-0 Voorlopige restauratie stemt tot voorlopige tevredenheid R. K. L. T. V. „3e SleuteEó" J. Diebeis met pensioen, paartjes getrouwd te na 15000 hebben Leidse Stadsgehoorzaal u/eer in gebruik Een „Lustrum kermis'' vol grandiose attracties van viert het vijfjarig bestaan IVOROL: een schatkamer van weldaden voor mond en tanden Met ging niet altijd, gewaan ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 (Foto: N. v d. Hors' Aco-uitilcAe ifeAAeteA;ng.en aanyetkacht Een legertje werksters, gewapend met bezems, emmers en dweilen kon digde enige dagen geleden het na derend einde aan van de Stadsge hoorzaal-restauratie, waarmede in de afgelopen zomer een aanvang werd gemaakt. We hebben al eens eerder beschre ven, hoe de Dienst van Gemeente werken becijferd heeft, dat totale restauratie een bedrag van meer dan achthonderdduizend gulden kosten moest. De Gemeenteraad schrok hier voor terug en gaf om te beginnen ..slechts" ƒ263.00.met welk be drag althans de nodigste voorzienin gen getroffen konden worden. Dit is thans geschied. Ir. K. T. J. Koch, stads-architect ontwierp een plan, met medewerking van de heer G. v. d. Mark, architect bij de Dienst van Gemeentewerken. Dit plan be stond op de eerste plaats uit het aan brengen van een nieuw plafond in de grote zaal, omdat het oude levens gevaarlijk begon te worden. Het nieuwe plafond is aanmerkelijk lager gekomen en vrij van de kap aan de zijmuren opgehangen, zó, dat de ra men, boven in de zijmuren, verdwe nen zijn. Men heeft voor dit werk, waarvan de technische berekeningen gemaakt werden door mr; I. J. Westra en waarover de heer K. Dubbelman, met assistentie van de heer H. Swin- der, opzichter was, hulp gehad van prof. Fokker, die een systeem uit dacht voor een betere acoustiek in de zaal. De ontwerper hoopt dit te hebben verkregen, door het nieuwe plafond een golvende vorm te geven, waar door het geluid verspreid weerkaatst HllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllS Nieuwe huurtarieven Stadsgehoorzaal j Het college van B. en W. zal in verband met de restauratie der Stads- gehoorzaal aan de Gemeenteraad voorstellen de tarieven als volgt te EE bepalen: Na 24 uur Dag tot Avond tot Dag en avond 50 v. h. 17 uur 24 uur tot 24 uur avondtarief Wordt: Grote zaal f. 80,— f. 150.— f. 190,— f. 225,— Foyer f. 35.— f. 65,— f. 30,— f. 97.50 Kleine zaal f. 13,— f. 20.— f. 25,— f. 30,— Grote zaal foyer f. 100,— f. 190,— f. 225,— f. 285,— Foyer Kleine zaal f. 40.— f. 75.— f. 90.— f. 112,50 Alle zalen f. 113,— f. 210,— f. 250.— f. 315,— Grote zaal KI. zaal f. 93,— f. 170,— f. 215,— f. 255.— 1 Receptiekamer f. 4,— f. 5,— f. 7,— f. 7,50 1 Receptiekamers f. 5,— f. 9,— f. 10,— f. 13,50 Grote zaal toneel f. 50,— Uitbouw Grote zaal f. 10,extra Foyer toneel 1f.20, Bij deze nieuwe regelen komen de tot nu toe geldende minimum- en j| maximumtarieven te vervallen onder voorbehoud dat B. en W. voor be- paalde gebeurtenissen de zaal gratis of tegen een uitzonderlijk laag tarief Ej beschikbaar kunnen stellen. iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllirH },9n de VAo-o-tijc&e /bdke" In „In de Vroolijcke Arke" begon gisteravond weer een ouderwetse kermis, die thans voor de vijfde keer gehouden wordt en dus een „Lustrum-kermis" is. Een lustrum betekent iets bijzonders en dat is deze fancy-fair dan ook inderdaad geworden! We hebben er weer verstomd van gestaan hoe in zo'n betrekkelijk kleine ruimte zo'n menigte van at tracties is opgebouwd. En op een wijze, die niets te wensen overlaat. Men bemerkt niet, dat het gaat om „geld te kloppen", want reeds bij zijn binnenkomst overvalt de bezoe ker een ware feest-stemming, die hem niet loslaat alvorens hij alles gezien en alles beproefd heeft. Daar zijn enige uren voor nodig. Niet alleen om een mooie kans te wagen bij „Japie Rikketik", die fruitmanden, wollen dekens en auto peds weggeeft, alsof het niet op kan, maar ook om in de wondermooie ..Wondertuin te wandelen" en te ra den welke kleur het japonnetje heeft van een dame, die midden in een bed van bloeiende bloemen, star staat te glimlachen in het geheimzinnige paars-blauw schijnsel van een lamp. Maar dat is pas het begin Want be zoekers, die houden van de stille wa terkant in een zomerse polder, kun nen hun hart ophalen aan een vispar tij in een heuse vijver; mensen die zich graag gefotografeerd zien, kun nen dit zelf doen, simpelweg door een windbuks af te schieten. Klaar terwijl U wacht! Of wilt U liever balletje gooien op een draaiende schijf, spijkers met koppen slaan (vier slagen en dan moet de spijker weg zijn!) schieten met een wind buks, grabbelen in een ton altijd prijs), touwtje trekken (dito) of een wilde race houden met jeeps op een.I glijbaan? Avonturiers kunnen hun eveneens van 2 tot 5 en van 7 tot 11 Bij de waarzegster. Natuurlijk, het kost een paar cen ten, maar dat mag niet hinderen. We komen immers toch te kort! Boven dien behoeft U maar even de waar zegsters-tent binnen te gaan en alle sombere toekomstbeelden verdwijnen als sneeuw voor de zon. Jonge meis jes krijgen te horen dat een prins smachtend het ogenblik verbeidt, waarop hij haar het aanzoek doen mag; jongemannen komen er achter, dat een beeldschone vrouw (raven- wart haar en ogen vurig als karbon kels!) hun pad zal kruisen. Binnen kort krijgt U opslag en promotie, de knorrige chef zal straks vleiend aan CTw voeten liggen; de zaken zullen beter gaan en fabelachtige sommen gelds zullen Uw brandkast binnen gaat. komt naar buiten met een ge zicht. dat straalt van louter zonne schijn! Ja, die waarzegsters weten het wel. Het laatste restje van z'n energie moet de bezoeker bewaren om de trap op te klimmen, die hem voert naar een gezellige koffiekamer, vol van charmante jongedames, in beto verende costumes. Zij dragen koffie met slagroom aan, gebakjes bij de vleet, verrukkelijke appelbeignets, chocomel, coca cola en thee. Die costumes zijn een lyrische be schrijving waard; we zouden mode- medewerkster willen zijn. alleen al om dat te kunnen beschrijven: een meisje, gehuld in een vraagteken, dat raadselachtig glimlacht, en een herfst-fee, die zó uit een sprookj boek gekomen kan zijn. Mr.èr laat ons ophouden; u weet het nu wel. En wie er nog meer van horen wil, moet zelf maar gaan kij ken: Hedenmiddag van 2 tot 5 en vanavond van 7 tot 11 uur. Zondag 'nart ophalen aan een bombardement net loden kogels uit snorrende vlieg tuigen en als men in dit alles geen •-> hefct, is niets eenvoudiger dan een enveloppe te trekken, met een kens op prachtige prijzen. uur. Zondagavond om negen uur zal „Japie Rikketik" twee zeldzaam mooie postduiven verloten, prachtige exemplaren, compleet met stamboom en gouden bekroningen! Komt U ook kijken" TONEELMEESTER De moderne toneel-accomoda- tie van de Stadsgehoorzaal vraagt een deskundige bediening. B. en W. besloten daarom een toneel meester aan te stellen en be noemden daartoe de heer W. v. d. Salm uit Den Haag, tweede toneelmeester van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. wordt. Dit golf-systeem is ook toege past op de achterwand, waarvan de grote glazen balcondeuren verdwe nen zijn. Dit systeem is op de eerste plaats berekend op concerten, waarvoor ver1' eist is, dat het geluid in de zaal re- sonneert. Bij het gesproken woord echter mag het geluid niet weerkaat sen. Voor zover mogelijk heeft men 1 ten aanzien hiervan een compromis trachten te bereiken. Een nieuw podium. Ook het podium vroeg dringend om vernieuwing. Het is geheel op nieuw opgebouwd en heeft een ope ning van 15 bij 9 meter (voor con certen e.d.). Wanneer een toneel uitvoering o.i.d. wordt gegeven, kan met twee grote draaideuren deze ope ning van 15 tot 9 meter versmald worden, terwijl een scherm neerge laten kan worden, om de opening hoogte van 9 op 6 meter terug te brengen. Nieuwe gordijnen, nieuwe coulissen, een ronde achterwand met 'n gegolfde lambrisering van peroba de campos-hout uit Portugal, een moderne bedienings-methode voor coulissen, friezen, enz., 'n gloednieu we regelkamer links van het toneel en een klankbord (voor concerten) dat voor toneel e.d. omhoog geklapt kan worden, vormen de nieuwe entourage van het podium. Slechts de kleedkamers ontbreken.... Aan het nieuwe plafond paste een nieuwe verlichting van 32 compta- lux-lampen en acht hangende lioht- ornamenten met T.L.-buizen Boven dien een indirecte verlichting tussen muren en plafond. De wanden en balcons hebben een verfje gekregen en het totale resultaat zal zelfs de grootste pessimisten doen toegeven, dat de grote zaal ontzaggelijk opge knapt is. Ook al blijven er nog wen sen over. Mogelijk dat die vervuld worden in een tweede (en even tueel derde) periode. Er bestaan nog plannen om de zij balcons af te bre ken en het achterbalcon aanmerke lijk te vergroten, de- vloer beweeg baar te maken, zodat hij voor uit voeringen e.d. van achter hoger komt te liggen dan vooraan, de hall, gan gen, garderobes en trappen te moder niseren, kortom alles te doen, om de Stadsgehoorzaal weer up-to-date te maken. Maar dat zal bij elkaar nog een slordige zeshonderd-duizend gul den kosten Ook de foyer. Ook de foyer heeft een grote beurt gehad. Een nieuw plafond is aange bracht, de achterwand is golvend ge maakt, de ramen aan de Breestraat- zijde zijn van dubbel glas voorzien om de zaal zoveel mogelijk geluid- vrij te maken. Daartoe werden ook de gang-deuren verdubbeld. Alles te samen is het een voorlo pige restauratie, die tot voorlopige tevredenheid stemt. De Leidse bezoe kers Zullen dit ongetwijféld moeten bekennen, wanneer zij a.s. Dinsdag de deur binnen gaan voor de eerste uitvoering: een piano-recital door Theo van der Pas. Of er inderdaad een nuttig effect verkregen is wat betreft de acoustiek, zal moeten worden afgewacht. Het is mogelijk, dat deze nog niet helemaal perfect is, aangezien de veranderin gen berekend zijn op de totale restauratie van de grote zaal, niet op een gedeeltelijke, zoals nu het ge val is. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris B. H. Stump el alhier: Huis en erf. Bloem- straat 32, in bod: 1850.koper de beer J. H. J. M. Pierrot te Leiden voor f 1850. Ten overstaan van notaris J. Fuh- r. Snethlage alhier: Bouwterrein Gabriël Metzustraat in bod ll.ooö, koper de heer B J. Huurman q.q. te Leiden voor f 16.550.Huis en erf Hoge Morsweg 35 m bod f 2550 koper de heer H. L. van Noort q.q. tc Oegstgeest voor f 2590. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer alhier: Huis en erf Hoge Rijn dijk 124 in bod 7200.koper de heer J. van Iterson q.q. te Lf'den •.oor "R25.Huis met tuin Vree- wijkstraat 9 in bod 7100k-.-per ae heer F. H. Gaastra q.q te Leiden voor f 7100.Huis met tuin Mors weg 141 in bod f 3500.koper mevr. E. M. J. van Haasteren te Leiden voor 3500.Huis en erf Leege- werfsteeg 77a in bod 2600. koper de heer P. Moerman q.q. te Leiden voor 2601.— Huis en erf Lusthoflaan 17 in bod f 2000.ko per de heer P. Meiman te Leiden voor 2000. *OEN OP 24 AUGUSTUS 1945 de R.K. Leidse Tafeltennis Vereniging „De Sleutels" werd opgericht, geschiedde dit o.a. door de heren J. van Dam en L. v. d. Steen, oud-leden van de tafeltennisver. „Van Nispen", onderafd. van de in 1942 opgeheven St. Joseph-gezellen. Zij vonden steun bij de toen nog bestaande vereniging „Ken Hyde" van de St. Leonardus- parochie en met nog enige andere liefhebbers werden de eerste schre den gezet. Nu zijn we vijf jaar verder en is „De Sleutels" uitgegroeid tot een vereniging, die in het hele land bekend is, die groeit en bloeit, die reeds vele grote successen heeft behaald. Geen wonder, dat het be stuur aanleiding vond dit eerste lustrum te vieren! Dat zal morgen ge schieden met een programma, dat klinkt als een klok, voorbereid door het actieve feest-comité, onder voorzitterschap van de heer Pim Simonis. Sterk gegroeid Het eerste bestuur bestond uit de heren J. Mulder, voorz., F. de Keu- ning. secr. (thans ere-lid). H. P. Huijing, penn., J. van Dam, competi tieleider ,en J. Verhopgt, commissa ris .Er waren toen 25 heren-leden en één dame. Na enige weken deden zich al kinderziekten voor; het bestuur werd gewijzigd en de heer J. Haas trecht nam de voorzittershamer over. De heer H. Filbry werd competitie leider, een moeilijk en accuraat werk, dat hij met bewonderenswaardi ge ijver heeft verricht.. Na een jaar werd de heer H. P. J. Huijing voorzitter, welke functie hij tot op heden vervult. De overige be stuursleden zijn J v .d. Post, Koning straat 23 A, Leiden, secr., H. Filbry, penn., A. Gijbeis en J. Verhoogt, commissarissen Hoe de vereniging is gegroeid mo ge ook blijken uit het feit, dat in 1945 begonnen werd met geplakte balletjes ;thans beschikt „De Sleu- Winter avond bij de haard En dan rustig geest en zicht verrijken met 't prachtige, veel zijdige en leerzame weekblad ATHÖLIËKE LLUSTRAT1E Abonnementsprijs 25 ct per week tels" over het modernste materiaal van tafels en lichtbakken. Niet alleen in Leiden, ook ver daar buiten verwierf deze vereniging zich een goede naam. In 1946 en. 1943 werden grote tournooien georgani seerd, waaraan clubs uit het hele land deelnamen. De eterste Leidse kampioenschappen werden door haar georganiseerd; de Leidse Tafeltennis Commissie (Leitaco) kwam op initia tief van „De Sleutels" tot stand; er werden 34 massa-kampen gehouden met Delft en Dordrecht; de Sleutel spelers gingen naar Oxford, enz. enz. Toch mag uit dit alles niet wor den afgeleid, dat „De Sleutels" zul ke buitengewoon goede topspelers heeft; de kracht der vereniging ligt juist in het gelijkmatige, in het ster ke spel van het geheel, niet van het individu. Er zijn thans ruim 40 le den, verdeeld in elf teams (3 perso nen): acht voor de heren, twee voor de dames en een voor de junioren. Er wordt getraind in de gymzaal aan het Vrouwenkerkhof. En hoe! In 1948 (het jaar dat „De Sleutels" het prae- dicaat R.K. kreeg en rector L. P. M. Vester geestelijk adviseur werd) be haalden de junioren de derde prijs bij de Nederlandse kampioenschappen. Het dames-team werd in 1949 kam pioen in de hoogste dames-klasse en twee Sleutel-dames behoren tot de tien beste van Nederland. Eén van hen speelt zelfs regelmatig in het Ne derlandse team op internationale wedstrijden! Vermelding verdient tenslotte nog het clubblad „Fore hand", dat op onregelmatige tijden verschijnt. Dit alles bij elkaar, bereikt in vijf jaar, rechtvaardigt een feestviering. Morgenochtend wordt om half tien een H. Mis opgedragen in de kapel van Huize Lidwina, Zoeterwoudse Singel 34, waarna een feestelijk ont bijt voor de leden, 's Avonds wordt een „Luisterrijke Feestavond" ge houden in „Den Burcht", waar het gezelschap van John Kelly optreedt. Een dansje zal het feest besluiten. „Kijk, daar heb je nu de beroerde vent, die ons getrouwd heeft", klonk het eens in een Leidse winkel, toen de heer J. W. J. Diebeis zich van geen kwaad bewust binnenstapte. We geloven niet, dat hij zich die uit val al te zeer aangetrokken heeft. Daar is het de man niet naar, want de heer Diebeis heeft sedert 1923 in de goede stad Leiden niet minder dan 15.000 huwelijken „voor de wet" gesloten, als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand, en dus wel het een en ander meegemaakt. Nu hij per 1 Januari 1951 met pensioen gaat, mo gen wij uit deze indrukwekkende rij van bruidsparen enige bijzonderhe den naar voren halen. Natuurlijk, van deze 15.000 huwe lijken zijn de meeste heel gewoon, zoals het behoort, verlopen. Maar soms wil het ook wel eens anders gaan, b.v. in de mobilisatiedagen van 1939, toen het Nederlandse leger plotseling werd opgeroepen en vele jongemannen eerst even gauw wilden Prof. dr. Z. W Sneller overleden Gisteravond overleed in het Lu therse Diaconessenhuis te Amster dam op 67-jarige leeftijd prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleraar aan de Eco nomische Faculteit der Vrije Univer siteit te Amsterdam. De overledene heeft gedurende 25 jaar het hoogleraarsambt aan de Economische Hogeschool te Rotter dam bekleedt. In 1948 richtte hij de Ecoi.|misc tFaculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op. Zijn liefde ging bovenal uit naar de geestelijke geschiedenis der Eco nomie. Van zijn hand verschen o.a. een „Leerboek der Algemene Ge schiedenis" en „25 jaar wereldge schiedenis". In 1939 werd hij voorts benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden vanwege het Leids Universiteits fonds. trouwen. Dat moest een-twee-drie ge beuren, terwijl toch de bepaalde ter mijn in acht genomen moest worden. Vandaar, dat er in die dagen ver schillende trouwlustigen 's nachts na 12 uur voor de heer Diebeis versche nen, om getrouwd te worden. ,Of in 1944, toen een toekomstig paar werd aangekondigd en de heer Diebeis even later twee keurige da mes voor zich zag verschijnen! Wat was er gebeurd? De bruidegom durf de in die tijd van razzia's niet over straat te gaan. Daarom had hij zich als vrouw verkleéd, uitstekend geschminkt en een pruik opgezet! Toen het bruidspaar eenmaal binnen was, had de camouflage geen zin meer; trouwens, de donderende bas stem van de bruidegom liet bij het ja-woord geen enkele twijfel meer over aan zijn man-zijn De vluchtende bruidegom. De heer Diebeis kan talloze gra; pige voorvallen vertellen. Va ouders, die geen toestemming wilde geven, alvorens zij van de a.s. schoon zoon wat geld gekregen hadden on een borreltje te kopen. Pas als hei moed-gevende vocht in een naburig café'tje gedronken was, kwamen zij terug om te vertellen, dat er geen bezwaar, hunnerzijds was, te£en de gewenste echt-verbintenis. Ook over bruidegoms, die zich op het laatste ogenblik bedachten en het ja-woord niet over hun lippen konden krijgen. Zelfs over een brui degom, die op het critieke moment uit de trouwzaal holde en prompt door de hele familie achterna geze ten werd, op een holletje door de stad. Verhit en bezweet werd hij een kwartier later weer binnen gesleurd en wie weet hoe wanhopig kwam het hoge ja-woord er uit. Maar ook triestige gevallen kan de heer Diebeis uit zijn -rijke erva ring opdiepen. Over de bruidegom, die een ernstig ongeluk kreeg en wegens bijzondere omstandigheden een uur later in het ziekenhuis trouwde. Nauwelijks was het „Ja" van z'n lippen, of hij stierf Geen cliché. We waren er werkelijk benieuwd naar, of de heer Diebeis tegen ieder bruidspaar een aparte speech afstak, of dat hij daarvoor een passend cliché had. „Dat hangt van verschillende omstandigheden af" was het ant woord. „Ik kijk er de mensen op aan. Zijn het eenvoudige lieden, dan spreek ik eenvoudig. Is het een koste loze huwelijks-voltrekking, dan moet het kort zijn en kan ik slechts wei nig zeggen. Ook houd ik er rekening nee, of het bruidspaar bovendien oor de kerk trouwt of niet. Wanneer it wel het geval is, laat ik de lange reek graag over aan de pastoor of ominee en beperk ik me tot een 'kei woord". Nieuw systeem verbrand. De heer Diebeis kwam als hoofd ambtenaar in 1923 in dienst, met de laak om als chef van de afd. Burger lijke Stand en Bevolking het oude be volkingsregister van Leiden te ver vangen door het stelsel van gezins persoonskaarten. In 1925 was dit ge reed, maar de stadhuisbrand van 1929 vernietigde het hele werk. De afde ling verhuisde enige malen, tenslotte naar de bovenlokalen van „Amicitia", thans P. C. aan de Breestraat. In middels was er weer een nieuw sys teem uitgevonden: het persoonskaar ten-stelsel, waarvoor o.a. Leiden als proef gem een te werd aangewezen. Het systeem voldeed voortreffelijk en is thans in alle gemeenten van Ne derland in gebruik. Om na de brand alle gegevens weer bij elkaar te krijgen, moesten alle Leidse gezinnen stuk voor stuk be zocht worden. Er kwam assistentie van ambtenaren uit verschillende ste den, terwijl studenten en burgers vrijwillig meehielpen. Want enige maanden later zouden de Kamerver kiezingen plaats vinden. Alles kwam op tijd gereed en de verkiezing ver liep zonder stagnatie! In 1938 kreeg de heer Diebeis inmiddels referendaris B geworden ook de afdeling Militaire Zaken onder zijn beheer en in 1941 werden de nieuwe lokalen in het herbouwde stadhuis betrokken. Er is nog geen opvolger benoemd, misschien wordt de afscheids-datum daarom nog uitgesteld. Maar ook als de heer Diebeis op 1 Jan. a.s. ver trekken zal („met stille trom", zoals hij zegt) zal hij toch voorlopig nog ambtenaar van de Burgerlijke Stand blijven. En dat wensen wij hem van harte toe hopelijk nog vele paartjes trouwen! Hoe vaak het ook gebeurt, telkens blijft men onwillekeurig even stil staan, wanneer weer een bruidspaar de hoge trappen van het Stadhuis aan de Breestraat bestijgt, om „voor de wet" te trouwen (links). Vol aan dacht luistert het jonge paar naar wat de heer Diebeis te zeggen heeft (rechts). (Foto's: „De Leidse Courant".)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6