Kieskring Leiden van de K.V.P. hield kaderdag te Gouda Socialisten behaalden winst Moeizame opmars in Tibet 500 poppen in Den Haag Leiden krijgt Uitgebreid Technisch Onderwijs (U.T.S.) DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 DE 1.EIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zaterdagmiddag waren 63 kaderleden van de K.V.P. uit de Kieskring Leiden in het gebouw Concordia te Gouda bijeen voor deelname aan de le kaderdag. In zijn openingswoord deelde de voorz. de heer Deerenberg uit Schoonhoven, mede dat de 2e Kaderdag gehouden zal worden op 3 Februari te Leiden, waar dan hoofdzakelijk verwacht worden de verte genwoordigers van Leiden en omgeving, Het was hem een genoegen als inleiders op deze dag te mogen begroeten, het 2e Kamerlid, de heer Koersen en de adjuct-secretaris, de heer Dolmans uit Maastricht. Toespraak van de heer Dolmans De heer Koersen behandelde het onderwerp „De K.V.P. en de andere partijen" met een uiteenzetting van het doel van de K.V.P.; het werk en het streven van de P.v.d.A., van de V.V.D. en van de beide protestant- christelijke partijen (A.R. en C.H.U.) Spr. toonde de noodzakelijkheid aan van samenwerking van partijen. Hoe dit geschiedde b. v. in de perio de van de coalitie, met het oog op de school, hoe de samenwerking was tussen K.V.P. en P.v.d.A. tijdens het kabinet-Beel, toen deze partijen el kaar konden steunden, omdat zij elk voor zich hadden ingestemd met het program-B eel. Thans is van een dergelijke sa menwerking geen sprake, daar het huidige kabinet „extna-rparlemen- tair" is, hoewel ministers uit be paalde partijen zijn opgenomen (K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D.) In de praktijk is dan ook gebleken, dat in zekere gevallen in de volks vertegenwoordiging K.V.P. en PvdA eenzelfde stem uitbrengen, in andere gevallen b.v. de K.V.P. en de beide „christelijke" partijen al of niet aan gevuld met de V.V.D. Van welke aard de samenwerking ook is, zij verandert niets aan haar programs. Een goede vorm van sa menwerking is nodig om iets te kun- bereiken, het kennen van de eigen beginselen is daarbij een eerste ver eiste. Daarbij moeten wij niet afsto ten, maar de goede toon trachten te vinden, opdat anderen ons willen verstaan. Dan zullen wij meer be reiken dan vroeger. Na deze duidelijke rede werden tal van vragen gesteld, welke door de heer Koersen met grote kennis van zaken werden beantwoord. Met een dankwoord aan de spr. voor zijn helder betoog, nodigde de voorzitter de deelnemers aan een gezamenlijke maaltijd waaronder de verschillende debatten werden voortgezet. De 2e spreker de heer Dolmans uit Maastricht, behandelde „De psy chologische werking en het hoe der Propaganda" door een beeld te ge ven, hoe het in menige afdeling ge steld is en hoe er gestreefd moet worden naar verbetering Spr. wilde vier groepen onder scheiden: I de massa, dat is die groep mensen, die handelt zonder persoonlijk gevormd eigen gefun deerd oordeel. Aan hen moet ge vraagd worden vertrouwen aan de K.V.P. een vertrouwen dat gebaseerd is op het beginsel, op het wezelijk kenmerk van het program en ver trouwen in de mannen, die het werk doen. II. De georganiseerde massa. Hier komt de gerichte propaganda aan bod, gericht naar het sociale mi lieu, waaruit de delen van deze groep voortkomen. III. De Kern groep. Deze is zeer belangrijk. De afdelingsbesturen dienen de oprich ting van deze werkgroepen te be vorderen, omdat het kader der par tij gevormd wordt uit de verant woordelijke partijleden. IV. Een bij zondere groep bestaande uit ge meenteraadsleden, Statenleden en Kamerleden. Deze leden dienen in verbinding te staan met Afdelings bestuur, Statenkring- en Kringbe- sturen en met het Partijbestuur. Zoals de voorzitter van de Katho lieke Tweede Kamerfractie voor lichting geeft over het parlemen taire werk, zo dient in de Afedlings vergadering de voorzitter van de ge meenteraadsfractie voorlichting te geven over het werk in de gemeen teraad. Tenslotte behandelde spr. het hoe en het waarom van de ledenwer- vinesactie als een noodzakelijke be hoefte van de partii, waaraan vooral in deze tijd bijzondere aandacht ge schonken moet worden. Nadat verschillende vragen waren beantwoord, dankte de voorzitter beide sprekers, omdat vooral door hun medewerking deze eerste kader dag zo goed geslaagd is. Als voorlo pige mededeling werd nog bekend gemaakt, dat er voor de kring Lei den in het Vormingsinstituut te Baarn, op 10 en 11 Januari a.s. spe ciale Kaderdagen zullen worden ge houden, terwijl op 27 en 28 Januari a.s. ook in Baarn een weekend zal worden gehouden. Opgaven voor deelname kunnen reeds nu bij het Secretariaat geschieden. TUINDER WEGENS MOORD TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. De rechtbank te Den Haag heeft de 26-jarige tuinder J. B uit Den Haag wegens moord op zijn 25-jarige vrouw E. B. tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. PRIJSINDEXCIJFERS GEZINS- VERBRUIK OPNIEUW HOGER. Het C. B.S. heeft voorlopige prijs indexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 October 1950. Het totaal-indexcijfer van reeks 1, huishoudrekeningen, vergeleken met de periode April 1948Maart 1949, steeg van 15 Sept.15 Oct. met 3 indexpunten. Behalve de koffieprijs, stegen bij de voedingsmiddelen de prijzen van witbrood van patentbloem, peul vruchten, fruit, paardevlees en eieren. Prijsdalingen kwamen voor bij rund- en varkensvlees en in ge ringe mate bij groenten. De prijsstijging voor kleding en schoeisel zette zich, zij het in ge ringe mate, voort. De stijging van het indexcijfer voor de groep reini ging werd teweeg gebracht door 'n verhoging dor zeepprijzen, terwijl voorts bij woninginrichting en huis raad een stijging optrad voor dekens en matrassen. Bij de overige groepen kwamen geen prijsveranderingen van 'bete kenis voor. IIN BEIEREN Beieren, dat sinds het einde van de oorlog een bolwerk was der chris ten-democraten van Adenauer, is overgegaan in handen van de socia listen van Schumacher. Met nog geen 60.000 stemmen meer heeft Schu macher de partij van de West-Duitse bondskanselier verslagen in de par lementsverkiezingen, die Zondag zijn gehouden. De socialisten behaalden ruim twee millioen 586 duizend stem men; de christen-democraten ruim twee millioen 526 duizend. Dit is de tweede overwinning van Schumacher op de christen-democra ten in één week. Bij de verkiezingen van vorige Zondag in Hessen en Wurtemberg behaalden de socialisten eveneens aanzienlijke winsten. Bij al deze verkiezingen hebben de socia listen de herbewapening van Duits land als voornaamste inzet gespeeld. Zij huldigen het standpunt, dat Duitsland zich tegen een herbewape ning moet verzetten, zolang het niet meer rechten van onafhankelijkheid heeft verkregen. Adenauer daarente gen is van mening, dat Duitsland on middellijk mee moet doen met de herbewapening, omdat het Russische imperialisme geen verder uitstel ge doogt. Tsjechische vliegdienst beperkt Boven Amerikaanse zóne De Tsjechoslo waakse vliegdienst naar Amsterdam en Brussel, die we kelijks driemaal over de Amerikaan se zone van Duitsland werd onder houden, moet beperkt worden tot tweemaal en de dienst op Londen, die zevenmaal per week gevlogen, mag nog maar zesmaal plaats hebben. De diensten op Rome en Zürich mogen helemaal niet meer over Amerikaan se zone worden gevlogen. Aldus heeft McCloy, de Ameri kaanse hoge commissaris in West- Duitsland de Tsjechoslowaakse rege ring laten weten. Deze maatregelen zijn genomen wegens de „flagrante schending van de Amerikaanse zone- grenzen door Tsjechoslowaakse vlieg tuigen tussen 13 en 16 November." McCloy dreigde met nog straffere maatregelen ter bescherming van het luchtruim boven de Amerikaanse zone, tenzij de regering te Praag on middellijk een afdoende verklaring zou geven van deze onwaardige in breuken op aanvaarde internationale voorschriften. McCloy maakte melding van meer dan 50 retourvluchten van Tsjecho slowaakse vliegtuigen tussen Praag en Brussel op 14 November (nadat het tweede „wereldvredescongres" te Sheffield in het water was gevallen), welke zonder diplomatieke vergun ning gemaakt werden. Voortaan zullen alle bijzondere vluchten boven Amerikaanse zone met toestemming van de Amerikaan se ambassade te Praag moeten ge schieden. Gebeurt dit niet, dan zul len deze vluchten als ongeoorloofd beschouwd worden. Afwijking van een eenmaal opge geven koers zal niet geduld worden en de bemanningen moeten voortdu rend de aanwijzingen van Ameri kaanse zijde opvolgen. Boven Frank fort moeten de piloten zich aan afge- luchtcorridors houden. Enige tijd geleden werd telkens be richt, dat de Tibetaanse hoof istad Lhasa door het Chinese bevrijdings leger was ingenomen, hetgeen tel kens onjuist bleek. Tegenwoordig boren we niets meer van de val van Lhasa. Het Chinese „bevrijdingsleger" beeft nl. te kampen met giote moei lijkheden vooral op het gebied van de aanvoer. Het is mogelijk, dat het daarom zal proberen, het land te ver overen door middel van de vijfde colonne of door onderhandelingen Per week vorderen de rode troe pen nog geen tachtig kilometer. Zij staan nog op een afstand van 350 km van Lhasa. De hoofdstad zal worden verdedigd door een strijdmacht, van tienduizend redelijk goed bewapen de Tibetaanse soldaten. De aanval lers beschikken over ongeveer even veel troepen. Ongeregeldheden in Zuid Afrika Twee politie-agenten en verschei dene naturellen zijn Maandag om het leven gekomen bij een botsing in het naturellendistrict van Witzieshoek. Vijftien politiemannen liepen ver wondingen op. Het aantal om het le ven gekomen naturellen is nog niet bekend. De meeste Europeanen hebben het gebied verlaten. De toedracht van het gebeurde is als volgt. De Zuid-Afrikaanse rege ring heeft bepaald, dat het vee der inboorlingen moet worden „uitge dund", opdat de weidegronden slechts worden gebruikt door gezonde run deren. Hiertegen was verzet gerezen. Een politiepatrouille werd door een grote groep naturellen aangevallen, zodat de politie van haar vuurwa pens gebruik moest maken. CONGRES DER RELIGIEUZEN GEOPEND Zondag 26 November is in Vati caanstad het Congres der Religieu zen geopend onder voorzitterschap van Kardinaal Micara, Prefect van de H. Congregatie van de Religieu zen. Verscheidene andere kardinalen o.a. de kardinalen Bruno, Canali, Aloisi Masella, talrijke aartsbis schoppen, bisschoppen en vertegen woordigers der orden en congrega ties waren bij de opening aanwezig. Kardinaal Micara opende de eer ste zitting met de voorlezing van een brief van de' H. Vadex', waarin Deze Zijn vreugde erover uitsprak, dat dit zo belangrijke congres nog gedu rende het Heilig Jaar wordt gehou den. De H. Vader wenste de deelne mers aan het congres veel succes bij hun arbeid voor de opbloei en uit breiding van het apostolaatswerk. De H. Vader sprak vervolgens Zijn hoop uit, dat het congres ertoe zou mogen bijdragen, dat grotere aandacht zal worden besteed aan de geestelijke vernieuwing en- de aanpassing der orden en congrega ties aan de eisen van het moderne apostolaat. BERAAD DER „MIDDENGROEPEN." Op Maandag 27 November j. 1. kwam het College van Beraad der KVP bijeen in het Vormingsinsti tuut te Baarn, waarin met het Dage lijks Bestuur en vertegenwoordigers der Katholieke Tweede Kamerfrac tie aanwezig waren afgevaardigden van talrijke organisaties der „mid dengroepen" uit het Katholieke olksöeel. Behandeld werd de financieel-eco- nomische positie dezer „midden groepen. nadat dr. Lucas deze be sprekingen had ingeleid. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de positie der ambtenaren en gepensio neerden, voor de beoefenaars van de vrije beroepen en hun grote zorgen voor de oude-dag voorzie ning, vnor diegenen, wier beroep in de intellectuele- en culturele sfeer ligt. Met nadruk werd gewezen op het probleem der inkomensvorming, die met name voor de middengroe pen van primair actuele betekenis is, een zeer in het bijzonder op de grote lijn, die moet worden getrok ken ten opzichte van het financiëel economisch beleid, met het oog op de toekomst van ons volk. ARBEIDER VERONGELUKT. De arbeider H. v. d. Laan u;c Fin- sterwolde kwam Maandag om het le ven bij een ongeval in de coöpera tieve strookartonfabriek „De Dol- lard" te Nieuweschans. Het slacht offer werd tijdens werkzaamheden aan de papierbaan door een cylinder van de machine gegrepen. Voor zijn collega's ook maar iets hadden kun oen bemerken, werd de heer v. a. Laan meegesleurd en doodgedrukt. Hij was gehuwd en had een kind. DODELIJKE AANRIJDING Op de Smakkelaarsbrug te Utrecht is Zaterdagavond om tien uur een on geluk gebeurd, tengevolge waarvan de heer W. V. te Jutfaas is overleden. Oorzaak was, dat de heer V. zonder richting aan te geven linksaf sloeg toen een personenauto vlak achter hem reed. Hij werd in ernstige toe stand opgenomen, en is in de nacht van Zaterdag op Zondag overleden. NIEUW VEILIGHEIDSBAKEN VOOR GESTRANDE AUTO'S Een klein, eenvoudig hulpmiddel belooft naar inzicht van verkeers- deskundigen een belangrijke rol te gaan spelen bij beveiliging tegen on gevallen op donkere wegen. Het is een veiligheidsbaken in de vorm van een rode driehoek, die zeer scherp licht reflecteert Deze driehoek wordt op enige af stand „stroomopwaarts achter of voor een defecte auto op een donkere weg geplaatst, waardoor aanrijdin gen kunnen worden voorkomen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat een auto mobilist in het duister bovenop een stilstaandvoertuig (onlangs was het nog een kanon) rijdt. Vooral als het lichtsysteem van een dergelijk voer tuig niet werkt ontstaan uiterst ge vaarlijke situaties, ook voor de men sen, die met het repareren der de- cte voertuigen bezig zijn. Reeds langere tijd wordt bij het verkeer „Scotchlite" voor diverse doeleinden toegepast. Dit is verf, vermengd met uiterst kleine kraal tjes kunsthars (plastic), welk meng sel een bijzonder krachtig reflecte rend vermogen in de kleur van de verf heeft). Bij de „ho-stop" driehoek heeft men van deze eigenschap gebruik gemaakt om een waarschuwingssein te maken, dat onafhankelijk is van de stroombron van een auto. Het ba ken is uitgevoerd in licht metaal, waarop de rode stroken zijn aange bracht. Om het meevoeren in een auto te vergemakkelijken is deze driehoek opvouwbaar gemaakt, waar door hij in foudraal slechts weinig 1 plaats inneemt. Ideeën in de bus De Contactgroep „Opvoering Pro ductiviteit", in de wandeling C.O.P. genoemd, is met een idee gekomen, dat stellig de aandacht van ons gehele bedrijfsleven verdient. De C.O.P. gaat namelijk een centrale ideeën bus instellen, waaraan elk bedrijf kan meewerken. De bedoeling is natuurlijk niet, dat men fabrieksgeheimen meedeelt, maar wel, dat men haar in kennis stelt van simpele denkbeelden, zelfs foefjes, waardoor bij bepaalde be werkingen tijd kan worden bespaard, een productiebehandeling met min der inspanning kan worden verricht, de levensduur van gereedschappen wordt verlengd, enz. In vele bedrijven heeft men idee- en-bussen voor het personeel. In Amerika bedraagt de beloning voor de arbeider, die een idee heeft, ove rigens gemiddeld tien procent van de jaarlijkse besparing. Hetgeen veel meer is dan in ons land. De C.O.P. wil nu als centraal punt een ideeën bus maken, waarbij het gehele be drijfsleven profijt kan trekken van de vondsten, die in een bepaald be drijf zijn gedaan. Zo is er bijvoorbeeld grote tijds besparing mogelijk bij het gebruik van stapelborden voor het vervoer van goederen per vrachtauto. Een Nederlandse expediteur, die zijn ge dachten eens goed over dit pro bleem liet gaan, kon zijn vervoer per vrachtauto per dag vervijfvou digen en deelde het systeem aan de C.O.P. mee. Zeer belangrijk is het dat grote bedrijven als Philips en de Unilever hun medewerking op dit gebied aan de C.O.P. hebben toegezegd. Men hoopt, dat vele (ook kleinere be drijven) zullen meewerken om dit denkbeeld tot een succes te maken, omdat verhoging van de productivi teit in vele gevallen het gevolg kan zijn. 511e STAATSLOTERIJ. In de 511e Staatsloterij 5e klasse in de zesde lijst is op 12096 een prijs van 10.000 gevallen. DERTIEN MILLE IN TWEE JAMPOTTEN BEGRAVEN. De rijkspolitie heeft de diefstal, die Zondag 19 November jl. in het dorpje Hem (gem. Venhuizen) werd gepleegd, tot klaarheid gebracht. Bij de fruitkweker Boots werd toen 13.000 ontvreemd. Vrijdag ging de politie over tot arrestatie van de 21 jarige J. M. uit Venhuizen, die Zon dagmiddag een volledige bekentenis aflegde. Het geld had hij achter in de polder diep in de grond in twee jampotten begraven. Op dertig gul den na werd het bedrag teruggevon den. M. stond in het dorp niet on gunstig bekend. Zaterdag in de namiddag is in Ven huizen opnieuw ingebroken bij de fa milie Ruitenberg. Hier werd 45 ont vreemd. NIEUW MUSEUM IN DE AMSTERDAMSE RIJ. Op de hoek van de Joh. Vermeer straat staat een vrij modern patri ciërshuis, waar de heer W. J. R. Dreesman in de twintiger jaren gastvrijheid heeft verleend aan Kar dinaal Van Rossum, toen deze als pauselijk delegaat het Internatio naai Eucharistisch congres in de hoofdstad van Nederland bijwoonde. •4P*iige tijd geleden heeft de heer Dreesman deze woning verlaten; nochthans bleef de aandacht van voorbijgangers er op gevestigd door de enorme betonnen bunkers die de bezetter er tegenover had neerge zet en die niet zo maar uit het stadsbeeld kunnen verdwijnen. Vanaf vandaag heeft het vroegere woonhuis een nieuwe bestemming gekregen, nu de heer Dreesman er zijn kunstverzameling „Amsteloda- miana" heeft gevestigd en voor be zichtiging heeft opengesteld. Zo ge zien, heeft Amsterdam rond het plein er een nieuw museum bijge- kregen, dat waardig aansluit bij Rijks- en Stedelijk museum in de onmiddellijke omgeving. Voor een betrekkelijk overzichtelijke collec tie als die van de heer Dreesman had men mogelijk liever een Grach tenhuis gewenst, doch men kan niet anders zeggen, dan dat dit nieuwe museum onder leiding van conver- sator W. Koek in een geheel eigen sfeer van voornaamheid en huise lijkheid is geplaatst. Wat Van Abe in Eindhoven tot stand bracht, bereikte Dreesmann in eigen huis. Hij verzamelde mijna zo lang als een mensenleeftijd en steunde daarbij op bekwame advi seurs. Dat hij Amsterdam lief had, blijkt uit de kunst van vier eeuwen, door gans dit mooie huis aan wan den en in vitrines verspreid. Zo kan deze permanente tentoonstelling van geschiedenis en kunstproductie on der de verzamelnaam „Amsterdam en Omgeving" aanspraak maken op de plaats, die zij vlak bij allerlei cultuur-monumenten heeft bezet. FABRIEK VOOR MINDER VALIDE ARBEIDERS. Dank zij een vruchtbare samen werking tussen de gemeenten Ede, Barneveld en Wageningen kon gis termiddag in Ede een fabriek voor minder valide werkkrachten in ge bruik worden genomen. De heer H. P. Hoolboom, wethouder van socia le zake van Ede, opende de fabriek, die werk zal geven aan veertig men sen.. Voorts sprak o.a. de heer E. Kroonenberg, die namens het minis terie van Sociale Zaken alle mede werking toezegde. In de goed geoutil leerde nieuwe fabriekshal zijn hoofd zakelijk breimachines opgesteld. Grote orders werden reeds ontvan gen van het ministerie van oorlog en van de A.K.U J VLIEGENDE KLOMPEN. De „vliegende schotel" dreigt al verouderd te raken, want dezer da gen zijn te Den Haag volkomen an- dersgevormde objecten waargeno men. Bij nadere beschouwing bleken de voorwerpen de vorm te hebben van een gevleugelde klomp, bemand door een gezagvoerder met vier gou den banden om zijn uniformmou wen. Het zal echter nog enkele weken duren, voordat de eerste het lucht ruim zal kiezen, want voorlopig be vinden ze zich in de kelder van het K.L.M.-Hoofdkantoor. De Propagan- dadienst van de luchtvaartmaat schappij is nl. bezig met de „verbou wing" van 3000 Hollandse klompen. Dit typisch Nederlandse schoeisel wordt voorzien van vleugels, een houten K.L.M.-vlieger en een frisse beschildering. Na deze bewerking zijn ze dan geschikt als standaard voor de dienstregeling van de lucht vaartmaatschappij. Het is de bedoe ling, om ze een plaats te geven op de balies van hotels, passagekanto ren en reisbureaux, verspreid in ste den over vrijviel de gehele wereld. Vijfhonderd poppen uit 35 landen zullen op 30 November, 1 en 2 De cember in hotel de Wittebrug te bewonderen zijn, alvorens zij, naar men hoopt, door vele vaders en moeders zullen worden meegenomen Dit meenemen moet geschieden te gen betaling. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Diplomatieke missies hebben be langstelling voor deze tentoonstel ling opgewekt en als resultaat daar van is er een prachtige collectie poppen binnengekomen. Nagenoeg alle landen werkten aan deze tentoonstelling mee en zo vindt men er poppen uit Canada, Italië, Noord- en Zuid-Amerika, Noorwe gen, India, Indonesië, Ierland, Zwe- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag wisselende be wolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige Westelijke wind en iets fninder zacht. MIST BOVEN DE NOORDZEE. Maandag hing over de Noordzee en de kust een dichte mist. Daar het licht van de vuurtoren niet gezien kon worden, werden tijdens de ge hele nacht bij tussenpozen aan de Belgische kust kanonschoten afge vuurd. Volgens de vissers is het twin tig jaar geleden, dat zij een zo dichte mist hebben gezien. den, Griekenland, waarbij vele in nationale costuums. Mevrouw Kesper, echtgenote van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, opent de tentoonstel ling 29 November 's avonds om 8.30 uur. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Om half negen gisteravond was er een zware ontploffing in de afdeling vgloeilampenfabrioage van de Ver enigde Industrie Rotterdam (VIR) v. h. P. H. Verhagen en Zn. aan de Oude Dijk. Twee personen werden licht gewond. Een 70-jarige man, die in één der aangrenzende huizen met longonsteking in bed lag, vluchtte naar buiten. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. Direct na de ontploffing brak brand uit. De brand bleef tot het fabrieksge bouw beperkt. Dagschool van Mathesis S G. Na langdurige besprekingen tus sen het bestuur van de Avondschool Mathesis S. G. en de heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs, enerzijds en het Ministerie van On derwijs K. en W. anderzijds, is er overeenstemming bereikt inzake het stichten van een U.T.S. (Uitgebreid Technische School) te Leiden. De Leidse plannen waren aanvankelijk hoger gesteld: een M.T.S, Maar om diverse redenen moest hiervan afge zien worden, wat niet betekent, dat men met iets minders genoegen moet nemen, omdat de U.T.S., speciaal in Leiden en omgeving, in een grote behoefte zal kunnen voorzien. Nadat het bestuur van Mathesis S. G. de Leidse Gemeenteraad een urgentieverklaring inzake het stichten van een Dagschool had ver zocht, werd deze op 11 Juni 1949 verstrekt. Het Koninklijk Besluit is weliswaar nog niet afgekomen en kan eerst tegen Mei 1951 verwacht worden. Desalniettemin heeft men voldoende zekerheid om reeds met de voorbereidingen te beginnen. De Dagschool zal op 1 September 1951 geopend wox'den. De steeds verdergaande industria lisatie eist verbetering en uitbrei ding van het nijverheids-onderwijs. Reeds werd in Leiden een grote stap gezet, toen men besloot een katholie ke Ambachtsschool te stichten. Maar de Industrie vraagt nog iets meer, met name: personeel dat meer ont wikkeld is dan geslaagde ambachts scholieren en waaraan toch niet de eisen van een M.T.S. gesteld kunnen worden. Personeel dus, dat opgeleid kan worden tot werkmeester, voor man, controleur, enz. in technische bedrijven. De U.T.S. is dus een technische school op U.L.O.-basis, die vlak te gen de M.T.S. aanligt. Op dit gebied heeft Leiden slechts de Instrument- makersschool van het K.O. laborato rium. Technisch zal de U.T.S. op on geveer gelijke hoogte liggen met de M.T.S.. maar niet wat de algemene vakken betreft. Minstens 15 jaar. Voor toelating tot de U.T.S. moet de leerling minstens 15 jaar oud zijn en in het bezit van een diploma Ai> bachtsschool of Mulo A. Ook leerlin gen, die twee jaar H.B.S. of Gymna- sum doorlopen hebben en bevorderd zijn tot de derde klas, kunnen toege laten worden. De U.T.S. biedt dus gelegenheid tot omschakeling, wan neer b.v. blijkt, dat een leerling van de middelbare school de technische richting uit wil. Het zal een volledige dagschool worden, met normale vacanties en 42 lesuren van 59 minuten per week. De cursus duurt twee jaar. Voorlo pig zal begonnen worden met werk tuigbouwkunde; indien mogelijk volgt daai-na eenzelfde cursus voor electro-techniek. Ook bouwkunde heeft de volle belangstelling, doch is momenteel nog toekomstmuziek. Het diploma van de U.T.S. geeft de leerlingen op de eerste plaats een goede introductie in de bedrijven. Zij kunnen eventueel nog aansluiten op de vervolg-cursus van de Mathesis- avondschool en het zal ook mogelijk zijn over te stappen op de M.T.S. De leerstof beperkt zich niet tot de technische vakken; er zal ooki aandacht besteed worden aan Neder lands, Duits, Engels, Aardrijkskunde, enz., kortom het eindexamen zal ge lijke waarde hebben als dat van de 5-jarige Avondschool. Bij de toelating zullen de leerlin gen gesplitst worden. De O. Th. O.'s (overwegend theoretisch opgelei den), die van Mulo, H.B.S. of Gym nasium komen, zullen het eerste jaar weinig theoretische vakken krijgen en veel technische. De O. Pr. O.'s (overwegend practisch opgeleiden), leerlingen van de Ambachtsschool, die al een dosis technische vaardig heid en kennis bezitten, zullen het eerste jaar veel theoretisch onder wijs ontvangen. Na een jaar hoopt men beide groepen op gelijke hoogte te hebben gebracht, waarna zij het tweede jaar gezamenlijk kunnen ma ken. Een groot voordeel is, dat Mathe sis over een eigen gebouw beschikt, dat overdag vrij is. Een aparte direc teur zal voor deze dagschool be noemd worden. VIC LEWIS AND HIS BOYS Onder de rhythmische en melodi sche directie van Vic Lewis werken to zamen 4 saxophoons, 1 clarinet, een paar trombones, vier trompet ten, een contrabas, slagwerk, een pianist en een negerzangeres. De contrabas wordt getokkeld. Wij ge loven niet. dat de bassist ook maar éénmaal de strijdstok heeft gehan teerd. Telkens duiken er een of meer solisten op, staan pal en so- liëren uit 't hoofd. Blijkbaar fasci neert deze muziek hevig, want 't ap plaus nog overstemd door een super-applaus van afschuwelijk en onbeschaafd gefluit daverde door de goed bezette schouwburg. De di rigent kx-onkelt als een aal over het podium, om zijn heftig levend en luidruchtig gezelschap aan te voe ren en te leiden door het labyrinth van schrille intensief syncoperende figuren of door langzame lamenta tie. Wij moeten zeggen, dat de heren van 't orkest al vinden wij 't ge luid soms schel en onwelluidend allen ervaren vaklui op hun instru menten zijn. De snelle tempi, de los heid van bewegingen, het boertige van de spelers, is verklaarbaar door een gevoel van veiligheid, dat zij in zich hebben, maar al de Spielereien, die een reuze-succes hadden, kunnen niet anders verkregen worden dan na nauwkeurige repetities en voor studies. Wij hebben de lady crooner Marion Williams horen zingen, met begeleiding van een enkel instru ment en wat slagwerk, aangevuld door 't ensemble. In eigen genre, beheerst en mooi. Ook hoorden wij de pianiste Pia Beck met haar duo 'an contrabas en guitaar Een ge- outineex'de bekwame pianiste is zij, zeer zeker begaafd met muzikale eigenschappen, die zij vief toepast en ter plaatse goed weet te gebruiken. Haar zang, half spreken, als men dat zingen wil noemen en haar levendige mimiek sloegen reusachtig in. Dan kwam het Vic Lewis ensemble weer n de beurt, met velerlei mogelijk heden van swing en rhythmen, een tonig, of wel levendig, opzwepend en meeslepend. Dit moet wel 't ge heim zijn van de fascinatie, vooral voor de jongeren. De levendige di ligent Vic Lewis vond de Leidenaars .mighty enthusiastic", want aan 't gejubel kwam haast geen einde. Dit optreden was te danken aan het 1- jarig bestaan van de Nederlands- Engelse orkestuitwisseling. J. Kortmann.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2