Ver. van R.K. Ondernemers in Bloem- bollenbedrijf binnen LT.B.-verband Export overschreed de104millióen 3{,a%te off j DLNS-^.o 2. NOVEMBER 1950 —.rtNl rWEEUE BLAD - PAGINA L.T.B.-vergadering Vakgroep Kwekers TIJDENS DE VERGADERING van de bloembollenkwekers van de L.T. B., die gisteren in Haarlem werd gehouden en waarvan wij het openings woord door de voorzitter, de heer J Elders, reeds publiceerden, kwam ah voornaamste punt aan de orde de oprichting van de R.K Vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijl. Alle meningen in de vak- gro'ep van de L.T.B. nog even ter zijde gelaten, mag het verheugend ge noemd worden om met de woorden van rector J. C. van der Hoogte te spreken dat de goedkeuring van de concept-statuten door de afgevaar digden in de vergadering van gisteren er zeer veel toe zal bijdragen om de eenheid onder de katholieke kwekers en exporteurs te bewaren, zoals ook de wens is van het Nederlandse episcopaat. Het concept werd daarna artikels- ;ewijs behandeld, waarbij er op on- .erdelen verschillende opmerkingen werden gemaakt, maar tenslotte kreeg het concept toch de goedkeu ring van de vergadering zij het dan dat men aangetekend wilde zien. dat de reorganisatie niet direct van harte was gegaan. Reorganisatie niet geheel van harte Men kent de kwestie, welke onge veer hierop neer komt, dat sommige katholieke kwekers en exporteurs van mening waren, dat hun belan gen in de L.T.B niet voldoende be hartigd werden. Zij besloten een zelfstandige vereniging op te rich ten. welke zich als standsorganisa tie zou aansluiten bij de R.K. Werk geversorganisatie in Den Haag. Om een noodlott'ge splitsing te voorko men is het Hoofdbestuur van de L.T. B. in onderhandeling getreden met deze nieuwe groep en teneinde alle bezwaren van die zijde te ondervan gen, besloot het de vakgroep bloem bollenkwekers te reorganiseren in deze zin, dat zij juridische zelfstan digheid zou krijgen, met eigen con tributie-heffing enz., maar dat zij als R.K. Vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf binnen het verband van de L.T.B zou blijven. Daartoe werden concept-statuten op gesteld, die gisteren aan de vergade ring werden voorgelegd ter goedkeu ring. Tijdens de algemene beschouwin gen bleek wel. dat de andere groep nog niet geheel accoord was gegaan met de nieuwe regeling Op een des betreffende vraag deelde de voorz. mede, dat de leden van de nieuwe vereniging tevens lid zullen moeten zijn van de L.T.B. Rector Van der Hoogte gaf daar na een korte uiteenzetting, waarin hij er op wees. dat er inderdaad verschillende moeilijkheden waren. De exporteurs en kwekers zouden in de 'hjiidige vakgroep thuis ho ren voor hun agrarische belangen, maar commercieel zouden zij het beste terecht kunnen in een werk geversorganisatie. Daarom moet de reorganisatie zo zijn, dat de nieu we vereniging in het kader van de L.T.B. alle belangen kan beharti gen. Een eventuele splitsing zou een groot gevaar kunnen beteke nen voor de sociale vrede, daar dan de grote tegenover de kleine kwekers zouden komen te staan. DE SANERING KWAM NOG EVEN KIJKEN. Bij de behandeling van verschil lende voorstellen kwam nog even de sanering aan de orde. In April van jaar immers was het voorstel goedgekeurd tot afschaffing van de maatregelen in het bedrijf met be houd van het teeltrecht De afd. Hil- legom wilde daarnaast nog een actie ontplooid zien tot onmiddellijke af schaffing van de prijsklassen voor tulpen. Daar werd nog het nodige over gezegd, totdat de heer van Leeuwen uit Noordwijkerhout voor stelde het voorstel-Hillegom als ken nisgeving aan te nemen en het in de voorjaarsvergadering nader in be- nandeling te nemen. Daar waren nog al bezwaren tegen in eerste instan tie, maar tenslotte werd toch in die geest besloten. Deze vergadering zal in Maart van het volgende jaar wor den gehouden. Enige sensatie bracht daarna het voorstel Kennermerland. waarin ge vraagd weru, waarom het bestuur r.iet gereageerd had, toen de 5% uit breiding van tulpen niet progressief werd verdeeld, terwijl men toch al gemeen van oordeel was, dat dit bil lijk zou zijn. De twee afgevaardigden van de L.T.B. in de Bloembollencom missie van de Stichting voor de Land bouw, waar deze kwestie aan de or de was geweest vedelden er het hun ne van, maar de kwestie werd be paald pijnlijk, toen de heer Aarden- burg namens de afdeling Kennermer land van een dier afgevaardigden vroeg, of hij de vergadering in kwes tie wel had bezocht. Deze moest toen bekennen, dat i.ulks niet 't geval was geweest en later bleek dat ook de andere L.T.B.-afgevaardigde de be wuste vergadering niet had bezocht. Behalve de nodige hilariteit gaf dat uiteraard ook aanleiding tot hartige critiek van de verschillende afdelin- TOESPRAAK VAN DE HEER ORB AAN. De befaamde leuze in de bloem bollenwereld „Op naar de 100 mil lióen gulden in de bollenexporf is thans meer dan werkelijkheid ge worden. Deze export heeft tot op heden namelijk reeds 104 millioen gulden opgebracht. Deze verheugen de mededeling deed de heer J. G. A Orbaan, directeur van het B. V. S., tijdens de vergadering van de b.oem boiienkwekers van de L T. B., toen hij sprak over de liberalisatie in het international Handelsverkeer. Alvorens te putten uit zijn rijk ar senaat cyiers besprak de heer Ur baan de liberalisatie als zodanig en hij zeiöe aaarbij nog eens met na druk, dat het nog zo eenvoudig niet is, om de grenzen van alle landen open te gooien en dan maar te zien wat er gebeurt. Het risico is nu een maal groot dat daardoro het econo misch en poiit.ek evenwicht in een bepaald land verstoord wordt. Daar om zal dat alles .angzaam moeten groe.en, totdat de economische een heid een feit kan worden. Vroeger rege de men de onderlin ge verhoudingen door handelsverdra gen. maar dat legde de uitvoer min of meer aan banden, doordat de ex port gebonden was aan een bepaald contingent. Vanzelfsprekend is het dan ook. dat er thans een streven is naa; meer vrijheid. Van de landen, waarheen onze producten vrij toegevoerd kunnen worden, noemde spreker vooral West Duitsland (tot 1 November). Noord- Amerika (inclusief Canada), Zwe den, België en Zwitserland. De to tale export bedraagt thans 104 mil lioen gulden, dat is een toename van 30 millioen in vergelijking met het vorige jaar. hetgeen voornamelijk te danken is aan de uitvoer naar deze geliberaliseerde landen. BETEKENIS VAN DE 104 MILLIOEN Overigens mag die 104 millioen niet als maatstaf genomen worden, om deze uitvoer op de juiste wijze te kwalificeren. De devaluatie heeft daar in namelijk een hartig woordje mee gesproken. Daarom kan men beter rekenen naar het aantal tonnen, dat is uitgevoerd Dat was in 1950 (tot 1 November) 40.000 ton, waarvan 26.000 ton naar de geliberaliseerde landen. In 1949 telde men 35000 ton, waarvan 19000 naar de gelib. landen. Om de belangrijkheid van West- Duitsland voor onze bollen-export aan te tonen, deelde de heer Orbaan mede, dat in deze grote toename sinds 1949 West-Duitsland maar liefst 4000 ton voor zijn rekening had genomen Zweden volgde met 1600, daarna Noord-Amerika met 900 en Frankrijk met 400 ton Helaas is de toestand thans zó. dat men nog niet weet wat West-Duits- land in de toekomst zal brengen. De vrees is, dat men zal terugvallen op de contingenten in verband met moeilijkheden van West-Duitsland op betalingegebied. Ten aanzien van Noord-Amerika merkte hij op, dat- de markt daar moeilijk te veroveren zal zijn zonder intensieve reclame. Aan de hand van vele andere cijfers illustreerde de heer Orbaan het belang van de liberalisatie want maar liefst 63 pet. van de uitvoer faan tonnage) ging naar de gelibera liseerde landen en 75 pet. van de gp ^waarde Bij de boomkwekerij-producten nam de uitvoer in 1950 met 3 mil lioen gu'den toe vergeleken met 1949 waarvan West-Di'itsland 2 millioen betaalde Noord-Amerika 700.000 en Zweden 300,000 gulden. De moeilijkheden met Frankrijk zijn groot, omdat daar zelf grote boomkwekerijen zijn en men een zeei orotectionistisch standpunt in neemt In de bloemisterij noteerde men een toename van 7V? mi" 15oen gulden, waarvan 6 millioen van West-Duits land Overigens moet men deze toename relatief zien In Zweden bij voor- bee'd werd m 1949 oer duizend in woner? 415 kilo bo-1e~ 'n^evoerd, dit iaar was dat getal 600. Tenslotte wees de heer Orbaan er op. dat men de buitenlandse mark ten zal moeten blijven bestuderen om de export te kunnen vergroten. Post naar Ko rea Aan de militairen van het Neder- landse detachement op Korea kunnen j worden verzonden per luchtpost; I a. briefkaarten, brieven tot 10 gram tegen binnelands tarief. Daarboven tegen internatio naal tarief, vermeerderd met een luchtrecht van 30 cent per 5"gram b gedrukte stukken en briefpak- jes tegen internationaal tarief ver meerderd met een luchtrecht van 25 i ent per 20 gram. Per zeepost: Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 „Ik worstel en kom bo ven," hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Mandoline muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage, eventueel gram. 13.20 Populaire mu ziek. 13.45 Gram. 14.00 Twee piano's 14.20 Kamerorkest. 15.05 Gram. 15.15 Reportage. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Smiting. 18.00 Koorzang 18.30 RVU; drs. J. Brummelkamp; vraag stukken betr. de wereldbevolking °n wereld voedsel voorziening. 19.00 Nieuws en weerber 19.15 Discussie club. 19.30 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.05 Kerkkoor. 20.35 Lichte muziek. 21.00 Hedendaagse zendingsvragen. 21.20 Instrumentaal dubtoelkwintet. 21.45 Radio Philharmonisch Orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Reportage 13.50 Regeringsuitzending Jeugduitzending: Sam Pasariboe en mej. Siti Dewi: „Een Indonesische volksvertelling.' 14.00 Gesproken portret.. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Beschouwing. Raad van Europa. 18.30 Promenade orkest. 19.00 Viool, bas en orgel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politieke commentaar. 20.15 Banjo-ensemble 20.40 „Op hoop van zegen," hoorspel. 22.40 Rhythmisch kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Com mentaar were'dschaaktournooi. 23.20 Radio-schaakwedstrijd Noorwegen Nederland. 23.3024.00 Dansorkest. a. brieven zwaarder dan 10 gram, gedrukte stukken en briefpak- iej tegen internationaal tarief; In het tijdvak van 20 November tot en met 2 December kunnen briefpak- --- its tot 500 gram per luchtpost wor gen, ofschoon men het er wel over 'd verzonden tegen het zeepostta eens was, dat het besluit toch reeds riof door de minister was genomen. De heer Nuyens trok daarna harts tochtelijk van leer tegen het B.V.S. en met alle welsprekendheid, die in hem was, illustreerde hij, hoe alles eigenlijk afgehandeld werd buiten de vakgroepen om, welke steeds meer het karakter kregen van een mario nettentheater. De voorz merkte op, dat het B.V.S hier helemaal niet ter sprake was, maar de vergadering bleek het niettemin met de heer Nuyens eens te zijn. RONDVRAAG. Nadat het voorstel-Akersloot be handeld was, leverde de rondvraag enkele interessante bijzonderheden op. De afd. Voorhout memoreerde de plannen tot inrichting van een zeehaven in Katwijk. Door deze aan leg zou het niet onmogelijk zijn, dat de bollengronden zouden verzilten, hetgeen uiteraard zeer nadelig zou zijn voor de bollenteelt. De heer Van der Weijden, die deze vergadering eveneens bijwoonde, vertelde daar op, dat deze kwestie ook reeds aan de minister was voorgelegd In de memorie van antwoord wordt zegd, dat er vrijwel geen gevaar"is voor de bollenteelt, omdat 'de toe komstige haven afgesloten zou wor den door een sluis van het achter land. Donderdag zal er wel meer over gezegd worden tijdens de zit ting van de Tweede Kamer. De afd Noordwijkerhout liet ho ren, welk een prachtig resultaat zij had gehad met een wervingsactie voor nieuwe leden. De voorz. stelde deze afd. ten voorbeeld en hoopte, dat ook elders een dergelijke actie zou worden ontplooid. MIDDAG VERGADERING. In de middagvergadering kwamen de bloemisten, boomkwekers en ho veniers bijeen en daar kwam o.m. het voorstel van Aalsmeer aan de orde, om aan te dringen op herzie ning der bedragen, welke door de belastinginspecteurs voor het ge bruik van eigen geteelde producten bij de inkomsten worden geteld. De normen voor de bedrijven in Aals meer, welke toch op sierteelt zijn in gesteld, moeten belangrijk lager worden gesteld Het bestuur ver klaarde daarop, dat de aangewezen weg in deze zal zijn om in overleg met het Boekhoudbureau van de L. T.B. deze kwestie aanhangig te ma- DE RIJKSWEG DEN HAAG—HAAGSE SCHOUW. Reeds herhaaldelijk heeft de K.N. A.C. pogingen in het werk gesteld om te komen tot verbetering van de traverse door Wassenaar en het ge deelte Den DeylHaagse Schouw, waarvoor gelden op de begroting uitgetrokken zyn geweest. O.m. werd aangedrongen op verlichting van het wegvak viaductDen Deyl, de „inrichting" van het kruispunt bij de Lange KerkdamPapeweg, voet gangerstunnels enz. Nu wegens gebrek aan fondsen voorlopig van de meeste dezer ur gente voorzieningen niets zal komen, heeft de K.N.A.C. verzocht kleine, weinig kosten meebrengende verbe teringen te bevorderen, met name het doen plaatsen van opvallende stopborden van nieuw model op alle op de -Rijksstraatweg uitmondende wegen en op voldoende controle op deze stopplicht. HAAGSE POLITIERECHTER Een Leimuidenaar was opgeroe pen om voor de Haagse politierech ter te verschijnen wegens mishan deling. Hij had het echter niet no dig gevonden om te verschijnen, doch wel waren twee getuigen ter zitting aanwezig. Een van deze getuigen, vertelde hoe hij in een café te Leimuiden zat te kaarten toen verdachte in ant woord op een door hem vroeger ge maakte opmerking grievende woorden over hem uitte. Get. beant woordde deze woorden met de be wering dat hij bleef bij wat hij des tijds gezegd had. Toen waren de pop pen aan het dansen. Verdachte was op get. toegelopen had hem gestompt geslagen en de keel dichtgeknepen. Een van de kaarters, J A. V„ bevestigde deze lezing van het gebeurde. De off. van Justitie vond deze mis handeling ernstig en vroeg t 50 of 30 dagen. Deze mishandeling is te ernstig om met een geldboete af te R&tattinqfau-eAiUl. P. R. te X. vraagt; Mijn voorlopi ge aanslag 1950 is berekend naar een inkomen van 2992.Ik be taal loonbelasting, terwijl mijn vrouw tevens pl.m 150.verdiende in de zomermaanden. Hoe wordt deze be lasting berekend? Antwoord: In dit geval kan geen aanslag worden opgelegd, omdat naast ae dienstbetrkking van de man de dienstbetrekking van de vrouw niet meer dan 200.opbrengt. Alhoewel bij de voorlopige aan slagen geen recht van reclame be staat. advlseien wij U de inspecteur het verzoek te doen de voorlopige aanslag te vernietigen. Het is raad zaam hierbij een bewijs te voegen van de werkgever van de echtge note. waaruit blijkt, dat het loon beneden de 200— is. Wordt echter behalve 150loon ook nog andere opbrengst genoten, bijv. huurwaarde eigen woning of rente e.d. waardoor het totaalbedrag boven 200.zou komen, dan moet wel een aanslag volgen. Voorbeeld: A geniet loon Zijn vrouw 150.Aan rente wordt genoten f 60In dit geval wordt dus A aangeslagen omdat naast het 'oor. van hem meer dan 200. andere inkomsten worden genoten. V. te B vraag*: Mijn zoontje gaat naar de ULO. Moet nu wel school ge1 d betaald worden als ik geen inkoms' en belastin? be'aaP Moet er altijd schoolgeld worden betaald naar de berekende inkom- stenbe'asting du3 ook bij ho»er on derwijs en waar moet betaald wor den? Antwoord: Als men eeen inkom- -tenbe'asb'ng. vermogensbelasting of loonbe'asting be'aalt is geen school geld verschuld^di Voor het be~eke- nen van her schoolgeld geldt echter als maaistaf de belasting van het aar dat vooraf uaat aa« het school- aav Ook voor het Middelbaar- of Voorbereidend Ho"°ronderwiis word4 het schoolgeld berekend aan de hand va" de bovengenoemde h^'fxstin^en. Het school ge1 d van Rijkscoholen vordt vo'dasn bii de ontvanger van Ie d'r^to be'ss^in^e". Van lager- of uitgebre'd lager on derwijs zowel onenbaar a^s bh'zon- Kü de rrarnoen^nntvange" Van bijzonder middelbaar of bij zonder voorbereidend hog°r onder- wlls behaalt men bij in-teH'ng zelf het scbioifre'd Of wegens het volge" van di+ nnderwüs geen schooWd verschuldigd \vord* ind'en *een be'astin» word* be*aald hangt van de betrc-ffende instel'ing af. SPORT BINNENLAND. Bij een bloembollenhandelaar in het dorpje Hem in Noord-Holland hebben inbrekers zich meester ge maakt van een bedrag van dertien duizend gulden. Van de daders ont breekt elk spoor. Op het nummer van een gesto len lot is dezer dagen als prijs een koe gevallen. De onrechtmacige hou der van het lot vertelde, dat hij het had gekocht van een schooljongen, die op zijn beurt mededeelde, dat hij samen met een vriendje nog veel meer inbraken de laatste tijd te Doe- tinchem gepleegd, op zijn neam heeft staan De houtzaagmolen De Vriend schap te Monnikendam, de laatste bo venkruier van Noord-Holland, zal in zijn oorspronkelijke toestand wor den hersteld. De restauratie wordt uitgevoerd met steun van rijk, pro vincie en gemeente. Te Garderen is men begonnen met de bouw van het semi-militaire kamp, dat tegenover hotel De Vier sprong zal worden opgetrokken. Het zal bestaan uit ongeveer dertig mon tagegebouwen. De Bredase rechtbank heeft gis teren J. de L. secretaris-penning meester van het waterschap te Ze venbergen, wegens verduistering van veertigduizend gulden veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Een span paarden, dat voor een wagen met suikerbieten liep, sloeg gisteren te Zevenbergen op hol en rende door een spiegelruit een café binnen. Eén van de dieren moest worden afgemaakt. De voerman is in het ziekenhuis te Breda opgenomen. BUITENLAND. Communistische leiders schij nen allen op bepaalde tijden ziek te moeten worden, waarna zy ergens in de Sovjet-Unie of in de satellieflan- den een „kuur" doormaken^ Nu is Otto Nuschke van de Oostduitse re- tering voor een kuur naar Tsjecho- lowakije vertrokken. Wilhelm Pieck, de president, zit al in Rus land. In Californië hebben stortregens een zware overstroming veroor zaakt. Twee personen zijn om het leven gekomen. Een Israëlisch schip, de „Japos" bevindt zich op de Atlantische Octaan ten Westen van de Franse kust in nood. De „Boschfontein" die in de buurt is, heeft zich naar het zinlytnde schip begeven. In de Ver Staten zyn twee gnudsmokkelaars gearresteerd, die op het punt stonden per vliegtuig naar India te vertrekken. Zij hadden 68 kg. goud bij zich. De universiteit te Bristol heeft een ballon ontworpen, die tweemaal zo groot is als de koepel van de St. Pauls te Londen en voor onderzoek van cosmische stralen in de strato steer, 35 kilometer hoog zal kunnen stijgen. VEILIG VERKEER. doen meende de politierechter en ken in de commissie van"b>jstand j veroordeelde verd. tot een maand .Om het kind in het verkeer van de Stichting voor de Landbouw, gevangenisstraf. Denkt overal en altijd weer of meer hachelüke positie verkeerde, had klaarblijkelijk niet voorzien, dal na d6 hare majesteit ten dode wa' opgeschreven. Bij de 19e zet qapitu leerde de Belg. De uitslagen zijn: Pirc (Joegosla vië) wint van O'Kelly (België) Stahlberg (Zweden) wint van Pil nik (Argentinië); Trifunovic (Joe goslavië) speelt remise met Tarta kower (Frankrijk); Van Scheltingr (Nederland) remise met Krame (Nederland); Najdorff (Argentinië) wint van Donner (Nederland). De overige partijen zijn afgebro ken. Door deze uitslag kregen Najdorff en Stahlberg, ieder met 5)4 punt de leiding. DAMMEN. SIMULTAANSEANCE DER KAMPIOENEN. Morgenavond zullen in café van Weizen, Nieuwe Beestenmarkt de drie Damkampioenen 1950 van Lel den een simultaanseance geven. W. Hulsman, kampioen Hoofd klasse bindt de strijd aan tegen de Hoofdklasser^. W. v. d. Reijden, kampioen eerste Klasse neemt de eerste klassers voor zijn rekening, terwijl W. Stoute, kampioen tweede K asse zich ge- plaatst ziet tegenover de tweede klassers. Damliefhebbers komt en meet uw krachten tegen de Damkampioenen 1950. Aanvang 8 uur. Tijdens deze simultaanseance zal de prijsuitreiking van het Dam kampioenschap 1950 plaats vinden. IJSHOCKEY OM DE WEST-EUROPA-BEKER. De uitslag van de Zondag te Brus sel gespeelde yshockey-wedstrijd Brussel—Ijsvogels luidt niet 45 maar 55 (33 02 20). De stand in de competitie om de West-Europa-beker is: Amsterdam Den Haag Brussel Billancourt RC de France Tilburg Luik 1 1 1 1 1 1 4 14—12 2 10—4 20 11—19 VOFTBAL A. H. KOKELMAN OVERLEDEN. De heer A. H. Kokelman te Geleen voorzitter van de afdeling Limburg van de K.N.V.B. en medeoprichter van de R.K.L.V.B. is gistermorgen plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 59 jaar. De overledene werd in 1937 wegens zijn bijzondere verdienste voor de katholieke sport beweging begiftigd met de pauselij ke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". „HALFWEG" HEEFT TEKORT VAN F 4.000.- Op een gisteravond door het be stuur van de voetbalvereniging „Halfweg" belegde buitengewone ledenvergadering is uit een rapport van de kascommissie en een accoun tantsonderzoek gebleken, dat deze vereniging een kastekort heeft van f 4.005.62. Dit tekort is ontstaan door het beleid van de penningmeester, de 57-jarige Zwanenburger G. J. W., die het bedrag geheel ten eigen bate heeft gebruikt. Het bestuur had na het vaststellen van de fraude de verzekering gekre gen. dat het bedrag aangezuiverd zou worden. Dit is niet gebeurd. De penningmeester, die tegenover het bestuur en politie reeds een be kentenis aflegde, zag kans recettes, contributies, donaties en een onge- "allenfonds groot f 500.— te verduis teren. In de boeken bleek niet ge knoeid te zijn. Ook was er geen spra ke van valsheid in geschrifte. De kas- commissies, die de laatste jaren de boeken controleerden waren steeds, wat de kasmiddelen betreft, op slu we wijze om de tuin geleid. „Halfweg" heeft bovendien een lo pende schuld van f 1.800.De ove rige bestuursleden treft, volgens een uitspraak van de leden, geen enkele blaam. Een nieuwe functionaris is inmid dels gekozen. SCHAKEN. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE AMSTERDAM De niet geheel verwachte uitslag van de Maandagochtend voortgezette partijen had plotseling niet minder dan 5 spelers met gelijk aantal pun ten aan de kop gebracht, met één punt voorsprong op de volgende deelnemers Het is daarom begrijpe lijk, dat de belangstelling zich con centreert op de verrichtingen van de meesters. Wie zal zich aan de spits handhaven? Voor onze landgenoten was daarbij van bijzonder belang de partij NajdorfDonner. Het begin van de pdrtij was droe^ vig. Reeds in de opening verloor Donner een stuk. Maar daarna be gon hij zijn best te doen, maar het was te laat en bij de 28e zet gaf hij zich gewonnen. In de overige partijen deden zich voorlopig geen zenuwschokkende ge beurtenissen voor, tot plotseling het gerucht door de perszaal ging, dat O'Kelly verloren had. Pirc had tegen hem in een West- Indiër het gunstigste spel gekregen, maar van verlies scheen alsnog geen sprake. De D-pion van Pirc begon echter vervelend te worden O'Kelly, wiens koningin in een min BOKSEN. NED. KAMPIOENSCHAPPEN. De partij tussen Harrie Bos, Ne derlands kampioen weltergewicht en zijn uitdager Giel de Roode werd na 10 ronden gestaakt," waarbij de Roo de op punten tot winnaar werd ver klaard. De Hagenaar Jan Nicolaas, kam pioen van Nederland, heeft zijn uit dager Walter Kraus (Amsterdam) op punten in 12 ronden verslagen. Hij behield daarmee zijn titel. TAFELTENNIS. Treffers (R. A. Veen). Het tweede herenteam stuurde DVS 2 met 100 naar Den Haag terug en staat hiermede nog weer een tikje steviger op de bovenste plaats. De lagere herenteams laten het er nog, steeds lelijk bij zitten wat de volgende uitslagen bewijzen: ATTC 2—Treffers 3 7—3; ALTC 4 —Treffers 4 9—1; Dolfijn 2Tref fers 5 64. Bij de dames verraste het tweede team DTS 2 en klopte ze met 64. Treffers 3 moast in het sterke ATTC 1 met 10—0 hun mesrdere er kennen. Het vierde dames team prijkt ech ter ook nog ongeslagen op de bo venste plaats en wist met 82 van Wilskracht 1 te zegevieren. Tref fers 2Treffers 5 8—2. Maandag avond zijn de junioren gestart voor de snel in het leven geroepen NKS- junioren-competitie. „Een goed begin," dacht het A- team „is het halve werk," en met 100 moest Ready (Hoogmade) ca- pitu eren. Veni Vidi Vici (Leii'schendam). Resultaten zijn voor de dames: WV 1—SBS 1 5—5: VVV 2—De- tas 2 10—0- VVV 3—DSB 2 3—7; VVV 4MVO 1 7—3. Heren: VVV 1—de Jagers 7—3; VVV 2—DOS 5 6—4; VVV 2—DSB 2 5—5- VVV 3—PTT 4 9—1- WV 4—DVS 4 10—0; VVV 6—Netbal 6 4—6. Op 23 dezer ontvangt het tweede damesteam Petronella 1 om 19.45 uur en op 25 dezer komt Rustenburg 1 naar de Duivesteijnstraat om het eerste herenteam te bekampen, ter wijl het tweede herenteam gastheer is van NKF 2, het derde herenteam van DVS 3. Het vierde 'herenteam krijgt Steeds Hoger 5 op bezoek, ter wijl HBS 4 naar Leidschendam komt om VVV 6 te bekampen. Het derde damesteam ontmoet in de zaal Hilversumse straat het tweede da mesteam van Te Werve. De wed strijden op 25 dezer vangen aan om 15 uur. Voor de schoolgaande jeugd heeft WV op veler verzoek een aparte training ingesteld op de Zaterdag middagen. Aanvang 14 uur in de zaal Duivesteijnstraat (Damsigt). DUIVENSPORT. De Vliegende Vcorhouters. De gehouden wedvluchten van het af gelopen seizoen hadden het vol gende resultaat; Klasse Vitesso: 1. A. v. d. Slot met 196 pnt; 2. A. Dijsselbloem met 176 pnt.; 3. P. Warmerdam met 168 pnt. KI. Middenfond: 1. P. J. Warmer dam 189 pnt.; 2. A. Dijsselbloem 182 pnt.; '3. J. Burgmeijer 136 pnt. KI. Ford Kampioenen; 1. A. Dijs selbloem 190 pnt.; 2. P. J. Warmer dam 149 pnt.; 3. P. de Jong 143 pnt. Groep Jonge Duiven: 1. A. Dijs- selb'oem 275 pnt.; 2. F. J. Werkho ven 272 pnt.; 3. P. J. Warmerdam 271 pnt. Gemengde Jonge en Oude Duiven: 1. A. Dijsselbloem 246 pnt.; 2. P. J. Warmerdam 235 pnt.; 3. P. de Jong, 190 pnt. Kampioen generaal werd A. Dijs selbloem met 1069 punten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6