in öe eenste hooföpemoöe Leiöse spoon weg wenken zitten miööen Er zijn twee kunstwerken gereed en vier in uitvoering! oveR tien maanóen is het wachten voorbij i geen wachtkameRs en RestauRatie platteqRonó van het nieuwe stationsqeBouw I>E LE1USE COURAN'l VVEEUE Bl.AU J-^JIINA J IE VANDAAG AAN DE DAG z'n oor te luisteren legt tusSén de wachtende wielrijders en-voetgangers voor de spoorweg-overgang aan het station, zal bemerken, dat er een an dere toon wordt aangeslagen dan eni ge jaren geleden. Vroeger was het een schelden en foeteren zonder meer; tegenwoordig bespeurt men een gelaten aanvaarden van het lot, overtuigd dat het einde van alle el lende nabij is. Wachtend voor de bo men ziet men de Rijnsburgerweg- tunnel uit de diepe kuil opgroeien en vanachter de hoge schutting klin ken sissende hei-geluiden de wach ters- als heerlijke muziek in de oren! Inderdaad, de Leidse Spoorweg- werken vinden gestadig voortgang en nu het tweede van de vijf jaar, die voor het plan zijn uitgetrokken, ten einde spoedt, willen we nog eens de balans opmaken van hetgeen is geschied en van wat nog gebeuren moet. De ontwerpers hebben het plan in drie stukken verdeeld: de voorpe riode in 1949, de eerste hoofd-pe- riode in 1950'51 en de tweede hoofdperiode in 1952'53. De voor periode is natuurlijk ten einde. Deze bestond o.a. uit het verleggen van de hoofdsporen tot zo dicht mo gelijk tegen het Stationsgebouw, het aanleggen van een hulpbaan, over het IJsclubterrein tot de Haarlem mervaart, en het leggen van nieu we perrons, zowel voor de lijn naar Woerden als voor de richtingen Am sterdam en Rotterdam. Dat was dus het begin. Toen dit alles klaar was we schreven inmiddels eind 1949 kon met het eigenlijke werk, al thans de eerste hoofdperiode, be gonnen worden. U/E HEBBEN HET allemaal al eens beschreven, maar willen het nog een keer herhalen, om het geheel overzichtelijker te maken. De ruimte om het nieuwe, hoge emplacement te bouwen op de plaats van het be staande, was dus verkregen. Toen kon begonnen worden aan het ophogen van de spoorbaan. Voor een deel echter nog niet direct op volle breed te, omdat voor de rest ruimte nodig is, die thans nog door de treinen wordt bereden. Pas als de treinen op de nog smalle hoge baan rijden, kan aan de verbreding begon nen worden. Begin 1952 hoopt men zover te zijn. Dit rijden over de hoge baan houdt in, dat verschillende hoofd werkzaamheden dan klaar moeten zijn, op de eerste plaats de ver- ■-SGhillende kunstwerken. En hoe staat het daar nu mee? De duiker voor de Holle Mare is gereed, evenals het tunneltje, dat de Broekweg onder de hoge baan zal voeren. Aan de duiker voor de te verleggen Stinksloot wordt thans gewerkt. Onlangs heeft men in de bestaande spoorbaan twee bruggen gelegd, waaronder aan deze duiker gewerkt kan worden, terwijl de trei nen rustig doorrijden. Het tunnel-plan, dat de Haarlem merweg, Haarlemmervaart en Mare- dijk zal verenigen, is aanbesteed en gegund. Men is reeds begonnen met het maken van de bouwkuip. Er wordt binnenkort geheid voor de ka belkoker, die in het verlengde van de Maredijk komen moet; volgende Y^eek gaan de eerste heipalen de grond in. Ook aan de tunnel Rijnsburger weg wordt gewerkt. De onderbouw aan de Stationsweg-zijde is al gereed. Aan de kant van de Rijnsburger- weg is het heien afgelopen; dezer da gen werd al begonnen met het beton- storten. In het midden blijft dus eeh moot over, waar thans het lage spoor ligt. Aan de afbouw hervan kan pas begonnen worden .wanneer de trein over de smalle hoge baan rijdt. Nummer zes betreft de stations tunnels, die van het nieuwe stations gebouw naar de perrons zullen lopen. De aanbesteding heeft reeds plaat gevonden; de gunning kan spoedig verwacht worden. Doch evenals de Rijnsburgertunnel kan nummer zes pas in de tweede hoofdperiode af~e- bouwd worden. Dit geldt trouwens ook voor nummer zeven: de tunnel aan de Gevangenlaan. Van het eer ste stuk zitten de palen in de grond; over twee weken kan met het stor ten begonnen worden. Het andere deel moet wachten totdat de trein „hoog" rijdt. Nummer acht en negen zijn de tunnels aan de Lage Morsweg en aan de nog aan te leggen Gordelweg. Beide kunnen in de eerste periode geheel afgebouwd worden; binnen kort vindt de aanbesteding plaats. Nog vóór Nieuwjaar hoopt men hier met de werkzaamheden te beginnen. De vraag rijst wellicht waarom sommige tunnels wèl en andere niet in de eerste periode afgebouwd kun nen worden. Het antwoord is een voudig: Van Haarlemmervaart tot Gevangenlaan komt de hoge spoor baan gedeeltelijk op de bestaande baan te liggen. Dus ook de tunnels. Ten Noorden van de Haarlemmer vaart echter en ten Zuiden van de Gevangenlaan is de hoge baan naast de oude baan geprojecteerd zodat de treinloop geen hinder ondervindt van het bouwen. Aan de Lage Mors weg zijn reeds een aantal huizen af gebroken en is de overgang verlegd, waardoor een plaats vrij kwam, waarop de tunnel straks wordt ge bouwd. De verhoogde baan ten Noorden van de Haarlemmervaart, dus tot de Warmonder Lee is practisch gereed. Slechts de talluds vragen nog een afwerking van enige weken. De oor zaak hiervan is, dat de opgeworpen spoordijk het onderliggende veen wegperst in een naast liggende sloot, waardoor telkens verzakkingen ont staan, die ivreer bijgewerkt moeten worden. hoge baan (gedeeltelijk op smal le breedte) in gebruik genomen wordt, betekent dit, dat het nieuwe Bij de losplaats aan de Haarlemmer Trekvaart is het een voortdurend komen en gaan van zandschepen, die m auto's gelost worden (links), waar na het zand op de nieuwe spoorbaan wordt gestort (rechts). (Foto's: „De Leidse Courant") stationsgebouw klaar moet zijn. Ach ter de hoge schutting wordt reeds hard gewerkt. Van de 430 palen zijn er al 200 geheid; half December moet ook de rest er in zitten. Men had de aanvang van deze werk zaamheden (Augustus 1.1.) eigenlijk geraamd op begin Mei 1950. Door verschillende oorzaken echter wer den de voorbereidingen gerekt. Er moest eerst een nieuw tram-em placement komen, waarvoor ue goe derenloods moest verdwijnen. Dit verdwijnen hing af van het gei eed komen van de grote goederenloods aan het Staatsspoor. Bovendien moesten huizen aan de Haverzak laan worden afgebroken en nieuwe diepriolen door Gemeenteewrken ge legd. Dit alles is nu geschied, maar nam meer tijd in beslag dan ge raamd was. Hoe het Station er van buiten uit zal zien, hebben wij enige tijd ge leden met een tekening reeds ge toond. Wij plaatsen thans een schets van de plattegrond van het gebouw, waarop ook' de tunnels naar de per rons zijn aangegeven. Wat het tram-emplacement be treft, dit is grotendeels definitief aangelegd, dus blijvend voor de toe komstige situatie. Wel zullen nog enige sporen in de richting van de Gevangenlaan worden gelegd, om dat daar een z.g. „tramlus" komt, waar de trams kunnen keren. Vóór de onderdoorgang Rijnsburgerweg komt een verkeersplein, waarover tramsporen worden aangelegd, die onder de tunnel door voeren. Er is ook een rijweg geprojecteerd vanaf de Rijnsburgerweg-tunnel, langs het nieuwe station naar de Gevangen laan-tunnel. We komen nog even terug op het i nieuwe Stationsgebouw. Hierin zul len geen wachtkamers en restaura tie komen. Men is tot dit besluit ge komen, omdat de frequentie van de treinenloop in de toekomst nog wordt opgevoerd, voor Rotterdam Amsterdam zelfs tot één trein per 15 minuten. Lang wachten en tijd om iets te gebruiken worden dan ver ouderde begrippen. Wel zullen er op de perrons, dus los van het stations gebouw, eenvoudige gelegenheden komen, waar men iets kan gebrui ken, ongeveer volgens de idee van het Centraal-station in Amsterdam. Wanneer begin 1952 het nieuwe station in gebruik wordt genomen, betekent dit het einde van de eerste hoofdperiode en het begin van de tweede: afbreken van het oude ge bouw (reeds gedeeltelijk gesloopt), opbreken van de lage sporen, het op de juiste breedte brengen van de hoge baan, die tussen Haarlemmer vaart en Gevangenlaan in de eerste periode smal werd aangelegd en het bouwen van de oostelijke helft van de Gevangenlaan en het sluitstuk van de Rijnsburgerwegtunnel. ft/I AAR VÓÓRDAT moet eerst nog het zover is, «1 moeilijkheid worden overwonnen. Want als begin 1952 de trein over de smalle hoge baan rijdt, moet de huidige spoor wegovergang aan de Rijnsburgex-weg opgeheven zijn. Maar de tunnel is dan nog niet gereed: de middenmoot ontbreekt op dat tijdstip nog. Daar om is het nodig een hulptunnel, in de vorm van een tijdelijke overbrug ging van de huidige overgang, te ma ken, die in September 1951 gereed moet zijn. Op dat ogenblik zal dus het veelgesmade wachten voor de spoorbomen voorgoed historie ge worden zijn!!! Eén jaar zal die hulp tunnel dienst moeten doen; Septem ber 1952 hoopt men de Rijnsburger weg-tunnel geheel gereed te hebben. Onder het werk van de eerste hoofdperiode vallen vanzelfspre kend ook het leggen van sporen op de hoge baan en het aanbrengen van de electrische bovenleiding. Regelmatig ziet men de voorraad betonnen heipalen, opgeslagen naast de Kamer van Koophandel, minde ren. Tot op heden zijn er 2.500 pa len gemaakt (voor plm ƒ500.000), vol doende voor alle tunnels, behalve voor die aan de Lage Mors- en Gor delweg, waarvoor nieuwe bestellin gen nodig zullen zijn. HYPOTHEKEN en tooi' alle andere zaken op het gebied yan on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijl v.d. Drift IS DUS de huidige stand van zaken. Veel is er al gebeurd; meer nog moet er geschieden. Van het totale plan, waarvan de kosten pl.m. 20.000.000 bedragen, werd reeds voor 6.000.000 aan werkzaamheden uitgevoerd of opgedragen. Het zal zeker nog drie jaar duren, voordat de laatste maand aan dit enorme pro ject is gelegd. En in die tijd zal van ontwerpers en uitvoerders, van hoog ste tot laagste man, veel gevraagd worden. Bovendien van de reizigers een goed begrip voor de moeilijkhe den, die nu eenmaal onvermijdelijk zijn, wanneer een nieuw station ge bouwd moet worden een nieuwe baan aangelegd, ongeveer op de oude plaatsen, terwijl het treinverkeer normaal doorgang moet kunnen vin den. Van de overweg-gebruikers nog een kleine dosis geduld; over tien maanden zal het wachten voorbij zijn en kunnen zowel voetgangers als wielrijders, auto's en trams onder de huiptunnel door. Het is vooral op deze gloriedag, dat wij met span ning wachten! En mèt ons: heel Lei den!! Op deze foto is duidelijk zichtbaar, noe de hoge nieuwe spoordijk het onderliggende veen wegperst in de naastliggende sloot, die reeds ver schillende malen uitgegraven is. Ook nu is de sloot weer bijna geheel dicht en zal weer uitgegraven moeten worden PCRSOMtN T U NKL In de bouwput, achter de schuttingop de Stationsweg, is men volop bezig palen te heien voor het nieuwe Stationsgebouw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7