Bezuinigingen tot 150 millioen worden voorgesteld JVieuw kelkdoek, „Het is'n goede dag vandaag" Achter het IJzeren Gordijn van Finsterwolde Akkerbouwers van de L.T.B. hielden alg. vergadering DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 DE LE-DSE COURANT I'WËEUE BI .AD - PAGINA I Tweede Kamer D- Drees over verlenging van de arbeidstijd Bij de voortzetting der algemene, beraadslagingen over de Rijksbegro ting voor 1951 is Woensdagmiddag de Minister-President, de heer DREES aan het woord gekomen. Hij schetste de totstandkoming van het kabinet en zeide van mening te zijn, dat men moeilijk kan spreken van regeringspartijen en oppositie. Van de A.R. kan men z.i. zeker niet steeds spreken als van een oppositie partij. Met de wisseling van de porte feuille van Oorlog is het allerminst de bedoeling geweest in politieke zin tot een andere samenstelling van het kabinet te komen, voor de ver houdingen behoeft de benoeming van minister s'Jacob geen enkel verschil te maken. Wanneer zich een gelegenheid zou voordoen zal spr. gaarne over wegen in Christelijk Historische zin tot een aanvulling te komen. Wat de motie-Oud aangaat zeide spr, dat men bezwaarlijk kan zeg gen, dat het kabinet zonder nood zaak de kabinetskwestie heeft ge steld. Ten aanzien van minister Schok king lag de zaak anders, er was hier alleen critiek op de heer Schokking. De heer Gortzak had gevraagd of de heer Schokking is heengegaan op bevel van Amerika. De communis ten, zo zeide de minister-president, zien de verhouding tussen Amerika en de bondgenoten steeds als de verhouding tussen Rusland en zijn satellietstaten. Maar zo is die ver houding riet. Overigens heeft Ame rika geen enkele aanduiding gege ven. Spr. zeide van mening te zijn, dat de onaanvaardbaarverklaring van het amendem'ent-Lucas niet het ka rakter heeft gehad van het stellen van de kabinetskwestie. We zijn niet vermoeid! Opsommende wat er op het gebied van wetgeving is gedaan en wat in het vooruitzicht is gesteld en na gaande wat er internationaal ge schiedt, zeide spr. te menen, dat er weinig reden is om te zeggen, dat het kabinet vermoeid is. Spr. zeide het een landsbelang te achten de samenwerking zo lang mogelijk te handhaven. Hij onderstreepte, dat de staats secretarissen politieke verantwoor delijkheid hebben. Deze betreft dat deel van de taak waarvoor zij zijn gesteld en is dus lichter dan de po litieke verantwoordelijkheid va'n de Ministers. Naar aanleiding van de Belgische koningskwestie was in het voorlopi ge verslag geen vraag gesteld en daaropi heeft de regering zich ont houden. Overigens vestigde hij de aandacht erop, dat er belangrijke verschillen zijn tussen België en Ne derland. Over verdraagzaamheid gesproken! Aan het adres van de heer Zandt merkte de heer Drees op, dat er minder reden is om te klagen over vloeken in het leger dan voorheen. Voor wat het pleidooi van de heer Zandt voor gelijkheid der godsdien sten betreft verwees hij naar arti kel 36 der oude (Herv.) geloofsbe lijdenis, dat het uitroeien van ande de godsdiensten beoogt. Indonesië. Wat de Indonesische kwestie aan gaat zeide spr. dat niemand zal be weren, dat er geen fouten zijn ge maakt, maar spr. meende, dat geen anderebeslissing mogelijk was. In zake het zelfbeschikkingsrecht heeft de regering gedaan wat naar haar oordeel zin had. Een republiek Zuid- Molukken had zich z.i. in een vijan delijk Indonesië niet kunnen hand haven. Hij wenst een redelijke auto- nom'ie, amnestie en waarborgen. Onze diepe teleurstelling is ge weest. zo betoogde snr. dat Indone sië militaire voorbereidingen trof en tot de aanval overging op het ogen blik, dat er anders gesproken werd. Principieel achtte spr het vol komen onjuist, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad nagelaten heeft het rappor, van de Unci op de agen da te brengen. Bericht is ontvangen, dat een afvaardiging van net Rode Kruis per legervliegtuig naar Am- bon zou vertrekken om zich op de hoogte te stellen. De regering houdt zich op de hoogte als ene, die zich kan beroepen op de RTC-ovoreen- komst. Indonesië zal voor. ons land economisch niet meer de rol kunnen spelen als voorheen, maar de mdo- nesiers beseffen zeer wel, dat Neder land niet gemist kan worden en men moet het z.i. Indonesië ten deze niet moeilijk maken. Over1 de verklaring van Sukarno heeft de regering nog geen officieel bericht. Zwart wit genoemd. In .verband met de collectieve veiligheid, die een aanval wil voor komen, zeide spr, tot de communis ten, dat er nauwelijks discussie mo gelijk is als men zwart noemt wat wit is. De zaak van de arrestatie van communisten in Limburg behoort bij de justitie thuis, maar spr. zeide de indruk te hebben, dat het een zaak van beperkte omvang is en indivi duele hulp aan deserteurs betreft Van binnensmokkelen van vreemde lingen of van spionnage is niet ge bleken. De minister-president zeide de mogelijkheid ener oplossing voor de inschakeling van West-Duitsland iri een Europees leger aanwezig te ach ten. Er bestaat geen voornemen wij ziging te brengen in de maritieme plannen. Met of zonder Engeland. De heer Romme had te kennen ge geven, dat als er gekozen moest DOOR KARTHUIZER SAMENGESTELD D1; Heer, Waar het den mensch gegeven, Eenen keer maar in zijn leven, U te bidden, eenen keer, Ach, hoe zou hij bidden, Heer. >IT kleine simpele gedichtje van Guido Gezelle, toont ons niet al leen ide diepte van diens« grote geest, maar plaatst ons tevens voor een pi-oVeem, waar wij misschien zelden of nooit bij hebben stilgestaan Guido Gezelle. die in al zijn wer ken, naast een grote liefde tot God. en de door hem geschapen natuur, een warme sympathie voor de mens met zijn noden en moeilijkheden be zat, geeft in dit kleine gedichtje uiting aan zijn grote honger naar God, terwijl hij tevens degenen, die zich het bidden volkomen eigen willen maken eenzelfde honger naar volmaaktheid toewenst. Is bidden dan een probleem? Wellicht beschouwen velen het bidden als de minst moeilijke ge loofsuiting. Geboden onderhouden vraagt offers en dikwijls harde strijd; dat zien en voelen we daarom als een moeilijke taak, die ons dag en uur bezighoudt. Maar bidden? Bidden gaat automatisch zoals eten en ademhalen, daar behoeven we niet bij te denken en daar denken we dan ook dikwijls niet bij. Wat is bidden feitelijk? De katechismus geeft als ant woord: Bidden is zijn hart verhef fen tot God, om Hem te loven en te prijzen en genaden en gunsten van Hem te vragen. „Zijn hart verheffen tot God." In welke gesteltenis moeten we zijn, om te kunnen bidden? Als wij bidden moeten we trach ten gedurende die tijd, onze gedach ten te richten op God, moeten wij pogen, om al de aardse zaken, die het grootste gedeelte van #ons leven in beslag nemen, een ogenblik uit onze geest te bannen. En waartoe moeten we dat? Om God te loven en te prijzen en genaden en gunsten van hem te vragen. Dat laatste lukt ons meestal nog wel, vooral als de zaak, waar voor we bidden erg dringend is. Maar het eerste gedeelte, dat niet voor niets als eerste genoemd is? Konden we ons slechts voorstel len, hoe God met meer liefde op ie der van ons neerziet, dan ooit een schepsel zal doen. Konden wij, al was het slechts een moment, dit gevoel krijgen, hoe zouden we stot teren van ontroering, hoe zouden we bidden Alle eeuwen door heeft dit zoe ken en vinden van God in het ge bed velen geboeid. Er zijn orden ontstaan, die zich tot doel ge steld hebben, het gebed te volma ken, en zich geheel op God instel len, hebben zij alle wereldse ge neugten en banden van zich af gelegd en 'n beschouwend leven geleid een leven, waarin zij slechts God zoeken. Alhoewel moeilijk voor ons, leken, te aanvaarden, vinden de kloosteringen in die orden een bevrediging, die hen al het aardse als onbelangrijk leert bezien, zodat het hun met smart zou vervullen, als zij hun leven van zuivere beschouwing zouden moeten prijsgeven. Eea| monnik uit een dergelijk kloc^er, een Karthuizer, heeft getracht, iets van zijn gevonden rijkdom aan de mensen, die leven in het volle le ven mee te1 delen. Hij heeft een gebedenboek samengesteld, waar uit 'n geheel andere geest spreekt, dan uit de meeste van onze kerkboeken. De gebeden, die er in grote hoeveelheid en verschei denheid zijn opgenamen, spreken meer tot het hart van de moderne mens, dan de veelsoortige gebe den die een bekende klank voor ons hebben, maar waarvan de betekenis ons, door stijl of uit drukking, verloren gaat. Het kerkboek, door deze monnik samengesteld, hetwelk als titel draagt: „Nova et Vetera'' schudt ons wak ker uit de sleur, waarin wij bid dend leven. IJET geeft ons een verfrissing en doet ons een weinig beseffen, de grootte van de genade van te mo gen bidden. Daarbij is rekening gehouden met iedere levensstaat en omstandigheid. In grote verscheidenheid zijn gebe den opgenomen, voor de heiliging van de dag, voor meditatie en voor iedere voorkomende gelegenheid, van het ontstaan van een nieuw le ven tot aan het graf. Voor degenen, die goed willén bidden én ernstig pogen hun con tact met God te verstevigen, zal „Nova et Vetera," hetwelk ver schenen is bij de Uitgeverij J. H. v. Wees Jr. te Utrecht, een góede gids kunnen zijn. worden hij voorkeur zou geven aan een Europese federatie zonder Enge land boven geen federatie, maar de heer Drees leek dat een te snelle be slissing. Hij deelde o.a. nog mede, dat de Benelux betrokken is bij het Duitse vraagstuk, maar de zaak is niet geheel bevredigend De soldaten kunnen niet verplicht worden langer dan tot 1 Januari 1951 in Indonesië te verblijven, zonder dat daartoe een wettelijke maatre gel wordt genomen. Velerlei maatregelen zijn genomen om regelend op te treden ten aan zien der prijzen en de regering zal zich tot het uiterste inspannen om prijsverhogingen tegen te gaan. De prijzen zijn hier lager dan in omrin gende landen. Hij merkte verder o.a. nog op, dat er geen enkele uitspraak is dat de regering een verlenging van de ar beidstijd zou wensen Deze zou z.i. eerder slechte dan goede resultaten hebben Wanneer men het niet had aangedurfd hoge belastingen te hef fen dan zou men z.i. in volle infla tie terecht zijn gekomen Toegezien moet worden, dat geen gulden onnuttig wordt uitgegeven. Een belangrijke verlichting van lasten zag hij er niet in. De Kamer vraagt bij vrijwel elk voorstel der regering om meer en uiteindelijk v crdt de regering verweten dat zij te royaal is. Tenslotte riep de heer Drees kamer en volk op om zich niet te laten ontmoedigen; men putte oe- nfoediging uit wat is bereikt, ook zedelijk en geestelijk. De Minister van Financiën, de heer I ilb lINCK, merkte vervolgens op, o'ai ae regering weet wat een oor- logse erfenis is. Uit een vergelijking fier begrotingen van 1946 en 1951 blijkt, dat er wel degelijk is bezui nigd, ondanks het feit, dat er aller lei nieuwe taken zijn te vervollen. De ramingen voor de begroting zijn de meest realistische, welke hij durit voorleggen. De financiële toestand kan z.i. niet anders dan zorgelijk worden genoemd. Met betrekking tot de budgetaire toestand zeide hij dat men tot grotere voorzichtigheid en zorgvuldigheid wordt genoopt, wil men niet het monetaire evenwicht in gevaar brengen. De Minister deelde mede, dat in zo kort mogelijke termijn zal wor den overgegaan tot herziening van het beleid, welke in de MillioeneU nota is aangekondigd. Op de gewone dienst, de buitengewone dienst I (uitgaven met aflopend karakter) en het Landbouwegalisatiefonds zal een bedrag van 100 a 150 millioen moeten worden gevonden. Voorstel len daartoe zullen spoedig in behan deling worden genomen. Bij de inkrimping van uitgaven zal de militaire sector niet worden uitgeschakeld. De verho-ging der top salarissen is onderwerp van bespre king in het georganiseerd overleg geweest. Verleden jaar was bezwaar gemaakt tegen ambts- en represen tatietoelagen en de heer Schouten heeft toen aangedrongen op een zo danige salarisregeling, dat deze niet meer nodig zijn. Het betreft het nimum dat noodzakelijk is; het gaat om 200 man en de verhoging is max. 15 Aan de door de heer Weiter bepleite commissie inzake bezuini ging bestaat naar het oordeel der re gering geen behoefte. Te ruim half zes is de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag een Piek-uur-voorschrilf is streng Het ministerie van Economi sche Zaken vestigt er de aan dacht op, dat op het naleven van de voorschriften betreffende be perking van het electriciteitsver- bruik tijdens de piekuren streng zal worden gelet, speciaal waar het betreft 't in acht nemen van de bepalingen inzake etalage- en reclame-verlichting, buitenver lichting van openbare gebou wen enz., zal nauwlettend wor den toegezien Bii bet niet nako men der voorsch \'?n, stelt men zich bloot aan afsluiting van de electriciteitstoevoer. Toespraak tot Zuid-Hollandse Staten-leden Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Zuid-Holland heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. L. A. Kesper, vanmor gen in een vergadering van de Pro vinciale Staten de volgende rede uitgesproken: „Het was op de vierde Juli van dit jaar, dat wij, in deze zelfde zaal bij een, door de radio de stem van H. M. de Koningin mochten horen, die een redehield "ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de Provinciale Wet tot stand was geko men. Sprekende over het sterker be wust worden van de gewestelijke eigen aard, dat de oorlog heeft ge bracht, zei Hare .Majesteit het vol gende: „De bezoeken, die mijn man en ik in de jongste tijd in ver schillende gewesten hebben ge bracht, toen wij het voorrecht hadden met velen van. U kennis te maken, vormden een waar devolle ontmoeting met de ont plooiing van dit gewestelijk eigen leven. Ik yerheug mij erop in dit jaar de statenleden van die pro vinciën te zullen ontmoeten, waar wij nog geen bezoek brach ten". Tot die statenleden, dames en he ren, behoort gij. Zuid-Holland was de eerste pro vincie, waarheen het koninklijk echtpaar zich officieel begaf nadat Hare Majesteit in de hoofdstad des lands was ingehuldigd. Immers, kort na die inhuldiging deed het zijn in trede in Den Haag, de koninklijke residentie, de hoofdplaats der pro vincie tevens. Een bezoek aan Zuid- Holland mochten wij daarin echter niet zien. Heden sluiten Koningin en Prins de rij der bezoeken aan de verschil lende provinciën af met een speciaal bezoek aan U, de Staten van dit ge west. En de gemeenteraad van Den Haag die het vorstelijk paar bij zijn intrede niet had ontmoet, hij deelt tot onze grote vreugde in deze eer. Het is, dames en heren leden der Staten, voor U en voor mij, die het grote voorrecht heb Uw voorzitter te De voormalige Russische krijgsgevangenen Naar de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch, mr. J, H. W. Hou- ben mededeelt zullen de zeventig voormalige Russische krijgsgevange nen van Nederlandse nationaliteit, die onlangs in ons land zijn terugge keerd, ter berechting worden ver deeld over de bijzondere strafkamers der onderscheiden arrondissements rechtbanken Het Zuidelijk resort de recht banken van 's Hertogenbosch, Breda, Roermond en Maastricht heeft een twintigtal van deze oud-leden van het Nederlandse Legioen en de Neder landse SS ter berechting toegewezen gekregen. Van deze twintig werden inmiddels na een diepgaand onderzoek 6 in vrij heid gesteld. De Officier van Jus'.itie is van mening, dat de tijd, in Russische kampen doorgebracht, op zich zelf een voldoende zware straf mag wor den genoemd om als strafverminder- de omstandigheid ter rechtszitting te worden gekwalificeerd. zijn, vandaag een dag van betekenis. Het is een dag van betekenis voor de democratie, die wij tezamen in de provincie representeren. Wie tot de kern der dingen door dringt kan de dag van vandaag niet anders zien dan als een blijde, die ons een bewijs te meer geeft van de gelukkige ontwikkeling, die Konin gin en volk, naar functie gescheiden, naar de geest steeds dichter bij el kaar brengt. Een dag als deze is er een van plechtigheid en van statie. Niet om dat dat zo hoort, maar omdat wij dat willen; omdat wij de behoefte heb ben uiting te geven aan onze erken ning van de hoge positie der Kroon als sereen middelpunt van ons na tionale leven. Maar door alle plechtigheid en al le statie heen zullen wij voelen, dat de draagster der Kroon en hij, die haar leven met haar deelt, „mensen'" zijn, met een warm hart en vol vaa medeleven met wat het gehele volk, maar óók met wat een groep daar van of wat de enkeling beroert. Het zal een goede dag zijn van daag. Wij zijn er dankbaar voor, dat wij hem mogen hebben en wijvangen hem met grote vreugde aan. Twee millioen voor Hoge Commissariaat De aankoop van het perceel Ko ningsplein West no. 14 te Djakarta voor ambtswoning van de Hoge Commissaris heeft 820.000 gekost. Verder zijn, ten behoeve van het Hoge Commissariaat, kosten gemaakt voor de aankoop van enige percelen, de inrichting van ambtswoningen en kantoorgebouwen, bouwvoorzienin- ningen, restauraties enz. In totaal was hiermee een bedrag van 2-304 000 gemoeid, de genoemde 820.000 inbegrepen. Aldus blijkt uit de Memorie van Toelichting van een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Overzeese Gebieds delen. AUTOBUSDIENST OP FATIMA?' Naar wij vernemen overweega de Fa. Jac. van Dijk uit Eindhoven, vol gend jaar een geregelde autobusdienst op Portugal te onderhouden, ten be hoeve van de deelnemers aan de fa- timabedevaarten. Daarbij zou ge bruik worden gemaakt van een te bouwen „anaerhalfdekker", voorzien van toilet( frigidaire, een laadruim te van tien kubieke meter en een speciale luchtverversingsinstallatie. Er is echter nog niets definitief be slist, zo deelde de fa. Van Dijk ons mee. Men heeft het er nu nog druk met de dienst op Rome in verband met het Heilig Jaar.. OOK OVERDAG DE LAMPEN OP. Alle electrische en diesel-electri- sche treinen van de Ned. Spoorwe gen zullen voortaan dag en nacht met brandende koplampen rijden. Dit besluit is genomen, opdatt de trei nen bij donker of mistig weer ge makkelijker" te herkennen zijn bij onbewaakte overwegen. Verder zul len lijnwerkers op kleine stationsem placementen er mee gediend zijn. Het branden van de koplampen is vooral van betekenis voor de groen geverfde treinen. In het polderland zijn zij vaak zeer moeilijk te onder scheiden. Burgemeester werd herhaaldelijk beledigd Om iets te begrijpen van de eigen aardige loop der dingen in de ge meente Finsterwolde moet men te ruggaan aldus schrijft het Alg. Hbld. naar de jaren zestig en ze ventig der vorige eeuw, toen er in dit randgebied van de Dollard zó veel werk aan de winkel was, dat vele arbeiders uit den vreemde wer den aangelokt. Maar toen braken de berucht ge worden tachtiger jaren aan, met fa tale dalingen in de prijzen der land bouwproducten, met als gevolg gro te werkloosheid en een sterk toene mende armoede vooral in wintertijd. Zo ontstond hier een mokkende on tevredenheid, die eerst gevaarlijk begon te worden, toen ds. Domela Nieuwenhuis en zijn medestanders in de dorpen aan de Dollard propa- ganda-redevoenngen hielden. Fin sterwolde is in die. tijd het brand punt der agitatie geweest. Ook in onze eeuw, bleef het in die streek gisten en traden er dikwijls span ningen op tussen de anarchistische arbeiders en de liberale boerenbe volking. Stakingen volgden elkaar op en in 1929 moest dientengevolge de oogst zonder hulp van de eigen arbeidersbevolking binnen worden gehaald. Boerenzoons uit Friesland en noodhulpen uit Duitsland verleen den hun onontbeerlijke bijstand. In 1919 deden de communisten hun intrede in de raad van Finster wolde. Deze lieden deden nog niet aan wereldpolitiek, kleedden zich voor de raadsvergadering expresse- lijk in hun alleroudste plunje en waren getooid met een vuurrode das. Er waren destijds tal van moeilijk heden-. mapr die zouden eroter wor den na 1931, toen de demagogen op het groene kussen zitting hadden ge nomen. Het laatste halfjaar heeft de raad tal van dappere redevoeringen moeten aanhoren en tal van mo ties zien aannemen. Toen landelijk de vijf procent loonsverhoging werd doorgevoerd, besloot de raad een verhoging van tien pro cent door te voeren en hoe de bur gemeester ook waarschuwde, dat Finsterwolde niet kon treden bui ten het kader van de salarispoli- tiek onzer regering, het hielp niets het voorstel om tien procent bo ven de lonen uit te betalen kwam er weer met de beruchte 65 meerderheid door. Toen heeft ook hier de Kroon met een vernieti- gingsbesluit moeten ingrijpen. Deze raadsmeerderheid heeft, al dus vertelde burgemeester Tuin ons, ten aanzien van de woningbouw ob structie gevoerd en de bouw van elf woningen ten minste een jaar opge houden. Door hun machtswaan ge dreven hebben zii in de raad gewei gerd voorschotten te verstrekken aan de woningbouwstichting te Fin sterwolde, daar zij (de communis ten) in de stichting geen stem in het kapittel hebben. De subsidie voor het Nut ten behoeve van het jeugd werk hebben de heren ingetrokken daar profiteren naar hun mening alleen maar de „burgerlijken" van. De wethouders weigerden het bevel schrift tot betaling van het salaris van een hun onwelgevallige ge meenteambtenaar te tekenen. Deze ambtenaar was door hen bij raads besluit ontslagen, maar de Kroon vernietigde dit besluit, zodat de amb tenaar in kwestie gehandhaafd bleef. Toen besloot de raad het salaris van deze ambtenaar te verlagen met dui zend gulden; maar ook dit ging niet door Dé wethouders hebben gewei gerd de vergunning van het enige hotel in Finsterwolde over te schrij ven op de nieuwe eigenaar, omdat zij deze grootste dorpszaak, die de bui-gerij gebruikt voor vergaderin gen en toneeluitvoeringen, lefts in eigen handen wilden hebben en een eigen mannetje naar voren wensten te schuiven. Tijdens de raadszittingen wordt de burgemeester telkens beledigd, met zijn collega's-burgemeesters van het rayon voor „zwijnen en jakhalzen" uitgescholden, er wordt geraaskald tegen de „oorlogophitser Drees", te gen de regering als „de handlanger van de spoken Trumair en Marshall" en bij de rondvraag stellen de heren de buitenlandse nolitick aan de orde en nemen moties aan, strekkende dat de rn"- on middellijk uit bet Atlantisch Pact te treden Finsterwolde krijgt nu, als het wetsvoorstel Iwordt aangenomen, een regeringscommissaris en men mag op goede gronden aannemen, dat bur gemeester Tuin deze functionaris zal zijn. Hij wordt verlost van zijn nachtmerrie en zal voortaan met zijn bekwam'e hand de gemeente be sturen. Burgemeester Tuin is vol goedQ moed voor de tnpVomst aldus bleek ons tijdens het onderhoud dat wij ten gemeentehuize met hem had den. Want de bevolking van deze ge meente is heus niet kwaad. Even min dp arbeidrrqbnvolMnp. M"ar zij worden „gemengd" door een paar communistische agitators, die met hun overigens doorzichtm strijdleu zen deze mensen lichtelijk beinvloe- den. ENGELSE ZEEVERKENNERS OP TEXEL BSGRAVEN. De stoffelijke overschotten van zes der tien Engels zeeverkenners, die op 25 Augu' tus tijdensc een storm in het Kanaal verdronken, zijn van morgen op de begraafplaats „Den Burg'' op Texel bijgezet. De beg-afenis werd verzorgd door het algemeen hoofdkwartier van de Padvinderij In de doopsgezinde kerk te Den Burg waren de stoffelijke res ten opgebaard. Een grote groep van verkenners en vertegenwoordigers van de Sea Scouts uit Engeland, het gemeentebestuur van Texel en'enkele familieleden woonden de rouwdienst., welke door een Anglikaans predi kant werd geleid, bij. Talrijke kran sen, waaronder vele met padvinders- emblemen, werden op de graven ge- De akkerbouwers van clc LTB hielden gisteren in Haarlem hun al gemene jaarvergadering, die werd ingeleid door de voorz., de heer H. A. Giessen. De gebruikelijke agendapunten gingen vlot onder de hamer door en wij kunnen volstaan met te vermel den, dat de heren J. Th. Saase en J. C. de Wit in het vakgroepsbestuur werden herkozen. Eerstgenoemde te vens als lid van het hoofdbestuur van de LTB. In totaal waren er twaalf voor stellen binnengekomen met betrek king tot de prijzen der akkerbouw producten. Deze voorstellen kwa men grotendeels hiesop neer: tarwe- prijs omhoog, de gerst vrij. Het vakgroep-bestuur vatte in z'n prae-advies deze voorstellen samen onder de bekende kwestie: de inna me van het gerst en het streven van de overheid, om htt tarwe-areaal uit te breiden. Het gaat hier, zo werd gezegd, om een voldongen feit Zonder overleg met het georgani seerde bedrijfsleven heeft de over heid e enbeslissing genomen. De voornaamste reden, waarom 't bestuur de plannen tot het instellen van een innameregeling niet kon be wonderen, was wel, dat vorig jaar tegen het advies van de Stichting LIJK GEVONDEN VAN LANDBOUWER. In de woning van zijn onder de ge meente Terneuzen gelegen bedrijf, werd het stoffelijk overschot gevon den van de ruim 40-jarige landbou wer K. de K. Een melkslijter ,die des ochtends de melk kwam ophalen, vond de wo ning gesloten. De politie verschafte zich toegang tot het huis en trof de K. aan, geheel gekleed dood op de vloer liggend. De justitie onderzoekt thans wat de doodsoorzaak is. DODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN MAURITS. In een breukpijler op de 391-meter verdieping van de staatsmijn Mau- rits geraakte gisteren, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, de 24-jarige ongehuwde potsleper H. H. Vogels uit Maasbracht bekneld tus sen de ketting en het keerwiel van een stuwschijfgoot. Hij liep daarbij zodanige verwondingen .op, dat hij kort na het ongeval overleed. van de Landbouw in, de graanrege- ling is afgesdhaft. Thans wordt een deel van deze regeling weer her steld, zodat moeilijk van een vaste lijn in het overheidsbeleid kan wor den gesproken. Als de overheid meer tarwe wil hebben, moet zij niet di rect met dergelijke maatregelen voor de dag komen. In tegenstelling tot de Stichting van de Landbouw stelde het bestuur zich op het stand punt, dat bij de behoorlijke prijs van 25,geen enkele maatregel t. a. v. de gerst nodig is. De heer v. d. Weyden gaf op ver zoek Van de voorz. het standpunt van de minister weer, zoals deze in de kamer was gegeven, namelijk, dat de minister zich de bevoegdheid wil voorbehouden, om in te grijpen, wanneer de prijzen te ver zouden uitlopen. Volgens spr. was het al leen maar de vraag, of dat nu wel het geval was, hetgeen hij met de heer Giessen meende te moeten be twijfelen. Betrekkelijk vlot werden de voor stellen afgewerkt ten aanzien van de verkeerswet, vacantietoeslag en de benzine. Op het voorstel tot vrije export van de aardappelen was het bestuur van Oordeel, dat het een on juiste .opvatting van de overheid is om export-kansen af te remmen ter- wille van een zekere prijspolitiek. In de middagvergadering sprak ir W. Corstiaensen .rijkslandbouw- consulent in de Wieringermeer, over het doel. en de werkwijze van het Proefbedrijf voor landbouwwerktui gen en arbeidsmethodes in de Wie ringermeer. Tevens ging hij daarbij in op de bekende kwestie van de mechanisatie. 5r,/o loonsverhoging in de tuinbouw Hedenmorgen heeft het departe ment van Sociale Zaken afwijzend beschikt op het verzoek tot dispen satie van de 5 pet. loonsverhoging in het tuindersbedrijf. Deze loonsverhoging is dus bin dend geworden. Voor het rayon Gouda werd een uitzondering gemaakt. Daar is de 5 pet. verhoging alleen verplicht in witlofbedrijven. In het rayon De Venen is de 5 pet. van 7 Sept. WEL maar van 1 Jan. j.l. NIET bindend.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5