S)e CokióeSomcmt Djakarta Zondag in angstige spanning Guerillatroepen bezetten stad bij Seoel Europese federatie zonder Engeland Ernstig auto-ongeval Jircctenr: C. M v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMisl REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w-, f 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. ielctoontjes 1 1.50 BEVEL OM THUIS TE BLIJVEN Zelfs Soekarno was er de dupe van Zondagmorgen van 5 uur tot het middaguur heeft te Djakarta, Priok en Meester Cornelis een stilte geheerst, die een beangstigend karakter droeg omdat aanvankelijk niemand begreep wat er plotseling gaande was. Door middel van de radio en'pamfletten werden de bewoners bevolen in hun huizen te blijven, „totdat door militairen en politie te nemen maatrege len voltooid zouden zijn". Later verluidde, dat de maatregelen getroffen waren in verband met mogelijke demonstraties naar aanleiding van de (door de regering verboden) herbegrafenis te Solo van Sjarifoeddin en andere leiders van de in November 1948 gepleegde opstand in Madioen, die, zoals men zich herinneren zal, mislukt is. Zelfs president Soekarno was de dupe van het bevel om thuis te blijven. Hij had per vliegtuig van Djakarta naar Blitar (Oost-Java) zullen gaan om een bezoek te brengen aan zijn ernstig zieke moeder. Hij is eerst na 12 uur vertrokken, toen het uitgaansverbod was opgeheven. Van officiële zijde werd voorlopig vol staan met de mededeling, dat de veiligheidsactie, die een rustig verloop had, was uitgevoerd in het kader van een spoedig herstel van orde en vei ligheid in Indonesia, waaromtrent min.-president Natsir en Sultan Ha- mengkoeboewono het woord hebben gevoerd. Heden zou echter een re geringsverklaring worden afgelegd. Geruchten deden de ronde De eerste berichten in de vroege ochtend waren zeer alarmerend. Gro te onrust ontstond door geruchten, dat bepaalde burgerlijke elementen wapens droegen en in Djakarta dui zenden personen zich in de straten verdrongen. Nadat echter het uit gaansverbod was afgekondigd geleek Djakarta met zijn 2.250.000 zielen uit gestorven. Te Singapore werd toen al officieel vernomen, dat de regerings maatregelen ten doel hadden, leger en politie in de gelegenheid te stel len, bij verrassing te onderzoeken, waar wapens verborgen werden ge houden. ARRESTATIES Een aantal leiders van de PKI en de Sobsi, een der directeuren van de Javasche Bank, de heer P. Spies, het Geen vrede op het vredescongres Scheuring te Warschau John Rogge, een bestuurslid van de Amerikaanse progressieve partij en lid van het permanente comité van de „Vredesbeweging" heeft op het vredescongres te Warschau een geluid doen horen, dat de deelnemers vreemd in de oren heeft geklonken. Zo wilde hij Noord-Korea als aan valler gebrandmerkt zien. Hij zeide o.m. dat de communisten in Korea en Tibet hun toevlucht had den genomen tot geweld. „Communis tisch fanatisme heeft de Sovjet-Unie verleid tot een poging agressieve be wegingen in andere gedeelten van de wereld onder haar invloed te krij gen door vooruitgang gelijk te stel len met haar eisen buitenlandse en binnenlandse politiek", aldus Rogge. De congresleden joelden en schimp ten tijdens zijn rede, doch enkele punten, die overeenstemden met de algemene lijn vari het congres, wer den met bijval ontvangen. Naar Reuters correspondent Warschau meldt, wordt achter de schermen van het vredescongres al daar beraadslaagd over de stichting van een niet-communistische vredes beweging. Deze beweging zou zich kristalliseren rondom John Rogge. Radio-Moskou leverde Zondag avond de volgende commentaar op de rede van Rogge: JJeze provoce rende toespraak, waarin de bandie ten van Tito geprezen werden, heeft alom onder de gedelegeerden grote verontwaardiging gewekt". Fiasco in Nepal Congrestroepen trekken zich terug De negen dagen oude „parallel-re gering", gevormd door Nepalese op standelingen, is Zondag geëindigd doordat de Congrestroepen het ver zet hebben gestaakt. Dit wordt uit Raxaul gemeld door een correspon dent van „Press Trust of India". On der dekking van de duisternis zijn de Congrestroepen bezig de gehele centrale sector te ontruimen. DE FAMILIE SCHRAM WEDEROM GERED. De familie Schram, vader, moeder en drie jongens van negen, vijf en zeven jaar, werd Zaterdagavond voor de vierde maal gered. Hun vaartuigje de sloep „Amy XI ge raakte op weg van Weymouth naar Cork (Ierland) in een storm in nood. Er werden noodseinen gegeven en een reddingsboot van Torbay sleepte het vaartuig in de haven van Brix- ham. Schram verklaarde tegenover Reu ter, dat hij zich mogelijk in Cork zou vestigen als hij er kon komen. Het oorspronkelijke plan was naar Zuid- Amerika te emigreren. voormalige Chinese lid van de Volks raad, de heer H. Kan, de hoofdredac teur van het links georiënteerde Chi nese dagblad „Seng Hoa Pau", de heer Wang Chi Wen de voormalige staatssecretaris voor Binnenlandse Veiligheid, de heer Soepriasantoso, behoorden tot de personen, die tij dens de veiligheidsactie in Djakarta werden aangehouden, meldt Aneta. Aneta vernam verder, dat o.a. het hoofdkwartier van het Centraal Co mité van de PKI door de politie werd onderzocht, waar men o.m. een proef druk van het nieuwe nummer van de .Bintang Merah" (Rode Ster) in be slag nam. In dit nummer stonden ar tikelen, die betrekking hadden op de herbegrafenis van Amir Sjarifoeddin c.s., welke te Solo heeft plaats gehad, In dit verband zij herinnerd aan be- bepaalde uitlatingen óver demonstra ties, die van de zijde van de Sobsi en de PKI Zondag zouden worden geor ganiseerd. Zaterdag gaf de leiding van de Sobsi echter een verklaring waarin gezegd werd dat men zich zou neerleggen bij de door de regering genomen maatregelen. Velen van de aangehouden perso nen werden Zondagmiddag weer vrij gelaten. Voor zover Zondagavond na gegaan kon worden bevonden zich toen nog de heren Spies, Kan en Wang Chi Wen in arrest. De schattin gen over het aantal arrestaties lopen ver uiteen, nl. van een dozijn tot 200. Aneta vernam voorts dat bij de ac tie ook een aantal wapenen in beslag werd genomen. Over de redenen van aanhouding, van bijv. de heer Spies, tast men ook bij de Javasche Bank ih het duister. De Javasche Bank is vandaag gesloten. OOK ELDERS IN INDONESIË. Van gezaghebbende zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat soortgelijke veiligheidsacties ook elders in Indo nesië zijn ondernomen. Dezelfde krin gen gaven te verstaan, dat de actie duidelijk aangeeft dat de regering waakzaam is. Volgens inlichtingen waren er relletjes te verwachten ge weest. „Iedere actie, van welke groep ook, waarbij gebruik wordt gemaakt van onwettige middelen, zal dóór de regering worden onderdrukt". Tenslotte zeide men, dat het com munisme in Indonesië niet verboden is, doch dat, indien er actie zou wor den gevoerd, die schadelijk is voor het nationale belang, de regering niet zal schromen krachtige maatregelen te nemen. Dit geldt ook voor iedere andere stroming, aldus deze gezag hebbende kringen aan Aneta. VLIEGVERKEER GESTOORD Een vliegtuig van de KLM, dat gis teren van Bangkok naar Djakarta onderweg was, is in Singapore ge land, nadat het per raido er van in kennis was gesteld, dat een vliegtuig van de BOAC hetzelfde had gedaan. Uit Singapore meldde Reuter, dat zo wel aan de Nederlandse Constellati on als aan de Indonesische convair was toegestaan weer op het vliegveld van Djakarta te landen. Heden zou het luchtverkeer weer normaal kun nen functionneren. Antara, het Indonesische nieuws agentschap, heeft bekendgemaakt, dat de procureur-generaal van Indo nesië dr. Tirtawinata is ontslagen omdat hij er niet in geslaagd is de affaire-Westerling tot een goed einde te brengen en omdat in de zaken te gen sultan Hamid en tegen kapitein Aziz weinig voortgang is gemaakt". Zaterdagavond is een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis uit Genève naar Rome vertrokken op weg naar Ambon. Het vliegtuig is ge laden met medicamenten. GROETEN NAAR MILITAIREN. Het persoonlijk uitspreken van groeten van verwanten aan Neder landse militairen in N. Guinea en op Java zal voortaan niet meer geschie den te Hilversum doch in de radio studio Wassenaarseweg 40 te 's-Gra- venhage. Deze nieuwe regeling gaat in voor de aanvrage die na 20 No vember worden ingediend. DE STRIJD OP KOREA j^OOR HET HOOFDKWARTIER van het Zuid-Koreaanse leger is Zon dag bekend gemaakt, dat communistische guerilla-troepen er in de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn geslaagd de tachtig kilometer ten Noord-Oosten van Seoel gelegen stad Tsjoentsjon bij verrassing in te ne men. Onder de burgerbevolking zijn vele slachtoffers. Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoentsjon gestreden. Straatsburg stemde voor, doch is er tegen |7EN VERRASSENDE STEMMING ten gunste van een continetale fede- ratie zonder Engeland en Scandinavië heeft gisteravond in de po litieke commissie der Raadgevende Vergadering van de Raad van Euro pa te Straatsburg tot een grote mate van verwarring geleid bij de be spreking van mej. Klompé's rapport over het instellen van „gespeciali seerde gezagsorganen" zonder federatief karakter. De 25 leden der commissie waren onaangenaam verrast, toen zij met elf tegen tien stemmen en vier onthoudingen bleken te hebben ge stemd voor een regionale federatie, zoals door de orthodoxe federalisten in vele vergaderzalen rondom Straatsburg „Huis van Europa" wordt ge predikt. De •communisten hadden de stad Zondagochtend nog bezet. Zolang zij er blijven, zijn belangrijke bevoor radingswegen, die vanuit Seoel naar het Noorden en Oosten lopen, afge sneden. Men schat de sterkte der communistische troepen in Tsjoen tsjon op twee duizend man. Door sneeuw en modder opruk kende troepen van de zevende Ame rikaanse divisie infanterie hebben Zondag de buitenwijken van de Oost- Koreaanse plaats Kapson, die 34 ki lometer van de Mandsjoerijse grens is gelegen, bereikt. In het Noorden rukken de verbon den troepen langzaam op, waarbij zij nauwelijks enige tegenstand ontmoe ten. Officieren van de geheime dienst verklaren niet te begrijpen, waarom de Chinese communistische troepen Korea zijn binnengerukt, daar zij zich niet bereid tonen te vechten en zich verspreiden, wan neer zij worden beschoten. MEVR. HERTOGH ONTVING DREIGBRIEF Mevr. Hertogh, die verleden week Woensdag uit Nederland te Singa pore was aangekomen, heeft een anonieme brief in het Maleis ontvan gen, waarin zij wordt gewaarschuwd haar gerechtelijke actie, om haar dochter terug te krijgen, te staken. Een functionaris v.an het Neder landse consulaat te Singapore en een Nederlandse vrouw, bij wie mevr. Hertogh thans verblijft, hebben der gelijke brieven ontvangen met be trekking tot de rechtszaak, die van daag voor het Hof te Singapore zal dienen. SOWJETRUSSISCH JEUGDLEGER VOOR KOREA? Meer dan 3.000 jonge mannen in de Sowjet-Unie en „andere Sowjet- Russische gebieden" hebben zich op gegeven voor een vrijwilligersleger, dat in Korea zou worden ingezet, al dus meldt het op Formosa in het En gels verschijnende dagblad „China News". Men verwacht, dat zij na een kor te opleidingsperiode in de strijd zul len worden ingezet. Verzet tegen herbewapening Verkiezingen geven aanwijzing In Hessen en Württemberg (Ame rikaanse zóne van Duitsland) hebben Zondag verkiezingen plaats gehad voor de landsparlementen. Het blijkt, dat de sociaal-democra ten flink gewonnen hebben. In Hes sen, waar zij reeds de grootste partij vormden, hebben zij hun positie nog verstevigd; in Württemberg werd de tot dusver grootste partij der chris ten-democraten verslagen. Deze overwinning van de socialis ten wordt beschouwd als een aanwij zing voor groter verzet tegen de po sitievere houding, die de West-Duitse kanselier Adenauer en zijn christen democratische partij aannemen in de kwestie van Duitslands herbewape- Het onverwachte resultaat dezer stemming werd veroorzaakt door het feit, dat de Britten en de Scandina- viërs vóór stemden op grond van het argument, dat zij geen federatie in de weg wilden staan van de landen, die zich wensen te federeren. Hoewel enkele Italiaanse en Duit se federalisten min of meer bij ver gissing tegen stemden, kreeg het be ginsel der „regionale federatie" toch een meerderheid, waarop niemand gerekend had. De commissie besloot echter de stemming eenvoudig in het vergeet boek te plaatsen, omdat er toch geen uitzicht was op een tweederde meer derheid, die het federatie-plan in de Assemblée zou moeten krijgen. Van daag zal de commissie de bespreking van mej. Klompé's rapport dan ook voortzetten en doen als of het begin sel van een continentale federatie verworpen was. In de resolutie vervat in het door dr. Klompé opgestelde rapport over de „gespecialiseerde gezagsorganen" wordt voorgesteld, dat in het kader van de Raad van Europa tussen le- denstaten zal worden gesloten: De brieven zijn in handen gegeven 1 ning en tevens voor een toenemende van de politie, die maatregelen heeft ontevredenheid over de economische genomen voor de bescherming van politiek van de „vrije markt", die de de drie geadresseerden. regering van Adenauer voert. 1. Defensie, volgens voorgaande aanbevelingen, en 2. Van buitenlandse politiek, door voiming van hoog commissariaat „voor buitenlandse relaties, plaatst onder democratische con trole. Het voorstel-Klompé beveelt voorts aan, dat alle voorgaande eco nomische, sociale en culturele ini tiatieven zullen worden voortgezet. Het wil voorts van de nationale par lementen ten spoedigste een uit spraak vragen over het b°ginsel van deelneming aan de voorgestelde be perkte federatie en eventueel een dergelijke uitspraak door middel van volksstemmingen en recht streeks van de volken krijgen. Terwijl de verwikkelingen de voornaamste commissie der Assem blee voor problemen plaatsen, rie pen in een halfgevulde danszaal Europese federalisten onder leiding van de Franse socialist Philip op tot actie voor een verenigd Europa zon der Engeland. Het verbond van Europese federa listen aanvaardde te Straatsbrug een resolutie tot „onmiddellijke instel ling van een Europese federatie, zelfs indien een dergelijke federatie gedeeltelijk zou zijn". Indianen op het oorlogspad Langs een zij-rivier van de Ama zone, de Xingu, heeft een Indianen stam het oorlogspad betreden. Berichten uit Belem, aan de mond van de Amazone, melden, dat de toe stand zeer ernstig is. De Indianen, behorende tot de stam der Caiapos, doden dorpsbewoners en arbeiders op de rubberplantages en vallen zelfs boerderijen in de buitenwijken van betrekkelijk grote steden aan. Verscheidene dorpen zijn geëva cueerd en het werk op de rubber plantages ligt stil, omdat de arbei ders hun leven niet in het oerwoud op het spel willen zetten. Plantagebezitters zijn naar Belem gereisd om de regering te verzoeken maatregelen te treffen. HOOGMIS TER NAGEDACHTENIS VAN DE STICHTER VAN DE KR.O. In de St. Dominicuskerk te Amster dam werd Zondagmorgen ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de K.R.O. een Hoogmis opgedragen ter nagedachtenis van pastoor L. H. Perquin O.P., de stichter van de Ka tholieke Radio Omroep. Een overzicht tijdens de plechtig heid in de St. Dominicuskerk. De melkprijs voor de boeren De minister van Landbouw heeft de gemiddelde melkprijs voor de boe ren voor het seizoen 1950— 1951 vast gesteld op 17 y« cent per kg. melk met voor de Landbouw had een prijs ge adviseerd van 18 cent. In het nieuwe melkprijsjaar zal het verschil tussen de prijs gedu rende de winterperiode en de zomer- RADIOREPORTAGE VAN KONINKLIJK BEZOEK TE LONDEN. Dinsdag a.s. 16 uur Nederlandse tijd zullen de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse afdeling van de B.B.C. in samenwerking 'een ver slag uitzenden van de aankomst van koningin Juliana en prins Bernhard op Victoria Station te Londen. De koninklijke gasten worden op het perron verwelkomd door de Engelse koninklijke familie. Een Nederlands ooggetuigeverslag van de Engelse ko ninklijke familie, haar gevolg en an dere prominente personen, kort voor de trein uit Dover arriveert, zal van 15.45 uur Nederlandse tijd af worden uitgezonden door de Europese dienst van de B.B.C. op 464 meter. Van de ontvangst door de Engelse regering in Middle Temple Hall op Woensdagavond zullen de Nederland se Radio Unie en de Nederlandse af deling van de B.B.C. wederom in sa menwerking, een verslag uitzenden op golflengte 224 meter en op de 49, 41 en 31 meter banden. VIJF DODEN Op de rondweg om Harderwijk reed vanmorgen een uit de richting Nijkerk komende personenauto, waar in zes personen waren gezeten. De auto, die met een snelheid van on geveer tachtig kilometer schijnt te hebben gereden, kon de bocht niet halen en botste tegen een uit de te gengestelde richting komende trailer. Vijf van de zes inzittenden van de personenauto werden gedood. Het ongeluk gebeurde hedenmor gen te kwart over zeven ter hoogte SJCTWSJP*- De personenauto ramde eerst een vrachtwagen komende uit de rich ting Zwolle en reed vervolgens te gen een tweede vrachtauto, eveneens uit de richting Zwolle, die achter de KÉfclS? tdrwttS -»«• - -d DO cabine van deze een toeslag van ongeveer twee een' Tibet voor de Alg. Vergadering Salvador heeft de Algemene Ver gadering „met voorbijzien van de agendacommissie" verzocht een spoeddebat te houden over „de inva sie van Tibet door buitenlandse strijdkrachten". In een begeleidende resolutie wordt verzocht de „niet ge provoceerde aanval" te veroordelen. Het begeleidende schrijven zegt, dat te Peking bekend gemaakt is dat Chinese troepen Tibet binnengetrok ken zijn. Het vredelievende Tibet was sinds 1912 onafhankelijk. Er diende een commissie ingesteld te j werd verpleegd, is in de leeftijd van worden, die de door de Assemblée te 60 jaar overleden prof. dr. G. van der treffen maatregelen zou onderzoe- Leeuw, oud-minister van Onderwijs, ken, 1 Kunsten en Wetenschappen. worden gegeven. In de zomer zal door middel van een heffing onge veer een cent per kg worden terugge vorderd. De wintermelkprijs voor de boer zal dus ongeveer 19 y2 cent be dragen en de zomermelkprijs 16 y. cent per kg. met 3.5 procent vet. De toeslag voor de winterperiode werd reeds verstrekt van 5 Novem ber jl. af. In verband met het tijd stip, waarop de beslissing genomen is. zullen de noodzakelijke wijzingen in de met de basismelkprijs samen hangende prijsstellingen enz. op 2 December a.s. van kracht worden. De wijziging van de melkprijs voor de boer zal geen wijziging brengen in de melkprijs voor de gebruiker. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waar hij de laatste tijd tweede wagen werd geheel vernield. De personenauto, waarin zes perso nen waren gezeten, maakte daarna nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant van de weg te recht. Van de zes inzittenden, een stucadoor en vijf metselaars, allen uit Hooglanderveen bij Amersfoort, waren terstond vier gedood. Twee werden ernstig gewond; zij werden naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Een van hen is inmiddels aan de bekomen verwondingen over leden. In de tweede vrachtauto bevonden zich twee personen. Het mag een wonder heten, dat deze twee betrek kelijk licht gewond werden. Een er van kreeg een snijwond aan de knie, de andeg kreeg een shock. Die zich niet bemind weet te ma ken is overal en onder allen alleen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1