In het land van maarschalk Tito1 Scherpe controle gevraagd op de clandestiene teelt Minder grond voor de teelt van groenten Huurverhoging Het communisme steunt i op een kleine minderheid I v DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 ,-,E COUKAN 1 TWEEDE BLAD - PAGINA Vakgroep Tuinders L.T.B. De tuinders van de L.T.B.kwa men gisteren te Haarlem in alg. ver gadering bijeen. Alvorens de zwaar beladen agenda af te werken sprak de voorzitter, de heer Jac. Groen, een uitvoerig openingswoord waar van wij de belangrijkste punten gis teren reeds publiceerden. De be stuursverkiezing bracht geen nieuwe gezichten. De heer Groen werd on der meer als voorzitter van het vak groepsbestuur herkozen. Bij de behandeling van de ingeko men voorstellen kwamen allereerst de minimumprijzen en heffingen aan de orde en daarmede werd vrijwel de gehele tijd van de voormiddag be steed. In totaal waren er twaalf voorstellen binnengekomen, waaron der die van de Veenstreek, welke al le ongeveer hierop neerkwamen, dat de minimumprijzen moesten worden verhoogd in verband met de stijgen de productiekosten. Nu is het uiteraard moeilijk te zeg gen, met welk percentage de huidige minimumprijzen zouden moeten worden verhoogd. Het bestuur had dat reeds in zijn prae-advies naar vo.ren gebracht, want een percenta ge-verhoging zal van verschillende factoren afhangen en zal voor ieder product anders moeten zijn. Het be stuur was overigens wel van mening, dat een geringe verhoging van ver schillende minimumprijzen geen op vallende nadelige invloed zal uit oefenen op de export, evenmin ook op de winkelprijzen. De heffingen. Met betreking tot de heffingen werd opgemerkt, dat zowel de pro- centische heffing als de heffing per kilogram voor- en nadelen heeft. Het laatste systeem is tot op heden ge hanteerd, doch indien men veran dering wenst, dan zal dat zowel in de L.T.B. als in de veilingen duidelijk naar voren moeten komen. De dis cussies leverden daaromtrent niet veel nieuwe gezichtspunten op. Enerzijds werd er gepleit s'oor een suppletie-fonds met een heffing van een Vi om, buiten de regering om, de nood in de tuinbouw te .jndervan gen, anderzijds bleek men afkerig te zijn daarvan en zag rfien liever van regeringswege. Zo stelde ook de een algehele afschaffing van de herfin- gen als zodanig voor, terwijl de an der van mening was, dat de regering die heffingen maar moest betdien. De heer Groen merkte in zijn ant woord op. dat het niet aangaat ïn gunstige tijden te profiteren va:i da heffingen en in ongunstige tijden de regering er voor te laten opdraaien. Was men zo zeide hij destijds accoord gegaan met de procentische heffing, dan had men nu belangrijk de nood kunnen lenigen. Tenslotte kwam een voorstel uit de bus, om behalve op een verhoging van de minimumprijzen ook aan tè dringen op suppletie uit het afzet- fonds en dat als mening van de L.T. B. tot uiting te brengen in een schrijven aan het Centraal Bureau, met het verzoek, het voorgestelde deze winter nog door te vergadering bleek zich met dat voor stel te kunnen verenigen. Daarna kwam de veilplicht ter sprake en het was onder meer de Kring-Veenstreek, die voorstelde al le veilingen te verplichten lid te worden van het Centraal Bureau van Veilingen. Daardoor zou dan kunnen worden voorkomen dat de groente beneden de minimumprijs verkocht wordt. Het bestuur bleek zulks wel wenselijk te vinden, maar was toch van mening, dat het voor stel niet uit te voeren zou zijn. Het Centraal Bureau is nu eenmaal een vrije organisatie. Vele afdelingen waren gekomen met voorstellen betreffende de teelt vergunningen. Ook over deze kwes tie bleef men lange tijd bezig. De Kring-Kennemerland vroeg bij voor beeld scherpere controle en de Veenstreek zag wel graag, dat de groenteteelt zoveel mogelijk onttrok ken zou worden aan de akkerbouw en landbouw, en dat er maatregelen zouden worden genomen tegen clan destiene teelt. Het bestuur kon dat voorstel tot scherpere controle on derstrepen en verklaarde, dat de or ganisaties daaromtrent voorstellen zouden doen bij de Overheid. Straf bepalingen zouden dan nodig zijn om die controle effectief te doen zijn. De heer Aardenburg brak een lans voor de kleine en gemengde bedrij ven, omdat de toestand daar lang zamerhand onhoudbaar wordt. En hij toonde zulks aan de hand van talrijke voorbeelden aan. Toegezegd werd, dat deze kwestie alle aandacht zal hebben van het hoofdbestuur. Maai daarmede was deze kwestie nog niet afgehandeld. Langdurige discussies volgden nog, totdat de vergadering alge mene bijval gaf aan die stem, welke betoogde, dat alles gewon nen zou zijn, wanneer de groen teteelt verboden zou zijn voor de akkerbouw en de landbouw. Want zo werd er gezegd deze twee hebben de macht en de tuinders zijn er de dupe van. van. Voorzitter Groen was het daar wel mee eens, maar volgens de inlich tingen van het Bedrijfsschap was de groenteteelt van de Akkerbouw vrij wel van geen belang. Veel groter gevaar achtte spreker aanwezig in de clandestiene teelt. Bij de komen de P.B.O. moeten de tuinders de be voegdheid krijgen om zelf een con trole-apparaat op te bouwen De steunmaatregelen, die daarop aan de orde kwamen, kregen gauw haar beslag, in die zin tenminste, dat men er algemeen van overtuigd was, dat er zo spoedig mogelijk steun moest worden gegeven aan de nood lijdende tuinders. Van de overige voorstellen noe men wij tenslotte die, welke betrek king hadden op de keuringseisen, de credietverlening, aardappelmoeheid, wateronttrekkine en Inkomstenbelas ting, die naar de grote lijn overeen komstig het prae-advies van het vakgroepbestuur konden worden af gehandeld. De regering zal het volgende jaar zeer krachtige maatregelen neme.i om het doordraaier van groente aan de veilingen tegen te gaan, aldus heeft het Tweede Kamerlid J. Emmens in een bijeenkomst voor tuinders ge- zegd. De buitengewone teeltvergunnin gen zullen tot de helft worden ver minderd. Als maatstaf zal hierbij Zoals men weet is liet al of niet ingaan van de huurverhoging op 1 Januari afhankelijk van de totstand koming voordien van de bela«' wetten, welke nog in de Eerste Ka mer aanhangig zijn. Deze Kamer heeft haar voorlopig verslag nog niet uitgebracht en dit verslag is niet voor het einde van deze of het begin van de volgende week te verwachten. Wanneer minister Lieftinck dan zijn memorie van antwoord tijdig ge reed heeft, kan de Eerste Kamer, de openbare behandeling van de belas tingwetten beginnen in de week voor Kerstmis. Er zouden dan nog drie da gen overblijven om de wetten wanneer zij worden aangenomen in het Staatsblad op te nemen. gelden, dat aan bedrijven boven de vijf hectaren geen teeltvergunning voor groenten meer zal worden ver strekt. Ook zal geen vergunning worden uitgegeven aan mensen, die niet zelf over cultuurgrond beschikken. Daar door wil men proberen te voorkomen dat er vergunningen in verkeerde handen komen. Door deze maatrege len in 1952 en de volgende jaren voort te zetten, zal tenslotte het tuin- bouwareaal weer zijn terugge bracht tot dat van 1931. Bij de behandeling van het wets ontwerp, strekkende tot een ver hoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet-Drees met 5 pet., heeft de commissie voor sociale verzeke ring uit de Twééde Kamer eenstem mig als haar oordeel uitgesproken, dat niet berust kan worden in die af trek van eigen inkomen van de ou den van dagen. Gevraagd wordt naar de financiële consequenties, wanneer men b. v. f 100 zou mogen aftrekken. PRINS BERNHARD OP MALTA. Prins Bernhard is gisteravond met zijn privé-vliegtuig voor een bezoek van drie dagen op Malta gearriveerd Het toestel van de prins werd geës corteerd door op Malta gestatio neerde zeereddingsvliegtuigen. Prins Bernhard werd op het vlieg veld begroet door de gouverneur Sir Gerald Creasy en chefs van de ma rine en de luchtmacht. In zijn capaciteit van inspecteur- generaal van de Kon. Marine zal de prins eenheden van de Nederlandse marine inspecteren,, die deze week de omgeving van het eiland met Britse oorlogsschepen op manoeuvre zijn. IN 1953 WEER EEN „FLORA." In 1953 zal van 14 Maart tot 14 Mei in 't wandelbos „Groenendaal" te Heemstede weer 'n grote „Flora"- tentoonstelling worden gehouden. Hoewel de „Flora," die tien weken zal duren, een vollegronds-tentoon- stelling is, zal er in een aantal hal len ook worden geëxperimenteerd met bloemen, waarvan de bloei kunstmatig is vervroegd. Het uitvoerend comité, dat de Algem. Vereniging voor Bloembol lencultuur voor deze tentoonstel ling heeft benoemd, staat onder lei ding van de voorzitter der vereni ging, jhr. dr. D. F. A. H. Nispen tot Pannerden en er zijn diverse in stanties uit de bloembollenwereld in vertegenwoordigd. Voor de algemene propaganda en de aesthetische vormgeving der ge bouwen is de heer Carel Briels uit Amsterdam in de directie opgeno men. BRIEVENBUSSEN OP BEGANE GROND, VRAAGT P. T. T. In verband met een toenemend aantal hartpatiënten onder de PTT- bestellers heeft het hoofdbestuur van de PTT aan de gemeentebestu ren een rondschrijven gericht om brievenbussen in de nieuw te bou wen woningen zoveel mogelijk op de begane grond aan te brengen. De drang naar hoogbouw doet de PTT vrezen, dat de bestellers meer nog dan vroeger twee, drie trappen moe ten lopen. Waarschijnlijk lijkt, dat bij de PTT ook de tijdsbesparing 'n rol heeft gespeeld bij het opstellen van dit verzoek aan de gemeentebe sturen. Aldus het „Vrije Volk.' RIJKSPOLITIE MET MUZIEK De Rijkspolitie zal een eigen mu ziekcorps krijgen, de Rijkspolitiemu- ziekvereniging, die in Den Haag haar standplaats zal krijgen Het ini tiatief hiertoe is nog genomen door de onlangs afgetreden algemeen in specteur der Rijkspolitie, generaal de Koning. Vrijdagmidag a.s. om viér uur zal de waarnemend algemeen inspecteur, kolonel Van Everdingen, symbolisch de instrumenten aan het nieuwe corps overhandigen. Dit zal geschieden in de koninklijke stallen te Den Haag. voor hand verzorging; bij guur weer en huishoudelijke arbeid ERNSTIG TEKORT AAN KOPER IN FABRIEKEN VAN KABEL EN DRAAD. Vernomen wordt, dat de voorra den koper bij de Nederlandse fabrie ken, dit draad en kabel vervaardi gen, zeer krap is. Deze situatie is ontstaan, doordat men thans op de wereldmarkt voor koper 40 tot 45 dollarcents per pound moet betalen. De officiële „Marshall- prijs" bedraagt 24,5 dollarcent per pound. Met Marshalldollars mogen echter geen hogere prijzen, dan de officiële besteed worden. Aangezien Neder land op ht. ogenblik niet over vrije dollars voor de aankoop van koper beschikt, kan onze industrie voor de thans geldende prijzen geen koper bemachtigen. Engeland heeft een uitvoerverbod op koper gelegd en België wil dit product ook niet meer verkopen. Uit goed geïnformeerde bron wordt vernomen, dat de gezamenlij ke Nederlandse draad- en kabelbe drijven op het ogenblik met de rege ring over deze situatie onderhande len. De toestand schijnt zo nijpend te worden, dat de mogelijkheid om het werk in de bedrijven over enige tijd geheel of gedeeltelijk stil te leggen, althans onder ogen wordt gezien. Zo ver is het echter nog niet. Russin weer thuis De Russische vrouw I. T., die enige weken geleden met haar zoontje uit Haarlem was verdwenen, werd in derdaad „op minderwaardige wijze" ontvoerd, aldus de verklaring van de gelukkige echtgenoot, de 27-jarige Haarlemse losarbeider, die, na een oproep uit Frankrijk, zelf zijn vrouw en kind is gaan halen en haar nu weer veilig bij zich weet. Op gezegde Donderdag is de vrouw vrijwillig meegegaan met de Russi sche „zeekaptein", die haar volgens zijn belofte met zijn jachtje „Frisia" naar haar ouders in Den Helder zou brengen. Zodra zij echter aan boord was ge komen presenteerde de Rus haar een kop thee, waar waarschijnlijk een slaapmiddel in was verwerkt. De vrouw viel tenminste terstond in een diepe slaap. De eveneens aan boord vertoevende oud-S.S.-er W. D. heeft St. NICOLAASTIJD - KINDERTIJD. Nog enige dagen scheiden ons van het jaarlijkse St. Nicolaasfeest. Me nig kinderhart zal dan sneller klop pen bij de gedachte aan wat de Sint dit jaar uit Spanje zal meebrengen. De étalages der speelgoedwinkels hebben nu meer dan ooit de aan dacht van de jeugd. Niet zodra is de schooltijd voorbij of de kinderen verdringen zich voor de ramen, om al het moois, dat op aantrekkelijke wijze is uitgestald te bewonderen. Verlanglijstjes worden in gedachten samengesteld en.weer gewijzigd, want de keuze is o zo moeilijk! Het zijn echter niet uitsluitend de jonge ren, wier belangstelling naar het speelgoed uitgaat. Ook veel vaders bevinden zich onder de kijkers en velen van hen verheugen zich reeds bij voorbaat bij de gedachte, hoe zij hun zoontje bij het gebruik van het geschenk dat hij straks van St. Nico- laas zal krijgen, „behulpzaam" kun nen zijn. gezorgd voor het nodige voedsel, maar meer durfde hij niet voor de vrouw te doen, daar de angst voor een arre statie van de Rus hem parten speelde. Hij had namelijk al zijn geld in deze overtocht naar Zuid-Afrika ge stoken. Dank zij een averij, die het schip had opgelopen, was de Rus ge noodzaakt een klein havenplaatsje aan de Franse kust aan te Hoen. Met het gevolg, dat de inmiddels gewaar schuwde politie van de kustplaats de opvarende van het vaartuig kon aanhouden. In het gezegde van de Rus tegen zijn landgenote: „Ik zal je leren met een Hollander te trou wen", moet ten slotte de reden ge zocht worden van dit drama, dat ge lukkig goed is afgelopen. AMSTERDAM—CAÏRO IN 6 UUR De K.L.M.-Constellation PH—TDH „Holland", die Woensdagavond met gezagvoerder Ravenhill van Schip hol naar Indonesië is vertrokken, heeft het traject AmsterdamCaïro in een zeer korte tijd afgelegd. Door een gunstige staartwind legde de „Holland" die 44 passagiers ver voerde, de ruim 3400 km lange af stand af in 6 uur en 39 minuten. De gemiddelde snelheid bedroeg dus bij na 525 km per uur. Normaal leggen de K.L.M.-Constellations deze af stand af in iets meer dan acht uur. f WAT DE JOEGO-SLAVISCHE re- gering daartoe bewogen heeft, valt moeilijk te peilen. Feit is ech ter, dat, terwijl het in het algemeen, practisch ondoenlijk is het land „le gaal" binnen te komen, dit jaar op vrij ruime schaal voor studenten van alle Westerse landen de gelegenheid is opengesteld, een studiereis in het land van Tito te maken, of om deel te nemen aan één van de vele werk kampen. Klaarblijkelijk bestond deze gelegenheid ook voor Westerse ar beiders. In het werkkamp waar wij vertoefden, troffen we althans naast studenten van allerlei nationalitei ten als Fransen, Engelsen, Duitsers, Oostenrijkers, Noren, Nederlanders enz., enz., verschillende Westerse ar beiders aan. Overigens met, in tegen stelling tot de studenten, vrij sterke communistische inslag. Wat ons er toe dreef om aan zo'n studentenwerkkamp deel te nemen? Louter nieuwsgierigheid, om eens een kijkje te nemen achter het „IJzeren Gordijn". Wat wij daar uitvoerden? Meehelpen aan het opbouwen van een aantal gebouwen, bestemd voor de huisvesting van professoren en studenten, verbonden aan de Uni versiteit van Zagreb (vroeger Agram geheten). De verschillende Universi teitsgebouwen zijn in de stad zelf ge legen. Het is volmaakt raadselachtig, waarom bedoelde huisvestingsgebou wen ongeveer twee uur gaans van de stad af gebouwd worden. Niemand j heeft daarvoor een redelijke verkla ring kunnen geven. Wellicht is er Joego-Slavië heeft deze zomer z'n grenzen opengesteld voor Europese studenten. Eén der studenten aan onze Universiteit, die van deze gelegenheid heeft geprofiteerd om eens een kijkje te nemen achter het IJzeren Gor dijn, vertelt ons het een en an der van zijn indrukken in bij gaand artikel. Het is een arm land met een hard werkende bevolking, wier culturele peil niet te vergelijken is met dat van het Westen. Een misoogst dreigt deze winter de ellende der bevolking te vergroten. ook helemaal geen verklaring voor, tenzij dan een volslagen gebrek aan efficienty, dat men overal aantreft. Alles gebeurt er nog vrij primitief. De verschillende bouwmaterialen bijv., benodigd voor de opbouw van de gebouwen waaraan wij waren te werkgesteld, werden louter door brug in Serajewo, waar het fatale sohot op de Oostenrijkse troonopvol ger de eerste wereldoorlog in 1914 ontketende. „mankracht" vervoerd, zowel over de begane grond als naar de hoogte. Machines kwamen er niet of nauwe lijks aan te pas. Deze werkwijze heeft misschien het voordeel, dat dit de vooropgezette bedoeling was. Integen 1 deel kan met vrij grote stelligheid worden aangenomen, dat op stuk van mechanisatie en rationalisatie het land van Tito nog jaren en jaren bij het Westen ten achter is. Dit geldt niet allen voor de stichting van bouwwerken, maar vrijwel op ieder terrein. r^OALS TE DOEN gebruikelijk is poogt men de achterstand in te halen door een z.g. 5-jaren plan. Het project waaraan wij werkten, was daarvan een onderdeel. Over het al gemeen werken de arbeiders zeer hard. De arbeidersproductiviteit wordt n.l. sterk gestimuleerd door een premie-stelsel in verschillende vormen. Desondanks kan een arbei der en dit geldt feitelijk ook voor de andere bevol kin es troepen van hetgeen hij verdient, inclusief de h I haalde premies, niet of slechts ter nauwernood rondkomen. Hetgeen op de bonnen te koop is, is weliswaar niet duur maar het is bepaald te wei nig en bovendien van slechte kwali teit. De levensstandaard is dan ook niet te vergelijken met die in West- Europa. Ondanks het feit dat men overal op de zwarte markt Doogt bij te ruilen of voor fantastische prijzen tracht bij te kopen, ziet men alom de mensen toch in zeer slechte kleren rondlopen. Van enige slechts zeer bescheiden luxe of zelfs maar com fort is nergens sprake. De best ge klede lieden zijn de talrijke militai ren in hun groene uniformen met de rode ster op de pet en de niet min der talrijke politie in blauwe tenue. De rode ster en de hamer en sikkel zijn trouwens emblemen die men overal tegenkomt. Evenals de por- 1 fretten van Lening en Tito. Echter 1 nergens die van Stalin. De invloed en macht van de ge heime politie is kennelijk zeer groot. Het is uitermate moeilijk met de mensen tot een vertrouwelijk gesprek te komen. Het is de vrees voor de geheime politie die hen hiervan te- ughoudt. I In dit opzicht is de toestand wel licht het best te vergelijken met die I bij ons gedurende de Duitse bezet ting. Men vreest, men wantrouwt, Een der huisvestingsgebouwen, waar uren gaans kortom men leeft duidelijk onder druk en dwang. Slechts enkele malen is het ons gelukt tot een „open" ge sprek te komen. Op grond daarvan hebben wij de stellige indruk gekre gen, dat het communisme slechts steunt op een zeer kleine, doch hecht georganiseerde minderheid en voornamelijk op de jeugd. \7óóR DE OORLOG was Joego-Sla- vië vrijwel uitsluitend een agra risch land. Ondanks de industrialisa tie-pogingen van Tito, herbergt het ook nu nog vele boeren. Door de zeer hoge belastingen (in verschillende vormen) wordt het hun echter prac tisch onmogelijk gemaakt zelfstan dig te blijven. De enige mogelijkheid om een redelijk bestaan te blijven leiden is vertrek naar de collectieve boerderijen. Wij bezochten er één ge durende geruime tijd. Men vond het een „modelboederij", maar wij von den het maar een zeer „gewone". De bevolking was bepaald niet commu nistisch en louter noodgedwongen in de kolchoze terecht gekomen. Ze der den hun best maar hebben de mis oogst, die al zeer goed voelbaar was, ook niet kunnen voorkomen. Het lijdt geen twijfel, dat die misoogst, in verband met het feit, dat Rus land niets meer aanvoert, Toto ge noodzaakt heeft de ogen naar het Westen te richten. Dit laatste is wel licht hoopvol, maar men hoede zich er voor hieruit verkeerde gevolg trekkingen te maken. (Tito is geen mindere communist aan de studenten werkten. Twee van Zagheb! dan een andere. Wellicht komt dit het best tot uitdrukking in zijn ver houding tegenover de Kerk. IS ER KERKVERVOLGING? Niet in die zin, dat het verboden zou zijn om naar de kerk te gaan en de H.H. Sacramenten te ontvangen. Iemand met wie wij een lang vertrouwelijk onderhoud hadden, bevestigde ons dit nadrukkelijk. Maar daarmede is dan ook alles gezegd. Elke activiteit van de Kerk buiten het zuiver ker kelijk terrein in de meest enge zin is streng verboden. Iedere hoe gerin ge poging dan ook om deze boeien te slaken, wordt streng gestraft. Na genoeg alle katholieke priesters heb ben tenminste eenmaal gedurende kortere of langer* tijd in de gevan genis gezeten. Een van de moeilijk ste wrijvingspunten tussen Kerk en Staat (hoe kan het anders) is de op voeding van de jeugd, de jeugd waarom alles draait. De katholieke scholen zijn opgeheven. In hun vrije tijd „mogen" ze godsdienstonder richt ontvangen. Maar dat is dan ook alles. Zo gaat dan de arme, slecht ge klede en ondervoede bevolking de winter tegemoet. Als Amerika's hulp niet snel komt, zou er een ware catastrophe kunnen ontstaan. Laten we hopen dat het zover niet zal ko men.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5