S)e CckióeSoti^aiit Rood tegenoffensief scheurt het UNO-front open Zuid-Koreanen kilometers terug Haile Selassie krijgt Eritrea Grandiose plechtigheid in de St. Pieter Zwaar noodweer in Amerika Europa in de mist Luchtverkeer lamgelegd NIEUW-GUINEA CONFERENTIE Mr. Roem over Unie-conferentie Lange strijd om Bertha MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMS'I RKKEN WAABII* OPGENOMEN „DF BÜBCBT" Directeur: C. M. V. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p, kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Mao slaat terug Amerikaanse flank kwam ongedekt JJ*EN VIERDE DEEL van MacArthurs. troepen in Noordwest Korea was Zondagavond in volle terugtocht. De communistische strijdkrachten hebben in een fel tegenoffensief een gat van elf kilometer breedte in het UNO-front gescheurd. Zij heroverden Toksjon, zes kilometer achter de uit gangsstellingen der Zuid-Koreanen bij het begin van het nieuwe offen sief en hebben twee Zuid-Koreaanse divisies ruim 20.000 man sterk die 14 kilometer waren opgerukt, dus in totaal 20 kilometer teruggewor pen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier in Tokio noemde de toe stand „ernstig". ERNSTIGE TERUGSLAG. Twee Amerikaanse divisies, waar van de rechterflank ongedekt is ten gevolge van de grote Zuid-Koreaan se terugtocht, verzetten zich tegen Noord-Koreaanse aanvallen om te trachten te voorkomen, dat de ge hele verdedigingslinie der V.N. wordt opgerold. Vooruitgeschoven eenhe den van de tweede en 25ste divisie in het gebied van Koedjangdong. on geveer 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Oensan, zijn onder de voet ge lopen door de krachtige tegenaanval van Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder behouden beide divisies ecjiter hun terrein. Volgens berichten van het front leggen de teruggeslagen Zuid-Korea nen 11 kilometer ten Zuiden van Totksjon een nieuwe verdedigings linie aan. Een zware communistische aanval in het gebied van Woedjanv, 24 kilometer ten Zuid-Oosten van Ooensan, is afgeslagen. MET TROMPETTEN EN FLUITEN. De Noordelijke tegenaanval begon Zondagmorgen vroeg, op de derde dag van het UNO-offensief. Hier en daar waadden de Chinezen door de gedeeltelijk bevroren Tsjongsjon en vielen aan onder trompetgeschal en fluitmuziek. De Noordelijken concen- De speciale commissie der Verenig de Naties heeft met een overweldi gende meerderheid haar goedkeuring gehecht aan het voorstel om de vroe gere Italiaanse kolonie Eritrea onder beheer te plaatsen van keizer Haile Selassie van Abessinië. De stemver houding was 3814, zodat de nood zakelijke meerderheid van twee der den werd overschreden. De beslissing viel, nadat vier an dere voorsttellen waren afgestemd, o.a. een voorstel om Eritrea onafhan kelijk en souverein te maken óf zelf te laten beslissen over zijn toekom stige status Het aangenomen plan voorziet in een federatie van de één millioen Eritreanen in een federatie met Abessinië, met autonomie in bin- nenlandsche zaken. De inlijving zal -op 15 Seotember -'1951 pl&afs heb ben Op die datum zal het huidige Engelse bewind ophouden te bestaan. BEëDIGING AAN BOORD VAN DE „ZUIDERKRUIS". Gedurende de overtocht van het Nederlands De tachement Verenigde Naties, dat met het troepehtransportschip „Zuider kruis" op weg is naar Korea, wer den tijdeps de vaart in de Rode Zee een zestal officieren beëdigd. V.l.n.r.: Kapt. F. Vos; le Lt. J. Krijgsman; 2e Lt. Th. E. C. J. Hol land; le Lt. W. W. Dussel; 2e Lt. C. E. Toorop; en 2e Lt. G. H. Th. Weyerman. treerden hun Tegenaanvallen voor al op de rechtse helft van het 128 kilometer lange Westelijke front. Op de linkse helft rukte de Zuid-Ko reaanse Eerste Divisie op tot in de buitenwijken van Taetsjon en kon zich daar handhaven op 75 kilometer van de Chinese grens. In de meeSt Westelijke sector, langs de kust, ver overden de - Amerikanen zonder te genstand te ontmoeten de stad Sjongjoe, op de weg naar de voor lopige Noord-Koreaanse hoofdstad Sioeijoe. Aan de Oostkust van Mandsjoe- rije, 400 kilometer van het Westelijke front, is de Züid-Koreaanse Kapitool- divisie, die practisch 'geen tegenstand ontmoet, de zwaar door bombard menten en beschietingen vanuit zee geteisterde havenstad Sjongjin ge passeerd. Zij bevindt zich op 80 lometer van de Russische grens. Voor de intentie van allen, die om wille van Christus' Naam vervolging lijden, is gistermorgen in de basiliek van Sint Pieter in Vaticaanstad een pontificale H. Mis opgedragen in de Byzantijnse ritus ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van het sterven van de H. Joannes Damasce- nus, de laatste Griekse kerkleraar. Deze H. Mis, die werd opgedragen dóór Z.Z. Maximus IV Saïgh, pa triarch van Antiöchie van de Mel- chitische ritus, met actieve deelne ming aan de ceremoniën, door. de H. Vader en met concelebratie van een twintigtal bisschopen van de ver schillende Oosterse riten, symboli seerde wel zeer bijzonder de een» heid van de Kerk. De basiliek van Sint Pieter, die ge heel met gelovigen uit alle wereld delen was gevuld, doch waar de vluchtelingen uit Oost-Europa die op het ogenblik als H. Jaar pelgrims te Rome vertoeven, een bijzondere plaats innamen, was uitbundig ver sierd en verlicht. Haar pracht en praal, die nog meer werden geaccen tueerd door de moderne pas aange legde indirecte verlichting, wedijver de in schoonheid met de prachtige Oosterse paramenten van de patri arch en van de hem omringende bis schoppen Deze parmenten zijn voor het grootste deel voor deze gelegen heid uit het Oosten medegebracht. De patriarch alsmede de concelebre rende bisschoppen werden geassis teerd door Roemeense, Griekse, Ita- laanse, Russische en Oekrainse dia kens en subdiakens, die, hoewel van verschillende nationaliteit, allen tot de Byzantijnse ritus behoorden. Gezeten op de pauselijke troon, links van het altaar opgesteld, nam de H. Vader actief aan de cere moniën deel. Hij verrichtte alle ze geningen en sprak alle gebeden uit, die Hem volgens het Pauselijke Ri- tuale zijn voorbehouden. Zowel de Introitus als het Credo werden door de H Vader in het Grieks gezongen. Z.Z. Maximus IV Saigh droeg met de concelebranten de H. Mis op aan een altaar, dat vóór het Confessie altaar was geplaatst. Na de plechtigheden, die zó luister rijk waren als in de basiliek gedu rende dit H. Jaar ondanks de vele grandioze plechtigheden nog zelden is gezien verleende de H. Vader Zijn Apostolische Zegen, LEDEN VAN HET NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NA TIES PASSAGIEREN IN ADEN. Tijdens het oponthoud in Aden. waar het troepentrapsportschip „Zuiderkruis" nieuwe voorraden brandstof en water moest innemen, kregen de leden van het Detache ment Verenigde Naties gelegenheid om enige uren aan wal te gaan om de stad te bezichtigen. n Honderdtal slachtoffers van sneeuwstorm EEN NOODWEER, zoals sinds men senheugenis niet is voorgekomen/ heeft de Oostkust van de Verenigde Staten geteisterd. In het binnenland werden de staten van het Midden-Oosten getroffen door een hevige sneeuwstorm. Gehele steden werden door hoogopgewaaide sneeuw afge sloten en de jachtsneeuw legde het verkeer in het Westen van Pennsyl vania en tussen de industrie-steden van Ohio vrijwel lam. Pitssburg, dat elf doden betreurt, is veranderd in een „spookstad", die bedekt is door een sneeuwlaag van meer dan halve meter dikte. De staal- en kolenin- dustrie ligt stil. In Cleveland (Ohio) werden winkels en amusementsbedrijven geslo ten.* Soldaten patrouilleren door de straten om plundering tegen te gaan. Nieuwe sneeuwbuien worden verwacht. In Washington werkt men reeds plannen uit voor een hulpverlening op grote schaal. De Etna werkt Dorp door la\/a bedreigd Zaterdagavond is de Etna op Si cilië plotseling beginnen te werken. Tientallen gezinnen begonnen Za terdagnacht hun bezittingen op te la den om te kunnen vluchten voor de lavastromen, die de berg een paar uur eerder was begonnen uit te bra ken. Tegen middernacht bevond zich het dorp Fornazzo, dat halverwege de helling van de berg ligt, al in gevaar. De lavastroom bevindt zich nog op ruim duizend meter afstand van de eerste huizen. De eerste mededelingen vgn het observatorium op de Etna zeiden, dat de uitbarsting niet van verontrus tende aard was. Maar een paar uur later kon men in een bulletin lezen, dat de toestand ernstiger was dan men had vefwacht De hoogste kra ter (72000 meter boven zee) werkt niet. Daarentegen hebben er zich nieuwe openingen gevormd op 1800 meter hoogte. De hoeveelneid lava die de kraters verlaat is zo groot dat men vreest, dat de stroom voor lopig niet tot stilstand zal komen. Nog steeds vormen er zich nieuwe openingen, waaruit de rokende stroom vloeibare steen zich een weg baant naar beneden. Deze uitbartin" is de tiende van onze eeuw. In de vorige eeuw deden er zich negentien erupties voor. LAVASTROOM LANGZAMER Het tempo van de voorikruipende lavastroom van de Etna, is vandaag langzamer geworden In de dorpen Milo en Fornazzo, die met een laag as en gesteente zijn bedekt, nee.-st nog de noodtoestand, doen zij zullen waarschijnlijk gespaard blijven, wan neer er geen nieuwe uitbartsing komt. De lavastroom 200 meter breed en vijf meter dik, bevond zich Maan dagmorgen op enige kilometers af stand van het dal, dat zich bescher mend voor Milo uitstrekt. Scliuman-p.aii voor Luropese andbouw De Franse minister van Landbouw, Pierre Pflimlin, heeft Zondag op een bijeenkomst van boeren te Lugon in Zuid-West-Frankrijk een plan-Schu- man voor de Europese Landbouw voorgesteld. „Er bestaat reeds een plan-Schu- man voor staal en steenkool. Wij hebben thans een dergelijk plan no dig voor de landbauw, dat een van de steunpilaren van de Europese eenheid zou worden. Wij hebben een Europese landbouworganisatie nodig Frankrijk zou zich dan verplichten het overschot van zijn landbouwpro ducten te exporteren Onze buren, geallieerden en voormalige vijanden zouden deze producten kopen en de Franse boeren die op die manier verzekerd zouden zijn van een markt voor hun oogsten, zouden z*ch alleen behoeven te bekommeren om verho ging van de productie", voegde de minister er aan toe. PARLEMENTSVERKIEZINGEN IN BEIEREN De uitslag van de Zondag in Beie ren gehouden parlementsverkiezin gen staat nog niet vast. Tengevolge van het ingewikkelde kiesstelsel had rr/an Maandagmorgen pas een overzicht over drie vierde der uit gebrachte stemmen. De Christelijk-Democratische par tij van dr. Adenauer staat aan de kop (met 29.2% dsr stemmen. Dan vólgt de sociaaldemocratische partij van Schumacher met ongeveer 25% en als derde de federalistische Beier se partij met ongeveer 19%. De par tij der vluchtelingen bereikte vol gens de tot nog toe bekende uitsla gen de vierde plaats met 14%. Alle andere partijen, waaronder de libe- Zeewater land nwaar s De schade in de stad New York, waar 16 mensen tijdens de storm om het leven kwamen, wordt op mil- lioenen dollars geschat. Politie en reddingsbrigades zijn de gehele nacht bezig geweest om onderdak te bezorgen aan duizenden, die van huis en haard verdreven werden door het zeewater, dat de wind de kuststeden binnen joeg. De electriciteitsvoorziening en het telefoonverkeer geraakten onklaar en duizenden arbeiders werkten om alles weer normaal te doen functio neren. Spoorwegarbeiders werkten dag en nacht om de lijnen vrij te maken van puin. De storm aan de Noordoostkust was de hevigste sinds de verwoesten de orkaan van 1938. De huilende storm speelde met daken, bomen, electrische draden en reclamebor den, die her en der werden meege sleurd. Gèhele steden werden afgesloten uit het telefoonverkeer en de electri citeitsvoorziening en andere geraak ten zonder water door beschadigin gen aan hoofdleidingen, of pompin- stallaties. Het vliegveld van New York, La Guardia, kwam 3 a 4 meter onder water te staan en treinen kwamen twee tot zeven uur te laat in de stad aan, terwijl andere New York niet eens konden bereiken. Vliegtuigen staan tot de romp in het water en- zijn verankerd. Het binnengolvende zeewater kwam als een springvloed opzetten. De badplaatsen aan de kust van New Jersey leden ernstige schade door de storm en overstromingen. Kustwachtstations werden over stroomd met smeekbeden van men sen, die door het water afgesneden waren en hun woningen niet konden verlaten. Zondagnacht werd gemeld, dat het noodweer aan ten minste 99 perso nen het leven heeft gekost. NOODTOESTAND Van Virginia tot New England heerste de storm oppermachtig. In de twee grootste steden van New Jersey-Newark en Jersey City is de noodtoestand afgekondigd. De burDameester van New York, Impel- litteri, heeft voor het eerst sinds de oorlog de ploegen der burgerlijke verdediging opgeroepen om politie en brandweer bij te staan. De gie rende stormwind bereikte snelheden van 100 kilometer per uur en op Id- lewild, een andere luchthaven van New York, werd DE STORM BEDAARD. Nader wordt uit New York gemeld, dat de zware storm, die tijdens het weekeinde het Noordelijk deel van de VS heeft geteisterd, thans nage noeg bedaard is. 168 personen zijn om het leven gekomen en dc mate riële schade wordt op meer dan 100 millioen dollar geschat. De zware mist, die gistermiddag en -avond boven een groot deel van ons land hing, heeft het luchtver keer bijna geheel verlamd. Ook de scheepvaart ondervond grote hinder van de mist: tegen de avond waren er ongeveer 50 schepen op de Wes- ter-Schelde voor anker gegaan. Na één uur kwam er op Schiphol geen vliegtuig meer binnen. De toe stellen uit Scandinavië streken neer op het vliegveld Twente, het vlieg tuig uit Parijs staakte de vlucht in Brussel, 's Avonds vertrokken alleen de machines naar New York en Curagao. De provinciale veerdiensten in Zeeland moesten eveneens gestaakt v/nrden gistermiddag. SNEEUW IN DUITSLAND EN ITALIË Het luchtverkeer tussen Engeland en verscheidene delen van het vas te1<md kwam tot stilstand. Ook Bel- eië is in de mist gehuld. Alle inter nationale luchtvaartdiensten liggen stil. Het verkeer in het gehele land is ontwr'^ht. De schenen in de mond van de Schelde moeten voor anker blijven liggen. In delen van West- Duitsland en Noord-Italië viel sneeuw. In Zwitserland zijn ten ge volge van de hevige regens de rivie ren gezwollen. DE VERGIFTÏGTNGSRAMP IN MEXICO. Volgens Zaterdagavond ontvangen berichten bedraagt het aantal slach:- offers van dg ramp, die zich Zate-- degochtend heeft /cci gedaan in de pelroleumraffinaderii te Poza-Rica de staat Vera Cruz, 24 doden en 2 zieken ernstige gevolgen van deze Begint 4 December a.s. Officieel wordt meegedeeld, dat de conferentie tussen Indonesië en Ne derland betreffende de status van West-Nieuw-Guinea zal beginnen op Maandag 4 December. BOYCOT-DREIGEMENT. De correspondent van Aneta te Makassar bericht, dat aldaar, op ini tiatief van de centrale voor de op- oouw van de Republiek Indonesië, /rijdagavond in een vergadering .verd besloten te beginnen met voor bereidingen met betrekking tot het boycotten van Nederlandse belangen in Indonesië, indien op 27 December Nieuw-Guinea nog niet aan Indonesië zou zijn overgedragen. „De Unieconferentie heeft een vlot verloop gehad en is in een aange name sfeer gehouden. Zaterdagavond is de laatste moeilijkheid uit de weg geruimd. Deze moeilijkheid betrof de regeling van verkregen rechten op verlof en verlofsbezoldiging van ex-K. N. I. L.-leden, voorzover deze rechten liepen over een periode na 26 Juli. Tussen de beide ministers van financiën is overeengekomen, dat Indonesië voor 35 millioen gul den hieraan zou bijdragen," aldus verklaarde de Indonesische minister van buitenlandse zaken mr. Moh. Roem aan de redacteur van het ANP „De conferentie zal Woensdagmor gen om 9.30 uur gesloten worden. De conferentie over Nieuw-Guinea begint op 4 Dec. en ik hoop op het eind van diezelfde week naar Indo nesië te kunnen terugkeren." Gevraagd naar de mogelijkheid van uitstel ener oplossing inzake Nieuw-Guinea, zeide mr. Roem: „Misschien is er geen andere uit weg, maar wenselijk is dit zeker niet. Wij moeten het bewijs leveren, dat de samenwerking in Unie-ver band iets betekent en dat dus geen enkel probleem onoplosbaar is. Elk redelijk voorste^ van een der par tijen zal ernstig overwogen moeten worden en Indonesië heeft een zo danig voorstel, dat voldoende reke ning houdt met de financiëel-econo- mische belangen van Nederland." Ten aanzien van de in Indonesië hier en daar uitgesproken bedrei gingen van boycot tegen Neder landse belangen in Indonesië, her haalde mr. Roem z'n uitspraak: „Wij waarborgen de veiligheid van have en goed der Nederlanders in Indo nesië, ook indien onverhoopt de In donesische eis t. a. v. West-Guinea vóór het einde van dit jaar niet zou worden ingewilligd." 150 kilometer geregistreerd. snelheid van remp zijn gedeeltelijk te wijten aan ZITTINC VEILIGHEIDSRAAD UITGESTELD. rale, zullen het moeilijk hebben om was niet te bereiken wegens de zelfs maar één zetel in de nieuwe gewaaide bomen en overstroomde 1 Beierse Landdag te krijgen, want daarvoor hebben ze minstens 10% van allé stemmen in een kieskring nodig. het feit, dat op het ogenb.ik van de mtwaseming^ een dik wolkendek op geringe hoogte boven het stndj ring, dat de gasspn die veel lichter t dan 'uurstot zijn belet heeft dc De Veiligheidsraad heeft zijn voor noogte in te gaan. Tot overmaat var Zaterdagmiddag uitgeschreven zit- ramp werden zij door de wind in de ting over Korea en Formosa in ver- richting van de arbeiderswijk gedre- band met de hevige storm in New ven York moeten uitstellen tot Maandag Officieel gaat het hier om een „be- (21 uur Nederlandse tijd). treu^enswaardige --amp" maar ir Het hoofdkwartier van de V.N. sommige kringen sluit men de mo cJijkheid van sabotage niet uit. D- 'odeliike uitwasemingen kwamen nl. Het ziet er niet naar uit, dat de ju ridische strijd om Bertha Hertogh spoedig ten einde zal zijn, Immers wanneer mevrouw Hertogh het pro ces, dat thans te Singapore gevoerd wordt, wint. zal de tegenpartij vrijwel zeker in beroep gaan, zo goed als mevrouw Hertogh appèl zal aante kenen. wanneer Bertha aan de pleeg moeder Aminan wordt toegewezen.' Het opperste gerechtshof te Sin gapore bestaat nl. uit twee instanties, het hooggerechtshof onder presidium van rechter Brown en opperste hof van appèl. En dan is het laatste woord aan de Privy Council (Kroon raad) te Londen. Mevrouw Hertogh verblijft in af wachting van de uitspraak ten hui ze van de Nederlandse familie, die haar onderdak heeft verleend. Zij doet geen pogingen haar dochter te zien Men verwacht, dat sterke de tachementen politie de wacht zul len betrekken in en om het gebouw van het hooggerechtshof als de uit spraak zal worden bekend gemaakt. Medestanders van mevrouw Her togh hebben heden uitipg gegeven aan de vrees, dat Mohammedaanse groepen reeds vóór de bekendmaking van de uitspraak pogingen zullen doen om het meisje weg te voeren of om haar te ontvoeren als zij aan haar moeder.wordt toegewezen. Met het oog op de dreigbrieven tegen mevrouw Hertogh, die op het consulaat worden ontvangen, wordt mevrouw Hertogh in de straten van Singapore steeds vergezeld door de echtgenote van een Nederlands za kenman en leden van het personeel van het Nederlandse consulaat. KoAiettfe..,. Verlang niet te veel van het leven en gij zult meer ontvangen, dan gij gehoopt hebt. wegen. Alle afgevaardigden en het i var de wasinstallaLes, v.*aar de pe- personcl van het secretariaat wer- trc lfumgassen gezuiverd worden van den gewaarschuwd zo spoedig moge-l hun vergif age elementen, lijk naar huis terug te keren. 1 Deze installaties zijn voorzien var veiligheidskleppen met branders om de ontsnapte gassen ir doen ve - branden. Tiet staat thans vast dat r>uizen van 20 tot 3C cm. diameter ge- aemonteera waren, terwijl de bran ders waren gedoofd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1