CURSUS: Schouten en Oud bepleiten breder basis voor Kabinet Gerepatrieerden moeten geholpen worden Veilig r Verkeer PHILIPS Metaalindustrie kan nog arbeiders opnemen Zuinig met licht in de piekuren VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I „HOE BEKEER IK MIJN BUURMAN?" IN Amerika worden schriftelijke be- kerin&s-cursussen gegeven, welke aan de gegadigden in duizelingwek kende oplaag over de post worden thuisbezorgd. De titel ervan is: hoe bekeer ik mijn buurman? Het welslagen moet opzienbarend zijn, en wel naar twee kanten. Wie zijn buurman wil bekeren, moet na tuurlijk beginnen met zichzelf te be keren. Er zit iets enorm sportiefs in, zijn buurman te willen bekeren, maar men moet ook zo sportief zijn, te wil len inzien, dat ook aan ons nog wel het een en ander hapert. Als men dat niet inziet tot op het groezelig grondsop en de bodem van zijn ziel. kan men even goed niet aan het be keren slaan. Dan komt er toch geen spaan van terecht. Er is in Amerika Amerika is het land, waar de Katholieke Kerk buitengewoon op dreef is er is in Amerika ook een boek verschenen, dat heet .,De Kunst van het Beke ren". Het is geschreven door universi- teits-professoren en behandelt alle tot nu toe toegepaste bekerings- methoden. Mgr. Fulton J. Sheen, de wrochter (louter van de zijde der menselijke medewerking bekeken) van verschillende opzienbare over gangen naar de Kerk, o.a. van Henry Ford II, en van duizenden niet-op- zienbarende, geeft in dit boek vele nuttige aanwijzingen voor de beke ring van moderne Amerikanen, van wie hij zegt dat zij allen in een gees telijke verwarring leven, waaruit zij een uitweg zoeken en dat zij allen vroege of laat voor de Kerk van Chris tus kunnen worden gewonnen door goedheid en liefde. We mogen het onze andere landge noten niet kwalijk nemen, dat zij er dikwijls niets voor voelen of feeste lijk ervoor bedanken Katholiek te worden, want met Tijl Uilenspiegel zou menig Katholiek moeten beken nen: „Ik heb het er ook naar ge maakt". Het is een gerustheid te weten, dat men, in de ware leer van Chris tus is groot gebracht, maar het moet een reden tot buitengewone ongerust heid zijn, de leer te bezitten en er niet naar te leven. Het is niet waar, dat de Katholie ke Nederlanders in 't algemeen be tere Nederlanders zijn dan de andere Nederlanders ten minste wat hun handel en wandel betreft. Zij zijn ook niet slechter Neder landers. Dat ook weer niet. Zij verschillen in hun manier van leven niet zo heel veel van de niet- Christenen. Er zijn werkgevers, die zeer weinig voor hun mede-mens ge voelen; er zijn werknemers, die ver teerd worden door nijd en jaloers heid; er zijn kooplui, die het zeer licht nemen en, in totaal genomen, zijn er een massa Katholieken, die er niet naar streven Christenen te zijn, d.w.z. navolgers van Christus, de nederige, de behulpzame, de zichzelf- vergetende en zich aan andere weg gevende Christus. Christen-te zijn en er niet met de volle ernst van bidden en werken naar streven Christus' leven zij 't van verre na te volgen, is een be lediging van de Christelijke leer. Katholiek te zijn is een heerlijke, maar: een gevaarlijke uitverkiezing. Ook Judas was een uitverkorene en een vriend van Jezus. God weet, hoe velen ervan worden teruggehouden de Kerk binnen te gaan, „door onze schuld, door onze schuld, door onze zeer grote schuld". Evenals de moderne Amerikanen leven ook talloze Nederlanders in een geestelhke .ar,, waaruit zij de weg gemakkelijk zouden kunnen vinden want de Kerk is heilig, omdat zij, op geheime wijze, de le vende Christus is en de zoekenden onweerstaanbaar aantrekt. Maar als zij ons, Christenen, om brood vragen, geven wij hun zo vaak stenen, stenen harten, stenen hoog moed,- stenen geldzucht en een dood geloof. „Iedere Christen is een an dere Christus". Ach God, was dat apostelwoord maar levend in ons! Dan zou Nederland nooit in de 16e eeuw een breuk nebben gekend. Dan zouden er thans geen communis ten zijn. Nu staan we voor het bittere feit, dat vele goede vaderlanders niet de volle waarheid van de Christelij ke leer kennen en voor het ver schrikkelijk feit, dat vele anderen niet meers in Christus geloven en de Kerk haten. Het is op verzoek de edele St. Willibrord-vereniging, welke het hoge doel nastreeft Neder land te herwinnen voor Christus' Kerk, dat wij hier openbaar de hand in eigen boezem steken. Er zal geld gevraagd worden, en deze apostoli sche vereniging zal er een dankbaar gebruik van weten te maken evenals Christus het deed op zijn rondreizen, ten bate van anderen. Doch het apos tolisch werken, dat door de St. Willi brord-vereniging word1 gestuwd en geschraagd, wordt in zijn welslagen zwaar gedwarsboomd omdat vele Ka tholieken niet leve- „hun hoge roe ping waardig" en ongewild, „vijan den zijn van Christus' kruis". Een gave Gods is het Katholiek te zijn; indien wij deze gave echter niet uit delen door ook werkelijk Katholiek te zijn, zullen we daar te ongelége- ner tijd een zware verantwoording van moeten afleggen. Eenieder haaste zich dus zijn buurman te bekeren, door zichzelf te bekeren. En rijk zal de oogst zijn. Beschouwingen over Rijksbegroting De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de algerriene beschouwingen over de Rijksbegro ting, De heer SCHOUTEN (A.R.) zeide dat de raming der middelen z.i. aan de conservatieve kant zijn cn de uit gaven zijn te hoog geraamd. Er is gerekend met posten, welke nog niet vaststaan, als verlaging van school gelden, kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en subsidiëring van het kleuteronderwijs, tezamen geraamd op ƒ40 millioen. Tegen de raming van een tekort van 257 millioen had hij een aantal bezwaren. De compensatie-eis van-de Minister van Financiën bij de belas ting-ontwerpen was z.i. niet gerecht vaardigd. De stijging der gewone uitgaven is zo groot, dat een over wegend deel der winst-door-daling.- van-uitgaven er door verloren gaat De nood vordert, dat de werkzaam heid om tot een beperking der uitga ven te koihen met kracht moet wor den aangevat. Het kan niet zo zijn, dat op een uitgave van rond vier milliard geen beperking mogelijk zou zijn. Ook in de. militaire sector kan veel bezuinigd worden, al zal men zich op militair gebied een zeer grote inspanning moeten getroosten. De heer Schouten gaf te kennen, Tweede Kamer Medewerking van gemeentebesturen, vrijwillig of gedwongen Bij de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette algeme ne beraadslaging over het ontwerp- wet Huisvesting Gerepatrieerden 1950 heeft de heer BEERNINK (C. H.) aangedrongen op een nieuw ont werp, omdat hij geen amendementen wilde indienen op een ontwerp, dat hij principieel onjuist achtte. Hij wil de vorderingsbevoegdheid geven aan Ged. Staten of aan de Commissaris der Koningin. De heer RITMEESTER (V.V.D.) vond het ontwerp in zijn overwegin gen volkomen aanvaardbaar. De 240 hotels, die naar zijn informaties thans in gebruik zijn bij gerepatrieerden moeten weer vrij komen bij de aan vang van het reisseizoen. De heer GORTZAK (C.P.N.) meende, dat er een vrij groot deel overtollige woonruimte is, welke wordt aangeboden op voorwaarden, waaraan de gerepatrieerden finan cieel niet kunnen voldoen. Deze ruimte moet z.i. worden gevorderd. De heer WELTER (K.N.P.) achtte centrale regeling nodig. De kwestie der huisvesting is z.i. slechts een onderdeel van het gehele probleem der gerepatrieerden. Gestreefd moet worden naar hun integratie in de Ne derlandse samenleving. De Minimier van Binnenlandse Za ken, de heer TEULINGS, was het eens met de heer Weiter, dat de huis vesting slechts een deel is van het gehele vraagstuk der repatriëring. Het wetsontwerp behandelt ook uit sluitend het probleem der huisves ting. Kan men niet komen tot door stroming der opvangcentra dan loopt de zaak vast. Spr. zeide niet te ont kennen, dat bij toepassing van de wet het huisvestingsbeleid van de gemeentebesturen kan worden door broken, maar de nood is zo klem mend, dat de staatsrechtelijke bezwa ren daartegen ineenschrompelen. Me dewerking der gemeentebesturen is dringend nodig en waar die niet wordt gegeven moet dwingend kun nen worden opgetreden. Er bestaat helaas onwil bij sommige gemeente besturen, verklaarde de minister. Niet juist is de opvatting van de heer ten Hogen, dat, als er gevorderd moet worden, de inspecteur dit zal doen: B. en W. behouden het recht gebruik te maken van hun vorde- hngsbevoegdheid, maar het is on vermijdelijk, dat er bijzondere bepa lingen komen. De offertes van de heer Gortzak behoren thuis bij B. en W. De minister gaf te kennen, dat de amendementen, welke de heer ten Hagen heeft ingediend de noodwet volkomen onhanteerbaar zullen ma- ken. 2500 gezinnen logeren in hotels. Een plan voor landelijke spreiding is in bewerking, voor de leden van het voormalige Knil is er al een plan. De minister deelde nog mede, dat het aantal te verwachten perso nen uit Knil.gezinnen van 1 Novem ber tot einde 1950 bedraagt 7500. het aantal burgers 8500, totaal 16.000, d.i. 4.000 gezinnen. Aangezien 60 a 70 procent niet in eigen huisvesting kan voorzien, zal aan 2500 gezinnen on derdak moeten worden verschaft. In de eerste helft van 1951 worden nog 10.000 burgerpersonen verwacht; in die periode zal dus aan 2500 gezin nen onderdak moeten worden gege ven. vermoedelijk aan meer. Wat ons de tweede helft van 1951 boven het hoofd hangt moet worden afgewacht. Thans vertoeven 2400 a 2500 gezin nen in opvangcentra, hotels en pen sions. Nadat de MINISTER het Woens dag aangekondigde amendement van de heer De Graaf (K.V.P.), dat eni ge van diens bezwaren onderving, had overgenomen, werd de verdere behandeling geschorst tot hedenmid dag. In de avondvergadering is een be gin gemaakt met de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting voor 1951. De Philips „Troublelite' is Uw on misbare vriend bij autopech tn het donker. De magnetische looplamp, die zichzelf met een permanente Ticonal magneet vastzet op alle stalen erf ijzeten delen van de auto Ook te gebruiken als reserve-achterlicht of waarschuwingslamp TROUBLELITE dat hij niet bevredigd was door de uiteenzetting in de Memorie van Antwoord nopens de laatste herzie ning van het bezoldigingsbesluit met betrekking tot de topsalarissen. Onjuist vond spr. het dat men zijn fractie bestempelt als oppositie. Waar het mogelijk is is de fractie gouver nementeel. In verband met de rede van Professor Aneraa in de Eerste Kamer zeide spr. dat prof. Anema niet heeft gesolliciteerd naar een of meer plaatsen voor de A.R. in het ka binet. Z.i. heeft hij alleen willen uit drukken: maak het zo, dat wij u kun-, nen steunen. De heer Schouten zeide met ieder in 's lands belang te willen samen werken; de normen voor het toetsen van het beleid vindt hij in de begin selen. De Belgische koningskwestie aanroerend zeide spr., dat de rege ring iets had moeten zeggen over de kwestie der politieke stakingen. Blij kens zijn artikelen neemt de heer Vorrink het optreden van de Belgi sche soialisten en met name van de heer Spaak in bescherming. Dat heeft spr. leed gedaan. Anti-parle mentair gerichte acties zijn z.i. prin cipieel verwerpelijk. Spr. keurde in hoge mate af wat de heer Vorrink heeft geschreven. Ten aanzien van Ambon vinden velen, aldus de heer Schouten, dat de regering in gebreke is gebleven. Geestelijke en morele kracht zijn voorwaarden voor wat regering en volk in deze moeilijke omstandighe den hebben te doen en spr. vond dat het kabinet mist wat nodig is om die in het volk te wekken en te verster ken. Er moet een nationale nohtiek worden gevoerd, zeide de heer Schouten "en daarvan kan men al leen spreken als mén acht geeft op de grondtrekken van de Nederland se natie en let op de imponderabilia, die van waarde zijn geweest voor de levens- en werkkracht van ons volk. Wordt die politiek gevoerd, dan steekt spr. de regering de hand toe en er ligt niets in van een sollicita tie, zo besloot hij. De heer OUD (WD) zeide de aan eensluiting der Westerse landen noodzakelijk te achten wegens de ge varen, die hen bedreigen. Het optre den van Amerika juichte hij toe, al was hij niét zonder critiek ten deze. Ook in de binnenlandse politiek is samenwerking van de democrati sche groepen tegen de communisti sche dreiging noodzakelijk. Ge streefd moet worden naar een sa menwerking op zo breed mogelijke basis. Plet Indonesische beleid is een teleurstelling geworden, ook voor het kabinet. Spr. zeide geen enkele re den te hebben om zijn houding op 25 Mei bij de indiening van zijn motie van wantrouwen te betreuren. Hij was van oordeel, dat een kabinet op brede basis gewenst is. Politiek gesproken is het kabinet er bij de laatste wijziging niet op vooruit gegaan. Hij wilde een kabi net op meer reeël brede basis. T.z.t. zal hij met de C.H. en de A.R. hier over overleggen. Een bredere sa menwerking gewenst met het oog op- de huidige gevaren, stuit af op de le den van de Partij van de Arbeid, waar men de zaken te eenzijdig ziet. Spr. had er bezwaar tegen, dat de minister van Financiën onlangs op zijn eentje de kabinetscrisis stelde en de minister-president niet eens de moeite nam om naar het Binnenhof te komen, hetgeen z.i. getuigde van onvoldoend besef van de zaak. De minister van financiën verzet zich volgens de heer Oud onvoldoende te gen het toenemen der uitgaven. Spr. hoopt, dat het kabinet de eindstreep zal bereiken; een tussentijdse kabi netswisseling vond Pü niet bp- geerlijk. Tegen half twaalf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele ge stel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende orga nen precies datgene toe, wat ze no dig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg. afgevoerd regelmatig en radicaal. 8631 Als er meer zou worden cewerkt in ploegenstelsel De vrijaelaten Nederlanders De thans uit Sovjet-Russische krijgsgevangenschap teruggekeerdle Nederlandse leden van de voorma lige S. S. kunnen zelf beslissen of zij naar Nederland zullen terugke ren. De Nederlandse commissie, die op het ogenblik in het kamp Friedland de 10-0 uit de Sovjet-Unie terugge keerde Nederlanders aan een onder zoek onderwerpt, deelde Donderdag mede, dat zij geen der voormalige leden van de S. S. zou dwingen naar Nederland terug te keren. Naar het zich liet aanzien, zouflen alle teruggekeerde Nederlandse S. S.-ers naar Nederland reizen, daar zij in de mening verkeerden, dat de com missie haar best deed, hun terug keer naar Nederland te vergemak kelijken, Niemand der teruggekeer den heeft het kamp heimelijk verla ten. AUTO TEGEN TRAMMAST. Een 42-jarige Haarlemmer weïd vanavond gedood en een mede-inzit tende zwaar gewond naar het zie kenhuis overgebracht, toen om half- negen een personenauto op de Am sterdamse vaart in Haarlem tegen een stalen mast van de trambaan botste. De dode was de chauffeur van de wagen. Rijdend postkantoor voor kinderzegels Het rijdende postkantoor, dat vo rig jaar met zoveel succes kinderze gels heeft verkocht, zal ook dit jaar weer rijden. Maandag begint dit postkantoor op wielen zijn tour nee in Soest; tot en met Oudejaars dag zal het dan een zeer groot aan tal plaatsen in ons land bezoeken. NEDERLANDS GROOTSTE PA LEIS VAN JUSTITIE WORDT ZA TERDAG GEOPEND. Nederlands grootste paleis van Justitie, n.l. dat te 's-Hertogenbosch, gelegen aan de Spinhuiswal en de St. Jorisstraat, zal Zaterdag 11 November a.s door Mi nister van Justitie in gebruik wor den gesteld, Bij de herbouw heeft men het in de hoogte gezocht: er kwam een verdieping bovenop Het gehele paleis telt thans 14Q grote en kleine vertrekken, de frontbreedte bedraagt 111 meter de hoogte van de gevel 16,50 meter. In de metaalindustrie zou op vrij korte termijn werkgelegenheid voor 11.000 arbeiders meer kunnen wor den verkregen, wanneer er meer in ploegenstelsel zou worden gewerkt Dat is een der conclusies van 'n on derzoek naar de omvang van de ploe- genarbeid in de industrie, dat de Ar beidsinspectie in December 1949 heeft ingesteld en dat zojuist is versche nen. Uitbreiding van ploegenarbeid door het geven van bepaalde stimu lansen kan zeker mogelijk worden geacht, aldus da* rapport, dat op merkt dat van de zijde van werkge vers het belang invoering van het ploegenstelsel over het algemeen wordt ingezien. Wat die stimulansen betreft, het rapport gaat daar niet verder op in, maar wij menen er niet ver naast te zijn, als wij zeggen dat men die zou willen zoeken in de richting van hogere beloning voor nachtarbeid dan tot dusverre, zonder dat deze hogere beloning in haar ge heel zou worden belast. Ruim tien procent van de arbei ders in onze industrie is nu in ploe gen werkzaam, oftewel ongeveer 70.000 man. In de textielindustrie is het percentage ongeveer 20, in de metaalindustrie ongeveer 7. Deze industrieën, die kapitaalin tensief zijn, zouden bij productiever hoging door meer ploegenstelsel vrij gemakkelijk tot kostprijsverlaging kunnen komen. Uitbreiding van het ploegenstelsel (alleen door over te gaan van een op twee ploegen) in zulk een mate dat AMSTERDAMS STADHUIS AAN HET FREDERIKSPLEÏN. Na een tweedaags debat over de vraag, welk terrein voor de bouw van het nieuwe Amsterdamse stad huis zal worden bestemd, heeft de Amsterdamse gemeenteraad beslist, dat het raadsbesluit van 1935, waar bij het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt aan het Fre- deriksplein voor de stadhuisbouw werd aangewezen, ongewijzigd wordt gehandhaafd. daardoor 15 procent van de arbei ders in onze metaalindustrie in ploe gen zouden gaan werken zou al een werkgelegenheid voor 11.000 man meer opleveren. Indien in de gehele industrie dat percentage van 15 pro cent zou kunnen worden bereikt, zou men aan werkgelegenheid voor wel licht 20.000 arbeiders meer komen. Woensdagmiddag heeft zich op de Nieuwe Sloot te Alkmaar een ont ploffing voorgedaan, waarvan twee jongens van zes jaar, V. en G., bei den uit de Drebbelstraat, het slacht offer zijn geworden. Enige weken geleden was in café „Het wapen van Haarlem" 'n nieuwe gaskachel gep^atst, waarvan de af gewerkte gassen via een rooster, dat zich even boven het trottoir in de "buitenmuur bevond, werden a: voerd. Hiervoor waren om ongeveer vier uur de twee jongens bezig met een stokje een knikker naar buiten te werken. Juist op dit moment ontstond een explosie, gepaard gaande mét een steekvlam, waardoor beide jongens in het gezicht vrij ernstige brand wonden opliepen. Zij werden naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, naar huis konden worden gebracht. Van beiden is een deel van het hoofdhaar verschroeid, terwijl van één der jongens de kleding werd beschadigd. Door de gemeentelijke lichtbedrij- ven wordt eenonderzoek ingesteld. BINNENLAND. De N.V. Vroom en Dreesmann gaat in Tiel een groot warenhuis bou wen, dat een inhoud krijgt van vijf tienduizend kub. meter. Het winkel complex krijgt een verkoopruimte van 2300 vierk meter. „Karei Doorman", het Neder landse vliegdekschip is voor een reis van zes weken naar de Middelland se Zee vertrokken. In de aula der R. K. Universi teit te Nijmegen wordt deze dagen een congres gehouden van de Ver eniging van Ned. Juristen. Een boerderij te Boekei (N.-Br.) is door brand vernield. Vijf koeien en enige varkens kwamen in de vlammen om. BUITENLAND. Een hevig onweer heeft Don derdagavond zware overstromingen veroorzaakt op het eiland Tenerife. Meer dan 500 inwoners van de stad Santos zijn dakloos. In West-Duitsland heerst een dergelijke kolenschaarste, dat ver schillende fabrieken in Hamburg, Bremen en Sleeswijk-Holstein wel licht zullen moeten sluiten. Men pro- beert van alles om de kolen-produc tie op te voeren. De Westduise bondskanselier M. Adenauer, is ziek tengevolge van al te zware ambtsbezigheden. Hij is 74 jaar. In de maand October heeft de Oostduise politie 3.800 personen ge arresteerd, die naar West-Duitsland trachtten uit te wijken. De meesten kregen een jaar gevangenisstraf. Een ex-officier van de Ameri kaanse vloot kocht indertijd van de Amerikaanse regering een partijtje overtollige legervoorraden voor 7 dollar. Onlangs verkocht hij het par tijtje weer aan de regering voor 63.000 dollar. Een aardig winstje, In de komende wintermaanden van 13 November tot en met 27 Ja nuari zal gedurende de piekuren de uiterste zuinigheid vereist zijn met het gebruik van electrische energie. De piekuren zijn op Maandag tot en met Vrijdag van 7.30 tot 9.00 uur 's morgens en van 4.30 tot 6.00 uur des avonds. Op Zaterdag uitsluitend van 7.30 tot 9.00 's morgens. Alhoewel hierover merendeels reeds iets is gepubliceerd laten wij een overzicht volgen van de bepa lingen, welke ter bezuiniging op het electriciteitsverbruik tijdens de piek uren zijn uitgevaardigd, zomede een aantal wenken, dat door electrici- teitsverbruikers in acht dient te worden genomen. Bepalingen: a. het branden van lichtreclames tijdens de piekuren is niet toege staan. b. Etalage verlichting tijdens d( piekuren is verboden, tenzij de win kelier een schriftelijke overeenkomst met het electriciteitsbedrijf heeft aangegaan om de etalge- en win kelverlichting tijdens deze uren tot de helft te beperken. c. Buitenverlichting van openbare gebouwen, Horeca-bedrijven en amusementsinrichtingen is tijdens de piekuren verboden. d. Verlichting en verwarming in electrische treinen en trams moet tot helft worden beperkt. Vrijwillige medewerking: Industrie: de electriciteitsbedrijven hebben overig gepleegd met hun grootverbruikers, teneinde na te gaan op welke wijze men tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren kan geraken, zonder dat de industriële productie wordt ge schaad. Het is noodzakelijk dat: a. Werkzaamheden, waarbij veel electrische energie wordt gebruikt, zoveel mogelijk buiten de piekuren worden gedaan. b. Zo mogelijk de werktijden worden verschoven, opdat het elec triciteitsverbruik tijdens de piekuren kan worden beperkt. C. Fabrieken, die behalve over een aansluiting op hét openbare elec- triciteitsnet nog over een eigen op- wekbedrijf beschikken, dit opwekbe- drijf in de piekuren zoveel mogelijk gebruiken. Kantoren: In de kantoren kan het electriciteitsverbruik worden be perkt door: a. Het gebruik van electrische kachels te verbieden. b. Zo weinig mogelijk licht te ontsteken tijdens de piekuren. c. het schoonmaken van de kan toren, waarbij over het algemeen zeer veel licht wordt gebruikt zo veel mogelijk buiten de piekuren te doen geschieden. d. Het verschuiven van de werk tijden. Radio: De Nederlandse zenders zul len gedurende de piekuren de uit zendingen onderbreken. Particulieren: Ook de particulie ren dienen het electriciteitsvepbruik tijdens de piekuren te beperken door gedurende deze uren de uiterste zui nigheid met electrische verlichting te betrachten. Van bijzonder belang is tijdens deze uren in het geheel geen electrische straalkachels te gebrui ken en het gebruik van stofzuigers, electrische strijkijzers en andere huishoudelijke toestellen te vermij den.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5