Malik, besloot het debat in de Veiligheidsraad. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten geen vreed zame oplossing van het Koreaanse vraagstuk willen. Het was de plicht van de Veiligheidsraad, China te verdedigen en van de Verenigde Sta ten te eisen dat zij hun strijdkrach ten „uit Formosa en uit andere de len van China -uilen terug trekken. Malik zeide, dat hij Donderdag een resolutie bij de Veiligheidsraad zou indienen. VERKLARING VAN MARSHALL. De V.S. hebben „een lange periode van spanning en een gedeeltelijke mobilisatie in het vooruitzicht", al dus heeft de Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, op een diner ter gelegenheid van de 76ste verjaardag van de president van Israël, Chaim Weizmann, ver klaard. De gedeeltelijke mobilisatie moest op een dergelijke wijze worden uitgevoerd, dat zij „automatisch en bijna onmiddellijk in een algehele mobilisatie kan worden gewijzigd, indien dit nodig is", aldus Marshall, die de algehele mobilisatie op het ogenblik niet raadzaam achtte. KoJikettie.... Loop uw zorgen niet vooruit en kwel u niet'met' hétgeen misschien nooit gebeurt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1