Hernieuwde stroom van algemene beschouwingen Het Koninklijk bezoek aan Den Haag Jfeilig Verkeer PHILIPS Koninklijk bezoek aan Den Haag werd met Gala-avond besloten VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 Dh LE1IJSE COURANT Tweede Kamer Anti-Rev. wijzen betiteling conservatief af De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voortgezet. De gehele middag is besteed aan de replieken. De heer SCHOUTEN (A.R.) vroeg of de Minister van Financiën, met de Kamer zal overleggen alvorens te komen tot realisatie der bezuinigin gen. Spr. zeide verder o.a. van oor deel te zijn, dat door de verhoging der topsalarissen allerlei verhoudin gen zijn scheefgetrokken, waaruit vroeg of laat consequenties zullen voortvloeien. Spr. zeide te hopen, dat bij de volgende kabinetsformatie het standpunt zal worden ingeno men, dat het veel beter is achter een parlementair kabinet te staan en dat men zal afzien van het binden van fracties aan kabinetsprogramma's. Z.i. is met de derde macht niet zo'n grote haast nodig. Als het doel is een conservatieve concentratie, dan wenst de A.R. daarvan geen deel uit te maken, omdat zij niet conserva tief is. Opmerkend, dat de ministers op de eerste plaats politieke figuren zijn, zeide de heer OUD (V.V.D.), dat als men bij kabinetsvorming of aanvul ling van een vacature hardnekkig al te zeer op deskundigheid gaat let ten, er een gevaar ontstaat, omdat toch tenslotte een politiek beleid wordt gevoerd. Als de heer Van der Goes van Na- ters de A.R. en V.V.D. conservatief noemt, dan zou spr. de groep van de heer Van der Goes ook conservatief willen noemen, want zij komt nog steeds met de oudbakken leuze van socialisatie aan De heer WELTER (KNP) meen-' de, dat er zeker mensen zijn, die het i beter zouden doen dan dit kabinet. Hij bepleitte een parlementaire en- quête naar het Indonesisch beleid, welke de regering welkom moet zijn, omdat deze het kabinet zou kunnen ontlasten van de verschrikkelijke verantwoordelijkheid voor het ver lies van Indonesië. De heer VAN DER GOES VAN NA'TERS (Arb.) vond een beslissing der Kamer, zoals de communistische motie wil uitlokken weinig zin heb ben. Wil men toch een uitspraak, dan zou de motie moeten worden 'uitgebied tot alle dictaturen, ook achter het IJzeren Gordijn meende h(j. Spr. zeide zeer verrast te zijn door de cri de coeur van de heer Romme, dat we -dan maar moeten kómen tot een Europese federatie zonder Enge land. Z.i. is een zodanige federalisa tie onmogelijk. Spr. zeide van oor deel te zijn, dat er met de heer Tila- nus en zijn directe medestanders wel politieke zaken te doen zijn, maar in de C. H U. heeft men ook met ande ren te maken. De heer TILANUS (CH.) ver klaarde, dat de redevoeringen van de minister-president en van minister Liëftinck hem op menig punt hebben bevredigd. De verhoging der topsa larissen echter bleef hij psycholo gisch onjuist vinden. De gevarieerd heid in zijn fractie erkende hij, maar zo vroeg hij is dat niet in bij na alle partijen zo? De heer ROMME (K.V.P.) be treurde het, dat de heer Schouten niet is kunnen ingaan op zijn vraag of in het Ambon-drama militair op treden van Nederland nodig was ge weest. En verder heeft dc. heer Schouten hem in het onzekere gelai- ten over wat hij bedoelt met de „grondstrekken'' der Nederlandse natie, die niet in acht zouden zijn ge nomen. Met genoegen zeide spr ken nis te hebben genomen van het standpunt der regering, dat zij in het Ambon-drama haar taak niet afgelo pen acht. In zake de mogelijkheid van Europese federalisatie zlonder Engeland merkte hij o.a. op, dat ten aanzien van supra-nationale gezags organen Engeland een afwijzend standpunt inneemt. Men kan nu wel met Engeland samenwerken, maar niet met Engeland als deel der fede ratie. Is de regering van oordeel, dat men wel samenwerking met Enge land moet zoeken, maar moet blij ven streven naar federalisatie, ook al weet men, dat men Engeland niet mee krijgt voor de supra-nationale gezagsorganen? Hij drong verder nogmaals aan op instelling van een gezinsraad. Voorts verklaarde hij, dat zijn fractie voor 1952 gestreefd zou willen zien naar herstel van de politieke samenstelling van het ka binet, zoals het zich in 1948 heeft ge presenteerd. Het kabinetDrees zou in 1948 niet de samenstelling hebben gekregen, zoals het thans heeft ver smalling van de basis kan uitlopen op een zakenkabinet, hetgeen spr. ongewenst achtte. Hij verzocht deze zaak in het kabinet te bespreken. De heer HOFSTRA (Arb.) zeide o.a. de voorstellen tot bezuiniging met vertrouwen tegemoet te zien. Voorts vroeg hij naar de mogelijk heid ener tegemoetkoming voor de genen, die een zodanig laag inkomen hebben, dat de huurverhoging niet gecompenseerd wordt. De heer LUCAS (K.V.P.) infor meerde eveneens naar de voorne mens der regering te dezer zake. De heer DE GROOT (CPN) be toogde, dat de communisten overal als huurlingen worden voorgesteld om 'het volk zand in de ogen te strooien. De heer GORTZAK (CPN) vroeg of ook amnestie wordt verleend aan soldaten, die veroordeeld zijn, om dat zij in Indonesië gedeserteerd of overgelopen zijn. De heer ZANDT (S.G.) herhaalde zijn bezwaren tegen ontheiliging van de Zondag In de weermacht en het publieke leven moet krachtig tegen het vloeken wordenopgetreden en in het bestuur moet z.i. naar Gods Woord worden geluisterd. Te ruim half zes werd de vergade ring verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. Scholen-bouw De Minister van Onderwijs en van Wederopbouw hebben in een circu laire aan de onderwijsinspectie me degedeeld, dat in 1951 voor de bouw van scholen waarschijnlijk voldoen de bouwvolume beschikbaar is om elke aanvrage in te willigen. Daarom wordt voorlopig geen ur- gentielijst samengesteld en zal de rijksgoedkeuring van het Ministerie van Wederopbouw worden gegeven voor ieder plan betreffende de bouw van een school. Dit geldt Ook voor de bouw van kleuterscholen en gymnastiekloka len, al wordt hierbij aangedrongen op de nodige voorzichtigheid, opdat de bouw hiervan niet een te groot deel van het totale bouwvolume zal eisen. Mocht in de loop van 1951 blijken, dat het beschikbare bouwvolume dreigt te worden overschreden, dan zal weer een urgentielijkt worden vastgesteld. Overigens blijven de eisen van eenvoud en soberheid van de scho lenbouw gehandhaafd. PENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer Molenaar (V.V.D.) met betrekking tot het Pensioenfonds voor de Landbouw heeft de Minis ter van Sociale Zaken het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat het fonds op de duur niet aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen Indien de com junctuur geen abnormale tegenval lers ten aanzien van de arbeidsbedrij- vigheid te zien zal geven en de toe vloeiing van jonge krachten in de zelfde mate als tot nog toe plaats vindt, zal het fonds bij handhaving van de bestaande premie en aanspra ken zijn verplichtingen ten volle kunnen nakomen. De minister is van oordeel, dat de financiële ontwikkeling van het fonds nog enige tijd kan worden aangezien in verband met enige fac toren, die daarop een gunstige in vloed kunnen uitoefenen. In de eer ste plaats is te verwachten, dat de leeftijdsopbouw van de geregistreer de deelnemers de registratie is na melijk nog niet voltooid de cijfers van de volkstelling zullen benade ren. In de tweede plaats zullen uit de uit Indonesië repatriërende mili tairen ook jonge arbeidskrachten naar de landbouw toevloeien. Ten slotte mag worden aangenomen, dat de administratiekosten zullen dalen, wanneer de eerste kosten van opr richting en de kosten van het aan brengen van deelnemers -achter de- rug zijn. Ontvangsten in Stadhuis en Trèves-zaal Nadat gisteren H.M. de Koningin en Prins Bernhard in het gebouw van de Eerste Kamer hadden kennis gemaakt met de leden van Ged. Sta ten en Prov. Staten, begaven de vor stelijke gasten zich naar het stadhuis voor een ontmoeting met de leden van de gemeenteraad. Honderden kleumende mensen wachtten voor het stadhuis de komst van koningin Juliana en prins Bern hard af. Tegen twaalven reed de hof- auto voor. Nelly Pronk, een tienjarig Schevenings meisje bood de Koningin bloemen aan. Burgemeester Schok king hield een toespraak en verzocht de koninklijke ouders een geschenk voor de kamer van de prinsesjes te willen aanvaarden, namelijk een ca napé en twee fauteuils. Hierna werden de vertegenwoordi gers van de Haagse burgerij aan ko ningin Juliana voorgesteld. Onder de uitgenodigde burgers be vond zich ook Wim Slijkhuis, die jachtmeester is op een der konink lijke landgoederen. Hij werd nog even door de Prins staande gehou den, die informeerde naar de tour nee, welke Wim Slijkhuis binnenkort gaat ondernemen terwijl ook de jacht ter sprake kwam. Lopende lunch ten stadhuize. Daarna werd een lopende lunch ge bruikt in de zeer fraai ingerichte oude trouwzaal en oude raadszaal. In de marmeren hal sierde een overdaad van chrysanten in wit, geel en roest bruin aan de blanke wanden en hin gen bloemkronen, getooid met rode en witte linten, omlaag. In de oude trouwzaal wachtte de genodigden een feestelijk buffetl waarachter een kok met hoge muts troonde. Flakke rend kaarslicht en een groot schilde rij van vroede vaderen van vele eeuwen terug als achtergrond gaven een 17de eeuwse sfeer. De Philips autoradio waarschuwt U tijdig voor gladheid en ijzel. Voor mist of verkeersstremmingen. Eentonige trajecten worden minder vermoeiend, lange wegen worden korter en alle titten plezieriger, wanneer U een Philips radio tot Uw vaste metgezel maakt. AUTORADIO Uit deze zaal volgden de Konin gin en de Prins het defil van de ver tegenwoordigers van de Haagse Jeugd Actie, die even later door de hoofdingang bet stadhuis betraden Ruim 600 vertegenwoordigers van de Haja trokken aan het koninklijk paar voorbij. Alle deelnemers droe gen stukken speelgoed, vaak door de Haagse jeugd vervaardigd, en be stemd voor de kinderen m de pro vincies Groningen en Drente, als dark voor de nulp, die deze provin cies in de jongste oorlogsjaren aan de inwoners der Hofstad geboden hadden. Nadat de Koningin van een der meisjes der jeugdactie een album met foto's van de bijeengebrachte speelgoederen in ontvangst had ge nomen, sloegen de koninklijke gas ten het hierna volgend défilé gade. Daarna kregen de mensen buiten gelegenheid Koningin en Prins toe te juichen, nadat beiden de burge meester hartelijk bedankt hadden vcor de ontvangst en hun bewonde ring uitten over de versiering van het stadhuis. De tocht ging naar het paleis aan het Voorhout, waar de Koninklijke gasten een kleine rustpauze hielden. Begroeting door burgemeesters. In de middag ontving het Konink lijk Paar de burgemeesters uit de provincie en vele provinciale autori teiten in de prachtige Trèveszaal aan het Binnenhof Het wemelde daar van zwartgej as- te burgemeesters, want uit 135 steden en dorpen der provincie waren zij naar Den Haag gekomen om er de Landsvrouwe hun opwachting te ma ken. De Koningin had voor deze ont- vangs- een zijden namiddagtoilet aan in petroltint, met bijpassende hoed. Na afloop van deze ontvangst werd in het provinciehuis aan het Korte Voorhout waarvan de gevel fleurig versierd was, het diner gebruikt. Buitenlandse vlaggen voor Koningin en Prins. Ter gelegenheid van het Konink lijk bezoek hadden gisteren de mees te legaties de vlag uitgestoken. Van die ambassades en legatiegebouwen waar dit niet het geval was noemen wij: de Sowjm-Unie, enkele Oost- Europese stagen, Noorwegen, Zuid- Afrika en verder het Hoge commissa riaat van Indonesië. De legaties van India en Pakistan hadden daarente gen wel de vlag uitgestoken. TOT SLOT VAN HET BEZOEK van de koningin en de prins aan Den Haag werd gisteravond in de Koninklijke Schouwburg aldaar, die een zeer feestelijk aanzien had, een gala-avond gegeven. In de zaal hadden de burgemeesters van Zuid- Holland en de leden van de Provin ciale Staten met hun dames plaats genomen, terwijl er voorts een groot aantal wethouders en andere functionarissen uit het provinciale en ge meentelijke bestuursapparaat aanwezig waren. Op het eerste balkon za gen wij de ministers Drees en Teulings, de voorzitters der beide Ka mers, de leden van de Raad van State en de Hoge Raad. De één-acters, die op verzoek ge schreven waren vertoonden meren deels de gebrekken van„toneel-maat- werk." De décors daarentegen, welke door jonge Zuid-Hollandse kunste naars werden vervaardigd, waren zeer smaakvol. Wat de spelen be treft, waren Arie den Hertog en Bgn van Eysselsteijn het beste ge slaagd in hun werk. Amateurtoneel verzorgde één-acterprogramma Tegen half negen verscheen het koninklijk paar, dat begeleid werd door mr. *L. A. Kesper en de Haagse burgemeester, mr. F. M. A. Schok king, met hun dames, Gedeputeerde Staten en gevolg. De koningin was gekleed in een zeegroen gewaad van zijde en tule; de prins droeg een admiraals uniform. Bij het bin nenkomen speelde de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhe'mus. De koningin en de prins namen plaats tegenover het toneel en niet in de koninklijke loge. Vervolgens begon de toneelavond, die een speciaal karakter droeg, om dat het provinciaal bestuur een be roep had gedaan op enkele amateur- toneelverenigingen uit verschillende delen van Zuid-Holland. „Litteris Sacrum" speelde onder regie van Bob van Leersum „Het laatste Archief' door Arie den Her tog: de arbeiderstoneelvereniging „Multatuli" uit Delft onder regie HET KONINKLIJK BEZOEK AAN van, Caro Va-n Eyk "In duizend _vre- DEN HAAG. Ter gelegenheid van zen NOG STEEDS: van Anna Blaman, een stukje heTbSoervaT a M^cnïïgin gesohiederris uit het .Rotterdam van liana en ZK.H. Prins Bernhard aan1«2; Comoedia uit Hellevoetsluis Den Haag werd namens de Haagse ..Gebed om de vrijheid van Ben v. Jeugd-actie het onder haar auspiciën Eysselsteijn geregiseerd door Ad ingezamelde speelgoed, dat bestemdNoyens, welk spel het ver.angen is voor nlaatsen in Gronineen enlnaar de vrijheid m de loop van onze Vorderingen op Militair Gezag Nog geregeld blijken vorderingen binnen te komen op het Militair Ge zag. De bedragen, welke met deze vorderingen zijn gemoeid, variëren van enkele tientallen tot enkele tien duizenden guldens. Het is niet altijd na te gaan, waar om bepaalde vorderingen niet eer der werden ingediend. In sommige gevallen kon de hoogte der vorde ringen pas laat worden vastgesteld, omdat de betrokken crediteuren niet eerder de beschikking over alle no dige gegevens voor de berekening hadden gekregen In andere gevallen zijn de crediteuren er pas na veel correspondentie met tal van instel lingen en diensten in geslaagd de weg naar het ministerie van finan ciën te vinden voor de afdoening van deze oude M.G.-zaken. GEEN SCHEPEN MEER TER haringvangst De afzet van gezouten haring wordt onder meer door de geringe export mogelijkheden bemoeilijkt, zo deelt men óns van de zijde van het Minis terie van Landbouw en Visserij mee. Er moet dan ook worden gevreesd, dat voor de nog aan te voeren ge zouten haring geen afzet zal worden gevonden. In ver band hiermede heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten bepaald, dat het met ingang van Zaterdag 18 Novem ber 1950 verboden is vissersvaartui gen ter zoute haringvangst te doen uitvaren. Gedurende veertien dagen na deze datum is het nog toegestaan gezouten of gekaakte haring in Ne derland aan te voeren. Het sluiten van de' haringvangst 1950 heeft geen betrekking op de aanvoer van verse haring. voor plaatsen in Groningen en Drente aan H. M. de Koningin aan geboden. De daartoe meest geschik te stukken werden door kinderen van alle schakeringen uit de jeugd bewegingen aan een lang koord meegevoerd in het Stadhuis, waar de symbolische aanbieding plaats Vond. De kinderen trekken met het speelgoed langs het Koninklijk Paar. bewogen geschiedenis uitbeslde; en als laatste „Eloquentia" uit Voor burg, dat onder regie van Max Croi- set een comedie-feallet voor het voetlicht bracht van Bob van Leer sum onder de titel: „Rondom het ontstaan van een fameuze ulevel," waarmede het Haagse hopje bedoeld werd. Het optreden van „Litteris Sacrum." „Litteris Sacrum,'' behoorde der halve tot de gelukkigen, die een van de beste stukken mochten opvoeren. Zij heeft dit gedaan op de wijze, die wij van haar gewend zijn. De opvoering was zeer verzorgd en het spel stond, in vergelijking met de andere groepen, die deze avond op traden, op hoog peil. „Het laatste Archief' is een fan tasie rond een oud Delfts plateel, waarop een rijmpje voorkomt met het advies het dorp. Die Haghe plat te branden. Dat rijmpje heeft in de loop der tijden aanleiding gegeven tot ruzies, waarvan er één zelfs met doodslag eindigde. De schrijver laat de geschiedenis van dit plateel zien door alle men sen, die er ooit iets mee te maken hebben gehad, even uit het verleden terug te roepen. Als eerste de nar, die het rijmpje maakte, en vervol gens de plateel-bakker, zijn zoon, enige over de strategische juistheid van het platbranden van Die Haghe debatterende officieren eet. De nar, die een belangrijke rol in dit spel heeft,werd op perfecte wijze vertolkt door de heer H. de Wilde. Wout Blok, Evelien BlokBack, ^Tiek Meurs en B. Hageman speelden de andere belangrijke figuren zeer goed. Trouwens de overige mede werkenden bleven hierbij niet ach ter en wij kunnen gerust zeggen, dat Litteris een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot het succes van deze avond. Onder de pauze werden regisseurs en spelers van de één-acters, die op deze avond werden opgevoerd, aan de koningin en de prins voorgesteld, die zich daarvoor naar de artisten- foyer begeven hadden. De koningin onderhield zich hier lange tijd zeer be^ngstellend met de jonge toneel spelers en kunstenaai's uit Zuid-Hol land. MELKPRIJS LAGER Naar wij vernemen zal de nieuwe melkprijs voor de boer met ingang van 2 December worden bepaald op 17,5 cent per kilogram melk van 3,5 percent vet. Deze beslissing gaat in tegen de wens van de Stichting van de Landbouw, die de gemiddelde prijs op 18 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,5 percent ge handhaafd wenste te zien en daartoe ook de minister van Landbouw advi- seeerde. £en yetuitye die niet &piak —I Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 8) „Ja," zei Batson. „Nu wel; niet dat zijn algemene toestand het vereist. Maar hij heeft een of twee aanval len van bewusteloosheid gehad en gisteren is hij, toen er niemand in de slaapkamer was, pardoes op de grond geslagen en om de zaak nog erger te maken, sloeg hij het medi cijnflesje van het tafeltje en viel zelf op de scherven. Op die manier had hij zich dodelijk kunnen ver wonden, begrijpt u," voegde Batson er op gekrenkte toon aan toe; „hij had tenminste een diepe prik van 'n glasscherf in zijn rug. Daarom heb ik hem in bed gehouden; het is vre selijk vervelend voor hem om in bed te liggen, zónder dat ik een of andere gevaarlijke syptoom bij hem kan waarnemen." „En zijn gelaatsuitdrukking? vroeg ik! „Niets abnormaals in zijn kleur of uitdrukking?'* Batson lachte en tikte tegen zijn gouden bril. „Ah, daar heb je het! Als men een paar slechte ogen heeft en een bril die ze niet voldoende helpt, dan lijken alle mensen ongeveer op el kaar; een beetje wazig, begrijpt u. Welnu ik heb niets ongewoons op z'n gelaat kunnen waarnemen, maar wellicht zien een paar jonge ogen beter. De tijd zal het leren. Als u nu een spulletjes gaat pakken, ga ik mijn laatste patiënten nog even be handelen.'' Hij ging tegelijk met mij de deur uit en Jacobstreet door, waar hij aan het einde afscheid van mij nam, en haastig de richting naar Cum berland Market nam, terwijl ik m'n woning in Gospel ook opzocht. Terwijl ik de straten van Cam den Toron doorwandelde, vervulde deze nieuwe stand van zaken mij met jeugdig egoisme en zag ik mij zelf reeds een prachtige diagnose stellen van dat geheimzinnige ge val van die hartlijder. Ook was ik getroffen door de kalmte, waarmede Batson de zwakte van zijn gezichts vermogen opnam. Bij 'n zeker soort schilders had ik wel eens opge merkt, dat zij hun gebrekkig ge zichtsvermogen als een waardevolle gave beschouwden, die hun hielp, de meest gewone dingen buiten be schouwing te laten en aan hun schil derstukken een nobele cachet te ge ven. Maar bij een dokter scheen mij een dergelijk zelfbedrog niet moge lijk. Een scherp gezichtsvermogen is in zijn beroep het kostbaarste hulp middel. Mijn handkoffer was weldra ge vuld met de allernoodzakelijkste dingen voor een week logies en enige onontbeerlijke instrumenten. Daarna stapte ik op het rinkelende paarden trammetje, uit die voor-elec- trische dagen, dat mij behoorlijk on beschadigd aan het eind van Jacob street afzette. Dr. Batson was nog niet terug van zijn bezoeken, toen ik aankwam, doch enige ogenblikken later kwam hij binnenstormen, onder het neu riën van een aria uit „de Mikado." „Ah, bent u er aï! Prachtig op tijd hoor! „Hij hing zijn hoed aan de kapstok, legde zijn visitelijst op het bureau naast de werktafel en begon met de vlugheid van een goo chelaar medicijnen te mengen, ter wijl hij onophoudelijk zijn werk be sprak." „Dat is voor de oude vrouw met de lever, juffrouw Mudge, Cumber land Market, u zult haar recept in -het dagboek vinden. Weet u, hoe 'n medicijnflesje moet ingepakt wor den? Kijk maar. Zo; hij legde het flesje op een vierkant stuk papier „rolde het een keer of twee om, vouwde het handig en vliegensvlug van boven en onder toe en hield 't voor mijn neus, om het te bekijken. Zo gezien had het veel weg van de mummie van een overleden medi cijnflesje." „Er is niets aan," zei hij, terwijl hij de sluiteinden met lak vast maakte „als je er de slag van beet hebt." „Hoe laat moeten wij die hartlij der gaan bezoeken?" vroeg ik. „O, die heeft geen bezoek meer nodig; die is dood. Een uur geleden is er een boodschap gestuurd. Jam mer; ik had graag gehoord, wat u ervan dacht. Hij moet toch iets aan dat hart gemankeerd hebben, moge lijk vervetting. Ik zal, nu ik er aan denk, tegelijk de overlijdens verklaring schrijven. Maggie! Waar is dat briefje van mevrouw Sam- way?" Hij schreeuwde die vraag door 'n kier van de deur, waarop de gebo gen gestalte van een magere, oud achtige dienstbode verscheen, die hem een geopende enveloppe over handigde. „Daar hebben wij het," zei Bat son, terwijl hij het briefje uit het omhulsel trok en het boek met ver klaringsformulieren opende. „Sep timus Maddoek," heet hij, leeftijd 51 jaar, adres Gaytonstreet 23, doods oorzaak hoofdoorzaak bijoor zaken. Ik wenste, dat die rijksambtena ren iets anders te doen hadden, dan formulieren met onzinnige vra gen samenstellen. Ik zal schrijven: „Morbus Cordis," dat zal wel vol doende voor hen zijn. Mevr. Sam- way, dat is zijn hospita, zal van avond misschien, om de geneeskun dige verklaring sturen." „Gaat u het lijk niet inspecteren?" vroeg ik. „Goeie hemel, neen! Waarom? Het is helemaal niet nodig. Ik ben geen ondernemer van begrafenissen! Was ik het maar. Doden zijn heel wat voordeliger dan lévenden." „Maar de dood moet toch zeker geconstateerd worden," protesteerde ik. De man kan wel eens in het ge heel niet dood zijn. „Dat weet ik wel," zei Batson, terwijl hij doorschreef, „maar dat is myn zaak niet; dat is het werk van de wet. De wet verknoeit je tijd met een bende allerdwaaste vragen, die helemaal geen nut hebben; maar de vraag waar het op aan komt, stelt zij niet. Zij vraagt het juiste uur, wanneer ik hem het laatst le vend heb gezien, hetgeen nergens toe dient, maar zij vraagt niet of ik hem dood heb gezien. Heus, Bumble had gelijk. De wet is een ezel." „Maar toch," hield ik aan, „als wij de wet buiten beschouwing laten, vindt u het dan voor een eigen ver antwoording, geen plicht, om de dood te constateren? Stel u voor, dat de man- eens niet werkelijk dood was!" „Dat zou vreselijk voor hem zijn." zei Batson en voor mij zou het ook afschuwelijk zijn, als hij tot het le ven terugkeerde, voor hij begraven werd. Maar zoiets komt in het wer kelijke leven nooit voor. Vervroeg de begrafenissen komen alleen maar in romans voor." De gemakkelijke wijze waarop hij zoiets ernstigs opnam, deed mjj ril len. Hoe kon hij, of wie ter wereld weten, wat er kon gebeuren? „Ik begrijp niet, hoe u er bij komt," wierp ik hem tegen. Het kan alleen maar bewezen worden, door het lijk op te graven. En het feit blijft bestaan, dat indien u een aan gemeld overlijden niet verificeert, u geen zekerheid heeft ten opzichte van vervroegde teraarde bestelling, of zelfs lijkverbranding." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5