eióse HuWif/y De Leidse Professorenwijk vierde het eerste lustrum NIEUWS UIT DE OMGEVING DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 5 In de geheel bezette Stadsgehoor zaal heeft gisteravond de Buurtver eniging „De Professorenwijk" haar eerste lustrum herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de ere-voorzitter, weth D. v. d. Kwaak, wethouder A. J. Jongeleen en afge vaardigden van zusterverenigingen. Na een woord van welkom door de voorzitter van de Lustrumcom missie, de heer P. A. Knaap, heeft de voorzitter van de P.W., de heer P. D. Beversluis, een terugblik ge worpen op de p jaar -verenigingsar- beid. Uitvoerig weidde spr. uit over de activiteit, welke ,,De Professo renwijk" naar verschillende zijden heeft ontwikkeld, waaruit o.a. de in richting van een speelweide en de bouw van een clubhuis zijn voortge vloeid. Onder leiding van de heer F. H. M. Kok werd een gevarieerd pro gramma opgevoerd, dat opende met een bevrijdingstableau, waarvan de proloog de verschrikkingen der 5 bezettingsjaren in herinnering -bracht. Bij de bevrijding zagen wij, dat de onderdrukte geest een uit weg zocht en dit zij 't in zijdelings verband ook vond in de oprich ting van ,,De Professorenwijk", Het bevrijdingstabieau gaf daarvan een algemene indruk. Het geheel werd afgesloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Het programma dat werd afgewis seld met muziek ende opvoering van enkele aardige sketchj es, werd "besloten met een lustrumtableau, waarin alles was samengebracht, hetgeen in de loop der 5 jaar in deze wijk was tot stand gekomen. Zowel J. de Lange f In de ouderdom van 89 jaar over leed Zaterdag; de heer J. de Lange, cud-burgemeester van Oudshoorn en Nijkerk, oud-gemeenteraadslid en oud-wethouder van Leiden. Van 1903 tot 1908 was de heer de Lange burgemeester van Oudshoorn en vervolgens tot 1917 van Nijkerk. In de laatste gemeente onderscheidde hij zich bijzonder bij de hulpverle ning tijdens de watersnood in 1916. Gezondheidsredenen noopten hem echter het burgemeesterschap neer te leggen. De heer de Lange keerde naar Lei den terug, waar hij vóór zijn burge meesterschap x-eeds in 1899 tot ge meenteraadslid werd gekozen. Hij v/as lange tijd diaken en ouderling van de Geref .Kerk. Na zijn terug keer wenste de heer de Lange zich geheel uit de politiek terug te trek ken, doch in 1918 had hij alweer zit ting in de Raad, die hem in 1922 tot wethouder koos. Slechts 8 maanden mocht de heer de Lange wethouder van Financiën en Volkshuisvesting zijn Gezondheidsredenen dwongen hem toen zich terug te trekken Maar hij bleef een grote belangstelling be houden voor het leven in de Sleutel stad. Hij was x"idder in de Orde van Oranje Nassau De teraardebestel ling zal a.s. Woensdagmiddag om één uur geschieden op de begraaf plaats „Rhijnhoff". H. P. H. Würtz f Zaterdag overleed in de ouder dom van 80 jaar -H. P. H. Würtz, die enige tijd lid van de Leidse ge meenteraad is geweest. De heer Würtz stamde uit een Amsterdams koopmansgeslacht en bewoog zich vooral op het terrein van de zee-assurantie. Hij was o. m. voorz. van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot," afd. Leiden, bestuurslid van de Ned. Roode Kruis, van 't Groene Kruis, van de Mij. voor Toonkunst en van hetGenootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen. In 1936 had de heer Würtz zich voor Nationaal Herstel verkiesbaar gesteld voor de gemeenteraad, doch slechts korte tijd heeft hij als zoda nig zitting gehad. De- begrafenis zal a. s. Woensdagmiddag plaats vinden om 2 uur op de begraafplaats „Rhijnhof." in het bevrijdings- als in het lus trumtableau werden enige kleine balletten uitgevoerd, welke waren ingestudeerd door mevr. Ann ter Haar-Pasman. Verder werkten aan deze avond mede de D.P.W.-band o.l.v. de heer K. Bredewold, een mu ziek-ensemble, o.l.v. de heer Pelten- burg, en het D.P.W.-koortje, onder directie van de heer P. Vitalli. De ere-voorzitter de heer D. v. d. Kwaak, heeft nog gewezen op de vele facetten van het D. P, W.-wex'k en op de saamhorigheid, welke in middels de vereniging onder de wijkbewoners is onstaan. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alohenaar en rr/et medewerking 'van de D.P.W.-band, bracht het'slot aan deze genoeglijke avond. LEIDSE SMALFILMLIGA. Australië op 16 milimeter. De Leidse Smalfilm Liga was gis terenavond bijeen in „In den Ver gulden Turk". Voordat de films gedraaid werden, nam men de technische zijde van het filmen en projecteren eens onder de loupe Aan de hand van enige meege brachte projectors en opname-appa raten, vertelde de heer J. Wolfslag het een en ander over de laatste technische snufjes, waarna de projec tor-s werden getest op de lichtsterkte. De uitslag van de in Januari ge houden onderlinge wedstrijd is reeds lang bekend, maar gisteravond werd de winnaar-s van de eerste en tweede prijs, resp. de heren A. J. Kors en W. Eduard, een fraaie oorkonde aange boden. Na de pauze werden de films ge projecteerd. De N.O.V.A. heeft door bemiddeling van de Regerings Voor lichtingsdienst de beschikking" ge kregen over een vijftal Australische 16 mm films. De films zijn opgeno men door amateurs. In de documen taire films waren hier en daar zeer mooie opnamen; de speelfilm „Then he wake up" (Toen werd hij wakker) was zeer geestig: de verfilming van een droom, en een droom kan won derlijk zijn! De heer Landman draaide tot slot zijn films „Reisfilm naar Noorwe gen" en „De bouw van een brug te Almelo". Het was een leerzame avond die door velen werd bijgewoond. Sociale Zaken gaf feest. Wanneer het kinderen betreft, is Sint Nicolaas de waardige heilige man, die nooit en te nimmer uit de plooi valt. Maar wanneer het volwas senen betreft, ouden van dagen zelfs, och, dan kan de Spaanse bisschop zijn aureool van heiligheiden waardig heid wel thuis laten. Zo kon het ge- beui'en, dat de Sint gistermiddag zijn intrede deed op een olifant! Zo maar in de grote zaal van „Den Bux-cht", waar meer dan 350 ouden van dagen te gast waren bij de Personeelsver eniging van Sociale Zaken. De directeur van S. Z., dr. S. Ro- zemond, sprak een begoetingswoord en vroeg zich af aan wie de gasten deze middag te danken hadden. Op de eerste plaats aan de Personeels vereniging, bij enige leden waarvan het plan voor dit reeds traditionele jaarlijkse feest opkwam. Maar zon der medewerking van het gemeente bestuur zou de uitvoering onmogelijk geweest zijn. Evernin zou de steun van particulieren gemist kunnen worden. Maar uiteindelijk is het toch Sint Nicolaas, en niemand anders dan hij, die dit feest de ouden van dagen aanbiedt. Het eigen gezelschap van Sociale Zaken had een programma samen gesteld, waaraan Loe Hermans me dewerkte. De climax kwam om vijf uur, toen door iedereen meegezon gen was van Daisy, Houd er de moed maar in en Signorita, met de intocht van Sint Nicolaas op zijn hobbelende olifant, vergezeld van Zwarte Piet. Opnieuw schalden oude wijsjes dooi de zaal. Daaxma volgde uitreiking van schalen met lekkernijen aan iedere bezoeker. Zou de Sint van te voren iets los gelaten hebben? Iedereen had een tas of pakmateriaal bij zich! Vanzelfsprekend, dat er tij dens de vei-schillende nummers dao- per gesnoept werd en dat de mannen hun rokertje kregen. „EX ORIENTE LUX" Het Vooraziatisch-Egyptisch Ge nootschap „Ex Oriente Lux" en het Nederlands Instituut voor het nabije Oosten organiseerden gisteravond een lezing, in samenwerking met de Vereniging tot Bevordering der ken nis van de Antieke beschaving in het Nederlands Instituut voor het Na bije Oosten, Noordeindsplein 4A, Leiden. Prof. dr. D. Cohen, hoog leraar aan de Universiteit te Amster dam, sprak over het Ontstaan der Tyrannie. Spreker schetste de oud- Oosterse, Griekse en Romeinse op vattingen hieromtrent. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de dames A. Scha berg, R'dam, J. Mullemeister, Den Haag, idem de heren J. M. W. v. Voorst tot Voorst Leiden, M. D. van Wolferen Den Haag; voor het candi- daatsexamen Godgeleerdheid W. L. Dekker Leiderdorp. CLUBTENTOONSTELLING P.V. „HET OOSTEN" De Zaterdags vliegers houden ook dit jaar weer hun jaarlijkse clubten toonstelling en wel in de daarvoor uiitstekend ingerichte cantine van de fa. Hartogs Co., Hoge Rijndijk 86 Er zijn 280 vogels ingezonden, ver deeld over 17 Wassen. Keui-meester is de heer A J. Buyt uit Rotterdam. Vrijdagavond 8 uur wordt deze ten toonstelling geopend, terwijl deze Zaterdagavond te 10 uur weer ge sloten wordt. Zeer vele en mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld. LEIDSE BRIDGE-CLUB „D.D S." Het tweede deel van de Club-pa rencompetitie is aangevangen. De uit slagen van de eerste ronde luiden: Groep zwart: Dames van Ingen Schenau-Rijnben- de 6832, Verboog en ZandvlietHr en Mw. Scheffers 59H40H, Van Delft en SchimmenWaasdorp en Plouvier 53J^46^. Hr en Mevr. Beenvan Berge Heng. en Dieben 5347, Gebr. v. d. ZandenLeen- houts en Kuilman 5248. Groep Groen: Hr en Mevr. EichhornHr en Mevr. Kanbier 4428, Liem en van Dooren Schuyt en van Leeuwen 42—*30, Hr en Mevr. v. HeusdenHr en Mevr. Hemerik 40]/$31^, Hr en Mevr. de la CourtDr. Borleffspartner 38 —33 j/2. Groep Rood: Mevr. Aalbersberg en van Berge He- negouwe-Elshof en v. Ommeren 66}<- 33M, Dames Seis en den Holder Dames Landzaat en van Alphen 59J^ 403^, Hr en Mevr. v. d. KlipDa mes Guldemond en v. Berge Heneg. 5545, Gebr. v an TuynDames Leenhouts en Verstraaten 53344634, Plouvier Sr. en LangemeierMevr. LeenhoutsParmentier 51344834- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Caroline A. M. d. van C. J. M. Montanus en S. A. M. ran Buuren, Carolina Y. d. van J. P. Fontein en H. M. Kingma, Jansje d. van I. Laterveer en M. Niehot, Bar- tholomeus A. z. van P. G. J. Belt en C. v. Schoonderwoerd den Be- zemer, Hendrika P. d. van A. Hor- ree en H. Wesselius, Willem z. van S. Ramak en H. van der Meij, Ar- noldus z. van J. Schimmel en H. F. M. Jamin. Geti'ouwd; L. J. van der Meide jm. en E. Halbmeijer jd. Overleden: C. Vroom huisvr. van Ouwerkerk 66 jr., J. Schouten vr. 79 jr., J. de Lange wedn. 89 jr. Hij, w-itde. een, v-uutije. iraken. Tijdens de vlucht van een Con stellation van de Pan American World Aix-ways van Calcutta naar Kax-achi zag de stewardess plotseling een der passagiers neerknielen op het middenpad van het toestel. Het was een baardige heer, gekleed in een wijde Burnes. De stewardess dacht, dat ae man in gebed was verzonken en liet hem rustig zitten. Even later moest zij evenwel naar de cockpit en moest daar om de knielende passagier pas seren. Tot haar onbeschrijfelijke verbazing zag zij dat hij bezig was te trachten 'n vuurtje te sto ken op de gi-ond, op de wijze zo als padvinder dat doen, dus met behulp van een snel rond draaiend stukje hout. Naast de „brandstapel" lag een bundeltje takjes en vooi'ts een schoonge maakte, malse kippenpoo' die klaarblijkelijk moest worden ge- braden. De stewardess beduidde de man, dat de mogelijkheden van de luchtvaart vrijwel onbe perkt zijn, doch dat dit net iets te ver ging. Waarop de passa gier met veel verontschuldigin gen zijn zaakjes opraapte en ging zitten. Toen ging hij aan zijn rauwe kippenpoot kluiven. Dinsdag 28 Növember. Laat ons vandaag beginnen met datgene, wat het dichtst nabij ligt: de plechtige opening van de Mis- act.'e in de St. Leonardusparochie, hedenavond om half acht. Tot en met Zaterdagavond worden geen pa rochiële vergadex-ingen of bijeen komsten gehouden vóór het einde der avondoefeningen, dus niet vóór half negen. En dan moet u weten, dat de oud- leerlingen van de Ambachtsschool, leden van de V.O.L.A., een excur sie hebben gemaakt naar de nieuwe machinefabriek van Den Holder aan het Delftse Jaagpad. Na in de can tine ontvangen te zijn, werd het ge zelschap door de heer Den Holder persoonlijk rondgeleid. Verschillen de machines werden gedemonstreerd en haarfijn legde men uit, wat er zo^ al gefabriceerd wordt. Na afloop van de rondgang werd de bedrijfsfilm vertoond, die de groei gedurende 29 jaren weergaf. Voorzitter J. P. Zwa nenburg dankte hartelijk voor deze leerzame middag. Op 9 en 15 December a.s worden de examens afgenomen van de R.K. Jeugd-E.II.B.O. Vandaar de algemene herhaling van de oefenstof, a.s. Woensdagavond om zeven uur in het jeugdhuis Garenmarkt 36. Alle car.- didaten worden dringend verzocht de- ze en de volgende herhalingen bij te I wonen Interessant en mooi om te zingen xs de Requiem van Gabriël Fauré, die door het R.K. Alma Mater-koor in studie genomen is. Mochten er nog dames of heren zijn, die lid wensen te worden en mee willen werken aan deze bijzondere uitvoering", dan zijn zij van harte welkom op de repetitie van a.s. Woensdagavond in de gym zaal Kx-auwelsteeg. De Dienst van Gemeentewei'ken js begonnen de particuliere stoepen en hekken op de Oude Singel, tussen Scheistraat en Korte Mare af te bre- ken en te vexwangen door een trot toir. Vooral met het oog op de Vrij dagse Veemarkt verwacht men hier van een grote verbetering. De electrische spoorlijn Leiden Woerden blijkt goed te voldoen. Reeds heeft men het ene treinstel tot twee uitgebreid, omdat gebleken is, dat reizigers, die vroeger over an dere stations reisden, thans over Lei den gaan. De spoorseinklok aan de overgang Zoeteirwoudseweg is ver dwenen en heeft plaats gemaakt voor een alarm-inrichting in het overwegwachtershuisje. Hedenmiddag, even na 12 uur, is de 43 jarige mevr. A. J. van D„ uit Breda, ter hoogte van de R K. Meis jesvakschool in het Galgewater ge vallen. Zij is slecht van gezicht en was juist in Leiden voor een onder zoek aan het Acad. Ziekenhuis. B> vendien liep zij met een parapluie, zodat mevr. J. het water niet zag. De 25-jarige C. M. F. P. uit Noord- wijk aan Zee zag het ongeluk, dat zeer veel belangstelling trok, gebeu ren, bedacht zich geen ogenblik en sprong gekleed te water. Het gelukte hem de dame op het droge te bren gen, Zij werd per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De red der werd op de Ned. Bank van droge kleren voorzien. 1 Laat ons het nu over Sinterklaas j hebben: de speeltuinvereniging i „Rondom de Watertoren" gaat het feest van de goede Sint vieren op Donderdag 30 Nov. a.s. om half acht in de grote cantine van de Kon. Ned. Grofsmederij. Donderdagavond 30 November concex'teert het Residentie-Orkest in j de Stadsgehoorzaal. Willem van Ot- terloo heeft voor dit eerste concert van de sei'ie van acht een alleszins belangwekkend programma samen gesteld met als hoofdschotel „Das Lied von der Ex-de" van Gustav Mahler. Dit prachtige werk zal ver tolkt worden door de sublieme alt Eugenia Zareska en onze Nederland se tenor Frans Vroons. Het orkest opent de avond met een uitvoering van de Kuhnau variaties van Hen drik Andriessen en interpreteert te vens het tweede Brandenburgs con cert van Joh. Seb. Bach, met als so listen in het concertino van dit „con certo grosso" Theo Laanen, trompet: Jan Prins, fluit; Jaap Stotijn hobo en Theo Olof, viool. De omvangrijke clavecimbelpartij wordt uitgevoerd door Roeli Verhoog. STADSKOK. K. L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden," Jan Lievens- straat 2 Leiden, telefoon 22761. Dinsdag' 28 November 19.3020.30 uur gebouw v. Chr. Sociale Belan gen (Oude Singel 236) Advies avond R. K. Metaalbew. bond St. Eloy 20.30 uur bestuursvergade ring met de propagandisten. 20 uur Rectoraat Hooigracht 29 (bijeenkomst Stichting Vrije tijdsbe steding voor de Katholieke School jeugd. BEGROTINGS-MERKW AARDIG HEDEN. Post 191, heffing voor het ijken der botervaten" is pro memorie ge raamd. „Aangezien geen eiken fus ten meer worden gebruikt, zijn geen inkomsten te verwachten. Post 197. Terugontvangst van het Rijk van de helft van de jaarlijkse kosten van onderhoud van het Van der Werfpark. krachtens met de Regex-ing gesloten overeenkomst d.d. 22 November 1884. Ten hoogste tot een bedrag van f 500 ten laste van het Rijk. De bijdrage van de mede-eigena ren van het Terwee-park van de kos ten van onderhoud van dat park is „pro memorie" geraamd „in verband met de ter plaatse in uitvoering zijn de spoorwegwerken. Gewetensgelden: pro memorie. Oninbaar geleden belasting, welke alsnog is geïnd: pro memorie. De opbrengst der vermakelijk heids-belasting, totaal f 285.000, wordt als volgt geraamd: bioscopen f 213.000, toneel f 12.500, concerten f 7000.sportwedstrijden f 7000, kermis-vermakelijkheden f 8.500. Teruggaaf aan het Rijk van te veel aan de gemeente uitgekeerde belas tingen: pro memorie. Teruggaaf van teveel genoten uit kering uit het gemeentefonds: pro memorie DE ZILK Vrij ernstig gewond. De timmer man H., die per Solex van Hillegom naar de Zilk reed, werd op de Zil- ktrweg door een luxewagen aange reden. Dp man werd vrij ernstig ge wond. Uitgegleden. De bloembollen kweker M. G. uit Halfweg gleed van de loopplank in de Leidsevaart. Een voorbijganger slaagde er met veel moeite in, de man op 't droge te brengen Uit erkentelijkheid liet de geredde bij z'n redder 1 H.L. aard appelen thuis bezorgen. Dubbele beenbreuk. Terwijl 'n melkrijder een melkbus bij de boerderij van M. aan de Zilkerduin- weg van de auto wilde zetten, rolde een reservewiel van de auto af, dat tegen de benen van de melkrijder terecht kwam. Deze viel en bleef kermend liggen. De dokter consta teerde een dubbele beenbreuk. KATWIJK AAN DEN RIJN DE WINKELWEEK GEOPEND. Het grote gebeuren in deze Sint Nicolaastijd is wel het officieel ope nen van de winkelweek. En dat had dan gisteravond plaats. Voor dit evenement waren de deelnemende winkeliers uitgenodigd in het ge bouw van de C.J.M.V. aan de Rijn straat. De heer H. A. v. d. Anker, de vooi'zitter van de „W.I.C.O." sprak een welkomstwoord, in 't bijzonder tot de burgemeester, die deze winkel week officieel zou openen. Het getal deelnemers is, alhoewel enkelen afvie len, door meewerken van anderen, weer even groot. En door uitbreiding van het dorp zal het succes denkelijk even groot zijn als vorig jaar. 4)an kreeg de burgemeester het woord, die zeide heel blij te zijn, deze opening weer te mogen verrichten. In Kat wijk a. d. Rijn is hoorbaar een ge zond geluid en dat is voor dit dorps- deel lang niet onbelangrijk. Katwijk a d. Rijn staat immers aan het be gin van een groeiperiode, uitbrei ding van het Vliegveld, nieuwe dorpsdelen. Vooral de nieuwe inwo ners zullen het waarderen. Ondanks de moeilijkheden van de tijd is Kat wijk a. d. Rijn een bloeiende gemeen schap. Spr. hoopte dat allen veel vruchten zouden mogen plukken van deze winkelweek. TWEEDE DODE VAN ONGELUK BIJ DORDRECHT. De heer C. van Beelen, kuiper, wonende aan de Rijnstraat alhier, één van de slachtoffers van het auto-ongeval bij de brug Dordrecht Zwijndrecht en waarvan een van de vier slachtoffers reeds was om gekomen, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. Tuinbouw. Vandaag werd van wege de Nederl. Tuinbouwraad in de Stads Doelen te Delft een voorlich tingsdag gehouden ter bespreking van de verzoutings- en verdrogings- problemen in het Westen des lands. Van de zijde van de tuinbouw was daarvoor veel belangstelling. Uit Katwijk a. d. Rijn waren daar verte genwoordigers van de groentenvei- ling, de commissie tot behoud van tuinbouwgronden en vele andere belangstellenden. Ook de naaste om geving was goed vertegenwoordigd. Nieuw gebouw Boerenleenbank. De Boerenleenbank gaat zich van een nieuw bankgebouw voorzien. De plannen zijn thans in zo'n vergevor derd stadium, wat we spoedig van de aanbesteding zullen horen. Het nieuwe bankgebouw met kassiers woning komt midden in het dorp," Rijnstraat-hoek Turfmarkt, wat on getwijfeld aldaar een verfraaiing zal zijn. Filmavond. Door de Raad van Overleg uit de L.T.B., K.A.B. en Middenstand werd èn voor de kinde ren, en voor de oudei*en de film „Afrika ontwaakt" aangeboden. Bei de voorstellingen waren goed bezet en men heeft kunnen genieten van een goede en zeer boeiende film. Na de avondvoorstelling volgde nog een „gezellig samenzijn'! hetgeen zeer op prijs werd gesteld. LEIDSCHENDAM Vijf jaar L.T.J. De jongeren uit de land- en tuinbouwstand hebben gisteren het eerste lustrum van de L.T.J. gevierd. In de morgen zijn al le leden gezamenlijk ter kerke ge gaan en daarna verenigden zij zich aan een feestelijk ontbijt in het pa tronaatsgebouw, waar ook enige hartélijke woorden over en weer gesproken zijn. De clou voor het feest was de goed verzorgde gezellige avond in de gro te zaal van het verenigingsgebouw. Daarbij waren ook de besturen van L.T.B uit de omliggende gemeen ten tegenwoordig. De opgewekte muziek van de band verhoogde de goede stemming maar het was vooral het blijspel „Drie man in de sneeuw" opgevoerd door het Haags Toneelgezelschap „Amo Artem" dat een avond vol plezier heeft gebracht. NOORD WIJK Gemeenteraad. Donderdag avond 30 Nov. a.s. zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen. St. Nicolaas-actie. Door de ge zamenlijke winkeliers van Noord- wijk is een grote St. Nicolaas-actie tot en met 6 Dec. a.s. opgezet, waar aan 160 zaken deelnemen. Bij aan koop van waren zullen bonnen wor den verstrekt, welke recht geven op deelname aan een loterij met vier tx-ekkingen waarvoor waardevolle prijzen beschikbaar zijn. De eerste trekking heeft plaats op Dinsdag 23 Nov., de tweede Donderdag 30 Nov., de derde op Zaterdag 2 Dec. en de hoofdtrekking op Donderdag 7 Dec. te 4 uur in hotel Laatste Berichten KONINGIN JULIANA OP BIJEEN KOMST VAN OUD-STUDENTEN H.M. Koningin Juliana bevond zich gisteravond als oud-studente der Leidse universiteit op een in „For mosa" te Hilversum gehouden bij eenkomst der oud-alumni dezer uni versiteit uit Gooi- en Eemland, die jaarlijks op de gedenkdag van de historische verzetsrede van prof. Cleveringa bijeenkomen. Na een openingswoord van de voorzitter, dr D. L. Hulst, vermeld den alle aanwezigen hun studie richting, aankomst en tegenwoordige functie. Mej. R. 't Hart, praeses van de V.V.S.L. (Vereniging van Vrou welijke Studenten Leiden) gaf ver volgens in een terugblik over het afgelopen jaar een beeld van de voornaamste gebeurtenissen in de studentenmaatschappij. Na een gezamenlijke maaltyd hield prof. dr A. W. Bijvanck een voordracht over „De oudste betrek kingen van India met het Westen". De bijeenkomst werd met het „Io vi vat" besloten. VIJF TABAKSLOODSEN HsT BRAND GESTOKEN. Uit Surabaja wordt bericht, dat het afgelopen weekeinde vijf tabaks- loodsen in de omgeving van Tanguel in het gebied van Besuki in brand zfjn gestoken. Herw. Levenskracht. De toneel uitvoeringen, door de Verenigde Nöordwijkse spelers gegeven ten ba te van „Herwonnen Levenskracht", hebben een batig saldo opgeleverd van f 270.80. Kraamcentrum „Groene Kruis". Bij publieke veiling is het pand Nieuwe Zeeweg 12, voor f 22000.— verkocht aan het Kraamcentrum van „Het Groene Kruis", afd. Noordwijk. STOMPWIJK Toneel en muziek. Een keurig verzorgd programma lokte de Stompwijkers naar de Bles waar de toneelvereniging „St. Tarcisius" en het Fanfare-gezelschap „St. Juliana' ■de gebruikelijke najaarsuitvoering gaven. Even verzox-gd als het pro gramma was ook wat de aanwezi gen te genieten kregen aan spel muziek. Aangevoerd door dirigent L. H. Jansen brachten de blazers met de „Great Little Army," de stemming er in. Tussen de bedrijven van het toneelspel werd verder nog gespeeld de Ouverture „Avondrood" van Deisen, aan de Schonen Blau wen Donau, van J. Straus en de marsen „Telen Funker" en „Grande Marche" waarvan het laatste num mer het meest verzorgd scheen. Van invloed hierop zal zeker geweest zijn, dat tijdens deze muziek het publiek op een herhaald dringend verzoek zich minder luidruchtig ge droeg. Is het dan niet mogelijk 5 minuten stil te zijn? Heren u kunt toch niet boven de Fanfare uit praten, al probeerd u het wel! Het is toch begrijpelijk, dat gerinkel van kopjes en glazen, het lachen en praten de blazers uit hun concen tratie brengt. „St. Tarcisius" had voor deze avond een gelukkige keus gemaakt met het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon," van Kees Spie- rings en R. Feenstra. 't Stuk speelt in het gezin van een eenvoudige en voor zijn kinderen hard ploeterende kruidenier die van zijn beide zoons weinig hartelijkheid ontvangt, wat welgezegd kan worden van Jasper de Bont, een ouderloze arbeiders jongen, die bij de kruidenier in het gezin is opgenomen. Een ernstig en leerzaam stuk, al is de opTossing in het laatste bedrijf net dat beetje te veel geforceerd om aannemelijk te zijn Na afloop sprak de g. a. van beide verenigingen nog een kort woord. ZOETERMEER Aanrijding Zondagmorgen reed de heer P. H. uit Zoetermeer naar Leidschendam. Plotseling stak de kleine T v. d. M. de weg over en kwam, ofschoon deauto krachtig remde, met de wagen in botsing. Ge lukkig bekwam de kleine geen ern stig letsel. Het kind had enkele schaafwonden aan gezicht en ledema ten. De chauffeur treft in deze geen schuld. SCHEEPSBERICHTEN EMPIRE BRENT (rep.) Djakarta Rotterdam pass. 27 Nov. Kaap De- gata; GAROET, DjakartaRotterdam 27 Nov. van Portsaid; INDRAPOERA DjakartaRotterdam pass. 26 Nov. Perim; SIBAJAK, Rotterdam Australië 28 Nov. te Melbourne; TA- LISSE, DjakartaAmsterdam 27 No vember dwars Singapore; VAN T HOFF, 27 Nov. te Rotterdam van Djakarta: WELTEVREDEN. Rotter damIndonesië pass. 27 November Daedelus rif MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Nov. Vette varkens- Aanvoer 125 stuks. Prijzen: zware 1.74—1 78, lichte f 1.62—1.74 en zeugen 1.591.64 per kg. levend gewicht. Handel vlot. LEIDEN, 27 Nov Groente. Per 100 kg: witte kool 4.205.80, rode kool 4.6010.30, savoye kool 3.80 8.20, groene kool 511.90, boeren kool 615. rapen 6.206.60, prei 812; kroten 5.207.80. kroten gekookt 721, uien 1-906.20, peen 5.5025, spruiten 1234, andijvie 5—28.70, sla 814, Nero 9—24, druiven 88—72, witlof 9— 49, spinazie 4154, tomaten A 6 31, per 100 stuks: bloemkool 11 33, salade 2-7013.80, knolselde- rie 79, per 100 bos: pieterselie 3.30—8.30, radijs 2.20—3 20, sel derie 3.409.10 peen 1118. BODEGRAVEN, 28 Nov. Kaas. Aanvoer 140 partijen kaas. Prijzen: le soort 2.172.21. 2de soort 2.13 2.16, extra zware tot 2.29 per kg. De handel was kalm. ROTTERDAM, 28 Nov. Vee. 4411 aanvoer totaal, 750 vette koeien en ossen, 1253 gebruiksvee, 50 vette kalveren, 20*4 .graskalveren, 834 nuchtere kalveren, 110 varkens, 542 biggen, 159 paarden, 6 veulens, 453 schapen en lammeren, 50 bokken of geiten Prijzen: vette koeien 2.30 2.50, 2.00—2.20 en 1.85—2.00; vet te kalveren 2.90—3.10, 2.50—2.70 en 2.00—2.30 per kg.; graskalveren 320220170; nuchtere kalveren 555045; biggen 454030; slachtpaarden 1.701.601-55 per kg; schapen f 1008055; lammeren 907560; kalf koeien en melk koeien 940800700; varekoeien 575525475; vaarzen 650600 500; pinken f 450400325. Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijshoudend; vette kalveren aanvoer iets groter, handel tamelijk prijzen iets jager; graskalveren aan voer korter, handel matig, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren aan voer kleiner, handel redelijk, niet ge heel prijshoudend; biggen aanvoer als vorige week, handel slepend, prij zen stabiel; slachtpaarden aanvoer korter, handel traag, prijzen iets la ger; schapen aanvoer ruimer, han del stug, prijzen iets lager; lamme ren aanvoer ruimer, handel stug, prijzen onveranderd; kalfkoeien aan voer gewoon, handel lui, prijzen le kwal. stabiel, 2e en 3e kwal. iets lager; melkkoeien alsvoor; vare koeien aanvoer kleiner, handel flauw niet geheel prijshoudend; vaarzen aanvoer korter, handel stil. prijzen 'f en 2e kwal. als vorige week, 3e kwal. iets lager Pinken alsvoor. LISSE, 27 Nov. Plantgoedveiling. Trumph Tulpen per H.L. en zift 10 per 150: Rijnland 65.2.80: Te- lescopium 65.2.60; Korneforus 110.—, 3--; Edith Eddy 110.—, 3.40; Carrara 75.f 2.80; Hin denburg 100.g. not.; Kansas 60.—. 2.60; Crater 75.—. ƒ3—. Mendel Tulpen: Scarlet Admiral 65.2.60; v. d. Eerden 90. 3 25; White Sail 90.—, g. not.: Krelage's Triumph 80.3. Darwin Tulpen: Ossi Oswalda 70g. not.; Queen of the Night 85.g. notBartigon 60. 2.20: All Bright f 70.g. not. Parkiet Tulpen: Blue Parrot 90. en 3. Enkele Late Tuloen: Wallstree> 50g. not.; Golden Harvest 90 en 3.20. ROELOFARENDSVEEN, 27 Nov Groente. Tomaten A f 2041. id B 28—00. idem C f 916 idem CC 410, natuursla 1.502.40, glas- sla I 9.80—10.50, idem II 5.20—9.00 idem III f 1 505.80, stoofsla 4 14, andijvie f 819 per 100. Bloemen. Choco 15—32 cent, Joseph wit 5240 cent. Herco 2246 cent. Golden Seal 2428 cent. Tros- chrysanthen 2025 cent per bos; Herco 513 cent per stuk.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3