U rö$e t/ftpoT Prachtige opvoering van„Candida" ZATERDAG XI NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Xoneeift&iliuat 9ent-£eiden De uitwisseling tussen Gent en Leiden op sportgebied heeft geleid tot het aanknopen van culturele ban den tussen beide gemeenten. In Juni van dit jaar kwam de afdeling Lei den van de N A.T.U. in het Gentse Operagebouw voor het voetlicht en dit weekend staan de Gentenaren op de Leidse planken. Bij de eerste opvoering, die gis teravond in de schouwburg plaats vond, werden vele hartelijke woor don gesproken. De heer A. C. van der Woerd opende de rij van spre kers als voorzitter van de plaatse lijke afd. der N-A.T.U., waarna weth. v. Sc'haik namens het gemeentebe stuur - dat in zijn geheel aanwezig was een welkomstwoord sprak Van de gasten voerde de heer A. de Frenne het woord, die de gemeente een beeldje aanbood voorstellen de een wachter van het Belfort en de heer G, W. v. d. Lelie een on derscheiding opspelde van het Bel gisch toneelverbond. Verder werden er kwistig gedenkpenningen en bloe men uitgedeeld. Het gezelschap, dat deze eerste avond optrad, was geselecteerd uit Gentse N.T.V.B. kringen. De tone listen hadden het zich niet gemakke lijk gemaakt, want zij hadden hun keuze laten vallen op het bijzonder zware toneelspel van Shaw „Can dida". In „Candida", een prachtig psy chologisch spel, heeft de auteur de zwakte, die zich voordoet als kracht gesteld tegenover de kracht, die schuil gaat achter de schijn van zwakte. Beiden zijn vastgelegd in het wezen van een man namelijk de do minee James Morell en de dichter Eugène March-banks. De eerste is een talentvolle predi ker, maar helaas een man, die het grotendeels slechts bij woorden laat. De dichter daarentegen schouwt in het diepste zieleleven van zijn mede mensen- Over het algemeen vindt men hem belachelijk, waardoor hij steeds eenzamer komt te staan in de samenleving. Maar juist deze een zaamheid, die zulke 'grote ontberin gen meebrengt, doen in hem een grote innerlijke kracht groeien Tussen de figuur van de dominee en de dichter is in dit spel een vrouw geplaatst, die moet kiezen tussen kracht en zwakte en in een indruk wekkend slottoneel de laatste ver kiest. Eèn opvoering van „Candida" brengt grote moeilijkheden mede De actie neemt een ondergeschikte plaats in en het zijn de vlijmscherpe dialogen, die hier het belangrijkst zijn. Het toneelstuk is een echt praatstuk, dat meer tot het verstand dan tot de fantasie spreekt. Daarom hebben wij bewondering voor de opvoering van de Gentena ren. Zij hebben kans gezien, om de aanwezigen te boeien en het hun ge» makkelijk gemaakt de soms zware kost te verteren. Als wij nader ingaan op de per soonlijke prestaties, denken wij op JAVAANSE KUNSTAVOND VOOR K. EN O Bovengenoemde kunstavond werd voor de leden van K. en O. gegeven in het Museum voor Volkenkunde, door het Nederlandse Gamelan-ge- zeischap „Babar Lajar", onder lei ding van Bernard lJzerdraat. Met veel belangstelling volgden de vele bezoekers de inleiding, welke Ber nard lJzerdraat over de Javaanse muziek gaf, In het Javaans orkest heeft zowel de maatschappelijk ho ger geplaatste zitting, naast de meer eenvoudige van stand. Oorspronke lijk voor de eredienst in Hindoe-tem- pel, bestemd, kwam de Javaanse mu ziek onder het volk, maar was, is en blijft eiite muziek, vol mystiek, 't Is een langzaam en vlugger golven van geluiden en tonen. De grote kunst is het samenspelen. De bespeler van de handtrom is de dirigent, die zon d-er veel gebaar of bewegen zijn schare leidt, en de verbinding legt tussen de vlugger of trager gerhyth- meerde muziek, voortgebracht door de sarons, die het melodisch gebied bestrijken naast de bonangs in toon hoogten opklimmend. Deze laatste instrumenten worden met twee ta- boeks bespeeld. De saron met één. Dit rijn xylophone-varianten. Een gongslag sluit het geheel af. Game- lan-m-uziek is klassieke muziék, en wordt veel gebruikt bij feestelijke gelegenheden Een reeks muziekwer ken speelde het orkest voor net als de Javanen, die geen notenschrift kennen, alles uit 't hoofd. Kenners dus van de gamelan zijn deze dames en heren- Op de Westerse muziek aldus lJzerdraat heeft de Javaanse kunst haar invloed doen gelden. Hij noemde Britten en Poulenc en hij heeft gelijk. Een merkwaardig sug gestief muziekstuk was het driede lige ééntonige werk, dat werd voor gespeeld met een fraai middendeel. Bij ontstentenis van Raden Mas Pokun danste Bernard lJzerdraat een Javaanse dans, fors van stijl, praal en luister. Het masker, dat ge dragen wordt is om de uitdrukking in 't bewegen te leggen en zodoende 't masker als 't ware te bezielen. Hij slaagde voortreffelijk. O-ok vertelde hij een en ander over het Javaans toneel, waarin de humor, uitgedrukt in het spel van dries clowns, zo'n grote rol speelt. Een geestige satyre, waarin met sobere middelen een maximum van expressie wordt be reikt. Tot beter begrijpen van de gamelan betrok de dirigent zijn ge hoor in de uitvoering door met be scheiden hangeklap de rhythmen ■an de verschillende geluidsgolven accentueren. Tot besluit een uit- oering van een muziekwerk om de eermeesters in de verte te eren. Een mooie en interessante avond van Oosters muziek, vertolkt door Hol landers in het klassieke uniform van de Javaanse orkest-musici, ge hurkt achter hun instrumenten. J. Kortmann. de eerste plaats aan de heer A. Hans- sens, die op voortreffelijke wijze de rol van de dichter Eugène March- banks vertolkte. Zonder anderen te kort te doen, kunnen we hem de beste speler van deze avond noe men. Dc beide andere hoofdrolver tolkers mevr. G. VerhaegheMat- ih.ijs en A. Standaert, respectievwe- lijk als Candida en James Morell, de deminee, konden niet het niveau be reiken van eerstgenoemde. Hun spel had echter vele goede kwaliteiten. Dt; overige medewerkenden pasten zich goed aan en zo werd deze eer ste avond van het toneelfestival een bewijs, dat het amateurtoneel in staat is, om door hard werken een zeer goed artistiek peil te bereiken, RESIDENTIE-ORKEST, In een bespreking voor de Leidse Pers werd het muzikale plan van het Residentie-orkest voor het komend seizoen bekend gemaakt en bespro ken. Mr. Loudon gaf na een kort woord de leiding aan de heer Corne- die 't plan aldus ontvouw de: Van de acht abonnementsconcer ten te Leiden, zal Willem van Otter- er zes leiden, Jan Out neemt er een voor zijn rekening en Hans Münch, dirigent te Zürich het an dere resterende concert. Op 30 No vember geeft van Otterloo o.a. Mah ler's „Das Lied von der Erde" met de altsoliste Eugenia Zareska alt en Frans Vroons tenor. Hans Münch zal o.a. Hindemith's „Mathis der Mah- verklanken. De alom geroemde pianiste Rossana Bottai treedt in 't derde concert op met 't 4e concert van Saint-Saëns. Van de Nederlandse componist de Roos zal op deze avond een „Themacon variatione" worden gespeeld. De Verdi-herdenking wordt door van Otterloo gevierd door diens Requiem met 't Haags Toonkunstkoor uit te voeren en als solisten zullen optreden Gré Brouwensteijn, Elsa Cavelli, Ernst Haeflinger, een Zwit serse tenor, en de Hollandse bas van Mill (verbonden aan de Antwerpse opera). Op 8 Februari a.s. „de Diës natalis der Universiteit" wordt een •sacaglio en Cortège" gespeeld van Mathijs Vermeulen, delen uit een werk, dat hij schreef ter gelegen heid van een Lustrum, waarbij op de Kaag „de Vliegende Hollander" werd uitgevoerd. Solisten uit eigen omge ving: Herman Krebbers, viool, een van de twee onlangs benoemde con certmeesters, Irma Timmerman, so praan, de pianisten George van Re- nesse en Gerard Hengeveld, zullen zich doen horen in een voor hen door Voormolen geschreven concert voor twee klavieren. Een voortreffelijke violiste Ida Haendel, een niet minder begaafd piano-duo, Janine Reding en Henry Piëtte, staan ver meld en hoort men Bartök, men hoort ook veel Mozart en naast een nieuwe Hollander ook meer toegan kelijke werken uit een oudere school. Programma's dus om van te water tanden. Voor K. en O. zijn de pro gramma's van 't Residentie-orkest niet minder verzorgd op 16 Novem ber wordt Orthel's „4e Symphonie" door van Otterloo gedirigeerd met dc componist concerterend aan de vleu gel. Johanna Martzy Hongaars vio liste speelt op deze avon Brahms. 29 Maart zal de Madridse dirigent Ar- genta de teugels nemen en van Ot terloo besluit de concerten van K. en O. met een Beethoven-program ma, waarin Cor de Groot 't 3e pia noconcert zal spelen. Twee prachti ge reeksen concerten staan de Leide- naars te wachten. Wij mogen dan ook vertrouwen, dat 't aantal bezoekers groot moge wezen. INZAMELING ROODE KRUIS BRACHT 18,000 OP. Dank aan de collectanten. In Juni is in Leiden een grote geldinzameling gehouden voor het Ned. Roode Kruis. Deze actie is een enorm succes geworden, want niet minder dan f 18.000 is er opgehaald (v.j. f 8.000). Dit mooie resultaat kon slecnts bereikt worden doordat vele Leidenaars spontaan hun hulp hadden aangeboden, Het bestuur van de afdeling wilde de helpers niet enkel met een brief je bedanken, doch hen een gezellige avond aanbieden. En zo vond giste ren in de aula van het Acad. Zieken huis een dergelijke bijeenkomst plaats. Wat kan men beter doen op zo'n avond dan de aanwezigen te la ten zien waarvoor ze eigenlijk heb ben gecollecteerd? De vice-voorzitter van de afdeling Leiden, dr P. J. Kaiser, sprak het welkomstwoord. Het bestuur had van de nieuw te volgen methode van collecteren niet veel verwach ting, doch de prachtige opbrengst ge tuigt ervan, dat het bestuur het bij het verkeerde eind had. Het bijeen gebrachte bedrag is voor de helft be stemd voor de afdeling, die er de kosten van de bloedtransfusiedienst (er zijn nog steeds donors nodig!!) en de oefening en outillering van het Roode Kruiscorps uit zal bestrijden. Voorts werden er twee films ver toond; de eerste handelde over de bloedtransfusiedienst, met alles wat daaraan verbonden is, als de werk zaamheden op het Centraal Labora torium te Amsterdam, en de hulp verlening. Vervolgens de bekende Roode Kruisfilm „Van mens tot mens", handelend over het leven van de stichter van het Internationale Roode Kruis, Henri Dunant. ANN A-KLINIEK VRAAGT GARANT-VERKLARING. Het bestuur van de Vereniging voor Misvormden te Leiden heeft de Ged. Staten van Zuid Holland ver zocht om een garant-verklaring voor rente en aflossing van een geldle ning, ten behoeve van de uitbreiding, van de door deze vereniging geëx ploiteerde Anna-kliniek voor ortho paedic te Leiden. Ged. Staten stellen thans voor aan de Prov. Staten deze garant-verklaring te verlenen, garant-verklaring ter grootte van ƒ450.000.— ,te verlenen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Doctoraal exa men Ned. Ind. Recht H. de Boer, Hil- legersberg, W. G. Poolman, Voor burg; voor het candidaats-examen Geneeskunde de dames M. C. van Eek, Leiden, H. J. Francken, Den Haag, P. A. de Kiefte, Den Haag, idem de heren J, M. de Beijer, Am sterdam, R J. Gobius, Wassenaar, P J. M- van Heijst, Roermond, H, P. Jeremiasse, Den Haag; H. J. S. Kay- ser, Amsterdam; J. Th. Ludlage, te Oegstgeest; T. A. Mansoer, Leiden; D. N. van Paassen, Leiden; A Roos. Dordrecht. G. H. Verwers, Haarlem; voor het doctoraal examen Genees kunde de dames C- W. Nederburgh, Amsterdam; F. J. G. Swaab, Oegst- geest; J. P. van der Velden, Den Haag; J. van der Wijst, Haarlem; id de heren H. ten Cate Amsterdam; J J. Cobben, Beek (L.)R. H. Coï- mane, Leiden; L. F. J. M. Haase Lissc; E. A. del Prado, Den Haag; M. K. Tokkie, Voorburg; J. M. C. Tombroek, Heemstede; voor het Arts-examen geneeskunde le ge deelte M. Th. M. Cottaar, Voorburg; W S. van Manen, Den Haag; C. de Monchy, Leiden; H. H. Stroo, Leiden; G. Ph. Vogel, Den Haag; voor het Arts-examen 2e gedeelte mej. A. M. Elsthout, Oegstgeest; idem de heer J. W. J. van Doorn, Voorburg; L. P Kramer, Goes. Zaterdag 11 November Allereerst brengen wij u de ver heugende tijding, dat burgemeester van Kinschot Dpnderdag het Diaco nessen-Ziekenhuis heeft verlaten, waar hij enige weken geleden een galblaas-operatie heeft ondergaan. De burgemeester zal echter nog eni ge tijd rust moeten houden, alvo rens hij zijn werkzaamheden weer mag hervatten; En vervolgens het schokkende be richt, dat de sociëteit „Amicitia" aan de Steenstraat gedeeltelijk café-res taurant gaat worden. De ledenver gadering hechtte met grote meerder heid haar goedkeuring aan dit plan. De beneden-zalen zullen op lange termijn verhuurd worden als café- restaurant en de sociëteit verhuist naar boven, waar met enige verbou- wmgen een biljartzaal wordt inge richt. Hoewel het gisteren stortregende, heeft de harmonie „Werkmans Wils kracht" 's avonds toch een serenade gebracht aan de heer J. Brouwer, l evendaal 160A, die zijn 40-jarig ju bileum als lid viert. Vanaf de Rijn straat trok de muziek naar het Le vendaal, waar voor de woning van de jubilaris enige nummers werden gespeeld. De muzikanten werden na afloop onthaald en bleven nog ge zellig een uurtje nakaarten. Over die 40 jaar, weet u. STADSKOK De zaak-Aernout Openbare vergadering in „DE TURK" De zaak van de op 28 Februari 1948 bij Lembang vermoorde vei ligheidsofficier, vaandrig Aernout, blijft de gemoederen bezig houden. Wij hebben er reeds het een en an der over medegedeeld. Vaandrig Aernout werd indertijd doodgescho ten in een rumoerige streek, zodat het vermoeden voor de hand lag, dat hij door een kogel van een dei- vele guerilla-strijders was getroffen Doch weldra deden hardnekkige ge ruchten de ronde, dat hier moord in het spel was en wel omdat deze vaandrig. die belast was met een onderzoek naai- corruptie ge vallen in het K.N.I.L. teveel te we ten was gekomen. Een onderzoek te Batavia lief) op niets uit en bij de soevereiniteitsoverdracht dreigde de gehele affaire in het vergeetboek te geraken. Men heeft nu echter in Ne derland deze kwestie weer opgera keld, met het voorlopige resultaat, dat de minister van oorlog een on derzoek heeft gelast. Gisteravond heeft men over dit geval een openbare vergadering ge houden in de bovenzaal van „De Vergulde Turk", waarop de heer H. Lina; hoofdredacteur van „De Leid- sche Post" aan de hand van door hem* reeds eerder in zijn weekblad gepubliceerde documenten een uit eenzetting gaf van hetgeen zich in die tijd in Indonesië heeft afgespeeld Dè bedoeling van de actie is, vol gens de heer Lina, om op te komen voor de rechten van de weduwe van de vermoorde vaandrig en om recht te> doen geschieden in de corruptie- affaires, welke de aanleiding tot de moord zouden zijn. Er zijn in deze zaak inderdaad verscheidene vreem de dingen te constateren. rli° voedsel geven aan allerlei verdenkingen en waar namen van hooggeplaatste mi litairen genoemd worden, die inder tijd. ip Indonesië een leidende func tie hebben vervuld en nu nog hoge posten bekleden, is een onderzoek wel zeer gewenst. Het gaat hier om gevallen van corruptie in de leger- technisrhe dienst van he+ voormali ge K.N.I.L. Het is mogelijk, dat de iuiste toedracht niet meer te achter halen is, doch wanneer de beschul digingen van de h°ev T.ina iuist ziin. ma? de omstandigheid, dat h'er hoogpeolaats+e functionarissen hij betrokken zijn, geen reden ziin om het recht tH., 1 ]a- ten. Na de uiteenzetting van de heer Lina voerden nog het woord de heer C. v. Delden, vice-vorzitter van de Landelijke Organisatie van oud-ille gale strijders, en de heer B. Boel houwer. voorziter van de Ned. Volks unie. Beide sprekers hekelden het verloop van zaken in Indonesië en het beleid der Nederlandse regering, speciaal ten opzichte van Ambon. De laatste speker zag de toekomst zo. dat Soekarno in de strijd van Moskou om* het bezit van Azië gedwongen zou worden om de zijde van Moskou te kiezen. Maar daar het recht over al tenslotte zegeviert, zou het com munisme ook de nederlaag lijden zou de ReoublieV Tndonesië ophou den te bestaan. Dan zou Nederland wederom de kans krijgen orde en recht in Indonesië te herstellen. De vergadering werd bijgewoond doT de moeder van de gedode vaan drig. mevr. Aernout, terwijl een Ambonnees KrontionPorkpsH" dè werking verlep-r"" AMBTSAANVAARDING PROF. DR. A. A. PRINS. i het grootauditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden, aan vaardde dr. A. A. Prins, leraar aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden, gistermiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de Engelse Taal en Letterkunde aan deze universiteit, vanwege het Leidsch Universiteijts Fonds, met het uitspreken van een inaugurele rede over „De weerspie geling van de Engelse volksaard in de Engelse taal". Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Kort mann, Langezaal, Meyboom, Snerp en Teeuwen. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Nov. 13 uur tot Zaterdag 17 Nov. 8 uur waarge nomen door; de Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel, 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark b, tel. 26274. 'MTF.N LEIDEN, 10 Nov- Groente. Per 100 kg.: witte kool f 4.10—5.70, rode kool 5.3011.20, savoye kool 4.70 7.90, groene kool 5.408.70, boe renkool 613, prei. 8—.12. kroten 4.806 60 kroten, gekookt f 616, uien f 2.105.80, peen 5.70—19. spruiten 1245, aardappelen f 5.90 8.30, andijvie 5—16.80, sla 7— 14, Nero 1932, druiven f 4282, snijbonen 59141, witlof 11—51. spinazie 1346. tomaten A 12— 57, per 100 stuks: bloemkool 832, salade f 210.10, knolselderie 7— 13, per 100 bos: selderie f 2 407.80, peen 824. KATWIJK a. d. RUN, 10 Novem ber. Groente Gr. kool 6.908.00 waspeen I 10.7518.50, idem II 810.75, gele kool 46. bloem kool I 12—19, idem II f 8—18, spruiten 1747, peterselie 5.30 9.10, bospeen 1822.90, andijvie 13.90—18.20. rode kool 5 30—8.70, knolselderie f 10.boerenkool 9 12, winterpeen '55.10. kroten 9.40—9 60. LISSE Benoeming. Door het bestuur van het Groene Kruis is in de vaca ture zuster Bosman benoemd tot wijkzuster zuster Post uit Axel. Uitreiking eretekenen. Vrijdag had ten gemeentehuize de uitrei king plaats van de verleende erete kenen van orde en vrede en het oor- logsherinneringskruis. Voor deze gelegenheid had de raadzaal een feestelijk aanzien gekre gen. De loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, verwelkomde de aanwezigen, waaronder afgevaardig den van het Demobilisatie-comité, Kath. Thuisfront en Prot. Thuis front. Spr. roemde de prestaties van de militairen in de oorlog hier te lande en in Indonesië Hij achtte het een groot genoegen aan een groot ayntal Lissenaren, die het land hob- ben gediend, een ereteken te mo gen uitreiken. Het ereteken van orde en vrede werd uitgereikt aan de navolgende militairen: M. J. v. d. Aardweg, H. A. Akerboom, C. J- v. d. Beek, Th. J. van Beek, A. A. Bliek, D. Eigen brood, N. G. Hoekstra, J. J. v. d. Klauw, A. A. Klijhorst, C. P. Schra- vendeel, G. van Steensel, W. van Voorst, H. de Vries, A. W. v. d. Meer, A. van Rossen, P. C, van Var- seveld, F. van der Ploeg, posthuum N. J. Obdam, B. G. Weijers, J. G. van der Drift. Het oorlogsher inn erin eskruis werd uitgereikt aan: J. C. Meijer, D. C. Nieuwenhuis, J. Nieuwenhuis, A. Roks, B. C. Rijgersberg, J. Osephius, A. M. van Vaneveld; A. Janse, L. L. v, d. Kamp, C. A. Elfering, Th. C. Grimbergen, J. Schiopers,, J. Schrier. H. J. Semp en M. Smink. Theorie en Practijk. In café- restaurant „De Nachtegaal" hield de vereniging „Theorie en Practijk" haar 65e Alg. Ledenvergadering. Na het welkomstwoord van de voorzitter hield de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur een causerie over: „Wat doet voor u vakorganisatie". Jhr. dr. O. F. A. H. van Nisnen tot Pannerden ving zijn causerie aan met het blad van bloembollencul tuur onder de loupe te neme"' Het is voor het vak van eroot belang te verken aan de kwaliteit en de ver betering van het product. Daarom is 'net instituut van de bloemenkeuring ingesteld en worden deze keuringen opgenomen in het vakblad. Dit kost veel werk. hetgeen spr. met enkele korte woorden liet uitkomen. Zonder deze keuringen waren de resultaten zeker niet zo v°r thans het ge val is. Jammer vond spr. het dat er zo weinig van de vakbibliotheek ge bruik wordt gemaakt De keuringsdiensten zijn gelukkig jn de handen van het vak zelf, zo dat zij ook een voorlichtende en die- rende taak verricht. De werkzaam heden van het scheidsgerecht zijn van onschatbare waarde. Recht, in de ware zin van het woord, wordt ge daan aan ieder, die het recht wenst te zoeken. Nog meerdere onderwer pen besprak de alg. voorzitter o.a. de belastingcommissie, de Sierteelt en Tuinbouwraad, Landbouwveilig- heidsbesluit. Het bloembollenvak heeft zich een goed huis gevormd. Dit huis moet even wei gemoderniseerd worden i. v. m. de publieke bedrijfsorganisa tie. De grote lijnen zijn hiervoor reeds uitgestippeld in de wet zelf, doch de uitvoeringsvoorschriften moeten nog komen. Waarschijnlijk WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt, te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en Zuidwest, later ruimend naar Zuidwest tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Iets lagere tempera- luren, vooral des nachts. IT HET LEVEN van de Vrouw N.K.V.B., GROEP GILDE. Op Maandag" 20 Nov. zal het Gilde een belangrijke avond organiseren, die het nuttige en leerzame met het aangename en interessante zal com bineren. Men hoort en leert tegen woordig voortdurend over de ge heimzinnige wereld van de occulte verschijnselen, Het bestuur van het Gilde heeft daarom een zeer bekwa me en bekende telepaath weten te engageren, die op genoemde datum in de Jacobazaal van „Den Burcht" zijn verbluffende experimenten zai laten zien. Het bestuur wil gaarne voor deze avond aan de dames-leden ruime gelegenheid tot introductie toestaan. Wel wordt u dringend verzocht om 8 uur aanwez»" te zijn en niet la ter. P Dr Calasanctius, Geest adviseur. een verstandig vrouw koopt uitsluitend gemltlniseerde wol en wolgoed. zal de bloembollencultuur worden ondergebracht in een productieschap van de sierteeltproducten. Het ligt niet in de bedoeling een apart pro ductieschap voor de bloembollencul tuur te stichten. Spr. drong op sa menwerking tussen de bedrijfs-vak- organisaties en de standsorganisaties, omdat z.i. hiervan veel goede resul taten zullen kunnen worden ver wacht. De voorzitter bracht dank aan de preker, waarna een korte gedach ten wisseling volgde. KATWIJK AAN ZEE Gevaarlijk spel. Bij de voorbe reidende werkzaamheden voor de aanleg van een verbindingsweg van de Parklaan naar de Z. Boulevard wordt voor het egaliseren van het terrein gebruik gemaakt van een z,g. „Bulldozeij". De jeugd vindt er aar digheid in, zich vlak voor het voor uitschuivende zand op te houden en eerst op het laatste ogenblik, wan neer de mogelijkheid bestaat dóór het zand te worden bedolven, neemt zij de benen. Het behoeft geen be toog. dat een dergelijk spel zeer ge vaarlijk is en dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat, evenals het vorig jaar bij de aanleg van de be graafplaats. ongelukken gebeuren. Toen kon slechts met de grootste moeite het leven van een der kinde ren worden gered. Laten de ouders hun kinderen waarschuwen. NOOKOWIJKBRHOUT Veiling voor kerk en armen De gehouden veiling voor kerk en ar men van de St. Jozef parochie heeft opgebracht ruim 4000, Postduivententoonstelling De Postduivenvereniging „De Duinklie- vers" houdt op Zaterdag 6 en Zon dag 7 Januari a.s. een postduiventen toonsteling in de zaal van Cafe van der Geest, alhier. STUMP WIJK Personalia. De heer W. Sugten is geslaagd voor diploma vakbe kwaamheid en warenkennis kruide nier. 'I HOl'EN Bioscopen Casino. Het accent van „De Gouden Salamander'' is gelegd in de mysterieuse sfeer, die het Oosten zijn bekoring geeft. Een archeoloog heeft opdracht, een aantal antieke voor werpen te catalogiseren en te verzen den. Door een toeval komt hij op het spoor van een wapensmokkel, die zeer uitgebreide vormen heeft aan genomen door het groot aantal perso nen, die er bij betrokken zijn, Een spreuk op „De Gouden Salamander" prikkelt hem, de zaak tot het einde te onderzoeken. Trevor Howard, wel bekend uit „The third man" speelt een sterke rol, die vooral uitmunt door beheersing. Dit is trouwens een opvallende eigenschap van alle acteurs en kenmerkend voor de En- gese film. De jonge acteur Jacques Sernas, van Frans-Baltische oor sprong, is hier in het begin van zijn periode. Wij hadden hem graag in een grotere rol gezien. Anouk, een nieuwe actrice, valt buiten de toon, wat betreft de algemene opvatting, die men over actrices heeft, maar daardoor des te meer te appreciëren. „De Gouden Salamander" is een goede film, die voortdurend de aan dacht vasthoudt doof' de vele verras singen, die in eèn vlot tempo wor den opgediend. Boven 18 jaar. Luxor „Achterdocht" is een film waarin vrolijkheid en spanning ge mengd worden tot een dragelijk ge heel. De geschiedenis op zich heeft eigenlijk niet veel om het lijf- Een dirigent, die van een buitenlandse1 reis terugkomt, krijgt een nogal merkwaardig verhaal over het ge drag van zijn vrouw te horen. Eerst wil hij er geen geloof aan hechten, maar langzamerhand sluipt de ach terdocht in zijn hart. Hij gaat aller lei lelijke dingen bedenken, terwijl hij de dirigeerstok zwaait. De ge dachten van de dirigent worden op het witte doek zichtbaar gemaakt en men kan tegelijkertijd van goede klassieke muziek genieten. Natuur lijk loopt alles tenslotte goed af. Het gedrag van de echtgenote blijkt heel verklaarbaar en daarmede is de vrede, die ernstig verstoord was, weer getekend. Een vrij onderhoudende film met enkele langdradige passages. Toe laatbaar voor personen boven 18 jaar. Trianon. Tussen de vele produc ten, die nodig waren, om de laatste oorlog te winnen, nam rubber een hoofdplaats in. Na de verpletterende nederlagen in de archipel in 1942, was Amerika van zijn rijke rubber bronnen afgesneden. Op zeer bijzon dere wijze wist dit land echter enor me - voorraden va ndeze essentiële grondstof onder de ogen der Japan ners. uit Malakka te smokkelen. De film „Malakka" die deze week in Trianon draait, tracht een beeld te geven van deze hachelijke onderne ming en men kan haar poging ge slaagd noemen De climaxen worden goed geplaatst en om de spanning te breken wordt er zo nu en dan zelfs wat humor in het geval gebracht. De typering van de Japanse bezetting is niet de sterkste zijde van de film, zodat men soms de indruk krijgt, dat de logica geweld aangedaan wordt. De sfeer op het schiereiland en de drie mannen, die de smokkelaffaire leiden zijn echter juist uitgebeeld en liefhebbers van spanning (boven 18 jaar.) zullen deze film zeer zeker we ten te waarderen. Rex. „Tokio Joe" speelt zich hoe kan het anders af in Tokio en wel in het Tokio van na de oorlog. Daar is het al juist als in andere ver woeste steden, de mensen zijn uit elkaar geslagen. De Joe van deze film is zijn vrouw kwijt, doch vindt haar tegen alle verwachting terug, getrouwd met een Amerikaanse of ficier. Een dramatisch gegeven, dat ook een dramatische oplossing krijgt om aan het happy end te komen- Bo ven 18 jaar. Lido. In „Stromboli" de nieuwe Italiaanse film van regisseur Ros- sellini, die de meeste tijd met ama teur-filmacteurs werkt, zien we In- grid Bergman als Karin Bjonrsen, die in een D.P.-kamp kennis maakt met een Italiaans krijgsgevangene. Om zich uit het kamp vrij te maken, huwt zij met hem, die van beroep visser is en op het eiland Stromboli woont. Hij neemt haar mee naar het doden-eiland, doch Karin kan daar maar heel slecht wennen en na vele moeilijkheden met haar man, na een schitterend weergegeven uit barsting van de bekende vulkaan, besluit zij te vluchten. Zij moet daar toe over de vulkaanberg heen, doch dat is haar te zwaar. Na de nacht blijkt zij tot inkeer gekomen en zij keert naar man en huis terug. Hoe voortreffelijk haar spel in de ze film ook nu weer is, de rol die Roberto Rossellini hier In grid Berg man heeft toegedacht, schenkt ons weinig bevrediging. Haar ontevreden heid met haar omgeving, haar pruile rijen en minutenlange huilbuien doen onaangenaam aan en dat vinden we heel jammer. Zoals gezegd, de uitbarsting van de Stromboli is prachtig weergegeven en ook de opname van de tonijn visserij is het aanzien ten volle waard. Gekeurd voor 18 jaar. Geslaagd Te Am/sterdam is ge slaagd voor het vakdiploma kruide- niersbedrijf, mej. C. Zwetsloot. Medische dienst Dr F. J. M. To- nin, Voorstraat 23, tel, 493 neemt de Zondagsdienst waar. WARMOND Aanrijding. Een personenauto komende vanuit de Seminarielaan gaf geen voorrang aan de juist aanko mende autobus van de N.Z.H. Ver voer Mij. Het gevolg was een botsing. De autobus schoof de particuliere auto over de weg in de haag', die als wegafscheiding dient, waardoor ge lukkig voorkomen werd, dat de auto in de aangrenzende sloot terecht kwam. De personenauto werd be schadigd, doch persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. UIT DE RIJNSTREEK DODELIJK ONGEVAL. Donderdag is er een ongeluk ge beurd, dat aan het 6-jarige zoontje Jopie van de landbouwer Kraan het leven heeft gekost. Het jongetje, dat waarschijnlijk zi.in vader hielp, stak met een emmer aan de hand de Rijksweg over. Op dat moment naderde er een auto, die het ventje aanreed en tegen de grond smakte. In ernstige toestand werd_ het slachtoffertje naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd, waar het kort na aankomst overleed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2