ABdusïro^ KUNSTGEBITTEN N.I.T. De verdroging en waterzucht van waterrijk Nederland Vijf communisten voor de rechter Het „Heilig Jaar" verfilmd WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE B1.AD PAGINA DE EERSTE VOORLICHTINGSDAG IN DIT WINTERSEIZOEN, georga niseerd door de Nederlandse Tuinbouwraad in samewerking met de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, zal worden gewijd aan een onderwerp, dat ditmaal niet een speciale teelt, maar een meer algemeen probleem aan de orde stelt. In een vijftal lezingen zal Dinsdag a.s. te Delft in de „Stads- doelen" aandacht worden gevraagd voor de dreigende omvang,' welke het vraagstuk van de verzouting en verdroging onzer tuinbouwgronden, spe ciaal in 't Westen van ons land, heeft aangenomen. Daarnaast zal worden gewezen op de maatregelen, welke reeds werden en nog zullen moeten worden genomen om deze verzouting en verdroging tegen te gaan, of a*> nadelen in elk geval tot het uiterst mogelijke te beperken. ventieve als repressieve maatrege len zijn nodig om verdroging, ver zouting en vervuiling van het open bare water te voorkomen. Prof. ir F. Hellinga zal bespreken: Watervoorziening voor de be strijding van verzouting en verdroging in Nederland. De tuinder kan verdroging tegen gaan door water uit de sloten met greppels of buizenreeksen in de grond te brengen (infiltratie) door be sproeiing en door bevloeing. De ge noemde methoden hebben alle him voor- of nadelen. Willen de thans ontworpen en nog te ontwerpen plannen voor de ver deling en beheersing van het water effect sorteren, dan is een goede af weging van alle daarbij betrokken belangen noodzakelijk Dit vergt, wat de land- en tuinbouw betreft een volledig inzicht in waar wanneer en hoe het water nodig is en om welke hoeveelheden het gaat. Onze gronden moeten hiertoe uit het oogpunt van waterbehoefte wor den geinventariseerd. Studie-dag te Delft Er wordt gerekend op een grote belangstelling, ook van de zijde der practijk, wier belangen ten nauwste bij dit vraagstuk zijn betrokken. In de morgen-bijeenkomst zal dr ir G. de Bakker spreken over: Algemene problemen in verband met verzouting en verdroging van tuin bouwgronden in Nederland. Steeds meer gevaren gaan in ons land dreigen van verzouting en ver droging. Deze worden vooral in het leven geroepen door de mens zelf. De verzouting van onze rivieren en ook van het binnenwater neemt steeds meer toe tengevolge van de verdieping van de riviermonden, gro tere sluizen, meer kwel en vervui ling van het rivierwater (afvalwa ter van de industrie). De verdrogings- verschijnselen op de cultuurgronden zijn toegenomen tengevolge van de wateronttrekking ten behoeve van de dr inkwatervoorziening Opgetwij f eld zijn de eisen, die van tuinbouwkun dige zijde worden gesteld, de laatste 50 jaren sterk toegenomen. Er zal in de naaste toekomst veel aandacht moeten worden besteed aan een betere waterbeheersing van de cultuurgronden Hiervoor zullen maatregelen in groot verband nodig zijn, terwijl daarnaast ook aandacht zal moeten worden geschonken aan watersparende voorzieningen (nevel spuiten voor stuiven voor de ziekte bestrijding, beregening i.p.v. bevloei ing voor het watergeven in kassen en op de volle grond). Ir C. van de Berg, Hoofd der We tenschappelijke Afdeling van de Her- verkavelings-commissie Walcheren, zal spreken over: Verzouting en ver droging in Zeeland en de Zuidhol landse eilanden. Verzouting en verdroging in het Westen van Nederland, meer in het bijzonder in het Westland, zal besproken worden door Ir J. M. Rie- mens, Rijkstuinbouwconsu- lent te Naaldwijk. De verdroging is belangrijk in Ken- nemerland, waar een dalende grond* waterstand merkbaar is. Uit een enpuête van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst blijkt, dat in 1949 de aardbeien en de bonen aanzienlijk van de droogte hebben geleden. De tuinders kunnen niet wachten op de resultaten van de studie van dit pro bleem Zij kunnen zich echter goed zelf helpen door diepboringen te slaan, hieruit water op te pompen en daarmee het land te bevloeien. De verzouting van het boezem- en polderwater door keukenzout treedt in geheel Westelijk Nederland op echter wel zeer sterk in Delfland. De betekenis van het Rijn water voor de voeding en verversing van het polder en boezemwater zal bespro ken worden door Ir P. de Gruyter, ingenieur van Rijn land. Met het inlaten van rivierwater moet zuinigheid betracht worden. Dit stelt aan het boezem- en polderbe- heer verschillende eisen. Zowel pre- .HOOGSPANNING" IN BUSH HOUSE. Het vlotte verloop der radioreportage van de aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Bernhard te Dover, van de ontvangst door het Britse Koningspaar in -Lon den, en de statie optocht naar Buc kingham Palace was te danken aan een tot in de puntjes geregelde sa menwerking tussen alle daarbij be trokken „radio'-mensen in Londen en Hilversum. Een van de belang rijkste schakels in deze radio-uitzen ding was ongetwijfeld de Centrale „Mengkamer" van het studiogebouw van de B.B.C. in Bush House te Lon den. Hier kwamen alle draden sa men van de verschillende punten, waar de verslaggevers hadden post gevat. Van hieruit werd ook door de „Verbindingsofficier" van de B.B.C., T. W. Eyton, het contact met Hilver sum onderhouden. De technici van de „Mengkamer" bij hun verantwoordelijk werk. Het meisje bij het schakelbord kan op aanwijzing van de regisseur de ver schillende posten in- en uitschakelen. 234 GEDEMOBILISEERDE MILI TAIREN VOLGEN THANS ONDER WIJZERSCURSUS. Indertijd is voor gedemobiliseerde militairen, die in het bezit waren van het einddiploma 5-jarige H.B.S. of gymnasium, de mogelijkheid geopend een speciale cursus voor opleiding tot onderwijzer te volgen. De belang stelling hiervoor bleek zo groot te zijn, dat niet een, maar negen cur sussen moesten worden georgani seerd en wel drie openbare, vier R.K. en twee Prot.Chr. cursussen. Na schifting bleven 303 gedemobi liseerde militairen over die tot de op leiding worden toegelaten. Door al lerlei omstandigheden moesten 69 candidaten nadien verstek laten gaan. Onder de 234 gedemobiliseerde mili tairen, waarmee de cursussen onlangs zijn begonnen, bevinden zich 42 ge demobiliseerde reserve-officieren. De verdeling over de verschillende cursussen is als volgt: openbare cur sussen te Arnhem, Amersfoort en 's-Gravenhage resp. 29, 24 en 30 ge- demobiliseerden. R.K. cursussen te Breda, Eindhoven en Nijmegen en Roermond resp. 25, 23, 22 en 25. Prot. Chr. cursussen te s-Gravenhage en Zwolle resp. 30 en 26. Vermeld dient te worden, dat één gedemobiliseerd militair van het Vrouwen-Hulpkorps zich als enige vrouwelijke candidaat voor het vol gen van deze opleiding heeft aan gemeld. Een hospitaal-patiënt, lijden de aan kinderverlamming in de lin kerarm, die nog enige jaren onder militair medisch toezicht moet blij ven, is met medewerking van de mi litaire hospitalen te Utrecht en Arn hem en met toestemming van het Ministerie van Onderwijs, in de ge legenheid gesteld aan de cursus te Arnhem deel te nemen. Bevordering van desertie bewezen geacht Eisen variërende van één tot negen maanden. De officier van justitie te Maas tricht heeft de volgende straffen ge- eist tegen de vijf leden van de C.P.N., die er van verdacht werden de deser teur A. R. behulpzaam te zijn geweest bij zijn poging uit te wijken naar België: tegen de 46-jarige mijnwer ker N. F. J. Bitter een maand met aftrek, het CPN-Tweede Kamerlid H. H. J. Hermans zes maanden met aftrek, de schilder P. L. A. van Bu ren Leusink negen maanden, de inva lide mijnwerker H. Leenders drie maanden en tegen de 48-jarige maga zijnmeester P. J. Bertrand een maand. Het O.M. achtte de bevordering van desertie bewezen door de verkla ring van de deserteur A. R., die luid de dat de verdachten, bekend met het feit, dat hij deserteur was, toch hulp hadden verleen. Urenlang hebben de verdedigers mr. Benno Stokvis en mr. Clara Enthoven deze getuige ondervraagd in een waar kruisverhoor met de be doeling te ontdekken, of deze getuige als agent provocateur was opgetre- den en verder om de onbetrouwbaar heid van deze getuige te onthullen. In beide opzichten zijn de verdedi gers niet geslaagd, want de getuige hield zijn verklaringen, die hii ook vroeger heeft afgelegd, staande. Het CPN-Kamerlid Hermans uit Vaals erkende in de loon ven de be handeling van zijn zaak geweten te hebben dat A. R. militair deserteur was. Buren Leusink, die als hoofdda der werd beschouwd, liet het echter in het midden of hij wetenschap hier omtrent had. De verdedigers betwistten even eens de juistheid van de tenlasteleg ging. o.a. op grond van het juridisch bezwaar dat hier personen terecht staan ter zake van medeplichtigheid aan 'n delict, waarvan de hoofddader zelf nog niet eens terecht heeft ge staan. Uitspraak 5 December. JEHOVA'S GETUIGEN VOOR HOGE RAAD. De Hóge Raad heeft gisteren eni ge zaken betreffende het venten door „Jehova's getuigen" behandeld. Re- quirant W. K. had terechtgestaan voor de kantonrechter te Eindhoven ter zake van het zich op de openbare weg bevinden met een reclamebord. Dit bord droeg onder meer tot opschrift „Het enige licht" en kondigde een le zing aan. De kantonrechter had het verweer, dat slechts propaganda ge maakt zou zijn voor evangelisatie, verworpen. Hij meende, dat deze bor den onder het begrip réclamé val len. De bevoegdheid van de gemeen teraad van Eindhoven om een veror dening te maken inzake het verbod van reclameborden op de openbare weg trok de kantonrechter niet in twijfel. JTir. mr. dr. Van Asch van Wijck. advocaat-generaal bij de Hoge Raad. eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Eveneens eiste hij verwerping van het beroep van E. M. H., die veroordeeld was wegens overtreding van de politieverorde ning van Eindhoven, welke het uit geven van strooibiljetten verbiedt. In beide zaken zal 19 December uit spraak worden gedaan. «..zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop" dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. Uit Sen, Haag, reparaties in een V2 UQr kl®® r DE PERPONCHERSTRAAT 108 Tel. 394520 Russin uit Haarlem verdwenen Sedert vee. tien dagen wordt Haarlem een van geboorte Russische vrouw, Ulana Tsjebiton en haar een jarig zoontje vermist. De echtgenoot de landarbeider Leyenaar uit het Tuinlaantje, heeft bij de politie een verzoek tot opsporing ingediend. In middels is gebleken, dat de vrouw en het kind zich in Frankrijk bevin den. Leyenaar heeft zijn vrouw tijdens de oorlog in Duitsland leren kennen. Twee weken geleden bracht de vrouw haar vierjarig dochtertje Tineke, zo als gewoonlijk naar een kinderbe waarplaats. Het jongetje heeft z£ evenwel niet afgegeven. Toen de po litie na haar verdwijning een onder zoek instelde bleek, dat een in Ne derland woonachtige Rus, Lavinsky geheten, een geregelde gast in het Tuinlaantje was. Hij bezat een jacht waarmede hij uit Zweden naar ons land was gekomen. De dag na geheimzinnige verdwijning van vrouw heeft men deze boot onder zocht. Aan boord bevond zich echter een ex-SS-er die zijn straf al had uitgezeten. Het jacht is kort daarop uit IJmuiden vertrokken. Men had geen vermoeden, dat de vrouw met haar zoontje zich aan boord bevon den, zoals later bleek. Gistermorgen is namelijk door de Nederlandse am bassade in Parijs medegededld dat de Rus met de ex-SS-er en de Russi sche vrouw in Le Havre in Frankrijk zijn aangekomen. De Nederlandse politie heeft de Franse politie om terugzending van het 1-jarig jongetje verzocht. De uitbetaling van rente volgens de Invaliditeits, en Ouderdomswet en de Noodwet-Ouderdomsvoorziening zal in December een wijziging onder gaan. Voor rentetrekkers, aan wie uitkering zou moeten geschieden op 24, 25 of 26 December, wordt de betaling gewijzigd in 20, 21 en 23 December. Bij de aanvang van een korte open bare vergadering, welke de Eerste Kamer gisteren heeft gehouden, heeft de voorzitter, prof. mr. KRANEN BURG de oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. G. van der Leeuw her dacht. Hij schetste hem als een man van bijzondere begaafdheden van een ruime eruditie en grote culturele be langstelling. Zijn welsprekendheid werd zeer gewaardeerd; hij was een voortreffelijk redenaar. Oud-minister Van der Leeuw was een zeer bemin- lijke persoonlijkheid met een brede visie. Ons land heeft door zijn dood een groot verlies geleden. De minister van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen, de heer mr. VAN MAARSEVEEN heeft zich bij 's voorzitters woorden aangesloten Prof. van der Leeuw, zo zeide hij, was inderdaad een man van zeer bij zondere begaafdheden. Als minister heeft hij belangrijke zaken tot stand gebracht en andere voorbereid. Hij zal in dankbare herinnering voortle ven bij de regering. Moge God hem de eeuwige rust schenken. VAN LAGER ONDERWIJS NAAR NIJVERHEIDSONDERWIJS. In het Vormingsinstituut der KVP te Baarn vindt heden een bespre king plaats tussen deskundigen uit de kringen van het L. O., het N. O., het V. G. L. O. en het Land- en Tuinbouwonderwijs met deskundi gen uit de KVP over de vraag: Wat is de beste vorm van onderwijs voor de betrokken kinderen na de 6e klasse der Lagere School. Het ligt in de bedoeling na deze bespreking een bijeenkomst te doen plaats hebben tussen enkele dezer deskundigen .en vertegenwoordigers ui* de kringen van de arbeiders, de boeren en de middenstanders, als mede vertegenwoordigers der be trokken vakorganisaties uit het on derwijs. Toen een bewoner van de Tuinilui- terlaan te 's-Gravenhage enige da gen geleden om half zeven thuis kwam trof hij in zijn achtertuin twee mannen aan, die hem op zijn vraag wat zij er deden vroegen „of er nog stoelen te repareren waren". Zij hadden aan de voordeur geen gehoor gekregen en waren toen maar ach terom gelopen. Het hele verhaal klonk vreemd en toen de heren ver trokken waren waarschuwde de be woner een passerende agent, die de twee mannen voor de zekerheid maar meenam naar het politie bureau. Daar bleek het dat het twee oude bekenden van de recherche waren, nL de 57-jarige J. A. V. bijgenaamd „De Acrobaat" en de 24-jarige P. S. die in de Haagse onderwereld bekend staat als „Bolle Piet". Zij zijn beiden rietvlechter van beroep en hebben al heel wat veroordelingen achter de rug. S. stond voorts nog gesignaleerd als verdacht van het plegen van een in braak in een perceel in de Haagse binnenstad en de recherche ver moedt dat V. aan deze inbraak mede plichtig is. Op V. rustte zware verdenking, dat hij op 2 October jl. gepoogd had in te breken in een huis aan de Laan van Meerdervoort waar hij be1 and- de in de slaapkamer van een ver pleegster. Na confrontatie bleek de verpleegster V. te herkennen als de man die haar in de bewuste nacht de schrik op het lijf had gedaagd. V en S. zijn reeds voor de Officier van Justitie geleid. Kinderkaarten niet beneden winkelprijs De kantoorboekhandel heeft dit jaar tegen de verkoop van kinder briefkaarten hevige protesten doen horen. De staatssecretaris van Eco nomische Zaken, heeft op een vraag van enige Kamerleden geantwoord, dat de nationale federatie voor de kinderbescherming zich bereid heeft verklaard zoveel mogelijk aan de bezwaren van de handel tegemoet te komen. De briefkaarten zullen in het vervolg niet meer worden ver kocht beneden de winkelprijs, die ongeveer tien cent bedraagt. Verder zal in de toekomst het uiterlijk van de kaarten zo zijn, dat duidelijk het doel van de actie blijkt. Een over eenstemming over deze kwestie, al dus de staatssecretaris, is binnenkort te verwachten. TEGEN PRIJSOPDRIJVING De minister van economische za ken acht het goed functionneren van de plaatselijke prijzencommissies van groot belang voor de bestrij ding van de prijsopdrijving. Als uit vloeisel daarvan wordt eraan ge werkt om door middel van voorlich ting en ondersteuning zo snel moge lijk de 258 in September nog be staande commissies tot nieuwe acti viteit te brengen. Voorts moeten de 107 reeds opge heven commissies weer worden op gericht en van het nodige materiaal worden voorzien, terwijl verder de oprichting van deze commissies zal worden bevorderd voor zover daar aan behoefte bestaat. Kanunnik benoemd Tot kanunnik van het kathedraal kapitel in Haarlem is in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van mgh Filbry benoemd de hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem. Deken Kuilman, die reeds ere kanunnik was, neemt in het kapi tel de functie waar van poenitencier, welke waargenomen werd door mgr. H. J. van Deursen, vóór deze benoemd werd tot proost van het kapittel. PROTEST TEGEN DE MELKPRIJS De Stichting voor de Landbouw heeft er bij de minister van Land- aangedrongen de melkprijs voor de boeren te handhaven op 18 cent en de voorgenomen verlaging met een halve cent niei ten uitvoer te bren gen De Stichting staat op het stand punt dat deze verlaging niet ver antwoord is. Zij baseert dit stand punt onder meer op de berekenin gen van het Landbouw Economisch Instituut. Bij een melkfabriek te Rotterdam is door personeel geknoeid met lege flessen. Er werden steeds meer lege flessen opgegeven dan ih werkelijk heid werden ingeleverd. De schade over 1949 bedraagt voor de fabriek 24.000 en over de eerste tien maanden van dit jaar 17.500. In verband hiermee zijn dertien perso- De Amsterdamse politie heeft twee mannen aangehouden, die pro beerden valse veevoederbonnen te verkopen aan een fouragehandelaar in Zuid De beide mannen gaven voor textielhandelaar te zijn en vertelden dat zij door een toeval deze bonnen in handen hadden ge kregen RESTAURATIE OUD*1 HOUTZAAGMOLEN TE MONNIKENDAM. De 300 jaar oude houtzaagmolen te Monnikendam zal worden geres taureerd. De Molenmaker K. Jon- gejans uit Westzaan zal de restau ratie die geschiedt met steun van rijk, provincie en gemeente, uitvoe ren. KWEKER SLAAGS MET BRANDWEERMAN In Sappemeer ontstond brand in het ketelhuis van een kwekerij. Toen een der brandwachten het ter rein van de brand naderde, zag hij, dat de kweker bezig was met een riek de glazen van het ketelhuis stuk te slaan. Hij waarschuwde de kweker dit niet te doen, omdat het vuur dan door de tocht zou aan wakkeren. De nerveuze kweker ging daarop de brandweerman met de riek te lijf. Deze heeft het aan zijn dikke leren jas en de portefeuille in zijn binnenzak te danken, dat hü hier zonder verwondingen is afge komen. De brandweerman wist de woesteling de riek afhandig te ma ken, maar deze ging toen zijn tegen stander met de vuisten te lijf. Aan het einde van het gevecht had de brandweenr/an een gezwollen kaak en een paar losse tanden. De brand was niet ernstig. Het vuur werd met twee stralen geblust. Kapper van Een krijgt proces-ve'baal De politie te Middelburg heeft proces-verbaal opgemaakt tegen M. J. de R., de kapper van Een in Drente, toen hij spreekuur hield in een plaatselijk café. Hij wordt er van beschuldigd onrechtmatig de geneeskunst uit te oefenen. Een fles je haarwater werd als bewijsstuk in beslag genomen. De kapper zei nog nooit tevoren bekeurd te zijn. Op het Merwedekanaal onder Nig- tevecht liep gistermiddag een sleep zandschuiten door de harde wind op de wal in. De 63-jarige Amsterdamse machinist J. W. van Prooyen, die hielp met het afhouden van de sleep, raakte tussen een staaldraad, die hij om zijn middel had gesla gen, bekneld. Met een rod° W"!s auto uit Weesp werd het slachtoffer naar het burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. De 64-jarige St. A. R., bijgenaamd de Oude Marks, die door de Maas trichtse Rechtbank wegens doodslag van P. Basili bij het zigeunerdrama op 11 Mei 1949 te Sittard, tot zeven jaar was veroordeeld, is van dit vonnis in hoger beroep gegaan bij het Bossche Hof. Ook Wilhelm G., bijgenaamd Bubi, die wegens zware mishande ling van Fr. Marks (Lolo) veroor deeld was tot twee jaar, heeft ver zet tegen dit vonnis aangetekend. Ook deze zaak zal dus voor het Bossche Hof dienen. DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT. De honderdduizend is gevallen op lot no. 8523 in de 511de Staatsloterij, vijfde klasse, derde lijst. In krant en radio en ook in de filmjournaals heeft men uitvoerig kunnen kennis nemen van de plech tigheden die te Rome worden gehou den in verband met de viering van het Heilig Jaar. Maar noodwendig moest alles wat fragmentarisch blij ven. Nu is echter de 20th Century Fox gekomen met een film van een uur, waarin zeer veel wordt ver toond van wat iedere katholiek in Rome hoopt te zien. Bij de gebeurtenissen van dit Hei lig Jaar hebben de cineasten geluk kig groter vrijheid gekregen om ook de meer besloten gebeurtenissen, als bijvoorbeeld de Pausmis in de Sint Pieter, de grote audiënties en plech tigheden van heilig- en zaligverkla ringen op de filmband vast te leggen. Veel van hetgeen op deze waarlijk ge slaagde rolprent te zien is, zal de toe schouwer met diepe ontroering ver vullen. Naast de gebeurtenissen die recht streeks betrekking hebben op het Heilig Jaar, wijdt de camera boven dien aandacht aan de bezienswaar digheden in catacomben en Vaticaans museum, ook in de vier basilieken, die door de pelgrims worden bezocht voor het verdienen van de jubileum aflaat. Vergeleken bij de Rome-film, die enkele jaren geleden op het witte doek als het ware was losgelaten, is deze film over het Heilig Jaar niet slechts een genoegen voor het oog, maar ook eer. waar document, dat bij tijd en wijle verdienen zal uit de ar chieven te worden opgediept. Het Schuman-plan Te elfder ure moeilijkheden Uit inlichtingen, die werden ver kregen in de omgeving van de Bel gische en Italiaanse delegatie naar de besprekingen over het plan-Schu- man, blijkt, dat de besprekingen van de zes deelnemende landen op het laatste ogenblik op moeilijkhe den stuiten, Van Belgische zijde wenst men nieuwe waarborgen in het statuut van het hoge internatio nale gezagsorgaan en vergoedingen voor de offers, die van de Belgische industrie worden gevraagd Omtrent het Italiaanse standpunt wordt te Straatsburg vernomen, dat graaf Sforza aldaar, voor zijn ver trek naar Rome, tegenover Italiaan se journalisten heeft verklaard, dat Italië, een der eerste landen, die tot het plan-Schuman toetraden, ge noodzaakt zal zijn de overeenkomst betreffende de steenkolen en staal „pool" niet te ondertekenen, wan neer de kwestie van de Algerijnse mijnen niet geregeld is. Volgens de Italianen moet Algerije, en zo mo gelijk geheel Noord-Afrika, deel uit maken van de „pool". De Italiaanse metaalindustrie ligt dicht bij de zee en de Italiaanse industrie wil haar grondstoffen, vooral ijzererts, per schip ontvangen. Dit vraagstuk be stond reeds bij het begin van de be sprekingen en werd nooit tot oplos sing gebracht. De mening bestaat, dat er een compromis tot stand zal komen. OOK RAZZIA'S IN SEMARANG. Naar eerst thans is bekend gewor den zijn Zondag ook te Semarang razzia's gehouden. Er werden 30 ar restaties verricht. Grote hoeveelhe den clandestiene wapens werden in beslag genomen, benevens enkele telefoontoestellen een ultra-korte- golf-ontvangtoestel en een personen auto, die eveneens in clandestien be zit der houders waren. DE TABAKSBRANDEN IN HET BESUKISCHE. Bij het begin van de week waren er volgens een officiële opgave in het Besukische 419 tabaksschuren, waarvan de meesten met inhoud, door brandstichters vernield. Het is, aldus de correspondent van Aneta, vrijwel zeker dat, aangezien ver schillende opgaven nog niet volle dig zijn, het juiste aantal der ver nielde schuren hoger zal blijken te zijn. In de laatste dagen was er een verminderde activiteit van de brand stichters merkbaar door een krach tig optreden van de politie, die wordt bijgestaan door 500 man van de mobiele brigade. Daarnaast dient in het oog te worden gehouden dat, aangezien het totale aantal tabaks- schuren ongeveer 600 bedraagt, er hoe langer hoe minder in brand val len te steken Inmiddels zijn tiental len arrestaties verricht. Noodtoestand in Egypte In Cairo, Alexandrië en Port Said is vandaag de noodtoestand afgekon digd. Politieafdelingen staan gesta- tionneerd bij vitale punten om aan eventuele ongeregeldheden, als ge volg van Engelands verwerping van de Egyptische eis tot terugtrekking van de Britse troepen, het hoofd te kunnen bieden. Studenten en scho lieren, die „in staking" zijn, zouden grote demonstraties beramen. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST. De diensten van de Amerikaanse burgerluchtvaart hebben medege deeld, dat een tweemotarig toestel met20 tot 24 passagiers, dat op weg was van Chico (Calfornië) naar Bil lings, vermist wordt. Het toestel is eigendom van een godsdienstig ge nootschap.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5