eióse hutspot^' Mr. H.R. Goudsmit sprak voor kath. Leidse gezinsvoogden T.B.C.-bestrijding in Leiden kunst in öe sleutelstad WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 I j. I.F SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tot heil van het bedreigde kind Mr. J. Bergmeyer werd voorzitter Ze zijn allemaal wel wil, de katholieke gezinsvoogden van Leiden. Zij weten, dat hun werk noodzakelijk is en zijn bereid daar offers voor te brengen. Maar zijn zij voldoende op de hoogte van de kin derwetten en hun geschiedenis, van de maatregelen, die de Voogdijraad in het algemeen kan nemen tegen gezinnen, welke daar behoefte aan hebben, en van de gezinsvoogdij zelf? De vraag stellen is haar beant woorden! En daarom was het goed gezien van het bestuur der vereni ging Katholieke Gezinsvoogdij en Patronage te Leiden, om mr. H. R. Goudsmit, secretaris van de Voogdij raad te Leiden, gisteravond uit te nodigen om over dit alles te spre ken. Mr. Goudsmit ving aan bij het jaar 1901, toen de eerste kinderwetten van kracht werden, waarmede nu nog grotendeels wordt gewerkt. Daarvóór kon de overheid slechts in grijpen, wanneer een kind strafrech telijk iets had misdreven, doch als de ouders niet meewerkten, kon men het kind niet uit zijn verkeerde mi lieu halen. Na 1901 werd het moge lijk kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken. Als gevolg daarvan werden in 1905 de Voogdij raden ingesteld. Het z.g.n. Patronage werd voor en na 1901 uitgeoefend door particulie ren, zonder enige wettelijke rege ling. Dit veranderde in 1921, in welk jaar zowel de kinderrechter als de gezinsvoogdij hun intrede deden. In 1947 vond opnieuw een wijziging plaats in het kinderrecht. De Voogdijraad. Een Voogdijraad bestaat in ieder Arrondissement; Den Haag heeft er zelfs twee, een voor Leiden apart, waarvan het aantal leden onlangs mét 4 tot 11 is uitgebreid. Deze le den worden gerecruteerd uit de ver schillende religieuse richtingen en doen veel voorbereidend werk in de vorm van onderzoekingen en het uitbrengen van rapporten. Naar aan- goede leiding hiervan kan de Voogdijraad De strijd in Korea Hoe Moskou het voorstelt Aan het Noord-Koreaanse leger is medegedeeld, dat zijn terugtocht ..slechts tijdelijk is ten einde een te genoffensief voor te bereiden, de Amerikaanse benden een beslissen de slag toe te brengen en de uitein delijk overwinning te behalen'' al dus radio Moskou. De centrale com missie van het democratisch front van Korea had het leger meege deeld: „Onze positie aan het front is in ons voordeel verkeerd. Hon derdduizend guerillastrijders vech ten in de achterhoede van de vijand". DE CHINEES-KOREAANSE GRENS. Franse en Britse vertegenwoordi gers te Lake Success dringen er bij de V.S. krachtig op aan een gedemi- litairiseerde zóne aan de grens van Korea en Mandsjoerije te aanvaar den, opdat er een einde komt aan het Koreaanse conflict. Het voorstel, aldus wordt in Fran se diplomatieke kringen vernomen, wordt door het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken „met sympathie" bestudeerd, maar is nog niet aanvaard. DE KRIJGSOPERATIES De Zuid-Koreaanse Kapitool-divi- sie is thans tot minder dan 24 km. van de belangrijke haven aan de Noordoostkust van Korea, Tsjongdjin gevorderd. Zij ondervond slecht ge ringe tegenstand van terugtrekken de communistische troepen. Het on middellijke doel van de opmars is de plaats Nanam, 13 km ten Zuid- Westen van Tsjongdjin. Ongeveer 80 km landinwaarts naar het Westen heeft de Amerikaanse zevende divisie de omtrek van de stad Hjesandjin, die zij Dinsdag bin nentrok. bezet. Hjesandjin ligt aan de Jaloe. De Amerikanen zijn echter niet van de stad uit langs de Jaloe verder opgerukt. Ongeveer 240 km achter de front linie der V.N. hebben Noordelijke guerillatroepen, ter sterkte van naar schatting één divisie, de stad Tsjor- won, een spoorwegknooppunt 160 km ten Zuid-Oosten van Pjongjang, aangevallen. Van Zuid-Koreaanse zijde werd medegedeeld, dat de aan val Dinsdagavond na een strijd, welke de gehele dag had geduurd, werd afgeslagen. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK IN CANADA. Dinsdag zijn nabij de Canoe-rivier in Brits Columbia ongeveer 480 km ten Westen van Edmonton, een mili taire trein en een personentrein met elkaar in botsing gekomen. Naar tot dusver bekend is, zijn 18 personen om het leven gekomen en 44 perso nen gewond. De militairen waren op weg naar fort Lewis (Washington) om te worden opgeleid voor even tuele uitzending naar Korea. adviezen opstellen voor de te nemen maatregelen. Er is geen gebrek aan klanten! Langs verschillende wegen komen zij tot de Voogdijraad, die een rap port opvraagt van de Kinderpolitie en vervolgens zelf een onderzoek in stelt. Als de zaak „rond" is, komt het moeilijkste: de beslissing. Wat moet er met het kind gebeuren? Er kunnen verschillende maatre gelen genomen worden, die het kind in zijn gezin laten. Indien mogelijk, probeert men steeds het gezin niet uit elkaar te rukken. De lichtste vorm is dan wel de Patronage, ge baseerd op een overeenkomst tussen de „patroon" en goedwillende ouders. Een geregeld contact is hier voor nodig. Is die goede samenwerking er niet, dan kan tot de volgende stap wor den overgegaan: de kinderrechter benoemt een Gezinsvoogd, die be paalde bevoegdheden heeft en dus niet zozeer afhankelijk is van de me dewerking der ouders. Een veel strengere maatregel is de ontheffing uit de ouderlijke macht, in gevallen van ongeschiktheid of onmacht van de ouders om het kind op te voeden. Deze ontheffing kan echter slechts geschieden, wanneer de ouders hun toestemming hiertoe geven. Het kind komt dan onder de zorgen van een Voogdij-vereniging van dezelfde re ligie als waarin het kind gedoopt is. De doop van het kind is maatstaf voor de Voogdijraad en slechts in zeer bijzondere omstandigheden wordt hiervan afgeweken. De- allerstrengste maatregel, die genomen kan worden, is de ouders uit hun macht ontzetten, op grond van grove verwaarlozing van de be langen (dus ook de geestelijke) van het kind. Deze ontzetting wordt toe gepast, wanneer de ouders geen vrij willige medewerking verlenen bij het ontheffen van de ouderlijke macht. Bij ontzetting verliezen de ouders bovendien het actief kies recht. Wanneer de verwaai-lozing zó het van erg is, dat onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk wordt, kan de Voogdij raad het kind, mei machtiging van I de Officier van Justitie,, direct weg-1 goedvinden van de ouders, halen, in afwachting van verdere maatregelen. o.a. iot voordeel' heeft, dat de jeug dige delinquent een blanco strafre gister houdt. Dit in tegenstelling met een strafrechtelijke behandeling. De civielrechtelijke afhandeling heeft een onder toezichtstelling tot gevolg, die van jaar tot jaar ver lengd kan worden. De Kinderrechter verwacht, dan, dat de Voogdijraad een gezinsvoogd beschikbaar heeft, die ook weer gezocht wordt in het zelfde godsdienstig milieu als van 't kind. Wanneer het de gezingsvoogd blijkt, dat het onmogelijk is het kind thuis te laten, kan hij voorstellen zijn pupil te doen opnemen in een observatiehuis of opvoedkundige in richting. De gezinsvoogd is vrij in de keuze van zijn methode; er zijn trouwens geen richtlijnen en regels te geven, omdat ieder geval anders ligt. Daar- -t -"Prk 70 moeilijk en' eist de gezinsvoogd zeer veel .jc. mei, dan kan in zeer gezallen ook gedwongen ats vinden, dus zonder Gezinsvoogden. Gezinsvoogdij wordt in het alge meen gevraagd door de Voogdijraad, soms ook door de Off. van Justitie. Wanneer een kind een straf baai- feit heeft gepleegd en een proces verbaal is gevolgd, heeft een bespre king plaats tussen de Kinderrechter, de Off. van Justitie en de secr. van de Voogdijraad, waarbij de moge lijkheid onderzocht wordt om de zaak civiel-rechtelijk af te handelen, wat Voorzitter benoemd; Rector L. P. M. Vester, te wiens huize deze bijeenkomst plaats vond, deelde in ziin. begroetingswoord me de, dat mr. J. B. Bergmeyer benoemd was tot voorz. De laatste dankte na af lóóp mr. Goudsmit voor zijn gede gen uiteenzetting en rector Vester voor het vele voorbereidende werk, voor deze jonge vereniging verricht. De voorzitter hoopte tenslotte, dat hij met het bestuur, alle leden en verdere personen of instanties goed zou. mogen samenwerken, tot heil van het bedreigde kind. Gezinsavond Leidse K.A B. Gisteravond organiseerde de KAB een „Meer Vreugde Avond" in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Het openingswoord werd uitgespro ken door de heer Snelderwaard, die o. m. de nieuwe g.a. der KAB, kap. Stoelinga, van harte welkom heette Kap. Stoelinga stelde zich in de loop van de avond met een kort woord aan de aanwezigen voor. Spr. con stateerde de grote opkomst voor deze ontspanningsavond, doch merkte hierbij op, dat een vergelijking met de reeds door hem bijgewoonde ver gaderingen en contactavonden wel zeer ernstig in het nadeel van de laatste bijeenkomsten zou uitvallen. Dit gebrek aan belangstelling be treurde spr. en hij spoorde de aan wezige leden aan, om ook op die avonden een trouw lid te zijn. Speciaal de pas opgerichte „praat club" werd onder de aandacht der aanwezigen gebracht. Het is geble ken, dat de R. K. arbeider te wei nig van zijn eigen geloof weet. Daarom ontwijkt hij een debat met andersdenkenden over dit onder werp of is na enige minuten reeds vastgepraat. Als voorbeeld haalde spr. enige antwoorden aan, die er soms gege ven worden tijdens het z. g. „huwe lijks-examen," terwijl ook de ge sprekken aangaande de dogma-ver klaring van de Ten Hemel Opne ming van Maria, de onwetendheid van velen weer eens in het volle daglicht heeft geplaatst. De avond, die in hoofdzaak een j denken luchtig karakter droeg werd van de meest vooraanstaande Britse dansorkesten, zal in combinatie met een tweetal andere orkesten, waar- Gistermiddag om drie uur was er I onder het Pia Beek Trio, dat. zojuist een knaapje, de driejarige Hans v. d. uit Engeland teruggekeerd is, op Woensdag 22 November. V., die voor de ouderlijke woning op de Haarlemmerstraat aan het knik keren was. Hij vond dat blijk baar een bij uitstek geschikt spel voor de Haarlemmerstraat. Toen een knikker naar het miden van de straat rolde, ging Hansje er achteraan en speelde midden op straat hurkend doodgemoedereerd verder. Plotse ling kwam er een vrachtauto aange reden, waarvan de chauffeur het ge vaar zag. Hij zwenkte naar links maar kon niet voorkomen, dat Hansje ge deeltelijk onder het voorstuk van de wagen terecht kwam. Wonder bo ven wonder zonder hem te raken. Maar toen Hansje eindelijk bemerk te, dat het knikkeren op de Haar lemmerstraat niet zo heel veilig was en hij dus maar opstond, stootte hij z'n bolletje tegen de vooras en kreeg een schrammetje. Meer niet, De E. H.D. was inmiddels gewaarschuwd, doch behoefde geen dienst te doen. U' lacht misschien een beetje om dit verhaaltje. Maar willen dé ouders nog eens nadrukkelijk aan hun kinde ren verbieden om op drukke straten te spelen! We klagen heel-terecht over het te drukke verkeer in de te smalle binnenstad. Maar wat- we er zelf aan kunnen veranderen, móet eerst gebeuren. Pas dan kunnen we met recht klagen. De muziek- en toneelvereniging „De Mastibilaja's" hield dezer dagen voor de eerste keer een feestavond. En wel in de zaal Maria Gijzènsteeg. Het programma bestond o.a. uit zang, begeleid door piano en gitaar, enige toneelstukjes. /~,~J 1"" Ondanks enige kleine hiaten verliep het programma zeer gezellig. Missievrientlen uit Leiden, die na tuurlijk allemaal naar pater C. To nus gaan luisteren, wilt U even be denken dat de lezing van heden- v. in. avond in het Don Boscohuis, Rapen- verzorgd door het toneel- er. revue burg 52, over het missiewerk in de gezelschap „De Plankeniers." De Congo, ook zeer geschikt is voor schetsjes, welke dit gezelschap voor jongeren? Ouderen zijn vanzelfspre- het voetlicht bracht, stonden over 't j k:end hartelijk welkom. Maar ae algemeen genomen op geen hoog jongere generatie mag beslist niet peil en hun optreden kan dan ook ontbreken! niet als een succes worden be- j En a.s. Dinsdagavond gaat de ny- schouwd. Gunstig stak daarbij af 't nologenvereniging „Rijnland (L optreden van het muziekgezelschap weet wel. diejn het afgel°Pe^ ,De Gibaba's" o. 1. v Martien Wijs man dat in het lichte genre ver schillende malen zeer loffelijke staaütjes van zijn kunnen demon streerde. De KAB-symphonie o. 1: v. de heer J. Gordijn verzorgde op de, van haar bekende wijze de muzikale omlijsting. end weer zulke mooie prijzen heeft behaald) weer vergaderen De heer P. Alofs spreekt over het moeilijke onderwerp „Erfelijkheid". Boven dien zullen enige hondenfilmpjes vertoond worden. Aanvang 8 uur „Amicitia". Steenstraat 2. Het Engelse orkest Vic Lewis, een Dr. J E. Zweers over: In de gisteravond gehouden ver gadering van het district Leiden van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis" sprak dr J. E. Zweers de nieuwe directeur van het consul tatiebureau tot bestrijding der tu berculose alhier, over het onder werp „T.B.C.-bestrijding en Kruis vereniging". De t.b.c.-bestrijding is hier in Ne derland in handen van de Provin ciale verenigingen tot bestrijding der tuberculose, waarover de overheid geen zeggenschap heeft. Zeer in het klein begonnen, hebben deze vereni gingen zich ontwikkeld tot een machtige organisatie, die zich onmis baar heeft gemaakt in de bestrijding van de gevaarlijke ziekte. Het werk op de consultatiebureaux springt daarbij het meest in het oog Volgens statistische gegevens was het sterftecijfer onder de t.b.c.-lij- ders in 1949 zo laag als het nooit ge weest was. Ten einde een zo groot mogelijk aantal gevallen van t.b.c. te ontdek ken, heeft men het plan opgevat de gehele bevolking te onderzoeken door het maken van foto's van de longen. Aan dit onderzoek zal wor den vastgekoppeld de zgn. Pirquet- proef: een tuberculine-reactie om te zien of de betreffende persoon al eens met t.b.-bacillen is geïnfecteerd. Wordt de massa-fatagrafie, gekop peld aan Pirquet en zo nodig vacci natie, grondig doorgevoerd, dan zal over 10 a 15 jaar het aantal ziekte gevallen zo sterk zijn gedaald, dat de consultatiebureaux enkel oude ge vallen te behandelen krijgen. Pasge borenen moeten dan direct ingeënt worden. Een geweldige organisatie is voor dit massa-onderzoek nodig. De Kruisverenigingen behouden een belangrijke plaats: zij hebben bekwame verpleegsters, maatschap pelijke werksters en andere deskun dige personen in dienst, die onmis baar zijn bij de bestrijding van deze gevaarlijke ziekte. Dr Zweers hoopt in het voorjaar van 1951 met het massa-onderzoek in Leiden te kunnen beginnen. Dit onderzoek, dat ongeveer een halfjaar zal duren, kost veel geld (75 a 85 ct per persoon), maar spr. twijfelde er niet aan of iedere Leidenaar zal to nen in dezen zijn plicht te verstaan, door zich op te geven voor het on derzoek en een vrijwillige bijdrage te geven. Niet alleen is ieder per soonlijk er mede gebaat, maar ook de gehele gemeenschap. Maandag 27 November in de Leidse Schouwburg concerteren. Dit ter viering van het eenjarig bestaan van de Nederlands Engelse orkestuitwis seling op het gebied van de lichte muze. Verder werkt mede de neger zangeres Marion Williams. Deze avond is onderdeel van een tournée door ons land welke 25 November zal aanvangen met een speciaal con cert van het Vic Lewis orkest in Avifauna. STADSKOK. De eerste cursus voor katholieke middenstanders te Leiden geopend Orie cursussen vormen de hoofd schotel van het Winterprogramma 1950—1951 van de Leidse N.R.K.M. Van een dezer cursussen vond gis teravond in „In den Vergulden Turk" de officiële opening plaats met een inleiding over: „Reclame en de mogelijkheid van collectieve reclame". Na een korte inleiding door de voorz. de heer F. C. de Hosson, waarin deze nog eens de bedoeling der cursussen uiteenzette, ving de heer van Mausum zijn causerie aan met een oproep tot sterker saamho righeid ook in de reclame. Veel meer valt er te bereiken door geza menlijk op te trekken, met voorbij zien van kleinigheden. In de reclame zijn twee onder scheidingen te maken n.l. de mond- reclame en de advertentie-reclame De mondreclame is de service in de zaak het persoonlijk contact het binden door kwaliteit en bedie ning. Een klant, goed bediend, brengt veel nieuwe klanten, maar ook het tegenovergestelde is het ge- vaL. De mondreclame, gepaard gaande met een goede verkoopkun- de, afgestemd op da persoonlijke verlangens van de klant is de grote kracht van de Middenstand. Daarnaast nvaar ook van zeer gröo.t belang staat de adverten tiereclame, die kan bestaan uit cou ranten-advertenties of folder- en pamfliet-reclame. Voor beide 'geldt het kiezen van een blikvanger in de vorm van een vignet of tekening, welke bij herhaling moet worden gebruikt. Deze tekening in aar dige en smakelijke vormis op de duur een prachtig reclame-middel met taetbare resultaten. Het r men van artikelen kan goed zijn, mits zonder overdrijving (lage prij zen e.d.). Men moet goed rekening houden met hst publiek, dat zich niets laat wijsmaken. Men dient er voor te zorgen, dat de geadverteerde artikelen in voorraad zijn. Naast de privé-reclame is er ook nog de gezamenlijke reclame. Spr. adviseert mede te werken aan de „Stichting Reclame voor de Mid denstand", die het bekende vignet: „Ik waak in eigen zaak te allen tijd Deze spreuk kan door groot en klein worden gevoerd. Dit vignet voor Uw profijt" heeft uitgegeven., moet iedere Middenstander gebrui ken waardoor een suggestieve re clame gevoerd kan worden, welke nog is uit te breiden döor dezelfde LEIDS ACADEMISCH KUNST CENTRUM. Kathleen Ferrier Een'groot aantai toehoorders heeft gisterenavond de liederenavond bij gewoond die Kathleen Ferrier in de Zuiderkerk gaf voor het Academi sche Kunstcentrum. Begiftigd met een mooi sonoor ge luid uitstékend gecultiveerd en prachtig, in het mezza-voce heeft de altzangeres het programma ver tolkt, dat zij met nauwgezette zorg had gekozen. Met al bovengenoemde begaafdheden alléén, slaagt een lie derenavond niet. Maar ditmaal ging men .met een mooie herinnering naar huis omdat men onüer de indruk was van iets heel moois, van iets heel puurs dat men haa ontmoet. Zij zong Bach zó soepel en expressief, en vol komen in stijl Treffend was de uit beelding van Handel s „Art thou trou bled". De sfeer die zij weet op te roe pen maakt elk lied tot een dichter lijke daad. Onvergetelijk hoe zij „Di do's Lament" van Purcell vertolkte. In de vijf Schubertliederen zijn wij haast verbijsterd door de'glans en rijkdom, door het schone van de lie deren^ omdat zij in staat is Schubert te doen stralen in zijn eigen waar licht. Mogen wij uit Brahms een keu ze maken dan kiezen wij „Sonntag". En last not least: ie vier Ierse volks liederen. Een bepaalde kleur in een woord, een melodische expressie heeft ons al deze muziek leren beluisteren, hoe mooi, hoe innig, hoe dramatisch, hoe doordringend hoe vergeestelijkt of geestig deze is. En dit alles vocaal schoon, sober maar raak en zeer fijn van een enkel gebaar en gelaats expressie. In Gerald Moore had zij COMMISSARIS VOORDEWIND VERTELT OVER POLITIE. Op. uitnodiging van de N. W. B. 'hield' de heer H. Voordewind, oud commissaris van politie te Amster dam, gisteravond in de vrij goed gevulde foyer van de Stasdgehoor- zaal een lezing over het politie werk in het algemeen, waarbij hij* verschillende malen aanknoopte aan zijn boek „De Commissaris ver telt." Spr. wees er op, dat de politie post in de Warmoesstraat te Am sterdam, waarvan hij commissaris wasr een buitengewoon zware taak te verrichten heeft, omdat het ge bouw gelegen is binnen „donker Amsterdam" (o.a. de Zeedijk) en zich' tevens belast ziet met voorko mende gevallen aan het Centraal Station (postdiefstallen!) en 't PTT kantoor. En dit terwijl het bureau wellicht een van de slechtste in het land is, wat betreft de indeling en huisvesting van arrestanten. Uitvoerig ging de heer Voorde wind in op het werk van straatpo- litie en recherche, waarbij hij me nig interessant voorbeeld uit eigen practijk ter illustratie gaf. BRIDGE. BEDRIJ VEN-COMPETITIE. Gisteravond werd gespeeld Ned. Rotogr. Mij.P. T. T. 1, met als uitslag 139100. Hedenavond wordt gespeeld Raad van Arbeid—Ónder- wijzers. een ideale accompagnateur. Zijn be geleiding getuigde van uitstekend be grip voor de architectuur van het lied, en dit met zijn fraaie techniek gepaard, maakte hem tot een waar dige partner. Tezamen bereikten zij het ideaal van poëtische visie en vol maakt meesterschap. Een verrukke lijk concert in een uitmuntend klin kend kerkgebouw Voor de enthousiaste toehoorders nog enkele toegiften waaruit bleek, dat het kunstenaarspaar nog lang niet „au bout de son latin" was. J. Kortmann. TENTOONSTELLING IN „ENDEGEEST" GEOPEND. Arbeids-therapie. Hedenmiddag werd door dr. C. P. J. Stotijn, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichtingen Endegeest j c.a., een tentoonstelling van de werk- producten der patiënten geopend. Onder de vele belangstellenden be-1 vond zich ook dr. Stokvis namens de Jelgersma-kliniek. j Dr. Stotijn onderstreepte in zijn I openingswoord de grote betekenis van arbeids-therapie en dankte allen, I die aan de inrichting van de tentoon-1 i stelling hadden meegewerkt. Hierna was er gelegenheid de in- gezonden werkstukken te bezichti- j gen waarbij men de kans kreeg aar- i dige Sinterklaas-inkopen te doen. Een grote verscheidenheid aan hand- i werken, breiwol, speelgoederen, mat- j ten. enz., enz., liggen er uitgesteld. Belangstelling verdient ook het in de Jelgersma-kliniek tentoongestelde Welfare-werk van het Roode Kruis. De expositie is hedenavond van 7.30 tot 9.30 geopend en morgen van 2.30 tot 5 en van 7.30 tot 9 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren.- Johannes J. z, van G. van der Meij en J. Glasbergen, Ma ria D. d. van C. Janssen en D. Tu- renhout, Sonja d. van J. Nieuwen- burg en M. W. Poeliejoe, Mey Ing d. van W. H. Lim en G. H. Tan, Maria A. d. van J. van Rijn en M. de Best, Hildo B. z. van A. H. Krop en W. van den Berg. Overleden: J. J. Kuipers man 43 jr., E. Bonte wed. van Siera 56 jr., C. Springer zoon 8 jr., G. Neute boom man 56 jr., J. M. de Koning wedn. 78 jr., P. Noordiam hiuisvr. van Anker 56 jr., T. Bieler wed. van Diepenbach 65 jr. blikvanger te plaatsen op stations enz. Op deze interessante inleiding volgde een levendige gedachtenwis- seling, waaruit bleek, dat de recla me op dit ogenblik in het middel punt aller belangstelling staat. De cursusleider, de heer C. Lindenhoff, dankte de inleider voor zijn cause- en deelde mede dat de leden zich alsnog vóór de zakenstudieclub kunnen opgeven aan zijn adres: Doezastraat 20, Leiden. St. Jorisbeeld in district Leiden Het beeld van St. Joris, dat een om gang door het land maakt, heeft gis teravond Voorschoten aangedaan. Voor drie dagen was het ter beschik king van de verkenners in het district Leiden en omdat de tijd kort was, waren ook de welpen, verkenners en voortrekkers uit Wassenaar en Zoe- terwoude naar Voorschoten gekomen. Met vrachtwagens en enkele stoe re knapen, in de stromende regen per fiets, waren ze naar het Vereni gingsgebouw getogen, om daar voor het beeld van St. Joris hun verken nersbeloften te hernieuwen. Naar schatting een kleine 200 jon gens waren bijeen toen het beeld ar riveerde en door voortrekkers uit Wassenaar werd binnengedragen. Ze stonden in carré opgesteld de wel pen in het binnenvierkant, de ver kenners en voortrekkers er achter, en voor de verzamelde groepen de leiders en leidsters. Het beeld was in het midden opgesteld. Hopman H. Trel die de leiding van de avond had, opende eh na het hijsen van de vlag was de aalmoezenier C. Hageman uit Wassenaar, die de bedoeling van de reis van het heelrl duidelijk maak te. Men moest zie!) nu in de nabij heid van het beeld nogmaals zijn ide alen duidelijk vooi ogen stellen en St. Joris tot voorbeeld nemen. Hopman v Niekerk uit Wassenaar vertelde een St. Joris verhaal. Aalmoezenier P J. L. v Reisen leidde de hernieuwing van de ver kennersbelofte in en wees er nog op, dat men aan de vaardigheidseisen moet voldoen, om -.ijn dienende taak naar behoren te kunnen vervullen. In twee kringen, de welpen in het midden staande hernieuwen allen hun belofte, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Aalmoezeniei Benschop O.S.C. uit Zoeterwoude bad een gedeelte van 't kerkelijk avondgebed voor en allen zongen gezamenlijk het „In manus tuas" met het .Salve Regina" als slot. In grote stilte werd het beeld weer naar buiten gedragen en naar Leiden vervoerd Morgen gaat het naar Halfweg en •vordt de dag daar na op een schuit door de grachten Amsterdam binfien gehaald Behalve de reeds eerder genoemde groepen was ook de voortrekkers- stam van huize #..Beresteyn" aanwe zig met hun aalmoezenier pater Cris- pinianus O.F M. Cap. NOORDWIJK Het jubileum van moeder Agatha Gisteren herdacht moeder Agatha van Huize „St. Jeroen" het feit, dat zij 25 jaar overste was. waarvan 19 jaar in Noordwijk. Het huis was in een echte feeststemming en overal waren versieringen aangebracht. In de fraaie kapel droeg deken Brinkman, geassisteerd door de ka pelaans de Hartog en v. d. Spek een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid op. Door misdienaars en bruidjes werd de jubilerende overste naar de kapel geleid. Laatste Berichten AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST. Men gelooft, dat het vermiste Amerikaanse vliegtuig waarin zich 24 personen bevinden, op het 3600 me ter hoge Moran gebergte in Wyoming is neergestort en in brand gevlogen. Er zouden 4 vrouwen e nlO kinderen onder de inzittenden zijn. Een functionaris van het genoot schap, de „New Tribes Mission", ver klaarde, dat de leider Paul Fleming vermoedelijk ook aan boord van het vliegtuig was. Twee vrouwen in het vliegtuig wa ren de weduwen van zendelingen die met 13 andere om het leven zijn gekomen toen een vliegtuig van de missie in Juni 1.1. in Venezuela ver ongelukte. Eén van haar had vijf kin deren en de andere één kind bij zich. HET NOODWEER IN DE V.S. Het aantal doden tengevolge van overstromingen en onweders in het uiterste Westen en Oosten van de Verenigde Staten stijgt snel en be draagt reeds minstens 29. Bij overstromingen in Californië zijn 9 personen om het levn geko men. De storm zou 12 slachtoffers hebben geëist. In het Oosten zijn ten minste 8 personen omgekomen. Geheel de Oost kust wordt geteisterd door de storm, regen en sneeuw. De temperatuur is onverwacht gedaald. De telefoon verbindingen en electriciteitsleidin- gen zijn op verschillende plaatsen beschadigd. Na de recepties op Buckingham Palace reden koningin Juliana en Prins Bernhard naar Guildhall in de City of London, om daar met de lord Mayor, wethouder Denys Lowson en de Londense „corpora tion" het noenmaal te gebruiken. Langs de route, die koningin en prins gingen, werden zij door de menigte, die zich daar reeds in de loop van de morgen had opgesteld, toegejuicht. Prinses Elisabeth keek toe achter een raam op de eerste verdieping van haar woning, Clarence House. Het rijtuig van koningin Juliana werd begeleid door een koninklijke escorte van de „Household Cavalry," die voor het persoonlijk gebruik van koning George is bestemd. Rond half één plaatselijke tijd ar riveerden koningin Juliana en prins Bernhard bij Guildhall, waar zij werden begroet door de lord Mayor en zijn echtgenote en andere autoriteiten van de City.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2