S)e ftzicbeSou/fca/nt V.S. steunen Nederland West-Berlijn versterkt Een bufferzone in N.-Korea Surinaamse Staten in impasse Egypte in 't Atlantisch Pact? Opnieuw rumoer in Raad te Finsterwolde VRIJDAG 17 NOVEMBf" 50 42ste JAARGANG No. 12135 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMS1 REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Amerika steunt het Nederl. standpunt t.a.v. Nieuw-Guinea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 035 p. w.» f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. F 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 RECHTVAARDIG HEID GEVRAAGD Prof. Romme heeft deze week aan het eind van zijn rede bij de algeme ne beschouwing enkele opmerkingen gemaakt over de kwestie der politie ke delinquenten. Dit is niet alleen 'n zaak voor dezepolitieke delinquen ten zelf, maar een, die ons hele volk aangaat. Er is namelijk ten opzichte van deze categorie van ménsen heel wat onrecht geschied, onrecht, dat men kan afschuiven op de jarenlang bedwongen sentimenten tijdens de bezetting, welke bij de bevrijding plotseli ig een uitweg vonden. Dat de arrestatie van ongeveer 90.000 men sen in enkele weken veel onrecht met zich meebracht, behoeft niet eens aan twijfel onderhevig te worden ge steld. Sindsdien zijn er echter meer dan vijf jaren verlopen. Het groot ste deel, men spreekt van meer dan 90 pet. van deze mensen is berecht, maar dit wil niet zeggen, dat daar mee het onrecht, dat deze mensen met zich mee dragen en dat de staat ontsiert, uit de wereld zou zijn. Reeds in het voorlopig Verslag op Hoofdstuk I der Rijksbegroting is deze kwestie aangesneden en daar wordt vooral op een tweetal zaken de vinger gelegd. Vooreerst wordt daarin gezegd, dat het niet juist is, dat de politieke de linquenten, die vroeger gewerkt heb ben in overheidsdienst, thans de mo gelijkheid tot herplaatsing voor een goed deel wordt ontnomen. Zelf deed de regering immers her haaldelijk een beroep op het bedrijfs leven om deze mensen, die toch hun straf hebben uitgezeten, en hun fout dus hebben geboet, weer in het vrije bedrijf op te nemen. Maar tegelijk houdt de overheid vast aan het be-t sluit F. 221, krachtens welk besluit deze mensen uit overheidsdienst ont slagen zijn. De stelling is te verdedigen, dat deze mensen ernstiger fouten hebben gemaakt door de overheidspositie welke zij hebben bekleed, maar daarvoor zijn zij dan ook bij rechte lijk vonnis ernstiger gestraft en daar mee zou het dus gedaan moeten zijn. Nu beroept de regering zich in de Memorie van Antwoord op dit stuk op hetgeen reeds is gedaan door de Raad van Bijstand van -de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, om deze mensen weer te doen opnemen in net maatschappelijk economische leven. Het vreemde hierbij is echter, dat deze Raad van Bijstand zich me dio '49 reeds tot de minister van Ju stitie neeft gewend met een aantal bezwaren tegen het zuiveringsbesluit 1945, zoals het massale nationaliteits- verlies, de verbeurdverklaring van goederen en de vervallenverklaring van pensioenrechten. Deze dingen waren oorzaak, aldus stelde dit schrij ven, dat de doelstelling van de Raad van Bijstand werd gedenatureerd en deze mensen aar. de verpaupering werden prijsgegeven. Aan de regering werd verzocht in deze richtlijnen ten spoedigste ver andering aan te brengen, wat op een zeer kleine uitzondering na, niet ge schiedde, zodat de Raad van Bijstand zich gedwongen zag tot liquidatie over te gaan. En nu beroept de re gering zich op dezelfde Raad, die zo veel voor de politieke delinquenten zou hebben gedaan. Wij geloven niet, dat het vermetel is te veronderstellen, dat de regering zich niet aan een wijziging dezer richtlijnen heeft gewaagd wegens de steeds nog hun invloed uitoefenende sentipienten, overblijfselen van ille galiteit, bezetting en al het daarbij ondërgane leed. Maar een regering, die aldus handelt wordt geleid in plaats dat zij leiding geeft. En boven dien zij laat een onrecht bestaan, dat een schandvlek is in onze maat schappij. Een ander punt is de vervallenver klaring van pensioenrechten. Ook in dit opzicht gelden nog de richtlijnen uit 1945. Terecht heeft prof. Romme deze week in de Kamer verklaard: „Zo iets zou men in het privéleven eens moeten doen" Er zou ongetwij feld een storm van verontwaardiging opsteken, als iemand, die zich op een of andere wijze zou hebben misdra gen en zijn misdrijf zou hebben uit geboet, daarna door het bedrijf, waar in hij zou hebben gewerkt, het pen sioen zou worden ontzegd, waarvoor hij jaren lang had betaald. En toch is dit bü velen, die in overheids dienst zijn geweest, het geval. Hier wordt aan de straf, die hen is opge legd en die zij hebben ondergaan, 'n bijkomende straf toegevoegd. Er zijn gevallen van mensen, die langer dan veertig jaar voor hun pensioen hebben betaald en nu, na hun straf te hebben ondergaan, nog eens opnieuw aan de verpaupering worden prijsgegeven. Zij ontvangen óf in het geheel geen pensioen óf een zo laag percentage daarvan, dat de reclassering, voor deze grote groep van mensen zo noodzakelijk, in de kiem wordt verstikt. En het behoeft weinig fantasie om te beseffen, waar bij zulk een behandeling een groot deel van deze mensen uiteindelijk terecht komen. Hun straf immers, bij rechterlijk vonnis gewezen, wordt onrechtmatig verzwaard en krijgt een levenslang, verlengstuk. Het wordt een-straf en een leed, die zij tot de dood toe te dragen krij gen. Abbé Dieudonné, zelf oud politiek gevangene, schreef eens in een plei dooi voor deze mensen: „Ik wil dat onze regering ruimdenkend en groot moedig zal zijn. Dat is een bewijs van kracht. Prestige verzekert men zich door edelmoedige gebaren." „Ik ken oud-politieke gevangenen, zo schrijft hij verder, en andere mensen van het verzet, die zich hebben be last met het toezicht op ex-politieke delinquenten. Dat is een taak waar voor mensen nodig zijn, die blijk heb ben gegeven van onbaatzuchtigheid en grootmoedigheid." Maar ten onzent moeten mensen, lie deze taak vrijwillig op zich heb ben genomen, hun edelmoedige ar beid staken, omdat de regering hun het werk onmogelijk maakt. Inzake Nieuw-Guinea De V. S. hebben Nederland verze kerd, dat zij het verzet tegen de In donesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea steunen, aldus heeft Michael McDermott, een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. McDermott ontkende eveneens, dat de V. S. zich militaire bases in Nieuw Guinea trachten te verschaffen. Een bericht uit Sydney (Australië), dat president Truman en generaal Mac Arthur op hun bijeenkomst op het eiland Wake besloten hadden in Ne derlands Nieuw-Guinea sterke mili taire bases aan te leggen noemde McDermott „volkomen onjuist". De eerste Brits-Amerikaaiise troe penversterkingen zijn in West-Ber lijn aangekomen. Hun komst vloeit ■voort uit het te New York genomen besluit om West-Berlijn tot elke prijs to behouden. Twee treinen brachten de verster kingen naar Berlijn. De ene bevatte een detachement Britse pantsertroe pen met tien tanks van het type Co- met (34 ton). De andere vervoerde dti staf en een groep kwartierma kers van een Amerikaans regiment infanterie. NEDERLANDERS OP JAVA VERMOORD. Woensdagmiddag zijn de admini strateurs van een suikeronderne ming bij Bandjaratma ten Zuidwes ten van Brebes, deheer J. Senger, en diens chauffeur door onbekenden om het leven gebracht. De mannen werden doodgeschoten. Hun jeep werd in de omgeving onbeschadigd terugevonden. Middel tot ontspanning in Azië WANNEER de Chinese gedelegeerd en Maandag uit Peking te Lake Suc cess arriveren, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hun een plan voor een geneutraliseerde en gedemilitariseerde zone tussen Korea en China zal worden voorgelegd, zo verneemt Reuter van officiële persoon lijkheden te Washington. Zij voegden daaraan toe, dat voor zover het de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië betrof, een definitieve beslis sing hierover zal afhangen van de Chinese delegatie, namelijk of deze een vijandige of een redelijke hou ding zal aannemen en bereid zal zijn mede te werken met de pogingen der Verenigde Naties, de internationale spanningen in dit deel van Azië te doen afnemen. Gezaghebbende bronnen deelden mede, dat de Britse en Amerikaanse regeringen reeds geruime tijd studie maken van enige voorstellen, om een bufferzone te scheppen, die öf aan beide kanten van de Yaloe zou komen te liggen óf beperkt zou blij ven tot de Koreaanse oever van de rivier, die de grens vormt tussen het communistische China en de Repur bliek Korea. Wat de militaire situatie in Noord- Korea betreft, wordt gemeld, dat de UNO-troepen onophoudelijk druk blijven uitoefenen op de communis tische troepen, die tijd trachten te winnen om hun winterstellingen ge reed te maken. Bij deze acties kon den de geallieerden in het Noordwes ten en centrum van het front ook vendaag weer terreinwinst boeken, waarbij echter vooral in het centrum de Amerikanen tegenstand ontmoet ten. MOSKOU DREIGT MET VETO De Sovjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad medegedeeld, dat zij haar veto zal uitbrengen tegen de resolu tie, waarin een beroep wordt gedaan op de Chinese communistische rege ring om haar troepen uit Korea te rug te trekken. Het betreft hier de door Engeland, Verenigde Staten, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador inge diende zes-mogendhedenresolutie, waarin een beroep wordt gedaan op alle staten en regeringen om haar onderdanen of strijdkrachten, die de Noord-Koreaanse troepen helpen, te rug te trekken. De zitting werd tot Vrijdag ver daagd zonder dat het tot een stem ming kwam over de resolutie. DE NEDERLANDSE AMBASSADE TE LONDEN. De Nederlandse Ambassade te Londen, waar H M. Koningin Juliana en Z. K. H Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan de Engelse hoofdstad leden van de Ne derlandse Kolonie en jeugdorganisa ties zullen ontvangen. HET BERLIJNSE SLOT GAAT VERDWIJNEN. Het bekende Slot te Berlijn, dat door bommen gedeel telijk werd verwoest, wordt op last van de autoriteiten in de Oostelijke sector gesloopt. Een der vleugels is reeds geheel verdwenen. Enkele stukken beeldhouwwerk, die het ge bouw sierden en in onbeschadigde toestand verkeren, zullen in musea worden ondergebracht. JONGENS VONDEN 17.950 GULDEN Voetballende jongens vonden bij een brugetje over de Provenierssin gel te Rotterdam een pakje. Zij open den net en vonden er een pak bank biljetten in. Eén van de jongens ren de onmiddellijk naar zijn moeder, die van de vondst op het hoofdbureau van politie aangifte deed. Bij telling bleek het pakje f 17.950 te bevatten. Toen wist Mien meteen waar het geld vandaan kwam, want de poste- le recherche was reeds sedert Zater dag naar het bedrag op 'zoek. Vrijdagavond moest een bedrag van 18.000 van een pastkantoor in Zuid naar het hoofdkostkantoor worden gebracht. Er kwam echter slechts een zakje met ƒ50 binnen. De rest was zoek. Uit een onderzoek is thans gebleken, dat het grote be drag aan het Spoorwegstation is ge bracht, want het pakje droeg het; stempel van dit bureau. Botsing op komst in Nepal De correspondent in de Indiase grensstad Raksaoel van de Press Trust of India meldt, dat de troe pen van het nationale Nepalese con gres, die tegen het bewind van dt Nepalese minister-president Rana ..in opstand zijn gekomen, Woensdag-1 avond in allerijl voorbereidingen troffen voor een slag „aan de laatste verschansing", daar de regerings troepen -oprukten naar Birganj dat de zetel is van de „regering" der op standelingen. De leiding der opstandige troepen heeft vernomen, dat de regerings strijdkrachten thans oprukken naar Parwanipoer, dat op ongeveer tien kilometer van Birganj ligt. Volgens vroegere berichten heb ben regeringstroepen, die in ijltem po uit de hoofdstad Katmandoe zijn opgerukt, Jitpoer, dat ongeveer twintig km ten Noorden van Birganj ligt, bereikt. Waarnemers te Raxaul en te Birganj zijn van mening, dat de troepen der opstandelingen, die zich te Parwanipoer bevinden, gedwon gen zullen zijn op Birganj terug te vallen en dat zij hier, „met de rug tegen de muur", een beslissende slag zullen moeten leveren. Een vooraanstaand Nepalees con gresleider verklaarde dat er „geen sprake zou zijn van een op de vlucht slaan der congresstrijdkrachten". Ingrijpen van Den Haag verzocht De politieke twisten die zich de laatste tijd voordoen in de Staten van Suriname hebben er toe geleid, dat verder vergaderen van dit col lege onmogelijk is geworden. De landsregering van Suriname heeft inu besloten de tussenkomst van de Nederlandse regering in te roepen, ten einde een wet te doen uitvaardi gen volgens welke de Staten vervan gen kunnen worden door een ander orgaan dat de lopende zaken kan af handelen. Woensdag reeds toen de laatste Statenvergadering werd gehouden, bleek dat verder bijeenkomen onmo gelijk was. Leden van de oppositie, de Nationale Partij Suriname, had den zich die dag naar de woningen van verscheidene leden van de coa litie begeven en daar tumult veroor zaakt. Na afloop van de vergadering die teveneens in een tumult eindig de, verzocht de coalitie aan de lands regering, in verband met deze toe stand, de nadige stappen te doen. De regering besloot hierop, aan gezien enkele wettelijke regelingen dit jaar nog noodzakelijk zijn en, in geval van ontbinding van het Sta- ten-college, de nieuwe Staten niet vóór 1 Januari 1951 kunnen optre den, artikel 174 van de landsregeling toe te passen. Dit artikel bepaalt, dat, wanneer enig orgaan niet kan wer ken, het bij de wet kan worden ver vangen door een ander orgaan. De landsregering zal de tussenkomst van de Nederlandse regering inroe pen om zulk een wet in het leven te roepen. Cairo eist terugtrekking Britse troepen Er zyn tekenen, die er op wijzen, dat men op het ogenblik in Londen de mogelijkheid overweegt, ook Egypte in te schakelen by het Atlantisch Pact op dezelfde wijze als dat het geval is met Griekenland en Turkije. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de verdediging van het midden-Oosten een kwestie was, die evenzeer andere landen als Engeland aanging. Deze verklaring was, naar men meende, gebaseerd op de veronderstelling, dat zowel de V.S. als de gehele Atlantische Pact-gemeenschap belangstelling hebben voor de toekomstige verdediging van Egypte. De verklaring was vervat in een officiële commentaar op de troonrede van koning Faroek bij de opening van het Egyptische parlement, waarin de eis gesteld was. dat de Britse troepen Egypte zouden verlaten en verder, dat Egypte en de Soedan onder de Egyptische kroon herenigd zouden worden. Te Londen heeft het Foreign Office terstond gereageerd en de eis van Egypte tot terugroeping van de Brit se troepen van de hand gewezen. Groot-Brittannië voert aan, dat Egypte de aanwezigheid van Britse troepen op zijn gronigebied niet uit nationaal maar uit internationaal standpunt moet bezien. „De verdedi ging van het Middenoosten is een zaak, die buiten Groot-Britannië en Egypte de vrede en veiligheid van vele landen raakt en de Britse rege ring is van mening, dat zij van dit standpunt moet worden bezien." Vice-premier Herbert Morrison heeft vandaag in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Bevin 'n het begin van de volgende week een verklaring over de Britse politiek jegens Egypte zal afleggen. RELLETJES TE CAIRO. Na de opening van het parlement hebben te Cairo demonstranten ste nen en flessen geworpen naar het ge bouw van het voornaamste blad der oppositie „Akhbar el Yom". Gemeld wordt, dat verscheidene personen gewond werden. AUTO BOTST TEGEN KANON. Een personenauto, bestuurd door de hotelier D. uit Vierhouten, is gis teren in de buurt van Elspeet tegen een stilstaand kanon opgereden. De loop van het kanon drong dwars door de auto. Mevrouw D. werd zwaar ge wond. Evenals haar echtgenoot er een derde inzittende, die minder ern stig letsel opliepen, is zij overge bracht naar 't ziekenhuis in Ermelo. Militairen waren bezig met het koppelen van het kanon. Zij ver klaarden, de autobestuurder door middel van seinen te hebben ge waarschuwd. Een overwegwachter van de Ne derlandse Spoorwegen is te Haarlem gearresteerd. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte bij het op maken van een ambtsedig proces verbaal Hij had enige dagen gelpden de spoorbomen zo snel laten zak ken, dat een schilder die een ladder op zijn rug droeg en een fiets aan de had had, op de rug werd getrof fen. De man viel en werd ernstig gewond. De overwegwachter moest van het ongeluk proces-verbaal opmaken. Hij vermeldde daarin dat hij de boom al gedeeltelijk had neergelaten en dat de schilder dus niet meer had mo gen oversteken. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat dit niet het geval was en dat de schilder volko men gerechtigd was de overweg te passeren. 24 koeien verbrand Vier-en-twintig koeien kwamen in de vlammen om, toen gisteravond een felle brand woedde in de kapitale boerderij „Horrelbos", gelegen tus sen Bedum en Onderdendam in Gro ningen. De brand werd ontdekt door de familie Elzinga, die deze boerderij bewoont. De familie was in het woonhuis en ontdekte plotseling een gloed aan de achterkant van de boer derij. Toen een van de familieleden naar buiten ging zag men de vlam men hoog oplaaien aan de achter het woonhuis liggende schuur. Onmid dellijk probeerde men van de bin nenzijde de stallen te bereiken, het geen evenwel niet meer mogelijk was, doordat het vuur te snel om zich heengreep. Ook gelukte het niet van buiten de deur te openen, door dat een zware grendel de schuurdeur aan de binnenkant afsloot. De brand weer uit Bedum was spoedig plaatse, doch het gelukte haar al leen het woonhuis te redden. Een grote voorraad hooi en stro, alsmede vier-en-twintig koeien kwamen in de vlammen om. Door de grote regenval van de laatste tijd staan in de Noordoost polder honderden hectaren suiker bieten en aardappelen onder water. Het is voor de landbouwers onmo gelijk het land te bewerken, aange zien men tot de knieën toe in de klei zakt. Ook met machines is niets te beginnen. Dit betekent een grote schadepost voor de landbouwers. Protest bij Duitse regering Over behandeling Puttenaren Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Ruygers (Pv.d.A.) in verband met moeilijkheden met Duitse douanebeambten, welke zou den zijn ondervonden door een groep inwoners van Putten, die een bezoek brachten aan de graven van familie leden en dorpsgenoten in Duitsland, heeft de minister van buitenlandse zaken het volgende geantwoord: De inwoners van Putten, die in autobussen een driedaagse tocht maakten naar de graven van de fa milieleden en dorpsgenoten in Duits land, hebben bij de controles, zowel aan de Nederlands-Duitse als aan de Duits-Deense grens, veel oponthoud ondervonden door een te formele houding van de betrokken Duitse douanebeambten. In twee gevallen werd aan het adres der Puttenaren een grievende opmerking gemaakt. Het gebeurde is onder de aandacht van het hoofd van de Nederlandse missies in Duitsland gebracht met het verzoek bij de Bundesregierung de nodige stappen te ondernemen, opdat in de toekomst dergelijke voorvallen achterwege zullen blij ven, terwijl opdracht werd gegeven te protesteren tegen de gewraakte uitlatingen. NEDERLANDS EERSTE COMPLEX GOEDKOPE WONINGEN GEREED. In de loop van deze week is het eerste complex woningen volgens het goedkope bouwplan in ons land gereedgekomen. Te Dokkum, waar de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting op 9 Juni de eerste van deze woningen officieel opende, is thans reeds een complex van 54 voor bewoning gereed. Er is in zeer snel tempo gebouwd, te meer als men bedenkt, dat 7 Maart jl. de ministe riële goedkeuring voor de bouw van deze woningen kwam. Een soldaat van de Luchtstrijd krachten, P. M. van Gerven uit Valkenswaard, die sinds 3 dagen te Enschede werd vermist, blijkt in een beek te zijn gefietst. Hij is ver moedelijk bij de val bewusteloos geraakt en verdronken. Burgemeester Tuin van Finster wolde: „die vlieger gaat niet op. Als u over uw voorstel laat stemmen, dan pak ik mijn paparassen bij elkaar en ga weg". Wethouder Haken: „dat is dicta tuur". De burgemeester: „best mogelijk, u kunt het volle pond krijgen, maar ik wil hier geen poppenkast hebben". Een der communisten: „En dan de burgemeester de pop, denk ik". De burgemeester: „en u Jan Klaas- sen". Ziedaar een der slotscènes, waar mede de communistische meerder heid in de gemeenteraad van Fin sterwolde haar optreden voltooide. 't Begon met beschuldigingen van wethouder Haken en diens partijge noot Schuur die de raadsverslagge- ver er van beschuldigde de notulen te hebben verhaspeld. De burgemeester toonde zich een royaal democraat en zo is thans in de officiële stukken van de gemeen teraad vastgelegd, dat de Sovjet-Unie nooit of te nimmer een agressie-oor log zal beginnen. Bij een volgend agendapunt laaide het vuur der communistische veront waardiging hoog op. Enkele dagen geleden was nl. bin nengekomen een rapport van de Pro vinciale Planologische Dienst, waarin was uitgebracht een advies in zake de vestiging van het geprojecteerde gemeentelijke sportterrein. De wethouders maakten dit rap port niet tot onderwerp van een rus tige bespreking als basis voor een te volgen voorstel van B. en W., doch plaatsten het als punt van bespreking op de agenda der spoedvergadering. Volgens de heer Haken deugde het terrein, dat in het rapport werd aan gewezen, niet, tenzij er ongehoprde sommen gelds aan besteed werden. Wethouder Haken wilde de raads vergadering schorsen, opdat de raad overleg zou kunnen plegen met de gemeentelijke commissie van licha melijke opvoeding en de voetbalclub W.C. Dit werd echter de burgemeester al te gortig. „Die vlieger gaat niet op, dan pak ik mijn paperassen en sluit de vergadering". Een stemming volgde die als enige verrassing bracht het antwoord van de heer Meijer (Arb.): „ik stem van avond niet". De communisten verzamelden hun tabaksdozen en stommelden de gang op. Enige tijd later gevolgd door de rechtse fractie. Op de groene tafel bleef liggen, de agenda, die als laat ste punt vermeldde de bespreking van het wetsontwerp in zake de voor ziening van het bestuur van de ge meente Finsterwolde. Dat blijft dus gereserveerd voor een volgende keer. JCoJLiettje... Wie in zijn hart plaats maakt voor anderen, zal zelf overal plaats vin den.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1