eióse hutspot^ Protest tegen dreigende verlaging van winstmarge Nederland - Bloemenland kunst in öe sleuteLstaö DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 I >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA LEIDSE SIGARENWINKELIERS BIJEEN „Is er wel reden om weer een pro test-vergadering te houden?", vroeg de heer D. Spoor zich gisteravond af, toen hij in „In den Vergulden Turk" het woord richtte tot de leden der Leidse afdelingen van de Katholieke, Christelijke en Algemene Bonden van Sigarenwinkeliers. Spr. meende dat die reden er inderdaad was, om dat door de Koreaanse oorlog enorme prijsstijgingen op de wereldmarkt zijn waar te nemen, waardoor de winstmarge van de sigarenwinkelier in gevaar zou komen. Om deze reden hadden de drie bonden in Leiden hun leden bijeen geroepen. De heer Spoor, voorzitter van de Leidse Vereniging van Sigarenwin keliers, wees er op, dat de belastin gen en huren verhoogd worden. De werknemers kregen een loonsverho ging, wegens de stijgende kosten van het levensonderhoud. De fabrikant moet uit zijn onderneming dus meer winst halen. Werkgevei's en werkne mers zitten aan één tafel en kun nen, dank zij hun krachtige organi saties, bij de Regering iets gedaan krijgen. Dit ten koste van de mid denstands-winkelier, die organisato risch zwakker staat. De prijzen van alle artikelen zul len stijgen. Zij mogen echter niet al te hoog worden, aangezien het pu bliek de producten anders niet meer kan betalen. Betekent dit, dat de winkeliers-winst kunstmatig zal wor den gedrukt? Spr. was er van over tuigd, dat dit afhing van de winke liers zelf. Georganiseerden en onge organiseerden zullen gezamenlijk ac tie moeten voeren, om een redelijke verhoging van de procentuele winst marge te verkrijgen. Want ook voor de winkelier zijn de kosten voor le vensonderhoud gestegen. En dat, ter wijl er geen artikel is, waarop de winstmarge zó gering is als tabak Klanten, die thans 5.per week aan rokerij besteden, zullen als straks de prijzen verhoogd wor den, absoluut niet meer gaan beste den. Toch wil men evenveel blijven roken en zal dus z'n toevlucht ne men tot mindere soorten, wat voor de winkelier minder winst betekent. Daarom kan handhaving van de oude winstmarge niet langer .voort gaan. -Bóvendien wil men, wanneer straks de sigaretten duurder worden, dat de winkeliers genoegen zullen nemen met de 14 bruto-winst van de oude ba-nderolle-prijs. Sigaretten dus, die van 70 tot 90 cent stijgen, zullen de winkelier toch maar een brtuowinst van 14 van 70 cent ge ven. Dat kan nimmer worden geac cepteerd, aldus de heer Spoor. De sigaren-winkeliers behoren tot de meest vredelievende mensen en zij houden niet van oppositie, maar hiertegen moeten zij vechten. Men ontneemt aldus deze „onbezoldigde Nieuwe tekenkamer in het Stadhuis Er komen 8 dakkapellen De dienst der Gemeentewerken is dermate met werkzaamheden belast, dat het aantal technische ambtenaren in de laatste tijd geleidelijk moest worden uitgebreid. Het gevolg hiervan is, dat de te kenkamer van die dienst overbezet is. Geregeld zijn enige ambtenaren belast met het toezicht op de uitvoe ring van werken Wanneer zij., ten- gevolge van onwerkbaar weer of om andere redenen echter hun werk zaamheden op de tekenkamer moe ten verrichten, is voor hen aldaar geen plaats en moeten zij op primi tieve wijze worden ondergebracht in enige ruimten op dg vijfde verdie ping van het Stadhuis, welke ruim ten een zeer slechte dagverlichting hebben. Met het oog op het tijdelijke karakter van de werkzaamheden van bedoelde ambtenaren op de teken kamer werd tot nog toe geen aanlei ding aanwezig geacht in de huisves ting verandering te brengen. Aange zien het aantal technische ambtena ren binnenkort met zeven zal moe ten worden uitgebreid, met welk aan tal de permanente bezetting van de tekenkamer dan zal stijgen, dient het op de vijfde verdieping als mon sterkamer in gebruik zijnde vertrek, dat oorspronkelijk bedoeld als re serve-tekenkamer, als zodanig te worden geschikt gemaakt. Daartoe moeten voor het vergroten van d< dagverlichting een vijftal dakkapel len worden aangebracht. Omtrent de aan te brengen dakkapellen werd overleg gepleegd met de Stadhuis architect, prof. dr. H. T. Zwiers. Uit aesthetische overwegingen wordt het aantal te vergroten dakkapellen tot acht uitgebreid. Verder dienen nog enige andere 'voorzieningen te wor den getroffen, zoals het bepleisteren van onafgewerkte gewapend-beton- vlakken, het aanbrengen van een vloerbedekking, het wijzigen en uit breiden van de centrale verwarming en deelectrische verlichting, het aanbrengen van kasten enz- De mon sterkamer zal naar een andere be schikbare ruimte worden overge bracht. Voorts is aanschaffing van complete tekentafels, legfafels er enig ander meubilair noodzakelijk. Do kosten van het treffen van d( vorenbedoelde voorzieningen wor den geraamd op 21.000 die van het aanschaffen van een inventaris voor de tekenkamer op 9.000- Het bedrag ad 21.000.komt ten laste van 'de Kapitaalsuitgaven ten behoeve van het Stadhuis en dient in 40 jaren te worden afgelost, het bedrag ad 9.000.komt ten laste van de Dienst der Gemeentewerken en dient in 10 jaren, te worden afge lost. B. en W. verzoeken de Raad ge noemde 30.000.beschikbaar t< willen «tellen. belasting-gaarders" alle lust tot wer ken, terwijl er door dit werk juist tientallen millioenen guldens jaarlijks in de schatkist vloeien! Daarom is het' nodig een georga- iseerde actie op touw te zetten en alle sigaren-winkeliers in de drie landelijke bonden te verenigen, om aldus sterk te staan. Gelukkig heb ben de hoofdbesturen de handschoen reeds opgenomen en zijn hard aan het werk gegaan, om dit dreigend onheil af te wenden De heer Spoor ■erzocht alle collega's, staande de vergadering, adhaesie te betuigen aan de hoofdbesturen en de te ne men maatregelen. Motie aangenomen Vervolgens werd een door de be sturen opgestelde motie voorgelezen en aangenomen, waarin de gecom bineerde organisaties van sigaren winkeliers te Leiden protesteren tegen de voorgenomen verlaging van winstmarge, omdat hierdoor het zelf standig bestaan van de sigaren-win kelier wordt bedreigd. Zij worden dubbel getroffen, omdat inplaats van een compensatie voor de stijging der kosten voor levensonderhoud en de huurverhoging, benevens de da ling van de omzetten, de winstmarge verlaagd dreigt te worden. De ge combineerde hoofdbesturen wordt opgedragen het daarheen te leiden, dat van de voorgenomen winstmar ge-verlaging wordt afgezien en dat inplaats daarvan een compensatie wordt verkregen voor de gestegen kosten. De motie wordt ter kennis in de overheid gebracht. Een langdurige rondvraag, tijdens welke o.a. de automaten-kwestie uit voerig werd besproken, besloot deze geanimeerde en goed bezochte ver- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan J. z. van L. Klein en W. J. Langezaal, Petrus z. van L. Brugman en A. Orth, Elisabeth M. G. d. van A. G. J. Noordman en M. A. Versteegen, Jacomina J. W. d. van H. J. van der Pluijn en J. W. van der Linden,, Carlo P. M. z. van A. Graafmans en E. A. M. van Zande, Wilhelmina Y. G. d. van J. P. C. Schouten en M. M. Blans- jaar, Johannes z. van J. P. van dei- Ham en S. M. Bevelaar, Wilhelmina M. d. van P. T. M. Hagen en J. Hofman, Mary L. d. van M. Kuijt en W. W. Remmelszwaal, Agnes A. d. van P. de" Wit en G. Haijtema, Jacobus z. van M. Keijzer en G. H. van der Voet. Getrouwd: C. G. Baart gesch. en.G A. Sietses, gesch., A. Cats jm en J. M. Rademakers jd., A. Disseveld jm. en M. Verwoerd jd., J. Tijssen gesch. en M. J. Gijsman gesch., J. F. X. M. Walter jm. en M. J. Pleij jd., M. J. van der Linde jm. en J. G. F. Hofstraat jd.., L. J. Pasman jm. en B. C. W. Eradus jd. Overleden; M. M. J. van Velzen wed. van de Graaf, 79 jr., W. F. de Wekker huisvr. van Jasperse, 49 jr., C. Smitman 80 jr., M. Overdijk vrouw 59 jr., A. F. P. van den Berg man 40 jr., E. van Iterson huisvr. van Riebeek 34* jr., J. Der nee wedn. 71 jr., J. C. E. van Her werden vrouw 80 jr. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Je kunt 't toch niet mee nemen", alle leeftijden. Lido: „De vlam in de pan", 14 jaar. Luxor: „De dijk is dicht", 14 jaar. Trianon: „De Forsyte sage", vó. wassenen. Rex: „De grote samenzwering' 14 jaar. Ouderavond van de Leidse Buitenschool In de grote eetzaal van de Leidse Buitenschool te Katwijk aan Zee vond Woensdagavond een bijeen komst plaats, belegd door de direc trice mej. G. Crévecoeur, die de ou ders der leerlingen had uitgenodigd om met het streven der Leidse Bui tenschool nader kennis te maken of om deze kennismaking te herhalen. Door een grote opkomst hebben vele ouders van hun belangstelling in het werk der school doen blijken. In haar openingstoespraak ge waagde de directrice ervan, dat het zo nodig is, vooral in aanmerking nemende het bijzondere karakter der Buitenschool, om de medewerking der ouders in te roepen 'tot samen werking met de leiding der school, ten aanzien der kinderen die in de Buitenschool volkomen genezing zoeken. De ouders moeten er zich van bewust gevoelen, dat de kinde ren de Buitenschool bezoeken, niet alleen om daar het gewone onder wijs te genieten, doch ook om een kuur te ondergaan die hen in staat zal. stellen eerlang hun gewone plaats in de maatschappij ir te ne men. Deze kuur mag ook thuis niet onderbroken worden, omdat vol doende rust een eerste vereiste is om voycomen genezing te bevorderen. Vervolgens hield een der onder wijzers, de heer G. Rietveld, een be langwekkend betoog over „Kinder bescherming", daarbij de nadruk leggend op het feit, dat de kinderen zo dikwijls de bescherming der ouders nodig hebben, wanneer het gaat om de vele vragen, die de kin derziel beroeren. Hij stelde daarbij in het licht, dat dezelfde problemen zich voordeden in de tijd die aan oorlog en bezetting vooraf ging. Het is een probleem van alle tijden, dat zijn beantwoording kan vinden in een vertrouwelijke verhouding tus sen ouder en kind. Met vele voor beelden lichtte spr. zijn voordracht toe. De kinderen behoren volkomen vertrouwen te hebben in de raadge vingen der ouders, waardoor veel kwaad kan worden voorkomen. Met grote aandacht werd het gesprokene aangehoord. Ten slotte vond de vertoning plaats van twee onderwijsfilms, die moeten dienen om het gegeven on derwijs meer aanschouwelijker te maken. In een vergadering van de Leidse bonden van melkhandelaren, in De cember vorig jaar gehouden, werd een commissie opgericht, welke de sanering van de Leidse melkhandel door wijk-indeling zou bevorderen. Ruim 16 pet. der melkhandelaren gevoelde niet voor zulk een sterke Donderdag 16 November Er zijn veel soorten van mensen, die Stadslcoks bijzondere sympathie hebben. Onder hen behoren wis en zeker ook de straatmakers. Want zij oefenen een beroep uit, waar u en wij dagelijks van profiteren. We zijn ons dat niet altijd bewust. Wél ais het niet goed is, wanneer, een stukje straat al te zeer hobbelt en -de och tend-melk in je maag karnemelk dreigt te worden. Dan is het foeteren geblazen tot en met. Maar als je fietsbanden zo heerlijk zoemend over het straatdek vliegen, dan vind je dat gewoon, doodgewoon. Maar kom nu 's nachts eens op straat! Stads- kok geeft onmiddellijk toe, dat het eigenlijk geen pas geeft om 's nachts op straat te vertoeven. Maar zijn werk noopt hem wel eens daartoe. En zo zag hij laatst hoe tegen mid dernacht het wegdek op de Hooge- woerd werd opgebroken en hoe de straatmakers in 't helle schijnsel van schijnwerpers hun werk doen. Ter wijl wij op bed liggen, althans aan stalten maken dat te gaan doen. Op het Kort Rapenburg van hetzelfde laken een pak. Ook daar wordt des nachts het wegdek opnieuw bestraat. Stadskok neemt er z'n petje voor af. En hoopt dat u het ook eens doen zult. Inplaats van alleen maar te mopperen, wanneer het ergens min der goed is Maar om nu op het nieuws over te schakelen, u dient te weten, dat gis teravond de, Leidse Federatie van Buurtverenigingen heeft vergader De heer Silvester memoreerde het goed geslaagde en in sportieve geest gespeelde -kaart-tournooi, evenals de andeiie takken van sport, als vissen, voetbal, enz., die in het afgelopen jaar beoefend werden. Maar het was ni<st alles rozengeur en maneschijn. Want het Federatie-bestuur bestaat nog slechts uit twee man, waarvan de heer Kanbier zo ongeveer het werk alleen doet. Inmiddels kwam de heer M. I. Smit ter vergadering, om de leiding over te nemen. Be: ten werd spoedig een bestuursverga dering bijeen te roepen en het be> stuur uit te breiden met een verte genwoordiger van iedere vereniging. en binnenkort zal ook een bespreking plaats vinden over de nieuwe tarie ven van de Stadsgehoorzaal, die in deze vorm voor de buurtverenigin gen te machtig zijn! Gistermiddag om even voor vier uur werd de 22-jarige wielrijder K. O. uit Leiderdorp aangereden door een vrachtauto. Het hoofd van O. kwam in onzachte aanraking met de laadbak. Hij kreeg een diepe wonde aan de slaap en bekwam een zware hersenschudding. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis, waar men ons later mededeelde, dat er geen levensgevaar was. In het ontwerp-winterprogramma van de Leidse K.A.B. stond welis waar, dat de najaarsvergadering op 14 November gehouden zou worden. Maar dat ging niet door. De defini tieve datum is thans bepaald op Don derdag 30 November a.s. in let op! „De Harmonie", Breestraat. Niet alleen de begrotings-behande- ling staat op de agenda, maar ook een interessante inleiding van pater S. Wijsen O.F.M. over de Dogma verklaring. Willen de leden deze Donderdagavond alvast reserveren? STADSKOK. TUINBOUW EN PLANTKUNDE Fantastisch plan, ook voor Leiden „Dit is een fantastisch plan, doch doch ik geloof, dat het met inspan ning van alle krachten werkelijkheid kan worden", aldus de heer J. H. Riemens, lid van de vakgroep Bloe misterij, toen hij gisteravond in „Het Gulden Vlies'' op uitnodiging van de afdeling Leiden van de kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde enkele gedachten ontvouwde, welke de weg aangaven om Nederland waarlijk bloemenland te doen zijn. Alvorens de heer Riemens tot de ontvouwing van dit plan overging, gaf hij enkele cijfers, die wel duide lijk illustreerde, dat Nederland het voor een groot deel van de bloemen moet hebben. Hadden wij in 1948 een exportcijfer van 4 millioen gul den, in 1949 was dit al opgelopen tot 9 millioen, terwijl de verwachting is gewettigd, dat dit cijfer in dit jaar rond de 15 millioen gulden zal lig gen. Ook de detailhandel in ons land brengt het tot een omzet van tien tallen millioenen. Ondanks deze gun stige cijfers, was spr. van oordeel, dat er voor ons land nog te weinig recla me als bloemenland wordt gemaakt. Een bedrag van f 50.000, dat per jaar door de bloemisterij voor pro paganda wordt uitgegeven, achtte spreker ten enenmale ontoereikend. Vreemdelingen verkeer. Het vreemdelingenverkeer, dat een bron van deviezen voor ons land betekent, moet veel meer dan tot nu toe gewezen worden op de uitzon derlijke positie, welke ons land als bloemenland inneemt. Spr. gaf daar toe enkele richtlijnen aan. Zo moe ten b.v. de vreemdelingen, bij het overschrijden van de grens, verrast worden met een corsage bloemen. Voorts moeten wij de grote ver keerswegen met bloemen omzomen. Op recepties, waar buitenlanders komen moet ook al weer aan alle ï'eceptiegangers een bloemencorsage worden uitgereikt. Hotels, restau rants en winkelbedrijven moeten het binding aan voorschriften. Gisteren avond is een comité opgericht, samen gesteld uit de - heren G. de Kier. P. Boeklee en H. van Nood, dat welis waar niet tegen iedere sanering in de melkslijterij gekant is, doch deze wil bevorderpn door klantenruil in on derling overleg. Bij dit comité heb ben zich een twintigtal melkhande laren aangesloten. Vandaag herdenkt de heer H. Juf fermans, zijn zilveren jubileum bij de N.V. Vroom en Dreesmann. De jubilaris werd hedenmox'geix te 8.45 uur vóór de opening der ma gazijnen voor het publiek ontvan gen op de stofferingsafdeling, waar een grote schare van personeel aan wezig was- De algemene bedrijfslei- dex", de heer G. M. Gribnau, sprak de heer Juffermans toe, niet om te memoreren wat in die afgelopen jaren allemaal is gebeurd, maar erop te wijzen hoe hij al die jaren heeft volgehouden om op de wijze waarop. In 1925 kwam de heer Juffermans bij V. en D. in het magazijn, werd daarna stoker, om vervolgens in de expeditie te belanden. Ook deze af deling heeft gelijk andere takken van het bedrijf in die kwarteeuw een grote modernisering ondergaan. Spr. hex-innerde eraan, hoe de jubi laris begon met een expeditie-fiets en hij schetste hoe men hem daarbij zag. Daarna volgde de bakfiets en vervolgens de auto. In de persoon van de -jubilaris wilde spr. gaarne een grote groep van het pex'soneel huldigen, want ondanks moeilijkheden en zorgen, in het bedrijf zowel als thuis, heb ben de chauffeurs allen de cursus voor het chauffeursdiploma gevolgd onder leiding van de heer v. d. Linden en jongeren zowel als oude ren zijn bij het eerstèexamen ge slaagd. Spr. vroeg daarop het gehele per soneel de taak van het expeditie- personeel zoveel -mogelijk to ver lichten door zo nauwkeurig moge lijk te v/erken. Voor de jubilaris spra1- de heer Gribnau de hoop uit, dat hij nog ve le jaren zijn taak met dezelfde op- gewektheid en tot voorbeeld van ve len zal mogen vervullen. Namens het personeel deed spr. deze wen sen vergezeld gaan van een stel gordijnen en twee cassettes tafelge rei. De heer Juffermans dankte in hartelijke woorden voor de huldi ging. waarna allen hem complimen teerden. Restauratie van St. Antoniusclubhuis gaat Maandag beginnen ook al- in de bloemen zoeken. Veel bloemen op dé tafels en in de etala ges! Voorts was de heer Riemens een voorstander van meerdere bloemen corso's, bloemententoonstellingen,, bloemenf eesten en bloemenbals; prachtig aangelegde tuinen, met na me in de bollenstreek, voor het ge val de bollen zijn uitgebloeid. In dit verband merkte spr. voor wat Lei den betreft op, dat de bollenstreek in het hoog seizoen niet in Sassen- heim moet ophouden. Onder het motto: Leiden bloemenstad, moet het touristisch verkeer in die tijd mede naar onze stad worden getx'okken. Met Marschall-hulp? Een en ander ziet spr. mogelijk door een hartelijke samenwex-king met lichamen ale de KLM, de Ned. Spoorwegen, de A.N.V.V., autobus ondernemingen en grote scheep vaartmaatschappijen. Om een der gelijk plan mede te financieren, gaf spr. in overweging om een beroep te doen op het Marshall-plan, waar-in o.a. een clausule is opgenomen, dat gelden ter propagering van het vreemdelingenbezoek kunnen wor den aangevraagd. Reeds is dit het geval voor het scheppen van meerdere iiotelacco- modatie. Nederland, aldus spr moet bloemenland worden. Door dit te propageren trekken wij in de aller eerste plaats meer vreemdelingen tot ons, en ten tweede zullen deze vreemdelingen, eenmaal in eigen land teruggekeerd, de beste propa gandisten voor ons land zijn. Een uitvoerige gedachtenwisse- ling volgde, waarbij de aanwezigen het in vele opzichten met de heer Riemens eens waren. Aan het begin van deze vergade ring, welke onder leiding stond van de vice-voorzitter, de heer J Smit, werden de voorstellen voor de alge mene vergadering, die op 30 Nov. in Utrecht zal worden gehouden, be sproken. De aanwezigen konden ac- coord gaan met het voorstel van het H. B., om de contributie van leden- werknemers te verhogen van f 4.50 op f 5.00 per jaar en van leden werkgevers, resp. liefhebbers van f 6.00 op f 7.00. Medegedeeld werd nog, dat het H. B. van plan is om het vakblad om te zetten in een maan delijks contact-orgaan. Tot af ge vaar- digden naar de algemene- vergade ring werden benoemd de heren J. Smit en H. Veendorp. WEERSVER WACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur), VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige verander lijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en West. In het Oosten van het land vannacht iets minder koud, ove rigen^. weinig vei'andering in temperatuur. Uitbreidingsplannen moetexi her zien worden. In een uitvoex-ig schrijven aan de raad stellen B. en W. van Alphen aan den Rijn voor de uitbreidingsplannen „West" en „Oost I" in te trekken. Deze uitbreidingsplannen waren aangenomen in de raadsvergadering van 7 Nov. 1949, maar reeds enkele maanden later was hei'ziening nodig. De opening van het vogelpark „Avifauna" heeft een dermate grote toename van het vex-keer tengevolge gehad, dat de toestand van verschil lende wegen dringend moet worden verbeterd. Bovendien heeft „Avifau na" een nadere studie nodig gemaakt omtrent de plaats van het industrie complex en de daarmede verband houdende scheep vaartmogelijkhe- den. Om deze redenen stellen B. en W. de raad voor, dat een uitbrei dingsplan voor de gehele gemeente zal worden'voorbereid. HAZERSWOUDE (H. R.) Toneelver. „St. Michaël". Dinsdag avond kwam de toneelgroep ,St. Mi chaël" voor het voetlicht met „Sy- bille, het zigeunermeisje" van Jan Vuijsters. Het décor was zeer smaak vol en de gehele opvoei'ing getuigde van toewijding. Deze geschiedenis van een zigeunermeisje, dat op jeug dige leeftijd reeds alleen in de we reld staat, maar zich er ondanks grote moeilijkheden door het leven weet te slaan, is werkelijk geen ge makkelijke opgave. De tonelisten van de Rijndijk hebben echter hun beste krachten gegeven en zo werd deze avond een volledig succes. Als toegift kreeg het publiek nog de klucht „Helena van Plavuizen". Beide spelen vielen goed in de smaak, wat duidelijk bleek uit het hartelijk applaus bij het slot. Geboren: Degina A. d. van H. Zintel en G. van Dam, Jannetje d. van C. Bremer en P. C. Zonneveld, Johanna M. d. van J. J. Kroft en A. M. van der Geest. In de druk bezette gehoorzaal heeft „Ex Animo" onder leiding van Herman de Wolff een uitvoering ge geven van werken van gevariëerd genre. Het eerste koor-ensemble, dat na de restauratie de gehooorzaal zou toetseh op geluid! De spreekstem van de voorzitter, die het welkom uit sprak, klonk helder én duidelijk en vervulde ons met verwachting voor de koorzang. Deze verwachting werd althans in het begin niet heel en al verVuld. Na Psalm 138, werd overgegaan tot „Mirjam's Siegéssang" van Schubert, een koorwerk (met sopraansolo, van grote betekenis evenwel lang niet gemakkelijk Schu bert had de gewoonte de gedichten, die hij componeren wilde, met luide stem te déclameren, vandaar het in nige verband tussen woord en toon. Eerlijk gezegd viel de uitvoering ons tegen. Het verband tussen woord en toon was niet zonder feilen. Wij stellen voorop, dat Se nieuwbouw een grote oorzaak is geweest. De ac- coustiek is blijkbaar zeer gevoelig, en de uitvoering, die allicht in de zaal van vroeger welluidend zou zijn geweest klonk nu te fors, te zwaar en te ruig. De vleugel, waarvan de dek sel was afgenomen, had hetzelfde euvel. Men zal toch niet zeggen, dat Piet Uiterlinden niet een fijnbesnaard toonkunstenaar is. De sopraan soliste, mevrouw Marks, deed wat zij kon. De partij lag haar te hoog dus niet gunstig Om boven het koor uit te stralen, zoals Schubert dit gedacht heeft, daarvoor is haar stem in deze ligging- niet krachtig genoeg. Het Jeugdkoor zeng vier mooie liedjes, en uitgenomen een paar hapelingen in toonshoogte, klonk hun zingen niet slecht. Ook de vleugel, inmiddels in gesteld ot de zaal. was veel mooier en ronder van toon en expressie. Nadat alle formaliteit eindelijk vervuld waren en zowel van ambte lijke als van bisschoppelijke zijde goedkeuring was verkregen, werd dezer dagen de restauratie en uit breiding van het St. Antonius Club huis aanbesteed. Nader vernemen wij, dat de uitvoering gegund is aan de fa. A. J. Langeveld, Oude Vest 137 te Leiden. Wij schreven reeds eerdey over de plannen, die ontworpen werden door het architectenbureau ir. II. A. van Oerle eri J. J. Schrama te Lei den. Zij bestaan uit vernieuwing van de kleedkamers, gax'derobe en toiletten, het maken van een foyer aan de zijde van de Hazewindsteeg, vergroting van de zaal, door het De contributie zal verhogd worden i wegnemen van de glazen achter wand, de bouw van een verkenners- verblijf (met een verdieping) in de tuin achter de zaal, modernisering en uitbreiding van het toneel en het op nieuw inrichten van de zaal, waar voor reeds modern meubilair werd aangekocht. Vermoedelijk zal reeds a.s. Maan» dag met de werkzaamheden begon nen worden. Men hoopt omstreeks Pasen (25 Maart 1951) het geheel ge reed te hebben. Onnodig te zeggen, dat met deze dringende restauratie en uitbreiding een vurige wens in vervulling gaat. Niet alleen van het kerkbestuur der Hartebrug-parochie en van hen, die met de zorg over het gebouw belast zijn, maar ook van de vele katholieke verenigingen, die re gelmatig ,van het clubhuis gebruik maken! Nu deed de tffolff zich in de func tie van opera-dirigent kennen. Het koor voerde fragmenten uit de. Cava- leria Rusticana van Mascagni uit van Verdi uit Nebucadnezar en last not least Zigeunerkoor uit II Travo- tore. En er waren momenten van grote en goede klankontwikkeling. Wij hoorden een jonge sopraan mej Beuxmze met een reine ongekun stelde stem. Gelukkig is alles toch nog meegevallen. Te meer omdat de heer de Wolff alles goed in de hand heeft, doet ons dit genoegen. Na de Payze werkte het mand-olinecorps „Sempre Avanti" met het «dames- koortje „Jong en Jolig" samen onder leiding van J. Kukler. Een jonge ac- cordeoniste had groot succes met een imitatie van een drenzerig draaiorgel en de heer Choufour zong zijn gx'ap- jes dat het een lust was, en nu be gon inde-daad de jolijt het ging ex- vrolijk en gezellig aan toe. Ook het jeugdkoor van „Ex Animo" mengde zich nog met een paar numrpex*tjes onder de -tong en Jolig zijnde zang- steifjes. n.>. in „de Mode" en „Tussen het Hofplein en Het Haagje", liedjes die de Wolff in een vrolijke bui schx-eef. Uitbundig succes voor alle medewerkenden. J Kortman». UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Huizenbouw. Door Ged. St. is voor een tijdvak van 4 jaar een bouwvolume aangewezen van 275 montagewoningen. Hiervan zouden er in 1950 gebouwd worden 75 stuks. Bij de vraag, welk bouwsysteem ge volgd diende te worden, is de keuze gevallen op het systeem van de Gebr. v. Hemsbergen te Alphen a, d. Rijn. Zij hebben zich inmiddels bereid verklaard de bouw ook te verzorgen. Er werderl ook onderhandelingen gevoerd voor de bouw van 100 goed kope woningen. Voor deze bouw moest een gedeelte van het bouwvo lume 1950 worden aangewend en wel 48 woningen. Zodoende restten er nog 47 montage-woningen. De nuitstichting tot verbetering van volkshuisvesting heeft een aan vrage ingediend tot de bouw van 48 woningen en 1 winkel.' Hiervoor wordt benut het bouwvolume van" de resterende 47 woningen. De kosten voor de grond zijn be rekend op f 112.730,en voor.de bouw op f 417.300. B. en W. stellen SCHEEPS! BERICHTE» GRQOTEBEER, Amsterdam-Nieuw Guinea pass. 15 Nov Algiers; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (rep.) DjakartaAmsterdam 15 Nov. te Portsaid; ORANJE, DjakartaAm sterdam 16 Nov. te Suez; SANANA, RotterdamDjakarta 15 Nov. dwars Kreta; SINGKEP, RotterdamSyd- new 15 Nov. te Melbourne; TABIAN, SurabajaAmsterdam 15 Nov. te Belawan; TAWALI AmsterdamIn donesië 16 Nov. te Djakarta; WA TERMAN, DjakartaRotteram (rep) 15 Nov. in Suezkanaal; WILLEM RUYS Rotterdam—Djakarta pass. 15 Gibraltar; ZUIDERKRUIS. Rotter damPusan, 16 Nov. vex-w- Singapo re; DORSETSHIRE (rep.) 15 Nov van Djakarta naar Rotterdam; EM PIRE BRENT. DjakartaRotterdam 15 Nov. 200 m. Z.Z.O. Portsudan; WATERMAN. Djakarta—Rotterdam 16 Nov. van Portsaid. MARKTBERICHTEN LEIDÉN, 14 Nov. Groente. per 100 kg.: witte kool 4.105.40, rode kool 4.70—10.80, Sav. kool 3.50 8.60, groene kool 5.909 40. boeren kool 612. rapen 5 307.60, prei 813, kroten f 4.206.40, kroten, gekookt 715, uien 2.606.80, peen 5.5019.spruiten f 1231: andijvie 516.80, sla 914, drui ven 4086. witlof 1053; spinazie 2&11, tomaten A 12-r-71. per 100 stuks: bloemkool 831, salade 29 60, knolselderio 812; per 1Ö0 pieterselie 5.79.40. selde rie n 007.30 en peen ,f 8—23. GOUDA, 16 Nov. Kaas. Aanvoer: 193 partijen kaas. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 2.132.18, 2e kwal. idem 2.062.12, extra kwaliteit tot 2-25 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3