Krelagehuis moet worden verbouwd Goedkope roomboter op komst Tentoonstelling van Leids kunsthandwerk MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt Maandag 18 December om twee uur in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond haar 210e algemene vergadering. Voorgesteld wordt het hoofdbestuur ta machtigen het nodige te verrich ten om het Krelagehuis te verbou wen en te verbeteren, daarvoor de toegezegde aanbieding der gemeente Haarlem van f 70.000 te accepteren en voor het verder benodigde bedrag een obligatielening te sluiten bene vens een hypothecaire lening. ïn de toelichting wordt o.a. het volgende gezegd:- Nadat andere mo gelijkheden onder ogen zijn gezien, maar als onuitvoerbaar moesten worden afgewezen, stelt het hoofd bestuur nu voor om door verbou wing en verbetering het eigen ge bouw beter geschikt te maken voor het doel, waarvoor het is gebouwd, namelijk voor beurs- en tentoonstel lingsdoeleinden, en daarnaast om een goede huisvesting te vinden voor de kantoren de bibliotheek en 't ar chief en aan haar verbonden groe pen en keuringsdiensten. De centra le verwarming zal vernieuwd word- den, een nieuwe ventilatie en rook- verdrijving van de grote zaal zal een hele verbetering zijn. De door ir Bij voet, architect te Haarlem, ontwor pen bouwplannen voorzien in een inwendige verbouwing, waardoor een gedeelte van de keuringszaal Naar het „N. v. d. D." verneemt, ligt het in het voornemen van het bedrijfschap voor Zuivel zeer bin nenkort twee millioen kg. boter op de binnenlandse markt te brengen tegen 3 per kg., dus 75 cent per half pondspakje. Deze partij is een gedeelte van de voorraad, die in de zomermaanden in koelhuizen werd opgeslagen voor export naar Engeland. De voorraad werd echter geruimd, aangezien de productie zo groot Avas, dat de reser ves slechts gedeeltelijk aangesproken behoefden te worden. Boter kan echter niet lange tijd in koelhuizen bewaard worden er daarom heeft men besloten de voor raad drastisch te verminderen eer een kwaliteitsverlies van betekenis optreedt. Inmiddels is zes millioen kg. ver kocht naar andere landen dan Enge land, en nu blijft er nog de boven bedoelde partij van twee millioen kg. over. die met spoed zal worden verkocht. De boter dié, hoewel enige maan den oud, nog van zeer goede kwali teit is, zal met een aantrekkelijke marge voor de winkeliers in de han del worden gebracht voorzien van een rode opdruk „Koelhuisboter". verkregen. De koffiekamer en het restaurant zullen doorgetrokken worden naar de keuringszaal. Te vens zal aan de behoefte aan meer gelegenheid tot het houden van ver gaderingen worden tegemoet geko men door het toevoegen van een kleine vergaderzaal, terwijl grotere vergaderingen in de keuringszaal gehouden kunnen worden. De bouw kosten worden geraamd op f 270.000. De vernieuwing van de verwar- mings- en ventilatie-inrichting op f 85.000. WEER AFBREKEN DAT HUIS! De burgemeester van Putten heeft ?en aannemer-expediteur, die een huis bouwde op een terrein achter zijn woning, bevolen dit huis onmid dellijk af te breken. Hoewel de man geen bouwvergunning had aange vraagd, hadden B. en W. juist een week tevoren besloten de ^zoning niet te laten afbreken. De aannemer, die aanvankelijk de de electrische leiding en waterlei ding liet verwijderen, weigert thans gehoor te geven aan het bevel van de burgemeester. Putten wacht in spanning de strijd tussen de burgemeester en de aannemer af, daar op vele plaatsen in Putten huizen worden gebouwd zonder vergunning. Het huis, waar het om gaat, zou begin van deze week worden betrokken. WILDE ZWIJNEN OP EEN RIJKSWEG Een kudde wilde zwijnen, die plotseling de rijksweg in de buurt van Well in Limburg overstak, heeft de chauffeur van een passerende auto zo aan het schrikken gemaakt dat deze de macht over zijn stuur verloor en op het nippartje aan een boom kon ontsnappen. Op het ogenblik wordt in bijna ge heel Noord-Limburg jacht gemaakt op deze zwijnen. Van de kudde, die genoemde automobilist zo dwars heeft gezeten, konden enige exem plaren worden neergelegd. Ook aan de rand van het Reichswald bij Mook en Ottersum had de jacht succes. Ook aan de andere kant van de Maas (in de buurt van Venray) is een wild zwijn geschoten. Z. K. H. PRINS BERNHARD ONTVANGT C. J. SNIJDERS- MEDAILLE. Het bestuur van het Generaal Snijders Fonds heeft besloten, de gouden C J. Snijders-medaillio toe te kennen aan Z. K. H. Prins Bern- hard der Nederlanden „voor zijn meeslepende veelzijdige medewer king aan de ontwikkeling der Ne derlandse luchtvaart." Dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het bestuur der Stichting Generaal Snijders Fonds, zal de medaillie op Maandag 4 December a. s. 's middags om 12.30 uur, aan de prins uitreiken in een der zalen van Restaurant Royal in Den Haag Bij de uitreiking zal een klein gezelschap' van luchtvaartau toriteiten aanwezig zijn. Benoeming Bisdom Haarlem Met ingang van 22 December 1950 heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer C. N. J. Meijsing, als pastoor van de parochie van de Goede Herder te Wassenaar. Met ingang van 22 December is aldaar tot pastoor benoemd de zeer eerw. heer H. M. van Spanje, dioce saan directeur van de Kath. Actie voor de mannelijke jeugd en alge meen diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem. Pastoorswisseling te Wassenaar HOGERE UITKERING SANATORIUMVERPLEGING. De Ziekenfondsraad heeft beslo ten tot een vernoging van de uitke ring (dus niet de aanvullende ver- plicht-verzekerden in sanatoria. De vergoeding voor verpleging in her stellingsoorden uit de hoofdverzeke ring (dus niet dc aauvullende ver zekering) zal met ingang van 1 Ja nuari van het volgend iaar 75 per- cent bedragen van de verpleegprijs Deze uitkering zal gebonden zijn aan een minimum van 4.50 en een maximum van 6.per dag. Verder heeft de Ziekenfondsraad besloten, dat voor de hoofdverzeke ring een overbruggingstoelage zal worden verleend van 50 cent per ver- pleegdag. De gunstige wijzigingen zullen slechts gelden voor hen, die verplicht zijn verzekerd. De grote tekorten, welke de ziekenfondsen lij den op de vrijwillige verzekering, la ten niet toe, dat de nieuwe maatre gelen zullen worden toegepast op hen, die vrijwillig zijn verzekerd, moet worden opgeofferd, maar ver vangen kan worden door deze zaal tot aan de Leidsevaart door te trek ken, waardoor een zeer goede en ook voor andere doeleinden bruik bare tentoonstellingsruimte wordt PASTOOR CIl. N. J MEIJSING- Pastoor Ch. N. J. Meijsing d stichter cn eerste pastoor van de pa rochiekerk „De Goede Herder" Wassenaar, gaat rusten. In Mei 1923 vestigde de pastoor zich te Wassenaar in de hoeve „De Driesprong", die als noodkerk werd ingericht. Op zijn zilveren priester feest 15 Augustus 1929 werd de eerste steen voor de nieuwe kerk legd. Intussen had pastoor Meijsing reeds een lagere school opgericht. Bij het 25-jarig bestaan van parochie, welke feestdag samenviel met het zilveren pastoraat van de herder, werden de verdiensten van pastoor Meijsing van regeringswege gewaardeerd met de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nas sau Het feit, dat de pastoor gaat .rus ten betekent echter niet dat hij zijn parochie zal verlaten. Hij blijft wo' nen in het huis op de Stoep'aan. waar de geestelijkheid "van ,.De Goede Her der" momenteel in verband met de verbouwing van de pastorie tijdelijk gehuisvest is. Zoals is gemeld zal Prins Bern- hard zich, vergezeld van vice-admi- raal jhr. E. J. van Holt-he en luite nant-generaal I. A. Aler, op 27 No vember per vliegtuig naar Malta be geven, teneinde een bezoek te bren gen aan Hr Ms vliegkampschip „Ka- rel Doorman". Bij de aankomst op het vliegveld op Malta zullen aanwe zig zijn de gouverneur van Malta, de commandant van de Britse Middel- iandsezeevloot en de commandant van de Britse landstrijdkrachten op Malta. Waarschijnlijk zal ook de stal meester van prinses Elisabeth en de hertog van Edinburg aanwezig zijn. Prins Bernhard zal tot de avond van 29 November aan boord van Hr Ms „Karei Doorman" verblijven en op .een nader te bepalen tijdstip naar Nederland terug vliegen. Van 8 tot 12 December zal Hr Ms „Karei Doorman", vergezeld van Hr Ms fregat „De Bitter" cn Hr Ms onderzeeboten „Tijgershaai" en „Zwaardvis" een operationeel be zoek te brengen aan Valencia. Het voorgenomen bezoek aan Lissabon komt te vervallen. OUDE MAN DOOD LANGS DE WEG GEVONDEN Gisteravond om ongeveer zeven uur is in de buurt van Breda op de grote verkeersweg naar Antwerpen (de Rijsbergense weg) het stoffelijk overschot gevonden van de heer Van der Ven, een bejaarde man uit Breda. Hij bleek te zijn overreden door een auto en tengevolge van een schedelbasisfractuur te zijn overle den. BOER VERKOCHT EIEREN EN MOEST ZE ZELF BETALEN. De Vertegènwoordiger G. uit Venlo kwam geregeld met zijn auto eieren kopen bij de landbouwer R Sevenum. De boer was niet zo bijster gesteld op deze handel, maar vermits de heer met auto nogal in druk maakte, werd de relatie niet verbroken. Intussen miste men op de boerderij de laatste tijd geregeld geld uit een huishoudpotje en ten slotte rezen er verdenkingen tegen G. De boer merkte een aantal brief jes van een gulden en 2,50 en bij de eerstvolgende keer, dat G. op "de gebruikelijke joviale wijze eieren kwam halen, werd het geld eens grondig geïnspecteerd. Het bleek inderdaad uit het huis houdpotje afkomstig te zijn, zodat R. al die tijd zijn eieren met zijn eigen huishoudgeld betaald- had gekre gen. BINNENLAND. Overleden is, 82 jaar oud, mgr. H. Schrauwen, emeritus plebaan van de kathedraal van Breda. BUITENLAND Te Wandsworth, een voorstad van Londen is Vrijdagavond een ijsklomp van 30 kubieke centimeter uit de lucht gevallen en heeft een gat door het dak van een autogarage geslagen. Men verdiepte -zich in gissingen over de herkomst van de ijsklomp en er doken verhalen op, dat een zilver blauwe vliegende schijf was waarge nomen, terwijl landbouwers zelf wis ten te vertellen van nog grotere ijs klompen, die veertien dagen gele den schapen hadden gedood. De ijs klomp bleek echter uit een vlieg tuig te zijn gevallen. Het Amerikaanse vliegtuig, dat on langs in het gebergte van Wyeming is neergestort is thans gevonden. Alle inzittenden bleken gedood te zijn. Het waren, zoals men weet, 21 leden der protestantse missie. Op de rivier de Tocantine in het Noorden van Brazilië, is Zaterdag een rivierboot gezonken. Zestien per sonen verdronken. Vrijdagavond verenigden de Boer- haave-zalen een groot aantal geno digden, om de opening bij te wonen van de verkoop-tentoonstelling van het Leids Kunst-centrum. De orga nisator, de heer M. Jonkman, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder weth. J. C. .van Schaik het volledig Collegium van het LSC en mej. Versteegh als afgevaardigde van het bestuur der VVSL. Vervolgens gaf de heer Jonkman het woord aan. drs. N. J. Swierstra voor het houden van een inleiding. De heer Swierstra herinnerde aan de uitvinding van de stoommachine door James Watt iri 1774. die in toe nemende mate aan de stijgende be hoefte der maatschappij voorzag. Meer kunst-belangstelling. Na deze inleidende toespraak nam weth, van Schaik het woord. De strekking van zijn betoog berustte op het thema „Er moet een grote kunstbelangstelling komen". Als men in openbare gelegenheden komt, en men vangt iets van de ge sprekken op, dan blijkt, dat die over 't algemeen doorlopend oppervlak kig zijn, zelfs bij zich intellectuelen noemde mensen. De Maandagse kranten culmineren de sportuitslagen WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tof Dinsdagavond Opgemaakt te 10 uur). MEEF WIND. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind uit Zuidelij ke richtingen. In de nacht nog hier en daar mist, morgen over dag overwegend zwaar bewolkt met op dc meeste plaatsen enise regen of motregen. Vannacht on geveer dezelfde temperaio r- ais de afgelopen nacht morgen overdag geleidelijk iels zachter. meubelen van Peter Wijnsouw, de klein-plastischen van Verstoep, de mooie poppen van Nora Boesman, de praktische dingen uit hout gesneden voor huishoudelijk gebruik van Ma rieke van Laer, de vele hanögewe- ven kleden van Mevr Van Oerle-van Gorp, de vele exquise bijouterieën van Mevr Grefe-Walck en J B. van Dumeé en die rüstige, smaakvolle meubelen van „De Ploeg"9 Er zijn vele voorwerpen bij, die men afzon derlijk zou willen beschrijven Alles zuivere ambachtskunst. Dan moet u nog eens goed letter op de fraaie aquarellen van Frans de Nocher, getuigend van een Fran se charme, de mooie stillevens van Walter Bosch, het altijd interessante werk van Lode Sengers, ditmaal in verschillende materialen, waaronder een paar prachtige potloodtekenin gen; de stillevens van J. van Zonne veld, de landschappen van Schreu- der, een zestal werken van Roeland- se, waaronder een verdroomt! zit tend naakt"; de fijne etsen van Cor Veelenturf in verschillende ets tech nieken, de aquarellen van Corry van der Baan. die zo inspirerend hèt Franse landschap weergeven. Dan is ei nog goed werk van Jan Akkerman. W. Beekman, J. van der Berg, Mevr. Lenie Meulman, Han Werz, en misschien heb ik er nog wel een paar vergeten. Maar dat is heus geen boos opzet. Allen hebben gegeven het beste wat zij konden. Het is verheugend, dat wij te Leiden zo veel goede kunstenaars en am- bachts kunstenaars hebben. Laat Leiden het toch waarderen! Swierstra. Laatste Berichten PASTOOR H. M< VAN SPANJE. In plaats van pastoor Meijsing is tot herder van „De Goede Herder" benoemd de zeereerw. heer H. M. van Spanje. Henricus Marcus van Spanje is ge boren te Haarlem, 8 December 1900 en priester gewijd 6 Juni 1925 Ach tereenvolgen:: was hij kapelaan te Assendelft. Rijswijk, Amsterdam (Begijnhof)rector van het St. Aloy- sius-gesticht te Amsterdam, rector van pension „Ste Marie" te Den Haag en sedert April 1940 van Huize „St Aloysius" te Den Haag, en als algemeen diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk- In deze functie heeft directeur van Spanje tijdens de oorlog het jeugdwerk voorbereid, om na de oorlog er onmiddellijk mee te kunnen beginnen. - Behalve directeur van het manne lijk jeugdwerk, is de zeereerw. heer Van Spanje lid van het diocesaan directorium van de Katholieke Actie en Nationaal Adviseur van de Kath. Vereniging voor Kinderbescheïming. Prins Bernhard is hedenmorgen om - heT 's 10.10 uur vpn het vliegveld Le Bour- dat de- hoofdzaaK van onze belang- g< bjj parijs naar Malta vertrokken. stelling zo weir.ip hooü is. £i moet; belangstellingverplaatjing komen en j UTRECHTS UNIVERSITEIT. vooral van de kunstenaar Ret is een I Maar t°en ook de productie van j £out jn Qnze vrjje maatschappij, dat j Aan de Riiksuniversiteit te het kunstambacht vervaardigd w pr nnnfi nndpr rip kiin^f-nanr* w0p m u i i n0Ksun*varsuei1: ie den aan dp machine wan dit toch 5 !t .onaei"de Kuns f-naars. nee utrecht slaagde voor het semi-arts- aan de macr?me> >*as cl" toen de bevolking ten opzicnte van de examen de heer H. M. Munder uit kunstenaar staat, bepaalt onze be-Leiden. schaving. Spreker werkt, dit nog na- j der uit en verklaar! dan met nadruk, cat dit een verkoopsterdionstelling is waar men. dus de kunstenaar te hulp. kan'komm. Hiermee wordt één stap gezet Wellicht kan tneü later n'g ander middelen bezigen; Spr. hcopte op een grote beidhgsteTing rret welke woorden hij 5e tentoon stelling geopend verklaarde eigenlijk een achteruitgang. Het Kunstvoorwerp en zelfs het eenvou dige gebruiksvoorwerp, dat het scherpe oog en de gevoelige hand van ceh bekwame ambachtsman vereist, die er zijn aandacht, zijn liefde aan geeft .en er iets yan zijn ziel, zijn leven aan geeft, wordt indien het machinaal wordt ver een dood ding, hoe glad mooi het oppervlakkig moge schijnen. Gelukkig is m'en dit in gaan zien. Gelukkig is er een streven gekomen het zuivere ambacht weer in ere en waardigheid te herstellen. De dingen die U op deze tentoonstelling zult zien, getuigen van dit streven. Hier is drijfwerk in koper, tin en zilver dat door scherpe ogen en gevoelige handen is tot stand gebracht. Hier zijn bijouterieën van grote charme, tapijten en doeken, sober en eenvou dig, rustig van compositie en fraai van uitvoering. Hier is pottenbak- kërskunst, klein plastiek in hout en steen en hier is tenslotte meubel kunst. Inderdaad, wij zijn op een goede weg. Gelukkig heeft de machine zich nooit kunnen meester maken van etsen, litho's, gravures, aquarellen en schilderijen, doch alleen voor de reproducties er van. Maar het oor spronkelijke werk is altijd vrij ge bleven van louter mechanische iyi vloeden Zo zal deze tentoonstelling een verheugend verschijnsel van practisch kunsthandwerk voor zijn. M A P K TB£fMKTE*J ROTTERDAM, 27 Nov. Vee. Aanvoer 1226 stuks. 664 vette koeien en 562 varkens- Prijzen: vette koeien .2.30—2.50, 2.00—2.20, 1.85—2.00 en varkens 1.771.751.68 per kg vette koeien aanvoer iets kleiner handel matig, prijzen onveranderd: varkens aanvoer als vorige week. handel spelend, prijzen iets lage*. De Tentoonstelling. Na deze toespraken heeft het, ook al in verband met de plaatsruimte, niet veel zin nog heel uitvoerig over het tentoongestelde te schrijven. De hoofdzaak is dat men er heen gaat en zich overtuigt, hoe. fris en fleurig de zaak verlicht met bloemstukken van Kriest, er uit ziet. Ik meen al weer vooruitgang te bespeuren sinds de laatste keer, dat het L.K C. hier exposeerde. Ik meen zelfs te mogen spreken van een fijne charme. En moet ik nu lang stilstaan bij de VOETBAL FRANSE VOETBALELFTAL SAMENGESTELD. Het Franse voetbalelftal, dat Zon dag 10 December a.s. in het Colom- bes Stadion te Parijs tegen het Ne derlands elftal speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Vignal (Racing Parijs); ach- te: Huguet (St. Etienne) en Marche (Reims-; midden. Arnaudeau (Stade Frangais-, Cuissard (St. Etienne- en Ranzoni (Le Havrer; voor: Strappe (Rijssel-, Kargu (Bordeaux-, Baratte (Rijssel-, Flamion (Marseille) en Doye (Bordeaux). Reserves: Germain (Nice). Alpsteg (St. Etienne) en Gar- nga (Bordeaux). Van het elftal, dat op 23 April '49 in het Feijenoord stadion te Rotter dam met 41 klop kreeg van de Oranje ploeg, zijn dus nog over: Vig nal, Marche, Cuissard, Baratte en Flamion. Geef ze 'n gezonde" verrassingr. £en yetuiye j die niet d.pxak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 16) Na een pauze hoe lang, weet ik niet hoord ik, ofschoon zeer vaag iets, dat op het dichtslaan van een deur geleek; het kleppende geluid van vlugge voetstappen kwam na der en ik hoorde iemand mijn naam roepen. Al mijn overgebleven krachten spande ik in, om te gaan staan, doch ik kon mij niet bewegen. Het zakmes hield ik nog steeds in mijn hand en ik was in staat, hoewel niet sterk, ermedè tegen de deur te tikken. Weer hoorde ik een stem het klonk nu dichtbij en toch oneindig ver weg nog eens tikte ik met mijn zakmes tegen de deur en slaakte door het luchtgat 'n zwakke kreet, zoals men in een angstige droom doet. Dan overviel mij een niet te overwinnen duizelige slape righeid en hoorde ik niets meer. Het eerste waarvan ik mij daarna bewust werd, was een klinkende klap op mijn wang met iets, dat aanvoelde als een dode vis. Ik opende mijn ogen en keek heel schemerig in twee gezichten, die vlak bij het mijne waren en door een lantaarn of kaars verlicht schenen. De gezichten kwamen mij enigszins bekend voor, maar ik was niet in staat ze duidelijk te herkennen en na hen twee of drie seconden wezenloos te hebben aan gestaard, begon ik weer in te dom melen. Toen deed de dode vis op nieuw een aanval, waaroD ik mijn ogen weer opendeed. Een her nieuwde krachtigere slag, had als resultaat, dat ik mijn mond opende er. iets zeer onwellevends balkte. „Zo, dat is beter," zei een be kende stem, die 'k echter niet kon thuisbrengen. Als iemand in staat is, om zo iets onparlementairs te zeggen, dan is hij al aardig op weg om beter te worden.'* Flap! De hernieuwde blijken van be langstelling die de dode vis mij be wees (het bleek naderhand slechts een natte handoek te zijn), veroor zaakte opnieuw openhartigheden mijner zijds, welke door een zenu- achtig gegichel van een vrouwen stem werden begeleid. Allengs dre ven de wolken weg en naar gelang mijn bewustzijn terugkeerde, wer den e omtrekken van de gezichten minder vaag en ontpopten zich ten slotte als die van Maggie de dienst bode en dr. Thorndijke. Voor mijn soezerige gedachtengang was de aan wezigheid van de laatste een tame lijke onoplosbaar raadsel en in de tussenpozen, dat ik de dode vis die ik toen nog niet gedetermineerd had met een stortvloed van ver wensingen beantwoordde, pijnigde ik mijn verwarde hersens met het vraagstuk, hoe mijn hooggeachte le raar, hier kwam en welke plaats dit eigenlijk was. „Kom, Jardine,'' zei Thorn/dijke, terwijl hij een kan water over mijn gezicht uitgoot, waarvoor ik in ruil enige zeer ondubbelzinnige uitlatin gen ten beste gaf. „Kom, Jardine, wees nu eens flink en kom tot jezelf. Hoe ben je in die kelder terecht gekomen?" „Verdraaid, als ik het weet," zei ik, terwijl ik aanstalten maakte weer onder zeil te gaan. Doch nu kwam de natte handoek weer in werking en wel met zoveel kracht, dat ik in een opwelling van woede opeens overeind zat en wijdmonds gaapte. „Ik geloof dat je beter een rijtuig kan halen," zei Thorndijke tegen Maggie, die alweer bezig was, om de handoek uit te wringen: „maar laat het hek open, als je er uit gaat." „Waarom een rijtuig?" vroeg ik enigszins nors. „Kan ik niet lopen?" „Als je kan, is het veel beter," zei Thorndijke. „Laten wij eens pro beren, of je kunt staan. Hij hees mij op en hislp mij op de been, waarna hij en Maggie mij ieder onder een arm steunde. Zo sukkelden wij naar de zwaar bei:iezelde binnenplaats, welke ik nu begon te herkennen, als beho rende tot de mineraal-waterfabriek. In het begin waggelde ik als een beschonkene, doch geleidelijk ver dween het duizelige gevoel en was ik in staat om, met behulp' van Thorndijke alleen te lopen. „Ik geloof, dat wij het nu wel kunnen wagen, naar huis te wande len," zei Thorndijke, nadat wij enige malen over het pleintje had den proefgelopen. Thuisgekomen, beval Thorndijke een kop sterke koffie en enig licht voedsel voor mij gereed te maken en toen het na deze kleine hartster king duidelijk bleek, dat ik, voor zover het mijn beroepsbezigheden betrof, voor niets deugde, stelde hij voor, dat ik naar bed zou gaan. „Maak jë maar geen zorg over je praktijk,'* zei hij. - „Ik zal mijn vriend Jervis een boodschap sturen en wij zullen het samen zo regelen, dat overal voor gezorgd wordt. Als Maggie mij een velletje pa pier en een enveloppe wil geven, zal ik een briefje aan Jervis schrij ven. Zij kan dan een rijtuig nemen en naar •mijn kamers rijden, om het briefje aan dr. Jervis aan mijn huis knecht Polton te geven. Intussen zal ik hier blijven en zorgen, dat je niet al te vroeg gaat slapen."' Hij schreef het briefje en Maggie, die haar toilet inderhaast verwis seld had voor een, dat beter bij 'n rijtuig paste, nam het schrijven van hem aan en vertrok met een glans van voldoening op haar gelaat, om met de nodige waardigheid plaats in het rijtuig te nemen. Thorndijke stelde mij enige vra gen over de omstandigheden, die tot opsluiting in de kelder hadden ge leid, doch toen hij bemerkte, dat ik niet meer wist, dan Maggie hem reeds had verteld, veranderde hij van conversatie en wilde niet heb ben, dat ik op het onderwerp zou terug komen. ,Neen, Jardine," zei hij. „Ht is be ter, om er voor het ogenblik niet meer aan te denken. Neem een goede nachtrust en als je morgen dan weer in orde bent, komen wij er weer op terug en zullen ?-icn, of wij samen het raadsel kunnen op lossen." Een oorlogsraad. Het was vrij laat, toen ik de vol gende morgen ontwaakte. Eigenlijk was ik nog niet geheel wakker, toen ik een soort gebiedende, vastbera den tik op mijn slaapkamer hoorde en ogenblikkelijk daarna een heer van rijzige gestalte zag binnenko men. Hij was naar mijn schatting voor in de dertig en zijn zelfbewuste, kalme manier van binnenkomen deed mij vronderstellen, dat hij een dokter was. Doch hij liet mij betreffende zijn identiteit geen tijd, om nog langer te gissen. „Goede morgen, Jardine,'* zei hij opgewekt, terwijl hij zijn sleutels en kleingeld in zijn broekzak deed rinkelen, „mijn naam is Jervis, tweede violist in het orkest van Thorndijke. Ik ben hier tijdelijk op vervang. Hoe voelt u zich nu?"' (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2