SKwte {^atf De K.R.O. ondervond enorme belangstelling bij viering van zilveren jubileum T.B.G-bestrijding in Leiden verrichtte veel goed werk MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Feestgeschenk van 113.000 nieuwe leden Zaterdag heeft de Katholieke Ra dio-Omroep met luister zijn zilveren jubileum gevierd. y In de prachtig versierde Sint Vitus- kerk werd eeh pontificale H. Mis op gedragen door de internuntius. Het begon in de kerk. Behalve de duizenden in het kerk gebouw stonden vele honderden bui- tesn om de komst van de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en bur gerlijke autoriteiten gade te slaan. Onder hen, die deze kerkelijke plech tigheid bijwoonden bevonden zich kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppen van Haarlem en 's-Hertogenbosch, kanun nik dr. Jansen, president van de Kath. Vlaamse Radio-Omroep, mis siebisschoppen, vicarissen-generaal, abten en provincialen van orden en congregaties en vele andere hoge geestelijken, onder wie de hoofdaal moezeniers mgr. J. F. M. de Sain en mgr. H. J. J. M. van Straelen. Onder de zeer talrijke burgerlijke autoriteiten bevonden zich de minis ter van O., K. en W„ prof. dr. F. J. Th. Rutten en mr. F. L. C. J. M. Teu- lings, minister van Binnenlandse Za ken, voorts de staatssecretaris van 0., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord-Holland en Lim burg, de rectores-magnifici der kath. universiteit te Nijmegen en dc R.K. Economische Hogeschool te Tilburg, vertegenwoordigers van vrijwel alle katholieke organisaties in den lande, leden van de Raad van State, van de Eerste eh Tweede Kamer, burge meesters enz. Bij de pontificale H. Mis fungeer den als troondiakens prol dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O. en prof. A. J. M. Mulders, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijme gen en lid van het hoofdbestuur van de K.R.O. Diaken was mr. A. Diepen- brock, bisschoppelijk commissaris van de K.R.O., subdiaken was pastoor 1. P. J. Kaarsgaren van Baarn, lid van het hoofdbestuur van de K.R.O. Presbyter-assistent was de herder van de Sint Vituskerk, deken H. F. Frank. De feestpredicatie werd ge^ houden door mgr. dr. F. J. Feron, vi caris-generaal van het bisdom Roer mond. Verscheidene koren luisterden de indrukwekkende plechtigheid op. Vele geschenken. Inmiddels stroomden bij de jubile rende K.R.O. de bloemstukken, ge lukwensen en geschenken binnen. Onder de reeds ontvangen geschen ken bevindt er zich een, dat door zijn bijzondere karakter vermeldens waard is. Het is het geschenk van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën, be staande uit een tweetal trommels van Negerstammen om tam-tam te maken, en een eerste, maar zeer oude vorm is om berichten draadloos door te geven. Herdenkingsbijeenkomst in „Gooiland". Na de plechtige kerkelijke viering is het feest in de middag voortgezet met een officiële herdenkingsbijeen komst in het theater „Gooiland", ge volgd door een druk bezochte re- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededefingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchcon cert. 13.50 Reportage. 14.25 Gram. 14.40 Zang en piano. 15.00 Kamer muziek. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Amusementsmuziek. 18.25 Cowboy liedjes. 18.48 Sport, „Dit is leven," en voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Maas trichts Stedelijk Orkest, koren en soliste. 21.00 Toespraak door prof. J. B. Kors. 21.10 Pianotrio. 21.35 Amu sementsorkest en soliste. (22.10 22.30 Cabaret). 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaaktour- nooi. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 10.30 Voor de huisvrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano- voordracht. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor t platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Or kestconcert. 14.00 Voor de vrpuw. 14.30 Gram. 15.30 „Onze Ameri kaanse buren." 15.45 Kinderkoor. 16.00 Reportage. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Pro menade orkest. 19.03 „Paris vous parle." 19.08 Gram. 19.25 Fanfare orkest. 19.50 „Herscholing van offi cieren en onderofficieren in de Ame rikaanse zóne van Duitsland." 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De an+woord-man. 21.30 Reportages. 22.00 Goede moed, causerie. 22.25 Viool ,clavecimbel en viola da gamba. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. ceptie. Alle plaatsen in de schouw burgzaal van Gooiland waren bezet door de vele autoriteiten en andere genodigden. Onder hen die deze bijeenkomst bijwoonden bevonden zich niet alleen de gasten, die 's morgens de H. Mis bijwoonden, maar ook de minister president en enkele andere ministers, vooraanstaande figuren uit de radio wereld en vele andere gasten uit brede, voornamelijk Kath. kring. Rede van prof. Kors. De bijeenkomst wercl geopend met een herdenkingsrede, die werd uitge sproken door de voorzitter van dc K.R.O., prof. dr. J. B. Kors O.P. Spreker stelde vast, dat door de gaven van Gods goedheid de Kath, Radio-Omroep tot een belangrijk in stituut was uitgegroeid. Hij releveer de het initiatief van wijlen pastoor Perquin, waarop het katholieke volksdeel zo enthousiast heeft gerea geerd. Hij herdacht dankbaar de werkers van de eerste tijd. „dc stu wers, die door hun scherp inzicht en grote daadkracht het K.R.O.-werk hebben uitgebouwd en groot gemaakt. Zijn dank ging verder uit naar het Nederlands epsicopaat, welks blijven de steun van onschatbare waarde is geweest, naar wijlen jhf. Ch. Ruys de Beerenbrouck, „die met hart en ziel de K.R.O. steunde" en naar al dege nen, die in de afgelopen 25 jaaen als bestuurders de zorgen van dc lei ders meedroegen. Niet in de laatste plaats gold zijn dank de medewer kers, die „met laaiend idealisme zich hebben ingespannen om van hun omroep steeds iets beters te maken". Ten slotte dankte prof. Kok het Katholieke volk, dat door geldelijke offers, enthousiaste aanhankelijk heid en gulle waardering niet het minst heeft bijgedragen om het werk te doen slagen en groeien". Onder deze allen was er een, die hij in het bijzonder dank wilde bren gen, namelijk de man die met de K. R.O. jubileert, de directeur Paul Speet. Hij schetste diens grote verdien ste als „all round" radio-man en on vermoeid werker en eindigde met de wens uit te spreken, dat de Kath. Radio Omroep moge blijven groeien „tot steeds hoger perfectie, opdat hij zijn dienende taak. zowel voor het eigen Katholieke volksdeel als voor beel dc Nederlandse gemeenschap op waardige wijze zal kunnen vervul len". Pauselijke gelukwensen. Het woord was daarna aan mgr. Giobbe, apostolisch internuntius, die na zijn eigen gelukwens mededeling deed van een brief van de Paus, waarin deze het werk van de K.R.O. ten zeerste prees. Toespraak minister-president. De minister-president, dr. AV. Drees, bood namens de regering ge lukwensen aan en gaf uitdrukking van haar waardering vöor de arbeid, die in de afgelopen 25 jaren is ver richt, „arbeid, niet uitsluitend voor het Katholieke volksdeel, maar van belang voor de natie als geheel „Uit een klein begin is iets moois en groots gegroeid", aldus de minister-presi dent. Het werk dat de K.R.O. verricht achtte dr. Drees van nauwelijks te schatten, betekenis en een verrij king voor ons gehele volk. Daarom wenst de regering ook haar dank. waardering en hulde hiervoor te be tuigen. Namens de Nederlandse bisschoppen. De gevoelens van het Nederlands episcopaat werden vertolkt door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die zeide, dat de bisschop pen dankbaai en vol bewondering zijn voor hetgeen de K.R.O. heett gepresteerd. Ook hij roemde het initiatief en de stuwkracht der op richters en uitte zijn dankbaarheid voor het werk, dat ook thans door prof. Kors, directeur Speet en zijn medewerkers wordt verricht. „Dit werk is een vreedzaam cn degelijk apostol-.at in ons land tot verheffing van ons volk, en van de Katholieke Kerk in het bijzonder, een prestatie, die in geen land ter we reld verder is bereiktaldus mgr. Huibers. Burgemeester mr. J. A. G. M. Hel- lenberg Hubax van Hilversum bood de gelukwensen van het gemeente bestuur aan en deed zijn felicitatie gepaard gaan van een geschenk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door mr. Ph. de Vries, ad junct-regeringscommissaris voor het radiowezen in Nederland, door mr. A B. Roosjen namens de Ned. Radio Unie die in het bijzonder en uit drukkelijk nog eens de goede samen werking tussen de radio-omroepver enigingen vaststelde door dr. E. Teeuwen, die namens de Kath. Ra diohond in het Bisdom Roermond twee door Wong Lun geschilderde portretten van prof. Kors en de heer Speet aanbood, en ten slotte door mr. E J. A. Verdijk, voorzitter van de diocesane contact-commissie in het bisdom Den Bosch, die het geschenk van de K.R.O.-leden aanbood. Onder groot enthousiasme deelde hij mede, dat dit geschenk bestaat uit een aan was van K.R.O-leden, alleen in dit jaar niet minder dan 112 930, waar door het totaal aantal leden van de K.R.O. is gestegen lot 265.102" Daar mede is de K.R.O. de grootste in ons land geworden", aldus dr. Teeuwen. Na het dankwoord van prof. Kors volgde een receptie, waarop vele honderden hun gelukwensen aan het bestuur van de jubilerende omroep vereniging kwamen aanbieden. On der hen bevonden zich bekende figu ren van alle geestes-richtingen uit het gehele land, ook velen uit de kunstenaarswereld. MEETING IN FINSTERWOLDE. In Finsterwolde heeft de C.P.N. Zaterdag op het sportterrein een openluchtbijëenkomst georganiseerd, die door een kleine tweehonderd per sonen werd bijgewoond. Als spreker traden Op Wethouder Haaken van Finsterwolde en de algemeen secre taris van de C.P.N., Paul de Groot. Wethouder Haaken heeft tijdens deze bijeenkomst een overzicht gege ven van het vele goede, dat z.i. door de communisten tot stand werd ge bracht. Paul de Groot had grote waarder ring voor dc communistische raads leden van Finsterwolde, die het ver trouwen van de gehele burgerij van Finsterwolde hadden, zo zeide hij. „De regering gaat deze communis tische raadsleden thans naar huis sturen", aldus spreker, „omdat ze dingen zouden hebben gedaan, die niet te tolereren zijn. Zouden ze evenwel deze dingen niet gedaan hebben, dan zou de C.P.N.-leiding ze naar huis gezonden hebben" Er is momenteel een streven merkbaar, aldus verklaarde sor„ om de communisten zoveel mogelijk uit openbare functies te zetten, teneinde op clezp wijze een oorlog voor te be reiden." Naar wij vernemen heeft do rege ring besloten tot het instellën van een regeringscommissaris voor de emigratie. Tot hoofd van dit bureau, dat on dergebracht zal worden bij het mi nisterie van Sociale Zaken, zal wor den benoemd mr. ir. B. W. Have- man, thans werkzaam aan het mi nisterie van Verkeët en Waterstaat. De benoeming is binnenkort te verwachten. Ook zullen binnenkort mededelingen over doel én werkwij ze van het nieuwe bureau worden gedaan, ONEERLIJKE BANKBEDIENDE. Door de Haagse recherche is aan gehouden de 45-jarige B. N. uit 's-Gravenhage die werkzaam was bij j een bankinstelling aldaar. N. wordt er van verdacht, dat hij zich in de loop van de laatste twee jaren heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal verduisteringen ten na dele van cliënten van de bank, die in goed vertrouwen geld aan N. mee gaven, opdat hij het op hun bankre kening zou storten. Een interne controle heeft voorlo pig uitgewezen, dat N. door deze ma nipulaties ruim 10.000 gulden in eigen zak zou hebben doen verdwijnen. De cliënten van de bank zullen van dit alles echter geen schade lij: den, daar verzekering de schade dekt. BIJ HET VIERDE LUSTRUM DRUKKE RECEPTIE De afdeling Leiden van de Vereni ging tot behartiging der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, met ruim 1800 leden de grootste af deling in ons land, heeft Zaterdag ónder grote belangstelling haar vier de lustrum herdacht. In de middaguren recipieerde het bestuur van de jubilerende afdeling in de Jacoba-zaal van „Den Burcht"'. Alvorens de gelegenheid tot het aan bieden van de gelukwensen werd gegeven, heeft de voorzitter de heer J. Ober, een overzicht gegeven van het ontstaan cn de ontwikkeling van de Leidse afdeling. Op 16 Augustus 1930 iii voormalig Huize Feenstra op het Rapenburg opgericht, heeft de afdeling zich al dadelijk beijverd voor het uitzenden van T.B.C.-patiënten. Daarnaast, en niet in 't minst, werd ook aandacht gevraagd voor de sociale kam van het T.B.C.-werk. Met name werd krachtig aangedrongen om verooi.e ring in de huisvesting van T.B.C -pa tiënten te brengen. Aanvankelijk had men veel tegenstand te overwin nen, doch al spoedig werd van d» zijde der plaatselijke overheid inge zien, dat in dit opzicht nderdaad verbeteringen waren aan te brengen Bovendien heeft de afdeling zich sterk geïnteresseerd voor de arbeids bemiddeling van uit sanatoria ont slagen patiënten. Ondanks de moeilijke jaren der bezetting, wijst de ledenlijst tl óns een record-vijfer aan de staat de Leidse afdeling met ruim 1800 leden aan de top der landelijke organza tie. Mede dank zij het werk der af deling konden in het afgelopen jaar 12 gezinnen aan een betere woning worden geholpen, terwijl in 1949 ruim f 7.000 kon worden uitgekeerd voor verschillende doeleinden. Ten- LUISTER WEDSTRIJD „VOOR HET KIND" Vanavond wordt in het kader van de actie voor de kinderpostzegel over beide zenders een St. Nicolaas luister wedstrijd uitgezonden. Over Hilversum 1 in het programma der N.C.R.V. om 20.10 uur en over Hil versum 2 in het programma van de A.V.R.O. om 21.15 uur. ze n „gezonde"verrassirig! BINNENLAND Prinses Beatrix heeft Zaterdag- middag, in gezelschap van enige vriendinnetjes, een bezoek gebraent aan de internationale hondententoon- stelling. Het jeugdige gezelschap werd in de J.arbeurshallen rondgeleid en voorgelicht door de burgemeester van Utrecht. Bij de Nederlandse Bank zijn kort geleden valse muntbiljetten van een rijksdaalder ontdekt. Deze biljet ten bleken zo goed te zijn nage maakt, dat zij nauwelijks van echte zijn te onderscheiden. Het paard van een landbouwer uit Haps (N.-B.) heeft bewezen even trouw te kunnen zijn als een hond. Enige dagen geleden, toen het spoor loos was, werd het teruggevonden in de stal van zijn vroegere baas, die hem meer dan drie en een half jaar geleden heeft verkocht. BUITENLAND. In Saalfeld (Thüringer) is een snel toenemende typhus-epidemie uitgebroken. Een noodziekenhuis moest worden opgericht. Een gerust stelling is, dat Thüringen achter het ijzeren gordijn ligt. West-Berlijnsc arbeiders, die bezig waren met het baggeren van een kanaal, baggerden een stel pre historische beenderen op, o.a. de kaak van een mammoet en een schouderblad van een neushoorn. De botjes moeten volgens deskundigen 'n slordige 50.000 jaar oud zijn. SCHEEPSBERICHTEN. AMARAPOORA 19 Nov. te R'dam an Djakarta EMPIRE BRENT I'rep.) Djakarta—R'dam, 19 Nov. te Port Said GROOTEBEER, A'dam- Nieuw Guinea, 19 Nov. van Port Said JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT Djakarta—A'dam, pass. 18 Nov. Malta KOTA INTEN, Dja kartaR'dam, pass. 19 Nov Oues- sant LANGKOEAS, Djakarta— R'dam, 19 Nov. van Belawan naar Colombo VOLENDAM 20 Nov. verw. Fremantle van R'dam WA TERMAN, DjakartaR'dam. pass. 19 Nov. Kaap Bop - WELTEVREDEN, R'damIndonesië, 19 Nov van Lis sabon naar Port Said WILLEM RUYS. R'dam—Djakarta, 19 Nov. van Suez naar Colombo. K.J.M.V. WEEK-END IN BLOEMENDAAL Ook Leiden present. In een opperbeste stemming trok u__._ oj de Leidse K.J.M.V. Zaterdagavond j is een nauwe samenwerking met het naar Bloemendaal waar op de prach- Consultatiebureau en de afdeling slotte bepleitte spr. de noodzakelijk heid om het nazorgwerk met kracht voort te zetten cn te streven naar de oprichting van een Nazorg-centrum. De heer Ober deelde nog mede, dat ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeling Leiden aan alle Leidse T.B.C.-patiënten, die zo- wei in een sanatoruim als thuis ver pleegd worden, een fruitmandje is gezonden. De heer C. A. Berg, die namens het H.B. de gelukwensen overbracht, prees het Leidse afdelingsbestuur voor zijn activiteit en zette nog eens met nadruk uiteen, dat T.B.C.-zorg in feite overheidszorg is. Daarnaast verdient ook alle aandacht aan het nazorgwerk te worden besteed. Na mens het H.B. overhandigde spr. het afdelingsbestuur een enveloppe met inhoud en een fraaie bloemenmand, terwijl de voorzitter en secretaris, resp. de heren J. Ober en J. Bouman, die van de oprichting af deel van het bestuur uitmaken, met een blijvend aandenken werden verrast. Ook de heer J. Bruné, één der oprichters van de Leidse afdeling, mocht een geschenk in ontvangst nemen Achtereenvolgens voerden nog het woord afgevaardigden van de zus- terafdelingen te Rotterdam, Deven ter, Haarlem, Utrecht, Oegstgeest, Delft, Groningen, Amsterdam en Den Haag, een vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van „Her wonnen Levenskracht" en van het actie-comité „Kei'stzegel 1950", waarna tenslotte de voorzitter van de feestcommissie, de heer Hüner, het bestuur en de beide jubilerende bestuursleden, namens de leden ge huldigd heeft. Vele sprekers deden' hun woord van gelukwens me. de aanbieding- van een geschenk ge paard gaan. De heer Ober sprak een kort dankwoord. Onder de velen, die ter receptie verschenen, merkten wij o.m. nog op een deputatie van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lastenen de Typografenvereniging „Onze ge zondheid" Propaganda-Feestavond. ,s Avonds werd in de grote zaal van „Den Burcht", die nog niet groot genoeg bleek te zijn, de propaganda- feestavond gehouden. Het program ma bestond uit een bont allerlei: zang, toneel, muziek. Het toneel werd verzorgd door het toneelgezel schap van Gemeente Werken, dat op vlotte wijze' het vrolijke stuk „Aard appelen" over het voetlicht bracht. Het luchtige gedeelte van de zang werd gebracht door het Hawaiian- ensemble „The Manakura's" o.l.v. Dick Koster. Vooral de Surinaamse liedjes sloegen geweldig in Het meer ernstige gedeelte werd ver zorgd door het jubilerende mannen- dubbelkwartet „Inter Nos." Tenslot te zorgden het accordeon-duo' de „Anja's" en „De Notenkrakers voor vlotte melodietjes. De spreker op deze avond was het hoofdbestuurslid de heer C. A. Berg. Spr. wees er allereerst op dat de so ciale toestanden In het begin van de ze eeuw zeer slecht waren in Leiden. Het H.B. heeft toen contact opgeno men met enige Leidenaars om te ko men tot een oprichting V2n een plaatselijke afdeling van de „Vereni ging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. De pioniers hebben moeilijk werk verricht, want medewerking werd practisch niet verkregen. Dit is nu na 20 jaar wel anders geworden, er tige villa Vijverduin een studie week end werd gehouden. Om 8 uur open de pater Dirkse met een causerie over de film en haar oorsprong, welke ge volgd werd door een serie films uit de jaren 1900 tot 1950. Dat er veel animo voor was bleek wel uit de rondvraag, die een storm van vragen ontketende. Met een fikse wandeling door de mooie omgeving werd de avond besloten. Zondagmorgen om 8 uur was er in de kapel een H. Mis opgedragen door pater Dirkse, waarna een gemeen schappelijk ontbijt in de eetzaal volg de. Tegen IC uur opende Frans "t Hoen deze morgen met een lezing over kunst; verschillende grote schil ders cn dichters werden besproken. Ook hier was de rondvraag geweldig en moest onderbroken worden voor het diner. Hierna vervolgde Frans 't Hoen zijn causerie met reproducties en reliefs van 1600 jaar voor Chris tus tot heden. Met een dankwoord van het be stuur aan alle medewerkenden werd het geslaagde week-end besloten. LITTIRES SACRUM. Zaterdagavond vond onder auspi ciën van de Kon. Amat Toneelver Litteris Sacrum, een heropvoering plaats van het programma, dat Don derdag j.l. ter gelegenheid van het officiële bezoek van H.M. Koningin Juliana en Haar Gemaal in de Kon. Schouwburg in Den Haag is gearran geerd. Zoals men weet, werden op de Gala-avond in Den Haag door vier amateurtoneelverenigingen vier één-acters ten tonele gevoerd. Door dat een van de deelnemers aan de gala-avond, „Multatuli" uit Delft, Zaterdagavond een uitvoering in Delft te verzorgen had, kon zij haar medewerking niet verlenen. De do nateurs van Litteris Sacrum hebben kunnen genieten van het hoge peil van het spel der drie andere vereni gingen. t. w „Comedia" uit Helle- voetslu?. met het stijlvolle spel: „Ge bed om Vrijheid"; „Eloquentia" uit Voorhuvg met het luchtige, doch moeilijk te spelen schetsje: „Rondom het ontstaan van een fameuze ule vel". cn tot slot „Litteris Sacrum" mei haar half historische, gedeelte lijk humoristische één-acter „Het laatste archief". Na de pauze zong het Ambtenarenkoor van de Prov Griffie in Den Haag bijzondere bemiddeling van het Ge~ westelijk Arbeidsbureau. De heid geeft een slecht voorbeeld, de oud-t.b.c.patiënten moeten het voor- rfamelijk hebben van de kleine pa troons, die ook hun gevoel laten spreken. Spr. betreurde dit ten zeer ste, aangezien hij van mening is, dat de Overheid de zorg voor alle t.b.c.- lijders volledig op zich moet nemen. De vereniging heeft reeds veel goeds verricht maar het werk breidt zich steeds uit, daar met het door lichten veel meer gevallen opge spoord worden. Hoe meer arbeid er te verrichten is door de Vereniging hoe meer hulp zij moet ontvangen Spr. beëindigde zijn toespraak met de opwekking aan de leden er vele nieuwe leden bij te winnen. De goed geslaagde avond werd be sloten met een „gezellig samenzijn", KL - DAGKALENDER. Maandag; 20 November 20 uur „De Burcht (Jacobazaal), - Gildegroep Kath. Vrouwenbeweging optre den van „De Friese Fakir" ruime introductie is toegestaan. Dinsdag 21 November 19.30-20.30 uur Gebouw v. Chr. Soc. Belangen (Oude Singel 236) adviesavond R. K. Metaal'bewerker »->ond St. Eloy. Woensdag 22 November 20 uur Rectoraat Hooigracht 29 maande lijkse bijeenkomst Kath. Jeugdraad (verslag Finantiële Commissie). 20 uur „Vrolijcke Arke" (Pieter- kerkkoorsteeg) Contact-avond Katholiek Sociaal Bureau mej. G. Hibbeln, opvoedkunde-lerares, spreekt over doel en werk van de Mater Amabilisschool. 20 uur „De Burcht" Filmavond R. K. Metaalbew. bond St. Eloy vertoond zal worden „Dë Hemelse Magiër" (het roemrijke leven van Pastoor van Ars). Donderdag 23 November 19 uur Stadhuis (kamer 125) zitting LeSdae Jeugdparlement onder werp „Pil er. Jeugd" vrij toegan kelijk voor belangstellenden. Vrijdag 24 November 20 uur Rec toraat Hooigracht 29 bijeenkomst Organisatie-Commissie v. d. Ver. „Katholiek-Leiden." WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt t^ VEEL WIND Vanavond nog opklaringen, overigens meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde en aan de kust later wellicht stormachtige wind tus-* sen Zuidwest en Zuidoost. Wei nig verandering in temperatuur. Nog steeds heerst er een ontstel lend wanbegrip tussen katholieken en protestanten. Nog steeds leeft men in een sfeer van wantrouwen, cn angstige reserve. H5t is nu juist de taak van'de Christen-Studenten- Raden deze sfeer van wantrouwen en onbegrip te doorbreken en te ko men tot een werkelijke ontmoeting en een eerlijk en open gesprek, ge dragen door onderlinge vriendschap en vertrouwen. Daarom belegde het Landelijk Convent van Christen- Studenten afgelopen weekend zijn vierde naoorlogse' bijeenkomst in de „Ossewa" te Noord wijk aan Zee, waar een vijftigtal studenten van verschillende confessies en komend van diverse Universiteiten in een onderling gesprek zich bezonnen op het thema: ,,Het menselijk handelen in het Licht van het Koninkrijk Gods". Ds van Vreunvingen uit Bussum sprak als eerste over dit onderwerp. Hij zag de wereld als een strijdperk waarin de Hemoniscne krachten der zonde strijden tegen de Verlossende krachten der Liefde. Iedereen die gelooft in Christus zal mede moeten arbeiden aan het verspreiden der Verlossing en' de benijding van de krachten van het kwaad. Dit alge meen gegeverf paste spreker toe op de arbeid van den medicus, die in zijn strijd tegen ziekte en dood (ge volgen van de zonde) medewerkt aan deze verlossing op zijn eigen gebied. De Christen-medicus is dus gerechtigd zijn beroepsarbeid inder daad te zien als een verlossingsar- beid. en het Christelijk geloof open baart hem pas volledig de diepe zin en verheven inspiratie van zijn be roep. Pater W. Hertman O.F.M. besprak hetzelfde thema van katholieke zijde en wees er voroal op dat al 't mense lijk handelen voorkomt uit de tota liteit van de ene menselijke per soon, (ook al is dit handelen mis schien zuiver intellectueel, zoals de studie) en bij de Christen dus nood zakelijk beinvloed zal worden door zijn Christelijk Geloof. Ons hande- 1 len in deze wereld zal dus 'n Christe lijk handelen zijn, en onze tegen woordigheid in deze wereld een Christelijke tegenwoordigheid, waar door wij juist in en dóór ons beroep het gist zijn voor de wereld, en het licht in de duisternis. De „Gezellen van de Ster" speel den 's Zaterdagsavonds het fijne en diepzinnige spel van Charles Wil liams: „Roof en Geloof' dat wonder baarlijk goed aansloot bij het behan delde thema, daar deze moderne al legorie ons laat zien had de „Mens" in deze wereld leeft tussen hemel en hel en v°n Heide Venten uit geroe pen wordt door Geloof resp. door Trots, die schuil gaat in het kleed der boete en zich nu zelfrespect wil noemen. Ook dit frisse en oorspronkelijke spel droeg veel bii tot animeren der onderlinge gesprekken, waarmede de vrije tijd gevuld werd. ..DOOR EENDRACHT VERBONDEN" RE.TRTE PRIJZEN UIT. Goed geslaagde tuinwedstrijd. De Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den" 'hield Vrijdagvond in zaal Ani- ba aan de Heerenstraat haar jaar lijkse vergadering met prijsuitrei king. Voorzitter J. H. Smit gaf met een kerte inleHing het woord aan de voorzitter van de jury, de heer H. de Pree, in plaats van de door ziekte afwezige ere-voorzitter Joh. Jonker, die een beschouwing gaf over de tuinkeuring van het afgelopen sei zoen. Ondanks de verregende zomer is deze wedstrijd toch nog een suc ces geworden, waardoor vele prijzen toegekend zijn. Hij overhandigde de nieuwe wisselbeker voor de tuin- wedstiijd aan de heer H. Wagemans, d;e net 78 punten als -eerste op de lijst stond. Voleende winnaars: le prijs met plaquette Th. G. Buise. 2e M. J Verhagen. 3e prijzen C. Leget, B. J. Limburg. J Nieuwenburg, M. I Habraken, J Piket en P. Helvenstein, ^J. P. v d. Bosch, N Breedijk, J. van Oosten, 4e prijzen: D. Ernst en C. Streefland, A de la Rie, W. L. Riet kerk, 5e prijzen: J. de Jager, .T. p. Jongbloed, J. B. Kohenhof. J. Brou wer. W. Landesbergen en H. J. Doove. De prijzen voor de Chrysanthen- wedstrijd kwamen hierna aan de beurt, waarbij de heer J. v. d. Berg voor zijn schitterende groep de eer ste prijs verwierf met 58 punten en beslag leede op de wisse^laauette. Voorts: W. F. v. d. Leek. P. C. de Haas, J. Ouwerkerk. Th. G. Buis en v. d. Waals. DRIE SLOWAAKSE BISSCHOPPEN ZOUDEN IN HECHTENIS GENOMEN ZIJN Volgens de ceorrespondent van dc „Times" te Wenen is Zondag in de Oostenrijkse hoofdstad vernomen, dat drie Slowaakse bisschoppen Zon dag in Slowakije werden aangehou den, t. w. mgr. Vojtassak, bisschop van Spis, mgr. Boezalka, bisschop van Trnava en mgr. Dojdic, bis schop van Prerov. Men weet niets omtrent de reden van hun aanhou ding.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2