Belgen kregen eindelijk hun kans een 7-2 zege op Oranje Het Ned. elftal, in impasse, door de Rode Duivels onder de voet gelopen Wedstrijdver'oop van Beloië-Hoüand De spelers op de korrel MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 ■E l.El >E LUUKAN1 TWEEDE BLAD - PAGli\,« t Uitvallen van Terlouw bracht debacle teweeg Een zwarte dag voor het Neder lands voetbal die 12 November 1950. In de „Hel van Derune", het stadion van de R. Antwerp FC, waar Oranje in dikwenls moeilijke om standigheden mooie overwinningen op de Rode Duivels hebben weten te bevechten, werd nu een smadelijke 72 nederlaag geleden. Een neder laag, die niet onverwacht kwam, al mocht er dan al enige onzekerheid heersen over de hoe-grootheid er van. Zeven doelpunten tegen de Oranjeploeg, gelijk in de wedstrijd op 5 November in Bazel tegen de Zwitsers Te verwonderen viel deze neder laag niet. In ons overzicht van Zater dag hebben we reeds uiteengezet in welke impasse onze Nederlandse voet bal op het ogenblik verkeert. Het heengaan van Rijvers moge dan een nieuwe klap zijn geweest, welke het huidige Nederlandse voetbal te in casseren kreeg, ook met Rijvers wa re een nederlaag in dit stadium niet te vermijden geweest. De Belgen toch verkeren op het ogenblik in een stadium van hoog conjunctuur, welke men het best kan vergelijken met dat van het „on overwinlijke Nederlandse elftal" uit de jaren, dat Lotzy zijn hervormirïg had doorgevoerd. En het Nederlandse voetbai zit in een impasse, waarin het Belgische voetbal in die jaren verkeerde. De Belgen zijn op het ogenblik natuurlijk enthousiast over de con ditie van hun nationale ploeg, gelijk wij het in „onze" dagen waren op het Oranje-elftal, doch zij geven vol mondig toe: „neem uit onze ploeg de drie of vier beste spelers weg, en ook het Belgische elftal komt in dezelf de moeilijkheden. De impasse, waarin het Nederlands voetbal en dus vanzelfsprekend het Nederlands elftal op het ogenblik verkeert, wordt ook wel heel duide lijk gedemonstreerd door het Belgi sche publiek tijdens de wedstrijd. Hèt is bij ons weten nog niet voor gekomen, dat het Belgische publiek partij trok voor een Nederlands voet baller, die wat hardhandig werd aangevalen. Zulks geschiedde giste ren wel. 't Was of er een meelij stemming heerste met het Neder lands elftal, dat zijn best deed fouten natuurlijk doorgelaten, maar niet beter kon. Dat typeert de situatie, waarin ons voetbal op het ogenblik verkeert. Het zou niet billijk zijn de Ned. Keuzecommissie enig verwijt te ma ken over dit elftal. Zij kan moei lijk anders. Misschien zou zij t.wee of drie elftallen van gelijke sterkte kunnen opstellen maar dan zouden ook dezelfde fouten en onvolkomen heden naar voren zijn gekomen. Het is niet goed te treuren over dc huidige gang van zaken. Daarmee kan toch niets bereikt worden. Richten we liever de blik op de toekomst en dan zien we hoe het Ne derlands jeugdelftal gisteren vóór de grote wedstrijd een dienstelijke 42 zege behaalde op de Beleische jeugd. Hopen we, dat die Nederlandse ieugd de Oranje-kleuren trouw mo ge blijven en zich niet door de voge laar met geld late verleiden het amateurisme vaarwel te zeggen door de zuiverheid van de geplaatste bal len in de meeste gevallen veel te wensen liet. Ontelbare malen kwam een bal, bestemd voor een Oranje man in de aanval terecht bij een Belg, die er dan wel goede raad mee wist. Technische gebreken dus, snel heid, lighaamscontrole en baltech niek. Maar bovendien hadden de Nederlanders dan nog te strijden te gen een prima lopend Belgisch team, met niet een, maar wel drie, vier uitblinkers en dat verklaart de nederlaag voldoende De balans van Bel jië-HoIIand Het was Zaterdag en gisteren een goede dag voor de Belgische voetbalelftallen, die tegen de Nederlandse in het veld kwa men. Van de vijf gespeelde wed strijden werden er vier gewon nen: alleen het jeugdelftal ver loor van het Nederlandse. De uitslagen waren: BelgiëNederland 72 België jeugdNed jeugd 24 België mil.Ned. militair 41 BrusselAmsterdam 41 AntwerpenRotterdam 41. geld naar dp pmde te gaan. Tenslotte wat de wedstrend zelf betreft nog het volgende: De Belgen hebben thans eindelijk gelegenheid 1 +onen, dat zij inderdaad veel beter voetbal spelen dan de Nederlanders. Beter voetbal, inderdaad, het was heus geen schande van dit Belgisch elftal te verliezen, want de ploeg der Rode Duivels - speelde een zeer goede wedstrijd in het bijzonder de voorhoede heeft de kenners talrijke staaltjes van combineren en switchen voorgeschoteld De Belgische aanval ontving bij haar stormlopen alle steun van de kanthalves en in de ver dediging klopte het ook heel be hoorlijk, ai behoorden de backs van Brandt en Vaiilant zeker niet tot de besten. Er waren echter niet zo erg veel capaciteiten nodig om dit Ne derlands elftal, de voet dwars te zet ten. 1 De Oranjeploeg was zwak in alle onderdelen. Op het zware veld bleek de lichaamsconditie onvoldoende, waardoor het tempo bij onze land genoten wat lager lag dan bij de Belgen. Boveidien kwam het ge brek aan lichaamstechniek en bal controle nu sterk tot uitdrukking en al deze factoren waren er de oorzaak van dat elke handeling, elk afgeven van een bal te la* duurde, terwijl Te 2.25 komen beide ploegen onder 'n fijne motregen op het veld en zij stellen zich voor de tribunes op, ter wijl het muziekkorps de volksliede ren ten gehore brengt. Eerst het Ne derlandse, te statig gespeeld en daar door veel te langzaam, zodat het sup porterskoor der Oranjes een straat lengte voor is bij elka zin, die het W li helmus rijk is. Maar de dirigent gaat plichtmatig in hetzelfde trage tempo voort;; zeker om het fris op klinken van de Brabanponne duidelijker te accentueren, maar het mee zingen der Walen is maar matig en opnieuw blijkt, hoe arm België is in zim volkslied Stoffelen won de toss en de aftrap was aan de Belgen. De ploegen ver schijnen in de Zaterdag gepubliceer de opstelling en nauwelijks is aan gevangen of Oranje krijgt een vrije trap te nemen. Lenstra trekt ten aanval, doch Sermons breekt deze Zeer gevaarlijk terugspelen van Vaiilant naar zijn doelman, waar de bal keihard naast gaat, levert de eerste corner voor Nederland op. H eruit lost van Schijndel eep schot, maar de bal gaat naast. Weer volgt een Ned. aanval, maar uit een voor zet van de Graaf, kopt de veropge- drongen Stoffelen eveneens naast. Dan komen de Belgen aan bod door Lcmberechts, 'die van den beginne aC veel te veel vrijgelaten wordt door Mertens, De aanval levert niets op en dan trekt Lenstra er tussen uit, hij heeft een kans, maar spoedig zit ten hem drie Belgen op de huid en hij raakt het leer kwijt Tot op het ogenblik is er volop spanning aan beide kanten en bij een nieuwe aan- va. volgt de eerste corner voor Bel gië, welke een tweede tot gevolg heeft. Kraak slaat het leer uit zijn doel en wordt tegelijk erin gelopen; een nieuwe corner is het gevolg, wel ke even een benauwd ogenblik voor het Qranje-doel tengevolge heeft, doch dan werkt v Schijndel weg Fc-n Oranje-aanval wordt gebroken door buitenspel, een schot van v. Melis wordt gestopt en uit een schot van Lenstra kan Meert op de doel lijn nog juist redding brengen. Het spel gaat gelijk op en neer en weer is de beurt aan de Belgen, doch een grandioze misser van Mermans brengt opluchting. Telkens komt de gevaarlijke Lem berechts op de lijn in de aanval en met een sneltreinvaart]e weet hij herhaaldelijk de Oranje-verdediging in het nauw te brengen. Een hands tegen de Belgische kee per, die de bal buiten het strafschop gebied met de, handen bewerkt, le vert ook al geen resultaat op door dat de Graaf de bal hoog over doel plaatst. Als het weer harder is gaan rege nen, volgt een nieuwe corner op het Vaderlandse doel. gevolgd door een iie trap. 't Wordt weer gevaarlijk voor het Oranjedoel, maar Kraak is op zijn post. Intussen komt het begin van de debacle, die het Oranje-elftal zal moeten ondergaan. Rinus Terlouw Dijkt opnieuw geblesseerd te gera ken en hinkend neemt hij zijn po sitie in bij de volgende corner. Hier uit kopt v. d. Auwera naast en dan verlaat Terlouw het veld om te wor den. vervangen door Krijgh. ■Dadelijk zitten de Belgen weer voor het Hollandse doel, maar Kraak ledt en aan de andere kant gaat v. Melis er vandoor, maar zijn schot wordt door Meert corner gewerkt. Deze heeft weer geen resultaat, want de bal wordt achter het doel ge plaatst. Er is reeds een half uur gespeeld en de Oranje-spelers, hoewel over het algemeen iets in de minderheid, hebben nog niet te klagen over het resultaat. Maar dan begint het, want het ge mis van Terlouw wordt terdege ge voeld en Krijgh, de kleine BVV-er, blijkt niet in staat Terlouw waardig te vervangen. Mermans, groter van stuk, is hem veelal te vlug af, gelijk aan de andere kant van Melis niet opgewassen blijkt te zijn tegen de puikspelende Carré. Nog drie doelpunten in 12 minuten Nadat Kraak de bal na een hard schot van Mermans met de voet ge keerd heeft, volgt een ingooi voor Nederland, de bal komt bij de Jong, die tegen Anoul opschiet en deze maakt hiervan dankbaar gebruik door naar de opnieuw vrijstaande Lemberechts te plaatsen. Torke pas seert Mertens kansloos en daarop ook Kraak (10) Nauwelijks is af getrapt, of de Belgen zitten weer in de aanval en Mermans schiet op nieuw raak (20). Enkele minuten later sjouwt Anoul door de verdediging heen en Kraak is opnieuw gepasseerd (30). Er volgen nog twee Belgische cor ners, Carré houdt de Ned. aanval in bedwang en het is rusten. HET EERSTE BELGISCHE DOELPUNT. Het eersie doelpunt der Belgen, na ruim een hall uui spelen. Lemberechts scoorde onhoudbaar vo or onze doelverdediger Kraak, die links op de voorgrond het in het net verdwijnende leder nakijkt. In het midden de Jong en van Schijndel. DE TWEEDE HELFT Na de hervatting volgt dadelijk n corner tegen Nederland, toen de Jong bij een Belgische aanval de bal wil laten uitlopen, maar dit via zijn voët geschiedt. De hoekschop levert niets op, doch bij een nieu- Belgische aanval, zet Mertens Lemberechts thans de voet dwars. 40 door Lemberechts Onverwacht komt de bal bij een nieuwe aanval van links bij Lembe rechts. die met een boogschot in de uiterste hoek Kraak opnieuw weet +e verschalken (40). Dat is de Oranje-aanval toch blijk baar te veel en opnieuw wordt een fanatieke aanval opgezet, waarbij Melis de bal van de Graaf krijgt, doch de Belgen hadden de buiten- pelval opgezet. Even later staat de Graaf weer buitenspel. Een corner tegen België levert niets op, Lem berechts snelt telkens ten aanval, iv.'ee nieuwe corners tegen België velgen, doch alle zonder resultaat. Ook een doelpunt van v. Melis wordt wegens buitenspel geannu leerd. Eindelijk succes Dan heeft Oranje eindelijk succes als uit een vrije trap de Graaf goed naar v. Melis plaatst, die het leer op zijn hoofd opvangt en Meert daarna met een mooi schot passeert (41). Mermans antwoordt: 51 De Belgen hebben hierop onmid- delijk hun antwoord klaar Bij een nieuwe aanval komt de bal bij Ser mon, die voor doel zet en Mermans schiet opnieuw raak (51). Er is dan een kwartier in de tweede helft gespeeld en het ziet er werkelijk be droevend uit voor de Oranjeploeg. De Graaf scoort 52 Toch geven de onzen zich nog niet gewonnen en in de minuut, volgend op het doelpunt van Mermans, krijgt de Graaf de bal te pakken en hij verkleint via de staander de achter stand (5—2). Ondanks de achterstand van Oran je heerst er toch spanning Toen uit een vrije trap de bal door de Jong hoog voor doel was ge plaatst, waarbij het leer gekeerd was, kreeg de Oranje-aanval binnen liet strafschopgebied een indirect vrije schop toegewezen. De hoop in het Hollandse kamp herleefde. Zou het gelukken 53 te maken? Dan was alles nog niet verkeken. MaarVan Schijndel plaatste ts scherp naar de Graaf, die de bal niet kon halen en de bal liep achter. Anoul reageert met 62 In de 21e minuut een nieuwe aan val der Rode Duivels. Van Steelant ptaatste naar Anoul, die hard in schootKraak stopte het leer, maar het schot was te hard en lang zaam rolde de bal over de doellijn 6—2. De Belgen raakten er vanzelfspre kend opgewonden door: het geroep tien, tien, tiengelijk bij vroegere grote Nederlandse zege: 93 in het Amsterdamse Stadion in 1934 van Nederlandse zijde, zoemde door het Stadion en het antwoord liet zich niet wachten. Door Lemberechts 72 De Belgen zijn dan oppermachtig. Met de regelmaat van een klok gaat de bal tik-tak van de ene speler naar de andere en België krijgt de twee de corner na rust te nemen. Als Kraak weer eens gered heeft, volgt een nieuwe ^Nederlandse aanval en Stoffelen, die mee in de aanval is gekomen, kopt naast. Tien minuten voor het einde komt de genadeslag voor Oranje, want ter wijl het zonnetje een vals licht over het stadion werpt.krijgt Lembe rechts de bal weer van Anoul toege speeld, hij snelt weer vooruit en voor de zevende maal wordt Kraak ge passeerd: 72. Nog geven de Hollanders niet op, ai is de situatie hopeloos. Zelfs Mer tens komt nog eenmaal naar voren cm dan een voorzet te geven, maar Meert grijpt in. Een nieuwe aanval volgt en uit een voorzet van Clavan kogelt Len stra tegen de staander, ver buiten het bereik van Meert De laatste minuten verstrijken en Oranje heeft een 72 nederlaag te slikken gekregen. HET EERSTE NEDERLANDSE DO ELPUNT. - Elf minuten na de rust slaagden de Nederlanders er in het eerste tegendoelpunt te maken. Cla van, rechts op de foto met de handen in de lucht van vreugde scoorde onhoudbaar voor Meert. In het mid den met de handen omhoog Abe L enstra. In de voorronde van het interna tionaal militair voetbal tournooi 1951, werd te Turnhout een wedstrijd ge speeld tussen de militaire ploegen van België en Nederland, De Belgen wonnen met 31, de ruststand was 10 voor België. Van Kraak kan ditmaal niet ge zegd worden, dat hij de grote uit blinker van het Nederlands elftal was. Hij deed vele uitstekende din gen en vooral in het eerste half uur- heeft hij weer enkele lastige pro blemen met armen en benen opge lost, maar later kwamen er onzekere momenten in zijn spel onder de lat. Twee van de zeven doelpunten had hij kunnen voorkomen. Van het debuterende backstel heeft De Jong van ADO het best vol daan. Zijn opstellen en ingrijpen was vaak heel goed en ook heeft de Ha genaar zich behoorlijk van zijn be langrijke taak: hej; dekken van Ser mon gekweten. Beter in elk geval dan zijn collega Mertens, die de ge vaarlijke Lemberechts veel te veel vrijheid gunde met alle gevolgen van dien. Mertens deed m het cen trum van de verdediging echter vaak heel goede dingen. De kanthalves Stoffelen en Van Schijndel verwaarloosden hun stu wende taak. Als steun van de Neder landse aanval hebben beiden dan ook beslist gefaald. Ook verdedigend was de Nederlandse aanvoerder niet erg op dreef Van Schijndel heeft als as sistent van de achterhoede een be hoorlijke partij gespeeld Jammer dat zijn plaatsen zwak was-. Terlouw begon reeds dadelijk on zeker. Van de eerste minuut af liep hij met een been te trekken en het was goed dat hij zich tenslotte na ruim 25 minuten te hebben meege- hinkt, door Krijg liet vervangen. De B.V.V.'er bleek voor de robuus te Mermans echter geen partij. Hij toonde zich een ijverige en terrier- achtige stopper, die zich vaak goe* opstelde, maar die met dat al niet kon voorkomen, dat hij soms de door Antwerpse stormram volkomen on der de voet werd gelopen. Dat Krijg,'die nog geen 1.65 m. lang is. het bii hoge ballen helemaal moest afleggen tegen deze voorhoede is dui delijk. In de aanval begon De Graaf zwak. Zijn voorzetten miste de juiste lengte, maar allengs kwam de Lim burger er beter in en met Lenstra kwam hij soms tot goede combino ties. Zijn doelpunt was misschien houdbaar voor Meert, maar in elk geval was het een zeer fraai schot. Lenstra probeerde het, nu nog meer dan anders, als tweede mid- voor, een rol waarin hij niet tot op vallende prestaties kon komen, hoe wel hij met zijn techniek en scher pe passes de Belgische verdedigers af en toe danig in het nauw bracht. Van Melis maakte met een goede kopbal het eerste Nederlandse doel punt, maar verder heeft de Eindho- venaar weinig grootse dingen ge daan. De vierde debutant in dit ge zelschap, Snoek zat er dadelijk goed op, maar hij miste kennelijk de no dige routine om als linksbinnen tus sen zijn clubgenoot van Melis en de zwakke Clavan een nuttige partij te kunnen spelen. Vooral van de ADO-linksbuiten had hij weinig steun. Het aantal goede voorzetten van Clavan was in deze ontmoeting op de vingers van én hand te tellen en tot een behoorlijk schot is de Ha genaar in het geheel niet gekomen. Bij de Belgen waren Meert en vooral Carré de uitblinkers in de verdediging. Prachtig was het z!o- als Carré telkenmale met de bal uit elk duel te voorschijn kwam, het leder dan onmiddellijk met op maat gesneden pass naar voren af te geven. De gehele aónvalslinie der Rode Duivels speelde uitstekend. De vleu gelspelers Lemberechts en Sermon waren door hun snelheid zeer ge vaarlijk en in het binnentrio wisten Mermans, Anoul en Van Steelant wel raad met hun voorzetten. Alle drie toonden zich gevaarlijke schut ters en uitstekende dribbelaars. Vele malen kwamen zij na een solo-actie, waarbij drie, soms vier man werd gepasseerd, vrij Voor het Nederland se doel. In de kleedkamers In de Nederlandse kleedkamer was de stemming, begrijpelijk overigens, nogal gedrukt. De jongens waren teleurgesteld over de fikse neder laag, maar ook de vermoeidheid en de voortdurende regen, die hun voetbalplunje had doorweekt, deden de stemming geen goed. Het lid van de technische commis sie van de*K. N. V- B., C F. van der Heulen vond, dat de jongend hun best hadden gedaan. ,,De Belgen wa ren een klasse beter" was zijn oor deel. De voorzitter van de keuze-com missie, A. W Verlegh, dacht er net zo over. „Wij kunnen niet meer meekomen; vergeet niet, het zijn geen amateurs, die Belgen. Tot zekere hoogte gaan wij gelij"k op en dan in eens staan wij stop, terwijl de be roepsvoetballer stijgt in kwaliteit. Vooral in het tempo is dat te mer ken" aldus de heer Verlegh, en hij voegde er wat mistroostig aan toe: „tegen de Fransen maken wij straks naar mijn mening nog minder kans". Wij vroegen oefenmeester van der Leek naar de blessure van Terlouw. „De oude blessure, antwoordde hij, toen Rinus het veld inging had hij er vrijwel geen last meer van, maar reeds in de eerste minuut kreeg hij een trap tegen die pijnlijke enkel en toen was het mis Aanvoerder Stoffelen was druk be zig een scheiding in zijn haar te leg gen en veel zin in praten had hij niet, rnaar wel wilde hij zeggen, dat de Belgen veel beter waren. „Laten we eerlijk zijn. we liepen van het kastje aar öe muur, met zoveel zwakke parten kan men het niet bolwerken". Kraak zat zich nog kwaad te ma ken om die ene bal van Anoul, dat haide schot, dat tussen zijn benen door in het doel verdween. „Nu is het steeds zo goed gegaan tegen die Belgen, vertrouwde hij ons toe, ter wijl hij een windsel van zijn rechter pols wikkelde, „en nu zo'n glipper", Enfin, volgende keer beter'' en Piet verdween onder de douche. Abe zat stil in een rustig hoekje zijn schoener aan te trekken en zei niets. Toen hij klaar was vertrok hij onmiddellijk naar Heerenveen. Zijn vrouw stond buiten de kleedkamer al op hem te wachten. Bij de Belgen was men natuurlijk tevreden, maar een hoerastemming heerste er niet. Mermans keek eens r een spreuk, die aan de wand hing: het is niet de individu, die het doelpunt lukt, maar wel het elftal stond er in gezellig Vlaams- De Anderlecht-midvoor was het er mee eens: „ja, voor de2e overwin ning, hulde aan de gezamenlijke "oeg." Carré, de uitnemende spil van de Rode Duivels, wist een oozaak voor de hoge score aan te wijzen: „op het ogenblik, dat Terlouw uitviel, was de weg naar het Nederlandse doel vrij" luidde zijn oordeel. De bekende Belgische sportjour nalist Kneipe zoch het echter ver der: „Weet u, het verschil in opvat tingen van de Nederlandse Voetbal bond en die van België blijkt duide lijk uit het resultaat. Uw amateurs moeten het ten slotte afleggen tegen onze spelers", fluisterde hij ons toe. In de gang naar de uitgang liepen we Torke Lemberechts bijna omver. „Hoe ging het?" vroegen wij „Hoe het ging? Ik heb drie doelpunten ge maakt, vindt ge het niet genoeg?" was zijn verwonderde olijke weder vraag. Staking wijkt voor België-Holland Sympathiek gebaar van Antwerps trampersoneel Het personeel van de Ant werpse tram, dat ter ondersteu ning van zijn looneisen van plan was Zondag 24 uur het werk neer te leggen, heeft bij stem ming besloten de staking in ver band met de voetbalwedstrijd HollandBelgië uit te stellen. BRUSSEL—AMSTERDAM 4—1 Het Brussels elftal heeft een ver diende overwinning behaald op de ploeg van Amsterdam. Het elftal van Brussel vormde een eenheid, waartegen de Amsterdam mers weinig vermochten in te bren gen. Slechts gedurende een korte periode, het eerste kwartier na de rust, was er sprake van een over wicht der Nederlanders. De Brussel se defensie bleek echter ook toen betrouwbaar. Na ruim een half uur spelen open de rechtsbinnen van den Bossche van dichtbij de score. In de eerste minuut na de hervatting maakte van Dijk uit een voorzet van van der Ruit gelijk (11). Er trad een ver betering op in het spel der Amster dammers, maar lang duurde het niet. Weldra had Brussel weer het beste van het spel en na een half uur was de stand 21 door een doelpunt van van den Bossche. Vijf minuten later zorgde de Brusselse rechtsbin nen voor de hattrick. Het vierde Bel gische doelpunt kwam enkele minu ten voor het einde, toen Hagenaars een bal verkeerd beoordeeld^ en Charlier, de rechtsbuiten gemakk- lijk kon scoren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5