eióse hutspot^ Zes maanden geëist tegen voetballer Leidse Kath. Werkmeesters hielden ledenvergadering datje £ewc NAAR het eiland oroboma kunst in óe sleutelstaö VRIJDAG 17 NOVEMBER 19S0 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Doelman overleed aan t'-ap tegen hoofd Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de recht bank in Breda tegen de middenvoor van het Tilburgse Zigo 3, J. Hensen, die op Tweede Kerstdag van 1949 de doelverdediger van het 2de elftal van Antonius, Ch. Verhoeven, bij een schermutseling voor het doel een trap tegen het noofd had gegeven. V. kreeg een schedelbreuk en verwon dingen aan de hersenen en overleed spoedig daarna. Toen H. een doelpunt wilde scoren, dook de doelverdediger naar het le der en kreeg een flinke schop van de in volle vaart lopende speler te gen het hoofd. Hensen, een stille jongen van 21 jaar, was het aan te zien, dat het voorval hem erg had getroffen. Zijn verdediger verklaarde dat zijn cliënt niet meer de moed bezit om te voet ballen. 8 aanvoerders getuigen. De rechtbank hoorde acht aanvoer ders van met Zigo 3 in de 31e klasse van de afdeling Noord-Brabant van de KNVB spelende elftallen Zij had den slechts één oordeel: er was niet ruw gespeeld en Zigo 3 stond ook nief bekend als een elftal, dat wed strijden p obeert te winnen door ge forceerd spel. De officier was van mening, dat verdachte door uit te wijken of op zij te springen het ongeval had kun nen voorkomen Hij achtte bewezen, MAGNETISEUR UIT OEGSTGEEST VOOR DE RECHTBANK. De Rotterdamse Rechtbank behan delde bij verstek en in hoger beroep de zaak tegen de 45-jarige magneti seur B. B. uit Oegstgeest, die door het kantongerecht te Gouda wegens het onbevoegd uitoefenen van neeskunst aldaar werd veroordeeld tot een hechtenis van zeven dagen f 200 boete subsidiar vijftig dagen. Verdachte's raadsman, mr Fischer uit Utrecht, gaf de tenlastegelegde feiten toe. Pleiter wees er op, dat verdachte gunstig bekend staat en goede resultaten heeft geboekt met zijn behandeling. Verdachte behoort, aldus pleiter niet tot de groep van charlatans en hij vroeg in verband met de gezond heidstoestand van zijn cliènt een geldboete. De officier van justitie, vroeg be vestiging van het vonnis. Avontuur met wilde zwijnen De Nijmeegse boswachter Verwey zal zijn eerste ontmoeting met wilde zwijnen heugen. Hij loerde al Lang op een aantal zwijnen dat uit het Reichswald gekomen tot Heumens- oord is doorgedrongen en daar in de jonge aanplantingen zich hebben ge vestigd. Zij treden daar zo driest op, dat sommige arbeiders, die in dit gebied werken de bossen niet meer in dur ven, aldus he' „Alg. Dgbl." Toen Verwey met zijn hond in de bossen van Heumensoord op speur tocht was, kwam hij in de nabijheid van de wilde zwijnen. De hond ging onmiddellijk op de dieren af, ter wijl de boswachter zijn geweer klaar hield. De zwijnen voerden een gemeenschgappelijke aanval op de hond uit. Zes ruige dieren stormden oo de hond toe, die zich eerst niet liet afschrikken, zodat er een klu wen van heftig vechtende dieren ontstond. De boswachter, die zijn hond wilde ontzien, kon van zijn vuurwapen geen gebruik maken. Tenslotte werd de hond gewaar, dat hij het onderspit zou moeten delven. Hij rukte zich los en vlucht te in de richting van zijn baas met de wilde zwijnen er achteraan. Ver wey zag nog geen kans om te schie ten. Hij besefte dat hij zich in groot gevaar bevond. Daarom klom hij een boom. De hond zag kans om aan zijn achtervolgers te ontkomen, maar de wilde zwijnen bleven drei gend aan de voet van de boom sa mendrommen Pas nadat Verwey op goed geluk enkele schoten had ge lost, verdwenen de zwijnen tussen de struiken. dat H. hoogst roekeloos en onvoor zichtig heeft geschopt, De verdediger verklaarde, dat zo lang de spelregels niet overtreden ijn, er geen sprake kan zijn van een strafbaar feit. De scheidsrechter con stateerde geen overtreding. Daarom moogt gij, edelachtbare heren, niet het fluitje ter hand nemen en zonder overtuigend bewijs aannemen, dat de scheidsrechter eeu rout heeft ge maakt aldus de verdediger. Uitspraak over 14 dagen. EXTRA SPITSUREN IN DEN HAAG Het was Woensdagavond in de don kere Haagse straten tussen zeven en halfacht opnieuw spitsuur, vertelt „Parool". Stromen fietsers begaven zich naar de departementen en an dere overheidskantoren om twee-en- een-half uur te werken. Men heeft dit avondwerk, dat in de plaats is ge komen van de door de piekuren ver oorzaakte vrije tijd aan het einde van de-middag, in het algemeen zeer ern stig genomen. De secretarissen-gene raal en andere hoofden van rijksin stellingen hebben alle gevallen, waar in om ontheffing werd gevraagd, in dividueel behandeld Wie bepaalde verplichtingen had aangegaan voor cursussen, concert-series, studie of wie buiten de stad woont, kreeg ver lof om weg te blijven. In sommige ge vallen werd afgesproken, dat de ver loren tijd op andere wijze werd inge haald. Toch was dit in het algemeen niet vaak nodig. De secretaris-generaal van een de partement, waar meer dan 300 men sen werken, deelde ons mede, dat hij slechts twaalf employé's op bezoek had gekregen, die redenen van ver hindering kwamen bepleiten. Alle gevallen waren gerechtvaardigd. Op het ministerie van Oorlog mis lukte de avond-werktijd, doordat na een uurtje alle stoppen doorsloegen. Het euvel was niet direct te verhel pen, zodat men hier reeds vroeg huis waarts trok. Om tien uur trokken de stromen fietsers in omgekeerde richting naar ae buitenwijken van de stad, die een ongewoon, doch aantrekkelijk leven dig beeld bood. Een menselijke barometer zljt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijf Uw iheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zogoed." BURGEMEESTER HANNEMA IN HARLINGEN (V.S.). Burgemeester Hannema van Har- ltngen, die Woensdag te Harlingen in Texas arriveerde, werd bij zijn aankomst op het vliegveld welkom geheten met het „Wien Neerlands bloed", dat gespeeld werd door een uit honderd jongens en meisjes be staand sohoolorkest. Ruim 400 Ame rikaanse Harlingers waren naar het vliegveld gekomen om de Neder landse eerste Harlinger te begroe ten. BOETE VOOR UITGEVER VAN PUZZLEBLADEN. De kantonrechter in Den Haag heeft de 47-jarige Haagse uitgever van puzzlebladen W. van der L. ver oordeeld tot een geldboete van vijf honderd gulden en tot een voorwaar delijke hechtenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. Van der L. zal in hoger beroep gaan. LIBERALISERINGSLIJST VOOR GROENTE WAARDELOOS. De nieuwe Duitse liberaliserings- lijst voor groente, waardoor de groentenexport naar Duitsland her vat zou kunnen worden, heeft voor de Nederlandse tuinbouw geen waarde. Op de lijst staan vrijwel uitsluitend zomerproducten, die niet meer op de veiling komen. Alleen witlof komt nog voor export in aan merking, maar deze groente wordt door Duitsland niet gekocht. In Ne derlandse tuinbouwkringen noemt men de liberaliseringslijst voor groente een stukje handelskolder. DE MOORD TE NAARDEN. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 23-jarige H. B. uit Haar lem, die op 6 Mei jl. een 20-jarige verpleegster van het Diaconessen- huis te Naarden met een messteek in de hals van het leven beroofde, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voor arrest. Paarden, groenten en melk Mededelingen van landbouw-minister In de „Memorie van Antwoord" verklaarde minister Mansholt met betrekking tot onze export naar Duitsland, dat deze wellicht tijdelijk wordt bemoeilijkt als vevolg van de ontwikkeling van het verloop van de Europese betalings-unie. Op grond van de bij de openbare behandeling gebleken bezwaren van de zijde van de Tweede Kamer je gens de ontwerpen Paardenwet heeft de minister besloten aan de Koningin machtiging te wagen het ontwerp terug te nemen. De be windsman is niet voornemens verde re stappen te ondernemen tot uit drukkelijke afschaffing van de op dit gebied nog geldende bezettingsrege lingen, aangezien hij op het stand punt blijft staan dat de materiële inhoud dezer regelingen in het be lang is van de paardenfokkerij. Een ontwerp van wet nopens rege ling inzake uitbetaling van melk naar kwaliteit is ten deparetmente gereed. Doordraaiende groenten. Ten aanzien van de hoeveelheid doorgedraaide groenten kunnen de volgende nog voorlopige gege vens, geldend tot 21 October jl. wor den verstrekt: fijn bladgroenten (zo als spinazie en sla) 20100 ton; grove bltdgroenten (zoais kassoorten) en bloemkool 45100 ton; peulvruchten 14400 ton; bo -, knol- en wortelge wassen (zoals kroten en peen) 14600 ton; vruchtgruenten (zoals tomaten en komkommers) 21800 ton. De minister zou door een goede voorlichting willen bevorderen, dat in een spreiding van de productie een oplossing gevonden wordt voor de te grote aanvoer van bijvoorbeeld zomergroenten in een bepaalde pe riode. Met betrekking tot de vraag, of het wellicht aanbeveling zou ver dienen te breken met de uitgifte van bijzondere teeltvergunningen, geeft de minister te kennen, dat wordt overwogen het areaal bewaarkool, hetwelk op bijzondere teeltvergun ningen wordt geteeld, tot de helft terug te brengen. Bestrijding runder-t.b.c. De van de zijde van het bedrijfsle ven verwachte bijdrage in de be strijding van de rondvee-t.b.c. zijn volgens de plannen, verkregen kun nen worden door middel van een heffing op de melk. Een vrijstelling van deze heffing voor bepaalde ca tegorieën veehouders ligt voorzo ver de minister bekend niet in het voornemen en zou ook niet met de opzet stroken. Wat betreft de verplichting het vee op tubercu.ose te laten onder zoeken, is de minister van oordeel, dat in het algemeen belang van een vrijstelling hiervan geen sprake zal kunnen zijn. De Leidse afdeling van de Ned. digen, waren door het hoofdhestuur Kath. Bond van Werkmeesters hield haar eerste ledenvergadering van het winterprogram 1951. De voorzitter, de heer Van Schaik, sprak het wel komstwoord tot de aanwezige leden, in het bijzonder tot de bondssecreta- ris, de heer Kee. Na voorlezing van notulen en be handeling der ingekomen stukken, waarvan enkele door de bondssecreta ris werden toegelicht, werden tot af gevaardigden voor de jaarvergade ringen van de bedrijfsgroepen Tex tiel, Bouwvakken en Tabak aange wezen de heren Donders, Koreman en Baks. Voorz. Van Schaik gaf verslag van de gehouden jaarvergadering be drijfsgroep Metaal, welke aanleiding was voor de toespraak van bonds- secretaris Kee, om het onderwerp te behandelen: „Hoe krijgen wij de on georganiseerden in onze organisatie." Spr. zette in een uitvoerig betoog uiteen, welk resultaat wij verkregen hadden bij het tot stand komen van de wet voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie (PBO). Om deze wet tot uitvoering te brengen, is het noodzakelijk, dat alle werkmeesters en leidinggevende personen zich or ganiseren en bereid zijn hun taak in de uitvoering van deze wet te ver vullen. Hiervoor is nodig een sterke katholieke organisatie, die stelling neemt tegen de plannen, welke wij zen naar een andere organisatie vorm, die de werkmeester wil uit schakelen en onderbrengen in een bedrijfsorganisatie. Met steun van de Kath. Arb. Beweging zullen wij daar tegen stelling nemen, aldus spr., die mei vcorbee1den aantoonde, dat een bedrijfsorganisatie niet de belangen kan behartigen van een werkmees ter. Daarom is het nodig, dat de on georganiseerden worden bewerkt om de bond groot en iterk te maken waardoor de leden verzekerd zijn dat hun belangen in eigen organisa tie worde aebnhtigren en en tie worden behartigd. Om de leden daartoe aan te moe- prijzen bescnikbaar gesteld, die door elk lid gewonnen kunnen worden. De voorzitter dankte de bondssecretaris voor zijn uitvoerig betoog en als re- suliaat van zijn rede, overhandigde hij hem een inschrijfbiljet van een nieuw lid. De geest, adv., kapelaan Van Vugt, was inmiddels ter vergade ring gekomen. In behandeling kwam het voorstel- Blom, in deze kring een retraite-club op te i-ichten. uitsluitend voor werk meesters. Zowel de geestQlijk advi seur als de bondssecretaris zetten het mooie doel van de retraite uiteen. Besloten werd om alle leden een circulaire te zenden, waarin de gees telijk adviseur een aanbeveling zal plaatsen en waarop de leden kunnen inschrijven om lid te worden van een retraiteclub, uitsluitend voor werkmeesters en leidinggevende per sonen Nadat de voorzitter nog het plan bekend gemaakt voor een te houden feest voor de kinderen tot en met 14 jaar, sloot hij deze geanimeer de veigadering. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Justus Dick. z. van R- C. Bakhuizen van den Brink en W. Haueï; Franciscus Gijsbertus Corne- lis, z van M. C. van Breukelen en M. J. Schouten; Willemke Agatha, d. van T. Hoekstra en J. L. Ravensber- ggn; Ineke, d. van T. Gerritsen en N- Wessel; Johannes, z. van J. Barnhoorn en K. van Rijn; Elisabeth Maria, d. van C. A J. van Schie en M. M. Slierings. Ondertrouwd: A. van der Bol jm 23 jaar en C. de Ridder jd 19 jaar; F. W. J. van den Bos jm 22 jaar en E. Krispijn jd 20 jaar; A le Febre jm 23 jaat* en D. Gijsman jd 25 jaar; H. de Groot jm 22 jaar en H. Kerkman jd 19 jaar; A. W. Lamboo jm 25 jaar en W Lepelaar jd 25 jaar; A. F. J. van Lierop jm 21 jaar en S. Bolstier jd. 22 jaar; W. P- van Maren jm 37 jaar en S. Feenstra jd 26 jaar; E. J. Pletting jm 23 jaar en J. van der Weijden jd 23 jaar; P. Vermond jm 29 jaa-r en P. Beens gesch. 25 jaar; P. E. Wijtsma jm 26 jaar en C. W Foe- liejoe jd. 25 jaar; C- P. Hoogeveen jm 26 jaar en M. Gieling jd 23 jaar; P. C. T A. Bredero jm 24 jaar en P. A. Reekers jd 27 jaar; J. M. de Graaf jm 25 jaar en W D. C. Barentsen jd 25 jaar. Getrouwd: M- C. Hansen jm en E. de Bruijn jd Overleden: M. E/ Looman vrouw 80 jaar; A. A. K. Gerïits huisvr. van Nater 68 jaar. PASTOOR VOOR 1800 GULDEN OPGELICHT Conform de conclusie van de pro cureur-generaal veroordeelde Haagse Gerechtshof de 65-jarige Cornelia H. uit Amsterdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden,met een proef tijd van twee jaar. De rechtbank te Middelburg had haar dezelfde straf opgelegd. Deze vrouw heeft een pastoor in Terneuzen voor ruim 1800 gulden opgelicht onder het voorwendsel, dat zij dit geld nodig had voor het inrichten van een schilderijen ten toonstelling. Vijf schilderijen, die door haar gesigneerd maar niet ge schilderd waren, had zij als onder pand bij de pastoor achtergelaten. „Jeugd en Film" voor de J. K.V.P De Leidse leden van de Jongeren organisatie in de K.V.P. kwamen gis teravond bijeen in „De Doelen", on der leiding van hun nieuwe voorzit ter, de heer Molkenboer. In zijn openingswoord sprak de oorzitter een woord van welkom tot de verschillende nieuwe belangstel lenden en uitte de wens, dat zij nog meer jongeren zouden aantrekken. De aanwezigheid van de heer Ho- rickx, de secretaris van de senioren afdeling, werd door de jongeren-af deling op prijs gesteld. Hierna gaf de voorzitter gelegen heid aan de oud-voorzitter, de heer Hans Bokern, om het onderwerp „Film en Jeugd" te bespreken, naar aanleiding van het voorlopig rapport, uitgebracht voor het Leids Jeugdpar- lement. Spreker wees op het gevaar, dat er bestaat, speciaal voor de jeugd, als men films critiekloos ondergaat en dat er wisselwerking bestaat tussen deze manier van filmbezoek en het peil van de huidige filmproductie. Ook hier geldt: „U vraagt, wij draai en!" De productie van de goede films moet en zal er alleen komen, als „de markt" geen waardeloze rommel meer accepteert. Het is toch eigenlijk zó, dat men bij het kopen van een ijs- co van 5 cents kieskeuriger is dan bij het uitzoeken van een filmvoorstel ling, die ongeveer 20 keef zo duur is. De jeugd dient film-opvoeding te krijgen, zodat zij in staat zal zijn, de geboden waar critisch te bekijken. De in het rapport voorgestelde ma nieren waarop deze film-opvoeding ter hand kan worden genomen, wer den uitvoerig besproken en toege licht. Aan het eind van de avond werd het standpunt bepaald, dat de K.V.P. jongeren zullen innemen, t.a.v. deze voorstellen Vrijdag 17 November. Hedenmiddag om half een reed de 18-jarige N. v d. S. met een te hoog geladen bakfiets op de Hoogewoerd, Nog steeds bereiken ons vragen aldus meldt ons een lezer g reed de inleiding, die pater Witte j een 20-jarige wielrijdster aan, die kwam te vallen en een lichte hersen- VEILIG VERKEER. Voetgangers, rechts op het trottoir. Daar is voor U het minst gevaar. Om het kind in het verkeer! Denkt overal en altijd weer S.J. hedenavond komt houden in „In der Vergulden Turk' over „Rome Reformatie na 1950".' Deze avond wordt belegd door de vereniging „Katholiek Leiden'' en is toeganKe- lijk voor -edereen. Het wordt een buitengewoon interessante avond ever een zeer actue -1 enderwerp, waarvoor ook van met-katholieke zijd grote belangstelling bestaat, voora. gok in verband rr.et de Dog ma-verklaiing van Maria Hemel vaart Het laatste restje kaarten is hedenavcne aan de zaal verkrijgbaar voor een zeer lage prijs. Zó laag, dat wij die prijs wel zouden willen noemen. Maar dat mag niet. Want de Hutspot is geen advertentie-ru briek Door het harmonie-gezelschap „Werkmans Wilskracht" wordt nog steeds actie gevoerd om het unifor men-fonds te versterken. Vandaar de muzikale rondgang, die gisteravond door een stadsgedeelte werd ge maakt. Om acht uur vertrokken de muzikanten vanaf het repetitie-lo kaal aan de Vestestraat naar de Zoe- terwoudseweg en aangrenzende stra ten. Toen ging het naar de Professo- renwijk, waar de rondgang van vo rige week, wegens het slechte weer moest worden afgelast. En de Leidse Accordeon-vereniging D.V.V. gaf Woensdagavond in de Morspoort-kazerne een concert voor de militairen- van de Koks-school. Aandachtig werden de verschillende nummers beluisterd en de spelers kregen hartelijk applaus. Daarna trad het duo mevr. Gressiemevr. de Bolster op, evenals het heren-trio Glasbergen—Mark—Iterson, waar voor al even dankbaar geapplaudi- seerd werd. Er is al een uitnodiging voor herhaling. Op de Lage Rijndijk reden giste ren twee fietsers, de 40-jarige E. C. van de Lage Rijndijk en de 48-jarige C. R. uit de Constantijn Huygens- laan. Een achteropkomende vracht wagen week vóór de wielrijders gekomen plotseling naar rechts uit. waardoor beide heren tegen de achterbumper van de wagen bot sten en tegen elkaar vielen. C. kreeg een bloed-uitstorting in het linker been en R. en wond boven het linker oog. Beiden werden door de E.H.D. verbonden. schudding opliep. Zij werd door de E.H.D. naar huis gebracht. STADSKOK. KAPELAAN WELLING. Onder het Lof in de St. Petruskerk geraakte gisteravond kapelaan M. L M. Welling tijdens het voorbidden van de Rozenkrans bewusteloos. Zijn toestand liet zich aanvankelijk ,zo dat zij zullen ver- ernstig aanzien, dat pasitoor Beu- dedigen op de komende bijeenkomstkers hem uit voorzorg het H. Oliesel van het Leids Jeugdparlement op j toediende. De geneesheer heeft ka- Donderdag 23 November a.s. om 7 pelaan Welling enige tijd rust voor uur in het Stadhuis. Belangstellenden geschreven. Zijn toestand is thans zijn ook daar steeds welkom. geruststellend. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Nov. Vee. Aanvoer 4 fokstieren, 3 slachtstieren, 70 kalf- en melkkoeien, 142 varekoeien e.a., 145 vette koeien, 52 vaarzen, 40 pin ken. 71 graskalveren, 2 vette kalve ren 91 nuchtere kalveren, 16 weide- schapen, 20 vette lammeren. 42 zeu gen. 305 mest varkens, 787 biggen, 4 paarden. 1 veulen, 4 bokken of gei ten Prijzen: kalf- en melkkoeien 5701000 en varekoeien e.a. 440 •725, handel vrij goed; vette koeien 625—970 2.30—2.70 per kg han del stil; vaarzen f 500800, pinken 350520 en graskalveren 160 325, en nuchtere kalveren f 3265 handel willig; vette schatten 70115 en vette lammeren f 6095, handel stug; mest varkens 5080 en big gen 2040. handel traag; bokken of geiten 2035 handel matig. Kaas. Aangevoerd: 70 partijen Gouds en 6 partijen Leidse kaas. To taal 76 partijen. Prijzen: zware 2.22, le soort 2.152.20 en 2e soort Goudse kaas f 2-122.14; le soort Leidse kaas 1 982.04 per kg. Handel matig Delft, 16 Nov. Aanvoer: 19 run deren, 43 nuchtere kalveren. 260 var kens, 706 biggen, een schaap en een geit. Prijzen voor kalfkoeien van f 750 tot f 900. Nuchtere kalveren van f 35 tot f 55. Biggen van f 18 tot f 35. Lo pers van f 40 tot f 70. Magere var kens per k.g. levend gewicht f 1.40- tot 1.50. LISSE, 17 Nov. Gladiolenveiling. Prijsnotering 14, 12, 10. 8: Abus Hasan g. not. 8.—, 2.80, 1.30; Alaska g. not. 4.2-1.20; Allard Pierson f 4.75. 4 45 2 45, 1.30; Adinda g. not., 5.30, g. not., g. not.; Amidonette g- not. 3.80 1.50, 0.70; Acca. Laurentia 5 10, 4 20, 2.20, 1.10; Avistos 5.40, 4.80. 2.10. g. not.; Braga g. not., 5.70, 2.60, g- notBloemfontein f 4 80, 4.25, g. not., g. not; Clingendaal 5.60. 4.70 2.50, f 1.30; Early Pink 3.75. 2.80, 1.70. 0 90; Gen Eisenhouwer f 7-40, 7.3.60, 1.80; Graf Zeppelin 4 20, f 3.30, 1.90. 0.90: Hollands Glory 5.60. 4.75, 2 70, 160; Joh. Strauss 4.65. 4.20. 2.20. 1.15; Juniklok- ken 4 60, f 4.45. 2 20. 1.10; J. S. Bach 5.— 4.40, 2 20, g not.; Joh. van Konijnenburg 6.—, 5.75, 2.85, g. not.: Leeuwenhorst 4.90, 4.65, 3.10. 160; Lavendel Dream 4.35, 3 70. 2—, 1.10; Lilac Wonder 3.10 2.20, 1.30. g. not.; Mansoer 4.50, 4.00, 2.10 1-10; Modern Times f 4.85. 4.80, 2.65, 1 15; Majuba 5 85, 5.70, f 2.50. 1.20; Morning Kiss 6.40. 6.20, 2.90, g. not; Marks Memory 4.30, 4.20. 2.10. 1.20; Nieuw Europa 4 80 4.20, 3.10. 1.05: Picardy 20," 8 60. 5 20, 3.10; President Truman 5.50, 5.45, 2.—. f MO; 41. Een schip. Het was lang niet zo'n vrolijk viertal als die morgen, dat 's middags de terugtocht naar het strand ondernam. Ied-et* was in zijn eigen gedachten verdiept en er werd maai weinig gepraat. „Ja. jonge!" zei eindelijk Jan met de Handjes. .,Ut is heus zo makkelijk niet om effe gauw an wat centjes te komme. neem dat van mijn an. Ik hep me hele leven lang gedacht, dat ut niet zo moeilijk was, maar defer ben ik allang van terug gekomme!" „Met de looppas!" zei Jan met de Tandjes. „Een schip!" riep Ootje Teur plot seling. Ze waren bij een soort spleet in de rotsen gekomen en door die ope ning heen konden ze de zee zien. En, juist in dat kleine stukje zee. dat te zien was, voer in de verte aan de horizon een schip. Nu, je kunt je wel voorstellen, dat de vier mannen dolblij waren! Ze begonnen eerst een poosje wild in het rond te dansen en zongen en huilden van plezier. Maar Bram Steng was practisch- „Naar het strand mannen!" riep hij, toen de eerste vrolijkheid een beetje geluwd was. „We moeten een vuur maken, zodat ze ons kunnen ontdek ken!" K. EN O. RESIDENTIE ORKEST. Mét een interessant programma /an Ravel. Orthel en Brahms heeft het Residentie-orkest onder aanvoe ring van Willem van Otterloo haar concerten in de Gehoorzaal ingeluid. De Baskische componist Ravel was een groot bewonderaar van d Fran se Clavecinisten, getuige deze prach tige suite, welke evenwel meer tem peramentvol is dan deze oud-Fran se kuntenaars. De hulde aan Coupe- rin bracht Ravel inderdaad volmaakt; de vertolking daaraan evenredig, was voortreffelijk. Het klonk in de zaal als een betovering van fijne klanken, een subtiele sfeer werd be reikt. Hierna kwam de le Uitvoering van de 4e Symphonie van Leon Or thel voor orkest en piano, met de componist in de belangrijke klavier partij, 't Werk bestaat uit één groot deel en is breed van opzet, hiroiek uitgewerkt, meditatief niet minder, telkens weer roept de componist een bijzondere stemming op. De vorm is anders dan die der symphonie zoals men deze door gaans kent. Ortèl is een knap en ge voelig kunstenaar, een respectabel pianist, een, die het geheim van de instrumentatie kent; een componist tevens, die veel inspiratie bezit, iemand, die iets persoonlijk te zeg gen heeft. Niet genoeg kan men waarderen, dat hij zelf de pianopar tij heeft willen verzorgen in zijn gro te werk. De componist werd zeer gewaardeerd en nadrukelijk gehul digd. Met veel enthousiasme en vaak prachtig is gemusiceerd en toch (dit is niet als aanmerking bedoeld) deze opmerking. De orkestklank was nog niet heel en al en niet altijd afgestemd op de veranderde accoustiek van de Ge hoorzaal en zo gebeurde het dat aan de klankverhouding tussen het spel van de vioolsoliste en de orkestbe geleiding die overigens uiterst toe gewijd en geestdriftig was, door te grote geluidsontplooiing schade werd toegebracht aan het samenspel, wat door volkomen inspeling hopelijk ver holpen zal kunnen worden Johanna Barty speelde het vioolconcert D- dur van Brahms meesterlijk, intens muzikaal en gedistengeerd. Op haar respectabele vertolking heeft ae volle zaal met langdurige ovaties ge reageerd. De boeiende wedergave, die van Otterlo aan de belangrijke werken met zo 'n spontanieteit heeit gege ven is ruimschoots bewonderd en toegejuicht. J. Kortmann.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2