Zenuwpijn St. Maarten volgde Wodan op K.A.B. in Bisdom Haarlem koos nieuwe voorzitter Jiatte Daarna m het oerwoud dotje &ewt~_ NAAR HET EILAND OROBQMA MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i En Sinterklaas nam hem z'n mantel af ZATERDAG 11 NOVEMBER vierde de H. Kerk het feest van de H. Martinus van Tours, in onze streken beter bekend als Sint Maarten. Deze heilige eerst krijgsman, later bis schop is een van de grootste hei ligen van West-Europa, als wij voor deze keer „groot" mogen verstaan in de zin van bekend en vereerd. Reeds St. Willibrord wijdde een kerk aan hem toe, de St. Maartenskerk te Utrecht, en het voorbeeld van St. Willibrord is talloze malen nage volgd in allerlei streken van dit land waar Martini-kerken en St. Ma'ar- tens kapellen verrezen en allerlei instellingen hem tot patroon kozen. Clovis I stelde hem zelfs aan tot be schermer van het Frankische Rijk. En toch is deze in ons land eens zo beroemde heilige verslagen door St. Nicolaas- Wat St. Nicolaas in la ter. eeuwen is geworden, was voor dien St. Maarten, n.l. de weldoende kindervriend, die te paard over de de daken reed, cadeautjes gaf aan de brave kindéren en de deugnieten hestrafte. St. Maarten heeft zijn rol dubbel en dwars gespeeld in onze vaderlandse folklore, maar thans is hij vrijwel uitgespeeld, al zal de een of ander zich nog wel een oud vers je herinneren, zoals van: „Sinte, Sinte Maarten, de kalveren hebben staarten", enz. versjes, waarvan men de zin en de betekenis niet meer snapt. SINT MAARTEN oftewel Martinus van Tours werd in 316 in de Ro meinse kolonie Sabaria, het tegen woordige Hongaarse stadje Sarwar geboren. Reeds op jeugdige leeftijd had Martinus zich een levensdoel voor ogen gesteld. Hij zou de chris telijke kerk dienen en het in die tijd nog sterk vertegenwoordigde heiden don? helpen bestrijden. Na enige ja ren van studeren werd Martinus ten tijde van Julianus de Afvallige ge dwongen dienst te nemen in het keizerlijk leger, waar hij officier van de cavalerie in de keizerlijke lijfgarde werd. Al kon de nieuwe officier zich al spoedig enigszins met zijn lot verzoenen, toch zette hij zijn ideaal zijn God te djenen niet op zij. Weldra zou hij hiertoe de ge legenheid krijgcyi. In de strenge winter van 338 op 339 (sommige folkloristen spreken van 332/33) komt de jonge krijgs man te paard voor een der poorten van de stad Amiens, waar een van honger en kou verkleumde, half naakte bedelaar hem in Christus' naam om een aalmoes vraagt. Geld heeft Martinus helaas niet bij zich, maar hij bedenkt zich geen ogenblik om zijn zwaard uit de schede te rukken, snijdt de helft van zijn mantel af en reikt die de bedelaar aan, opdat de stakker daarmee zijn lijf kan warmen. De volgende nacht ziet de weldoe ner in een droom Christus verschij nen, die tot zijn engelen zegt: „Mar tinus, nog catechumeen (ongedoopt) heeft Mil met. RH kleed bedekt". r\E DRANG het leger te verlaten om zijn idealen na te kunnen streven wordt bij Martinus nu steeds groter, Weldra krijgt hij daartoe gelegenheid en kan hij zich gaan wijden aan de bekering van Gallië. De apostel verricht verschillende wonderdaden, onder andere het op wekken van twee doden en hij wordt daardoor zo beroemd, dat hij bisschop van Tours wordt; vandaar zijn- naam Martinus van Tours. Op 8 November 397 sterft hij en hij wordt grafwaarts gedragen op de 11de, welke datum ter herdenking en verering van deze soldaten-hei lige want de soldaten vonden in hem een schutspatroon aangeno men werd. DEHALVE BESCHERMHEILIGE der soldaten werd Sint Maarten ook weldra de kinderheilige. Dat was voornamenlijk het geval bij on ze Zuiderburen, de Belgen; ook wel in Noord-Nederland, maar niet zo sterk als in de Zuidelijke Nederlan den Zoals reeds gezegd: hij was daar een complete voorloper van Sinterklaas. Dat hij te paard over de daken reed, was voor Sint Maar ten, de ex-cavalerist, zo vreemd niet en dat de kinderen dan hooi en wor tels voor zijn paard klaar zetten, kunnen wij ook geredelijk accepte- Evenals dat met de Sinterklaas gebruiken het geval zal zijn ge weest, hebben ook de diverse Sint Maartensgebruiken veel ontleend aan oude heidense gewoonten. Zo zijn de Sint Maartensvuren niets an ders dan de gekerstende voortzet ting van de offermaaltijden en vreugdevuren, welke onze heidense voorouders bij het begin van de wintertijd (het aloude Joeltijdperk) hielden ter ere van Wodan. Ook on ze oude vriend Wodan was gewend om op zijn befaamd wolkenpaard door de lucht te rijden en door de schouw naar binnen te gluren in stormachtige nachten. Sinterklaas doet het nu nog, ofschoon de eer biedwaardige bisschop tijdens zijn leven misschien nooit op een paar- derug heeft gezeten. Wie weet of Sinte Maarten niet de stijgbeugel is geweest om Sinterklaas op het paard te tillen. In ieder geval heeft Sinte Maarten zijn bisschopsmantel eerst met Sinterklaas gedeeld en later heeft Sinterklaas hem de hele man tel afgepakt. Want wie zingt nu nog St. Maartensliedjes en loopt nu nog met St. Maartenslampionnetjes? Waar zijn de St. Maartensmannen en de St. Maartensvuren? Onze moderne tijd heeft er mee afgerekend. verstoort Uw leven en belet j U te werken I Het middel dat Idirect en afdoend helpt, heet| Amsterdam weigerd districtsbestuurder - omdat hij geen Amste-dammer is! (Van onze verslaggever) Rector Kraakman had gemakke lijk praten, toen hij in het slotwoord van de diocesane K.A.B.-vergadering, die Zaterdag te Amsterdam werd ge houden, terugzag op een hondsjaar vol toewijding en apostolaatszin van bonds- en afdelingsbesturen. Niet weg te redeneren viel het feit, dat enkele uren tevoren een conflict tus sen de afdeling Amsterdam en het bondsbestuur zijn hoogtepunt bereikt bad in het verlaten van de vergade- rnig door de heer Steinraetz en de hoofdstedelijke afvaardiging. Het ging om de aanstelling van de heer v. d. Veldt tot districtsbestuur der van Amsterdam. Geen Amsterdammer De heer v. d. Veldt mocht dan alle voortreffelijke hoedanigheden bezit ten, die 'n mens zich maar wensen kan zo redeneerde de hoofdstede lijke K.A.B. hij miste er een: hij :s geen Amsterdammer. Dit maakte hem voor Amsterdam onaanvaard baar. Nu mocht wnd. bondsvoorzitter Keesen al vaststellen, dat het bestuur juist om het belang van de afdeling Amsterdam de allerbeste man i.c v d. Veldt had gezonden, dat het nooit en nergens naar de wensen van het district ging horen, alvorens er 'n districtsbestuurder te benoe men en zo meer. Amsterdam was niet te vermurwen. Daar kwamen nog andere dingen bij. De hoofdstad vond, dat het be stuur ook in het financieel beleid van het rechte pad was gedwaald. En toen penningmeester de Lange hierop repliceerde, dat Amsterdam met z'n 12.000 gld. schuld aan het bondsbestuur maar niet zo hoog vén de toren moest blazen en dat het nog altijd niet voltooide financiële over zicht ten dele te wijten was aan het beleid van ex-bondspenningmeester Steinmetz, lagen de brokken er. Amsterdam vertrok, terwijl zowel Alkmaar als den Haag scherp pro testeerden tegen het optreden van het bondsbestuur en het gedrag van penningmeester de Lange rondweg onbehoorlijk noemden. Al dat gepraat tussen Amsterdam er bestuur had inmiddels de afge vaardigden van de kleinere afdelin gen danig verveeld en in hoofdzaak waren zij het, die het bestuur bij stemming vertrouwen schonken. 129 Afdelingen stemden voor, 9 waar onder Alkmaar, Amsterdam, Dor drecht, den Haag, Haarlem, Langen- dijk en Leiden tegen. Omgerekend in aangesloten leden keurden der halve 40.000 K.A.B.-ers het beleid goed, tegen 20.000 opposanten. Niet4 zonder zorg Niet donder zorg had voorzitter de Lange in zijn openingswoord ge wezen op de uiterst moeilijke onder handelingen, die tot het verlenen van de jongste 5 toeslag op het loon hebben geleid. Terwijl de K.A.B. zijn woordje doet in de Sociaal Eco nomische Raad, mag wel eens gewe zen worden op het feit, dat meer dan 50 van de katholieke arbeiders nog ongeorganiseerd is. En dat, terwijl straks de getallen gaan meetellen. Versterking van het iedental is urgent. Niet minder urgent is tevens een diepere bezinning op de apostolische taak van de beweging. Niet genoeg kan worden gehamerd op de nood zaak van kernvorming in de Credo Pugno-clubs. Het moet er van komen zo deel de voorzitter Keesen mee dat straks in het jubeljaar van de ency clieken „Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno", van iedere afdeling één man naar Rome gaat. Kader en jeugd Op 25 en 26 December a.s. zal een aantal jonge K.A.B.-ers uit de kop van Noord-Holland bijeenkomen m Bergen Hier wordt een kadertrai- ningsactie ingezet, die in 1951 op volle toeren zal komen. Het bondsbestuur heeft het doen en laten van de K.A.J. nauwkeurig geobserveerd. Zonder de mening van Zoeterwoude en Wateringen te delen, die menen dat de K.A.J. zeker op het platteland de jeugd niet heeft kunnen vatten, dringt het bestuur aan op een steviger contact tussen K.A.B. en K.A.J. Intussen acht het bondsbestuur de instelling van een speciale studie commissie zoals Zoeterwoude voorstelde niet gewenst, daar ook in het centrale bestuur te Utrecht al naarstig wordt gedokterd aan de jon gerenbeweging. De K.A.B schenkt steeds meer aandacht aan de ouden van dagen. Flannen voor een alg. kath bond van ouden van dagen zijn vér heen. Ook de K.A.B. zal in 'n dergelijke bond vertegenwoordigd zijn. De hand ophouden Plannen genoeg, overwogen ver schillende afdelingen, toen het finan cieel verslag aan de orde kwam, maar geld ho maar! Dat geldt overigens niet voor de bond. Die heeft een voordelig saldo van 18.000 gulden. Dat is met sommige afdelin gen wel anders! Daar was b.v. Dordrecht, dat niet eens het reisgeld meer beschikbaar had gehad om naar Amsterdam te ko men. Dordrecht was er toch tot boven toe vol met grieven. Er zijn plaatsen, waar de KA.B. de hand moet ophouden bij de pastoor. Penningmeester de Lange kon ech ter slechts antwoorden: Hier sta ik, en ik kan niet anders" Steken de vakorganisaties te veel in hun zak? Is de afdracht van het Verbondsbe- stuur te Utrecht wel volledig? Het diocees Haarlem beschikt niet over do juiste cijfers, hoewel het de eer ste bond was, die hierover in Utrecht op de ketting sprong. Het was wellicht de tijdnood, die voorzitter Keesen tot al te summiere repliek dwong Dordrecht was ech ter gekomen om spijkers met koppen te slaan en nu dat soms onmogelijk bleek kwam ook van die zijde het dreigement, dat het de vergadering zou verlaten Trouwens, Alkmaar en Den Haag hadden óók critiek. De Kaasstad bepaalde zich tenslotte tot de aanmoediging: doorvechten bij het Verbondsbestuur, terwijl de Re sidentie jaarlijks een accountants rapport wilde zien. Hetgeen in orde zal komen. Verkiezing. In het bestuur werden herkozen de heren Clijnk (Zaandam) 53 000 st., v. Bergenhenegouwen (Poeldijk) 55.000 st.; Angenent (Haarlem) 54.000 st. en gekozen de heren Rech ter (Goes) 30.000 en Zwart (Den Haag) 29.000. Onder het vereiste stemmencijfer (28.000) bleven o.m. de heren v. Bockxmeer (Hoorn) 20.000, Berlee (Bakkum) 15 000 st., Hoogland (Enkhuizen) 3.000 st., van Houten (Nieuwkoop) 5.000, Korte- kaas (Sassenheim) 8.000 st en Ver beek (Dordrecht) met 10.000 st. Afscheid en welkom. Hoewel het voorz. Keesen niet ge makkelijk viel in de sfeer van deze vergadering een afscheidswoord te spreken, deed hij dat toch jegens de heer v. d. Akker, dié na een arbeid van 20 jaar de Haarlemse bond heeft verlaten om zijn plaats in het Verbond in te nemen. De heer van den Akker dankte voor dit korte, gemeende dank woord. Echter niet, dan na aange drongen te hebben op eensgezind heid in de diocesane bond Nestor Spit, die voor zijn 25-jarig bestuurs lidmaatschap in de bloemetjes was gezet, haakte bij deze woorden ip. Nu de vijand meer dan ooit bij ons op tweedracht en onderling wan trouwen hoopt, moet de K.A.B. één zijn van de Bruijn tot de laagste man in de afdeling. Intussen hadden 40.000 stemmen de heer v. d. Veldt aangewezen voor de voorzittersplaats in de diocesane bond. Was het een wonder, dat ook de nieuwe voorzitter in zijn eerste 'speech achter de Krasnapolsky-mi crofoon al gewaagde van 't weder zijds vertrouwen, waarmee de bond staat of valt? Nadat een groot aantal prae-ad- viezen van hef bondsbestuur op af- delingsvoorstellen was aanvaard en afgevaardigdè Straatsburg uit Vel- sen spontaanweg uit de vergadering z'n dank en hulde aan het adres van bestuurders v, d. Akker en Spit had gebracht, sloot rector Kraakman de ze bondsvergadering, die minstens al om de animositeit met recht „geanimeerd" mag heten BINNENLAND. De Ned. Opera wordt door de re gering beschermd tegen concurrentie en daarom heeft een groep Italiiaanse operazangers geen toestemming ge kregen om in de grote steden voor het voetlicht te treden. Wel kunnen zij voorstellingen geven in de klei nere steden. De burgemeester van Bergen L., de heer S. D Doeven is gistermiddag, in de leeftijd van 51 jaar. vrij plotse ling overleden. Dhr. Doeven is in 1831 tot burgemeester van Bergen be noemd en was voordien burgemees ter van Melich en Herlenbosch (bij Roermond) Twee mannen drongen, met een knuppel gewapend, de woning bin nen van de landbouwer D. van Z.. aan het Schoolpad te Uddel Met een busje, dat f 75 bevatte, maakten zij zich uit de voeten. Bij een botsing tussen een mo tor en een auto op de Nieuwe Hem- weg bij Amsterdam, werd de 46-ja- rige motorrijder J. D. uit Haarlem dermate gewond dat hij aan de ge volgen is overleden. De 75-jarige duo passagier dien slechts lichte schaaf wonden op Waarschijnlijk doordat een zee meeuw tegen de autoruit vloog, is de heeV Sustra op de afsluitdijk nabij Breezand met zijn auto over de kop geslagen. De auto verdween in het IJselmeer. De heer S wist zichzelf en zijn beide vrouwelijke passagiers te redden, doch een der dames is kort daarop overleden De toestand van de andere dame. mevr. Surstra is goed te noemen. De auto werd deerlijk beschadigd op het droge ge bracht. Op de zolderverdieping van een schilderspakhuis aan de Herengracht 43 te Amsterdam ontstond gister avond door nog onbekende oorzaak brand. Het vuur vond in de hier op geslagen voorraad verfstoffen een gretige prooi. De zolderverdieping brandde over de gehele lengte uit. BUITENLAND. Het zit de Fransen niet mee in Indo China. Vrijdag jl. hebben zij weer een kleine post aan de Chinese grens, 18 KM ten N.W. van Moncay, moeten verlaten. Er zyn gevechten gaande om het bezit van de post. In de Sovjet-zóne van Duits land zijn zelf de leden van de Soc. Eenheidspartij niet erg enthousiast. Er was een cursus georganiseerd in partijscholing, doch deze is verlopen wegens algeheel gebrek aan belang stelling. In verschillende districten kon de cursus niet eens beginnen wegens gebrek aan deelnemers. Het dagelijks bestuur van de Unesco heeft besloten vijftiendui zend dollar uit te trekken voor hulp aan de slachtoffers van de jongste aardbevingen in Assam. Zondag hadden de communis ten een optocht in Londen georga niseerd met Picano's vredesduif. De politie maakte er echter een eind aan. Laat die vredesduif maar naar Warschau vliegen; daar is hij harder nodig. Zaterdag heeft in een hotel te Leduc (Alberta, V.S.) een axploisie plaats gehad, waarbij 7 personen om het leven zijn gekomen. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichte muziek. 10.45 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Aneelus. 12.03 Metrooole-or- kest. (12.3012-33 Land- en tuin- bouwmededelingen).12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Gram. 13.35 Pianosoel 14.00 Kamer orkest en soliste. 14.45 Gram. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Pianoduo. 18.15 Vraaggesprek over de opsporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst. 18.25 Lichte mu ziek. 18.48 „Dit is leven," en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.23 „Hier is Europa,' een programma over de Marshall hulp. 19752 PoHtiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Klein koor. 20.30 Abelspel van Lan seloet van Denemarken. 21.45 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 21.55 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 22.40 Gram. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereld- schaaktournooi. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Po pulair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw-mededelin- gen. 12.33 Vóöi* het platteland. 12.40 Örgel en accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Finan cieel weekoverzicht. 13.30 Prome nade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 15.30 „Onze Ameri kaanse buren." 15.45 Gram. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dans- orkest. 19.00 „Paris vous parle." 19.05 Gram 19.20 Gitaarspel. 19.45 „De schoonheid der schepping,' cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd Drogramma. 21.15 AVRO-allerlei. 21.20 Gram. 22.00 „Goede moed." 22.15 Pianocon cert. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. (Vervolg.) door 00*I TOON. De schrik der wouden geveld. Even keek ik, of de twee andere sterretjes nog zichtbaar waren in de bosrand, maar blijkbaar had de tweede tijger zich ijlings uit de voe ten gemaakt. Toen ontsloot ik de deur dér hut en stapte met mijn ka rabijn naar buiten. Tegelijk opende zich de andere hut en onder uitge laten kreten stormden dc twee wachters naar voren. Maar ik be duidde hun nog even te wachten. Met het geweer in de aanslag nader de ik het gevelde monster En toen ik geen beweging, geen enkele stuip trekking meer kon waarnemen, wenkte ik hen naderbij te komen. Nu zagen we uit een kleine wonde achter t linkeroog het bloed sijpe len. Het dorpshoofd kon niet nala ten, het kadaver nog een paar flinke schoppen te geven, om zich te wre ken op de buffelrover. Toen holde hij naar 't dorp, om 't blijde nieuws bekend te maken. Vreugde in de dessa. Geen kwartier later kwamen tien tallen mannen, voor de voorzichtig heid nog gewapend met knuppels en lansen, aanrennen. Met een gerust stellend gebaar wees ik hun ee dode vijand. Nadat ze hem nog met enige schroom bezichtigd hadden, kwamen ze allen naar me toe, klop ten me op de schouder, al maar her halend: „Toean goede man." Met grote eerbied keken ze daarbij naar mijn geduchte wapen, dat met één enkel schot de gevreesde tijger velde. En dan maar weer naar dat monster kijken! Ik zag aan hun ogen, dat ze het graag platgeknuppeld en op hon derd plaatsen doorstoken hadden. Maar ik beduidde hun, dat ze dat niet mochten doen, omdat ik natuur lijk graag onbeschadigd de huid van het prachtige dier wilde hebben. Ik liet vervolgens zijn poten twee aan twee samenbinden, er een lange stevige paal doorheen steken, waar na 6 mannen, drie voorop en drie achtop, het kadaver naar de dessa droegen. Dat was geen licht karwei tje, want wel 5 maal moesten andere dragers overnemen, vóór het dorp bereikt was. Ik zelf voerde het geitje mee, dat zulke hevige angsten uit gestaan had. 't Was, of3het dier voel de, dat ik hem van de dood gered had, want telkens weer aaide het met zijn kopje langs mijn benen: heerlijke dierlijke dankbaarheid, die soms meer ontroert dan die van een mens. Op een pleintje werd de tijger neergelegd en toen begonnen de vreugde dansen onder 't zingen van vrolijke, geïmproviseerde gezangen Bijna 't hele dorp, behalve de kind" ren, was samengestroomd. Maar de groten waren nu zelf echte Kinderen. Na een kwartiertje onttrok ik me aan de eindeloze dankbetuigingen en vreugde liederen, want we moesten 's anderen daags weer vroeg op Maar toen ik al lang onder mijn klamboe lag, hoorde ik' nog de wilde, uitgelaten kreten der inlanders. Een blijde afvaart. Om 6 uur wekte ik mijn roeiers, want ik wilde liefst vertrekken, voor de dessa-bevolking ons weer op het dak kwam Met 't dorpshoofd had ik afgesproken, dat hij de tijger des kundig zou laten villen, dan zou ik op de terugreis de huid komen af halen. Maar ik had buiten de waard ge- waren voor de afvaart, kwamen tal- rekend, want net, voor we klaar rijke inlanders aansnellèn, nu ook met kinderen erbij; die wilden ook I de blanke toewan zien. We werden a.h.w. bedolven onder rijst, vruch ten en allerlie andere dingen, die zij als lekkernijen beschouwen. En mijn roeiers maar grinniken van pret! j Wat zouden ze smullen! Ik bedankte natuurlijk uitbundig en, onder vreugdekreten en gewuif vanaf de oever, voeren we af, niet vermoedende, dat ik een nog veel spannender avontuur tegemoet ging, waarbij ik echter „de held" met een vraagteken zou zijn. CORRESPONDENTIE. Aan Ann'e Stuifzand, Leiderdorp. Fijn, c'at je weer beter bent. De raadsels zijn goed opgelost Ik vind 't leuk, dat we nu ook wat van jul lie gezin weten. Misschien kom ik ook wel eens een spelletje mee stok- jassen. De groeten aan de hele fa milie! Aan Leo van Leeuwen, Voorscho ten. Een kranig briefje, Leo. Doe maar goed je best met leren, dan kom jij vast op de ULO. Dat zullen je vader en moeder vast fijn vinden, want wie niet behoorlijk geleerd heeft, krijgt 't later vaak moeilijk in 't leven. Je ouders zijn erg verstan dig, dat ze je als enige jongen niet verwennen. Dat zou je trouwens ook niet willen, wel Leo. Aan allen on ze groeten. Aan Siem Pennings, Noordwijker- hout Ik wou, dat we je een prijs konden geven voor 't oplossen der raadsels. Geen fout! Zo gauw er een wedstrijd wordt gehouden, doe je mee en dan heb je de kans. Als je 't vorige verhaal zo mooi vond, zul je van 't nieuwe zeker wel smullen, want daar zit nog veel meer span ning in. Dag Siem. Aan Ria Sep, Zoeterwoude. Ha, weer eentje, die eindelijk ook mee leeft met de „Krantentuin". Welkom, hoor! En ik geloof vast, naar je keu rig briefje oordelen, dat je nu ook „een trouwe" wordt. Hoe vindt je 't nieuwe verhaal? Dank voor je raad sels, die ik meteen al plaats Tot de volgende keer. Aan Ans Buskens, Oude Vest, Lei den. Bijna elke week is er bij de post ook iets van de kinderen uit het St. Jozefhuis en dat vinden we erg leuk. Zeg dat ook maar aan de Zusters Ja, je rijmpje heb ik nu wel door, je moest 't in je geest aanvullen, hè? Ik vond 't aardig en je tekeningetje ook. Ans, tot een andere keer maar weer. RAADSELS. 1. Welke bol is niet rond? 2. Welke leeuw brult niet? 3. Welke lap wordt niet in een broek gezet? 4. Welke baard wordt nooit ge schoren? 5. Welke hond blaft nooit? Ria Sep. OPLOSSING VORIGE RAADSELS. 1. Spoor (of tol) bomen en vaar bomen. 2. dakhazen en (beunhazen). 3. Winterkoninkje en Kolibri. VRAAG EN ANTWOORD. Vraag: Gerard V. te N. vraagt: Wat is Amber en wat doet men er mee? Antwoord: Amber is eigenlijk de meer dichterlijke naam voor barn steen, Het is een geelachtig, zeer doorzichtig hars, dat afkomstig is van een soort denhebomen en door inwerking van 't zopte zeewater tot amber is geworden. Er zitten soms merkwaardige figuren en versteen de insecten in. Het wordt veel ge bruikt voor pljpenroeren en voor allerlei luxe voorwerpen Er komt ook een soort amber voor in het li chaam van de potvis. 't Meeste wordt de ambei (of barnsteen) gevonden aan de Zuid kust der Oostzee. OOM TOON. 37 Een grootse daad. Maar Bram Steng was toch de kwaaiste niet, dat bleek hier. Hij draaide zich om en wenkte Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes, die schoor voetend en schuchter naderbij kwa men. „Zo. kerels!" zei Bram Steng met een basstem, toen de twee inbrekers met de hoed en de pet in de hand voor hem sionden. ..Het is niet, om dat jullie het verdiend hebben, maar omdat meneer Teur. die hier achter mij staat, een goed woord je voor jullie heeft gedaan Maar onthou. dat je van mij niks gekregen had. Maar die meneer Teur zei tegen me, dat jullie ook mensen waren en dat je een mens niet mocht later verhonge ren. Hier in die kist zitten scheeps beschuiten. Eet daarvan, zoveet je wilt, maar blijf er verder met je lan ge vingers van af! Als ik merk, dat er één van jullie meer neemt, dan hij eten kan, slinger ik hem zo in het water! Nou, vooruit, eet!" Dat lieten de twee Jannen zich niet herhalen. Ze grepen in de kist en begonnen met hongerige gezichten in de harde beschuiten te happen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8