QoU dotje tLeuv en Een yetuiye j die niet tviak Euwe won van Stahlberg, doch speelde tegen Gligoric remise WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 2 binnenland Cor Ruys is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De Rotteraamse recherche heeft een schilderij in beslag genomen, dat vermoedelijk van di»?stal af komstig is Het doek, dat in een café is achtergelaten, is gesigneerd J. Sternborg (1669). Daar de politie van mening is, dat het schilderij in Zweden thuishoort, heeft zij er af beeldingen van naar dat land ge stuurd. Var. een 55-jarige Amsterdam se zijn, naar eerst nu bekend is ge worden, te New York aan boord van de Nieuw Amsterdam juwelen ter waarde van zevenduizend gulden gestolen. Kerstpakketten kunnen tegen speciaal tarief per luchtpost naar opvarenden van de Evertsen worden gezonden. Het maximale gewicht is 500 gram. De pakjes moeten uiter lijk op 4 December ter post worden bezorgd. Op de adreszijde moet staan: Rang. naam, stamboeknum mer, a/b. Hr. Ms. Evertsen, Amster- dam-Schiphol-marine. De schade in Haulerwijk een Fries dorpje, dat op 23 Augustus door een wervelwind werd geteis terd kan bijna geheel worden vergoed met het geld dat bii een in zamelingsactie is opgebracht. Er is meer dan 81.000 gulden binnengeko men. buitenland. In Indonesië worden de dieven erg brutaal Zij zijn al doorgedron gen tot in het paleis van de sultan van Deli te Medan, waar,zij sieraden ten bedrage van 5000 rupia ont vreemd hebben. Zij drongen zelfs de slaapkamer van de sultan binnen. Een Viking-raket van de Ame rikaanse vloot heeft boven Nieuw- Mexico een hoogte bereikt van 171 Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Bach- orkest en soMsten. 10.15 Mórgen- dienst. 10.45 Gemen.'f1 koor. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.CO Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme- dcdelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13 35 Zang en piano. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal en semble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 19.30 „De machine en de mens," causerie 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Levensvragen van aller'ei aard. 19.30 „In dienst van het Va derland," vraaggesprek. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevari eerd programma. 22.00 Gram. 22.15' Buitenlands overzicht. 22.35 Psal men. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereld- schaaktournooi. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Po pulair concert. 10.30 De antwoord man. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Gram. 11.45 Causerie over geneeskunde in de oudheid. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmedqdelingen. 12.33 „In 't spionnetje." 12.38 Gram. 12.50 Re portage. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO- allerlei. 13.20 Theater-orkest. 13.50 „U kunt het geloven of niet." 13.55 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianovoordracht. 15.00 „Spee'goed," causerie. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sluiting .18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkest concert. 19.00 Voor militair en bur ger. 19.10 Dameskoor en solisten. 19.45 „Opvoeding tot staatsburger," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Repor tage. 20.15 AVRO-allerlei. 20.20 Ka merorkest. koor en solisten. 21.25 „De seinhuis-wachter," hoorspel. 22.00 Volksliederen. 22.20 „Let op de bel." 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactu- aliteiten. 23.3024.00 Gram. kilometer, hetgeen een record is voor een in Amerika vervaardigde enkel voudig projectiel. De raket bereikte een snelheid van meer dan 5760 kilo meter per uur. Een Duitse V-2 heeft eens boven Nieuw-Mexico de hoogte bereikt van 182 kilometer. In IVIalakka is het nog geen pret tig reizen. Communistische verzets lieden hebben van Januari tot en met Augustus 183 maal spoorwegen in Malakka aangevallen, aldus een of ficieel rapport uit Koeala Loempoer- 26 treinen werden tot ontsporing ge bracht en op 24 treinen werd gescho ten. Tijdens een processie te Gior Cilento bij Salerno heeft een van de kerktoren losgeraakte steen twee meisjes van 4 en 9 jaar gedood. RECHTZAKEN viervoudige aanklacht tegen leidse monteur. In verschillende plaatsen van ons land werden in de afgelopen zomer diverse diefstallen gepleegd. Zo ver dwenen er te Leiden ruim 100. kledingstukken, een radio en een kof fer, te Schiedam ca. 240 en in Gro ningen 250.en enige kledingstuk ken. Dit gebeurde in een tijdsbestek van elf dagen. Verdacht hiervan stond voor de Rotteraamse Rechtbank terecht een 38-jarige monteur uit Leiden, die reeds achtmaal veroordeeld is. Hij bekende de diefstallen te hebben ge pleegd. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie op, dat 's mans le vensloop weinig opwekkend is en eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Het psychiatrisch rapport noemt verdachte verminderd toerekenings vatbaar, aldus verdachte's raadsman, mr. A. F. A. van Velzen. Deze vroeg terbeschikkingstelling van de rege ring. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Ernstige waarschuwing. De mishandelingen in Noordwijkerhout, Katwijk en omgeving beginnen de spuigaten uit te lopen, aldus de po litierechter te Den Haag bij de be handeling van de zaak tegen de vis ser P. D. uit Noordwijkerhout. Mees tentijds zijn de heren zwaar in de olie. In beginsel zal ik iedereen uit die buurt voor mie-handeling met hechtenis straffen en niet slechts 'n geldboete opleggen. Verd. D. had rijkelijk gedronken en was toen zekere V. achterna ge gaan, om hem te straffen voor een minder mooie daad, die deze de vo rige dag had gepleegd. Op een bol lenland was de vete uitgevochten en tal van bollen waren beschadigd. D. had echter beloofd de schade te ver goeden. „De ander sloeg terug." verde digde verdachte zich. ,„Wat een wonder als je aangevallen wordt," repliceerde de rechter. De officier eiste een maand ge vangenisstraf, de politierechter deed er de helft af. Tegen de matroos C. v. d. S. uit Noordwijkerhout, die bij dezelfde mishandeling betrokken was, doch niet ter zitting was verschenen, werd dezelfde uitspraak gedaan. Fiets door de ruiten gesmeten. - De betonwerker I. v. d. N. uit Lei den stond deze zomer te praten met 'n juffrouw,, waarmee hij vroe ger nauw contact onderhield. Het gesprek verliep verre van gemoe delijk en op een zeker moment werd v. d. N. zo driftig dat hij zijn fiets pakte en die bij de juffrouw door de ruiten wierp. De schade bedroeg ongeveer 14 gulden en werd nog steeds niet door verd. vergoed. Voor de Haagse politierechter, waar verdachte zich moest verant woorden, vertelde hij uitvoerig de voorgeschiedenis. De feiten erkende hij wel. De off. achtte dan ook het ten laste gelegde bewezen en vroeg een boete van 30.subs 20 dagen. De politierechter vond verd. maar een ruwe klant, hetgeen ook wel bleek uit zijn niet smetteloos zon- denregister. Het vonnis tegen v. d. N. luidde: f 15,boete subs 9 da gen, 14 dagen voorwaardelijk met 'n proeftijd van 1 jaar en een bijzon dere bepaling, dat hij binnen de 6 maanden de schade moet vergoeden aan de eigenaresse van het huis. Hij knutselde graag. De Leide- naar M. B. hield erg van knutselen. Hij had echter geen geld om werk tuigen te kopen en daarom stal hij deze maar. Geleidelijk aan kreeg hij zo de beschikking over alles, wat hij meende nodig te hebben, totdat de diefstal'en aan het licht kwamen. Reeds eerder was verd. veroor deeld en daarom was de Haagse po litierechter niet zo erg gunstig te genover hem gestemd. De off. achtte hier een strenge straf op zijn plaats en requireerde twee maanden ge vangenisstraf. Ook de politierechter was van mening dat B. wel weer aan een gevangenisstraf toe was. B. werd tot een maand veroordeeld. Het voor'opig Nederlandse elftal Schijvenaar vervangt Mertens, Biesbrouck op de plaats van Stoffelen, v. d. Tuyn linksbinnen Het voorlopig Nederlands voetbal elftal, dat Woensdag 29 November a.s. in liet Feyenoord stadion tegen het team van Helsinborg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schij venaar (EDO). Midden: van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: De Graaf (Limburgia), van der Tuyn (HDVS), van Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserven: Saris (BW), Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede), Snoek (Eindhoven) en Boonkamp (Blauw Wit). HET NEDERLANDS ELFTAL OEFENDE. In het kader van de voorbereidin gen voor de wedstrijd tegen Frank rijk op 10 December a.s. te Parijs, speelde de Nederlands elftalclub gis teravond een rustig, doch serieus oefenpartijtje met een echte scheids rechter en heuse grensrechters. De volgende ploegen stonden tegen over elkaar: A. doel: van Raalte; achter: de Jong en van der Sluis; midden: Kammeyer (GVAV), Möring en Dijkgraaf (AGOVV); voor Stoffelen, van Beurden (BVV), Moddejonge (Enschede), Benningshof (Sparta) en Jac Heyster (HDVS). B. doel: Saris; achter: Boonkamp (Blauw Wit) en Tebak (Eindhoven); midden: van Schijndel Kroon (Feijenoord), Biesbrouck (RCH); voor: de Graaf, Lenstra, Kuneman (HBS), Snoek (Eindhoven) en Groe- neveld (Haarlem). Kraak Terlouw, Schijvenaar en Clavan ontbraken wegens werk zaamheden op het appèl, terwijl van der Tuyn en van Melis beiden niet geheel fit, de verrichtingen van hun kornuiten vanaf de tribune ga-1 desloegen. i Dank zij fraaie doelpunteri van j Abe won B. met 20 op een door de aanhoudende regen zeer zwaar ter rein. Oefenmeester van der Leek zal tenminste blij geweest zijn, dat hij volgens de nieuw ingevoerde me thode onder de veilige overkapping van de tribune van achter de micro foon zijn pupillen kon dirigeren. Na afloop van deze natte bedoe ning .tussen de lichtmasten, werd de gezellig-warme VUC-tent opgezocht voor een broodje en een flesje limo nade en natuurlijk voor de toespraak van de voorzitter van de keuze com missie, de heer A. W. Verlegh. Over de nederlaag te Antwerpen wilde de heer Verlegh kort zijn. „Wij zitten in de hoek, waar de slagen vallen en de klappen, die aankomen, zijn hard. Het Nederlands elftal maakt een buitengewoon moeilijke perio de door", was zijn oordeel Spreker vervolgde: Het verschil in evolutie van het voetbal is er de oorzaak van, dat landen, die vroeger onze gelijke waren, zoals België, Zwitserland, Zweden Frankrijk, ons thans voor bij gestreefd zijn. De nederlaag te gen België is te herleiden tot één factor: te kort aan kwaliteit, zowel individueel als in de ploeg". Over de komende strijd tegen Frankrijk zeide de KC-voorzitter, dat de wedstrijd te Parijs zeer zwaar zal worden. „Het Franse spel drijft op goede techniek en hoog tempo. Wij zullen 'allen hard moeten wer ken om het bootje, dat Nederlands elftal heet, veilig door de zware voetbalstormen heen te loodsen". nederlandse teams naar het „festival of britain" Een woordvoerder van de Engelse voetbalbond, de F.A., heeft ver klaard, dat drie Nederlandse club elftallen zullen deelnemen aan de wedstrijden in het kader van het „Festival of Britain", dat in de lente van 1951 wordt gehouden. Binnenkort zal het gehele pro gramma van de festival wedstrijden worden bekend gemaakt. Een Nederlandse bpndsploeg zal op 9 Mei tegen Millwall, een van de leiders in de derde divisie op het terrein van de Engelse club. uitko men. De heer O. de Vries, voorzitter van de Technische Commissie van de K. N.V.B., tot wie het A.N.P. zich naar aanleiding van bovenstaand bericht wendde, deelde mede, dat het de technische commissie wel bekend was ,dat drie Nederlandse verenigin gen aan de festival wedstrijden zul len deelnemen, doch dat van een ontmoeting tussen een Nederlandse bondsploeg en Millwall tot dusver niet was gesproken De technische commissie zal met goedkeuring van het bondsbestuur een keuze maken van drie clubs, die naar haar mening voor uitzending naar Engeland in aanmerking ko men. Als tegenstanders zullen derde divisie clubs fungeren. bezoek van arsenal aan nederland waarschijnlijk. Naar de F.A. mededeelt is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat Arse nal nog voor het einde van het lo pende voetbalseizoen in Den Haag tegen een Nederlands bondselftal zal uitkomen. Het bezoek van de leiders van de eerste divisie hangt echter af van het verloop van de Engelse be kercompetitie. Wanneer de Conden se club zich een weekeind kan vrij maken, zal alles in het werk worden gesteld om in Den Haag te komen spelen. DAMMEN „Lisse Vooruit". Het tweede tiental van de damclub „Lisse-Voor- uit" speelde voor de competitie van de Leidse Districts Dambond tegen het derde tiental van L. D. V. De Licsentien, die met slschts acht spe lers verschenen, werden kans'oos met 164 geslagen k. d. C. K D-C. speelde voor de L.LD.B. tegen H.D.C. met de volgen de uitslag: K.D.C 1—H. D. C. I: F. SpierenburgM- de Groot 11; Jac FrekeC. Verboom 02; H. KoelewijnH. de Vos, afgebroken; J. Schone veldP. van Tol 20; J. LavenA. v. d End 20; A. Barn- hoonr—R. van Klaveren 11; G. KoelewijnH. de Vos Jr. 20; G. VarkevisserJ. Dissel 20; A- A. VooysJ. Zaad 02; J. Koelewijn res E. Mechelse 0—3. De afgebroken partij van bord dr.e wordt zeker remise, zodat K.D.C. de ze spannende strijd zal winnen met 11—9 De afgebroken partij tegen L.D.C. HET SCHAAKTOURNOOl TE A'DAM Zoals vanzelf spreekt, ging gister avond bij de 8ste ronde de grootste belangstelling uit naar de partij EuweGligoric. Men was benieuwd, wat onze kampioen met wit tegen de jeugdige Zuid-Slavische kampioen zou klaarspelen. Het was daarom enigszins teleurstellend te vernemen, dat Euwe reeds bij de 18e zet remise voorstelde. Gligoric wenste echter verder te spelen, maar na 43 zetten werd toch tot remise besloten Onze landgenoten begonnen niet slecht. Kramer weerde zich dapper in een konings-Indische opening tegen de kleine grote geweldenaar Reshevs- ky en v. d. Berg deed hetzelfde in een halfslavische opening tegen Najdorf. De partij KramerReshevsky is na 40 zetten afgebroken, die van van der Berg na 42 zetten. Dr. Tartakower. die niet van af gezaagde of uitgekookte varianten houdt, speelde tegen van Scheltinga een d4-opening volgens eigen recept. Na 44 zetten werd de partij afge broken. En tenslotte verdedigde Donner zich Holland^ tegen O'Kel'y Het avontuur van de vorige ronde was klaarblijkelijk 'eerzaam voor hem ge weest Hij speelde nu 7/el doordacht doch kon een nederlaag toch niet ontgaan. Na 42 zetten was het afge- 'onen. De concurrerende meesters hadden veel bela^^stsllir voor het Nsrd waaraan Pirc en Stahlberg waren ge zeten. Verscheidene malen kwamen Najdorf en Reshevskv kijken hoe de strijd zich in deze Grünfeld-Ind:sche opening zonder Fianchetto van wits koning-raadsheer ontwikkelde. Pirc maakte het de grootmeester niet ge makkelijk Hij kreeg stel'ingsvoor deel, doch tot een beslissing kwam het niet wand na 40 zetten werd de oai*tij afgebroken. In de partij KottnauerGolombek een Caro-Kann verdwenen sooedi® zoveel stukken var het bord, da* reeds bij de 2°e zet een gelijkstaand eindsoel was bereikt. Twee zetten ■■ater werd tot remise besloten. Hoewel de oartii FoltvsSzebados het laatst begon, was deze het eerst geëindigd. Tn een oud-Indische ooe- ning waarin beiden naar de lan^e zijde rocheerden bleef het evenwicht bewaard en bij de 21e zet werd re mise gegeven. De rartij RossoPmoGudmundsson *af een typische Fi'anse onemn* te zien, nl, 1. e4, e6 2. d4. d5 3. Pd?, f5. Aldus is het een soort Hollandse^ ooe- "ing (Stonewal') geworden. De jon^e IJslander bleek niet geneigd zich zo maar t^ laten slachten en het ge lukte de Fransman voo'-a'sno? met voordee' te behalen; ook hier na 41 z°Hen afgebroken. Pilnik en Trifunovic gaven de open „Ik wist niet, dat Amsterdam zo groot was" Voor de eerste maal was bij de aanvang van een ronde van het schaaktournooi te A'dam een van de meesters niet pre sent. De Tsjech Foltys ontbrak. Het werd kwart over zes. bijna half zeven en nog kwam de meester niet opdagen. Met toe stemming van zijn tegenstan der, de hoffelijke Italiaan Sza- bados (de wedstrijdleider mag zich met dergelijke aangelegen heden niet bemoeien) zou zijn notel worden opgebeld om te informeren of hij zich soms ver slapen had. Juist op dat ogen blik verscheen Foltys. Hij had rondgedoold :n de stad, was de weg kwijt geraakt en had grote moeite gehad met het krijgen van een auto. „Ik wist niet, dat Amsterdam zo groot was", zei hij lachend. II is door de K.D.C.-speler Koelewijn zonder verder spelen gewonnen ge geven. mede doordat K.D.C- reeds met 162 voor stond. De reserven van K.D.C. ontmoetten de recerven van H.D C. en verloren met 155. verdediging van de Spanjaard te zien, ecmer niet vo-gens het recept Moskou 1948. rn het middenspel ver overde Pirc een pion, doch na 41 zetten werd de partij afgebroken. De afgebroken partij uit de 7e ronde tussen Szabodos (Italië) en Euwe (Ned die Maandagavond was afgebroken en die gistermiddag na 64 zetten weaerom werd afgebroken, is gisteravond zonder verder te spe- .en door Szabados opgegeven. Na de achtste ronde luidt de stand: 1, 2 en 3 Stahlberg Reshevsky en Najdorf 5Ay punt en 1 afgebroken partij. 4. Gligoric 5 A punt; 5. Euwe 5 punten; 6 Rossolimo 4J^ punt en 1 afgebr. partij; 7 en 8 Tartakower' en Pirc 4 punten en 1 afgebroken partij; 9 O Kelly 4 punten; 10. Tri funovic 3 A punt en 1 afgebroken pattij; 11. Kottnauer 3% punt; 12 en 13 Pilnik en Gudmundrson 3 punten en 1 afgebroken partij; 14 en 15 Sza bados en Donner 3 punten; 16 en 17 Van Sche'tinga en Van der Berg 2y, punt en 1 afgebroken partij; 18 en 19 Golombek en Foltys 2A punt; 20. Kramer IA punt en 1 afgebr. partij. RECTIFICATIE Nogmaals „Het Schaakspel". Ter voorkoming van misverstand volgt hier, in notatie, nogmaals de stelling XIII: Wit: Kb6, Pe5, Pe4, pion e2. Zwart: Keö, Df8, pion e7. Wit aan zet, houdt remise- In verband hiermede wordt de da tum van inzending van deze stellin gen (XIII, XIV en G) verlengd tot 4 December. Schaakclub „Lisse". Het eerste tiental van de Lisser Schaakclub speelde teger. het tweede tiental van N. Z. H. Lisse won met 64. HET BETOVERDE KASTEEL^ 1. Een duur man stapt binnen. Op een dag zat Ootje Teur in een somber gepeins verzonken. Hij had een dag tevoren belasting betaald en nog vier cent overgehouden; zijn provisiekast was ieeg en die morgen waren er juist drie manuscripten teruggezonden van uitgevers, die er niets voor voeiden. ze uit te geven. Ootje Teur zat in een hoek van zijn Warner op de grond, steunde diep en liet het moede hoofd in de handen zinken. „Het gaat zo niet langer", zei hij mompelend tegen zichzelf. „Mijn pijp is uit en ik kan hem niet meer aan- aansteken want er is geen tabak meer in en de tabakspot is leeg! En als ik dan bedenk, dat ik een auto had' kunnen kopen voor dat geld, Jft ik nu naar da be.asLnó r.eo ge bracht! Het wordt slecht leven voor een schrijver". Heel slecht!" Hij stond op en begon met grote passen heen en weer te ijsberen. Maar toen ging de deur open en een goed gekleed heer wandelde naar binnen Hij was versierd met bontkraag en dito manchetten en zag er erg duur uit. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 12) Over het algemeen genomen vond ik particuliere praktijk zeer teleur stellend en reeds spoedig wenste ik mijzelf terug in het hospitaal en m'n rustige, eenzame pandelingen op de Heath. Er waren natuurlijk ook uitzonde ringen en het zonnetje brak wel eens door mijn bewolkte hemel. Sommige patiënten waardeerden 't, dat ik zoveel werk van hun ziekte maakte, in vergelijking met de vluchtige belangstelling welke Bat- son aan de dag legde Sommigen wa ren beslist vriendelijk. Doch over 't algemeen was de ontvangst van die aard, dat 'k enigszins bevreesd was als 'n nieuw patiënt zich aanmeldde Op de vierde avond na het ver- tr k van Batson, werd mevrouw S"mway aangediend en ik bereidde mij op het gewone geklaag en ge snauw voor. Doch ik had mij ver gist. Niets kon bevalliger en vrien delijker zijn, dan de wijze waarop zij mij begroette, niettegenstaande bet doel van haar bezoek mij enigs- .ins in - verlegenheid bracht. „Ik ben even aangekomen, dokter Jardine," zei ze, „om u te vragen, of u mij de rekening van die arme mijnheer Maddock zou kunnen me degeven. Zoa s u wellicht weet, is mijn man executeur en daar wij binnenkort n^ar Parijs teruggaan, zou hij alles gaarne willen afwikke len." Dat was een lastig geval voor mij. IVtet het financiële gedeelte van de praxtijk was ik absoluut niet op de hoogte en ik oordee'de het 't beste, dat maar te bekennen. Maar, voegde ik er bij, „dokter Baston komt Vrijdagavond weer terug; kan u zolang wachten?'' „O, dat is best," antwoordde zij, .maar vergeet u dan vooral niet, hem te zeggen, dat wij de rekening gaarne onmiddellijk zouden wi'len hebben." Ik beloofde haar, het niet te zul len vergeten en daarna vroeg ik haar, of zij niet blij" was. dat zij weer naar Parijs terug ging. „Neen," verklaarde zij! „Het spijt mij eigenlijk. Natuurlijk is Camden Toron geen aantrekkelijkke buurt, maar het is dicht bij het hartje van Toron geen aantrekkelijke buurt, mooie pieces, welke gemakkelijk te bereiken zijn. Bijvoorbeeld High- gate." „Ja maar het wordt al meer en meer bebouwd, nietwaar?" „Helaas wel, maar er zijn toch nog wel mooie plekjes overgebleven. Het oude dorp is nog onveranderd en zeer bekoorlijk. Zo grillig en ouderwets. En dan Hampstead. Wat kan bij het natuurschoon van de Heath halen? Maar misschien is u niet in Hampstead bekend?" „Ja zeker," zei ik. „Ik woon op 'kamers in Gospel Oak, vlak bij de j Heath en ik geloof, dat ik elk hoekje en plekje in die omgeving ken. Ik I was nu juist van plan een wandelin getje op de Heath te gaan maken." I „U heeft groot gelijk," zei ze vriendelijk. „Het is hier een som- j bere buurt. Wij vonden het hiier vreselijk in het begin, toen wij uit Parijs kwamen." „Woont u in Parijs?" „Niet voortdurend," antwoordde zij. „Maar wij zijn er toch zeer veel. Mijn echtgenoot is kunsthandelaar en dat brengt veel reizen en trek ken met zich mede. Zo zijn wij ook met mijnheer Maddock in kennis gekomen.' „O, ja. hij was ook kunsthande laar, niet waar?" „Ja, in zekere zin wel. Doch hij was een bemiddeld man en zijn ..a .del bestond eigenlijk in het ver zamelen van kunstvoorwerpen, die hij tenslotte toch niet wilde behou den. Hij was koopziek en dan ver kocht hij de dingen om weer meer te kunnen aankopen. Doch ik vrees, dat ik u ophoudt met m'n gepraat, is het niet? „In het geheel niet, zei, ik,'„het is een genoegen voor mij, eens met 'n verstandig, welopgevoed iemand te kunnen praten; U is de laatste be zoeker en mijn werk van deze dag is afgelopen naar ik hoop." Na deze verklaring b'eef zij nog geruime tijd over verschillende on- derwere'd zitten praten en einde lijk kwam het gesprek op lijkver branding. „Ik geloof wel." zei ze, „dat het misschien hygiëniser is dan begra ven, maar ik vind het toch iets griezeligs. Misschien komt het. om dat wij er niet aan gewoon zijn." „Is u er bij tegenwoordig ge weest?" „Ja, mijnheer Maddqpk had hier in Engeland geen vrienden, behalye ons en daarom zijn mijn man en ik medegedaan. De lijkkist werd op 'n Katafalk geplaatst en nadat de geestelijke enige formules voorgele zen en een soort lijkdienst had ge houden, gingen er twee metalen deuren open, waardoor de kist werd geschoven. Meer zagen wij niet. Wij wachtten enige tijd en toen brachten zij ons een kleine terracotta urn met een paar handjesvol as er in. Dat was alles, wat er van onze goe de vriend Septimus Maddock was overgebleven. Vindt u het ook niet vreselijk heidens en griezelig?" „De dood heeft altijd iets grieze- igs," antwoordde ik. „Ik voor mij, ben persoonlijk te gen lijkverbrandingen en boven dien vind ik, dat in sommige geval len, zoals moord of verg'ftiging, welke pas na de dood van het slachtoffer aan het iicht komen, men een begraven lijk altijd nog als bewijsmateriaal kan opgraven. Bij verassing is dat natuurlijk buitenge sloten." Mewrouw Samway huiverde licht en gedurende' enige ogenb'ikken zwegen wij beiden. Ik staarde enigs zins in gebogen houding, in mijn kasboek, dat voor mij lag, en toen ik toevallig opkeek, zag ik dat zij diezelfde vreemde blik op mij ge richt hield, welke ik had opgemerkt, toen ik bij het lijk van Maddock zat. Toen zij mijn blik ontmoette, sloeg zij haar ogen vlug neer, doch zonder verwarring aan de dag te leggen. Half onbewust keek ik haar on derzoekend aan. Ja, zij was een merkwaardige vrouw. Een mooie vrouw zeker, maar ©en type, dat men tegenwoordig in ons land zel den aantreft; een k'assisk of bar baars type, waarin vrouwelijke schoonheid en bevalligheid gepaard gaan met een uitdrukking van lichaamskracht. Ik begreep uit haar gecompliceer de gelaatskleur, dat bij haar twee verschillende rassen in het spel wa ren; haar heldere rose huid, haar bleke ogen en haar ravenzwart haar. Maar wat meer dan al haar andere hoedangheden uitkwam, was lichaamskracht dat was aan elke houding en beweging van haar rijzig lichaam duidelijk waarneem baar; niet de brute kracht van een bulhond, doch de soepele spier kracht van een luipaard. Ik maakte juist een vergelijking tussen haar en die vrouw, welke ik in Millfield Lane had ontmoet, toen zij haar ogen langzaam tot mij op sloeg. Op dat ogenblik begon zij he vig te blozen. „Zie ik er werkelijk buitengewoon merkwaardig uit, dokter Jardine?" vroeg zij rustig, alsof zij mijn ge dachten raadde. (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6