S)e &2idóeSoti/fca/ut Amerikaans offensief Korea in DOODGEWAANDE TERUGGEKEERD W Voorzichtige opmars in Noord-Korea *-r- Nobelprijs-winnaars VERKIEZINGSLES Directeur: C. RL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG II NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No.12130 Korea en de Veiligheidsraad Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 der de stortvloed van het dage lijkse krantennieuws, meer dan men misschien zou verwachten de aan dacht getrokken. Het is niet geble ven bij het lezen van dit opschrift, men heeft het verhaal in zich opge nomen, en daarmee is geproefd iets van na-oorlogs leed, dat hier ineens weer in een nieuwe vorm aan de op pervlakte kwam, en plotseling ac tueel werd. Er zijn Nederlanders uit Rusland teruggekomen. De echtge note van een dezer had eertijds het officiële vermissingsbericht en later de doodstijding van haar man ont vangen In de overtuiging dat haar man inderdaad gestorven was, is zij opnieuw gétrouwd, Het bericht ver meldde voorts, dat dit tweede huwe lijk volkomen rechtsgeldig is ge weest. Hier past voor ons katholieken een kleine kanttekenig voor een juist begrip, daar dit onderwerp zelfs in de cursus voor 18-jarigen onmiddel lijk na publicatie werd aangesneden. Het krantenbericht had enkel de burgerlijk-rechtelijke kant van de ze kwestie op het oog Wanneer, bui ten het geval van kwaadwillige ver lating, een der echtgenoten geduren de tien volle jaren afwezig is ge weest, zonder dat enige tijding over het al dan niet overlijden is binnen gekomen, kan de andere echtgenoot van de rechter vergunning bekomen een nieuw huwelijk te sluiten. De Burgerlijke Wet verlangt geen posi tieve bewijzen voor het overlijden, maar stelt zich tevreden met nega tieve bewijzen. Maar in bovengenoemd geval kon een nieuw huwelijk binnen de tien jaar gesloten worden voor de Bur gerlijke Stand, omdat er een doods tijding was binnengekomen. Door dit tweede huwelijk werd het eerste hu welijk, enkel voor de Burgerlijke Stand, ontbonden. A/Saar dit gejdt niet voor het gewe- ten, omdat wij als katholiek moeten houden, dat een eenmaal geldig gesloten huwelijk door geen menselijke rechtbank kan ontbonden worden. Ook al is er een vergissing in het spel geweest, dat doet aan het bestaande huwelijk niets af. Ook al is momenteel iemand volkomen te goeder trouw omtrent de ongeldig heid van onze oude stuivertjes en kwartjes als wettig betalingsmiddel, en probeert hij hiermee een reke ning te betalen, dan zal die goede trouw toch nooit de wettigheid aan die vervallen munten kunnen terug geven. Zo zal ook de goede trouw, waarmee een nieuw huwelijk voor de Burgerlijke Stand wordt aange gaan, het in feite nog bestaand hu welijk niet ongeldig kunnen maken. aneer een dergelijke kwestie voor de Kerk en het geweten geregeld moet worden, dan zullen, voordat er een nieuwe huwelijk mag worden aangegaan, eerst, in tegen stelling met de Burgerlijke Wet, po sitieve bewijzen verlangd worden omtrent het overlijden van de eer ste echtgenoot. De bewijzen moeten duidelijk en evident zijn, en niet te lichtvaardig worden geformuleerd. In zo'n geval kan toestemming ver leend worden tot het sluiten van een nieuw huwelijk voor God en de Kerk. Maar die huwelijkssluiting be rust dan op de veronderstelling, dat de eerste echtgenoot inderdaad ge storven is. Mocht naderhand blijken, dat on danks al de duidelijke aanwijzingen, de echtgenoot niet was overleden, dan blijkt het eerste huwelijk nog te bestaan, en is de tweede huwelijks sluiting zonder uitwerking geweest. Niet de kerkelijke toestemming tot het tweede huwelijk kan de gel digheid aan dit huwelijk verlenen, maar enkel het objectieve feit van het overlijden van de eerste echtge noot. De tweede huwelijkssluiting is dus achteraf gezien, geen huwelijks sluiting geweest, zoals ook bij het overdopen van volwassen bekeerlin gen „onder voorwaarde" (dat men nog niet gedoopt is), dit doopsel niet geldig is geweest, als later zou blij ken dat men vroeger inderdaad een geldig Doopsel zou hebben ontvan gen. Uit een ën ander blijkt, dat het zeer te betreuren is, als door instan ties al te lichtvaardig een o verlij- densacte wordt opgesteld zonder voldoende aanwijzingen over het werkelijke sterven van een eerste echtgenoot. Het huwelijk is een hei lige band voor immer, welke door geen mens mag gescheiden worden om welke reden ook. A. M. VULSMA, pr. Chinezen blijven terugtrekken JJE AMERIKAANSE DELEGATIE TER V. N. heeft gisteravond bij de Veiligheidsraad een resolutie ing ediend, die de terugtrekking eist van alle Chinese communistische strijdkrachten uit Noord-Korea. Met 9 tegen 0 stemmen en 1 onthouding, besloot de Veiligheidsraad aan de behandeling van deze resolutie voorrang te geven boven de Pa lestijnse kwestie, die oorspronkelijk als punt 1 op de .agenda stond Rusland nam niet aan de stemming deel. De resolutie die mede is onder tekend door Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador doet verder een beroep op alle na ties om haar onderdanen te beletten, dat zij steun verlenen aan Noord- Korea. Voorts bevestigt de resolutie, dat het de politiek der Ver. Naties is, de grenzen van China met Korea te res" pecteren en volledige bescherming te geven aan de gewettigde Chinese en Koreaanse belangen in het front- Bovendien verzoekt de resolutie aan de Veiligheidsraad, dat deze er op aandringt, dat geen actie onder nomen wordt, die tot uitbreiding van de oorlog zou kunnen leiden, terwijl zij ten slotte aan de V.N.- commissie voor de hereniging en het herstel van Korea vraagt om zo spoedig mogelijk naar de bevrijde gebieden te gaan en haar hulp te verlenen bij het oplossen van grens geschillen. Bij de aanvang der vergadering stelde de Franse afgevaardigde Jean Chaüvel voor, dat de Raad de voorgestelde resolutie zou behande len vóór de Palestijnse kwestie, die als punt 1 op de agenda stond. Mahmoed Fawzi (Egypte) wilde, al ging het niet van harte, daar mee wel instemmen, wegens „de ernst van de huidige situatie op Korea". Jacob Malik (Sovjet-Unie) daaren tegen verzette zich tegen de opne ming van Korea op de agenda, te meer daar de Chinese (communisti sche) vertegenwoordigers die daartoe Woensdag door de Raad wa ren uitgenodigd nog niet aanwe zig waren. Na generaal Mac Arthur een „vij andige houding" jegens de volken van Azië verweten en zijn rapport „tendentieus" genoemd te hebben, eindigde Malik met te verklaren, dat alleen de aanwezigheid van de Chi nese communistische afgevaardig den zou bijdragen tot een oplossing van het Koreaanse probleem en voorts, dat „een vreedzame beëindi ging daarvan alleen verkregen kan worden, wanneer de buitenlandse gewapende „interventionisten" wor den teruggetrokken". KARDINAALSBENOEMINGEN NOG DIT JAAR. In gewoonlijk welingelichte krin gen van Vaticaanstad is wederom sprake van een consistorie, tijdens welke Z. H. de Paus de benoeming zou bekendmaken van een aantal Kardinalen, waardoor het H. College weer op volle sterkte zal komen. Of schoon het H. Jaar reeds vergevor derd is en er tot op heden geen offi ciële verklaring is gepubliceerd, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat vóór het eind van dit jaar de vacatu res van het H. College nog zullen zijn aangevuld. LHASA NOG NIET BEDREIGD. In officiële kringen te New Delhi achtte men Vrijdagavond r\og „geen onmiddellijke" bedreiging voor Lha sa aanwezig, ofschoon de Tibetanen niet veel weerstand bieden. Het schijnt, dat de Chinezen hun opmars hebben vertraagd. In een uitzending van radio-Peking in de Tibetaanse taal werd opnieuw verklaard, dat voorhoeden van het „bevrijdingsle ger" Lhasa waren binnengetrokken. EEN NIEUWE LANDING BIJ WON SAN. Eenheden van de Ameri kaanse Derde Divisie, die onlangs in het Verre Oosten arriveerde, landen bij Wonsan (aan de Noord Oostkust van Korea) om de strijdkrachten van de Verenigde Naties te verster ken, Voor literatuur, chemie en natuurkunde DE OORLOG IN N.KOREA Saenemend Cfdnee& aetzet aex-utacfit r^E STRIJDKRACHTEN van de V erenigde Naties hebben vandaag in Noord-Korea een nieuw offensief ingezet. Het offensief, dat langs het gehele Tsjongsjong-front is begonnen vorderde reeds in de eerste twee uur op verschillende plaatsen vijf kilome ter. Men verwacht, dat de tegen stand zal toenemen als de verbonden troepen de voornaamste verdedl gingslinie, die vijf kilometer Noordelijker ligt, bereiken. haar linies waren uitgezwermd maak ten geen enkel contact met de vijand, maar vonden wel vele dode commu nisten en grote hoeveelheden uitrus tingsstukken. Alles wees er volgens de patrouilles op dat er een over haaste terugtocht had plaats gevon den. ZUID-KOREANEN GAAN VERDER In het Noord-Oosten van het schiereiland is een Zuid-Koreaans regiment tot 20 km. ten Noorden van Kiltsjoe opgerukt, de grootste vordering die gisteren gemaakt werd aldus een woordvoerder van het Amerikaanse legerkorps. Het Noord-Koreaanse legerbe- richt, dat door het Russische nieuws agentschap Tass werd uitgegeven, maakte voor het eerst melding van afdelingen Chinese vrijwilligers, die op Korea strijden. MEER CHINEZEN OVER DE YALOE. De Chinezen gaan inmiddels nog steeds voort met het zenden van verster langen over de Yaloe-rivier. Steeds meer troepen en materieel gaan ondanks de voortdurende zwa re aanvallen der UNO-luchtmacht van Mandsjoerije naar de communis tische legers in Korea, waarvan de sterkte thans geschat wordt op 120.000 man, voor de helft Chine zen. De Amerikaanse luchtmacht heeft echter eveneens waargeno men, dat troepen en auto-colonnes van het front in Noordelijke richting trokken. In geallieerde kringen weet men nog steeds niet, of de reden van de terugtocht der communistische legers van militaire of politieke aard is ge weest. Amerikaanse en Britse pa trouilles, die soms tot 10 km. voor Tegen-regering Nepal GUINEA VERTROKKEN. - Het' troepenschip „Grote Beer" is heden van Amsterdam naar Nieuw-Guinea vertrokken. Aan boord bevinden zich o.m. de onlangs gevox-mde On dersteuningcompagnie Nieuw-Gui nea, welke wordt uitgezonden ter vervanging en completering van de op Nieuw Guinea aanwezige leger onderdelen. Aangezien ook een aan tal militairen van het voormalige K.N.I.L. van deze compagnie deel uitmaken, die hun gezinnen naar Nieuw Guinea meenemen, zijn in het inwendige van de „Grote Beer" wij zigingen aangebracht met het oog op hèt vervoer van vrouwen en kinde ren. Een kijkje in de speciaal inge richte baby-kamer even voor het vertrek van het schip. in Particuliere troepen van het na tionalistische Nepalese Congres, dat de afgetreden koning steunt, zijn he denochtend de plaats Birganj in Ne pal binnengerukt en hebben er een tegen-regering ingesteld. De troepen van het Congres ver overden de stad met geweld, waar bij hun leider ernstig gewond werd. Zij arresteerden de gouverneur en zijn gezin. Birganj is in grootte de tweede stad van Nepal en ligt vijf kilometer van de Indiase grens. Het is de vraag, of de vlucht van de koning nu nog doorgaat. Koning Tribhoevana van Nepal en zijn gezin, die de wijk namen naar de Ind. ambassade te Katmandoe zouden n.l. vandaag naar New Delhi vliegen, waar zij de gasten van de Indiase regering zouden zijn. Rode Kruis-hulp voor Ambon Het Internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en ge neesmiddelen naar Ambon sturen. De datum van vertrek is nog niet bekend. Bij de bezetting van Ambon op Zaterdag 4 November is, naar thans bekend is gemaakt, de luitenant-ko lonel van de Indonesische lucht macht, Slamet Rijadi, chef-staf bij de operaties in de Zuid-Molukken, gesneuveld. Volgens een bericht van radio In donesia heeft de minister van voor lichting der R. I. de heer Pellaupes- sy, medegedeeld, dat Ambon thans wordt gezuiverd van guerillastrij- ders. De Indonesische regering zal proberen het Zuid-Molukse vraag stuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat zij deel uitmaakt van het Indonesische volk, aldus de minis ter. De Britse filosoof Bertrand Russell en de Amerikaanse auteur William Faulkner hebben respectievelijk de Nobelprijs voor literatuur 1950 en 1949 gekregen. De winnaars werden gekozen uit meer dan 50 candidaten. Zij zullen de prijs ontvangen uit handen van de nieuwe Zweedse ko ning Gustaaf Adolf. De prijs zal wor den uitgereikt bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nobel- stichting op 10 December a.s. De prijs voor 1950 gaat vergezeld van een bedrag van ongeveer 113.000 gul den, de prijs voor 1949 van een be drag van 107.000 gulden. Faulkner is de vierde Amerikaan, aan wie de Nobelprijs voor literatuur is toegekend; de drie anderen zijn Sinclair Lewis (1930), Eugène O'Neill (1936) en Pearl Buck (1938). Bertrand Russell is de derde filosoof, die de prijs krijgt. In 1927 werd de Franse filosoof Henri Bergson met de Nobelprijs voor literatuur onderschei den, in 1908 de Duitse filosoof Ru- dolf Eucken. De Nobelprijs voor chemie is toe gekend aan Otto Diels, oud-profes sor aan de Universiteit te Kiel, en prof. Kurt Alder te Keulen. De No belprijs voor natuurkunde is ten deel gevallen aan prof. Cecil Frank Po well te Bristol. Prof. Diels is 74 jaar en prof. Al- der, die zijn assistent is geweest. 48 jaar. De prijs van ruim 164.000 Zweed se kronen is aan de professoren Diels en Aider toegekend voor hun pro cédé, de „diensynthese", dat zij in 1928 hebben ontdekt. Professor Powell is het hoofd van een groep werkers van de universiteit te Bristol, die onderzoekingen doet op het gebied van de kennis der atoomkernen en op dat der kosmi sche stralen. BRAND IN CONFECTIEFABRIEK. Gisterenavond te pl.m. 12 uur heeft een brand de brei-afdeling van de confectie-fabriek Sterna van de heer S. Nieuwenhuis te Enschede ver woest. Twee kostbare breimachines, totaal een waarde vertegenwoordi gend van 30.000.werden ver nield. De totale schade, die door ver zekering wordt gedekt, wordt ge schat op 60.000.Het bedrijf on dervindt ernstige stagnatie. A. E. Hannema, burgemeester van Harlingen, zal Maandag een be zoek gaan brengen aan Harlingen in de Amerikaanse staat Texas. Het ge meentebestuur van het Amerikaanse Harlingen heeft de burgemeester daartoe uitgenodigd. ONTSPORING OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Hedenmorgen is op het Centraal Station te Amsterdam bij het ver trek van de trein van 07.46 uur naar Alkmaar een kleine botsing ontstaan met een rangerende locomotief. Daar bij werd een reiziger aan het hoofd gewond. Twee rijtuigen ontspoorden. De buitenzijden van het vierde en vijfde perron zijn niet bruikbaar voor het vertrek in de richting Zaandam. MELKPRIJZEN NAAR KWALITEIT Minister Mansholt heeft op de ver gadering van de Kath. Ned. Doeren en Tuindersbond 4e 's-Hertogenbosch medegedeeld, dat een wetsontwerp, waarbij de betaling van melk naar kwaliteit wordt geregeld, in voorbe reiding is. Verder zal de bestrijding van de rundertuberculose krachtig worden gestimuleerd. Voor dit doel zal de legering, daartoe in staat gesteld coor EC A-hulp, 50 millioen gulden uitgeven. De regering gaat tot deze maatre gelen over, zo betoogde de minister, omdat verlaging van de kostprijs tn verbetering van de kwaliteit onzer landbouwproducten noodzakelijk zijn r\E VERKIEZINGEN in de Vei- enigde Staten van Amerika z\jn ook voor Europa van groot belang. Niet alleen, omdat de Verenigde Sta ten een leidende rol spelen in de we reldpolitiek, maar deze keer bijzon der omdat de buitenlandse politiek de inzet van de verkiezingen vormde. Er zullen weinig landen ter wereld zijn, waar de regeringspolitiek zó wordt beïnvloed door de publieke opinie als Amerika. En het is juist deze publieke opinie, welke de laat ste tijd sterk is beroerd door de ge beurtenissen in het buitenland. Den ken we slechts aan de Marshall hulp, aan het Noord-Atlan- 0 tisch Pact en voornamelijk aan de veldtocht op Korea. Vooral de gevechten op Korea heb ben diep ingegrepen in het Ameri kaanse volksleven en het is dan ook geen wonder, dat de jongste verkie zingen in het teken stonden van de buitenlandse politiek. Evenmin is het te verwonderen, dat de regeringspar tij, de democratische partij, die ver antwoordelijk is voor de thans ge voerde politiek, een veer heeft moe ten laten. Gelukkig voor ons echter heeft zij niet zoveel veren moeten laten, dat zij de meerderheid kwijt is. In de Senaat scheelde het niet veel; de democraten hebben daar slechts een meerderheid van twee stemmen, hetgeen voor president Truman een uiterst hachelijk bezit is, daar hij bovendien geen staat kan maken op verscheidene van zijn eigen democratische senatoren. In het Huis v. Afgevaardigden is het overwicht van de democraten op de republi keinen iets groter; daar is een meer derheid van 35 stemmen, hetgeen een behoorlijke werkmeerderheid is. Houdt men er echter rekening mee, dat de buitenlandse politiek voorna melijk in de Senaat gemaakt wordt in tegenstelling met bijv. ons land, waar het de Tweede Kamer is, welke de richting aangeeftdan blijkt, dat Truman een uiterst voorzichtige politiek zal moeten voeren en me nigmaal water in zijn wijn zal moe ten doen. 'TRUMANS BUITENLANDSE poli- tiek gaat uit van de stelling, dat Amerika in zijn strijd met de Sovjet- Unie allereerst het oog gericht moet houden op het behoud van West- Europa. West-Europa is het oude sultuurland, welks behoud van vi taal belang is. Daarnaast komt de Aziatische politiek op de tweede plaats. Wel wil ook Truman de si tuatie in Oost-Azië zoveel mogelijk in de hand houden, maar hij wenst zich niet in een wespennest te ste ken en geen politieke of militaire avontuurlijke stunts uit te halen. In dit opzicht verschilt hij met gene raal MacArthur, die bereid is, gro tere risico's te nemen en die dus dichter staat bij de zienswijze van de republikeinen. Deze laatsten Trumans tegenstanders zijn aan hangers van een „flinke" politiek. Europa moet liever eens proberen z'n eigen boontjes te doppen en in het Oosten moet men stevig aanpak ken. De Chinezen moeten eens flink mores leren en daarom moet het roer van het ministerie van buiten landse zaken om. Dean Acheson is in hun ogen veel te slap. „Als men de Chinezen beter aangepakt had, zo verklaarde een dezer dagen de re publikeinse leider Stassen, dan zou er nu geen Korea zijn". De uitslag van de verkiezingen van jl. Dinsdag betekent dus, dat Trumans politiek van op de eerste plaats hulp aan West-Europa n,iet behoeft te worden afgebroken en dat is een hele geruststelling voor Europa. Want het had evengoed an ders kunnen zijn. Een herhaling van de jaren 19471949 had niet tot de onmogelijkheden behoord; toen moest de democraat Truman regeren met een republikeinse meerderheid, het geen tot onmogelijke consequenties aanleiding gaf. INTUSSEN mogen wij ons er wel rekenschap van geven, dat de ver kleinde meerderheid voor Tru mans politiek waarschijnlijk leiden zal tot concessies aan de oppositie. Met andere woorden: wii moeten ons niet verbazen, wanneer Amerika soms wat stroever gaat worden in z'n hulpverlening aan West-Europa en ons wat sterker aansporen zal om zelf wat meer bii te dragen voor onze eigen veilieheid. Aan min of meer zachte weinken in die richting heeft het niet onbroken, maar de mo gelijkheid is geenszins uit.(?ecloten, dat er nu wat forsere ..wenken" zul len worden gegeven. Wii kunnen ons daar tiidig op voorbereiden en des te «eredelijkër omdat zulk een eis van Amerika niet zo onbegriinelijk is. Het is beter niet al te veel te leu nen op de sterke arm van de rijke oom uit het Verre Westen. Wat men zelf doen kan, is altiid beter dan wat een ander voor ons doet. Te 's-Hertogenbosch is gisteren de stichtingsvergadering gehouden van de Kath. Dioc. Bond van parochie bibliotheken uit Brabant waren aan wezig. KftUeftje...

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1