Jaarvergadering Merendistrict Gewest Zuid Holland De leiders speelden gelijk DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 DE LE1DSE GOURAN1 TWEEDE BLAD PAGINA 2 E»n interessant programma van ijstochten.... mits er ijs komt! In het paviljoen „de Brasem" te Oudewetering kwam het Zuidhol lands merendistrict van het Gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond in jaarverga dering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. van Zwieten. Er waren 16 ijsclubs, binnen het merendistrict gelegen, vertegen woordigd. De voorzitter deelde mede, dat de ijsclubs uit Aalsmeer, Kudelstaart en Uithoorn nu definitief gaan behoren tot 'het gewest Zuid-Holland en daar om thans in het Merendistrict wor den opgenomen. In de toekomst hoopt het Merendistrict met deze nieuwe clubs samen te werken tot bevordering van het ijstoerisme. De voorzitter deed daarna een greep uit de vele dankbetuigingen, die bin nen gekomen zijn na de molentoch ten gehouden in Januari 1950. Hij wist ook nog even op het trainings fonds van de KNSB en beval dit fonds bij de diverse ijsclubs aan. Staande de vergadering werd 35 30 voor dit fonds bijeen gebracht. Aan de orde komt dan de vaststel ling van de ijstochten in een ko mende ijswinter. Op het programma staan: 1. Molentocht van c.a. 50 km, in hoofdzaak geprojecteerd door het Zuid-Hollands polderlandschap zon der gebruikmaking van de meren 9. Molentochten van circa 75 km. Bij deze tochten is het buitenwater en zyn de meren en plassen inge schakeld. 3. De bekende 1, 2, 3 en 4 meren- tochten van resp. 20, 40, 60 en 90 km over de Kagerplassen, Braassemer- meer, Langeraarse plassen en Nieuw koopse plassen. Alle tochten zijn uitgesproken toertochten, doch bij wijze van uitzondering wordt een maal per seizoen de 4 Merentocht (90 km) als wedstrijdtocht gereden. 4. De tocht BloemenstadSleutel stad van ongeveer 70 km Aalsmeer - Leiden) v.v. De voorzitter vermoedt, dat, als deze tocht eens gereden km worden, de deelneming heel groot zal zijn. Omdat dan Aalsmeer en Leiden als startplaatsen gebruikt zullen worden. Aalsmeer zal veel deelnemers uit Amsterdam trekken. De baan wordt zo gelegd, dat de mensen, die uit Aalsmeer en uit Lei den starten, elkaar alleen maar op de Wijde Aa kunnen tegenkomen en deze is uit den aard der zaak breed genoeg. 5. De 17-Dorpentocht groot 125 km. Dit is de grootste tocht, die in het Merendistrict kan worden georgani seerd. Wanneer echter op tijd wordt gestart, kan men de finish voor don- ker bereiken. 6. De voorzitter deelde verder nog mede, dat op stapel staat als nieuwe tocht „de drie Provinciëntocht", groot ongeveer 50 km, geprojecteerd grotendeels over polderwater in het oostelijk gedeelte van het Merendis trict met als startplaatsen Uithoorn, Sluitkade, Nieuwkoop en Leimuiden (Tolhuis). De voorzitter liet de ontworpen medaille voor deze tocht circuleren en liet ook de aan alle andere toch ten verbonden insignes nog eens de ronde doen. Burgemeester Looy, van Alblasserdam, voorzitter van het Ge west Zuid-Holland, was zo verrukt over de grote verscheidenheid van insignes, dat hij verzocht om de col lectie mee te mogen nemen naar de Alblasserwaard, om daar eens van het werk van het Merendistrict te kunnen vertellen. De voorzitter deelde mede, dat de Drie Provinciëntocht, die geheel wordt gereden in het Oostelijk deel van het district, reeds spoedig bij vorst gehouden kan worden, omdat de tocht bijna geheel over polderwa ter, dat vlug sterk is, loopt. In het gebied van het Merendis trict ziet men reeds reikhalzend naar deze tocht uit. De heren van der Poel van de ijs- club Oud Ade en Juffermans van de ijsclub Rijp wetering hebben de ad ministratie van het Merendistrict nagezien en kas en boeken volkomen in orde bevonden. De inkomsten heb ben 3481,46 bedragen en de uit gaven 3195,62 zodat er nog een ba tig saldo is van 285,84. Aan de penningmeester wordt dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De voor een tocht de insignes kan uitreiken, betekent dit porto- en werkbespa- ring. Aan startgelden werd van de molentochten 3005,80 ontvangen De heer J. Biemond gaf daarna een toelichting over de wijze waarop naar zijn mening de geldprijzen bij korte baanwedstrijden moeten wor den verdeeld. Hij zeide, dat er bij de jeugd tegenzin komt, om aan be paalde wedstrijden te gaan deelne men, omdat bepaalde personen toch altijd de prijzen winnen. Om dit te voorkomen is men in de Kaag nu van plan, voor een wedstrijd 300 aan prijzen uit te trekken. Zijn er dertig deelnemers, dan wordt twee aan twee gereden, zodat er 15 winners komen, deze 15 krijgen ieder 10. Van deze 15 rijden er weer zeven paren tegen elkaar en is er een stil staand nummer. De acht winners krijgen dan weer f 10 en zo gaat men door totdat nummer 1 uit de bus gekomen is. Deze prijswinner heeft dan tenslotte een totaalprijs van 50 en krijgt bovendien nog een zilveren medaille. De voorzitter van het gewest deel de mede, dat het gewest geheel ach ter deze verdeling van prijzen staat en in een circulaire deze manier van prijsverdeling onder de aandacht van de aangesloten clubs zal bren gen. De commissarissen van het meren district worden aangevuld met de volgende heren: M. van Tol te Ter Aar, J. P. Joore, Aalsmeer en Jac. van Vliet, Uithoorn. Aan een van de merentochten zal het Kampioenschap Lange toer wor den verbonden. Na enige discussie besloot men alleen aangesloten leden uit Zuid-Holland voor dit kampioen schap in aanmerking te doen komen. De heer Muijs vroeg of het geoor loofd is, om tezamen met de clubs uit Aalsmeer een vergadering te be leggen om het eens te worden over de afzetting van wakken op de West- einderplas. De voorzitter zeide, dat dit zeer aan te bevelen is. Indien Leimuiden en Aalsmeer het van te voren eens zijn over de verdeling werkzaamheden, werkt dit een 1 vloot verloop van de werkzaamhe den bij ijs in de hand. De heer Joore deelde nog mede, dat de gemeente Aalsmeer aan de ijsclubs subsidie geeft voor de aan koop van reddingsmiddelen. De heer v Klink zeide, dat de ijsclub te Roe- lofarendsveen met reddingsmiddelen bijzonder goed uitgerust is. Hij no digde de diverse verenigingen uit, om bij ijs eens te komen kijken, naar die uitrusting. De heer Biemond had gedacht, dat de burgemeester van Alkemade wel een aanbod van subsidie zou hebben gedaan, waarop deze antwoordde, dat de verenigingen zich ook aan Roe lof arendsveen kunnen spiegelen, en daaruit de lering kunnen trekken, cat een vereniging tot veel in staat is. De heer van Nieuwkoop uit de Kaag bracht hulde aan dt voorzit ter, voor het vele werk, dat door hem voor het Merendistrict is ge daan. De prestaties, die in het meren district op het gebied van ijstoerisnv worden geleverd zijn buitengewoon. Voor een heel groot deei is dit te danken aan de werkzaamneden van de voorzitter, de heer van Zwieten. In de hulde worden ook de secreta ris-penningmeester, de heer de Ren en de overige commissarissen be trokken. De heer van Zwieten zegt dat het gehele merendistrict zich voor de volle 100 pet. inzet om het ijstoeris me op de schaats te bevorderen De voorzitter van het Gewest, de beer Looy, zeide, dat het wel op zijn p.; ats is het merendistrict te compli- r, enteren met zijn tienjarig bestaan. De activiteit van het Merendistrict is door de prachtige toertochten in heel Nederland bekend geword.en. Spr. prefereert de toertochten bmnen het merendistrict zelfs boven de Elf Stedentocht, omdat deze over het algemeen te iang en te zwaar is Bin nen het merendistrict heeft men een keuze tussen lange en korte tochten, er is voor elk wat wils. Bovendien L.gt het Merendistrict centraal en is bereikbaar voor de grote steden van het westen van het land. Het meren- te spr. het Merendistrict het aller beste toe. De penningmeester van het Ge west sloot zich bij de woorden van de voorzitter geheel aan. De heer van Zwieten dankte voor de hulde aan het Merendistrict en al zijn me dewerkers gebracht. Alles gaat in het Merendistrict gemoedelijk en plezierig, maar bij ijs zet men zich voor de volle 100 in om het ijs toerisme op de schaats te dienen. De voorzitter sloot daarna de ve: gaciering met de wens uit te spre ken, dat het rond Kerstmis er. Nieuwjaar gedurende een dag of veertien mooi winterweer zal zijn. gedurende welke tijd men zal kun nen genieten van de ijstochten van hel Merendistrict. VOETBAL HET FRANSE VOETBAL ELFTAL. Vergeleken bij het Franse elftal dat op 1 November jl. in het Colom- bes-stadion tegen België met 33 ge lijk speelde, is de ploeg, die thans voor de ontmoeting mei Nederland op 10 December is samengesteld, nog al ingrijpend gewijzigd. De voor hoede is geheel onveranderd gelaten, maar over middenlinie en achterhoe de was de Franse keuze-commissie kennelijk minder tevreden met het gevolg, dat slechts twee spelers zijn gehandhaafd. In het doel is Ibrir vervangen door Vignal. Huguet neemt naast Marche de rechtsachterplaats in van Gar- riga, die naar de reserves is verhuisd. Arnaudeau, de rechtshalf van Sta de Frangais, behoudt zijn plaats, doch Lamy en Scotti, respectievelijk spil en linkshalf zyn verdwenen. Zij worden vervangen door Cuissard, de centrehalf van St. Etienne en Ran- zoni van Le Havre. De doelpunten, welke tegen België werden gescoord, kwamen van de beide Bordeaux-spelers Kargu en Doe en midvoor Baratte TRADITIONELE ZWALUWEN WEDSTRIJDEN OP TWEEDE KERSTDAG. DE ONKOSTENBEREKENING VAN ARSENAL. Bijna elke Zaterdagmiddag woont meer dan een millioen toeschouwers de 46 leaguewedstrijden bij en het zal derhalve niemand verwonderen dat „Soccer" een sport is, waarmee geweldige bedragen gemoeid zijn Een tipje van de sluier wordt opge licht wanneer de kranten melding maken van de hoge transfersommen, die de clubs betalen voor de aankoop van de een of andere ster, mpar het grote publiek heeft er over het al gemeen geen idee van tot welke to talen de gewone lopende uitgaven der clubs in een seizoen kunnen stij gen. Een onlangs door Arsenal, hou der van de cup, gepubliceerde ba lans verstrekt daar interessante ge gevens over. Boven in de kolom „uitgaven" prijkt een bedrag van iets meer dan 37-000 pdst., zijnde het totaal van salarissen, premies, gratificaties en andere uitkeringen, welke onmiddel lijk ten goede komen aan degenen, die het meest bijdragen tot het wel slagen van een wedstrijd, dus in de eerste plaats de spelers. Het op een na grootste bedrag wordt gevormd door trainings-, hotel- en reiskosten, en onmiddellijk daarna komt de post „salarissen en premies voor trainers en terreinpersoneel". Voor Arsenal beloopt dit bedrag ruim 11.000 pdst. De meeste toeschouwers kopen him kaartjes aan de loketten zonder een blik over te hebben voor de kas siers die de gelden innen, en de po litieagenten aan de lijn trekken in de regel alleen maar de aandacht, wanneer ze een bal, die uit gegaan is, ophalen en aan de ingooier geven om hem extra-inspanning te bespa ren. Maar in het afgelopen seizoen kostten het personeel van de loketten en de bobbies, die de orde handhaaf den aan Arsenal het niet onaardige bedrag van G498 pdst. veld komen. Te Amsterdam wordt gespeeld de wedstrijd Amsterdam Elftal-Zwaluwen en te Rotterdam: Rotterdams elftalZwaluwen. Op Op Tweede Kerstdag, Dinsdag 261 welke terreinen de ontmoetingen December, zullen evenals vorige ja- plaats vinden is nog niet beslist, ren twee Zwaluwen-elftallen in het HET SCHAAKTOURNOOI TE A'DAM zitter deelde nog mede, dat zijn aan-district komt door de ijver en de gekocht 2500 molentocht-insignes en i werkzaamheid, die voorzitter en be- 1000 insignes voor de Drie Provin- stuur aan den dag leggen steeds meer ciëntocht. Wanneer men direct na in de belangstelling. Tenslotte wens- Het programma van gisteravond bevatte twee belangwekkende par tijen, nl. StahlbergReshevsky en RossolimoNajdorf. De arme Reshevsky treft het niet. 's Ochtends drie uur hardnekkig ge streden om zijn ongunstig staande partij tegen Pirc nog te kunnen hou den, maar bij de tweede onderbre king waren zijn vooruitzichten niet merkbaar verbeterd. En nu 's avonds met zwart tegen een van zijn grootste concurrenten. Deze partij nam dadelijk een zeer interessante loop. In een Nimzo-In- dische opening bleek de Zweed een nieuwtje in petto te hebben. Hij be gon een stormloop op de vijandelijke koningsstelling, maar de Amerikaan vond vooralsnog voldoende verdedi ging. Het werd de boeiendste partij van de avond wegens het fraaie ver- dedigingsspel van de Amerikaan. De partij werd, evenals verschillende andere op deze avond, eveneens af gebroken, maar dadelijk na de slui ting remise gegeven. De partij RossolimdNajdorf, een Siciliaan, was niet minder interes sant. De Fransman, wie het veel waard zou zijn als hij de leider een beentje kon lichten, bouwde een fraaie stelling op en een ogenblik leek het, of hij een gevaarlijke aan val zou kunnen ontketenen. Maar de grootmeester wist met een fijne pa rade de aanval te niet te doen. Stuk ken gingen van het bord en de mu ziek was er uit. Rossolimo stelde na zwarts 23e zet remise voor, waarop Najdorf antwoordde: „doe eerst uw zet, dan zal ik 't voorstel overwegen." Aldus geschiedde en na overweging stemde Najdorf in met remise. In de overige partijen geschiedden in het algemeen geen zenuwschok kende dingen. Een uitzondering kan hiex-bij wor den gemaakt voor de partij O'Kelly Kottnauer, een halfslavische opening, waarin aanvankelijk een zuiver po- sitieel spel werd vertoond. Plotse ling bracht de Belg een verrassend, goed berekend offer op f7, dat hem weinig zetten later (na 28 zetten) de winst opleverde. Ook in de partij TartakowerGli- goric, een Sicilaan. waarvan Tartako wer de opening zoals gebx*uikellijk volgen eigen systeem behandelde, ging het tamelijk wild toe. Uit de schermutselingen resulteert echter een gelijkstaand eindspel, dat na de 34e zet remise werd gegeven Euwev. d. Berg, een Nimzo-Indi- sche opening met 4. dc2. De leer meester tegenover de leerling. Laatst genoemde weerde zich dapper, maar geraakte in een netelige positie en 'bij de 24ste zet streek hij de vlag. Kramer en Golombek speelden een CaroKann, waarin beiden naar de lange zijde rocheerden. De stelling bleef enige tijd in evenwicht maar gaandeweg kreeg de Fries gunstig spel, dat hem uitzicht op winst bood. Helaas maakte hij een fout, welke zijn voordeel te niet deed en na 29 zetten werd tot x-emise besloten. Trifunovic en Van Scheltinga speel den een vierpaardenspel, waar de Amsterdammer het hard te verduren kreeg. In het middenspel boette hij een pion in bij ongunstige stelling en bij de 40ste zet moest hij een stuk verliezen, zodat hij zich gewonnen gaf. De partijen PilnikSzabados. een Siciliaanse opening, waarin Pilnik stellingsvoordeel heeft, FoltysDon- ner, een halfslavische opening, waar van hetzelfde gezegd kan worden, en PircGudmundsson, een ox-thodox damegambiet waarover niets met zekerheid valt te zeggen, werden af gebroken. De stand na de 12de ronde luidt: 1. Najdorf (Arg.) 9lA punt; 2. Stahl berg (Zweden) 8y7 punt; 3. Reshevs ky (V.S.) 3 punten en 1 afgebroken partij; 4. Gligoric (Zuid-Sl.) 8 pun ten; 5 Euwe (Ned.) T/. punt; 6 Rossolimo (Fr.) 7 punten; 7. O'Kelly (België) 6% punt; 8-9. Trifunovic (Zuid-Sl.) en Tartakower (Fr.) ieder 6 punten; 10-12. Pilnik (Aarg-), Pirc (Zuid-Sl.) en Gundmundsson (IJsland) aken 5 punten en 2 afge broken partij; 13. Donner (Ned.) 5 Dunten en 1 afeebroken partij; 14. Van Scheltinga (Ned.) 4punt; 15. Szabodos (It..) 4 punten en 1 afgebr partij; 16-19. Kramer (Ned.). Golom bek 'Eng van der Berg (Ned.) en Kottnauer (Tsjecho-Slallen 4 pun ten; 20. Foltys (Tsjecho-Sl.) 3'A punt en 1 afgebroken partij. JAN DE BRUIN WINT VAN CLAUDE RITTER Voor ongeveer 3500 toeschouwers heeft de Nederlandse middenge wicht Jan de Bruin gisteravond in de Ahoyhal te Rotterdam een pun- tenovei*winning behaald op de Frans man Claude Ritter. Het gevecht ging over 10 ronden. DAMMEN LE1DSE DISTRICTS DAMBOND. se Districts Dambond is: Overgangsklasse: L.D.V. 9 7 1 1 15 W.D.G. 8 6 2 12 R.D.C. 8 5 1 2 11 O.G.B. 7 3 3 1 9 D.V.N. 7 4—3 8 Lisse 7 4—3 8 Hazerswoude 6 3—3 6 K.W.Z. 8 116 3 L.D.C. 7 1—6 2 S.D.V. 77 0 Daar L.D.V. afgelopen Donderdag de belangrijke wedstrijd tegen R.D.C. gewonnen heeft, is deze vereniging evenals vorig jaar kampioen gewor den. le klasse: A.D.C. 1 6 5—1 10 H.D.C. 1 5 48x D.C.L. 2 8 4 3 8x K.D.C. 1 7 4 3 8x L.D.V. 2 5 3—1 6 D.E.S. 1 4 2 2 4x L.D.C. 2 6 1—4 2 Kijk Uit 1 7 1—5 2x A.D.C. 2 65 Ox x Afgebroken partij. De strijd om de bovenste plaats gaat tussen de twee Alphense verenigin gen A.D.C. en H.D.C. Dit kon wel eens op een beslissingswedstrijd uit lopen. De wedstrijden eventueel ge speeld tegen O.G.B. 2 zijn verval len verklaard, daar deze ver. zich heeft teruggetrokken. 2e klasse: L.D.V. 3 De Sleutels 1 K.W.Z. 2 R.D.C. 2 W.D.G. 2 H.D.C. 2 Lisse 2 D.C.L. 3 R.D.C. 3 K.D.C. 2 S.D.V. 2 7 5 1 llx 8 4 3 1 11 7 4 11 9x 7 4 11 9x 6 12 2 4x 1 8 1 Van groot belang om de bovenste plaats is de wedstrijd SleutelsL.D. V. 3. De kans, dat een Leidse vereni ging dit kampioenschap behaalt, is dus groot. Doch er zijn nog heel wat mede-gegadigden! 3e klasse: W.D.G. 3 Nieuwkoop Luta L.D.C. 3 D.V.N. 2 Nooitgedacht D.E.S. 2 A.D.C. 3 W.D.G. 4 Kijk Uit 2 6 1 1 5 1 4—3 1—17 De strijd om de bovenste plaats gaat hier tussen W.D.G. 3 en Nieuw koop. Ook D.V.N. 2 heeft nog een kleine kans. Van veel belang is hier de afgebroken wedstrijd tussen Nieuwkoop en W.D.G. 4, waarbij laatst genoemde een iets betere stand heeft. Mocht W.D.G. 4 inderdaad winnen, dan maakt haar clubgenoot een uitstekende kans. HET BEDRIJFSDAMTOURNOOI VAN A.D.C. Samsom 1 wint de wisselbeker Onder zeer grote belangstelling werd gisteren de finale gespeeld in het bedrijfsdamtournooi van de Al phense Damclub. Om de D. Joh. Boot's wisselbeker werd gespeeld door Samsom 1 tegen Samsom 3. In deze strijd heeft Samsom 1 het tegen hun collega's uit het derde team lang niet gemakkelijk gehad, doch wist tenslotte met een kleine 86 over winning te winnen. Samsom 3 ver overde hiermede de 2e prijs. Om de derde en vierde prijs werd gespeeld tussen het eerste en tweede team van van Dijk. Het 2e team heeft hier voor de verrassing van de dag ge zorgd, door het toch zeer sterke eer ste team met 86 te verslaan, nadat eerst een voorsprong van 82 was verkregen. Tijdens de finale speelde de heer Zijlstra (kampioen van Alphen) een sxmultaanwedstrijd tegen de overige deelnemers van dit tournooi. Hij wist al zijn partijen in winst om te zet ten. Hierna speelde L. Jesse een tweede simultaan en speelde slechts 1 partij remise tegen Lagerwey, ter wijl alle verdere partijen werden gewonnen. A.D.C. 13 wint van D.C.L. 2. A.D.C. 1 won haar voorlaatste wed strijd in de competitie van de L.D.D B. met 146 van D.C.L., dat verle den week de leiders een 137 neder laag toebracht. C Zijlstra, F. Ooster man, T. Domburg, C. Rijnberg, N. Brunt en M. v. Tol wisten de volle winsten te behalen. L. Jesse en J. Bogaard speelden remise, terwijl van Berkel en S. Koopmans de winst aan de gasten moesten laten A.D.C. 3 verloor met 155 van D. V.N. 1 uit Nieuwkoop. A.D.C. 1 staat thans bovenaan de ranglijst in de competitie met 2 ver- liespunten, gevolgd door L.D.V. uit Leiden met 3 en H.D.C. uit Alphen met 4 verliespunten. L.D.V uit Lei den is uitgespeeld, doch heeft nog een afgebroken wedstrijd tegen A.D. C. De voorlopige stand is 6—6 en zal vex-moedelijk 1010 of 119 voor K. D.V. worden. In deze wedstrijd heeft A.D.C. 2 om de eer gevochten. Op merkelijk is het dat A.D.C. 2 de tot op heden gespeelde wedstrijden, met uitzondering van de wedstrijd tegen H.D.C. alle met 118 verloor, dus met het kleinst mogelijk verschil. In de competitie van de L.D.D. B. werd door D.E.S. 2 (Voorschoten) gespeeld tegen Nooit Gedacht 1. De uitslag van deze wedstrijd werd een gelijk spel. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen der competitie-wed strijden van de L.B.B. zijn: le klas Carambole 1TOG 1, 06; Spijkerbak 1—TOP 1 4—2; TOG 2 SDO 1, 42; 't Zuid 1Carambole 3, 2—4. 2e klas: TOG 3—UVS 1, 4—2; Spijkerbak 3TOP 2, 42; Rijne- gom 1Royal 1, 24. 3e klas: TOP 3—TOG 4, 0—8; Vier kantje 1Spijkerbak 4, 44; De Hoek 1Drei Pottekens 1, 26; Morschpoort 2DVH 1, 62; 't Spoortje 2De Heul 1, 6—2. 4e klas: TOP 4—DOH 1, 4—4; EMM 1—Carambole 4. 2—6; UVS 2 SDO 2, 08; Morschpoort 3 Royal 2, 08. 5e klas: 't Spoortje 3DOH 2, 44; De Heul 2't Zuid 2, 62; Rijnegom 2SDO 3, 62; Carambole 5 Morschpoort 4, 26; TOG 5Spij kerbak 5, 08. 6e klas: 't Zuid 3—UVS 3. 4—4; Vierkantje. 2Rijnegom 3, 62; Morschpoort 5Drei Pott. 2, 62; OG 1—DVH 3, 4—4. 7e klas: OG 2Mox-schpoort 6, 80 Spijkerbak 6Royal 3, 36; De Valk 3—De Heul 3. 6—2; 't Zuid 4— De Valk 2, 44. 8e klas: Carambole 6't Spoortje 5, 2—6; TOG 7—De Valk 4, 4—4; Morschpoort 7't Zuid 5, 44; Rij negom 4Morschpoort 8, 80; UVS 4't Vierkantje 3, 44. TAFELTENNIS Treffers (R.A.Veen). Tegen Nedloyd 2 behaalde het eerste he renteam een gemakkelijke 73 over winning. De enige bijzonderheid van deze wedstrijd was wel het feit, dat het van Jac. Heemskerk de laatste wedstrijd was in het eerste team. Hij zal binnenkort vervangen worden door een jongere speler. Wegens een misvex-stand was de wedstrijd Treffers 2Wibo 3 te vroeg aangekondigd. Deze wedstrijd wordt I'll a.s. Zaterdag gespeeld. De dames behaalden wederom gro te overwinningen en wel als volgt: Treffers 2— Oegstgeest 1 100; Tref- f ers 3D.H.L. 1 91; Treffers 4 Allemansgeest 1 82. Heren: Dsco 2Treffers 3 91 W. Heemskerk wist ongeslagen uit de strijd te komen bij de tien kamp, gespeeld door de 10 sterkste heren der afd. den Haag. De laatste partij bracht de beslissing tussen W. Heemskerk en de huidige jeugdkam pioen van Nederland Jan Hoogen- doorn, welke pai'tij door W. Heems kerk onder grote spanning in drie games werd gewonnen. N. Heemskerk eingdigde op de ze vende plaats. VEILIG VERKEER. Voetgangers, rechts op het trottoir. Daar is voor U het minst gevaar. £en yeUiiqe die niet ópxaft _1 Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 17) „O, ik ben weer helemaal in orde. Ik wilde juist opstaan. U behoeft u om de praktijk niet te bekommeren. Ik 'ben zo gezond als ooit te voren." „Dat doet me werkelijk veel ge noegen," zei Jervis; u moest toch maar liever rust houden. M'n orders zijn duidelijk en ik zal mij wel wachten, die niet uit te voeren. De instructies van Thorndijke wa ren, dat u geen visites zou maken of uitgaan, voor het onderzoek heeft plaats gehad." „Onderzoek?'' riep ik. „Ja. Hij komt hier om vier uur, om een onderzeek in te stellen naar de omstandigheden, die aanleiding gaven tot uw opsluiting in die kel der en tot die tijd moet ik de prak tijk waarnemen en voor u zorgen. Hoe laat verwacht u de vleer muis?" „Wie?" vroeg ik. „Batson. Hij komt immers van daag terug, niet waar?" Ja, omstreeks zes uur vanavond. „Dan zal u wel in staat zijn, er tussenuit te knijpen. Des te beter. Deze buurt schijnt niet gezond voor u te zijn." „Ik denk, dat ik het chirurgische werk wel zal kunnen doen, vindt u niet?" „Het is beter van niet. Volg lie ver de instructies van Thorndijke letterlijk op. U kunt mij op de hoog te brengen van de patiënten en mij helpen de recepten klaar maken. O ja, dat herinnert er mij aan, dat er zoeven iemand is geweest, die zich Samway noemde, een knappe dame het leek me geen katje, om zon der handschoenen aan te pakken. Zij wilde niet zeggen, waarvoor zij- kwam. Kent u haar?" „Ik denk dat zij haar rekening kwam vragen. Maar dat moet zij met Batson in orde maken. Ik heb haar dat een paar avonden geleden al verteld." „Goed" zei Jervis; dan ga ik nu weg en u neemt het er maar ge makkelijk van en brengt alles nog eens goed voor uw geest, wat gis teravond is gebeurd: dan heeft u alles klaar, als Thorndijke komt." Na deze woorden verwijderde hij zich en kon ik op mijn gemak op staan en gaan ontbijten. Zijn advies, om over de gebeurte nissen van de vorige avond na te denken was geheel owerbodig. Het was een avontuur, dat ik niet spoedig zou vergeten. Dat ik op 't kanje af aan de dood was ontsnapt, was op zich reeds een onderwerp, om mijn gedachten geheel in be slag te nemen, om niet te spreken van de afschuwelijke omstandighe den. Bovendien bestond er iets ge heimzinnigs, waarin de gehele zaak was gehuld; een geheim, dat elke poging om er in door te dringen volkomen verijdelde. Van welke kant ik het ook bekeek; en het was de gehele dag door geen mi nuut uit mijn gedachten het was mij niet mogelijk iets te ontdekken, dat er enig licht op wierp, niet de vaagste aanwijzing voor een verkla ring voor die afschuwelijke en on begrijpelijke misdaad. Klokslag vier uur kwam Thorn dijke, die na mij vlug bekeken te hebben, constateerde dat mijn avontuur mij geen kwaad had ge daan. Onmiddellijk begon hij naar de praktijk te informeren. „Ben je klaar met de visites, Jer vis?" vroeg hij. „Ja, en de medicijnen heb ik alle laten bezorgen; voor zes uur is er niets meer te doen.*' „Mooi zo," zei Thorndijke. „Dan moesten wij in de spreekkamer maar een kop thee gebruiken en tevens de geschiedenis eens bespreken. Ik leg maar beslag op je, Jardine," voegde hij er bij, „maar ik geloof, dat wij duidelijk behoren te zien, hoe de zaak staat, zelfs in geval wij tenslotte besluiten de zaak in han den van de politie te geven. Ben je dat niet met mij eens?" „Zeker," stemde ik toe en ik ge voelde mij ten zeerste gevleid, dat hij zoveel belang in mijn aangele genheden stelde. „Ik zou dat geheim grondig willen onderzoeken." „Dat zou ik ook,*' zei hij „en met het oog daarop, stel ik voor, dat je ons een omstandig verhaal geeft van het verloop der gebeurtenissen. Ik heb een onderhoud met je zeer scherpzinnige dienstbare gehad en nu zou ik gaarne vernemen, wat er is gebeurd, nadat zij je heeft ver laten." „Ik geloof niet, dat er veel te ver tellen valt, wat u niet weet," zei ik, „maar ik zal de geschiedenis ver halen en beginnen met het ogenblik, nadat Maggie was heengegaan." Daarop vertelde ik hun alles, wat de lezers reeds van mij vernomen hebben. Met gespannen aandacht luisterde Thorndijke; hij maakte enige aante keningen, doch sprak geen woord, voor ik mijn verhaal geëindigd had. Dan keek hij zijn aantekeningen even vluchtig door en zei: „Je sprak van een briefje, dat je ontvangen hadt. Heb je dat briefje bewaard?' „Ik heb het op de schrijftafel ge legd en daar zal het waarschijnlijk nog wel liggen. Ja, hier is het." Ik bracht het bij het tafeltje, waaraan wij thee dronken en reikte het hem over. Hij nam het zo voor zichtig van mij over, als een foto graaf een natte gevoelige plaat zou aannemen. „Ik zie," zei hij terwyl hy de en veloppe enige malen omkeerde en nauwkeurig bekeek, dat het gea dresseerd is aan „dr. H. Jardine." Het blijkt dus, dat hij je naam weet. Kan je dat verklaren?" „Neen onmogelijk, De enige brief welke ik heb ontvangen was gea dresseerd aan dr. Jardine" en cer tificaten of documenten heb ik niet getekend.*' Hij maakte aantekeningen van m'n antwoord, haalde daarna het briefje uit de enveloppe en las het over. „Het schrift," merkte hij op, ziet er meer verdraaid dan ongeoefend uit. De stijl is maar zo-zo en komt niet overeen met de woordenkeus en de juiste punctaties. Wat de handtekening betreft, daar behoe ven wij geen aandacht aan te schen ken, of je moet hier in de buurt iemand kennen, die Parker heet." „Ik ken niemand met die naam," zei ik. „Goed. Als je er niets op tegen hebt, zal ik het briefje bewaren; mogelijk hebben wij het later nodig. En nu zal ik enige vragen stellen over het geheimzinnige avontuur, dat je beleefd hebt en dat veel ge heimzinniger is, dan het er op het eerste gezicht uitziet. Doch daar over zullen wij het straks hebben. Op het ogenblik hebben wij met de misdaad zelf te doen die duide lijk aantoont een aanslag op je le ven te zyn en de omstandighe den, die er toe geleid hebben; en er rijzen enige in het oog springende vragen. De eerste is; Kan je een verklaring vinden voor die aanslag op ie leven?" „Neen, dat kan ik niet. Het is voor mii 'n absoluut mysterie, liet enigste, wat ik veronderstel is, dat de kerel een moordlustige krank zinnige is." (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6