Het koninklijk echtpaar bezocht Den Haag Hej plan Klein-Langenhorst met 24 woningen uitgebreid DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Met het bezoek aan 's Gravenhage als hoofdstad van de provincie Zuid- Holland, werd het koninklijk bezoek aan de elf provinciën heden beslo ten. Er was in de morgenuren nog wei nig van drukte merkbaar. De plech tigheid speelde zich af in een meer ambtelijke sfeer. In de vergaderzaal der Eerste Ka mer waren de provinciale Staten v. Zuid-Holland bijeengekomen, om als eersten Koningin Juliana en Prins Bernhard te ontvangen. Na de vergadering der Staten, waarin de Commissaris der Koningin, mr, L. A. Kesper, een korte rede hield (zie elders in het blad), arriveerde het koninklijk echtpaar met zijn gevolg op het Binnenhof. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden ontvan gen door de Commissaris der Konin gin *en de leden van Gedeputeerde Staten, mr. E. J. M. H. Bolsius en mr J. J. R. Schmal. Koningin Juliana was gekleed in een turquoise japon, die gegarneerd was met satijn in dezelfde kleur. Zij droeg een klein hoedje van dezelfde stof en kleur en een dubbel snoer parels. De prins was gekleed in zwart colbert en getooid met de witte anjer. In de feestelijk versierde en ver lichte hal van de Eerste Kamer werd aan de Koningin door de 10-ja- rige Amelita Dinger, dochtertje van de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, een bou quet anjers en cyclamen in lila kleur aangeboden. Hier werden achtereenvolgens de leden van de Provinciale Staten, als mede tal van vertegenwoordigers der ambtenaren aan de Koningin voor gesteld. Koningin Juliana en Prins Bern hard verbleven daarna nog enige ogenblikken in ongedwonge stem ming met de leden der- staten en de ambtenaren in de hal bijeen. Auto in Hoendiep MAN EN VROUW VERDRONKEN. In vervolg op ons bericht van gis teren, kan nog medegedeeld worden, dat de auto, die Dinsdagmorgen in het Hoendiep te Groningen is gere den, waarbij beide inzittenden ver dronken, «weliswaar door de heer G. de Bock uit Leiden gehuurd was, doch bestuurd werd door de 40-ja- rige lijstenfabrikant L. P. A. J. uit Voorburg. Hij was met de heer De Bock op zakenreis in Groningen. Zij bezoch ten verschillende café's en de heer J. zou daarna nog een uurtje alleen gaan rijden. Het was de heer de B. niet bekend, dat zijn collega daarbij van een vrouw vergezeld zou zijn. Bij nadere identificatie bleek, dat de tweede inzittende een vrouw was, de 41-jarige Eb E. J. S. uit Gro ningen, die Dinsdagavond met J. ken nis had gemaakt in een café. De po litie heeft vastgesteld, dat beide ver dronkenen alcoholica hadden ge bruikt. ZESTIG MILLIOEN KINDEREN IN NOOD. In Europa verkeren ongeveer zes tig millioen kinderen in nood en zijn aangewezen op de hulp van caritatie ve organisaties. Dertien millioen kin deren in Europa hebben ofwel vader of moeder ofwel beide ouders verlo ren. Dit zijn cijfers, die de Unesco onlangs heeft verstrekt. Het probleem der noodlijdende kin deren wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat gedurende de oorlog dertig millioen mensen moesten eva cueren, van wie er achttien millioen hun vaderland moesten verlaten. De I. R. O. heeft geschat, dat on der de dertien tot veertien millioen ontheemden van Oost-Duitsland zich ongeveer drie en een half millioen kinderen bevinden, die niet door de I. R. O. worden geholpen. Het aantal kinderen, dat door deze organisatie wordt reho'pen, bedraagt ongeveer 375 000. Als voornaamste oorzaak van stee.s tc.ïnisaadigheid on der de jeugd noemt de Unesco het zedelijk verval van het gezinslsven. PHILOSOPHICUM VAN WET AARTSBISDOM. Wegens het toenemen van 't aan tal van priesterstudenten in 't Aarts bisdbm van Utrecht komt er plaats gebrek op het Groot-Seminarie „Rij- senburg"' te Driebergen, waar tot nu toe zowel de philosophie als de theologie gedoceerd werd. Ter op lossing van de moeilijkheid heeft 't Aartsbisdom het in de nabijheid van Zeist gelegen landgoed de „Dijsel- burg" aangekocht, waar met ingang van September 1951 de philosophie- studenteiwiun intrek zullen nemen. Prof. drs. H. J. H. M. Fortmann, is benoemd tot President van het Philosophicum „Dijselburg." INTERNATIONAL STUDENT DAY. Morgen 17 Nov. is het Internatio nal Student Day, de internationale studentendag. Dan herdenkt men 't universitair verzet in de achter ons liggende wereldoorlog. Op deze dag verwacht men, dat iedere student 'n geldelijke bijdrage zal leveren aan Int. Student Service, dat onlangs ook hulpverleningswerk op zijn schouders nam. In vele steden staan filmvoorstellingen en muziekuitvoe ringen op het programma. De baten daarvan zijn eveneens voor I. S. S. ZIEK NA ETEN VAN LEVERWORST In het gezin van de fam. A. Olijve te Sm'ilde deden zich vergiftigings verschijnselen voor, waarschijnlijk ten gevolge van het eten van lever worst. Het gezin, vader, moeder en drie kinderen werd op medisch advies naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Hun toestand is vrij goed. OUDE MAN MISHANDELD EN VAN ZIJN GELD BEROOFD. 'De 24-jarige A. V. uit Roermond heeft de 63-jarige arbeider v. M. zeer ernstig mishandeld en tenslotte van zijn geld beroofd. Beide mannen waren uit geweest en hadden veel gedronken. Toen zij patates frites gingen éten, rekende V. er op, dat v. M. zou betalen. De laatste deed dit echter niet en toeh beiden op een donkere weg kwamen, kreeg de oude man plotseling enige fikse klappen te incasseren. Badend in het bloed werd v. M. enige ureh later door voorbijgangers gevonden. Het bleek, dat zijn portefeuille verdwenen was. De dader werd spoedig opgespoord. Zijn kleren waren met bloed be smeurd en het geld had hij onder zijn bed verstopt. BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. De Duitser R. H. B. uit Alphen __m den Rijm, werd door het Bijzon der Hof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd, dat hij aan de politieke dienst te Amers foort en aan leden van dezen dienst mededelingen heeft gedaan en aan wijzingen heeft gegeven, die kon den leiden tot de aanhouding van illegale werkers en onderduikers. In veel gevallen heeft zulks de dood van de aangehoudene tengevolge ge had. Voorts zou hij zich hebben voor gedaan als een ondergronds werker en twee landbouwers hebben bewo gen een 'bedrag van 6000 gulden af te staan voor ondergrondse doelein den. Hij was in 'beroep van cassatie gegaan. De procureur-fiscaal achtte het niet uitgesloten, dat requirant tot de geheime dienst behoorde. De raad zal er rekening mee houden, dat requirant een Duitser is, die de da den gedaan heeft in dienst van het eigen land. Requirant wordt voorts verminderd toerekeningsvatbaar ge acht. De procureur concludeerde tot vernietiging van het vonnis van 't hof en veroordeling tot een gevan genisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 2 December. Gisteravond zijn te Groesbeek twee jeugdige kinderen in een ze ventien meter diepe put gevallen. Het zevenjarige zoontje van de heer M. Lange uit Groesbeek is aan de bekomen verwondingen overleden. De vierjarige T. Hendricks uit Wij- ler (Duitsland) was met zijn vriend je L. aan het spelen bij een ouder wetse waterput. De vierjarige klom door een nauwe opening in de hou ten achterwand en de andere knaap volgde hem. Beiden vielen toen in de zeventien meter diepe put. Deze worcTt sedert lang niet meer ge bruikt en was droog. Door middel van een touw heeft de oom van H., die het ongeluk bemerk te, de beide kinderen uit de put gehaald. De zevenjarige knaap had een beenbreuk, een zware hersen schudding en een diepe halswond. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen ge bracht, waar hij later is overleden. Het vierjarige jongetje had een been breuk. Het' werd naar het ziekenhuis in Kranenburg (Duitsland) ge bracht. MISSIE AAN DE NOORDPOOL. Hét proviandsehip ,,Regina Pola ris" is na een reis van vier maanden naar het missiegebied in het hoogste Noorden van Canada wederom in de thuishaven gearriveerd. Het schip, dat in totaai 14.500 mij: heeft afge legd, heeft twee weken lang vastge zeten in het ijs van de Hudson-baai en liep daarbij aanzienlijke averij op. De „Regina Polaris" is sedert I in dienst en heeft een bemanning van 14 koppen. Het' Apostolisch Vica riaat, dat door dit schip van al het nodige wordt .voorzien, ligt in het Noordpoolgebied en beslaat een op pervlakte van twee en een half mil lioen vierkante meter. Dit missiege bied, dat tot de zwaarste behoort van de gehele wereld, werd in 1910 ingesteld en telt op het ogenblik 30 paters, 6 broeders en 5 grijze zusters. Het reusachtige gebied wordt be woond door 8-650 mensen, van wie er 1.190 Katholiek zim. De proviandering 9n de missie- staties in dit gebied brengt ontzag gelijke kosten met zich mede, omdat noch levensmiddelen noch hout 'voor- handen zijn. Een ton kolen, die in Montreal ongeveer 90 gulden kost, moet in de Noordelijkste vaste missie- Natie op Ponds Islet met ongeveer 750 gulden worden betaald. Boven dien moet in dit missiegebied he gehele jaar door worden gestookt. HIJ TROUWDE MET EEN ANDER. „Ik acht deze man veel te laag gestraft en requireer tegen hem thans een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek." Aldus hedenmiddag de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof in de zaak tegen de 28-jarige mon teur R. J. van IJ. uit Voorburg, die wegens oplichting door de politie rechter te Den Haag tot 2 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. In April 1947 leerde van IJ. een jonge dame kennen, tegen wie hij zeide met haar te willen trouwen. Er zouden echter wel wat moeilijk heden aan dit huwelijk verbonden zijn, want aldus had verdachte aan haar verteld hij was in dienst bij de Amerikaanse politie in Duitsland en de papjeren, die hij bij de Amerikaanse instanties voor het huwelijk in orde zou moeten maken, kostten geld. Het meisje geloofde hem, en gaf hem 175 gulden, van IJ. vertrok met het geld, liet zich nooit meer zien, maar trouwde kort daarna met een ander. De procureur generaal achtte dit soort van oplichting perfide en was van mening dat 'n behoorlijke straf van 8 maanden op zijn plaats was. Het hof zal over 14 dagen uit spraak doen. TE LICHT VOOR GRENS CONTROLE MAAR TE ZWAAR VOOR PAARDEN. Meer dan zeventigduizend ballon netjes met een groet van „een Europeaan aan een andere Euro peaan zijn in ons land opgelaten op de rijdende tentoonstelling van de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, toen deze Heerlen, Eindhoven en Enschede be zocht. Vele van die „andere Euro peanen", zowel voor als achter het IJzeren Gordijn, hebben zo'n ballon netje gevonden en de groet beant woord. Een dertigjarige boer uit een dorp je achter het IJzeren Gordijn, zo deelt de Nederlandse E.C.A.-missie schreef het volgende: „Uw ballon gevonden. Beantwoord uw groet uit de Britse zóne van Ber lijn, want van de Russische zóne uit is dit niet mogelijk. Wij zijn geen vrije mensen meer. Hebben de moed echter niet verloren en hopen, dat de vrije wereld ons niet vergeet. Het kost ons dagelijks veel hoofd brekens op welke wijze wij aan de zware verplichtingen moeten vol doen. Van de oogst moeten wij zo veel afstaan, dat wij haast niets voor onszelf overhouden. Aan alles is hier gebrek". Een 75-jarlge man schreef van ach ter het IJzeren Gordijn: „Hoor voor •het eerst over de Europese Economi sche Samenwerking. Pracht idee. Veel succes, maar stuur alsjeblieft geen propagandamateriaal". Duizenden ballonnen zijn in West- Duitsland terecht gekomen, zo deelt de ECA-missie verder mee. Talrijke antwoordkaarten zijn binnengeko men uit België, Frankrijk, Luxem burg, Zwitserland en zelfs uit Oos tenrijk. De Duitse firma, die gereedschap pen vervaardigt, maakte van de ge legenheid gebruik om aan de ant woordkaart een brochure te beves tigen met de vraag: „Kunt u voor afnemers zórgen?". Een tuinder, waarschijnlijk be vreesd voor concurrentie, schreef: „Stuur liever meer van zulke bal lonnen. maar niet zoveel van ju-llie groente." Een niet zo heel prettig antwoord ontving een Eindhovense afzender van een Franse boer: „Ik eis van u 3500 francs schadevergoeding —ant mijn paard heeft uw ballon ir de wei was terecht gekomen, opge geten en is toen ziek geworden. Dok terskosten frs. 3500". Maar tussen al die duizenden min of meer prozaische antwoorden' was er een kaartje van een meiske van twintig lentes „ergens in Europa", want de ECA-missie wil de plaats naam niet noemen. „Wil graag nader kennis maken, schreef zij. Misschien kunnen wij komen tot een gelukkig huwelijk. Schrijf terug." GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN NIEUWS UIT DE OMGEVING NOORDWlïK 25 Jaar overste van ,St Jeroen" feestdag hun dankbaarheid willen tonen door moeder Agatha te ko men complimenteren. Hiervoor zal gelegenheid zijn van 11.30 uur tot 12.30 uur. Met het oog op het huise lijk karakter van dit feest zal dit de enigste gelegenheid om de jubila- résse geluk te wensen. KATWIJK Geboren: Johanna d. van J. van der Niet en K. Messemaker, Johan nes z. van H. N. v. Duyn en D. van der Steeg", Cornelis z. .van W. van Dijk en G. Meijvogel, Cornelia d. van G. van der Meij en C. Heems kerk, Gijsbert z. van H. Schaap en G. Guyt, Floris 9. van P. v. d. Meij en N. van Beelen. Ondertrouwd: M. F. !Nijssen en E. J. Warmenhoven, J. den Haas en C. van den Oever, C. van der Plas en J. M. Parlevliet. Getrouwd: D. J. v, Duy ven voorde en J. Schaart, L. A.Bezemer en C. Parlevliet, M. P. J. Mourits en D. Klinkenberg. Overleden: H. Noort'76 jr. D. B. Parlevliet 85 jr., A. J. Guyt 4 jr., J. Krol 74 jr., J. van Duyn 57 jr. Dinsdag 21 Nov. a. s. zal het een bijzondere dag zijn in „Huize St. Jeroen,' want dan is het 25 jaar geleden, dat moeder Agatha be noemd werd tot overste van het huis. Gewoonlijk blijft een overste niet langerdan 6 jaar de scepter zwaaien, zodat ook moeder Agatha na 6 jaar heenging en overste werd te Hiilegom. Maar toen .daar haar :s jaren voorbij waren, kwam zij eer als overste terug en bleef in „St. Jeroen," zodat zij van haar 25 jaren dat zij overste is, er 19 in Noord wijk dorbracht. Toen na het tweede zestal jaren moeder Agatha weer vertrekken moest, was ons land in oorlog en Huize „St. Jeroen" gëevacueerd naar Esbeek. Wie zou daar' de uitzonder lijke last als overste kunnen over nemen?. Moeder Agatha bleef dus in die moeilijke jaren en kwam in 1947 weer terug om Huize „St. Jeroen" op gang te brengen. Vijf en twintig jaren overste en dat voor een groot gedeelte in zeer moeilijke jaren, dat is toch wel iets, dat niet onopgemerkt mag voorbij gaan, temeer daar moeder-overste zich zich niet alleen bepaalde tot de zorgen in het rusthuis, doch ook vele zorgen in de parochie op zeer discrete wijze heeft weten op te verrichten. Vele parochianen zullen op deze BINNENLAND. In de toestand van dr. H. M Hirschfeld, die nog steeds ziek ligt in een hotel te Parijs, is enige verbe tering ingetreden. Het is echter nog niet te zeggen, wanneer dr. Hirsch feld naar Nederland zal kunnen te rugkeren. Overleden is, plotseling, de pre sident van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch, mr. A. J. Vliegenthart, in de ouderdom van 69 jaar. Ais opvolger van prof. mr. G. J. Wiarda, die lid van de Hoge Raad is geworden, is mr. J. P. Hooykaas, advocaat-generaal bij de Hooge Raad, tot gewoon hoogleraar in het administratieve recht te Utrecht be noemd. Prof. dr. G. Ch. Aalders, hoogle raar in de Oud-testamentische We tenschap aan de Vrije Universiteit, zal wegens het bereiken van de ze ventigjarige leeftijd a. s. Vrijdag te Amsterdam zijn afscheids-college geven. LISSE R.K. Bond van het Gezin. In het K.A.B.-gebouw had de ontwikke lingsavond van de R.K. Bond van het gezin plaats. De voorz., de heer G. Strik, deelde mede, dat in de Decemberbijeenkomst de weleerw. heer kap. van Steen, de vroegere geestelijke adviseur der ver eniging, zal komen spreken. De heer Joh. Sluyter uit Amster dam behandelde hierna het onder werp „Gedachten rondom school er beroepskeuze". Spr. ving dit mooie onderwerp aan met te vertellen, dat de grondslag van de opvoeding reeds gelegd is in het 6e levensjaar en dat daarop voortgebouwd zal worden. De schooljeugd behandelde spr. na der. Hij was geen voorstander var het maken van huiswerk op de ge wone lagere school, omdat de kinde ren reeds aan de schooltijden vol doende hebben en er ook gelegen heid moet zijn tot spelen. Bovendien is rust een grote eis bij deze kinde ren. De aangelegenheid van de beroeps keuze behandelde spr. aan de hand van taiijke voorbeden. Men moet niet te ang wachten met het inwin nen van advies voor een te kiezen beroep, omdat dit funeste gevogen kan hebben. Frappante voorbeelden somde spr. hiervan op. Beroepskeuze wordt steeds meer toegepast en de resultaten hiervan zijn zeer gunstig. Spr. besloot zijn causerie met een opwekkend woord tot de ouders, om vóór hun kinderen, zulks in overleg- met hun onderwijzers, een veelvul dig gebruik te maken van het insti- t.uur voor beroepskeuze. Een aangename gedachtenwisse- ling volgde op deze zeer leerzame causerie. Tussen de kleine pauze werd door het jongenskoor van de parochie der H.H. Engelbewaarders o.l.v. broeder- directeür op voortreffelijke wijze enige liederen gezongen. De voorz. bracht de spr. dank voor zijn leerzame en naar hij hoopte vruchtdragende#causerie. NOORD WIJKERHOUT „Wilskracht". Met tevredenheid mag „Wilskracht" terugzien op haar jl. Zondag verspeelde clubkampioen schappen. Het was een prettige sport middag voor de 24 W.K.'ers. En niet alleen voor hen maar ook voor het talrijk publiek, dat tijdens de-wed strijden aanwezig was. Om 12 uur be gonnen, verliep het wedstrijdpro gramma vlot. Naarmate er meer wed strijden gespeeld werden steeg de spanning. Toen dan ook om zeven uur de eindwedstrijden gespeeld waren, waren er verscheidene candidaten vpor de mooie prijzen, die een gelijk aantal punten hadden behaald. Er Gisteravond kwam de raad van Voorschoten bijeen. De heer Kort hals was wegens ziekte afwezig. De omvangrijke agenda werd vrij vlot afgewerkt. Het eerste voorstel be treffende een wijziging van de ver ordeningen op het vergunnings- en verlofrecht werd z.h.st. vastgesteld. Dit houdt in dat wanneer voor een nieuw bedrijf een vergunning wordt verleend voor de eerste maal f 170. verschuldigd is in plaats van f100. Het maximum hotelvergunnings- frecht is gebracht van f 25.op f 45.- per jaar. Verder is het tegenwoordi ge recht voor een verlof A ad f 25.- gewijzigd in f 45.Deze verhoging zal worden toegepast over het ver gunnings- en verlofjaar 19511952. Het tweede voorstel betrof de in voering van het vak handenarbeid op de openbare lagere school. Voor de aanschaffing van materialen e.d. is benodigd f 1.561.55. Het voorstel werd zonder h.st. aangenomen. Straataanleg complex „Welgele gen.'' In de vergadering van 6 Sep tember 1950 werd in beginsel beslo ten tot doortrekking van de Prins Bernhardlaan tot de Elstlaan, alsme de tot aanleg van de straten gelegen tussen de Kon. Julianalaan Prins Bernhardlaan. De totale kosten zullen volgens het rapport van de directeur van Openbare Werken f 155.000.— bedragen. Bij de opzet van dit plan is rekening gehouden met de reeds naar voren gebrachte wensen van de heer Dekker ten aan zien van een verlaging van het stra- tenpeil. De heer Dekker sprak hier zijn dank over uit en lichtte nog maals toe, welke financiële en tech nische voordelen dit heeft Het ge vraagde crediet werd daarna be schikbaar gesteld. De verkoop van bouwgrond in de Oranjewijk aan de N.V. Handel en Expl. Mij „Vrema", de fa. Hendriks, de bouwcombinatie Visser en Coster de heren S. D. Vink en C. K. Huijser werd z.h.st. goedgekeurd. De heer Dekker suggereerde hierbij echter om in de koop-overeenkomst een bepaling te maken, dat de bouw binnen een bepaalde tijd zou ge schieden. De voorz. deélde in dit ver band mede, dat men zich hierover geen zorgen behoefde te maken en achtte dit een beperking van de vrij heid. Schilderachtig Voorschoten. Een ogenschijnlijk onbelangrijk voorstel lokte een breedvoerige be spreking uit. B. en W. stelden voor een crediet van f 1008.beschik baar te willen stellen voor de ont ruiming en vervoerskosten van de gemeentelijke opslagplaats. De nieu we Herv. School zal worden ge bouwd op een terrein, gelegen ach ter het Burg. Berkhoutpark. Dit ter rein is thans in gebruik als opslag plaats van materialen voor de Dienst van Openbare Werken en de Be- plantingsdienst. Voorgesteld werd de materialen van genoemde diensten thans op te slaan op het perceeltje grond, achter de villa van de heer Eggink in de nabijheid van het com plex „Klein Langenhorst." De heer Griffioen informeerde eerst, hoé lang dit terrein dienst kon doen, waarop de voorz. meedeelde, dat in de toekomst hier 'iet gebouw voor de dienst van Openbare Wer ken gevestigd zou worden met bij behorende opslagplaats. De heer Schrama vroeg, of dit nu wel de juiste plaats is, in verband met het natuurschoon. De heer Fortanier was ook van mening, dat dit niet de juis te plaats is op dat karakteristieke plekje. De voorz. verklaarde, dat de opslagplaats bij het gebouw behoort en dit is in het uitbreidingsplan vast gesteld. De heer Buwalda vond ge noemde plaats eveneens' een schil derachtig stukje, waarop de heer van Dodeweerd antwoordde, dat niet de opslagplaats zal domineren, maar de gebouwen van de dienst van Open bare Werken en de Brandweerkazer ne. Thans is echter, aldus de voorzit ter, de noodzaak aanwezig de huidi ge opslagplaats te ontruimen. T.z.t. kan de kwestie opslagplaats bij de plannen van de bouw van de r.i: gebouwen altijd nog besproken worden. Daarop werd het voorstel aangenomen. In het garantiefonds i.v.m., da ijs- bestrijding zal worden bijgedragen met een bedrag van f 0.02 per inwo ner. moesten dan ook beslissingswedstrij den gespeeld worden. Als algeheel clubkampioen kwam, na enige span nende wedstrijden tegen de 2e prijs winnaar, M. Bergman uit de bus, waardoor deze de wisselbeker ver wierf. J. v. d. Putten won de 2e prijs en C. Duivenvoorden was 3e prijs winnaar. Bij de dames was het C. v. de Berg, die zich als eerste plaatste. Met één punt verschil werd zij ech ter gevolgd door 3 andere dames. Na beslissingswedstrijden tussen deze drie kwam J. v. d. Klugt als 2e en R. Buis als 3e. Een medaille voor de beste aanvalsspeelster, door een der oud-leden geschonken, werd toegekend aan R. v. d. Voort. Ook de junioren hebben hun best gedaan en geheel onverwacht werd L. van Dam nummer 1. M. Broeke volgde hem en Joz. Looijenstijn werd dercte. Met deze uitslagen kwam het einde van de eerste clubkampioen schappen door Wilskracht georgani seerd. Uitslagen van wedstrijden: Wils kracht 2Steeds Vooruit 3 100; Wilskracht 1Voorhout 1 (vriend schappelijk) 82. De wedstrijd -Wilskracht 2Sleu tels 8 is verzet naar Zondagmiddag. Programma voor a.s. week: 18 Nov.: Treffers 4W.K. 1 (dames); 19 Nov. W.K. 1 (jun.)—BAT 1; 21 Nov. Wilskracht 1Treffers. Uitbreiding „Plan Klein Langenhorst". T.a.v. dit voorstel deelde de- voorz. .mede, dat toewijzing ontvangen is voor 1 woning voor demobilisanten, zodat dit plan van 23 woningen aan gevuld wordt tot 24 woningen. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor de bouw van woningen zullen worden ingeschakeld de architecten M. Laurentius en ir. D. T. Lauren- tius. Dit bouwplan van 24 woningen wordt gerangschikt onder de woning- wetbouw, waarop de „Beschikking bijdragen Woningwet 1950" van toe passing is. De aanneemsom p. woning bedraagt f 7.700. De totale stichtings- kosten per woning 9.696.60. De rijks bijdrage per woning bedraagt circa 245 per jaar. De huur wordt be groot op 6.70 per week. Voor de stichtingskosten van 23 woningen werd gevraagd een crediet van ƒ223.021.96. Het voorstel betreffende de bouw van vijf woningen voor grote gezin nen, ondervond de instemming van de katholieke raadsleden. De heer Fortanier juichte het voorstel toe, maar hij achtte het aantal woningen te klein, waarop de voorz. repliceer de: voor deze vijf hebben we de toe zegging en het is beter hier niet meer aan te tornen. Ook de heer Lamboo sprak zijn erkentelijkheid uit over dit voorstel. De heer van deze woningen zal komen op circa 8.00 per week. De grootste van deze woningen is berekend op een gezin van 8 kinderen. Rondvraag. De rondvraag was zeer in trek. Bijna alle raadsleden hadden iets. Mevrouw RomeinOostveen had ge hoord, dat het eerste blok van 8 wo ningen van het plan Klein Langen horst niet voor het einde van de vol gende week klaar zou zijn. Dus nog veertien dagen! Is dan ook de riole ring klaar? De voorzitter kon haar echter ge rust stellen. De huizen zijn op de rio lering aangesloten, de Raadhuislaan zal echter nog bestraat moeten wor- •den, maar toegang via de Tolstraa# zal mogelijk zijn. De voorz. is er van overtuigd, dat er door de aannemer bijzonder flink gewerkt wordt, maar er zijn vele moeilijkheden geweest. De heer Fortanier brak een lans voor de veiligheid van de school gaande kinderen. Hij zag graag op dé gevaarlijke oversteekplaatsen en dan vooral op de spitsuren politie posten. Verder drong spr. aan op de plaatsing van waarschuwingsborden bij de scholen. Hierop zegde de voor zitter toe te doen wat in zijn bereik ligt. De heer Viveen sprak over een donker punt op de Leidseweg nabij het Raadhuis. Hij achtte 1 natrium- lamp beter dan £e theelichtjes, die er thans zijn. De voorz. antwoordde, dat het de bedoeling is öat er nog 2 natriumlampen bij komen, zodra de werkzaamheden op de Leidseweg en Raadhuislaan klaar zijn. In verband met de opmerking van de heer Viveen, dat er nu reeds een ruit kapot is van het nieuwe tram huisje nabij het Vernèdepark, deed de 'burgemeester een ernstig beroep op de bewoners van het Vernèdepark om direct aangifte te doen bij de po litie, zodra iets van vernieling be merkt wordt. De heer Bolle pleitte voor spoed met de werkzaamheden op de Leid seweg in verband met de komende drukte van de St. Nicolaas en Kerst mis voor de neringsdoenden. De voor zitter was van oordeel, dat het met een dikke week wel gebeurd zal zijn. De heer Lamboo was enigszins be vreesd voor brandgevaar in verband met de vestiging van de nieuwe cel- luloselakfabriek op de Donklaan. Het terrein was echter door de arbeids inspectie gecontroleerd en goed be vonden. „Rijndijken". Een nieuw Voorschotens werk woord werd hedenavond ingevoerd „Rijndijken". De heer Griffioen be sprak de verlichting van de Rijndijk evenals de heren van der Hulst en Schrama. De voorz. deelde echter me de, dat het wachten is op de levering van de benodigde kabel. Zodra deze er is, wordt er onmiddellijk met het W£rk begonnen. De heer Schrama had geinformeerd naar de leverings tij d van de kabel en hem was mede gedeeld: December. Spr. was er van overtuigd, dat e' dan deze winter niets m4*?r van zou komen. De heer van der Hulst stelde voor, om met zijn allen 's avonds de Rijn dijk te gaan bezichtigen („Rijndij ken") en dan bij elkaar proberen te blijven. Men zou elkaar niet meer terugvinden. De heer Schrama pleitte daarna nog voor een voetpad, althans ver betering daarvan. De toestand is ho peloos. De voorzitter zegde toe, dat de si tuatie in ogenschouw zal worden ge nomen. Geboren; Maria R.. d. van W. G. Gussekloo en W. van Dijk; Ingricl J. d. van S. Stolk en G. van Omme- ring; Margaretha F., d. van J. W. Mugge en L Rijling; Jacobus L„ z. van C- P. van der Voort en J E. Cloos terman; Adriana J, d. van J. G. Meijer en A. de Bode; Anna M., d. van H. Leenstra en C. J. M Turk; Rudolf R.. z van P. H. Bitter en Tr. Guleij. n_ Ondertrouwd: Th. W. M.. Sluys 27 jaar en E. A. M Lingerak 29 jaar. Gehuwd: A. J. Lamboo en J- M- Bredero; J. Th. ten Bokkel en M. Overdevest. Overleden: Jan Jansen 2 jaar. z. van J- Jansen en N. van der Schin kel; Corn van Rooijen 64 jaar echtge note van W. van der Schinkel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2